Holešov – Městská knihovna Holešov připravila letos pro děti neobvyklou soutěž k letošnímu mezinárodnímu roku luštěnin. Práce vyrobené nebo inspirované právě luštěninami mohou soutěžící do knihovny nosit až do konce dubna, vznikne z nich pak originální výstava a nejlepší práce budou odměněny.
Kyjov – Dříve končily jako odpad, dnes mohou ještě udělat radost. Městská knihovna v Kyjově se dohodla s tamní nemocnicí a pacientům poslala první krabice s vyřazenými knihami. Potěšily nemocné na onkologickém a dětském oddělení. V budoucnu se možná četba objeví i v autobusových linkách mezi Kyjovem a Brnem.
Kralupy – Školy, školky, knihovny i kulturní centra na Kralupsku budou spolupracovat v rámci projektu, který připravuje kralupská radnice společně s místní akční skupinou Nad Prahou.
Stěžery - Děti ze sedmi mateřských škol se ve čtvrtek utkaly o nejlepší přednes při třetím ročníku soutěže Stěžerská básnička. „Postupně se k nám přidávají další školky. Začínali jsme ve čtyřech," uvedla Iva Špráchalová, vedoucí učitelka MŠ Stěžery.
Bohdaneč - Již sedmou Noc s Andersenem uspořádali v knihovně v Bohdanči. Název, Expedice z pohlednice, podle nové knihy pro děti, byl daný Městskou knihovnou v Uherském Hradišti. Tradiční program jako hry, soutěže, malování, povídání, představení oblíbené knihy každého malého spáče, půlnoční přípitek dětským šampaňským, letos doplnila také nová kniha Expedice z pohlednice, která byla pro tento účel do knihovny zakoupena a malým anderseňákům představena.
Hradec Králové - Poradit starostům obcí, jak uspět v soutěži Vesnice roku, přijela do hradecké knihovny náměstkyně ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.
Skočice Obec leží asi osm kilometrů severozápadně od Vodňan na hlavní trase Strakonice Vodňany. Má dvě místní části Skočice a Lidmovice, ve kterých žije dohromady 234 lidí.
Praha - Ukázku z tvorby amerického lékaře a kreslíře Marka Podwala, který zobrazuje vztah Pražanů ke slavnému Wolfgangu Amadeu Mozartovi, vystavuje od středy Národní knihovna. Připojuje se tak k letošním oslavám dvojího mozartovského výročí. Expozici v Klementinu doplňují unikátní archiválie z fondu Národní knihovny.
Pasohlávky - Bývalá budova pasohlávecké školy slouží kromě obecního úřadu také poště a knihovně. Vedení obce, které sídlí v prvním patře, se tak potýká s nedostatkem místa. Koncem loňského roku se zastupitelé rozhodli problém vyřešit rekonstrukcí půdních prostor.
Lovosice - „Náš svět není tak obyčejný, jak se zdá. Kdesi hluboko pod nánosem všednosti jsou ukryty stopy fascinujících tajemství. Útržky dávno odvátých dějů, minulost plná záhad a nevysvětlených okamžiků," říká záhadolog Arnošt Vašíček.
Litomyšl – Téměř před měsícem proběhlo jednání o umístění historických knih, které piaristé darovali městu. Na Fakultě restaurování Univerzity Pardubice o různých možnostech debatovali v úterý 15. března architekt Aleš Burian, místostarosta Litomyšle Michal Kortyš, Radomír Slovik a Markéta Prokešová z Fakulty restaurování.
Plzeň – Jiří Fiala měl vedle matematiky, logiky a filozofie v oblibě jazykové hříčky. Když v roce 2012 zemřel, získala katedra filozofie plzeňské univerzity, kde také vyučoval, část jeho rozsáhlé knihovny.
Blansko - Kostel sv. Jiří v Blansku zůstává stranou pozornosti obyvatel regionu. A nezaslouženě. Jen málokdo ví, jak má tento kostel s ne úplně obvyklým tvarem věže bohatou výzdobu.
Pracovníci krnovského Dobrovolnického centra Slezské diakonie převzali minulý týden z rukou hejtmana Moravskoslezského kraje Čestné uznání za společenskou zodpovědnost. Do soutěže, jejímž cílem je ocenit organizace, ale i obce, které jsou aktivní na poli společenské odpovědnosti, se letos přihlásilo rekordních 70 uchazečů.
