Bývalý ministr kultury Antonín Staněk považuje výběr Lubomíra Zaorálka (oba ČSSD) jako svého nástupce za dobrou volbu. Na twitteru dnes uvedl, že Zaorálek bude reprezentovat zodpovědnější část ČSSD. Zaorálka navrhl na ministra ve středu předseda ČSSD Jan Hamáček poté, co se dosavadní kandidát Michal Šmarda (ČSSD) nominace vzdal. Staňka prezident Miloš Zeman odvolal z funkce ke konci července.
Tajenka kolem budoucího ministra kultury je rozluštěna. Prezident Miloš Zeman oznámil, že akceptuje návrh na jmenování Lubomíra Zaorálka jeho šéfem, s nímž včera přišel předseda ČSSD Jan Hamáček. „Je to bývalý úspěšný předseda sněmovny a resortu zahraničí. Ministr je politická pozice, takže pan Zaorálek funkci nepochybně zvládne, pracoval v televizi, je doktor filozofie,“ uvedl Hamáček.
/ROZHOVOR, FOTO, KOMENTÁŘ/ Kontroly, které letos postihly Hip Hop Kemp, byly podle slov pořadatele neadekvátní. „Je to hon na čarodějnice,“ říká Radek Maliník.
Jako profesionálního politika a vhodného kandidáta na ministra kultury většinou vítají Lubomíra Zaorálka lidé z kulturní obce, které oslovila ČTK. Nevadí jim, že není profesně spojen s kulturou, měl by se ale obklopit dobrými poradci. Oceňují jeho dlouholeté zkušenosti, ale také postoje, které zastával v zahraniční politice. Zaorálka navrhuje ČSSD na ministra kultury po Antonínu Staňkovi, prezident Miloš Zeman již uvedl, že s návrhem souhlasí.
Hip hop kemp v Hradci Králové po mnoha letech slávy skončí. Co to pro kulturu v Hradci znamená? O co přijdou místní? Inu: Hradec tím především zmizí z evropské mapy hip hopové popkultury. A s ní i všechny její dobré i špatné stránky, které se v tomhle docela malém a příliš poklidném městě na pár dní v roce objevovaly. Pro běžnými starostmi zaměstnaného Hradečáka je to totéž jakoby z města odešel evropsky vyhlášený festival bluegrassu, Kryštofertovy kempy nebo slety evropských dechovek. Prostě oslava úzkoprofilové muziky, která má to nejlepší za sebou a funguje spíš jako časová konzerva pro vzpomínky jejích fanoušků: tedy nic pro každého.
Velké Karlovice, Ostrava - Představení Šest tanečních hodin v šesti týdnech s Chantal Poullain a Martinem Krausem v hlavních rolích zahájí ve středu 21. srpna ve Velkých Karlovicích 4. ročník charitativního festivalu Týden kultury na Valašsku.
Branišovice – O vybudování komunitního centra usilují představitelé Branišovic. „Snažíme se získat dotaci na obnovu kulturního domu a vybudování takzvaného komunitního centra, které by tu bylo pro občany, ale zároveň by navázalo na tradici pořádání kulturních akcí,“ naznačil starosta obce Marek Sovka.
Narodil se 19. dubna 1926 ve Věteřově na jižní Moravě do chudé, věřící rodiny se třemi dětmi, kterou živilo malé hospodářství. Protože mu šlo učení, poslali ho rodiče v jedenácti letech na gymnázium s jezuitským řádem na Velehradě. Připravoval se na život jezuitského řeholníka se vším, co to obnášelo: tedy i s celibátem a tvrdou výchovou. Komunistický převrat v únoru 1948 ho zastihl jako vychovatele na biskupském gymnáziu v Brně.
Na hlučné akce dlouho do noci si stěžují obyvatelé, kteří žijí na okraji parku v Mohelnici. Jiní lidé ve městě zase poukazují na to, že venkovní zábava k létu patří. V Zábřehu se produkce konají přímo na náměstí. Výrazné stížnosti zde nezaznamenali.
Moravský Krumlov – O umístění Muchovy Slovanské epopeje jednala pražská radní se senátory, kteří podepsali petici za umístění díla v Moravském Krumlově. Začátkem září chce rozhodnout o dočasném umístění pláten, kdy problém projedná Výbor pro kulturu a cestovní ruch.
Písek – Většina kulturních akcí se přes léto přesunula ven, a tak má Centrum kultury města Písku prostor dát své budovy do kupy. Například v kulturním domě se brousily a lakovaly parkety a v Divadle Fráni Šrámka se natřelo jeviště, naladilo piano či kontrolovalo technické zázemí.
ČSSD trvá na svém nominantovi a čeká na premiérův postoj. Rozpad koalice je na spadnutí. Prezident Miloš Zeman totiž učinil to, co věcí znalí lidé předpokládali od konce května. Potvrdil, že místopředsedu ČSSD a starostu Nového Města na Moravě Michala Šmardu nejmenuje ministrem kultury. Zdůvodnil to tím, že Šmarda se nikdy nezabýval problematikou české kultury.
Reprezentativní výstava představuje Litomyšl jako významné kulturní a náboženské centrum v době první poloviny 16. století. Prezentována je řada vzácných knih vytištěných v litomyšlské tiskárně, jedné z nejstarších u nás, velký interaktivní model města a také unikátní tiskařský lis.
Projektovou dokumentaci pro rekonstrukci Domu kultury v Šumperku vypracuje brněnský SD Atelier. Komise vybírala ze šesti firem, nabídky se pohybovaly v širokém rozpětí od šesti do dvanácti milionů korun.
Spolupráce, již středočeské hejtmanství navázalo s organizátory soutěže amatérských hudebníků Skutečná liga, se zúročí na sklonku srpna a ještě i počátkem září v areálech několika krajských muzeí. Ta se chystají trochu vybočit ze své tradiční činnosti a zkusí uspořádat open air vystoupení „živé kultury“.
/ANKETA/ „V Českých Budějovicích není co dělat,“ bývá slyšet třeba po hospodách nebo na internetu. Že ve městě chybí kultura, není pravda, speciálně o prázdninách.
Záměr minulého vedení města přestěhovat městskou policii do budovy bývalé radnice na Palackého třídě nedaleko nádraží je definitivně mrtvý. Aktuálně se totiž konají přesuny v rámci stávající radnice a přilehlého domu v ulici U Staré sladovny. Do něj se nastěhoval odbor školství, kultury a památkové péče, čímž ve staré radniční budově uvolnil místo potřebné pro rozšíření prostor pro strážníky.