V pondělí odstartoval Světový týden mozku. Jde o mezinárodní akci, která seznamuje veřejnost s výzkumem lidského mozku, informuje o nových poznatcích, připomíná riziko neurologických onemocnění a upozorňuje veřejnost na důležitost prevence.
Lékaři upozorňují, že se rakovina ledvin stala nelichotivou českou specialitou. Tři tisíce nových diagnóz ročně znamenají těsnou druhou příčku ve světových statistikách výskytu, stejně jako tisíc úmrtí každý rok. Přečtěte si, jak se pozná rakovina ledvin a jak lze nádor ledvin včas zachytit, aby byla velká šance na úspěšnou léčbu. A kde umí rakovinu ledvin nejlépe léčit? Na rady jsme se zeptali našich předních odborníků z oboru uroonkologie, docenta Alexandra Popracha a profesora Marka Babjuka. Mimo jiné poradili, jak ledviny před rakovinou ochránit.
/FOTO, VIDEO/ Když bylo Viktorovi patnáct, utrpěl úraz páteře. Před rokem a půl ho zavalily v lese klády. Lékaři mu oznámili, že už nebude nikdy chodit. Úplné přerušení míchy ho upoutalo na vozík. Tělo zůstalo od pasu dolů ochrnuté. Rehabilitační lékař Peter Olšák z léčebných lázní Janské Lázně přesto dokázal Viktora rozpohybovat. Metoda elektroakupunktury působí skoro zázračně. „Přijde nám, jako by se jeho tělo probouzelo,“ řekla Viktorova maminka Petra Lauková. Viktor není jediný pacient, u kterého inovativní a světově unikátní léčba zabírá.
/FOTO, VIDEO/ Když bylo Viktorovi patnáct, utrpěl úraz páteře. Před rokem a půl ho zavalily v lese klády. Lékaři mu oznámili, že už nebude nikdy chodit. Úplné přerušení míchy ho upoutalo na vozík. Tělo zůstalo od pasu dolů ochrnuté. Rehabilitační lékař Peter Olšák z léčebných lázní Janské Lázně přesto dokázal Viktora rozpohybovat. Metoda elektroakupunktury působí skoro zázračně. „Přijde nám, jako by se jeho tělo probouzelo,“ řekla Viktorova maminka Petra Lauková. Viktor není jediný pacient, u kterého inovativní a světově unikátní léčba zabírá.
/FOTO, VIDEO/ Když bylo Viktorovi z Děčína patnáct, utrpěl úraz páteře. Před rokem a půl ho zavalily v lese klády. Lékaři mu oznámili, že už nebude nikdy chodit. Úplné přerušení míchy ho upoutalo na vozík. Tělo zůstalo od pasu dolů ochrnuté. Rehabilitační lékař Peter Olšák z léčebných lázní Janské Lázně přesto dokázal Viktora rozpohybovat. Metoda elektoakupunktury působí skoro zázračně. „Přijde nám, jako by se jeho tělo probouzelo,“ řekla Viktorova maminka Petra Lauková. Viktor není jediný pacient, u kterého inovativní a světově unikátní léčba zabírá.
Slinivka břišní nebo také pankreas patří k orgánům, které v našem těle plní velmi důležitou roli. Vylučuje enzymy, rozkládající potravu ve střevech a také produkuje hormony inzulin a glukagon, které regulují hladinu cukru v krvi. Onemocnění slinivky proto bývá vážný problém a v případě rakoviny slinivky, která se objevuje stále častěji, mívá mnohdy i fatální následky. Dá se onemocnění předejít a mohou nám pomoci bylinky? Měsíček lékařský je rozhodně léčivka, která si své místo na slunci, jemuž se podobá, vydobyla. Na funkci slinivky působí blahodárně a je i vítanou podpůrnou léčbou.
