Vyškov – Největšího triumfu dosáhl na olympiádě v Berlíně roku 1936. Tehdy získal zlatou medaili za cvičení na kruzích, jeho mistrovským kouskem byl rozpor střemhlav. Při příležitosti osmdesátého výročí úspěchu Aloise Hudce, sokola a trenéra z Račic, vydala regionální autorka Dagmar Stryjová knihu s název Mistr kruhů věnující se právě osobnosti slavného českého gymnasty.
Čáslav – Přednášku Tomáše Somera na téma „Venkované, měšťané a nižší šlechtici v okolí vilémovského kláštera a na Čáslavsku v době předhusitské," zorganizoval muzejní a vlastivědný spolek „Včela Čáslavská".
Praha - V Muzeu Montanelli v Nerudově ulici začala výstava malíře Václava Bláhy, která vznikla na počest nedožitých osmdesátin Václava Havla. V monumentální práci složené z více než tří desítek obrazů se malíř vrací k lidské postavě, jíž se věnoval v dřívější tvorbě. Vznikla na požadavek sběratelů, kteří v rámci havlovských oslav dílo Vzkazy Václava Havla nyní do 30. října zpřístupňují veřejnosti.
Kladno – Po skončení úspěšné výstavy Tesilky, knižní čtvrtky, embéčka … se Městská knihovna Kladno rozhodla v pátrání po rodinných pokladech pokračovat. Tentokrát se knihovnice, které společně výstavu připravily, ponořily hlouběji než do sklepů a vylezly výše než na půdu, aby shromáždily předměty denní potřeby z let 1900–1930.
Lipová-lázně – V devadesátých letech ji znal na Jesenicku snad každý, poslední roky byla ostudou obce. Řeč je o bývalé samoobsluze a diskotéce Áčko v Lipové-lázních. Zchátralá budova v těchto dnech mizí ze světa.
Karlovarský kraj - Odborná porota už potřetí vybírá nejlepší knihovnu kraje. Cena nejlepší krajské knihovny se poprvé navrhovala v roce 2012 a uděluje se vždy jednou za dva roky. Jejím cílem je upozornit na záslužnou činnost knihoven v jednotlivých městech, ale i v malých obcích našeho kraje.
Ostrov - Hned na několika místech hodlá město opravit a zvelebit svůj majetek díky zakázkám malého rozsahu. Konkrétně se jedná o ostrovský zámek, kulturní dům a knihovnu. Práce se budou týkat třeba instalace vzduchotechniky, oprav podlahy nebo rozšiřování městského archivu. K realizaci dojde ještě během letošního podzimu.
Polička - OSMDESÁT LET. Historii Dětského domova v Poličce od jeho vzniku po současnost mapuje unikátní výstava s názvem Příběh Dětského domova Polička 1936 – 2016.
Plzeň – Třináct milionů korun posílají plzeňští zastupitelé na projekt nového Archivu města Plzně. Rozhodli o tom, že pro vzácné městské archiválie radnice zrekonstruuje halu s názvem Bratislava v areálu bývalého pivovaru na Světovaru.
Vsetín - Centrum Vsetína ožilo předposlední letní víkend Valašským zářením. Tradiční multižánrový festival s podtitulem Od ogara po Dědu se letos koná po osmnácté.
Praha - Ve více než třech stovkách měst a obcí v Česku dnes začíná tradiční sbírka Světluška na pomoc nevidomým dětem i dospělým, která potrvá do pátku. Dvojice dobrovolníků budou nabízet zájemcům za příspěvek náramky či tykadla. Výtěžek se použije na speciální pomůcky, studijní stipendia, osobní asistenty či na výcvik vodicích psů.
