Kreativ

ŠTÍTEK: léčba

Dvouletá Madlenka stále hledá ideálního dárce kostní dřeně. Jeden hrdina už ale v záloze je.

Jak to vypadá s Madlenkou? Jsme na dobré cestě, sdílel tatínek

Příběh dvouleté Madlenky, která čeká na transplantaci kostní dřeně, rozhýbal celou Českou republiku. Do registru dárců kostní dřeně se na výzvu Madlenčina tatínka Lukáše Přibyla přišly zapsat tisíce ochotných dárců. Přestože Madlenka na ideálního dárce stále čeká, léčba přináší první pozitivní výsledky. A mezi nově registrovanými se už našly shody s dalšími pacienty.

Bývalý americký prezident Joe Biden.

Biden má rakovinu prostaty a metastáze v kostech, informovala jeho kancelář

Bývalému americkému prezidentovi Joeu Bidenovi byla diagnostikována rakovina prostaty s metastází v kosti, oznámila jeho kancelář. Dvaaosmdesátiletý exprezident s rodinou nyní podle prohlášení spolu s lékaři zvažuje možnosti léčby. Současný prezident Donald Trump popřál svému předchůdci rychlé uzdravení.

Velký nábor dárců kostní dřeně uspořádaly Český registr dárců krvetvorných buněk a Nadační fonde Kapka naděje v sobotu 17. května v Zoo Praha.

Příběh nemocné Madlenky pohnul Českem, lékaři hlásí úspěch

/FOTO/ Příběh dvouleté Madlenky s aplastickou anémií, který od března motivoval tisíce lidí k záznamu do registrů dárců kostní dřeně, přináší naději. Speciální imunosupresivní léčba začíná fungovat, což může znamenat, že dárce nakonec nebude potřeba. Pokud ano, vhodný kandidát – byť se shodou nikoli stoprocentní, ale vyhovující – už je nalezen. Přesto registrace nových dárců pokračuje. Pro Madlen se stále hledá ideální dárce; stejně jako pro dalších 50 pro čekajících pacientů.

Dialyzační středisko v Sokolově. Vede ho primář Jiří Vlasák.

Sokolovské dialyzační středisko slaví 40 let: Jeden pacient dochází už 30 let

Dialyzační středisko v Sokolově si v těchto dnech připomíná 40 let od svého založení. Od roku 1985 zde našly pomoc stovky pacientů s chronickým onemocněním ledvin a dnes centrum patří mezi největší svého druhu v Česku. O mimořádné péči svědčí i příběh pacienta, který do střediska dochází už tři desítky let.

Společnský dům, historické lázně v Karviné-Darkově.

Do Karviné se sjedou zástupci lázní z celé republiky. Řešit budou nejen problémy

Zástupci lázeňství ze všech koutů republiky se sjedou ve středu 14. května do Karviné. Zdejší Lázně Darkov se historicky poprvé stanou dějištěm valné hromady Svazu léčebných lázní České republiky. Balneologický sněm se uskuteční ve Společenském domě v Historických lázních v Karviné-Darkově v původním lázeňském areálu s více než 150letou historií, kde to doslova dýchá lázeňskou atmosférou.

Paní Jája má v boji s rakovinou od rodiny velkou podporu. Aby mohla léčbu vůbec podstoupit, musela si oholit nově narostlé vlasy – a v tom jí statečně podpořil i její malý vnouček, který se k ní přidal.

Paní Jája z Teplicka bojuje s agresivním nádorem mozku, potřebuje drahý přístroj

Mamince z Teplicka jménem Jája byl nedávno diagnostikován velmi agresivní mozkový nádor – glioblastom IV. stupně. Tato diagnóza patří k nejzávažnějším formám rakoviny, které současná medicína nedokáže zcela vyléčit. Naději by mohla přinést inovativní technologie TTF Optune, což je zařízení, které pomocí speciálních elektrických polí zpomaluje růst nádorových buněk a může prodloužit pacientům život. Mít takový přístroj je ale drahé, rodina na něj teď shání peníze prostřednictvím sbírky. Ta je v plném proudu, vybrat od dárců je potřeba ještě dost peněz.

Klaudinka se narodila s vývojovou vadou zvanou koňská noha. Bez potřebné operace ji čeká život v bolesti

Vzácný případ v Ostravě: Dívka se narodila s koňskou nohou. Čeká ji operace

Když se malá Klaudinka narodila, všem bylo jasné, že to nebude mít v životě zrovna jednoduché. Na svět totiž přišla s vážnou vývojovou vadou levé nohy které se lidově říká „koňská noha“. Dnes sedmiletá holčička z Moravskoslezského kraje navíc trpí těžkou a atypickou formou této nemoci. Pomoci jí může operace ve Vídni. Bez ní ji čeká život v bolesti a s omezenou pohyblivostí.

