Vytrvalou bylinku s veselými žlutými kvítky znali a využívali lidé odnepaměti. Považovali ji za všelék a dokonce za ochranu proti zlým duchům. Nejnovější vědecké výzkumy řepíku lékařského daly našim předkům zapravdu. Řepík jako přírodní antibiotikum pomáhá léčit záněty v těle, zlepšuje trávicí funkce a kontrolu močového měchýře, zmírňuje menstruační potíže, léčí hlasivky i kožní problémy, zastavuje krvácení, detoxikuje tělo a posiluje zdraví vlasů a nehtů. Jediné, co se u řepíku nepodařilo prokázat, je ochrana proti zlým duchům.
Gastroenterologické centrum strakonické nemocnice se zařadilo mezi špičková pracoviště v celé České republice. Od Ministerstva zdravotnictví získalo statut Centra digestivní endoskopie.
Lázeňství musí čelit novým výzvám. Zamával s ním covid, válka na Ukrajině i ekonomická krize. Navíc se zrychluje doba a samoplátci na rozdíl od minulosti nezřídka do lázní nepřijíždějí na několik týdnů, ale jen na víkendový wellness.
Co dělat po operaci prsu? Když jsem po onkologické léčbě, mám nárok na lázně? A jaké lázně mi mohou pomoci? To jsou časté otázky, které si kladou ženy poté, co se vyrovnaly s diagnózou rakoviny prsu a úspěšně absolvovaly léčbu. I když jsou v podstatě vyléčené, trpí mnohé pacientky existenciální úzkostí. Netuší, co bude dál a jestli se dokážou vrátit k běžnému životu, který rakovina prsu zcela změnila. I s řešením těchto stavů mohou onkologickým pacientkám výrazně pomoci lázně.
Červenec je měsícem, kdy se připomíná důležitost pupečníkové krve. Odborníci upozorňují, že dětem i dospělým může pomoci při léčbě desítek onemocnění, kupříkladu při leukémii či srdečních potížích.
Lidé, kteří se léčí s rakovinou, potřebují vedle nezbytné léčby také psychologickou podporu a rady, jak se vypořádat s různými praktickými záležitostmi. Pomoc nacházejí u blízkých i pacientských organizací.
Diabetes 2. typu je ve většině případů spojený s další vážnou nemocí, s obezitou. Právě vysoká hmotnost v organismu způsobí postupné změny v metabolismu, které vedou k rozvoji cukrovky. Ale toto platí i v opačném směru – když totiž pacient s diabetem 2. typu zhubne, kompenzace jeho nemoci se zlepší, nebo se nemoc dokonce zcela vyléčí. Mnozí pacienti berou dlouhé roky vysoké dávky léků a inzulínu, aniž by tato terapie zabírala. Přitom by stačilo zhubnout, což se bohužel často nedaří. Existuje ale řešení, které by diabetikům pomohlo, a hradí ho zdravotní pojišťovny.
Nový nástroj umělé inteligence (AI) může podle nové studie pomoci neurochirurgům s rychlejší a přesnější léčbou nádorů mozku. Bude analyzovat nejčastější a nejagresivnější nádory tohoto druhu, gliomy.
V kavárně, kde jsme měli sraz, bylo plno, a tak jsme se museli přesunout jinam. Hospůdka, kterou jsme míjeli, vypadala útulně, ale Helena z Plzně ji obešla obloukem. „Půjdeme do kavárny,“ poprosila. Není divu. Ač by tomu při pohledu na ni asi věřil jen málokdo, jako mladá dívka propadla alkoholu a po deseti letech pití se ocitla na dně. Našla v sobě ale sílu absolvovat protialkoholní léčbu a především vydržet abstinovat.
Zhoršené vidění, pocit žiletek, které řežou oko zevnitř, potíže při spuštění klimatizace nebo umělém osvětlení. Tak se cítí pacienti se syndromem suchého oka. Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně získala jako první zdravotnická organizace na jižní Moravě oprávnění pro přípravu autologních sérových kapek.
Petr Kania prožil dlouhá léta v alkoholovém odéru. Opíjení se do bezvědomí, absťáky, rozvod, výpověď v práci i zdravotní či vztahové problémy. Nyní mu je šedesát, je po několika léčbách a navštěvuje Anonymní alkoholiky na pražském Smíchově.
