Hodonínsko – Vyhlášení čtenáře roku, výstava či turnaj v pexesu. To jsou některé z lákadel, které si nachystaly knihovny na Hodonínsku v březnu – měsíci čtenářů. Akci vyhlásil letos republikový Svaz knihovníků už posedmé.
Plzeň – První březnový víkend přináší tipy z plzeňských knihoven. Román Davida Ebershoffa Dánská dívka si čtenáři mohou zapůjčit v Knihovně města Plzně. Příběh o neobvyklé lásce, svobodě a odvaze vzepřít se veřejnému mínění byl napsán podle života malíře Einara Wegenera a jeho manželky Grety.
Kladno – Beseda, autorské čtení, knižní bazar, soutěže, workshop, trénování paměti a focení s oblíbenou knihou. Takový program připravila pro návštěvníky v rámci akce Březen – měsíc čtenářů – Středočeská vědecká knihovna Kladno. Jedná se o celostátní knihovnickou akci pořádanou Svazem knihovníků a informačních pracovníků České republiky. Vstup je vždy zdarma.
Jablonné nad Orlicí – Napadlo vás někdy, jaké to je cestovat s malými dětmi na kole po Evropě? Spát ve stanu, vařit na vařiči a zdolávat náročné kopce? „To a mnoho dalšího o cestování s dětmi se dozvíte z přednášky Markéty Hroudové, Luďka Zigáčka a jejich dětí Víti a Šárky z Těchonína.
Břeclavsko – S pestrým programem přichází na Břeclavsku knihovny, které se zapojily do akce Březen-měsíc čtenářů. Na oslavu všech milovníků knih a pravidelných návštěvníků připravily různé besedy, výtvarné či fotografické výstavy nebo burzu knih.
Druhým březnovým dnem zahájili v městské knihovně ve Studénce výstavu kreslíře, karikaturisty a fotografa Václava Šípoše. Výtvarník se zaměřuje na karikatury všeho druhu, humorné portréty i akty.
Domažlice /FOTOGALERIE/ – Osm let zůstalo zavřené domažlické Muzeum Jindřicha Jindřicha. Prvního dubna dlouhý půst skončí. Otevření tak bude symbolickým dárkem pro klenečského rodáka, skladatele, klavíristu, sbormistra, etnografa a sběratele k jeho 140. narozeninám, které připadají na sobotu 5. března.
Uherský Brod – Sérii besed, promítání dokumentárních filmů, bohoslužbu či dokonce recitál Marka Ebena, přinese v následujícím týdnu pátý ročník uherskobrodských Dnů Komenského, jež se letos ponesou v duchu motta Vaše cesta do ráje. Akci zahájí v pondělí 7. března od 18 hodin pořad Zpátky do lavic, určený i pro ty, kteří už školním lavicím dávno odrostli.
Břeclav – Mnohými proklínaná doprava se stane hlavním tématem nového diskuzního cyklu Tváře Břeclavi, který připravují lidé z tamního sdružení Mladí a Neklidní. Úvodního dílu se zúčastní krajský policejní ředitel Leoš Tržil, Jaroslav Martínek z centra dopravního výzkumu, architekt Zdeněk Miklín a starosta Břeclavi Pavel Dominik.
Bát se při Černých historkách, vládnout Tokiu nebo podzemí, být osadníkem v Katanu, bloudit v Magickém labyrintu. To vše a mnohé další dobrodružství můžete zažít v Městské knihovně Krnov.
Bučovice – Centrum pro kutily nebo muzeum a knihovna. Budova na Komenského náměstí, v níž roky sídlí bučovická obchodní akademie, se už brzy vyprázdní. Studenti se přestěhují do gymnázia, které právě prochází stavebními úpravami. Přestože to ještě nějakou dobu potrvá, už nyní město žije tím, jak majitel, tedy Jihomoravský kraj, se stavbou naloží.
Nová Paka – Zda čtenáři v blízké době vyrazí do místní knihovny za oblíbenými tituly jinam než do budovy Klenotnice zatím nehrozí. Packá radnice tvrdí, že stěhování zařízení není na pořadu dne, i když o možné změně adresy knihovny uvažuje v souvislosti s budováním nového společenského centra na náměstí.
