Nenechte si ujít ve středu jedenáctého prosince od sedmnácti hodin v hudebním oddělení pelhřimovské knihovny přednášku Legendární templářský poklad. O templářích toho bylo již napsáno mnoho.
Do čela chomutovského zooparku se postaví nový ředitel. Chomutovští radní do této funkce jmenovali Tomáše Ondráška, který do roku 2018 vedl mosteckou knihovnu. Organizaci povede od 1. prosince.
Od 18. listopadu mohou čtenáři Krajské vědecké knihovny v Liberci využívat novou službu – knihobox, což je výdejní box na objednané knihy, který je dostupný 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Tato novinka zjednoduší přístup ke knihám zejména těm, kteří mají časově omezené možnosti návštěvy knihovny.
Novým úspěchem se může pyšnit knihovna v Kyjově. Získala první místo v jihomoravské soutěži, Kyjovští ovládli kategorii mezi městy nad pět tisíc obyvatel. Soutěž pořádala Moravská zemská knihovna v Brně.
Krajská knihovna v Pardubicích zve na Den pro dětskou knihu, který se uskuteční v sobotu 30. listopadu. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý program plný vánočních tradic z celého světa, soutěže a kreativní dílny. Děti mají šanci získat roční registraci do knihovny zdarma.
Starý zámek v Trmicích padl k zemi v roce 1856, ten nový postavili Nosticové v letech 1856 až 1863, krásný park byl ozdobou areálu. Později za říčkou Bělá vyrostly vysoké teplárenské komíny, dálnice zastínila historickou památku. Nestranný pozorovatel by řekl, velké škoda nejen pro Trmnice. Potom sklady v prvním patře vystřídaly železniční modely, šanci dostala knihovna, obřadní místnost, koncerty vážné hudby, společenský sál, klavír a loutky Sváťova dividla. V loňském roce se však začalo mluvit o uzavření objektu. Ústecký deník navštívil v pondělí 25. listopadu starostku Janu Oubrechtovou a zeptal se ji na budoucnost zámečku.
Svatební pokoje na starém majáku na Wangerooge jsou čerstvě renovované, páry se mohou objednávat k úřednímu oddání v obřadní síni nahoře v 39 metrů vysoké věži. Od jara tu budou možné i sňatky bez ohlášení, slibuje nový strážce majáku Daniel Jochheim.
Vražda – slovo děsivé, ale zároveň fascinující. Veřejnost zajímá, proč a jak pachatel vraždil a co vše museli udělat policisté, aby ho dopadli. Odráží se to i v zájmu o true crime, tedy literární nebo filmový žánr, jehož podstatou je rekonstrukce trestného činu, nejčastěji právě toho nejzávažnějšího. Velkou oblibu tohoto žánru potvrdil cyklus #plzeňskézločiny ve Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje (SVK PK), který přilákal tisíce návštěvníků. Knihovna nyní vytáhla další těžký kalibr a připravila na rok 2025 novou debatní sérii nazvanou Na stopě fenoménu true crime. Tentokrát z pohledu odborníků z různých profesí – historiků, novinářů, vyšetřovatelů, behaviorálních expertů i spisovatelů.
To je titulek dnešního článku v pasovkém deníku PNP o tom, že herec Tobias Moretti, letos patron dárcovské akce tohoto listu s názvem “Světlo o adventu“, jejíž výtěžek připadne dětem Moldavska, byl ve čtvrtek v pasovském Mediencentru vyznamenán Cenou Lidé Evropy (MiE Award).
V sobotu 30. listopadu se v Lidové části uskuteční další ročník oblíbené rodinné akce Den pro dětskou knihu. V letošním roce se knihovna rozhodla spojit tuto multižánrovou akci s kreativními dílnami zaměřenými na tradiční vánoční zvyky.