/VIDEO/ Sedlákovi a Tillovi. Dvě rodiny z jižní Moravy, které se navzájem neznají a přesto mají něco společného. Oběma z nich se totiž narodily děti s vrozenou vývojovou vadou v podobě bulky v oblasti krku a ramene. Jedna se plnila lymfou a druhá krví. Diagnóza od lékařů zněla žilní a lymfatická malformace, která znamená odchylku tvaru nějaké části těla nahromaděním cévní tkáně.
Autonehody vloni zavinily závažné úrazy dětí, které znamenaly utrpení malých pacientů a velké náklady zdravotních pojišťoven na léčbu. Konkrétně Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) vynaložila přes 440 tisíc korun za péči o patnáctiletou dívku s mnohočetným poraněním způsobeným při nehodě.
Autonehody vloni zavinily závažné úrazy dětí, které znamenaly utrpení malých pacientů a velké náklady zdravotních pojišťoven na léčbu. Konkrétně Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) vynaložila přes 440 tisíc korun za péči o patnáctiletou dívku s mnohočetným poraněním způsobeným při nehodě.
V sobotu 1. července se od 10 hodin na fotbalovém hřišti v Křimicích na Plzeňsku uskuteční druhý ročník benefičního turnaje v malé kopané. Výtěžek z akce tentokrát poputuje na pomoc a léčbu pětiletého bojovníka Alexandra, který trpí epilepsií, svalovou hypotonií a projevuje se u něj bohužel také opožděný psychomotorický vývoj.
/FOTO, VIDEO/ Rekordní sumu pro neurorehabilitace dívky Dominiky, zraněné při havárii, vybrali mezi sebou motorkáři, kteří se o víkendu přijeli bavit do kempu Bílý Kámen v Doksech.
/FOTO, VIDEO/ Přes dvojí léčbu leukémie dokázala být dvanáctiletá Viktorka z Ústí nad Labem premiantkou. S výukou nepřestala ani během léčení, ujal se jí učitel nejprve během pobytu v ústecké nemocnici a potom pedagogové z fakultní základní školy při nemocnici v pražském Motole. Žádnou probíranou látku nezameškala, dostávala známky, dělala písemky a odpovídala na otázky při zkoušení. Tak, jak to známe ze školy všichni. Jediné, co jí bude chybět, je čas, který mohla strávit se spolužáky ze své kmenové ústecké školy.
Chrápete, často se budíte a přes den vás ničí únava? Možná je načase začít myslet na spánkovou apnoe, protože pokud ji máte, tak končí všechna legrace. Touto nemocí trpí přibližně deset procent populace. Až osmdesát procent pacientů ale není diagnostikováno a potýkají se s řadou obtíží, včetně poruch erekce. Bez správné léčby spánkové apnoe hrozí dokonce srdeční selhání.
Pandemii covidu už Světová zdravotnická organizace (WHO) prohlásila za skončenou. Některé údajně preventivní a léčebné postupy, které lidé na vlastní pěst praktikovali a odborníci nad nimi jen kroutili očima, ale nezmizely. Majitelé je navíc aplikují i na zvířata.
Velkého úspěchu dosáhli odborníci z Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice Brno při výzkumu chronické lymfatické leukémie. Tým pod vedením Marka Mráze získal americký patent na využití GAB1 inhibitorů jako léčiva prohematologické malignity, tedy leukémie a lymfomy.
Na urologickou konferenci do Kyjova v závěru minulého týdne zavítal i profesor Jan Krhut. Nastínil svým kolegům například novinky v léčbě mužů se stresovým únikem moči. Přiblížil také problémy s překážkami při výtoku moči u žen. Krhut má za sebou studijní pobyty v Rakousku, Německu či Velké Británii a také například prestižní ocenění Americké konfederace urologie za nejlepší práci v oblasti urologického výzkumu za rok 2015.
S únikem moči se během života setká až polovina žen, nevyhýbá se ale ani mužům. Odbornou pomoc přesto vyhledá jen minimum lidí. Léčbu i stanovené množství inkontinenčních pomůcek přitom hradí zdravotní pojišťovny.