/VIDEO/ Pacientka Elena je jednou z prvních šesti lidí trpících otokem po onkologické léčbě, která podstoupila unikátní operaci za použití exoskopu, tedy digitálního mikroskopu. Chirurgové z Fakultní nemocnice Brno tuto metodu využili v prosinci minulého roku jako první v Evropě.
Zastánci podávání velkých dávek vitaminu C infuzí přímo do krve jsou přesvědčeni o jejich velkém významu pro naši obranyschopnost. Pacienti je vyhledávali v minulosti třeba kvůli podpoře onkologické léčby, nyní je o ně velký zájem i kvůli prevenci nemocí z nachlazení, kvůli covidu či chronické únavě. Na internetu se lidé shánějí po informacích, kde infuze vitaminu C koupit. Proti lékařům, kteří infuze vitaminu C doporučují, ale stojí jiní lékaři, lékárníci či vědci, kteří je považují za neúčinné nebo dokonce nebezpečné. Kde je pravda? A co funguje spolehlivěji než infuze vitaminu C?
Dětská psychiatrická nemocnice Opařany připravila pro své pacienty, spolu s dobročinnou organizací Zdravotní klaun, ve dnech 4. až 8. března, nácvik cirkusového představení. Za příspěvek děkujeme mluvčí nemocnice Janě Sosna Voňavkové.
Konečně nastal čas sběru prvních jarních bylinek. Pro naše předky představovaly záchranu při řadě zdravotních neduhů a také první zdroj čerstvých účinných látek po dlouhé zimě. Královnou mezi jarními bylinkami je nepochybně kopřiva. K jaké léčbě se kopřiva hodí? Jak kopřivu vyluhovat, na co výluh použít a jak dlouho se může pít čaj z kopřivy? Na rady jsme se zeptali lékárníka.
/FOTO/ Už 70 let se jezdí do Dvora Králové nad Labem léčit děti z celé republiky se zrakovými vadami. Jediná oční léčebna v Česku jim pomáhá s tupozrakostí a šilháním. Ročně se tam léčí okolo 200 dětí. Dočkat by se mohly modernějšího prostředí. Královéhradecký kraj jako zřizovatel totiž plánuje postavit novou budovu na jiném místě než v současném zastaralém objektu ve Sladkovského ulici. Místo už má vytipované.
Stovky a možná i tisícovky žen zbytečně trpí bolestí pánve. Lékaři se leckdy snaží jejich urputné pánevní bolesti neúspěšně léčit, pacientky putují mezi ordinacemi a některé jsou nakonec odkázány na psychiatrii. Marně se snaží zjistit: Co dělat, když mne bolí pánev? Odborníci z pražské Všeobecné fakultní nemocnice před nedávnem našli nečekanou příčinu pánevních bolestí, a tím i řešení pro spoustu zoufalých pacientek.
Rýma je jedním z nejčastějších příznaků, které provázejí řadu nemocí dětí i dospělých. Většinou jsou to infekce, které způsobují ucpaný nos. K léčbě akutní rýmy pak stačí oněch známých sedm dní samoléčby. Ale co s rýmou chronickou? Co všechno ji může způsobovat a jak málo známé příčiny rýmy léčit? Zeptali jsme se praktické lékařky Ludmily Bezdíčkové.
Marie Kocíková ze severočeského Štětí umí háčkovat z jemné příze tak miniaturní figurky zvířátek, že se vejdou do ořechových skořápek. Háčkuje však i větší postavičky, mimo jiné pohádkových bytostí. Většinu z nich rozdá přátelům, věnuje dětským domovům, nebo je dá do dražby, jejíž výnos pomáhá vážně nemocným dětem. Na sociálních sítích má řadu příznivců, kteří obdivují její práci. Mnozí z nich netuší, že k háčkování ji přivedl boj se závislostí na alkoholu.