Jičín – Do jičínské Knihovny Václava Čtvrtka doputovala výstava Návraty volyňských Čechů. Knihovna spolu se Sdružením Čechů z Volyně připravila k tomu zaslouženou parádu.
Humpolec – Když se v říjnu loňského roku otevírala v humpolecké knihovně takzvaná Semínkovna, tamní vedoucí prozradila, že by rádi tento projekt pro nadšené zahrádkáře rozvíjeli.
Kroměříž – Začínající dětští čtenáři, či děti, které mají se čtením větší problémy, mohou nově zlepšovat své čtenářské dovednosti v kroužku, který zorganizovala kroměřížská knihovna.
Praha - Ukázku z tvorby amerického lékaře a kreslíře Marka Podwala, který zobrazuje vztah Pražanů ke slavnému Wolfgangu Amadeu Mozartovi, vystavuje od středy Národní knihovna. Připojuje se tak k letošním oslavám dvojího mozartovského výročí. Expozici v Klementinu doplňují unikátní archiválie z fondu Národní knihovny.
Jičín – Lednové setkání jičínských seniorů se starostou města a oběma místostarosty v Masarykově divadle bylo úspěšné a důchodci se už těší na další. Tím by mělo být dubnové setkání, které se uskuteční ve velké zasedací místnosti na městském úřadě.
Fryštát, tedy místo, kde se stovky let psala historie centra dnešní Karviné, žel nemá mnoho vyobrazení z dob dávno minulých. To druhé nejstarší pochází z 19. století a zájemci si je až do konce května mohou prohlédnout na výstavě tzv. vedut na Zámku Fryštát v Karviné.
/FOTOGALERIE/ Loni v září se na třech místech Ostravy objevily veřejné knihovničky, takzvané knihobudky, fungující na principu Dones knihu a vyměň za jinou. Prostě bezplatné půjčování a výměna knih pro všechny.
Jiříkovice - Tvrz ze čtrnáctého století získá nové využití. Za pár let zřejmě poslouží školákům i důchodcům z Jiříkovic. Tamní Panský dvůr fungoval jako lazaret v bitvě u Slavkova, pevnost při obléhání Brna švédskými vojsky a později také hospodářské stavení. Během té doby byl několikrát zničený a zase opravený. V budoucnu má v jeho areálu vzniknout společenské, kulturní a sportovní centrum obce pro místní.
Prostějov – Pořad známého hudebního kritika a publicisty Jana Rejžka si mohou poslechnout i lidé v Prostějově. Se svým hudebním kaleidoskopem zavítá ve čtvrtek do prostějovské knihovny.
Ludslavice – Zajímavou besedu připravila o víkendu pro své čtenáře knihovna v Ludslavicích. Právě za podpory vedení v čele se starostou Vojtěchem Adamíkem se tam totiž v sobotu konala návštěva ministra kultury Daniela Hermana. Člen kabinetu si v Ludslavicích prohlédl opravený kostel svatého Václava a na podvečerním setkání s obyvateli obce vyprávěl nejen o tématech současného politického život, ale i o svém životě.
Jičín – Ve čtvrtek 7. dubna se v centru města uskutečnila připomínka 150. výročí Prusko-rakouské války z roku 1866. Postarali se o ni kadeti Jičínského pěšího pluku č. 74.
Slaný - Zoja Kučerová, vystudovala Střední knihovnickou školu v Praze. Od roku 2001 je vedoucí slánského infocentra, které je nyní opět součástí knihovny. Založila věhlasné muzeum slánek. On-line rozhovor se uskuteční ve čtvrtek 14. dubna od 11 hodin.
Hodonín – V úterý Hodonín, ve středu Velké Pavlovice. Známý záhadolog Arnošt Vašíček, který navštívil už více než osmdesát zemí, odkrývá tajemno i na jihu Moravy. Vychází přitom ze svých poslední dvou knih. „U Neuvěřitelných skutečnosti jde o výběr těch největších rarit z celého světa. Spojuje je to, že je můžeme vidět, měřit, vážit a zkoumat. Jsou naprosto reálné, jen nevíme, co to je," řekl dvaašedesátiletý badatel.