Trpíte neúnosnými bolestmi hlavy a migrénou? Tak právě pro vás je připraven den otevřených center pro léčbu migrény, na kterém mají zájemci možnost individuálně konzultovat svůj stav se specialisty. A to bez předchozího objednání, žádanky a zcela zdarma. Na akci se představí i pacientská organizace Migréna-help.
Celý život se paní Iva starala o své dva syny, z nichž jsou dnes díky její neutuchající péči mladíci v plné síle. Pak se k ní ale štěstí obrátilo zády a onemocněla rakovinou tlustého střeva. Její šance na vyléčení z rakoviny je 50:50. Ona to ale odmítá vzdát a věří, že s převratným doplňkem stravy z kuřecích embryí nemoc přemůže.
Na 31. květen připadá Světový den bez tabáku. Odborníci proto zesilují upozornění na neblahé dopady kouření. A také na možnosti léčby, kterou využívá minimum kuřáků.
Pacientské organizace pomáhají lidem s různým onemocněním. Zajišťují osvětu, informují o možnostech léčby, dodávají psychickou podporu. Přesto jim chybí peníze na provoz. S ministerskými úředníky proto jednají o financování.
Metabolická poradna v trutnovské nemocnici se stala centrem pro průlomovou biologickou léčbu, která pomáhá pacientům po infarktech, mrtvicích. Vysoký cholesterol dokáže snižovat téměř o polovinu.
Písecká nemocnice připravuje centrum zaměřené na záchyt a léčbu osteoporózy, takzvané řídnutí kostí. Otevřít je chce v příštích měsících pod odborným lékařským dohledem profesora MUDr. Vladimíra Paličky, CSc., Dr. H. c. Ten je v naší zemi uznávaným odborníkem na klinickou biochemii a diagnostice a léčbě osteoporózy se věnuje už více než 35 let.
Lékaři se marně snaží vytáhnout mnohé své pacienty lidově řečeno hrobníkovi z lopaty. Vysoký krevní tlak má v České republice asi 40 procent dospělé populace a podle průzkumů zhruba každý druhý nebere správně léky, které mají hypertenzi snižovat. Pomoci může i osvěta, která každoročně vrcholí 17. května, kdy si zároveň připomínáme Světový den hypertenze. Přístupy k léčbě vysokého krevního tlaku můžeme najít ve světě spoustu. Inspirovat se lze třeba v Dánsku, kde na to jdou hraním fotbalu. Případně je tu ještě kontroverzní postup, který nedávno zkoušela brazilská armáda.
/PŘÍBĚH PACIENTA/ Sedmačtyřicetiletý Cyril Marc Paul Delaland celý život bojuje s rakovinou. První nádor mu lékaři zjistili v sedmi letech. Nepříjemnou diagnózu si pak v životě vyslechnul ještě několikrát. Pochází z Francie, dvacet let však už žije v Brně a stejnou dobu se léčí s rakovinou ledvin. Zbývá mu pouze jediná, a i z té mu lékaři kvůli nádorům dvakrát část odstraňovali. Delaland má totiž pro nádorové bujení silné předpoklady.
Dostala šanci, kterou však promarnila. O střechu nad hlavou přišla mladá žena se dvěma malými dětmi, s nimiž bydlela v městském bytu v Žižkově ulici v Hustopečích na Břeclavsku. V místnosti, která k bytu patří, narkomani vařili drogy. Jak už Deník informoval v březnu, nastala kvůli tomu exploze a následný požár. S popáleninami tehdy skončil v nemocnici třicetiletý muž.
Další obrovský pokrok v medicíně. Tým lékařů v Bostonu má za sebou novou operaci mozku k léčbě vzácného onemocnění známého jako Galenova malformace. Chirurgové operovali plod přímo v děloze matky za pomocí ultrazvuku.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Jen v České republice ročně vyslechne diagnózu rakovina vaječníků téměř tisíc žen. Nejméně čtvrtina pacientek však stále zůstává bez genetického vyšetření. Právě dědičnost přitom výrazně zvyšuje riziko onemocnění. Lékaři jsou díky detailní sonografické diagnostice schopni zahájit léčbu do dvou dnů od zjištění nálezu.
