Čtvrtou nejlepší městskou knihovnou v zemi je už podruhé knihovna K3 Bohumín. Vyplývá to z výsledků celostátní ankety Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP). Čtvrté místo obsadila bohumínská knihovna v kategorii měst nad 20 tisíc obyvatel.
Jičín – Trošku netradiční začátek mělo již devatenácté setkání knihovníků z celé České republiky, které v těchto dnech hostí Jičín, respektive jeho Knihovna Václava Čtvrtka.
České Budějovice - Po vzoru galerií, muzeí, knihoven nebo hradů a zámků se letos rozhodli otevřít ve vybranou noc i sokolové. Na pátek chystají Noc sokoloven.
Hradec Králové /SOUTĚŽE DENÍKU/ - Milovníci Francie se mohou těšit na Francouzské dny v Hradci Králové, které pořádá Francouzská aliance Pardubice ve spolupráci se Studijní a vědeckou knihovnou, Informačním střediskem Europe Direct Hradec Králové a s Bio Central. Uskuteční se od 14. do 17. září.
Vyškov – Počet čtenářů, výpůjček, akcí na tisíc obyvatel, existence on-line katalogu i placených databází. Nejen to vyneslo vyškovské Knihovně Karla Dvořáčka v celostátní soutěži Svazu knihovníků a informačních pracovníků o nejlepší městskou knihovnu 116 bodů. V kategorii měst od dvaceti do padesáti tisíc obyvatel to s přehledem stačilo na první příčku. Postupuje tak do druhého kola.
Sedlčany – Fotografové nepostrádají smysl pro humor, někdy vyznávají i ten černý. Přesvědčit se o tom mohou návštěvníci Městské knihovny v Sedlčanech do 30. září. Tentokrát mohou porovnávat již počtvrté práce dvou fotoklubů – Uranu z Příbrami a FotoFlegmatiků Sedlčany, které k sobě mají blízko podle ředitelky knihovny Blanky Tauberové geograficky i srdcem. Tématem letošního ročníku byl Humor ve fotografii. Ředitelka připomněla i zaměření tří předcházejících – Vltava jinak, Člověčiny a Ruce.
Skládejte, zkoušejte. Putovní výstava zapůjčená ze Science Centra IQ Park Liberec se v pondělí odpoledne otevřela veřejnosti. v prostorách Domu kultury města Orlové (DKMO). Návštěvníci si mimo jiné mohou vyzkoušet, jak poskládat Hanojskou věž, nebo vhodit minci do černé díry.
Do takzvané zlaté třináctky, tedy kompletního počtu finalistů soutěže Vesnice roku, se probojovala obec Kunín. V závěru uplynulého týdne do Kunína zavítala finálová komise.
Praha – Nejpůjčovanější knihou loňska je Deník malého poseroutky od Jeffa Kineye. Ve veřejných knihovnách si čtenáři dílo vyžádali 2030krát. Z českých knih prvenství obhájila Kateřina Tučková s Žítkovskými bohyněmi, stejné zůstalo i jméno nejpůjčovanějšího českého autora, kterým byl opět spisovatel historických románů Vlastimil Vondruška. Vyplývá to ze statistiky, kterou ČTK poskytla Národní knihovna.
Jičín – Haló, haló, tady kouzelné sluchátko, jak to Dominiku vypadá v Jičíně s pohádkou?Dominik Malý, předseda správní rady Nadačního fondu Jičín – město pohádky sice neví, kam dřív skočit, ale ujišťuje nás.
Písek – Objekty bývalé obchodní akademie, dům čp. 108 v Karlově ulici, dům U Koulí a městskou knihovnu vyhodnotili zastupitelé Písku jako strategické budovy, u kterých je třeba prioritně řešit jejich budoucí využití.
Praha – Velký knižní čtvrtek přinese 15. října na pulty knihkupců šestnáctku nových titulů. Akce se koná již poosmé, naposledy to bylo letos v březnu. Tentokrát se mohou čtenáři těšit například na nové romány Miloše Urbana či Joa Nesbøho. Knižní čtvrtek pořádá distribuce Kosmas a přidávají se k němu přední čeští nakladatelé s cílem upozornit na nejvýznamnější tituly sezony.
Strakonice - Drobný jezevčík i čtyřicetikilový kříženec rotvajlera a německého ovčáka. Takoví psi čekali na účastníky společného venčení, které se uskutečnilo ve středu 26. srpna ve strakonickém psím útulku.
V Pržně se v sobotu otevíralo nové občanské centrum. Vzniklo přeměnou chátrající a téměř nevyužívané budovy bývalé školky v centru obce. Budova přitom byla chvíli i na prodej. Vedení obce několikrát žádalo o dotaci na rekonstrukci, dočkalo se v roce 2013.
Lysá nad Labem /ROZHOVOR/ - V rámci Polabského knižního veletrhu získal Cenu za celoživotní přínos literatuře. Diváci ho momentálně mohou v televizi sledovat v seriálu o houbách v českých lesích. Hrál ve filmových adaptacích děl Bohumila Hrabala. Píše divadelní hry a režíruje především v brněnských divadlech. Jeho mluvený projev je nenapodobitelný, i z rozhlasu jej většina posluchačů bezpečně pozná na první poslech.