(s dovětkem “a pro ochranu životního prostředí“)
To je titulek článku v pasovkém deníku PNP o tom, že herec Tobias Moretti, letos patron dárcovské akce tohoto listu s názvem “Světlo o adventu“, jejíž výtěžek připadne dětem Moldavska, byl ve čtvrtek v pasovském Mediencentru vyznamenán Cenou Lidé Evropy (MiE Award). Předtím rozmlouval s rakouskou novinářkou televize RTL (vlevo) Antonií Radosovou a moderátorkou Verou Russwurmovou o svém životě a sociálním angažmá (druhá zleva je Angelika Diekmannová, vydavatelka PNP a iniciátorka MiE Award). „Od nejvýznamnějších scén a oslavovaných filmových produkcí přišel promluvit o své mimořádné herecké kariéře a ukázat, proč patří k nejoblíbenějším fimovým hvězdám,“ napsala PNP.
Krajská knihovna v Pardubicích se v letošním roce rozhodla podpořit charitativní projekt Krabice od bot organizovaný Diakonií Českobratrské církve evangelické. Tento projekt se zaměřuje na sbírku vánočních dárků pro děti v nouzi, které mohou zažít radost z Vánoc díky laskavosti dárců. Dárky, které přinesou štěstí a snad i změní životy těchto dětí, mohou být součástí vašeho vánočního daru.
Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě v těchto dnech vydává svou desátou audioknihu. Tentokrát byl vybrán román Železné katedrály, jehož autorkou je Romana Vaverová.
Téměř tři hodiny trvala prezentace chystané přeměny budovy městské spořitelny na královédvorském náměstí TGM. Architekti vysvětlovali, jak a proč se dům změní. Do staré secesní budovy chce totiž vedení města přestěhovat z nevyhovujících prostor v Tylově ulici knihovnu Slavoj.
/FOTO,VIDEO/ Ve čtvrtek odpoledne byla slavnostně odhalena Víceúčelovým studijním a společenským centrem v Rakovníku socha "Čtenář v křesle" od významného malíře a sochaře Jaroslava Róny. Ten byl u odhalení rovněž přítomen, stejně jako starosta města Luděk Štíbr či místostarosta Pavel Jenšovský.
/FOTO/ Projekt "Jižní Morava čte" není jen o psaní povídek. V rámci tohoto projektu, jehož devátý ročník právě probíhá, se v úterý dvanáctého listopadu uskutečnila v Knihovně Karla Dvořáčka ve Vyškově beseda a muzikoterapeutická dílna.
Čtvrteční 8. hodinou ranní se znovu otevřelo oddělení pro dospělé čtenáře v bohumínské Knihovně K3. Od září bylo vinou povodní a následných škod uzavřeno.
Knihovna Ústeckého kraje se v letošním roce opět připojuje k celorepublikové kampani Týden pro Digitální Česko. Na pondělí 18. listopadu pro své návštěvníky připravuje osvětovou přednášku věnovanou technologii deepfake a hrozbám spojeným s rozvojem generativní umělé inteligence.
Doprava, zdravotnictví a investice. To jsou tři hlavní témata, o nichž se mluvilo ve středu 13. listopadu na Setkání s hejtmanem Jihočeského kraje Martinem Kubou.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Od roku 2001, kdy se prachatičtí hasiči přesunuli do nové zbrojnice ve Slunečné ulici, město Prachatice řeší, co s původním objektem v Ševčíkově ulici. V roce 2012 představil dnes místostarosta Prachatic, profesí architekt Jakub Nepustil studii na rekonstrukci a přístavbu opuštěné zbrojnice. Podle té se v úterý 12. listopadu nakonec začalo stavět Multikulturní knihovnické centrum Prachatice.
Rožnovská knihovna získává jedno ocenění za druhým. Poté, co byla vyhlášena třetí nejlepší městskou knihovnou v republice, získala bibliotéka z Rožnova pod Radhoštěm titul Stavba roku 2024.
Všichni si dovedou představit knihu o dějinách. Mapky, vyobrazení, fotografie, malby a další. Většinou popisují historii větších měst, států a kontinentů. Vesnice Svádov ovšem dostala taky jednu takovou. Zpracoval ji zdejší rodák, kněz Anton Tscherney v takovém rozsahu, kvalitě i hloubce, že dodnes nemá obdoby a to nejen v České republice. V aukcích se prodávají leckdy jen ilustrace z ní a to v řádu nejen stovek, ale dokonce několik tisíc korun.
