Kolín /FOTOGALERIE/– V pátek odpoledne se naplno rozjel letošní padesátý čtvrtý ročník mezinárodního hudebního festivalu Kmochův Kolín, který letos díky vstřícnosti sponzora zcela rezignoval na vybírání vstupného. Názory, že se náměstí kromě hudbymilovného publika zaplní i živly, kteří ostatním náladu zkazí, se první festivalový den nepotvrdily.
Manželé Tkadlecovi přerovskému Symfonickému dechovému orchestru Haná věnovali kus svého života. Se svými „dětmi" vyrážejí minimálně jednou za rok do světa. Ve Francii už jsou jako doma. Koncerty mají naplánované i rok dopředu.
Kolín – Tradičně – netradičně začal čtyřiapadesátý ročník mezinárodního festivalu dechových orchestrů Kmochův Kolín, a to pasováním předškoláků z kolínských mateřských školek na panoše Družiny kolínských draků.
Karlovy Vary – Karlovarský symfonický orchestr (KSO) uvede ve čtvrtek 9. června v Lázních III další z koncertů cyklu klavírních recitálů, na němž vystoupí klavírista Ivan Klánský, jeden z nejvýznamnějších českých klavírních interpretů a pedagogů. Klavírní recitál Ivana Klánského je současně prvním z trojice koncertů festivalu Beethovenovy dny.
/POZVÁNKA/ Zámecký park se v sobotu 10. a v neděli 11. června stane dějištěm akce XXVII. Hudební jaro na Hlučínsku aneb mezinárodní festival mládežnických dechových orchestrů a mažoretek.
S šéfdirigentem České filharmonie Jiřím Bělohlávkem se dnes ve Dvořákově síni pražského Rudolfina přišly rozloučit tisíce lidí. Ještě před otevřením sálu pro veřejnost se před vystavenou rakví objevila jeho manželka Anna, rodinní příslušníci a přátelé. Mezi prvními se Bělohlávkově památce poklonil ministr kultury Daniel Herman. Světově proslulý dirigent zemřel po těžké nemoci 31. května.
Česká Lípa - První z řady letních Tančíren v České Lípě zněla v rytmu blues. Pod korunami krásných stromů, vedle historického altánu a na živou hudbu, tančily desítky lidí. Zájemci různého věku se naučili kroky blues.
VIDEO / ROZHOVOR/ - Koncertem pod širým nebem uzavře už třetí sezonu hudebního spolek Umíme hrát. Muzikanti v čele s houslovým virtuosem Jiřím Pospíchalem zahrají v neděli 11. června v Amfíku Bukovina v Popovicích. Letní open air nazvané Verbuňk ve fraku začne v 16 hodin.
Kosmonosy – Zámek byl dříve správním centrem Kosmonos, dnes je jeho kulturním centrem. Už zítra tam startuje letošní Zámecké kulturní léto, pořádané Osvětovou besedou.
V noci na sobotu 3. června zemřel ve věku třiasedmdesáti let ostravský hudební skladatel, klavírista a pedagog Eduard Dřízga, známý též v posledních letech pod uměleckým jménem Eda Driga.
Kutná Hora - Videofilm studio Kutná Hora připravuje celovečerní dokument o kutnohorském kapelníkovi Miroslavu Jiřištovi. V unikátním snímku, který mapuje více jak sedmdesátiletou činnost hudebního života, nebudou chybět archivní záznamy z vystoupení jeho orchestru od šedesátých let až do současnosti.
Kolín - Čtyřiapadesátý ročník Kmochova Kolína je ze dveřmi. Mezinárodní festival (nejen) dechových hudeb začne neoficiálně už ve čtvrtek kostýmovanou prohlídkou města, kterou vede starosta Vít Rakušan.
Most, Chomutov – Už v pondělí zazní operetní melodie a evergreeny na zámku v Klášterci. Hrát se bude i v Jirkově či při příležitosti oslav 500. výročí založení kostela.
Most, Chomutov – Už v pondělí zazní operetní melodie a evergreeny na zámku v Klášterci. Hrát se bude i v Jirkově či při příležitosti oslav 500. výročí založení kostela.
Plzeň - Noc s operou je letos v lochotínském amfiteátru na programu teprve potřetí, avšak vypadá to, že si srdce Plzeňanů získala. První dva ročníky se chlubí několikatisícovou návštěvností a letos organizátoři s potěšením sledují, jak mnoho lístků je několik týdnů před letošní Nocí s operou už rozebráno.
Týniště nad Orlicí - V pátek byl na Tyršově náměstí v Týništi slavnostně zahájen už 22. ročník mezinárodního swingového festivalu Jardy Marčíka. Bohatý hudební program pokračuje také v sobotu od 18 hodin.
Praha - Ve Smetanově síni začal v pátek závěrečný koncert 72. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Na úvod zazněla Serenáda pro orchestr českého neoklasicistního skladatele Iši Krejčího. Večer vyvrcholil symfonií Sedm bran jeruzalémských pod taktovkou jejího autora Krzysztofa Pendereckého. Slavný polský dirigent a skladatel řídil Symfonický orchestr Českého rozhlasu (SOČR).
