
Ve studijní a vědecké knihovně se konala konference o rozpočtu ČR
Plzeň - Ve středu 24. dubna 2013 se v prostorách Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje uskutečnila konference na téma „Vyrovnaný rozpočet ČR".
Plzeň - Ve středu 24. dubna 2013 se v prostorách Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje uskutečnila konference na téma „Vyrovnaný rozpočet ČR".
Vyškovsko - Stejně jako si lidé můžou přečíst na internetu nepřeberné množství beletristických knih, mají už několik let možnost nahlížet prostřednictvím webových stránek do obecních kronik. Tedy pokud jsou na nich umístěné. Ačkoliv zákon možnost připouští už od roku 2006, na Vyškovsku stále není moc vesnic, které ji využívají.
Ústí nad Labem - Jan Bauer, jeden z nejúspěšnějších českých autorů současnosti, měl v Ústí nad Labem napilno.
Ústí nad Labem, Vodňany /ROZHOVOR/ - Autor historických detektivek Jan Bauer byl dvakrát v Ústí: Ve středu 24. dubna měl autogramiádu v Knihkupectví Beran, od 17.00 hodin besedu v knihovně… Dva historické romány aktuálně vydává spisovatel Jan Bauer (67), žijící na samotě u jihočeských Vodňan. Knihu „Arcibiskupův noční host", volné pokračování knihy „Král zvedá meč" (jaro 2012) i detektivku „Zachraňte krále" z doby vlády Václava IV.
Sokolov - Největším problémem zrakově postižených spoluobčanů je strach opustit svůj byt. Pokud ho překonají, čeká na ně venku mnoho nástrah. Vžít se alespoň na chvíli do jejich role mohla veřejnost v sokolovském zámku. Konal se zde totiž Den s TyfloCentrem.
Louny - Devadesáté druhé narozeniny oslavila tento týden paní Sofija Ostrovská z Loun. Původem je z Ukrajiny, narodila se poblíž Charkova. Prošla několika koncentračními tábory, mj. v Osvětimi.
Bílovec - V Bílovci začne zkušební provoz linky, která bude svážet tamní občany do supermarketu. Ten stojí na konci města a zvláště senioři se tam mají problém dostat.
Praha – Obraz Oskara Kokoschky Ženský akt před Avignonem se na dnešní aukci v Praze prodal za 8,1 milionu korun. Jeho vyvolávací cena byla o sto tisíc nižší. Kupec musí navíc zaplatit aukční přirážku 12 procent. Sběratelé projevili zájem i o koláže malířky Toyen, která patří mezi umělce, jejichž malby na tuzemských aukcích dosahují nejvyšších cen. Ze 37 oboustranných koláží české surrealistické malířky se prodala zhruba třetina. Řekl to Vladimír Lekeš, který aukci pořádal.
Vyškov – Když manželé Smejkalovi z Vyškova čekali na svoji vnučku před Knihovnou Karla Dvořáčka ve Vyškově, jejich pohled zaujaly nádherně rozkvetlé sakury, které tam město nechalo před několika lety vysázet. Jejich dojem z nich ovšem zkazila skutečnost, jak blízko u sebe jsou vysazené.
Sokolov - Podobné akce napovědí občanům, jak se v případě setkání se zrakově postiženým zachovat
Louny - Sofija Ostrovská z Loun, žena, která prošla Osvětimí, oslavila 92. narozeniny.
Dolní Radouň – Vyběhnout schodiště do patra, kde se nacházela velká učebna s kamny, ve kterých se muselo zatápět. Tak popisuje svojí cestu do školy Lenka Hrubá z Jindřichova Hradce.
Chrudimsko - Města se obvykle ráda chlubí příjemným prostředím, památkami i veřejně dostupnými službami. Stejně je tomu i v Chrudimi. O fungujícím bezdrátovém internetu v Klášterních zahradách tu ale nevědí ani turisté ani většina „domácích".
Uherské Hradiště, Uherský Brod - Po dlouhých pěti letech se před několika dny vrátily zpět Knihovně Františka Kožíka v Uherském Brodě čtyři knihy. Čtenářka si je netroufla přinést sama, proto poslala kamarádku.
Ústí n. O. /KRÁTCE/ – Vedení města zvolené po posledních „komunálkách" se pravidelně dvakrát do roka setkává s veřejností. Další diskusní akce se uskuteční ve čtvrtek. Probírat problémy města a odpovídat na otázky přítomných budou starosta Petr Hájek, první místostarosta Zdeněk Ešpandr a neuvolnění místostarostové Jiří Holubář a Vladislav Fajt. Setkání začne v 17 hodin v ústecké Malé scéně. (daf)
České Budějovice - Třiadvacetileté Hance Tlamsové z Hluboké nad Vltavou se občas nehodí vozit s sebou vypůjčené knížky do města, a tak překročí výpůjční lhůtu. Vrací knihu později, a tak musí platit.
