Kreativ

ŠTÍTEK: léčba

Onkologie bude i v Chomutově

Ústí n. L., Chomutov - Pacienti ze západní části Ústeckého kraje nebudou muset za biologickou léčbou onkologických onemocnění jezdit do Ústí. Ministerstvo zdravotnictví souhlasilo s tím, že chomutovská onkologie bude detašovaným pracovištěm ústeckého komplexního onkologického centra. Ta jediná mohou biologickou léčbu poskytovat.

Sexuální násilník znovu udeřil. Tentokrát s nožem v ruce

Plzeň - S nožem v ruce podle policistů přepadl v neděli za bílého dne třiadvacetiletý muž třicetiletou ženu v Tachovské ulici v Plzni a chtěl jí znásilnit. Nejednalo se o jeho první sexuální přečin, v minulosti byl již dvakrát odsouzen a léčil se na psychiatrii v Dobřanech.

Britům se podařil "velký krok" v diagnostikování Alzheimera

Londýn – Britským vědcům se zřejmě podařil „velký krok kupředu" ve vývoji krevního testu, který může pomoci dříve než dosud odhalit propuknutí Alzheimerovy choroby, jakož i zlepšit způsoby léčby. Uvedl to zpravodajský server BBC News s odvoláním na článek zveřejněný v časopise Alzheimer's & Dementia. Experti nicméně varují, že testy ještě nejsou připraveny pro použití v ordinacích.

Za zneužívání chlapců soud udělil dvakrát deset let

Praha - S odvolání proti desetiletým trestům za zneužívání mladistvých nepochodili v úterý u Vrchního soudu v Praze někdejší vůdci působící v rámci jedné z organizací pracujících s mládeží v Ústí nad Labem.

Skautští vedoucí zneužili 39 dětí. Soud jim potvrdil deset let vězení

Praha - Vrchní soud v Praze dnes potvrdil tresty deseti let vězení pro bývalé skautské vedoucí Milana Macháta a Martina Mertla z Ústí nad Labem, kteří podle obžaloby zneužili 39 obětí ve věku od 12 do 18 let. V platnosti zůstal také verdikt o desetiletém zákazu práce s dětmi a mládeží a nařízená ambulantní sexuologická léčba.

FOTO: Kosmický obleček pomáhá léčit děti v Nových lázních

Teplice - Modrá vesta a na ní nepočítaně popruhů a přezek, které se musí nastavit, k tomu kalhoty a ortéza. Obléknout tenhle kosmický obleček dítěti, které má problémy s motorikou a zvědavost se u něj mísí s obavou z neznámého, není vůbec snadné. „U dítěte, kterému upravujeme oblek poprvé, to trvá jeden a půl hodiny," říká fyzioterapeutka Iva Černá. Je jednou z trojice, kterou Nové lázně vyslaly na zkušenou do centra kosmické medicíny v Rusku, kde tuto léčebnou pomůcku vymysleli.

Kosmický obleček pomáhá léčit děti v Nových lázních

Teplice - Modrá vesta a na ní nepočítaně popruhů a přezek, které se musí nastavit, k tomu kalhoty a ortéza. Obléknout tenhle kosmický obleček dítěti, které má problémy s motorikou a zvědavost se u něj mísí s obavou z neznámého, není vůbec snadné.

Čeští vědci umí rychle odhadnout účinnost léčby deprese

Praha - Dva čeští vědci vypracovali postup, který umožní správně a mnohem rychleji odhadnout, u kterých pacientů s depresí léčba zabrala. Zatím to lze poznat po čtyřech až šesti týdnech. Postup Martina Brunovského a Martina Bareše z Národního ústavu duševního zdraví to umožní už po prvním týdnu, uvedli vědci. Výsledky zveřejnil odborný časopis European Archives of Psychiatry and Clinical Neuroscience.

Nadační fond nemocnice pomáhá dál

Dačice – Zhruba před dvěma roky se podařilo oživit činnost Nadačního fondu Nemocnice Dačice. Od té doby příspěvky měst a obcí pomohly k pořízení řady přístrojů.