Tachov – Během včerejšího dne měli zapomnětlivější návštěvníci tachovské knihovny možnost vrátit déle půjčené knížky bez jakéhokoliv postihu. Vyhlášena totiž opět byla čtenářská amnestie.
Blanensko – Prominuté poplatky za včas nevrácené knihy nebo za novou registraci do knihovny. A k tomu řadu různorodých akcí nabízí mnohé knihovny na Blanensku. V březnu, který je měsícem knihy. To vše letos doplní scénická čtení celorepublikového projektu LiStOVáNí.
Benešov - David Veselý, deváťák ZŠ Dukelská, prezentoval v městské knihovně svoji povídku „Sir J.P.E", která není jeho prvotinou. Některé z jeho literárních pokusů, převážně s detektivní zápletkou, vloni uveřejňoval na pokračování Benešovský deník. Ve středu se jednalo o jeho druhé autorské veřejné čtení.
Brno /ZA ZAVŘENÝMI DVEŘMI/ – Miliony knih různých velikostí, stáří a vůní. Tak vypadá skladiště Moravské zemské knihovny v Brně. Zvenku budovy v Kounicově ulici působí jako dvě nedobytné šedé věže s malými okny. Uvnitř věží je celkem jedenáct pater s regály plnými knih, spisů nebo zvukových nosičů. Každé z nich má na starosti většinou jeden skladník, který vyhledává knihy pro čtenáře. Potemnělé uličky a jednotlivé sekce s knihami znají zaměstnanci skoro nazpaměť. Knihovní fond Moravské zemské knihovny představuje další díl seriálu Brněnského deníku Rovnost nazvaný Za zavřenými dveřmi, který ukazuje lidem běžně nepřístupná místa.
Příbram – Příští týden budou mít Příbramáci příležitost pohovořit s významnou českou socioložkou Jiřinou Šiklovou. Ve čtvrtek totiž navštíví příbramskou knihovnu, kde v 17 hodin začne beseda. Jiřina Šiklová je nejen česká socioložka a publicistka, ale též se angažuje v politice.
Pecka – Na dnešek 3. března chystají v knihovně Literární kavárničku s Hanou Marií Körnerovou. Autorské čtení a přátelské posezení s knížkou a kávou. Začátek v 16 hodin.
Úpice - Milovníci četby z knih se mohou ponořit do vysněného světa. Úpická knihovna totiž v pondělí začala s rozprodejem vyřazených knih, které v drtivé většině nabízí za symbolickou cenu 3 koruny.
Jihlavsko – Až do devětadvacátého dubna mají obce vesnického typu do sedmi a půl tisíce obyvatel z celé republiky možnost přihlásit se do soutěže Vesnice roku. Většinou si příležitost k účasti v této soutěži nenechají ujít ani vesnice z Jihlavska. Letošní ročník však zkušení účastníci zřejmě vynechají.
Hradec Králové /KRÁTKÉ ZPRÁVY/ - „Poslouchám stromy, jejich stín je pohlazením matky, dalekým hlasem otcovým," zní úvodní slova básnířky Věry Kopecké, která od čtvrtka vystavuje v galerii Automat hradecké Studijní a vědecké knihovny.
Kolín – Netradiční vernisáž se odehrála první březnový den v čítárně Městské knihovny v Kolíně, její aktéři Jan Fuchs a Miloš Kim Houdek pro návštěvníky připravili židličky a úvod výstavy pojali jako krátkou přednášku.
Prostějov – Ve středu se dveře Městské knihovny v Prostějově nezastavily. Odstartoval tam totiž tradiční knižní bazar, který potrvá až do konce měsíce.
Praha – Aktivisté budovu bývalé polikliniky na pražském Žižkově do dnešních 14:00, kdy jim vypršel termín daný správcem objektu, neopustili. S Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) dál jednají. Squatteři budovu obsadili v prosinci 2014, poté jim ji stát půjčil a provozovali v ní sociální centrum. Smlouva vypršela dnes o půlnoci.