Přednášky, workshopy, ale i masáže. Festival zdraví v našich rukou nabídne v sobotu 16. listopadu v Novém Bohumíně netradiční, ale zajímavou vzdělávací i zážitkovou akci.
Přednáška, beseda, hudební program, vzdělávání pro školáky i dospělé nebo výstava. To všechno jsou akce, které pro připomínku 35. výročí sametové revoluce připravuje město Benešov.
Nové knihovny se dočkali obyvatelé Mohelnice. Symbolicky byla odemčena v pátek 8. listopadu. Kvůli komplikacím se výstavba protáhla na tři roky, oproti původním předpokladům na ní však město ušetřilo.
Půlkulaté výročí 35 let od Sametové revoluce připomene Středočeská knihovna v Kladně cyklem besed, divadelních představení, filmového promítání a vzdělávacích akcí s názvem Sametová knihovna. Nabídne tak širokou škálu pohledů nejen na historické události, ale také jejich přesah do současnosti.
Novou podobu má knihovna v Lošticích. Prošla rekonstrukcí za pět a půl milionu korun. Sloužit má jako komunitní prostor. V interiéru zaujme origami stěna.
Městská knihovna v Chebu nyní nabízí čtenářům novou možnost, jak si vyzvednout knihy či časopisy kdykoliv během dne i noci. Díky samoobslužnému výdejnímu knihoboxu, který je napojený na knihovní software Verbis, mohou čtenáři objednávat knihy přímo z pohodlí domova.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Druhý listopadový víkend opět přinese plno akcí nejen pro děti. Na tyto dny se velmi těšili nejen milovníci jazzu, kteří mají už dávno v kalendáři s vykřičníkem označeno, že v pátek začínají Slánské jazzové dny. Už je sice po Dušičkách, ale strašidla si nedají pokoj a číhají hned na několika místech na Kladnesku. Koná se také výstava a filmový večer na netradičním místě.
Druhý listopadový víkend bude ve znamení lampionových průvodů a strašidelných stezek. Koná se například v Čisté, Třtici, Hořesedlech, Slabcích či Milostíně. Uskuteční se také loutková pohádka.
Dobrá nálada a elán Boženě Olbortové z Jindřichova na Šumpersku rozhodně nechybí. Ačkoli již oslavila devadesáté narozeniny, stále se stará o místní knihovnu. Stejně jako v předchozích padesáti letech. Asi nepřekvapí, že je nejstarší knihovnicí v Olomouckém kraji.
/FOTO/ Knihovna Ústeckého kraje se dlouhodobě zaměřuje na práci se zrakově postiženými uživateli. Od roku 1977 pro tuto cílovou skupinu dokonce provozuje specializované oddělení s audioknihami a donáškovou službou. V současné době se knihovna rozhodla nabídku aktivit pro uživatele s postižením zraku posunut dál a ve spolupráci s organizací Tyflocentrum ve svých prostorách uspořádala závody v simulované zvukové střelbě
Šumperská knihovna patří mezi nejlepší v republice. Získala ocenění Městská knihovna roku 2024. Zdaleka se totiž nevěnuje jen půjčování publikací. Patří k významným vzdělávacím i kulturním institucím v regionu. V těchto dnech pořádá festival Město čte knihu.
Co letos pojmout Vánoce trochu jinak? Obdarujte své blízké vlastnoručně vyrobeným dárkem od srdce. Pomoci vám s tím mohou tvořivé dílny ručních prací, které se pravidelně konají v táborské knihovně. Za pozvánku děkujeme Janě Liškové.
Naše kolegyně Lucie Svobodníková z Městské knihovně Lipník nad Bečvou, vedoucí úseku knihovnických služeb a regionálních funkcí, získala cenu MARK 2024 za Olomoucký kraj. Cena se uděluje mladým knihovníkům do 35 let za mimořádný přínos oboru knihovnictví, konkrétně za aktivní podporu knihoven a knihovníků v malých obcích, návrhy na zefektivnění práce knihovníků a realizaci komunitních projektů. Soutěž vyhlašuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR.
