Kreativ

ŠTÍTEK: léčba

Berete-li nějaké léky, nepijte alkohol.

Odbornice popsala, co se stane s tělem, když si k lékům dáte pivo

Mnozí lidé při užívání léků současně popíjejí alkohol. V hlavě obecně mají, že by se to asi nemělo dělat. Říkají si ale, že možná zas o tolik nejde. Nebo že se alkohol právě s jejich léky kombinovat může. Na otázky, na které léky se nesmí pít alkohol a co se stane, když smícháme s alkoholem třeba Ibalgin či Paralen, jsme se zeptali farmaceutické asistentky Martiny Lachnittové.

Regenerační buňky, které objevili čeští vědci, mohou člověku zahojit rány bez jizev.

Čeští vědci objevili buňky hojící rány. Mohou pomoci při léčbě rakoviny

Nově objevené regenerační buňky mohou člověku zahojit rány bez jizev. Přišli na ně čeští vědci. V budoucnu podle nich mohou pomoci i při léčbě rakoviny. Hojení ran je dlouhodobě velké téma. Zdravotníci se každý rok v nemocnicích věnují více než sedmdesáti tisícům těch těžkých a nehojících se.

Deprese je u dětí obzvláště nebezpečná.

Téměř polovina dětí má vážnější deprese. Trpí i úzkostí a užívají drogy

/VIDEO, FOTO/ Národní monitoring duševního zdraví ukázal, že čtyřicet procent žáků základních škol vykazuje známky střední až těžké deprese a třicet procent trpí úzkostí. Data potvrzuje i Všeobecná fakultní nemocnice (VFN) v Praze, která nyní rozšiřuje kapacity psychiatrického centra pro děti. Podle zkušeností lékařů převládá u dětí kolem 16 let věku užívání pervitinu a marihuany. Cizí jim není ani problematika sebepoškozování.

Vašek má nejzhoubnější rakovinu vůbec. Nádor slinivky břišní však umí léčit lékaři v Německu.

Češi to opět dokázali. Vašek má šanci porazit nejzhoubnější rakovinu slinivky

Rakovina slinivky břišní patří s více než 95% úmrtností mezi nejzhoubnější nádorová onemocnění. Jedenapadesátiletému Vaškovi byla tato život ohrožující nemoc diagnostikována letos v dubnu. Už v srpnu věděl, že naděje na léčbu je v České republice prakticky nulová. Díky dobročinné platformě Donio však dostal kontakt na německou kliniku, která nabízí nadějnou léčbu. Dárci mu přispěli, aby ji mohl absolvovat co nejdříve.

V souvislosti s chřipkou v České republice zemře každý rok zhruba 2000 lidí.

Největší zimní nebezpečí pro kardiaky se blíží. Lékaři je mají varovat písemně

Problémy se srdcem má v české populaci spousta lidí. Kardiovaskulární onemocnění se také podílejí na téměř polovině všech úmrtí v tuzemsku. Zpozornět by proto před blížící se zimou měli jak pacienti, tak jejich příbuzní. Ve výčtu toho, co všechno v zimě zatěžuje srdce a co vyvolává infarkt, se nepřekvapivě objevuje chlad. Obvykle se naopak zapomíná na jednu běžnou chorobu, která mnoho lidí s nemocným srdcem zabije - chřipku. Lékaři by na to měli nejen kardiaky, ale i všechny chronicky nemocné pacienty, upozorňovat ve vystavovaných lékařských zprávách.

Setkání s primátorkou Karlových Varů.

Karlovarská vřídelní voda pomáhá odbourávat ztukovatění jater, zaznělo na debatě

Lázeňským zařízením pomáhá v inovaci a transformaci i léčby pacientů Institut lázeňství a balneologie. Vznikl v roce 2019, a je první a jedinou veřejnou výzkumnou institucí Karlovarského kraje. Právě o budoucnosti lázeňství diskutovali odborníci a pozvaní hosté na Setkání s primátorkou Karlových Varů Andreou Pfeffer Ferklovou. které pořádal v Karlových Varech ve středu 9. října Deník. Mimo lázeňství se hovořilo i o novém vysokoškolském oboru kinantropologie, který od letošního roku studuje v Karlových Varech pod hlavičkou Západočeské univerzity a za podpory města 22 posluchačů.