Nastávající maminka Lindsey Parr Gritton byla v 36. týdnu těhotenství, připravovala se tedy na brzký příchod svého druhého miminka. Pohodové těhotenství však narušil nález bulky v prsu a o týden později byla ženě diagnostikována rakovina ve čtvrtém stádiu. Lékaři jí oznámili, že jí zbývá půl rok života. Krásné dlouhé vlasy vystřídala holá hlava a radost z narození dítěte strach o to, že tu pro něj nebude moc být. Pak se ale stalo něco, co nikdo nečekal.
Nemocnice v Rumburku patří již třetím rokem pod Krajskou zdravotní, konkrétně pod Masarykovu nemocnici v Ústí nad Labem. Jednou z výhod tohoto propojení je možnost efektivního využívání kapacit obou zařízení tak, aby byla obyvatelům Šluknovského výběžku zajištěna dostupnější a co nejkvalitnější zdravotní péče. Příkladem spolupráce obou nemocnic je zahájení chodu sexuologické ordinace v Rumburku.
Každý se někdy ocitne v těžké životní situaci. Jsou mezi námi ale i tací, kteří by bez pomoci druhých, někdy i naprosto cizích, lidí nikdy nepřemohli vážnou nemoc, nemohli podstoupit život zachraňující operaci, nebo by si nemohli dovolit zdravotnické pomůcky, které jim pomáhají usnadnit už tak dost těžký život. Nejúspěšnější dobročinnou platformou je Donio, které se v roce 2023 podařilo vybrat pro potřebné přes půl miliardy korun.
Lil byla ještě loni absolutně zdravou dívkou, dostala se na vysněnou školu, vše šlo jako na drátkách. Pak ale začala mít bolesti. Během pár dní ulehla s četnými diagnózami na lůžko, na kterém dnes tráví většinu svého času. Její onemocnění jsou natolik komplikovaná, že aby se vůbec mohla začít léčit, potřebuje nejprve podstoupit speciální ultrazvuk v Německu. Ty ale dělá pouze jeden odborník, za kterým se sjíždí lidé z celého světa.
Byl muzikantem tělem i duší, tátou tří malých dětí a mužem s neutuchající životní energií. V průběhu noci se však Miloši Koblmüllerovi zastavilo srdce, a i přes včasný zásah manželky a následně i zdravotnické služby upadl do vigilního kómatu. Všichni doufají, že se jednoho dne probudí, ovšem nikdo kvůli poškození jeho mozku netuší, v jakém to bude stavu.
Drobné červené až fialové žilky vnímá většina lidí jen jako kosmetický problém. Metličkové žilky, kterým se někdy říká i pavoučí, jsou mírnou formou křečových žil a především ženským problémem. Objevují se hlavně na nohou, vzácněji i na obličeji. Co se s nimi dá dělat a jak zajistit, aby se nezhoršovaly?
Více než dvě miliardy korun zaplatí zdravotní pojišťovny za léčbu spojenou se sexualizovaným násilím. Vyplývá to z aktuálního výzkumu. Léčbu ročně vyhledá přes 120 tisíc žen. S řešením problému by mělo pomoci plánované zpřísnění definice znásilnění i delší doba vykázání agresorů z domova.
Unikátní publikaci s názvem Hepato-pankreato-biliární chirurgie 2. aktualizované a doplněné vydání pokřtili sektem 14. února na semináři Chirurgické kliniky Lékařské fakulty Univerzity Karlovy (LF UK) a Fakultní nemocnice Plzeň (FN Plzeň) její hlavní autor docent Tomáš Skalický a proděkan pro doktorské studium, habilitační a jmenovací řízení LF UK Plzeň profesor Radek Kučera.
Chlapce se vzácnou genetickou poruchou, na jehož léčbu ve Francii lidé darovali ve sbírce 150 milionů korun, ve středu propustili z Fakultní nemocnice (FN) v Motole do domácího prostředí. ČTK to sdělilo tiskové oddělení nemocnice. Podle přednosty Kliniky dětské neurologie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a FN Motol Pavla Krška se jeho neurologický nález vyvíjí podle předpokladů.