Lenka Kadeřábková náhle zkolabovala. Lékaři následně zjistili, že má bohužel nádor na mozku.

Síla lásky: Lence zbývá rok života. Martin z Káraného se rozhodl, že ji zachrání

Lenka Kadeřábková z Káraného u Staré Boleslavi bojuje s agresivním nádorem na mozku jen velmi krátce. Za dva měsíce ale přišla téměř o všechno – o zdraví, ideály i vlasy. Zbyla jí jen naděje v podobě nákladné inovativní léčby metodou TTF, která rakovinné buňky účinně zabíjí. České pojišťovny ji však nehradí. Pokud Lenka nevybere dost peněz, čeká ji tragický osud. Moc času nezbývá.

Františkovy Lázně jsou unikátem ve světovém měřítku. Od roku 2021 je jejich výjimečnost dokonce potvrzena zápisem na Seznamu světového dědictví UNESCO.

České lázně léčily panovníky i umělce. Jejich věhlas trvá už několik století

Česká republika sice nemá moře, zato má řadu lázní, které nabízejí zotavení na těle i na duchu. Lázeňství má v tuzemsku dlouhou tradici, nabízené léčebné procedury jsou vyhlášené a kouzlo mnoha lázeňských center už po staletí oceňují i zahraniční hosté. Slavný západočeský lázeňský trojúhelník - Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně - se dokonce dostal na seznam UNESCO.

MUDr. Robert Michalič.

Primář Michalič: Za neplodnost může i stres, akupunktura pomáhá resetovat mozek

Porodnost v České republice dosáhla historického minima. Výrazný vliv na tento nežádoucí trend má kromě odkládání mateřství i rostoucí neplodnost u mužů i žen. Tu v lázních úspěšně lečí pomocí francouzské ušní akupunktury. „Na uchu existují určité body, kde můžete, laicky řečeno, resetovat mozek a vymazat vibrační o reverberační okruhy neboli paměťové stopy,“ popisuje v rozhovoru primář Robert Michalič, který také vysvětluje, jak přesně tato technika funguje a jaké má v léčbě neplodnosti výsledky.

Třináctiletý poník Falco vyniká v koňském sportu i kontaktu s dětmi, které ho milují.

Miláček dětí a nadějný reprezentant bojuje o zrak. Oko koni ničí běžný virus

Těžké chvíle zažívá lidská rodina třináctiletého poníka Falca. Pohádkovému běloušovi totiž hrozí, že kvůli zánětu přijde o pravé oko. Jeho majitelka se s tím ale nechce smířit a snaží se nákladnou léčbou s pomocí veterinářů zrak zvířete zachránit. Falco je totiž miláčkem dětí i nadějný reprezentant v koňském sportu.

Polská policie. Ilustrační foto

Polský pacient ubodal v Krakově ortopeda. Prý byl nespokojen s léčbou

Pacient ve fakultní nemocnici v Krakově na jihu Polska v úterý ubodal svého lékaře. Pětatřicetiletý podezřelý, kterého při pokusu o útěk zadržela ostraha nemocnice a následně jej předala policii, byl pacientem zavražděného ortopeda a údajně byl nespokojen s léčbou. Rozzuřený a agresivní muž násilím vtrhl do ordinace lékaře, pohádal se s ním a několikrát jej bodl nožem. Lékař zraněním podlehl, uvedla v úterý polská média s odvoláním na ředitele kliniky a policii. Šok nad tragédií vyjádřil prezident Andrzej Duda i premiér Donald Tusk.

Honzík skončil ve dvou letech v kómatu po tom, co se několik minut topil. Z kómatu se neměl probudit. Stal se ale zázrak.

Honzík sjel do jezírka a nikdo si toho nevšiml. Rodiče mu vybojovali život

Příběh tehdy dvouletého Honzíka šokoval celou republiku. Byl na dětském pobytu v přírodě s maminkou. Jednoho rána ho měly na chvíli pohlídat ostatní maminky, zatímco ta jeho šla chystat svačinu. Nikdo si ale nevšiml, že Honzík sjel na odrážedle do jezírka a zůstal pod vodou. Z následného kómatu se probudil jen díky úsilí zdravotníků, rodičů, moderní léčbě a transfuzi pupečníkové krve. Dnes Honzík znovu dělá první krůčky a pokouší se mluvit. Podpoříte jeho cestu zpět k životu?