Milevsko /ROZHOVOR/ - Od dubna má Městská knihovna Milevsko novou pracovnici Evu Rejlkovou (35). Na starosti má vzdělávací aktivity knihovny pro mateřské, základní a střední školy. „Mile mě překvapil vstřícný přístup ředitelů a učitelů místních škol. Školy po programech rády sáhnou," říká Eva Rejlková. Co její práce obnáší? I to byla náplň rozhovoru.
Ústí nad Labem - Muzeum města Ústí nad Labem. Dnes bezesporu překračuje okresní, či regionální význam. Spolupracuje se zahraničními, či prestižními českými ústavy. Jeho sbírka dosahuje milionů předmětů.
Písek – „Jestli chcete dělat dobrou školu, zeptejte se žáků, co chtějí, a oni vám to rychle poví," říká ředitel písecké obchodní akademie Pavel Sekyrka. S tímto tvrzením jde ruku v ruce půdní vestavba, která se aktuálně dělá v budově, kam se škola před třemi lety přestěhovala a kterou sdílí se střední zemědělskou školou.
Rájec-Jestřebí – Aranžmá z jiřin, chryzantém, slunečnic, dýní, vřesů a dalších květin a plodů pozdního léta rozzářila přízemí zámku v Rájci-Jestřebí. Návštěvníci si mohou prohlédnout květinami vyzdobenou vstupní halu, salonky nebo knihovnu čítající kolem šedesáti tisíc svazků a řadící se tak k největším zámeckým knihovnám u nás.
Most - První velká porevoluční výstava o hornictví začala v sobotu v mostecké městské knihovně. Zachycuje těžký život havířů, jejich zvyky, protesty a těžební krajinu. Na 150 obrazů, fotek a autentických artefaktů obsadilo všechny výstavní síně. Na vernisáž přišlo hodně lidí. Dorazil i známý geolog, klimatolog a popularizátor vědy Václav Cílek.
Brno – Přes pětadvacet tisíc důchodců již v Brně využilo služby takzvaných Senior Pointů. Do kontaktních center, kterých je ve městě sedm, se mohou starší lidé přijít poradit, najít díky nim zábavu pro volný čas nebo se zúčastnit přednášek. První Senior Point, který dodnes funguje na Mendlově náměstí, vznikl před pěti lety.
Brno-Ivanovice – Úřadování z buňky si kvůli opravě radnice vyzkouší na necelý rok čtveřice úřednic a ivanovická starostka. Po kompletní rekonstrukci stoleté budovy v ní vzniknou i prostory pro lékařskou ambulanci a poštu.
Loket - Knížky z loketské knihovny si letos také užily prázdninové cestování. V rámci soutěže Vezmi knihu do světa vyrazily nejen po vlastech českých, ale i do vzdálenějších míst světa. A pokud jejich spolucestující majitelé udělali fotku a poslali ji včas do knihovny, jejich jméno se mohlo ve středu objevit mezi vyhodnocenými.
Praha - Nedožité osmdesáté narozeniny bývalého českého prezidenta Václava Havla připomene 5. října shromáždění na Václavském náměstí. Kromě hudby při něm zazní i věty z Havlových projevů a názory známých lidí na to, proč jeho osobnost chybí, nebo nechybí. Za svolavatele akce o tom informoval Tomáš Smetánka ze spolku VH80.
Kroměřížsko – Že dnešní generace tráví volné chvíle jen na tabletu či mobilu? Zapomeňte. Děti na Kroměřížsku podle ohlasů odborníků stále čtou, mnohde dokonce víc než dřív. Například knihovny se těší zájmu školáků a to i přes konkurenci moderních technologií. Někteří rodiče navíc právě jejich služeb využívají a do popředí se stále častěji dostávají třeba audioknihy.
Most - Obrazy s hornickou tematickou představí rozsáhlá výstava v mostecké knihovně. Už se v ní sešlo asi 150 obrazů s motivy uhlí, důlních věží, havířů. Desítky děl zapůjčili obyvatelé města, které je s těžbou hnědého uhlí spjato. Vernisáž bude 10. září od 10 hodin.