Úzkostná porucha patří mezi nejčastější psychické poruchy. Zažili jste někdy náhlé bušení srdce, svírání na hrudi, či neschopnost nadechnout se? Mohly to být tělesné projevy úzkosti. Jak si pomoci při úzkosti? Než se vypravíte k lékaři, můžete své psychice zkusit ulevit doma a využít bylinkovou terapii. Levandule, coby jedna z běžných českých bylinek, je totiž výborným lékem na úzkostné stavy a účinnost výtažků z ní potvrdily i mnohé vědecké studie. Na rozdíl od léků navíc levandule nevyvolává závislost.
Dvouletý Martínek s vzácným genetickým syndromem se s rodiči vrátil z francouzské kliniky, kde absolvoval náročnou operaci. Nyní je v péči lékařů z pražského Motola.
Víte, jak pro léčbu využít pryskyřici, lidově nazývanou smůla, nebo jakou léčivou moc mají jehličnaté větvičky? Zeptali jsme se Karolíny Joskové, zkušené odbornice na bylinky. Poradila, jak si v zimě vyrobit sirup z jehličí nebo léčivou mast.
Rakovina tlustého střeva a konečníku, tedy kolorektální karcinom, se u nás každý rok objeví u zhruba osmi tisíc nových pacientů a několik tisíc lidí na něj zemře. Jak poznat, že mám rakovinu tlustého střeva nebo rakovinu konečníku a jak bolí? Které příznaky mne mají varovat a jak této rakovině nejlépe předejít? Vše vysvětlil náš přední gastroenterolog Ilja Tachecí.
/FOTO, VIDEO/ Dramatický příběh vážně zraněné orlice má dobrý konec. V těchto dnech se díky záchranářům z poděbradské Záchranné stanice na Huslíku mohla po deseti měsících léčby vrátit do volné přírody samice orla mořského. Nemalý podíl na její záchraně má však i její partner, který se o ni v nejtěžší dny života ještě v přírodě vzorně postaral.
/FOTO, VIDEO/ Dramatický příběh vážně zraněné orlice má dobrý konec. V těchto dnech se díky záchranářům z poděbradské Záchranné stanice na Huslíku mohla po deseti měsících léčby vrátit do volné přírody samice orla mořského. Nemalý podíl na její záchraně má však i její partner, který se o ni v nejtěžší dny života ještě v přírodě vzorně postaral.
Rokycanská nemocnice rozšiřuje nabídku péče. Chirurgické oddělení otevřelo v těchto dnech ortopedickou ambulanci, kterou povede lékař s dlouholetými zkušenostmi z fakultní nemocnice a z fotbalové Viktorie Plzeň Ondřej Havel. V Rokycanech už začal také provádět ortopedickou operativu. Pacientům nabízí šetrné miniinvazivní řešení a krátké čekací doby.
I když jste opatrní a dbáte na hygienu, může být váš trávicí trakt napaden střevními parazity. Do vašeho těla se mohly dostat nedostatečně tepelně upraveným nebo kontaminovaným jídlem. Jak poznáte, že se problém se střevními parazity týká i vás? Co na nezvané červy zabírá? Můžeme kromě klasické léčby antiparazitiky využít i přírodní léčbu?
Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem je jedním z jedenácti pracovišť v České republice, která provádějí implantaci míšního stimulátoru v léčbě bolesti. Tato speciální metoda se používá v případech, kdy ostatní léčba bolesti selhává a v Česku jde stále o poměrně ojedinělé řešení léčby bolesti, byť velmi účinné.