Popáté se letos konalo každoroční společné darování krve pořádané Vězeňskou službou ČR.

A z věznice znovu tekla krev. Zaměstnanci vězení na Liberecku ji darovali

Popáté se letos konalo každoroční společné darování krve pořádané Vězeňskou službou ČR. Zapojili se i příslušníci a zaměstnanci z Vazební věznice Liberec a Věznice Rýnovice, kteří dorazili ve středu ráno na transfúzní oddělení Krajské nemocnice Liberec (KNL). Po celý říjen se darování krve uskuteční ve dvou desítkách nemocnic a zdravotnických zařízeních po celé České republice. Nejúspěšnější co do počtu dárců byl hned první ročník, který se uskutečnil v roce 2020. Tehdy jich většinu tvořili prvodárci, kteří dnes už chodí krev darovat pravidelně. Každým rokem ale do odběrových míst přicházejí noví dárci, což nemocnice a odběrová centra velmi kladně oceňují. Hlavním záměrem tohoto projektu je plošně pomoci s aktuálním nedostatkem krevních zásob v České republice.

Král Karel III. působí, že je ve skvělé kondici.

Karel III. se rozhodl přerušit léčbu rakoviny. Kate naopak do nemocnice zamíří

Zatímco princezna z Walesu Catherine nedávno oznámila, že ukončila chemoterapii, britský král Karel III. v léčbě svého onkologického onemocnění dál pokračuje. Tento měsíc ji ale na více než deset dní přeruší. Lékaři mu totiž povolili vyjet na nejdelší zahraniční cestu od oznámení diagnózy. Britská média informují, že nemoc krále donutila změnit jeho desítky let zažitý zvyk. 

V rámci urinoterapie je běžné, že se lidé potírají svou vlastní nebo cizí močí. Někteří moč dokonce i pijí.

Lék na všechny nemoci? Spolknout ho dokáže málokdo. A odborníky doslova děsí

Urinoterapie je kontroverzní metoda, která k léčbě využívá lidskou moč. Naprostou většinou odborníků je považována za šarlatánství, které staví své úspěchy především na placebo efektu. Najdou se však i tací, kteří potírání vlastní či cizí močí (nebo dokonce její pití) považují za lék na všechny zdravotní neduhy včetně rakoviny. Hlavní českou propagátorkou této metody je doktorka Vilma Partyková. Ta tvrdí, že užívání uriny (tedy moči) pomáhá předcházet virózám, rýmě i bolesti v krku.

Matýskovo zdraví ohrožuje zhoubný nádor neuroblastom, který tlačí na jeho oko.

Rodiče mysleli, že si Matýsek udělal monokl při hře. On má ale za okem nádor

Rodiče si zprvu mysleli, že se jejich roční syn Matýsek jen nešťastně bouchl při hře se staršími bratry. Proto, když se mu pod levým okem objevil monokl, nedělali si zpočátku žádné velké starosti. Když se ale podlitina u oka nevstřebala ani po 14 dnech a otok se začal zvětšovat natolik, že tlačil na víčko oka, rozhodli se rodiče navštívit se synem lékaře. Diagnóza bohužel zněla jasně: zhoubný nádor oka neuroblastom.

Semena pískavice se užívají nejlépe ve formě prášku. Ideální je namlít si potřebnou dávku až těsně před užitím.

Dejte si řecké seno. Sníží cholesterol, zrychlí pohyb střev a zklidní i kašel

Znáte pískavici? Jednoletá bylina, které se říká také řecké seno, se trochu podobá jeteli. Už ve starověkém Egyptě ji využívali k usnadnění porodu. Dodnes se pro své zdravotní účinky uplatňuje nejen v lidovém léčitelství, ale i ve farmacii. Používá se sušené semeno. Řecké seno snižuje hladinu cholesterolu a krevního cukru, zklidní žaludeční křeče i kašel, zmírňuje nadýmání a pomáhá při průjmu. Umí toho ale ještě mnohem víc.

Dermatolog má přístroj, který vidí znaménko lépe, než lidské oko.

