Branišovice – O vybudování komunitního centra usilují představitelé Branišovic. „Snažíme se získat dotaci na obnovu kulturního domu a vybudování takzvaného komunitního centra, které by tu bylo pro občany, ale zároveň by navázalo na tradici pořádání kulturních akcí,“ naznačil starosta obce Marek Sovka.
Narodil se 19. dubna 1926 ve Věteřově na jižní Moravě do chudé, věřící rodiny se třemi dětmi, kterou živilo malé hospodářství. Protože mu šlo učení, poslali ho rodiče v jedenácti letech na gymnázium s jezuitským řádem na Velehradě. Připravoval se na život jezuitského řeholníka se vším, co to obnášelo: tedy i s celibátem a tvrdou výchovou. Komunistický převrat v únoru 1948 ho zastihl jako vychovatele na biskupském gymnáziu v Brně.
Na hlučné akce dlouho do noci si stěžují obyvatelé, kteří žijí na okraji parku v Mohelnici. Jiní lidé ve městě zase poukazují na to, že venkovní zábava k létu patří. V Zábřehu se produkce konají přímo na náměstí. Výrazné stížnosti zde nezaznamenali.
Moravský Krumlov – O umístění Muchovy Slovanské epopeje jednala pražská radní se senátory, kteří podepsali petici za umístění díla v Moravském Krumlově. Začátkem září chce rozhodnout o dočasném umístění pláten, kdy problém projedná Výbor pro kulturu a cestovní ruch.
Písek – Většina kulturních akcí se přes léto přesunula ven, a tak má Centrum kultury města Písku prostor dát své budovy do kupy. Například v kulturním domě se brousily a lakovaly parkety a v Divadle Fráni Šrámka se natřelo jeviště, naladilo piano či kontrolovalo technické zázemí.
ČSSD trvá na svém nominantovi a čeká na premiérův postoj. Rozpad koalice je na spadnutí. Prezident Miloš Zeman totiž učinil to, co věcí znalí lidé předpokládali od konce května. Potvrdil, že místopředsedu ČSSD a starostu Nového Města na Moravě Michala Šmardu nejmenuje ministrem kultury. Zdůvodnil to tím, že Šmarda se nikdy nezabýval problematikou české kultury.
Reprezentativní výstava představuje Litomyšl jako významné kulturní a náboženské centrum v době první poloviny 16. století. Prezentována je řada vzácných knih vytištěných v litomyšlské tiskárně, jedné z nejstarších u nás, velký interaktivní model města a také unikátní tiskařský lis.
Projektovou dokumentaci pro rekonstrukci Domu kultury v Šumperku vypracuje brněnský SD Atelier. Komise vybírala ze šesti firem, nabídky se pohybovaly v širokém rozpětí od šesti do dvanácti milionů korun.
Spolupráce, již středočeské hejtmanství navázalo s organizátory soutěže amatérských hudebníků Skutečná liga, se zúročí na sklonku srpna a ještě i počátkem září v areálech několika krajských muzeí. Ta se chystají trochu vybočit ze své tradiční činnosti a zkusí uspořádat open air vystoupení „živé kultury“.
/ANKETA/ „V Českých Budějovicích není co dělat,“ bývá slyšet třeba po hospodách nebo na internetu. Že ve městě chybí kultura, není pravda, speciálně o prázdninách.
Záměr minulého vedení města přestěhovat městskou policii do budovy bývalé radnice na Palackého třídě nedaleko nádraží je definitivně mrtvý. Aktuálně se totiž konají přesuny v rámci stávající radnice a přilehlého domu v ulici U Staré sladovny. Do něj se nastěhoval odbor školství, kultury a památkové péče, čímž ve staré radniční budově uvolnil místo potřebné pro rozšíření prostor pro strážníky.
Bývalý olomoucký primátor a od 1. srpna již bývalý ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) se po dovolené vrátí do Poslanecké sněmovny, kde se chce i nadále věnovat kultuře, zejména vývoji aktuálních kauz: Národní galerie Praha, Národní divadlo a Muzeum umění Olomouc.
Třebíč – Festival židovské kultury v Třebíči slaví polokulaté výročí. Letos již po patnácté vrací na šest dní život do židovské čtvrti ve městě. Slavnostní zahájení festivalu proběhlo v pondělí 30. července v Zadní synagoze vernisáží výstavy zahrady života autorky Heleny Bretfeldové.
Zatímco zemědělci pomalinku sčítají škody po suchém období, tak archeologové mají žně. Alespoň ti, kteří již týdny tráví čas vykopávkami na poli nedaleko Chrudimi. Jsou tu jako předvoj pro budoucí obchvat města a na nedostatek práce si stěžovat nemohou.
Mezinárodní dobrovolnický projekt na podporu místní komunity odstartoval v sobotu v Odoleně Vodě již popáté. V rámci akce, která potrvá až do 10. srpna, zde stráví dobrovolníci z celého světa dva týdny, během kterých budou pracovat na zvelebování místního veřejného prostoru. Kromě toho budou také poznávat místní kulturu a rovněž kultury ostatních.
/ROZHOVOR/ Ani letos nechyběl na Festivalu židovské kultury Ha-Makom velvyslanec Státu Izrael v České republice Daniel Meron. V rozhovoru vysvětluje, proč je Holešov významným centrem židovské kultury a proč se cítí být silně spojen s jižní Moravou.