Ústí nad Labem, Vodňany /ROZHOVOR/ - Autor historických detektivek Jan Bauer dvakrát v Ústí: Ve středu 24. dubna má od 15.00 hodin autogramiádu v Knihkupectví Beran, od 17.00 hodin mu začne beseda v knihovně.
Dolní Bousov Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP) zorganizoval letos již 14. ročník Bibliowebu, soutěže o nejlepší webovou prezentaci knihovny.
Jindřichohradecko - Na dnešek připadá Světový den knihy a autorských práv a v mnoha knihovnách si u této příležitosti pro své návštěvníky přichystali nejrůznější doprovodný program.
Tábor – Přes 8 400 čtenářů využívá služeb táborské knihovny
Bruntál /FOTOGALERIE/ - Prohlídka Petrina v Bruntále přilákala v sobotu 20. dubna řadu zájemců. Dnešní škola se změní v multikulturní centrum.
Ledenice - Krutý začátek týdne za sebou mají děti i učitelé ze základní, základní umělecké a mateřské školy v Ledenicích. Zloději během víkendu vzali útokem jídelnu, pavilon prvního stupně, školku, družinu i nové prostory pro hudební výuku v místech bývalé knihovny. Celkem tři samostatné objekty ve Školní ulici. Ze seznamu odcizených věcí se tají dech.
Prachaticko – Pokud se právě dnes chystáte vypůjčit si nějakou knihu ve vaší knihovně, možná netušíte, že tím svým způsobem oslavíte Mezinárodní den knihy a autorských práv.
Břeclav – Když loni ležela nemocná v posteli, začala psát a kreslit. Výsledkem je kniha s pěti vlastními povídkami ve čtyřech jazycích a ilustracemi. Dvanáctiletá Břeclavanka Julie Vojtková ji představí v hustopečské galerii U Synků. „Připravovala jsem ji tři až čtyři dny. Psát jsem začala hlavně kvůli soutěži v knihovně. Byla jsem nemocná, takže jsem měla čas," vypráví dívka, která je dcerou malíře Antonína Vojtka.
Ledenice - Krutý začátek týdne za sebou mají děti i učitelé ze základní, základní umělecké a mateřské školy v Ledenicích.
Rychnovsko – Knihovna U Mokřinky v Mokrém spolu s Rychnovským deníkem vyhlásila koncem loňského roku již potřetí soutěže zpravodajů měst a obcí rychnovského okresu.
Ústí nad Labem - Jeden z nejúspěšnějších českých spisovatelů, Jan Bauer, pokřtí ve středu 24. dubna od 17.00 v atraktivních prostorách půdní vestavby Severočeské vědecké knihovny v ústecké Churchillově ulici své nejnovější bestsellery: Román „Arcibiskupův noční host" s podtitulem V tajných službách Otce vlasti a historickou detektivku „Zachraňte krále".
Jižní Čechy - Události od 22. do 28. dubna
Krnov - V Městské knihovně v Krnově byli poprvé pasováni noví čtenáři z Mateřské a základní školy Slezské diakonie v Krnově. Knihovna má nyní osm nových čtenářů.
Ostrava – Knihovna města Ostravy společně s Divadlem Petra Bezruče pořádá v úterý 23. dubna 2013 Literární noc. Na návštěvníky čeká osm zajímavých a neobvyklých míst v centru Ostravy, kde budou herci a významné osobnosti předčítat deseti až patnáctiminutové úryvky z knih svého srdce – tedy své „srdcovky".
Okres Louny - Na jaké kulturní či společenské akce můžete v příštích dnech v regionu vyrazit.
Ústí nad Labem – Zvláště starší lidé, kteří navštěvují pobočky ústecké Severočeské vědecké knihovny, i nadále budou moci využívat internet. Ještě před několika týdny přitom hrozilo, že ho zruší. Neměla na něj peníze. Nakonec počítače s připojením zůstanou a budou je využívat i knihovníci. Pomůže jim totiž ústecká městská akciová společnost Metropolnet.