Lidé, kontrolujte si znaménka. Lékařka popsala, jak se umírá na melanom

Po konci léta je podle dermatologů nejlepší čas na kontrolu znamének na kůži. Ta se totiž kvůli UV záření ze slunečních paprsků někdy mohou proměnit v kožní nádor. Nejhorším kožním nádorem je pak melanom. Lidé se lékařů často ptají, jak dlouho se dá žít s melanomem a jakou má tento zhoubný nádor prognózu. Na tyto otázky odpověděla dermatoložka Monika Arenbergerová.

Strach a zoufalství. Osmiletá Laurenka se pere s nejzhoubnějším nádorem na mozku.

Má andělskou tvář, mozek však děvčátku z Karviné požírá nádor. Léčba existuje

„Kdyby to šlo, vyměníme vlastní život za její,“ říkají rodiče osmileté Laurenky z Karviné. Ještě nedávno byla zdravou, akční, veselou a naprosto bezproblémovou holčičkou. Náhle jí však byl diagnostikován nejzhoubnější nádor mozku u dětí Meduloblastom group IV. Okamžitě proto musela podstoupit operaci, při které jí byl nádor z velké části odstraněn. Bohužel však stále dorůstá a nikdo neví, jak se bude její zdravotní stav dále vyvíjet.

Detašované pracoviště chirurgické a cévní ambulance Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí úspěšně přesunulo své služby z Karvinské hornické nemocnice do nových prostor Polikliniky Karviná v části Mizerov.

Chirurgická a cévní ambulance AGEL přesídlila do Polikliniky Karviná

Detašované pracoviště chirurgické a cévní ambulance Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí úspěšně přesunulo své služby z Karvinské hornické nemocnice do nových prostor Polikliniky Karviná v části Mizerov. Tento krok má za cíl zlepšit dostupnost a kvalitu péče pro pacienty v regionu.

Slůněti jménem Bani se dostalo špičkové veterinární péče.

Bani srazil vlak. Slůně mělo na 98 % zemřít, pak se stalo něco nečekaného

Když slůně jménem Bani zvěrolékaři poprvé zběžně prohlíželi, nebyl to vůbec pěkný pohled. Po srážce s vlakem před nimi ležel těžce zraněný, asi roční tvor. Přestože šance na uzdravení byla zhruba dvouprocentní, rozhodli se malé sloní slečně boj o holý život pomoci vyhrát. Ukázalo se, že vsadili na správného bojovníka. Příběh z Indie rezonuje mezi milovníky zvířat po celém světě.

Migrénu u nás zažívá několikrát do měsíce přes milion lidí.

Běžná bolest hlavy nebo migréna? Sebediagnostický test vám dá jasnou odpověď

Krutou bolest hlavy, která se skrývá pod názvem migréna, v České republice zažívá několikrát do měsíce přes milion lidí. Přesto mnoho z nich váhá, zda vyhledat lékaře. Někdo své bolesti podceňuje, jiný se stydí je konzultovat s odborníky. A občas se lidé nesetkají s pochopením lékaře, když už k němu zajdou. Jak poznat, že má člověk migrénu? Jaké má migréna příznaky i jak dlouho trvá, vysvětluje neuroložka Lucie Pokorná. A kdo se chce sám otestovat, může využít sebediagnostický dotazník.

Přístroj pro domácí hemodialýzu. Ilustrační foto.

Konec náročného dojíždění. Pardubice budou mít centrum pro domácí dialýzu

Jde o relativně častý zdravotní problém. Zhruba každý desátý člověk trpí nějakou formou chronického onemocnění ledvin. Pokud ledviny definitivně vypoví svou funkci, krev musí být filtrována během pravidelných dialyzačních procedur. Návštěvy dialyzační jednotky se tak stávají nezbytnou součástí života pacientů. Znamená to pro ně dojíždění zpravidla třikrát týdně na čtyř až pětihodinovou léčbu. Dnes už mají ale i jinou možnost, a to domácí dialýzu. V České republice se připravuje otevření osmi specializovaných regionálních center pro domácí dialýzu. Jedno z nich bude také v Pardubicích.

Nejprve si Petr Benedikt myslel, že se jen nachladil. Magnetická rezonance však odhalila nádor na mozku.