Chronické bolesti i následky akutních zranění, které dřív vyžadovaly týdny až měsíce rehabilitace, se nyní hojí třikrát až desetkrát rychleji. Jak to jde udělat? Lze využít možností fyzioterapie a pooperační rehabilitace, které se s vývojem technologie rázových vln posunuly o několik pater výš. Zásadní ale je svěřit se do rukou zkušeného odborníka. Jedině ten vybere pro aplikaci vhodný typ rázové vlny.
Luďka trápily ledviny už jako náctiletého. Nakonec mu svou ledvinu darovala jeho sestra. Onemocnění ledvin je třeba zachytit včas. Lékaři mohou nabídnout i moderní léčbu.
Terka byla ještě před rokem zdravá holka, která ráda tancovala. Najednou však začala být čím dál tím více unavená, což rodiče nejprve připisovali náročným přípravám na taneční soutěže. Brzy na to se všem otočil život naruby, když krevní testy odhalily, že Terezka trpí vážnou nemocí v podobě akutní lymfoblastické leukémie s mutací genu PH+. Dnes jim všem nezbývá než věřit, že se jednou k tanci vrátí a vše bude jako dřív.
Nechat si předepsat prášky a mít je doma bohatě stačí. S jejich pravidelným užíváním už si není třeba dělat velké starosti… Je tohle postup hodný doporučení? Snad každý má jasno: ani v nejmenším. Přitom právě takto se chová spousta lidí ve vztahu k lékům na vysokou hladinu cholesterolu a krevního tlaku.
Plzáka španělského zahrádkáři znají jako nepříjemného rezavého škůdce. Ovšem v jeho hlenu se skrývá nosič, který by mohl dostat smrtící látku přímo do rakovinné buňky.
Plzák španělský není na první pohled ničím užitečný slimák. Přesto může pomoci v boji s rakovinou. Jeho sliz totiž kromě vody obsahuje i miniaturní váčky schopné proniknout jak do rostlinných, tak do živočišných buněk. Vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem vyvinuli způsob, jak z tuhého hlenu nechtěných plžů váčky zvané exosomy získat.
Žena hledala u kartářky pomoc, místo slibované „léčby“ přišla o úspory a ještě se zadlužila. Šedesátiletá podvodnice mladší ženu připravila o více než milion korun. Hrozí jí až osm let za mřížemi.
Endometrióza trápí každou desátou ženu. Ty s nejvážnějšími problémy mohou navštívit některé z pěti certifikovaných endocenter. Odborníci i pacientky prosazují jejich zanesení do ministerských vyhlášek, rozšíření péče či to, aby pojišťovny hradily drahé léky.
Celková vybraná částka 584 tisíc korun, přispělo 749 dárců. To je výsledek sbírky s názvem Zasloužená druhá šance, jež měla za cíl sehnat peníze na léčbu Aleny Maršalové z Loun. Povedlo se.
Doléčení, s nímž zůstává spojena nutnost denní lékařské péče, stabilizace zdravotního stavu po akutním onemocnění nebo po operaci či rehabilitace patří k nejčastějším důvodům k umístění pacientů, kteří byli dříve hospitalizováni na jiných odděleních nemocnic, na odděleních následné péče.
Jak se zbavit popraskané kůže na rukou? To je otázka, která trápí mnohé z nás. Suchá kůže, která má v zimě navíc tendence se trhat a působit značné bolesti, dokáže velmi znepříjemnit život. Popraskanou kůži na rukou lze však snadno vyléčit i během jediné noci. Víme, čím ruce namazat, zda zabere domácí léčba i jaký postup zvolit, abyste se zbavili bolesti co nejrychleji.
Vysoce specializovaná onkologická léčba bude pro pacienty z Uherského Hradiště a okolí dostupnější. Přímo v prostorách nemocnice spustí 2. května provoz odloučené pracoviště Komplexního onkologického centra Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.
Teď už se z toho nevykroutí. Sexuální predátor Michal H. (50) stráví za mřížemi pět let a musí se podrobit ústavní sexuologické léčbě. Rozhodl o tom v úterý Vrchní soud v Praze, který tak potvrdil verdikt Krajského soudu v Plzni.