Malý Dominik bojuje s nádorem v dolní části mozku. Záchranáři si chlapečka velmi oblíbili a založili pro něho veřejnou sbírku.

Záchranáři už se na to nemohli dívat. Kvůli Dominikovi z Určic porušili pravidla

Dominikovi z Určic na Prostějovsku jsou pouhé dva roky a už musí svádět nejtěžší boj – boj o vlastní život. Prakticky od narození se potýká s nádorovým onemocněním v oblasti mozku, kvůli kterému je nucen podstupovat náročnou protonovou léčbu. Zdravotníky, kteří ho k lékařům pravidelně dováží, jeho příběh natolik zasáhl, že se Dominičkovi rozhodli pomoci nad rámec své práce.

Muhsin Al Kannany po propuštění z vězení v ordinaci ve Stříbře.

Pediatra poslal chebský soud do léčebny. K pacientům se ale může brzy vrátit

Stovky dětí na Tachovsku jsou zase bez svého lékaře. Pediatr Muhsin Al Kannany sice po březnovém návratu z vězení začal zase ordinovat v Boru, Plané a Stříbře, ale teď už opět neléčí. Ač se snažil vyhnout nařízené ústavní protialkoholické léčbě a tvrdil, že pro něj v Psychiatrické nemocnici v Dobřanech aktuálně nemají místo, léčbu musel v polovině dubna nastoupit. Deníku to potvrdil chebský soudce Petr Holub. Kannany má ale šanci, že v ústavu nepobude dlouho, léčba mu může být změněna na ambulantní. Musí s tím však souhlasit nemocnice i soud.

Muhsin Al Kannany po propuštění z vězení v ordinaci ve Stříbře.

Pediatr z Tachovska skončil v léčebně. K pacientům se ale může brzy vrátit

Stovky dětí na Tachovsku jsou zase bez svého lékaře. Pediatr Muhsin Al Kannany sice po březnovém návratu z vězení začal zase ordinovat v Boru, Plané a Stříbře, ale teď už opět neléčí. Ač se snažil vyhnout nařízené ústavní protialkoholické léčbě a tvrdil, že pro něj v Psychiatrické nemocnici v Dobřanech aktuálně nemají místo, léčbu musel v polovině dubna nastoupit. Deníku to potvrdil chebský soudce Petr Holub. Kannany má ale šanci, že v ústavu nepobude dlouho, léčba mu může být změněna na ambulantní. Musí s tím však souhlasit nemocnice i soud.

Mlýnská kolonáda je jednou ze čtyř kolonád Karlových Varů a v současnosti také největší. Ilustrační snímek.

Data z nositelných zařízení mohou zlepšit výsledky i v lázeňské léčbě

Data z nositelných elektronických zařízení, jako jsou mobilní telefony nebo chytré hodinky, mohou rozšířit možnosti léčby i v lázeňské oblasti. Podle vědeckého pracovníka Institutu lázeňství a balneologie (ILAB) a profesora na 3. interní klinice 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Martina Matoulka mohou zdravotní data z těchto přístrojů pomoci monitorovat pacienta i po skončení lázeňské léčby a motivovat ho k dodržování zdravějšího životního stylu. Matoulek to řekl ČTK na konferenci Moderní technologie v lázeňství, kterou ILAB uspořádal už potřetí v Karlových Varech.

Dvacetiletá Natálie najednou zůstala na všechno sama. Tatínek jí zemřel, maminka bojuje o život. Mladá dívenka se ale musí postarat také o svého bratra autistu.

Natálii táta umřel kvůli plynu, máma bojuje o život. Doma zůstal bratr autista

Jedna nešťastná noc změnila dvacetileté Natálii celý život. Po úniku oxidu uhelnatého z plynového kotle jí zemřel tatínek a její maminka zůstává v kritickém stavu v nemocnici a bojuje o život. Dívka, která sama před lety prošla onkologickou léčbou, se teď musí starat o staršího autistického bratra. Natálie zůstala bez rodičů, bez prostředků a s obrovskou odpovědností nejen za sebe. 

Popenec obecný je účinná bylina, která se používá k léčbě nachlazení. Pomáhá i na astma a její odvar léčí ekzémy.

Plazivý Charlie není plevel. V Česku roste všude, výrazně pomáhá při nachlazení

Popenec obecný je bylinka, jejíž kvetoucí nať a listy si můžete nasbírat v období od března do června. Rostlinka, která je známá také jako Plazivý Charlie, může být vaším pomocníkem v kulinářském umění stejně jako při léčbě některých zdravotních problémů. Popenec pomáhá například s léčbou nachlazení, astmatu a bronchitidy. Najdete ho na loukách i v hájích, občas také prorůstá do zahrádek.