Terapie ohněm je podle čínského léčitele řešením mnoha potíží

K čínských tradičním technikám proti stresu, špatnému trávení, neplodnosti i některým druhům rakoviny patří metoda léčby ohněm. Ovládá ji Čang Feng-chao, který ji také vyučuje. Na pacientova záda zabalená od pásu látky nalije tekutinu s alkoholem a zapálí. Vypadá to radikálně, ale teplotní šok, který dotyčný bezesporu utrpí, je kýženým cílem, píše agentura AFP. Teplem se stimulují body známé z akupunktury.

MUDr. Věra Terzijská: Dokážeme omladit vzhled až o deset let

Šedesátnice vejde do ambulance, a když za hodinku vychází, nehádali byste jí víc než dvacet. Pěkná představa… Úplně tak to nefunguje. Je ale pravda, že zákroky, které se dnes už běžně provádějí, dokážou vylepšit vzhled velmi výrazně, relativně rychle (některé okamžitě) a téměř bezbolestně.

Nepoužívané léky vrací do lékáren 62 procent lidí, mírně jich ubývá

Léky, které už nechtějí používat, vrací do lékáren 62 procent Češek a Čechů, o tři procenta méně než v roce 2012. Naopak více lidí si je nechává doma, počty stouply ze sedmi na 14 procent. Do běžného odpadu vyhodí léky pětina lidí, ukázal květnový průzkum Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), v němž odpovídalo 1500 lidí.

Čeští vědci patentovali nový způsob léčby rakoviny hlavy a krku

Čeští vědci patentovali nový způsob biologické léčby zhoubného nádoru hlavy a krku. Řekl to přednosta Anatomického ústavu první lékařské fakulty Univerzity Karlovy Karel Smetana. Tento typ nádoru není sice sice častý, ale obtížně se léčí. Pacientovi se musí chirurgicky odstranit rozsáhlé části obličeje a krku, což ho těžce poznamená. Nová léčba by se do praxe mohla dostat za deset až 15 let, pokud účinnost a bezpečnost potvrdí klinické studie.

Legionelóza ji na dovolené připravila o nohy i ruce

Velká Británie - Takový konec své dvoutýdenní dovolené v kontinentální Evropě si 51letá Britka Alethea Parkerová rozhodně nepředstavovala. V italském Toskánsku, kde s manželem a přáteli svou 14denní cestu končila, se nakazila legionelózou, známou jako legionářská nemoc. Nakonec přišla o obě nohy pod koleny, jednu ruku a několik prstů na druhé.

Nepoužívané léky vrací do lékáren 62 procent lidí, mírně jich ubývá

Praha – Léky, které už nechtějí používat, vrací do lékáren 62 procent Češek a Čechů, o tři procenta méně než v roce 2012. Naopak více lidí si je nechává doma, počty stouply ze sedmi na 14 procent. Do běžného odpadu vyhodí léky pětina lidí, ukázal květnový průzkum Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), v němž odpovídalo 1500 lidí.

Onkoportál radí, jak překonat tabu kolem rakoviny

Překonat tabu kolem rakoviny, spojené s tím, jak by rodina či přátelé měli s pacientem mluvit o jeho nemoci, pomáhá Onkoportál.cz. Portál nyní zveřejnil rady, jak se chovat k člověku s rakovinou. Nemocní totiž často musejí čelit „zázračným" radám, které nepomohou, jen oddálí účinnou léčbu.

Sbírka pro Tomáška pokračuje, vršků je už tuna

Za půl roku nasbírali lidé už tisíc kilogramů plastových uzávěrů a nyní je sbírka prodloužena. Výtěžek z prodeje víček pomůže malému Tomáškovi v boji s jeho nemocí a umožní mu žít kvalitnější život.

Třináctiletý Američan postřelil dva spolužáky, bude pykat osm let

Roswell - Třináctiletý student, který v lednu postřelil dva spolužáky na škole ve městě Roswell v Novém Mexiku, bude až do svých 21 let držen ve vazebním zařízení. Podle agentury AP o tom ve středu rozhodl soud, jenž pro mladého střelce nařídil maximální možný trest, který místní právní řád pro dětské pachatele připouští.