Plačkov u Humpolce – Osadní výbor v Plačkově, místní části Humpolce, rozhodl, že vhodné místo pro budoucí knihovnu a volební místnost by mohlo být za kapličkou na návsi. O dalších možných variantách budou plačkovští osadníci debatovat s vedením města, které vesnici navštíví v pondělí.
Syrovátka - Letošní léto nebylo v Syrovátce jen teplé, ale bylo ve znamení intenzivní práce na dokončení akce vedoucí ke snížení energetické náročnosti budovy obecního úřadu. Tato akce byla podpořena dotací ze Státního fondu Životního prostředí.
Letní měsíce se v Bolaticích nesly ve znamení stavebních prací a rekonstrukcí. Nejvýraznější to bylo v případě tamní knihovny a nových sociálních bytů.
Plzeň – Je tu nový víkend a s ním další tipy na novinky ve fondech plzeňských knihoven, které i tentokrát kromě knih nabízí film na DVD nebo mluvené slovo.
Karviná Knížky „za hubičku", stánky tvořivců i pro tvořivce, místní legendy, ale také třeba ukázka historického knihtisku. Tím vším v pátek ožilo Masarykovo náměstí v Karviné, kde se konal 21. ročník knižního jarmarku.
Lysá nad Labem - V rámci Polabského knižního veletrhu získal Cenu za celoživotní přínos literatuře. Diváci ho momentálně mohou v televizi sledovat v seriálu o houbách v českých lesích. Hrál ve filmových adaptacích děl Bohumila Hrabala. Píše divadelní hry a režíruje především v brněnských divadlech. Jeho mluvený projev je nenapodobitelný, i z rozhlasu jej většina posluchačů bezpečně pozná na první poslech.
Pelhřimov – Zaměstnanci pelhřimovské městské knihovny během prázdnin připravili pro návštěvníky bohatý program. Hitem se staly například dvojjazyčné knihy s vloženým CD nebo pohádky s elektronickou Albi tužkou, která dětem předčítá místo rodičů.
Děčín, Most – Parkoviště pod děčínskou městskou knihovnou. Auta poházená po sobě, přes ně lampa veřejného osvětlení. A okolo pobíhající hasiči vyprošťující zraněné z aut.
Uherské Hradiště – Nové a jedinečné CD pokřtí 12. září v rámci Slováckých slavností vína a otevřených památek v Uherském Hradišti klezmerská kapela RabiGabi a.G.
Ústecký kraj - Příslušníci Celního úřadu pro Ústecký kraj využili unikátního mobilního přístroje, který celníkům umožňuje přímo v terénu rychle a spolehlivě analyzovat kontrolované lihoviny.
Bobrová - Nově zrekonstruovaná školka uvítala v úterý také děti v Bobrové. Budova prošla hned dvojími opravami. Nyní se pyšní vyměněnými okny, zateplením půdy a fasády, novými sociálními zařízeními a dalšími změnami.
Rohatec – Více než půl století učení má za sebou rohatecká pedagožka Anna Kolofíková. Ani v penzi ale na starou školu nedá dopustit. A ráda se zapojila do debat nejen o vybavení zázemí rohateckého Klubu důchodců, jejichž je předsedkyní. „Moc se mi líbí knihovna, která má šmrnc a je přehledná. Navíc knihovnice svojí prací žije," říká bývalá kantorka.
Petrov – Nový víceúčelový sál v Petrově u základní školy začne oficiálně sloužit lidem šestadvacátého září. Původní vysoutěžená cena se ovšem rozrostla o další náklady.
Děčín – Parkoviště pod děčínskou městskou knihovnou. Auta poházená po sobě, přes ně lampa veřejného osvětlení. A okolo pobíhající hasiči vyprošťující zraněné z aut.
Znojmo – Půjčit si bezplatně knihu na jízdu vlakem mohou od pátku i lidé ve Znojmě. Na tamním vlakovém nádraží je totiž malá knihovnička. Za novinkou stojí městská knihovna, která se tak připojila k celorepublikovému projektu Kniha do vlaku. Autorem nápadu k posílení čtenářské obce a zpříjemnění cestování je mikulovská knihovna.
Most – Zářijová burza nabídne věci za symbolické ceny. Opět se očekávají fronty. Je to i tip pro nákup vánočních dárků a pro studenty, kteří hledají odbornou literaturu.
Kutná Hora - Projekt Listování se znovu zastavil v Kutné Hoře. Při scénickém čtení v městské knihovně herci tentokrát divákům představili úryvek z humorného románu Život k sežrání od Mikäela Olliviera.
Kutná Hora – Kutná Hora přišla o jednoho ze svých nejvýznamnějších rodáků a čestných občanů. V úterý zemřel ve věku nedožitých 95 let v Olomouci Jiří Louda, český heraldik a autor návrhu současného českého státního znaku.