Do Česka se zřejmě dostal se stěhovavými ptáky, v posledních několika letech se šíří z jihovýchodu Moravy také do Čech a je nebezpečnější než známé klíště obecné. Řeč je o pijákovi lužním, větším a zbarvením výraznějším druhu klíštěte, se kterým se mohou nejen pejskaři setkat na procházkách přírodou. Na rozdíl od klíštěte obecného přenáší i psí babeziózu, která může být bez včasné léčby smrtelná.
Sto dvacet tisíc korun. Takovou částku rozdělili organizátoři prosincové charitativní akce Polévka pro chudé i bohaté v Boskovicích na Blanensku rodinám s dětmi v nouzi. Potřebným z regionu tentokrát přispějí na léčbu, nákup speciální tříkolky nebo vybavení domácnosti.
Nádorové onemocnění je velkým strašákem dnešní doby. Různé formy rakoviny mají na svědomí ročně mnoho životů a jsou druhou nejčastější příčinou úmrtí ve světě. Příznaky rakoviny, počet úmrtí na rakovinu nebo podobu zhoubných nádorů vyhledával na internetu či v knížkách někdy snad každý. Ovšem nad tím, co nemocní při léčbě prožívají, nebo co potřebují slyšet, přemýšlí jen málokdo. I o těchto tématech hovořila Bára Hájková, které po rakovině zůstala díra v lebce.
Pavel Rakus je dalším ze skutečných lidí, kteří na konci každého dílu televizního seriálu Smysl pro tumor sdílí své zkušenosti s onkologickým onemocněním. Když mu na krku vyrostla prakticky přes noc boule o velikosti baseballového míčku, věděl, že je zle. Pavel se svou diagnózu dozvěděl ve čtrnácti a pak znovu ve čtyřiadvaceti letech. Navíc si myslí, že ví, proč se u něj rakovina rozvinula.
Ačkoliv mu život nadělil těžkého soupeře, mladý Daniel Šimek ukazuje, že i s nepříjemnou nemocí se dá žít naplno. Ve svých třiadvaceti letech se chystá i přes zdravotní problémy, které ještě před nedávnem často vedly i k invaliditě, na obdivuhodný počin. Výstupem na nejvyšší horu Evropy Mont Blanc chce zároveň podpořit další nemocné hemofilií.
Britskému králi Karlu III. diagnostikovali lékaři rakovinu. V pondělí o tom informoval Buckinghamský palác. O jaký typ nádorového onemocnění se jedná, není jasné. Podle britské BBC však nejde o rakovinu prostaty, byť lékaři onemocnění odhalili právě během léčby zvětšené prostaty.
Rakovina je v Evropě druhou nejčastější příčinou úmrtí. Někdy na ni umíráme navzdory veškeré prevenci, ale často vznik nemoci nebo její nedostatečnou léčbu podpoříme svým chováním sami. S tím souvisí i řada velmi rozšířených mýtů. Probrali jsme s odborníkem, jak moc jsou ty nejčastější nepravdivé a co se tedy stane, když jim pacienti uvěří.
Jak se co nejrychleji zbavit oparu? Opar je nepříjemný, bolestivý a navíc na obličeji moc parády nenadělá. Prvními příznaky oparu je slabé svědění a brnění rtů. Poté se objeví drobné puchýřky, které po nějaké době praskají a vytvoří se strupy. Samovolné hojení trvá osm až deset dní. Po celou dobu je přitom opar vysoce infekční. Myslete na to, že virus můžete na někoho přenést nejen polibkem, ale třeba i použitím stejného ručníku. Co si dát na opar? Co opary způsobuje a jak jim předcházet? Dají se opary léčit i podomácku, bez mastí a náplastí na opary z lékárny? Podívejte se na osvědčené tipy.
Je to hodně strmý pád. Z motoristické hvězdy, kterou plácal po zádech dokonce i slavný Lewis Hamilton a která získala titul vicemistra světa v motokárách či prestižní ocenění Zlatý volant, je dnes pacient, jemuž soud nařídil ústavní léčbu. A za chvíli z ní bude velmi pravděpodobně dokonce vězeň. To vše kvůli alkoholu a drogám.