Léčba rakoviny konečníku vyžaduje multidisciplinární přístup. Ilustrační foto.

Jablonecká nemocnice získala status centra pro léčbu rakoviny konečníku

Nemocnice Jablonec nad Nisou získala prestižní status centra vysoce specializované chirurgické péče pro karcinom rekta, čímž se zařadila mezi 25 špičkových zařízení v ČR. Díky moderním laparoskopickým technikám mohou pacienti často žít bez trvalého střevního vývodu. Tým zkušených chirurgů a multidisciplinární přístup zajišťují nejvyšší standardy péče a zvyšují šance na úspěšnou léčbu.

Hemofilici zdolali dominantu Liberce.

Nemoc, která dříve brala životy. Dnes pacienti s hemofilií zdolávají i Ještěd

Vrozená porucha srážlivosti krve ještě před třiceti lety vedla ke ztrátě pohyblivosti, To už dnes díky současným možnostem léčby neplatí. Spontánnímu krvácení lze předcházet, a pacienti tak vedou plnohodnotný život včetně pohybu. Názornou ukázkou se stal hromadný výstup v sobotu na vrchol Ještědu, které se zúčastnilo přes sto lidí s hemofilií.

Meggie měla přední pacičky zlámané hned na několika místech. Brazilská fila bojovala na klinice o to, aby jednou mohla znovu chodit.

Fenka měla zlámané packy. Zachránili ji, ale majitelka teď dluží přes 100 tisíc

Dvouletá fenka brazilské fily jménem Meggie má za sebou otřesný zážitek. Stejně jako její panička Hedvika Trojanová. V době nepřítomnosti své majitelky se fena ocitla na palubě vozu, který měl vážnou autonehodu. Při ní si fenka polámala přední končetiny, a to hned na několika místech. Život jí zachránili veterináři z nedaleké kliniky. Meggie je z toho venku, ale její majitelce vznikl dluh přesahující 110 000 korun.

Dvojčata Johan (vlevo) s Florimonem (vpravo) se každý den potýkají s následky fatálního onemocnění, které zdědili po svém otci.

3. sbírka pro kluky: Dvojčata Johan a Florimon z Liberce vědí, že nemoc neporazí

Dvojčata Johan s Florimonem z Liberce čelí od svého narození vážné a neléčitelné nemoci, která jim pomalu ale jistě bere veškerou sílu. Jejich maminka Blanka Krouzová se o ně pečlivě stará a i přes nepříznivé prognózy stále věří v lepší výsledek. Stav dnes osmnáctiletých chlapců se však neustále zhoršuje. Každý den je pro ně plný nejen výzev, ale často i bolesti a strachu z toho, co je čeká. Oni i jejich maminka si bohužel od samého začátku uvědomují, že jejich společný čas je velmi omezený.

Ilustrační foto.

Homeopatický kongres v Ostravě se zaměří na srdeční onemocnění

Již čtrnáctý ročník homeopatického kongresu se uskuteční ve dnech 11. až 13. dubna v Ostravě. Hlavním tématem letošního odborného setkání bude využití homeopatie v prevenci a léčbě srdečních a cévních onemocnění. Sjedou se na něj lékaři i střední zdravotnický personál, lékárníci a psychologové z celé České republiky, i ze zahraničí.

Léčebnu tuberkulózy a respiračních onemocnění Janov dlouhodobě podporují města Rokycany a Mirošov, a také blízká obec Dobřív.

Léčebna Janov funguje přes sto let. I díky podpoře měst a obcí z okolí

Léčebna tuberkulózy a respiračních onemocnění Janov v Mirošově na Rokycansku slouží svému účelu už od roku 1921. Zotavovna „pro ozdravění členů podezřelých z tuberkulózního onemocnění anebo k tbc náchylným“ vznikla v budově s parkem díky Haléřovému spolku dělníků Škodových závodů. V současné době je její kapacita 170 zdravotnických a sociálních lůžek. Zařízení dlouhodobě podporují města a obce z okolí.

Úsměv od ucha k uchu je pro Šimonka typický. Chlapec ale trpí vážnou nemocí.

Šíma se usmívá od ucha k uchu. Má ale fatální nemoc a léčba pro něj neexistuje

Šestiletý Šimonek trpí těžkým metabolickým onemocněním s názvem CDG syndrom. Navzdory nemoci, na kterou neexistuje žádná účinná léčba, má úsměv od ucha k uchu. Syndrom však ovlivňuje jeho vývoj i celkové zdraví. Rodina se snaží pro chlapce zajistit potřebnou péči, která je nezbytná alespoň pro zlepšení kvality jeho života.

