
Zlepšení se nečeká: Město bude šetřit
Krnov - Velmi úsporný. To je hlavní charakteristika návrhu rozpočtu Krnova na rok 2010, který bude dnes předložen ke schválení zastupitelům.
Krnov - Velmi úsporný. To je hlavní charakteristika návrhu rozpočtu Krnova na rok 2010, který bude dnes předložen ke schválení zastupitelům.
Ústí nad Labem – Hory knih, hromady časopisů. Nevíme už, kde je budeme skladovat. Pronájem skladu se nám prodraží. Přesně to jsou trable, s nimiž se musí potýkat už řadu let ústecká Severočeská vědecká knihovna (SVKUL).
Liberec – Propagovat Liberecký kraj za 11 milionů ročně budeme, ale něco ušetříme na knihovně, záchranné zdravotnické službě a muzeu. Právě tak vypadal návrh rozpočtu
Ústí nad Labem – Hory knih, hromady časopisů. Nevíme už, kde je budeme skladovat. Pronájem skladu se nám prodraží.Přesně to jsou trable, s nimiž se musí potýkat už řadu let ústecká Severočeská vědecká knihovna (SVKUL).
Brno /REPORTÁŽ/ – Středeční panelová diskuze Význam mezináboženského dialogu multikulturní společnosti v Moravské zemské knihovně se z debat o spolupráci věrouk stočila na obavy z islamismu.
Jarošov nad Nežárkou/FOTO/ - Vsobotu oslavila Základní škola vJarošově nad Nežárkou kulaté výročí – uplynulo přesně padesát let od jejího otevření vroce 1959.
Havlíčkův Brod – Knihovna Obchodní akademie a Hotelové školy v Havlíčkově Brodě má být na co pyšná. Jako jediná svého druhu totiž získala v letošním roce ocenění Knihovna Vysočiny, které se v celém kraji uděluje jen opravdu těm nejlepším knihovnám.
Pacov – Nikdo jiný nemohl zanechat v Pacově více stop než básník Antonín Sova. Přitom se možná málo ví, že Sova v Pacově prakticky nežil.
Liberec – Nenechte se diskriminovat! To je hlavní motto kampaně proti utlačování práv lidí, která včera zamířila také do Liberce.
Dobruška – Malby na hedvábí a obrazy vystavuje v foyer dobrušské Městské knihovny výtvarnice Iveta Vašátková. „Výtvarné tvorbě se věnuji od dětství. Zpočátku bylo snadné podlehnout pokušení vytvářet si vlastní svět, pak bylo zajímavé pokoušet se překonávat hranice vlastní fantazie, zkoumat hmotné i nehmotné a hledat dekorativnost tam, kde by ji lidé běžně nehledali,“ vyznává se autorka.
Klatovy – Hana Denková a Jaroslava Aichingerová jsou dnes vyhledávané v širokém okolí, protože masáže dětí a kojenců jsou velmi populární. Proč vlastně masírovat děti a co jim to přináší, zjišťoval Deník
Vyškov /FOTOGALERIE/ – Zvonečky zlátky, drátků, perníku iháčkované. Perníkové chaloupky, adventní věnce a svícny, keramické a dřevěné betlémy, voňavé svíčky, hedvábné šátky, andělé malovaní na skle.
Habartov – Extremismus, antisemitismus a rasismus. Tyto pojmy se staly hlavním tématem besedy pro habartovské školáky. Akce se konala v přednáškovém sále nově vzniklého muzea, infocentra a knihovny.
Svitavy – Stalo se již tradicí, že v předvánočním čase vedou naše kroky do dětského domova ve Svitavách.
Okres Louny - Na jaké kulturní a společenské události v regionu můžete vyrazit od úterý 15. do čtvrtka 17. prosince.
Severní Čechy – V Císařské konírně na Pražském hradě začne 16. prosince výstava Umění české reformace. Některé originály z tohoto období veřejnost spatří na vlastní oči poprvé. Mezi nimi také jeden ze sbírek litoměřické diecéze.
Libštát– Před sklonkem roku hodnotí své vystoupení ilibštátští šachisté. Už 32let totiž vLibštátě existuje šachový klub. Jeho vznik se datuje od října 1976, když tehdy 28letý Jiří Farský založil spolu sněkolika nadšenci vBělé uLibštátu šachový kroužek.
Sulislav – Devadesátiletý Rudolf Hruška ze Sulislavi je kronikářem již 25 let a jeho pečlivé zápisy se nyní dočkaly odměny. Sulislavská kronika byla totiž minulý týden oceněna jako třetí nejlepší z celkem 58 kronik v prvním ročníku soutěže O nejlepší kroniku Plzeňkého kraje.
Svatý Mikuláš - Prostory zámku Kačina ve Svatém Mikuláši patřily v neděli Vánočním slavnostem. Příchozí si mohli poslechnout v unikátní zámecké knihovně vánoční koledy v podání žáků Základní školy Jana Palacha z Kutné Hory, otevřelo se i zámecké divadlo, kde se představili studenti kutnohorského církevního gymnázia s jesličkovou hrou.
Kladensko - Kultura v obci Vrbičany na samém severním cípu kladenského okresu už je asi definitivně odsouzena k záhubě. Lidé jsou naštvaní a rozhořčení.
Jičínsko - Pečte s námi vánoční cukroví.
Frýdek-Místek /FOTOGALERIE+VIDEO/ - Bouřlivé ovace a slova uznání si vysloužila v pátek 11. prosince třinecká kapela Charlie Straight po dvouhodinovém koncertu, který se uskutečnil ve zcela zaplněném modrém salonku v Městské knihovně ve Frýdku-Místku.