Osud malého chlapce sleduje celé Česko. Martínek Zatloukal je po dlouho očekávaném operačním zákroku. Na léčbu, kterou podstoupil ve středu ráno na francouzské klinice v Montpellier, přispěli lidé ve sbírce přes 150 milionů korun. Pojištovna totiž zákrok, který by měl malému chlapci zachránit život, uhradit odmítla. Nyní se Martínek zotavuje na JIP a všichni věří, že se během pár týdnů dostane domů. Nový život pro něj začal i díky vám.
Žádní herci, ale skuteční hrdinové, kteří prožívají své osudy. To jsou Heroes z Fuck Cancer, kteří popisují své životní příběhy na konci každého dílu seriálu Smysl pro tumor. K seriálu vznikl i stejnojmenný podcast, jež moderuje bývalá onkologická pacientka Barbora Hájková, která po rakovině přišla o část lebky. Rakovinou si ale prošla i hrdinka Míša, která se rozhodla probojovat se ke zdraví smíchem. Co vše na sebe v seriálu neprozradila a kdy jí smích nepomáhal?
Aron Chmielewski, Jan Káňa, Karel Plášek, Pavel Musil, Michal Kunc a další. Marodka hokejistů Olomouce je hlavně v ofenzivě rozsáhlá, v minulých duelech měli zdravotní potíže i Rok Macuh či Lukáš Klimek. A tak se Hanáci podívali zhruba dvacet kilometrů jihovýchodně. Zajímavou léčbu našli v Přerově.
David byl vždycky sportovec každým coulem, na své postavě dřel a snažil se žít celý život zdravě. O to větší šok pro všechny byl, když mu byl diagnostikován tumor na mozku, který i přes chemoterapie, ozařování a operace stále roste. David však ke svému osudu přistupuje s obrovskou dávkou síly a odhodlání nemoc porazit. Postup léčby sdílí i s určitou dávkou humoru a ukazuje všem ostatním, že zhroutit se ničemu nepomůže.
Pokud vás kromě kašle trápí navíc bolest v krku, hlava třeští a máte i rýmu, asi není třeba se příliš znepokojovat. Kašel prostě patří k běžným příznakům nachlazení. Jenže když krátkodobý kašel přejde v dlouhodobou nepříjemnou potíž, je to velký problém. Jak poznat, jaký máte kašel? Zeptali jsme se lékařů, jaké další zdravotní potíže může kašel signalizovat.
Zdravotní pojišťovna zamítla už druhou žádost rodičů o proplacení léčby dvouletého Martínka, trpícího vzácným genetickým syndromem. Chlapeček je nyní ve Francii, kde podstoupí zákrok, na nějž přispěli dárci. Advokát rodiny, kterému rozhodnutí přišlo v úterý do datové schránky, se odvolá a zvažuje obrátit se i na soud.
Ucpané dutiny, bolesti čela, zatékání hlenů do krku i nekončící epizody rýmy. Průměrný člověk trpí akutní rýmou zhruba 5x do roka, děti dvakrát častěji. Někdy sama odezní, jindy je potřeba nasadit antibiotika. Lepší však je, naučit se rýmě předcházet. A proč ne zrovna s konvičkou do nosu, kterou zvládnou používat i děti. Když se naučíte, jak často ji používat a jaký roztok na výplach zvolit, je to hračka. Na jednu věc je ale potřeba dát si dobrý pozor.
Míša je důkazem toho, že se může život změnit prakticky okamžitě a bez varování. Ještě nedávno žila spokojeným životem v domnění, že je zcela zdráva. Pak se ale její mozek zalil krví, upadla do bezvědomí a když se probudila, byla po vážné operaci hlavy připoutána k nemocničnímu lůžku. Neuměla mluvit, chodit ani polykat a zůstala odkázána na péči druhých.