Řečice – Tradiční pohádkové čtení, které se uskutečnilo pod záštitou obecní knihovny v Řečici na Dačicku, se neslo v duchu mravokárné frašky, plné prvoplánových vtipů a bonmotů.
Kladno – Proč si to schováváš? Tahle jednoduchá otázka byla na začátku nápadu na výstavu „Tesilky, knižní čtvrtky, embéčka …", kterou si můžete prohlédnout v moderních prostorách sítenské pobočky Městské knihovny. Tehdy položená otázka knihovnice Lenky Kalousové mířila na záruční list k magnetofonu Tesla B41, který měla jedna z kolegyň založený ve své knížce.
Újezd u Černé hory – Dlouhodobý problém s chybějící mateřskou školou v obci vyřeší multifunkční centrum. V Újezdu u Černé Hory už začala na místě zchátralého obecního úřadu stavba nového domu.
Domažlice – Městská knihovna Boženy Němcové v Domažlicích uspořádala ve čtvrtek besedu s jedním z nejznámějších a nejpřekládanějších českých autorů, Ivanem Klímou, který patří ke slavné generaci společně s Milanem Kunderou či Ludvíkem Vaculíkem.
Valašské Meziříčí /HLASUJTE V ANKETĚ/ - Se zajímavou novinkou se už týden potkávají cestující na vlakovém nádraží ve Valašském Meziříčí. Přímo v nádražní hale přibyl regál s knihami, které si lze zdarma vypůjčit a zpříjemnit si tak cestování.
Jičín – Literární soutěž Řehečská slepice oslavila v Knihovně Václava Čtvrtka v Jičíně svoje patnácté narozeniny. Průběh slavnosti zcela splnil očekávání četných návštěvníků nejen z Řehče, ale z mnoha míst z celé naší republiky.
Kolín /ROZHOVOR/ - Fotografická soutěž kolínské knihovny má své vítěze. Ti přebrali ocenění na vernisáži výstavy jak vítězných fotografií, tak i všech zúčastněných.
Brno – Javorový sirup, hokej a Niagarské vodopády? V Kanadě najdete mnohem víc, zní z kanadského velvyslanectví. Na Dnech Kanady chce představit Brňanům zemi javorového listu jako stát bohaté kultury, krásné přírody a také investičních možností.
Polepy – Celkem 15 dětí ve věku pět až 12 let si na ustlalo v rámci mezinárodní akce Noc s Andersenem ve spolkové místnosti na polepském obecním úřadu, protože tolik by se jich ani do maličké knihovny nevešlo.
Vyškov – Zatímco ještě před několika lety byl jejich počet stabilizovaný, v současnosti se počet holubů ve Vyškově znovu dostal nad únosnou mez. Svými výkaly poškozují památky, ničí fasády a zanášejí okapy.
Karlovy Vary – Výstavu dánského umělce Torbena Rejnholdta Petersena pořádá Krajská knihovna v Karlových Varech. Vernisáž se koná dnes od 17 hodin. Spolupráce, dialog a umění (Interacting, dialogue and Art – IDA) je umělecký projekt mezi Petersenem a obyvateli Karlových Varů i okolí.
Letohrad - Besedu o autech, rallye a zážitcích nejen ze závodu Africa Eco Race v podání Leopolda Paďoura z týmu Tomáše Tomečka připravila ve čtvrtek letohradská knihovna. Navštívilo ji zhruba dvacet diváků.
Tachov – Zástupci knížecího rodu Windischgrätzů, ale i uklízečka nebo kuchtička se vrátili do komnat zámku v Tachově. Skutečné historické postavy ztvárnili v dobových kostýmech žákyně a žáci Základní školy v Hornické pod vedením učitelky Marie Klečatské a několik dospělých.
Brno – Na architektonicky a památkově hodnotné domy v městské části Brno-střed začaly kolemjdoucí upozorňovat speciální informační tabule. První již visí na domě Falkensteinerovy nadace na Moravském náměstí číslo 14. „Líbí se mi, že se díky tomu dozvím něco o domě i příbězích lidí, kteří se kdysi podíleli na podobě města," ocenila místní Terezie Dvořáková.