Jihlava /FOTOGALERIE/ - V rámci již sedmého benefičního Novoročního koncertu firmy Bosch v Jihlavě prezentovala v neděli 13. ledna populární Severočeská filharmonie Teplice pod taktovkou Marka Štilce nejznámější skladby Vídeňských filharmoniků ve stylu tradičních skladeb Johanna Strausse ml. nebo Franze Lehára. Na koncertě zazněla i řada světoznámých filmových melodií.
Blansko – Blanenská kultura dostane nové šéfa. Rada města totiž nečekaně odvolala Jaroslava Jeřábka, který v čele městského kulturního střediska (KSMB) stál osmnáct let.
Tábor - Lions Club Tábor ve čtvrtek 31. ledna pořádá v pořadí již osmnáctý dobročinný koncert. Jeho návštěvníci uslyší Hudbu Hradní stráže a Policie České republiky.
Most /ROZHOVOR/ - Černí andělé, jak se házenkářkám DHK Baník Most přezdívá, nemají se soupeřkami slitování. Bánovce, Plzeň, Slavia, Zlín, Písek, Prešov, Šala. To je seznam poražených.
Tanvald - Ve sportovní hale na Výšině se uskutečnil 23. ročník Plesu města Tanvaldu. K poslechu a tanci zahrál liberecký Orchestr Vladimíra Janského. Plesem provázel David Jelínek z rádia RCL. Předtančení si připravili žáci tanečního oboru při ZUŠ Tanvald a z taneční školy Koškovi Liberec.
Brno - Slavný skladatel Leoš Janáček tehdy prohlásil: Z varhanické školy brněnské, působící od roku 1881, povstala roku 1919 konzervatoř brněnská. Tím je nepřerušená vývojová linie zajištěna. Právě Janáček stál před sto lety u zrodu Brněnské státní konzervatoře hudby. Letos škola slaví sto let.
Boskovice, Letovice - Jeho výukou prošly stovky mladých hudebníků. Na základních uměleckých školách v regionu vyučuje Petr Křivinka z Boskovic už přes čtyřicet let. Bezmála dvě desetiletí je ředitelem Základní umělecké školy Letovice a dirigentem tamního Velkého dechového orchestru, se kterým procestoval kus světa. „Nerozlišuji o jakou hudbu se jedná. Každý hudební styl má své kouzlo. Důležité je, jak ta muzika zní a jakým způsobem se vytváří,“ povídá muž.
/FOTOGALERIE/ Plesová sezona nabírá ve slováckých dědinách a městech na obrátkách. O čtvrtém pátečním večeru se do ní v poutním Velehradě zapojilo tamní Společenství přátel Stojanova gymnázia (SGV) reprezentačním školním bálem, nesoucím podtitul v Říši divů. A jaký to byl ples, který je už minulostí? Podle mnohých návštěvníků velkolepý, podle jiných opět nadmíru vydařený.
Karlovy Vary – Po krátkodobém rozpočtovém provizoriu se Karlovy Vary dočkaly řádného rozpočtu, který ve čtvrtek schválilo městské zastupitelstvo. Počítá se v něm s příjmy 1,14 miliardy korun a výdaji 1,37 miliardy korun.
Chrudimsko - Plesová sezóna je v plném proudu! Nevíte kam vyrazit protočit své tancechtivé nohy? Chrudimský deník pro vás připravil přehled plesů až do konce února. Něco jsme přehlédli, chybí vaše akce? Neváhejte nám ji poslat na jiri.matysek@denik.cz.
Středisko volného času (SVČ) v Opavě si připomíná pětašedesát let od svého založení. Slavnostní otevření se uskutečnilo 31. prosince 1953, tehdy neslo název Okresní dům pionýrů.
Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Stál u zrodu největšího plesu v Ústí. Dnes Libor Zajíček z Rádia North Music tvrdí, že postavit originální program je těžké. Všichni, kteří na ples přijet mohli, už tu několikrát byli.
FOTOGALERIE / Talentovaní houslisté a klavíristé, Dětský pěvecký sbor Cantabile, ale i tanečníci, kteří loni slavili mimořádné úspěchy, představili v pátek večer na tradiční Novoroční akademii široké spektrum oborů Základní umělecké školy v Hranicích. Tu v současné době navštěvuje na 850 dětí.
Kolín - Prvním nematuritním plesem v prostorách kolínského Městského společenského domu se třetí letošní pátek stal jako každý rok Myslivecký bál pořádaný Mysliveckým sdružením Křečhoř.
Dvaadvacátý ples města důstojně odstartoval v sobotu večer letošní plesovou sezonu v Kunovicích. Ačkoliv se nesl v tanečním duchu, byl přece něčím výjimečný.
Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - První vzpomínkový večer na kapelníka Miroslava Jiřištu pořádá Spolek přátel Mirka Jiřišty. „Večer je organizován jako vzpomínka na zesnulého kutnohorského rodáka, kapelníka, muzikanta, nestora dobré české muziky na Kutnohorsku a okolí a výborného kamaráda a čestného občana Kutné Hory,“ řekl předseda spolku Antonín Novotný.
Klatovy – V divadle v Klatovech se ve čtvrtek konal koncert symfonického orchestru při ZUŠ Klatovy. Šlo o první koncert již neuvěřitelné 56. koncertní sezóny, kterou orchestr v divadle zahájil. Program byl sestavený z populárních melodií.