Nemocnému učiteli pomáhají v boji s časem také bývalí žáci

Blansko - Amyotrofická laterální skleróza. Vzácné, neléčitelné a velmi závažné onemocnění nervového a svalového systému člověka, které způsobuje degeneraci a ztrátu buněk, jež ovládají jeho pohyby. Blanenský učitel Libor Mašát před necelým rokem zjistil, že jím trpí. Přesto žáky Obchodní akademie a Střední zdravotnické školy Blansko učí dál. Ti se mu společně s vedením školy rozhodli pomoct. Stejnou šanci však má kdokoli.

V automatech prohrál kus života

Plzeň – Nevinné vhození několika mincí do automatu se proměnilo v ničivou závislost. Hned poprvé tehdy dvacetiletý Jaroslav vyhrál.

Soud dal za pravdu VZP ve sporu s protonovým centrem

Praha – Rozhodčí soud dal za pravdu Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP) ve sporu s pražským protonovým centrem. Smlouva uzavřená v roce 2006 nuceným správcem pojišťovny je podle rozhodců neplatná, včetně rozhodčí doložky ve smlouvě. VZP měla podle dokumentu, který nikdy neuznala, platit centru jednu miliardu korun ročně po dobu 15 let. O výroku soudu dnes informoval mluvčí VZP Oldřich Tichý. Podle protonového centra sport tímto verdiktem nekončí.

Torontský starosta Ford je po odvykací kúře znovu v úřadě

Toronto – Starosta kanadského Toronta Rob Ford se po dvou měsících strávených v léčebně pro drogově závislé vrátil do práce plný sebekritiky. Řekl, že si po dlouhou dobu nepřiznával vážnost svého stavu a že se za své chování stydí. Přiznal, že užíval kokain, ale zároveň ujistil, že bude usilovat o znovuzvolení.

Síťová lůžka v ČR: Na "uvítanou" i za trest

Praha – Čtyři sestry ji po příjezdu do léčebny Kosmonosy popadly, daly jí sedativa a zavřely do síťového lůžka. Jakmile byla 33letá žena uvnitř, už se sester nedovolala. Později se dozvěděla, že léčebna umísťuje nové pacienty do těchto lůžek běžně. „Jedná se o součást léčby, pacienti si uvědomí, proč tam byli zavřeni, a následně stejné věci nezopakují," řekla pacientka pro mezinárodní organizaci MDAC, která s Ligou lidských práv monitoruje situaci v českých psychiatrických zařízeních a právě včera zveřejnila aktuální studii.

Desetiletý Daneček by chtěl běhat, zatím jen chodí

České Budějovice – Běhat 
s kamarády venku nebo lézt po stromech, ale i chodit do běžné školy. To jsou věci, které desetiletý Daniel Vojtek 
z Českých Budějovic asi nikdy dělat nebude. Daniel, kterému jeho maminka neřekne jinak než Daneček, se totiž narodil s těžkou formou dětské mozkové obrny.

Chci být platný, říká Rilke. Jeho návrat se přiblížil

Ústí n. L. – Na zahájení přípravy fotbalistů FK Ústí nad Labem nechyběl ani ofenzivní záložník Emil Rilke. „Přišel jsem kluky alespoň pozdravit," vysvětlil zkušený fotbalista, který si v polovině dubna v utkání se Sokolovem přetrhl křížový vaz v koleni a musel na operaci. Dva a půl měsíce po ní už se Rilke dává do pořádku a věří, že brzy začne s tréninkem.

Prostřednictvím útulku Dášenka pomáhají Barborce

Lučany nad Nisou - Zajděte se podívat do lučanského útulku Dášenka, vezměte s sebou nasbíraná víčka od PET lahví, uzávěry z tetra packů, pivních lahví a dokonce i sudů. Můžete tak pomoci dvanáctileté postižené holčičce Barborce.

Nemoci, o nichž jste možná nikdy neslyšeli. Přesto trápí miliony lidí

Mboki – Jedenáctiletá Nataša se do nemocnice dostala tři měsíce poté, co se u ní objevily první problémy. Vydat se ve Středoafrické republice k lékaři je totiž velký risk – narazit na ozbrojenou skupinu by rodinu mohlo stát život. Nakonec ale nic jiného nezbylo. Natašin stav se zhoršoval, a tak ji rodiče vzali do města, kde poskytovali pomoc Lékaři bez hranic.