Praha - Pokud by se dnes začala stavět budova Národní knihovny podle kontroverzního Kaplického návrhu, její celková cena by nepřesáhla 2,3 miliardy korun. Vyplývá to alespoň z nového odhadu Nadačního fondu Pro Knihovnu. „Je to vůbec první vážně zpracovaná kalkulace. Všechna doposud zveřejněná čísla, byla jen neseriózními odhady,“ tvrdí člen nadace a někdejší generální ředitel České televize Ivo Mathé. Cenu stavby spočítala společnost Arcadis, která se jinak podílí na velkých developerských projektech v okolí Prahy.
Mutějovice - Už několik let funguje v obci Mutějovice místní knihovna. V budoucnu budou děti a zájemci o knihy docházet do budovy obecního úřadu, kam bude v úterý knihovna přestěhována.
Potštát – Hned tři varianty vzniku připadají v úvahu u požáru bývalé kapličky na Potštátě – Boškově. Hořela o víkendové noci a utrpěla škodu za půl milionu korun.
Konstantinovy Lázně – Knihovna se třemi a půl tisíci svazků a infocentrum se před několika dny přestěhovaly z kulturního domu do nových prostor na konstantinolázeňském náměstí. Knihovnice a vedoucí infocentra Milena Hubková Náhlovská má za sebou první týden fungování v novém.
Ostrava – V prostorách knihovny Galerie výtvarného umění v Ostravě na Poděbradově ulici se v úterý 12. ledna 2010 v 16 hodin uskuteční přednáška na téma Liber Depictus. Jedná se vlastně o Krumlovský obrazový kodex, významný doklad středověké knižní „kresby“ poloviny 14. století, který původně vznikl pro minoritský klášter v Českém Krumlově. Průvodcem akce bude Marek Zágora. Vstup na akci je zdarma.
Vsetín /FOTOGALERIE/ - Princezny, broučci, čerti, Červená Karkulka a řada dalších postav z pohádek i moderních akčních filmů a seriálů. To vše bylo v sobotu odpoledne k vidění ve velkém sále domu kultury ve Vsetíně.
Šardice /FOTOGALERIE/ - Hned dvěma zajímavostmi se nyní mohou pochlubit Šardice. Po půl roce stavebních prací slavnostně otevřeli opravenou Rezidenci a v prostorách této krásné historické budovy z první poloviny 18. století pokřtili novou knihu Krása šardického kroje.
Chomutov, Most – Žena okem fotografa je název výstavy fotografií, která je k vidění v galerii Lurago v Chomutově. Autorem je Miloš Žihla, profesionální fotograf z Mostu. Vystavuje zároveň i v Mostě.
Chrudim – Vstup zakázán, Chrudimskému deníku povolen. Na návštěvu do míst, kam se běžně lidé nepodívají, se vydal náš fotograf. V Regionálním muzeu zdokumentoval práci těch, kteří usilují o zachování historických unikátů pro příští generace.
Jindřichův Hradec – Ve Fakultě managementu v Jindřichově Hradci funguje pro studenty a veřejnost již přes měsíc nová knihovna, studovna a informační centrum.
Jičín – Ve starověkém Řecku a Římě se slavily různé slavnosti, jedním z nejvýznamnějších svátků byly Saturnálie, slavit se začínalo 17. prosince a lidé si předávali drobné dárečky. Nejdůležitějším dárečkem byly svíce, které jsou symbolem tepla a světla.
Prostějov – Sochaři z různých koutů světa už posílají přihlášky na deváté sochařské sympozium, které se uprostřed léta uskuteční v prostějovských Smetanových sadech. Pořadatel letos přišel s malou novinkou.
Tachov – Prostory ve východní přístavbě, které doposud nebyly otevřeny veřejnosti, chce představit Muzeum Českého lesa v Tachově. Návštěvníci, kteří sem 19. ledna zavítají, si budou moci prohlédnout také nově restaurovanou nástropní malbu v bývalé klášterní knihovně.
Blansko – Kurzy tvůrčího psaní či cyklus přednášek nahrazující univerzitu. Takové novinky a další překvapení chystá pro čtenáře blanenské knihovny nový ředitel Pavel Přikryl. Ten vede knihovnu od ledna.
Třinec – Základní školu Slezská v Třinci čeká letos poslední část nákladné rekonstrukce. V loňském roce byl za přibližně 23 milionů korun opraven zchátralý pavilon E, nyní půjde o pavilony C, D1 a F.
Litomyšl/Orlickoústecko – Velmi populární vzdělávací útvar „Univerzita třetího věku“ zve na příští měsíce další zájemce z řad seniorů o poučení o zajímavostech kolem sebe.
Kroměříž - Své ručně malované obrázky vystavují až do konce ledna v oddělení pro dospělé čtenáře kroměřížské knihovny děti ze Základní umělecké školy Kroměříž.
Svatý Mikuláš - Zásadní úpravy čekají park zámku Kačina na jaře letošního roku. Muzeu českého venkova, které v historickém objektu sídlí, se podařilo získat dvacetimilionovou dotaci z evropského operačního programu životního prostředí na rekonstrukci takzvaných vegetačních prvků parku.
Kunín – Své první Vánoce a příchod nového roku oslavili v Domku velké vody manželé Veronika a Antonín Brucknerovi z Kunína. Také oni přišli kvůli červnové povodni o bydlení.
Ústí nad Labem – Kostel sv. Materny se hřbitovem a špitálem, pozdějším chudobincem, to byly původní stavby na dnešním Lidickém náměstí v Ústí nad Labem.
Šumperk – Žádnou pěknou vizi pro rok 2010 nevyčetla ze svých zdrojů šumperská kartářka paní Marie. V její předpovědi převažuje obava z problémů, které s sebou přinese záplava cizích lidí spojená s otevřením hranice. Vidí nezaměstnanost, atentáty, nevraživost, závist, bezohlednost a nesnášenlivost mezi lidmi.
Koryčany /FOTOGALERIE/ – K životu na Koryčansku se váže tajemná pověst: na tamním hradě Cimburk žila hradní paní se svým manželem, která se po své smrti vrátila na sídlo jakožto bílá paní.
Ve Šmidingerově knihovně ve Strakonicích jsem strávila hodinu nejen pozorováním,ale i jsem si na vlastní kůži vyzkoušela, jaké je brát od lidí vracené knihy.
Netolice – Do místních škol a veřejných knihoven se dostala pexesa pro děti, která v jednom případě zobrazují nejznámější regionální památky, lidovou architekturu, ale také krajiny z blízkého okolí.
Velké Poříčí – I přes současné teploty pod bodem mrazu a sněhovou pokrývku pokračují stavební práce na rekonstrukci Obecního domu plným tempem. Budova, která je dominantou velkopoříčského náměstí, bude centrem kulturního dění v městysi.