Nina šla ze zdánlivě plného zdraví rovnou na chemoterapii. Kdyby si maminka nevšimla oparu, dívka by zemřela.

Žena si myslela, že její dceruška má jen opar. Nina přitom umírala na leukémii

Dnes desetiletá Nina byla před několika lety zdravá holčička plná energie. Když si její maminka všimla drobného oparu, netušila, že jde o příznak akutní myeloblastické leukémie. Bez okamžité léčby by Nina zemřela během několika týdnů. Po náročné chemoterapii, která nezabírala, podstoupila transplantaci kostní dřeně. Dnes, po více než roce v nemocnici, se vrací k životu. I nadále však potřebuje intenzivní péči.  

Lázeňské procedury pomáhají s léčením mnoha zdravotních problémů.

Pomůžou s bolestí i neplodností. Mnoho lidí neví, že má nárok na lázně zdarma

Blíží se prosluněná část roku a s ní i hlavní lázeňská sezona. V Česku mohou lidé navštívit desítky lázní a využít přírodní léčbu. Při mnoha zdravotních potížích mají dokonce nárok na úhradu ze zdravotního pojištění. Odborníci doporučují, aby se lidé sami svých praktických lékařů nebo specialistů na tuto možnost ptali. Tedy byli aktivní. Podle nedávného průzkumu tak totiž mnozí nečiní, byť vědí, že lázně pomáhají.

Pomocí psychedelik jako ketamin či psilocybin chtějí odborníci léčit deprese u onkologických pacientů. Pro studii nyní hledají dobrovolníky.

Léčba deprese látkou z lysohlávek nebo ketaminem. V Brně hledají dobrovolníky

/FOTO, VIDEO/ Měsíční intenzivní terapie s využitím psychedelik namísto delší léčby pomocí obvyklých antidepresiv. Ketaminem či psilocybinem asistovanou psychoterapii nyní nabízejí odborníci z Národního ústavu duševního zdraví a brněnského Masarykova onkologického ústavu. Pro experimentální studii aktuálně hledají šedesát dobrovolníků.

Soud. Ilustrační foto.

Soud řidiči kamionu nařídil ústavní léčbu. Ten v Brně na D1 naboural 9 vozů

Krajský soud v Brně dnes řidiči kamionu, který loni v Brně na D1 naboural devět vozů a odcizil jiný, nařídil ústavní léčbu. Muž trpí duševním onemocněním, podle soudu jednal pod psychickou atakou. Soud zároveň zastavil trestní stíhání, žalobce muže vinil z opilství. Muže soud také propustil z vazby. Muž uvedl, že ho událost velice mrzí, plně se doznal.

Uherskohradišťská nemocnice. Ilustrační foto.

Metabolická ambulance v hradišťské nemocnici pomůže s léčbou obezity i diabetu

Novou metabolickou ambulanci otevře Uherskohradišťská nemocnice. Zaštítit ji má oddělení klinické biochemie. Zdravotnické zařízení tak reaguje na neustálý nárůst metabolických onemocnění, který se někteří odborníci nebojí označovat termíny pandemie obezity, diabetu nebo civilizačních chorob. Informovala o tom mluvčí nemocnice Stanislava Fojtová.

Útočník z Jevíčka u krajského soudu. Za ubodání ženy mu hrozí jen 10 let

Psychiatr: Vrah z Jevíčka trpí bludy. Soud zvažuje ochrannou léčbu místo vězení

Případ ubodané ženy z Jevíčka byl původně kvalifikován jako vražda. Během vyšetřování se však právní kvalifikace zásadně změnila. Nyní se Petr G. zpovídá u krajského soudu v Pardubicích z opilství. Místo původních dvaceti let mu tak hrozí jen tři roky až deset let nebo také jen ochranná léčba ve specializovaném zdravotnickém zařízení. Za změnu právní kvalifikace mohou znalecké posudky z oboru psychiatrie a psychologie. Podle nich trpí obžalovaný bludy, což je důsledek dlouhodobého užívaní drog.

Král Karel III. a Camilla

Nenapravitelný workoholik. Král Karel III. s prací nezpomalil ani kvůli nemoci

Před několika dny svět obletěla zpráva, že britský král Karel III. skončil v nemocnici. Buckinghamský palác následně uklidnil, že panovníkova hospitalizace trvala jen několik málo hodin a souvisela s vedlejšími účinky léčby rakoviny, s níž se hlava britské monarchie potýká. Britská média přesto v této souvislosti nyní píšou, že je Karel III. nenapravitelný workoholik. A svůj přísný pracovní režim nezměnil ani po vážné diagnóze.