Karlovarský kraj - Jak překonat obávané a někdy smrtelné onemocnění? Jak vypadá běžný život neslyšícího a jak se s tímto handicapem žije a hlavně cestuje?
Loket - Německé nápisy na domech, poškozené, špinavé fasády, na náměstí místo automobilů koně a povozy, lidé v dobovém oblečení z přelomu 19. a 20. století. Nezasvěcený návštěvník Lokte mohl mít v posledních několika dnech pocit, že se shodou podivných náhod ocitl v jiné době a v jiném městě. Ten zasvěcený věděl, že historické město opět obsadili filmaři.
Jedna a půl miliardy. Za takovou částku by Ostrava mohla mít třeba novou vědeckou knihovnu, rekonstruovaná městská jatka, k tomu pár opravených ulic a asi by zbylo i na nějaký ten sportovní stánek.
Blansko – Posledních třicet let života v blanenské místní části Těchov mapuje nová kniha Josefa Vyláška. Právě vyšla a v pořadí je už třetí. Autor ji napsal jako součást projektu Fotokniha obce Těchov. Plánovaná série je tak úplná.
Sokolov - Kdo nemá představu o životě zrakově postižených lidí, mohl si přijít v úterý vyzkoušet, jaké to je, žít s tímto handicapem. Přítomní zájemci tak mohli zjistit, že vodicí pes opravdu vede, a také zjistili, že kromě zraku máme i ostatní smysly, které jsme doposud brali jako samozřejmost.
České Budějovice – Dětský koutek, bezbariérový přístup, ale hlavně větší prostor. Taková je zbrusu nová pobočka Jihočeské vědecké knihovny ve Čtyřech Dvorech. Pro současné i nové čtenáře se otevřela v pondělí odpoledne.
Uherský Brod – Brány nejzajímavějších památek se během víkendu 10. a 11. září otevřou v Uherském Brodě, který se opět připojil ke kulturní a společenské akci Dny evropského dědictví. Pro návštěvníky je připravený doprovodný program, který pobaví lidi všech věkových kategorií.
Jičínsko – Návrh zákona o sociálním bydlení, který čeká na schválení, by obcím nařizoval se o sociálně slabé občany postarat a bydlení jim zajistit. Obecních bytů pro „chudé" je ale v našem regionu velký nedostatek.
Mirotice - Redakce Píseckého deníku dostala z Mirotic hezký příspěvek do Kabelkového veletrhu na podporu nadaných dětí, jejichž rodiče nemají dostatek prostředků na rozvoj jejich talentu.
Olomouc – Životu a dílu jednoho z našich nejvýznamnějších vědců, Otto Wichterlemu, se věnuje výstava, kterou aktuálně nabízí Vědecká knihovna v Olomouci. Expozice zapůjčená z Muzea Prostějovska putovala Českými centry napříč Evropou, díky způsobu jejího zpracování má ambice oslovit širokou veřejnost, dospělé zájemce o vědu a techniku i děti.
Loket - Výběr z tvorby významných uměleckých knihařů ze sbírky Expozice umělecké knižní vazby v Lokti včetně prací nově pořízených, které veřejnost ještě neměla možnost vidět. Ukázky tvorby světových uměleckých knihařů. Kromě knih i raritní vazby-objekty. To vše nabízí návštěvníkům nová výstava v Městské knihovně Loket s názvem Ze sbírek knižní vazby.
Valchov – Nejen místem pro půjčování knih, ale i centrem společenského setkávání je knihovna ve Valchově na Blanensku. Vedení obce se proto její prostředí snaží neustále vylepšovat. Nyní chce vybavit koutek pro posezení novým nábytkem. „Ten stávající není moc pohodlný. Plánujeme pořídit novou příjemnou pohovku, křeslo, odkládací stolek nebo sedací vaky," popsala starostka Valchova Jindra Brožová.