Blansko – Deset milionů korun za Duklu. Takovou nabídku dostalo Blansko od brněnské firmy Vienna Invest. Její zástupci z něj chtěli postavit nákupní centrum. K vytoužené dohodě však nedošlo. Nabídce chyběla vypracovaná územní studie, kterou Blanenští vyžadují. Vedení města tak muselo vyhlásit další kolo výběrového řízení na kupce chátrajícího hotelu ve středu města, který odkoupili za třicet milionů korun. Dosud se totiž nikdo jiný nepřihlásil.
Jičínsko - Každý týden se setkáváte s názory našich respondentů na aktuální otázky, které hýbou regionem i Českou republikou. Do víkendové poroty „pomyslně" zasedl Tomáš Komárek, starosta Mlázovic, Stáňa Najmanová, ředitelka knihovny v Hořicích, Pavel Nožička, ředitel KZMJ Jičín a Helena Červová, starostka Libuně.
Kladno - V pořadí už pátý průzkum veřejného mínění mezi obyvateli Kladna přinesl poměrně překvapivé výsledky. Celkem 82 procent obyvatel je se životem ve svém městě spokojeno. Pětina dotázaných dokonce uvedla, že velmi.
Velké Březno – „Nabídněte si polévku Lucullus," láká návštěvníky zámku ve Velkém Březně průvodkyně Jana Jeníková. „Je uvařena ze šesti druhů ryb. Jméno má podle římského vojevůdce z 1. století před Kristem. Zachovalo se i úsloví Lucullské hody."
JIŘÍ VÁCLAVÍKvyšetřovatel RK hasičůI když si myslím, že se k Zemi chováme macešsky a velice nezodpovědně, tak pevně věřím v to, že i za dalších sto let bude planeta existovat a naše pravnoučata oslaví její svátek. Na nějaké oslavy si moc nepotrpím, stačila by mi obyčejná ohleduplnost a změna v našem myšlení směrem k lepšímu a pozitivnějšímu.Verdikt: ANO
Chomutov - Baba Jaga, Kostěj Nesmrtelný, Knoflenka, Dášenka anebo třeba Mikeš. Vzpomínáte si na ně? Zkuste ovšem vyslovit jejich jména před vašimi dětmi. V lepším případě na vás budou nechápavě zírat, v tom horším si budou myslet něco o senilitě.
Bruntál /FOTOGALERIE/ - Prohlídka Petrina v Bruntále přilákala v sobotu 20. dubna řadu zájemců. Dnešní škola se změní v multikulturní centrum.
Šaratice - Novou podlahu získá obecní knihovna v Šaraticích. „Knihovna sídlí na římskokatolické faře, máme ji dlouhodobě v pronájmu. Opravu tak budeme platit formou dotace pro římskokatolickou farnost," uvedl starosta obce Karel Kalouda.
Lysice – Před více než rokem napadla zbrojnici lysického zámku dřevomorka. Náprava škod, které způsobila, už finišuje.
Chomutov - Víte kdo je Draculaura, Edward Cullen nebo Greg Heffley? Nevíte? Poraďte se s dětmi.
Ústí nad Labem - Jeden z nejúspěšnějších českých spisovatelů, Jan Bauer, přijede do Ústí.
Nová Paka – Ochutnávku vín uspořádala zdejší knihovna už po několikáté. Středeční podvečer byl navíc zpestřen četbou o prospěšnosti alkoholu.
Mladá Boleslav - Celostátní odbornou konferenci „Vzdělávání 3. věku – příležitost pro společnost", která se konala v Boleslavi na konci března, navštívilo kolem sta účastníků
Hořice – Minulý čtvrtek se uskutečnilo ve spolupráci s vedoucí knihovny Stanislavou Najmanovou úplně první pasování prvňáčků na čtenáře ve městě. Ve slavnostních prostorách knihovny se za účasti rodičů a vedení školy sešli nejprve čtenáři z 1.A a poté i z 1.B ZŠ Komenského.
Česká Třebová, Králíky – S jarem se do měst vrací bleší trhy. Smlouvat, prodávat a nakupovat se bude v následujících týdnech v České Třebové a Králíkách.
Zlín - Čtvrtý ročník festivalu Literární jaro Zlín 2013, který pořádá Krajská knihovna Františka Bartoše, skončil v pátek 12. dubna posledním setkáním. Vzácným hostem byl ve zlínské Alternativě spisovatel a scénárista Jiří Stránský.
Benešov nad Černou – Místní řemeslníky a umělce hodlá podporovat obec Benešov nad Černou. Chce jim dávat prostor při svých kulturních akcích, jako je například pouť či různé trhy.
Hostomice – Oblíbenými knižními tituly Ireny Lisé z Hostomic jsou historické romány s dobrým koncem.