Hned na úterý 5. listopadu 17:00 je připravena zajímavá přednáška Jana Civína, autora knihy Severotoulky 2. Nenápadné půvaby Divokého severozápadu. Jeho povídání ocení zejména zájemci o netradiční nápady na výlety po severních Čechách i milovníci dobrodružných románů a cestopisů. Na své si přijdou také vášniví turisté, kteří hledají nové trasy pro svoje výšlapy, a nenapravitelní romantici, kteří teskní po dobách, kdy se v Kalifornii hledalo zlato, v Austrálii diamanty a v Africe David Livingstone. Přednáška se uskuteční v počítačové studovně knihovny.
Listopadový program Knihovny Ústeckého kraje nabídne 14 kulturních a vzdělávacích akcí, které potěší malé i velké návštěvníky. Na poslední podzimní měsíc knihovna chystá speciální tančírnu salsy, pozorování planety Uran nebo přednášku o kořenech hudebního žánru rock ’n’ roll.
S Městskou knihovnou v Holešově, která je pátou největší ve Zlínském kraji, je její vedoucí Irena Železná spojená čtyři desetiletí. Zažila s ní stěhování ze zámku do vily na náměstí, a nyní už vyhlíží další adresu. Město totiž plánuje upravit pro potřeby knihovny budovu Kina Svět.
Třinecká knihovna si v rámci oslav 35 let od Sametové revoluce připravila bohatý program plný osobností, přednášek, diskuzí i živého podcastu. Do místní knihovny zavítají kriminalistická esa, novináři, politici a lékař, kteří mají co říci k tématu spravedlnosti.
Ve středeční podvečer se stříbrská knihovna proměnila v oázu poezie a hudby, když Ladislav Rafael Buús představil svou novou sbírku básní "Miluji život aneb malé chvilky poezie všedních dnů". Návštěvníci si užili nejen autorské čtení, ale i meditační hudbu a písně v podání Dany Duhy Váchové. Večer obohatil také host Jiří Kohout, který přispěl svými básněmi. Atmosféra byla umocněna útulným prostředím knihovny a pohledem na západ slunce.
Když se v Jindřichově řekne knihovna, snad každý si vybaví Boženu Olbortovou. O zdejší knihovnu se stará pět desetiletí. Ve svých devadesáti letech je nejstarší knihovnicí v Olomouckém kraji. Dobrá nálada a elán jí rozhodně nechybí.
Milovníci vážné hudby se radují. Na světě se objevilo nové dílo známého skladatele Fryderyka Chopina, které leželo téměř 200 let zavřené v trezoru Morganovy knihovny a muzea v New Yorku. Našel ho kurátor, který tam procházel drobné vzpomínkové předměty. Odborníci nyní potvrdili, že dílo je opravdu z rukou polského skladatele.
V obecní knihovně Hukvaldy se konal kurz olejomalby pro veřejnost. Pro všechny účastníky to bylo první setkání s olejomalbou a po počatečních instrukcích se pod vedením lektorky Terezy Samiecové pustili do díla.
Společný koníček manželů Bláhových se stal i jejich životním posláním. Dlouhodobě se starají o obecní knihovnu v Kostomlatech pod Milešovkou a jsou držiteli řady ocenění. Navzdory vysokému věku vychovávají novou čtenářskou generaci.
V pondělí 7. října v Domě kultury Vsetín oslavili vsetínští senioři svůj svátek na jubilejním 20. ročníku tradiční akce Den seniorů, kterou pořádá Masarykova veřejná knihovna Vsetín a Charita Vsetín. Hlavní host tradiční akce, kterým byl letos herec Zdeněk Žák, přilákal do velkého sálu přes 200 návštěvníků z řad seniorek a seniorů.
Ve třetím ročníku soutěže Knihovna roku Královéhradeckého kraje zvítězila Místní knihovna v Černilově. Knihovna zároveň získala nominaci do celostátní soutěže Knihovna roku.
Jiří J. K. Nebeský, hranický historik a publicista, přichází s novou knihou. V té čtenářům přiblíží život významného hranického rodáka Josefa Heřmana Agapita Gallaše. Více o publikaci prozradil autor v rozhovoru pro Deník.