Za nachlazením byl nádor mozku. Petr potřebuje peníze, koupí za ně 20 let života

S novými metodami a léčebnými postupy nemusí mít onkologické onemocnění fatální následky. Nebo se správnou léčbou může doba života nemocného alespoň výrazně prodloužit. 42letému Petru Benediktovi byl náhle diagnostikován nádor na mozku; a navíc jeho nejagresivnější forma. Účinná metoda Optune TTF může otci dvou dětí výrazně prodloužit život. Je ale velice nákladná.

U hemoroidů uleví jednoduché cviky. Fyzioterapeutka radí, jak na to

Časté pálení, řezání konečníku, nepříjemný tlak a drobné krvácení při stolici. To všechno jsou typické příznaky hemoroidálního onemocnění. Otázku, co pomáhá na hemoroidy, ať už vnitřní nebo vnější, si klade každý druhý člověk po padesátce. Samozřejmě se to týká i mnoha mladších lidí. Nemusí to být jen masti či koupele, co pomáhá ulevit od příznaků hemoroidů. Úlevu mohou přinést i jednoduché cviky, které uvolní příliš stažené anální svěrače. Jak na to, radí fyzioterapeutka Karolína Vítová.

Alžběta z Liberce bojuje s rakovinou, našla si experimentální léčbu.

Nová léčba rakoviny: Maminka pěti dětí z Liberce bojuje s agresivní nemocí

Nová léčba není ještě schválená, přesto má ale díky ní dvaačtyřicetiletá Alžběta z Liberce naději na normální život po prodělání rakoviny močového měchýře. Kvůli agresivnímu nádoru měla přijít o orgán a skončit do smrti s vývodem do sáčku. Rozhodla se ale zabojovat a vydat se jinou cestou.

Plíseň nehtů sama od sebe nezmizí. Pokud je podchycena včas, většinou stačí vnější ošetření.

Plísně na nohou a nehtech dokáží potrápit. S léčbou pomohou přírodní finty

Začíná nenápadně a zpočátku téměř není vidět. Silné svědění a pálení chodidel a kůže mezi prsty už ale nepřehlédnete. Plíseň nohou a nehtů je infekční onemocnění. Infikovat se lidé mohou poměrně snadno. Třeba na koupališti nebo ve sprše, kde se bosýma nohama dotýkali vlhkých povrchů. Pokud je plíseň podchycena včas, většinou stačí vnější ošetření. Pokud se ale zanedbá, může se léčba plísně stát dlouhodobým a nepříjemným procesem. Předejděte tomu. 

To, čím zapijete léky, ovlivní jejich působení v organismu.

Také zapíjíte léky čajem? Je to chyba, můžete snížit jejich účinnost

Jen málokdo se zamýšlí nad tím, čím a jak své léky zapíjí. Zdá se, že jde o banalitu, ale není to tak. Správné zapíjení léků je totiž pro jejich fungování zásadní. A to nesprávné naopak může léčbu a někdy dokonce i život pacienta ohrožovat. Je mnoho tekutin, kterými by se léky zapíjet neměly. Že mezi ně patří mléko a alkohol většina lidí ví. Existuje ale jedna naprosto běžná tekutina, kterou bychom z ovlivňování vstřebávání léků vůbec nepodezírali - čaj. Přečtěte si, proč a jakým čajem byste léky zapíjet neměli. 

Z alkoholismu se stává norma. Kdo nepije, jako by nebyl.

Alkohol, drogy a vyhazov z práce. Pět let jsem byla závislá, vzpomíná Elena

Žila dva odlišné životy. První z nich se rozvíjel v ušlechtilé, prémiové a spořádané rodině, zatímco druhý byl v temném zajetí alkoholu, kokainu a pervitinu. Utápěla se v melancholii a smutku, ale zažívala i dny euforické radosti. Navzdory tomuto rozporuplnému prostředí patřila k nejlepším studentům. Milovala literaturu a naučila se šest jazyků. Přestože dosáhla mnoha úspěchů, stále hledala útěchu a porozumění na dně lahve tvrdého alkoholu každý den. Kdy promluvila o své závislosti, jak velký vliv má na alkoholika prostředí, ve kterém žijeme, jakou roli hrají geny a co jí pomohlo k rozhodnutí podstoupit protialkoholní léčbu, mi dnes vyprávěla Elena Kovalčíková, která problematiku závislostí řeší i s poutníky v projektu SoulAdventure.