Příbram – Vycházky s komentářem po historické části Příbrami ve středu odstartovaly, a jak se ukázalo, bude o ně značný zájem. S nápadem zasvětit veřejnost do historie budov, soch, kašen a dalších míst, které denně míjíme a téměř nic o nich nevíme, přišla Knihovna Jana Drdy společně s příbramským Klubem českých turistů. Přibližně hodinu a půl dlouhé vycházky se při premiéře vydalo za poznáním kolem dvaceti lidí. I to je dost na to, aby všichni slyšeli v hlučném provozu výklad Josefa Fryše ke všem budovám, které v centru stojí za řeč. „Náměstí má bohatou tradici, je zhruba ze 13. století. Pochopitelně vypadalo jinak, nebylo dlážděné, stály tu baráky a nebyla tu ještě tahle hrůza," ukazuje Josef Fryš na komunistické monstrum, kde nyní sídlí úřad práce. Řeč přišla na historii dalších budov kolem náměstí TGM, kroky účastníků vedly do Jiráskových sadů a Pražskou ulicí zpět ke knihovně.
Hradec Králové /FOTO/ - Hradecká knihovna slaví 120 let od svého otevření. V úterý pokřtila autobus, který bude brázdit ulice krajské metropole v barvách Knihovny města Hradce Králové.
Moravská Nová Ves – Malováním, vystřihováním a dalšími výtvarnými pracemi v úterý přivolávaly jaro děti v Moravské Nové Vsi. Tamní knihovna pro ně připravila tvůrčí program. „Děti se učí techniku s magickými voskovkami, což běžně neznají. V nabídce mají jarní předlohy jako slepice s vajíčky či motýly," řekla knihovnice Xenie Bezchlebová.
Jičínsko – Víte, že do knihoven v České republice zavítá více lidí než na sportovní akce? Snad právě proto, že květiny a knihy jsou podle Honoré de Balzaca pro mnoho lidí právě tak nezbytné jako denní chléb.
Česká Třebová – Původem Českotřebovačka Jana Kubíčková (rozená Tomková) v pátek v rodném městě představí a bude podepisovat svou knižní prvotinu Po stopách anděla. S terapeutkou čínské medicíny jsme hovořili především o jejím spisovatelském debutu.
Hodonín /FOTOGALERIE/ – Spojit oslavu sedmi set let od narození oblíbeného panovníka Karla IV. se začátkem jarních prázdnin. To byl záměr úterní výtvarné dílny v hodonínské městské knihovně. Nejen děti, užívající si týdne volna, si mohly vyzkoušet výrobu rytířské zbroje, korunovačních klenotů či jednoduchých oděvů z období vrcholné gotiky. „Líbí se mi tady. Právě se snažím vyrobit zlaté královské jablko," řekl školák Ondřej Kapitán, který se přišel bavit do knihovny i s bratrem.
Brno – Zabalit se do deky, uvařit si teplý čaj a začíst se do napínavých příběhů. Tak nejraději tráví zimní dny devětašedesátiletý Brňan Rudolf Buchtela. Za svůj koníček si v bystrcké Knihovně Jiřího Mahena před týdnem vysloužil titul Čtenář roku. Loni si v knihovně vypůjčil přes tři sta knih.
Mladá Boleslav - Více než čtyři sta knihoven v Čechách se tradičně hlásí k měsíci čtenářů, který začíná vždy první březnový den. A jednou z nich je i ta mladoboleslavská.
Karlovarský kraj - Bylo to před sedmi lety, když přišli poprvé členové Svazu knihovníků s myšlenkou měsíčního čtenářského svátku. Tím se stal právě březen a nyní se do akce zapojuje víc než 500 aktivních veřejných knihoven z celé republiky. Letos se akce řídí mottem Knihovny jsou kreativní nejen v březnu. Cílem této kampaně je propojit čtenáře, organizace a instituce zabývající se psaným slovem, četbou a čtenářstvím ke společné tvorbě.