Strakonice - Díky dotacím mohlo strakonické gymnázium provést rozsáhlou rekonstrukci. Ta stála celkem přes čtrnáct milionů korun
Lysice /FOTOGALERIE/ – Předvánoční čas nemusí znamenat jen pečení cukroví, nákupy dárků či uklízení. Dá se zpestřit také návštěvou zámku. Ten lysický se lidem otevřel tuto sobotu a neděli.
Brno – Výstavu dvou desítek miniaturních kopií jihočeských mostů tento týden představila židenická pobočka Knihovny Jiřího Mahena. Po dřevěných a papírových modelech se návštěvníci mohou i projít. Prsty.
Vrbičany - Kultura v obci Vrbičany na samém severním cípu okresu už je asi definitivně odsouzena k záhubě. Lidé jsou naštvaní a rozhořčení.
Č. Třebová - Stovkami balonků, které byly vypuštěny k nebi, daly ve čtvrtek odpoledne děti v České Třebové Santovi jasně najevo, od koho si přejí dárky – od Ježíška.
Český Brod – Každý rok pořádá českobrodská knihovna několik besed pro žáky základních škol z Českého Brodu a okolí. „Besedy pro školy pořádáme každých šest až osm týdnů,“ vypíchla ředitelka knihovny Eva Vedralová. Dvakrát do roka, většinou na Vánoce a Velikonoce, pořádají v brodské knihovně tématické besedy, na ostatních setkáních dětem představují nové knížky.
Chlum - Školku v Chlumu příští rok nejspíš čeká rozšíření o jednu třídu.
Nymburk - Netradiční vánoční přehlídka byla k vidění během vánočních trhů na Náměstí Přemyslovců. Modely totiž byli sněhuláci s minimální výškou jeden metr, kteří soutěžili o titul nejkrásnějšího.
Hodonice /FOTOGALERIE/ – Historii milovala už od malička. Stejně tak i svou rodnou obec Tasovice. Toto spojení dovedlo čtyřiatřicetiletou Miluši Mitregovou až k tomu, že napsala knihu. Nyní vyšla další s názvem Historie Hodonic.
Staré Město – Vánoční atmosféru nabízí kromě knih staroměstská knihovna s informačním centrem. Právě v těchto prostorách totiž v těchto dnech vystavuje své betlémy loutkoherec a sběratel Vratislav Schilder.
Rakovník - Rakovničané také podpořili tradici českého Ježíška.
Cheb – Od ledna se v chebské knihovně zpřísní vymáhání pohledávek za nevrácené knihy.
Tlumačov – Z pohodlí svého domova mohou nově občané Tlumačova zjistit, jestli v místní knihovně mají k zapůjčení jejich oblíbený titul.
Zlínsko – Vánoční trhy začínají na Zlínsku už za několik dní. První jarmark s ukázkami ručních prací, lidových řemesel a dobrot bude zahájen již v pátek 11. prosince například v Otrokovicích a Tečovicích. Ve Zlíně začínají trhy ve středu 16. prosince.
Okres Louny - Na jaké kulturní a společenské akce můžete vyrazit od pátku 11. do neděle 13. prosince.
Staré Město – Vánoční atmosféru nabízí kromě knih staroměstská knihovna sinformačním centrem. Právě vtěchto prostorách totiž vtěchto dnech vystavuje své betlémy loutkoherec a sběratel Vratislav Schilder
Žabeň /FOTOGALERIE/ – Nové prostory knihovny v Žabni vznikly v rámci rekonstrukce kulturního domu, kterou si vyžádal neutěšený stav původní pultové střechy nad kulturním domem a restaurací.
Nová Paka – S vánočním časem přichází i pečení cukroví.
Bzenec /FOTOGALERIE/ – Nápad vydat knihu historických pohlednic Bzence vzešel zřejmě ztoho, že město získalo svého času rozsáhlou sbírku.
Česká Skalice – Hlavní Českoskalická ulice doznává v závěru letošního roku zásadní změny. Poté, co z ní díky dokončenému obchvatu zmizela tranzitní doprava, bude zde otevřeno nové Regionální IC.
Záchlumí - Otázka pro starostku obce Záchlumí
Praha – Karta opencard, která slouží zejména jako elektronická tramvajenka a stála hlavní město už 888 milionů korun, bude fungovat dále.
Litoměřice -Sbírka Diakonie ČCE v Litoměřicích, která má pomoci k vybudování bezbariérových přístupů do zařízení Diakonie, pokračuje.
Hodonín - Zvláštní vánoční koncert si mohli vyslechnout posluchači v hodonínské knihovně. Vladimír Salášek z Rohatce zde hrál na tibetské mísy.
Obyčtov - Vánoční inspiraci mohli načerpat návštěvníci na Obecním úřadě v Obyčtově nedaleko Žďáru nad Sázavou.
Jindřichův Hradec – Socioložka Jiřina Šiklová navštívila Jindřichův Hradec a hovořila o feminismu, založení knihovny a také proměně rodinného života.
Zlín – Příležitost pobesedovat se spisovatelem Antonínem Bajajou budou mít všichni, kteří ve středu 9. prosince odpoledne zavítají do zlínské Krajské knihovny Františka Bartoše.
Nymburk /FOTO/ - Sněhuláci už jsou přihlášeni do soutěže o toho nejkrásnějšího. Podmínky zápisu byly jesné: žádný sníh.