Veřejné smuteční rozloučení s šéfdirigentem České filharmonie Jiřím Bělohlávkem se bude konat ve středu 7. června od 14:00 do 17:00 ve Dvořákově síni Rudolfina. Sdělil to mluvčí filharmonie Luděk Březina. Světově proslulý dirigent zemřel po těžké nemoci 31. května. Bylo mu 71 let. Pohřeb Jiřího Bělohlávka se bude konat pouze v rodinném kruhu.
Jičín - Jičínská ZUŠka má 870 žáků a je tedy největší základní školou v Jičíně. Takže v klidovém stavu zaplní velký kus zámku. V úterý třicátého května zaplnila ještě větší kus, například všechna nádvoří. Pořádala totiž velký jarmark, který se jmenoval ZUŠ OPEN. To byla akce celostátní a Jičín v ní byl nejlepší. Když ne, tak skoro nejlepší. Fakt paráda.
Praha - Svou nejhranější symfonií Sedm bran jeruzalémských uzavře v pátek polský skladatel a dirigent Krzysztof Penderecki letošní festival Pražské jaro. „Dílo vzniklo už v roce 1996 a mám velkou radost, že ho právě zde budu uvádět. Stalo se mojí vizitkou," řekl ve čtvrtek Penderecki novinářům. Krátce před příjezdem do Prahy dokončil svou šestou symfonii a začíná pracovat na opeře na téma polských Židů a pogromů na ně.
Carnegie Hall, Metropolitní opera, Ceny Gramophone nebo Symfonický orchestr BBC. Všechny tyto úspěchy ze světa klasické hudby jsou jen některými momenty v kariéře šéfdirigenta České filharmonie Jiřího Bělohlávka. V noci na dnešek zemřel po dlouhé těžké nemoci. Bylo mu 71 let. Oznámil to mluvčí filharmonie Luděk Březina. Na Rudolfinu, kde vrcholí hudební festival Pražské jaro, vlaje černý prapor. Před budovu začali lidé spontánně nosit květiny a zapalovat svíčky.
Litomyšl – V loňském roce si diváci na Smetanově náměstí mohli užít jen předehru k Hubičce. Letos si poslechli program pořadu s názvem Opera pod májovým nebem.
Lidé, vyklánějící se z oken, obchodníci postávající u dveří před svými krámky. Kdo mohl, ten si v úterý odpoledne nenechal ujít vystoupení Dechového orchestru Haná, který prošel ulicemi Přerova, a zahrál do kroku hned několik svižných pochodů.
Českokrumlovsko - Mimořádnou akci a program na úterý připravila českokrumlovská základní umělecká škola v rámci celostátního happeningu ZUŠ Open 2017, do kterého se zapojí například i vyšebrodská pobočka.
Ústí nad Labem - Velké zklamání. Rozčarování. Smutek. Tyto emoce vládnou mezi příznivci Karla Gotta, když zjistili, že zpěvák nepřijede na letošní Portu do Ústí. Přitom ho pořadatelé slibovali.
Teplice - Projekt „Mládí s filharmoniky 2017" nabízí mladým talentovaným muzikantům ze základních uměleckých škol vzácnou příležitost společné práce s profesionály.
Karlovy Vary - Iniciativa Koncertní sál pro Karlovy Vary vznikla před třemi měsíci. Z jediného důvodu Karlovarský symfonický orchestr, který záhy vstoupí do své 183. koncertní sezony, nemá k dispozici odpovídající koncertní sál. Spolek Koncertní sál pro Karlovy Vary není ovšem spojen jen se symfoniky. Jedním z představitelů spolku je Václav Kubík.
Letovice – Nejlepší dechové orchestry z celé České republiky se v pátek a v sobotu sjely do Letovic. Konalo se tam Ústřední kolo soutěžní přehlídky základních uměleckých škol.
Žďár nad Sázavou – Doležalovo náměstí, park na Farských humnech, městské divadlo a také historické prostory Staré radnice ve Žďáře nad Sázavou. To jsou hned čtyři místa, která v úterý 30. května obsadí žáci žďárské Základní umělecké školy (ZUŠ) Františka Drdly v rámci prvního ročníku akce ZUŠ Open.
Jihlavsko – Žáci základních uměleckých škol vyjdou do ulic, aby předvedli, co všechno se naučili v uměleckých školách. Jejich školy se totiž zapojily do prvního ročníku celonárodního happeningu ZUŠ Open. Ten připadl na úterý 30. května. Hapenning se bude konat ve čtyřech městech na Jihlavsku .
Překrásný kulturní zážitek. Tak charakterizovali návštěvníci sobotní jubilejní koncert ženského pěveckého sboru Canticorum v Kulturním domě Petra Bezruče v Havířově.
Vambeřice - Před majestátní bazilikou Matky Boží, která je významným poutním místem v polských Vambeřicích, včera v podvečer koncertoval pro stovky návštěvníků obou stran hranice Police Symphony Orchestra.
Čistěves - Místní spolek Čistěveský dráček pořádá pod záštitou zdejšího Obecního úřadu v Čistěveském klubu Dílna v pátek 26. a v sobotu 27. května jubilejní 10. ročník Multižánrového hudebního festivalu.
Budeme s vámi jednat, ale bez triček. Tak by se dal shrnout závěr čtvrtečníí schůzky nespokojené části orchestru Moravské filharmonie Olomouc s vedením města.