Tužebník jilmový je známý také jako Královna louky. Když tahle léčivá bylina kvete, určitě ji nepřehlédnete a oceníte i její vůni.

Aspirin starých Keltů: Léčivka omamně voní, na rozdíl od tablet nedráždí žaludek

Tužebník jilmový je nazýván přírodním aspirinem. Obsahuje totiž salicyláty, tedy stejnou účinnou látku jako tablety známé pod názvem aspirin. Sílu bílých voňavých květů této léčivé byliny znali už staří Keltové. Tužebník jilmový ulevuje od bolesti, pomáhá tělu zbavit se toxických látek, léčí záněty a má řadu dalších zdravotních benefitů. Léčivé květy tužebníku si můžete nasbírat na loukách nebo koupit sušené a sychravý podzim vás pak nezaskočí.

Princezna Catherine dokončila chemoterapii a vrací se k pracovním povinnostem.

Princezna Catherine dokončila léčbu a začala s prací na kampani. Pomoci má dětem

Britská princezna z Walesu Catherine začíná s prvními pracovními povinnostmi od začátku léčby rakoviny na začátku roku. Prvním krokem k zahájení jejího návratu do veřejného života byla práce na kampani Shaping Us, jež má zvýšit povědomí o dopadu raného dětství na zbytek života. Princezna z Walesu tím navazuje na video, ve kterém oznamuje konec léčby rakoviny.

Alfred Strejček s manželkou Jitkou Molavcovou v Janských Lázních, kde absolvoval léčbu elektroakupunkturou. Zabrala obdivuhodně.

Dejte doktorovi Nobelovku. Lázeňská metoda jehel a proudu rozhýbala i Strejčka

Herec, moderátor a recitátor Alfred Strejček vážně onemocněl v říjnu 2017. Od té doby je ochrnutý a upoutaný na invalidní vozík. Letos se po sedmi letech poprvé dokázal podepsat a rozhýbat ruce i nohy. Podařilo se mu to v léčebných lázních Janské Lázně díky metodě elektroakupunktury. Podobně jako dalším pacientům. „Byl jsem v řadě zařízení, ale Janské Lázně jsou od této chvíle pro mě jedničkou. Tady jsem udělal největší pokrok,“ řekl.

Pavel Kurfürst pracoval jako pokrývač. Ve 22 letech spadl ze střechy přímo na hlavu.

Pád ze střechy na hlavu, čtyři měsíce v kómatu. Pavel přežil, ale potřebuje víc

Je mu teprve 22 let, a kdyby v osudný den nespadl při své práci ze střechy, nejspíš by si teď užíval radostí mladého života. Na květnový den roku 2023 však on ani jeho rodina jen tak nezapomenou. Pokrývač Pavel Kurfürst totiž nešťastnou náhodou spadl z výšky několika metrů přímo na hlavu. Okamžitě upadl do bezvědomí. Díky své silné vůli a chuti žít však dělá pokroky, které nikdo nečekal. Potřebuje ale ještě něco – peníze. Lidé mu přispívají ve sbírce na Donio. Na jeho léčbu věnovali už přes 570 tisíc korun.

Ilustrační foto.

Rakovina prostaty je strašák mužů! V Liberci nasadili pacientovi unikátní léčbu

Pacient ve věku přes sedmdesát let dlouhodobě bojuje s rakovinou prostaty. Podstoupil už onkologickou léčbu a splňuje požadavky na výkonnostní stav. Nyní mu svitla naděje na prodloužení života a zlepšení jeho kvality. Pavilon nukleární medicíny Krajské nemocnice Liberec (KNL) se stal jedním z prvních pracovišť, které pacientovi podalo nový lék. Jedna dávka vyjde na 35 tisíc euro a pacient jich potřebuje pět až šest. Pojišťovna hradí léčbu ve výjimečných případech.

Rodina Jakuba Guryči dělá vše proto, aby mohl chlapec docházet na potřebné terapie.

