Knihovny o návštěvníky zatím nouzi nemají
Jindřichohradecko - Kromě možnosti půjčit si knihu lákají děti i dospělé také na nejrůznější přednášky, debaty, ale i výstavy nebo jiné kulturní programy
Jindřichohradecko - Kromě možnosti půjčit si knihu lákají děti i dospělé také na nejrůznější přednášky, debaty, ale i výstavy nebo jiné kulturní programy
Havlíčkův Brod: Krajská knihovna Vysočiny v Havlíčkově Brodě bude mít letos jako první v kraji takzvaný selfcheck – zařízení na samoobslužné půjčování knih.
Praha - Veřejné knihovny v České republice mají stále dost čtenářů. Nabízejí také mnohem více služeb, než jen tradiční půjčování tištěných knih. Všem trendům ale stačit nemohou, třeba půjčování elektronických knih jim totiž neumožňuje autorský zákon. Příslušné instituce ale mají své e-knihovny s díly, na něž se již autorské právo nevztahuje, a některé navíc půjčují čtenářům domů i čtečky.
Frýdek-Místek - Megaprojekt na zhruba deset let. Tak hovoří o svém plánu členové občanského sdružení obyvatel Spořilova ve Frýdku-Místku.
Vyškovsko – Knihovna Karla Dvořáčka ve Vyškově má pod svými křídly také ostatní knihovny v regionu. Knihy pro ně nakupuje se slevou. „Jsme pověřená knihovna, která ostatním zajišťuje servis. Snažíme se zboží nakupovat u velkých distributorů s množstevní slevou, která se obvykle pohybuje okolo pětadvaceti procent. Úspora peněz tedy závisí na výši investice jednotlivých obcí," vysvětlil ředitel vyškovské knihovny Vladislav Raška.
Havířov - Městská knihovna v Havířově od února rozšířila donášky knih do domu na všechny své pobočky. Tuto službu mohou využívat obyvatelé Havířova, kterým zdravotní stav či handicap neumožňuje osobní návštěvu knihovny.
Praha – Přestože tradiční zájem o bestsellery Michala Viewegha či Haliny Pawlovské nepolevuje, na žebříčku nejžádanějších titulů je v řadě knihoven vytlačily severské detektivky autorů, jako jsou Stieg Larsson, Jo Nesbo nebo Lars Kepler. Velmi žádané jsou také středověké romány z pera Vlastimila Vondrušky nebo knížky tragicky zesnulé spisovatelky Simony Monyové, vyplynulo z ankety ČTK mezi pracovníky středočeských knihoven.
Moravská Třebová - V pondělí čtvrtého února v podvečer se uskutečnil v Městské knihovně Ladislava z Boskovic křest knihy mladé, moravskotřebovské autorky Lucie Purketové.
Jičínsko - Každý týden se setkáváte s názory našich respondentů na aktuální otázky, které hýbou regionem i Českou republikou. Do víkendové poroty „pomyslně" zasedl Tomáš Komárek, starosta Mlátovic, Stáňa Najmanová, ředitelka knihovny v Hořicích, Pavel Nožička, ředitel KZMJ Jičín a Helena Červová, starostka Libuně.
Orlickoústecko - Víkendové poroty jsme se tentokrát zeptali: Přežijí klasické papírové knihy dnes stále více propagované elektronické čtečky?
Hodonín – Tygr vedle Švejka, čert s Marfuškou či všemu vévodící Smrtka. I tak vypadala fašanková obchůzka Hodonínem. „Vycházíme z domu kultury, pak jdeme ke knihovně, poté na faru, k muzeu a před radnici," nastínil itinerář odpolední obchůzky jeden z účastníků – Petr Hruška. O průvod se postarali především divadelníci ze Svatopluka a hodonínské mažoretky.
Louny - Ve městě se uskutečnil masopust. Průvod vyvrcholil bohatým programem.
Veselí nad Moravou – Malý turista je název zcela nové mapy, kterou vytvořily děti ze Čtenářského kroužku ve Veselí nad Moravou. Mapa vznikla proto, aby ve městě zmapovala místa, která by děti doporučily malým a velkým návštěvníkům Veselí.
Mladá Boleslav - Bezbariérový vstup. V současné době celkem běžná věc, mladoboleslavské knihovně ale chybí. Vstup do knihovny, který je nyní řešen systémem dvojích vstupních dveří, není vyhovujícím vstupem pro osoby se specifickými potřebami. Překážkou vybudování nového vchodu jsou peníze.