Jihlava - Hned dva koncerty si na leden připravila jihlavská Filharmonie G. Mahlera. První komorní koncert se uskuteční v neděli 13. ledna v Domě filharmonie. začátek je v 19 hodin. Představí se houslista Marián Hrdlička za klavírního doprovodu Libuše Pančochářové.
Hradec Králové - Na den přesně po roce se vrací do hradeckého Aldisu legendární Glenn Miller Orchestra se svým programem „Jukebox Saturday Night“, se kterým vyprodal české turné už loni.
Teplice – XVI. reprezentační ples města Teplice se blíží, vstupenky jsou již v prodeji. Program bude tradičně pestrý, lidé se mohou těšit například na zpěváka Petra Koláře s kapelou či muzikálovou show Mamma Mia s Jitkou Asterovou či Bořkem Slezáčkem.
Uhlířské Janovice - Jednu z posledních možností zavzpomínání na vánoční chvíle měli posluchači Tříkrálového koncertu v Uhlířských Janovicích. Ten si na neděli 6. ledna připravil orchestr žáků místní Základní umělecké školy. V jeho podaní, pod vedením Radka Máchy, zazněly v kostele sv. Jiljí koledy a písně s vánoční tématikou. Soubor na klávesy doprovodil jeho bývalý dlouholetý vedoucí Ivan Fišer, který zároveň koncert moderoval.
Čestín /FOTOGALERIE/ - Římskokatolická farnost Uhlířské Janovice uspořádala v sobotu 5. ledna Českou mši vánoční v podání komorního smyčcového orchestru Vox Bohemica se sídlem v Českém Brodě.
Klášterec nad Ohří - Známe ji jako nesmrtelnou královnu Kleopatru, neméně slavnou Angeliku, ale především jako fantastickou zpěvačku těžkých žánrů jazzu a swingu.
Kolín /FOTOGALERIE/ – Už se stalo tradicí, že filmový rok v kolínském Kině 99 končí přímý přenos Galakoncertu Berlínské filharmonie. Ani letošní Silvestr nebyl výjimkou.
Louny - Josef Zíma za týden, ve čtvrtek 10. ledna, ve Vrchlického divadle v Lounech nevystoupí. Jeho koncert s Yvettou Simonovou byl kvůli nemoci zrušen.
Kutná Hora - Novoroční ohňostroj ozářil v úterý 1. ledna nebe nad Kutnou Horou. Lidé jej tradičně sledovali v prostoru před chrámem svaté Barbory a bývalou jezuitskou kolejí. Pozdně odpolední program doplnilo hudební vystoupení kutnohorského Orchestru Jaroslava Ježka a projev starosty Kutné Hory Josefa Viktory.
Turnov – Na již desátý ročník městského plesu zve návštěvníky vedení turnovské radnice. Ples se uskuteční 25. ledna od dvaceti hodin v kulturním centru Střelnice.
Světlá nad Sázavou - Ve Světlé nad Sázavou si Vánoce bez České mše vánoční Jakuba Jana Ryby již neumí představit. Světelský smíšený pěvecký sbor Gaudeamus ji poprvé v doprovodu symfonického orchestru Region uvedl v roce 1988. V sobotu 29. prosince to tedy bylo její jednatřicáté provedení.
Poděbrady - Zcela zaplněný kostel Povýšení svatého Kříže, tři poděbradské pěvecké sbory, orchestr Gymnázia Jiřího z Poděbrad a vánoční atmosféra ještě povznesená úvodním slovem probošta Vladimíra Hronka. Taková byla tradiční kulisa jedenáctého provedení České mše vánoční Jakuba Jana Ryby v Poděbradech pod taktovkou sbormistra Tomáše Pergela.
Jablonec n. N. – V sobotu 26. ledna se jablonecké Eurocentrum roztančí již 24. plesem města Jablonec n. N. Vstupenky se prodávají od 7. ledna. Hlavním hostem bude zpěvák Jiří Korn.
Chrudim - Pár dní před svátky bylo v chrudimském Divadle Karla Pippicha veselo. Žáci „zušky“ spolu se svými učiteli uvedli své tradiční předvánoční vystoupení.
Pohled – Putování za betlémskou hvězdou patří k nejdelším porevolučním kulturním tradicím na Havlíčkobrodsku. Odehrává se každý rok v obci Pohled na Havlíčkobrodsku na třetí svátek vánoční. Putování má téměř neměnný scénář, který se za ta léta osvědčil. Mění se jenom doprovodné kapely a pěvecké sbory.
Českou mši vánoční od Jakuba Jana Ryby si na Štědrý den o půlnoci vychutnávaly stovky návštěvníků baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje na Velehradě.
Vánoční písně a koledy nabízí na své novince Hallelujah zpěvák, hudebník a autor Martin Chodúr. Album natočil se šedesátičlennou Janáčkovou filharmonií Ostrava pod taktovkou dirigenta Marka Prášila.
Rakovník /FOTOGALERIE/ - Vánoční atmosféra pronikla do většiny českých domácností a užívají si ji i klienti rakovnického Domova Na Zátiší. Místní senioři našli pod stromečkem pěkné dárky a navíc si vychutnali písničky od novostrašecké skupiny Duo PLUS.