Bude žít nanejvýš rok, řekli lékaři. Kuba má 13 a peníze na léčbu shání rodina

Kubovi chybí část mozku. A to celkem podstatná. I kvůli tomu lékaři rodičům po jeho narození řekli, že se nedožije více než jednoho roku života. Jemu je ale dnes třináct, a i přes četná omezení, jež mu nemoc přináší, ušel už velký kus cesty. Velmi vzácnou diagnózu s názvem TUBB3 E410K má Jakub Guryča pravděpodobně jako jediný v Evropě. Shánět finance na jeho léčbu pomáhá celá rodina. Od lidí vybírají různé druhy surovin, které by jinak skončily v odpadu, a získávají za ně peníze.

Ještě před půl rokem byl dnes dvouletý Teo zdravý. Vše se změnilo po očkování proti meningokoku.

V ohrožení života po očkování. Teovi selhaly játra, ledviny a má poškozený mozek

Ještě před půl rokem byl nyní dvouletý Teo zdravým a veselým chlapečkem. Tedy až do doby, než podstoupil nepovinné očkování proti meningokoku. Nikdo v den, kdy se k vakcinaci dostavil, totiž netušil, že v chlapci dřímá rotavirová infekce. Reakce na očkování přišla záhy. Způsobila, že Teo několik následujících týdnů bojoval o život. Přežil, ale má poškozený mozek. Pomoci by mohla léčba kmenovými buňkami.

Přístroj pro domácí hemodialýzu.

Fresenius Medical Care rozšiřuje podporu domácí dialýzy i do Mělníka

Fresenius Medical Care v Mělníku a dalších sedmi městech v České republice spouští spádová pracoviště, specializovaná na podporu pacientů na domácí dialýze při náhradě funkce ledvin. Pacienti všech 26 stávajících dialyzačních středisek Fresenius Medical Care mají možnost se léčit jakoukoliv z domácích terapií už dnes.

Adam se synem.

Sbírka pro Adama, aby opět spatřil syna. Po kolapsu nevidí, lidé mu vrací naději

Byl to okamžik, který těžce zasáhl do života Adama Jošta z Kostelce nad Orlicí, mladého muže a otce malého syna. Kolaps přežil, ale svět kolem něj jakoby zmizel. Přišel o zrak, ale všichni věří, že se mu navrátí a znovu spatří své blízké, uvidí vyrůstat svého syna. V pomoci Adamovi se semkli lidé a pořadatelé akcí nejen z Kostelce nad Orlicí.

Rdesno hadí kořen se k léčení používalo v nejrůznějších kulturách už od pradávna.

Zmizel Endiaron i z vaší lékárny? Zkuste rdesno, používá se od pradávna

Žalozpěvy na nedostupnost oblíbeného léku Endiaron jsou v posledních letech spíše pravidlem než výjimkou. Tento medikament byl dlouhodobě nejužívanějším prostředkem na střevní problémy. Pro řadu lidí tak není snadné najít vhodnou náhradu. Existuje však bylina, která může s průjmovým onemocněním účinně pomoci. Rdesno hadí kořen se ostatně k léčení používalo v nejrůznějších kulturách už od pradávna.

Věčným hladovcům i emočním jedlíkům pomohou léky na hubnutí.

Máte při shazování kil slabou vůli? Nové léky na hubnutí pomohou emoce zvládat

Snem snad každého, kdo se neúspěšně snaží shodit nadbytečná kila, jsou zázračné léky proti přejídání. S nimi by to šlo hned! Jak se přestat přejídat večer a jak zahnat emoční hlad se ptá každý den řada lidí. Dobrou zprávou je, že slabá vůle odolat jídlu nemusí být jen jejich vinou. A že lékaři pro ně mají řešení v podobě léků na hubnutí.

V horkých dnech je onemocnění průjmem častější než v zimních měsících.

Cola na průjem: zažitá, ale nesprávná rada. Raději sáhněte po jiné tekutině

Průjem v létě postihuje velké množství lidí. V lékárně jsou k dostání účinné léky, ale důležitou součástí léčby průjmy je i vhodně zvolená strava. Při těchto střevních problémech je zpravidla nutné doplňovat do dehydratovaného organismu tekutiny a držet dietu. Na léčení oblíbenou Coca-colou však raději zapomeňte. Odborníci ji na průjem nedoporučují. Tělu více pomůže popíjení elektrolytických nápojů, vody, speciálních čajů nebo ovocné šťávy bez přidaného cukru.