Votice – Kdo vystěhovával pokoj kvůli malování, výměně koberce nebo zcela měnil bydliště a přemýšlel, jak dočasně naloží se svými padesáti knížkami, může začít litovat votické knihovnice. Ty si stejnou „rozkoš" užívají tisíckrát více a déle.
Hradec Králové – Klicperovo divadlo v sobotu večer rozsvítí premiérová světla: na zdejší hlavní scénu vstoupí Krysař. Znalci klasické novely Viktora Dyka zřejmě čeká velké překvapení: režisér Jan Frič totiž přistoupil k textu po svém. Zakomponoval do něj i krásné verše českých básníků Ivana Blatného, Josefa Hory a Filipa Topola.
Hradec Králové – Klicperovo divadlo v sobotu večer rozsvítí premiérová světla: na zdejší hlavní scénu vstoupí Krysař. Znalci klasické novely Viktora Dyka zřejmě čeká velké překvapení: režisér Jan Frič totiž přistoupil k textu po svém. Zakomponoval do něj i krásné verše českých básníků Ivana Blatného, Josefa Hory a Filipa Topola.
Znojemsko /KAM O VÍKENDU/ – Hodně veselo bude v sobotu v řadě vesnic Znojemska. Podobně jako jinde v zemi se i na jihu Moravy slaví v těchto dnech masopust. A to znamená jediné: lidé převlečení do masek budou po celý den bavit své sousedy, hromadné veselí pal završí na večerní zábavě.
Chrudimsko - V chrudimském okrese pracuje 11 knihoven s profesionálními zaměstnanci. Některé slouží zároveň jako informační centra obcí.
Liberec /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - Rozhovor s autorem dramatizace hry Až opadá listí z dubu Tomášem Syrovátkou a dramaturgem Naivního divadla Vítem Peřinou.
Kladno - Vedle vchodu do Středočeské vědecké knihovny v Kladně se před několika dny objevila pro někoho možná záhadná bedna. Jedná se o takzvaný bibliobox, který spoustě návštěvníků knihovny ušetří peníze. Díky zařízení totiž mohou vrátit vypůjčenou knihu, i když má knihovna zavřeno.
Pardubice - Děti z Mateřské školy Polabiny III se seznámí s historií a zajímavostmi krajského města
Okres Louny - Na jaké kulturní a společenské události můžete v regionu vyrazit.
Prostějov – V centru města by se měla rozšířit klidová zóna. Radnice k tomuto účelu plánuje využít pozemky u zámku na Pernštýnském náměstí.
MALÝ SÁL SPOLEČENSKÉHO CENTRA KINA 70 v Dobrušce byl v úterý zaplněn tak, že by mu to mohl jeho větší kolega závidět.
Slatiňany - Městská knihovna ve Slatiňanech pořádala již několikátý rok „Pasování". A jelikož je akci nakloněn i kastelán státního zámku, konal se tento slavnostní akt v poslední den před pololetními prázdninami již několikátým rokem právě na zámku.
Chomutov - Osobnost můžete navrhnout i vy, vyzývá své občany chomutovský magistrát.
Zlín - Do zlínského zámku, který nedávno opustili muzejníci, se před několika dny přesunuly soubory, dechový orchestr i amatérští divadelníci. Poté, co se museli umělci vystěhovat z 32. budovy areálu Svitu, jsou nakonec všichni pod jednou střechou.
Ústí nad Labem - Původním povoláním stavařka se ke svému snu dostala trochu omylem. Někdo čte červenou knihovnu, paní Nikola Černá studovala psí plemena a odebírala kynologické odborné časopisy.
Svitavy - V posledních letech míří lidé do knihoven nejen pro nějakou knihu. Stala se z nich centra kulturního a společenského života. Knihovníci připravují zajímavé programy, ze kterých si každý vybere to, co ho zajímá.
Karvinsko - Nejedete o jarních prázdninách na dovolenou? Vypadlo vám hlídání dětí, a vy musíte do práce? Nezoufejte. Knihovny, kina a také kulturní domy připravily pro školáky zajímavý program, ze kterého si vybere snad každý.
Zlín - Do zlínského zámku, který nedávno opustili muzejníci, se před několika dny přesunuly soubory, dechový orchestr i amatérští divadelníci. Poté, co se museli umělci vystěhovat z 32. budovy areálu Svitu, jsou nakonec všichni pod jednou střechou.
Ještě jste letos nebruslili? Nezoufejte a vyrazte na zámek Dobříš. Že nerozumíte? „V zámeckých pantoflích spolu probruslíme celou expozicí," zve na prohlídku Marika Kokešová ze zámku Dobříš. Na návštěvníky se zde těší po celý rok včetně zimních měsíců.
Kladno – Vedle vchodu do Středočeské vědecké knihovny v Kladně se před několika dny objevila pro někoho možná záhadná bedna. Jedná se o takzvaný bibliobox, který spoustě návštěvníků knihovny ušetří peníze.
Kutná Hora/ Malín – Na velkoé změny se mohou těšit letos čtenáři z Malína. Obecní knihovnu totiž možná již letos v létě čeká stěhování do nových prostor budované sportovní haly.
Louny - Na letošek se chystá delší uzavírka a čtenáři opět dostanou možnost půjčit si až padesát knih s předstihem.
Doubice - Nevím. Možná, že s přímou volbou hlavy státu a ve spojení s tím, kdo byl zvolen, vstoupil do domácího politického prostoru jakýsi nový druh „humoru".
Třebíč - Vernisáží vlastní sbírky v pondělí v hudebním oddělení třebíčské městské knihovny zahájila Nikola Melicharová výstavu s názvem Svatba aneb jak šel čas. Expozici tvoří několik dámských svatebních šatů. „Nejstarší jsou z roku 1965," pochlubila se Melicharová svým nejcennějším kouskem.
Vsetín - Děti ze vsetínské základní školy Integra a dalších několik návštěvníků se ve středu sešli v K-klubu Masarykovy veřejné knihovny ve Vsetíně na tradiční společné čtení. Tentokrát jim předčítali ze svých oblíbených knih tiskoví mluvčí a novináři.
Třebíč - Vernisáží vlastní sbírky v pondělí v hudebním oddělení třebíčské městské knihovny zahájila Nikola Melicharová výstavu s názvem Svatba aneb jak šel čas.
Velké Němčice, Hustopeče – Vrátit se v čase a prožít historii Velkých Němčic od jejich nejstarších dějin až po současnost je možné díky nové výstavě. Tu mohou zájemci navštívit ve vestibulu hustopečské knihovny. Přichystal ji František Válka.
Chomutov - Knihovnický pisálek, literární kroužek kreativního psaní, který pro děti pořádá chomutovská knihovna, vstupuje do své osmé sezóny.
Kroměříž – Patnáct let píše poezii a fejetony, externě si vyzkoušel práci redaktora, nyní tvoří rozhlasovou hru. Řeč je o Zbyňkovi Němečkovi z Kroměříže. Vyučil se jako montér akustických zařízení, pracoval na montážích a tři roky učil na učilišti.
Svitavy – Jarní prázdniny tráví některé děti na lyžích, jiné u televize nebo počítače. Část svitavských školáků je na příměstských táborech. Jeden pro ně připravil tamní dům dětí a mládeže.
Vsetín – Neobvyklou akci připravili na dnešní desátou hodinu pracovníci Masarykovy veřejné knihovny ve Vsetíně. Zástupci tisku a lidé pracujících s médii tady budou předčítat ze svých oblíbených knih.
Liberec /DIVADLO, FOTOGALERIE/ - Rozhovor s autorem dramatizace hry Až opadá listí z dubu Tomášem Syrovátkou a dramaturgem Naivního divadla Vítem Peřinou.
Jičín – V úterý 29. ledna besedovala spisovatelka Petra Braunová se sedmáky III. ZŠ v Jičíně nad svým psychothrillerem Klub radostí dnešního dne, který se zabývá žhavým tématem sociálních sítí, které dramaticky ovlivňují mezilidské vztahy.
Mladá Boleslav - Bezbariérový vstup. V dnešní době celkem běžná věc, místní knihovně ale chybí
Hradec Králové – Společně s Deníkem se čtenáři mohou dozvědět zajímavosti o sochách, které zdobí Hradec. Informace zpracovala Martina Vítková z Galerie moderního umění. Tentokrát bude řeč o svatém na lávce pro pěší.
Boskovice – Někteří uživatelé služeb boskovického zařízení pro hendikepované Betany našli své uplatnění. Boskovičtí je nyní mohou vídat v rolích dobrovolných pracovníků v boskovické městské knihovně a také v kině Panorama.