Inzerát slibující za 49 korun vyřešení problémů s únikem moči je podvod, říká čtenář Milan Kačelík z Blanenska. Reklama na přípravek Urovico se objevuje v tištěných novinách s břeclavským telefonním číslem 519 790 340. S lákavou cenovkou pro prvních tisíc zákazníků. Jak ale zjistil redaktor Deníku, inzerovaná cena je pouze neseriózním reklamním trikem. Po zavolání se operátorka snaží vytáhnout z kapes zájemců tisíce korun.
Většina lidí se domnívá, že zamoření vlasů vešmi by odhalili včas. Opak je však pravdou. V určité životní fázi jsou vši průhledné a tak malé, že si jich zejména v tmavých vlasech všimnout prakticky nelze. Existuje však domácí test, který vši odhalí okamžitě.
Pomáhá s výzkumem a léčbou epilepsie, psychických poruch a celou řadou dalších neurologických onemocnění. Plný provoz magnetické rezonance v brněnské neurovědní laboratoři slaví výročí deset let. K této příležitosti výzkumné středisko CEITEC Masarykovy univerzity pořídilo nový a lepší přístroj magnetické rezonance, který je kvalitnější a rychlejší, takže vyšetření bude pro pacienty příjemnější.
Lucie Korábková z Brna zažívá už třetím rokem každodenní pocit, jako by se svlékala z kůže. Bolestí často nemůže udělat jediný krok či v noci klidně spát. To vše kvůli závažným vedlejším účinkům kortikosteroidních léků na předpis, které užívala na léčbu ekzému. Od jejich vysazení prožívá Lucie doslova peklo. Trpí obrovskou bolestí, kterou jí způsobuje praskající kůže po celém těle. Na vině je nově objevená nemoc - takzvaný syndrom červené kůže.
Moucha tse-tse je jedním z nejznámějších druhů hmyzu, který poletuje po světě. Nechvalně proslulá je zejména tím, že přenáší spavou nemoc. Své o této vážné chorobě ví i čeští zdravotníci zapojení do programu Lékaři bez hranic. Na druhou stranu moucha tse-tse fascinuje vědce tím, jakým způsobem přivádí na svět své potomky.
Papež František strávil další klidnou noc. Oznámil to v úterý Vatikán poté, co v pondělí večer potvrdil, že hlava římskokatolické církve dobře reaguje na léčbu a už kvůli oboustrannému zápalu není v přímém ohrožení života. Zdravotní stav 88letého Františka, který je v nemocnici od 14. února, je v centru zájmu médií. František svým otevřeným informováním o svém zdraví jen reaguje na podle agentury AP „někdy morbidní zájem“ o zdraví papežů během staletí.
Jedním slovem otřesné. Tak hodnotí chování některých Čechů babička čtyřletého chlapce, kterému byla diagnostikována vzácná Duchennova svalová dystrofie. Velmi vážné genetické onemocnění, jež vede v důsledku zástavy srdce či dechu ke smrti (mnohdy ještě dětského) pacienta, dokážou vyléčit jedině ve Spojených státech. Cena léčby je ale 80 milionů korun. Lidé v diskusích řeší, zda si zrovna tento chlapec léčbu vůbec „zaslouží“.
Prostějovská nemocnice se připojila ke Světovému dni obezity, jehož cílem je zvýšit povědomí o tomto závažném onemocnění a možnostech jeho léčby. Obezita dnes představuje celosvětový problém s alarmujícím nárůstem a je jedním z hlavních rizikových faktorů pro vznik řady chronických onemocnění
Čechy trápí kila navíc. Podle nejnovějšího průzkumu trpí nadváhou nebo obezitou čtyřiašedesát procent populace, každý desátý dokonce těžkou formou. Lidé navíc přibírají. Odborníci a ministerští úředníci proto finišují národní plán, který má posílit prevenci i účinnou léčbu.
Elektrokonvulzivní terapie, laicky nazývaná elektrošoky, je hojně využívaná v léčení na psychiatrickém oddělení porubské nemocnice. Je to dokonce jediná fakultní nemocnice na Moravě, která tuto léčbu provádí i ambulantní formou.
Jiřina Šlehoferová z Hlohové na Domažlicku, která letos oslaví 38. narozeniny, trpí velmi vzácnou nemocí – Friedreichovou ataxií. Dvě desetiletí byla smířena s tím, že na tuto chorobu není lék a že se její stav bude stále zhoršovat. Vloni jí ale nečekaně svitla naděje, objevil se nový lék. Je však velice drahý. Žena má teď jediné přání – aby jí ho pojišťovna hradila a ona se dožila toho, že její nyní osmiletý syn Petr, o něhož se stará sama, dosáhne dospělosti.
Rekonstrukce aplikačního stacionáře v ambulantní části onkologického oddělení Nemocnice Tábor byla úspěšně dokončena. Tento stacionář je speciálně navržen pro onkologicky nemocné pacienty, kteří nepotřebují hospitalizaci, a nabízí 12 aplikačních míst. V nově zrekonstruovaných prostorách jsou aplikovány chemoterapie, bioterapie, infuze a krevní deriváty.
Více než pětinu obyvatel Evropské unie trápí hypertenze, tedy vysoký krevní tlak. Tento podíl se i přes lékařskou péči, prevenci a osvětu stále zvyšuje. I proto Evropská kardiologická společnost přišla v loňském roce s důležitou novinkou v léčení. Týká se lidí, kteří sice ještě vysokým krevním tlakem netrpí, ale mají k němu blízko.
Slánská nemocnice jako první zdravotnické zařízení v České republice otevřela v pondělí 3. března denní stacionář pro děti, který nebude součástí klasického dětského lůžkového oddělení, ale bude fungovat samostatně. Jedná se o moderní model zdravotní péče, jenž zajistí malým pacientům podrobnější vyšetření a rychlou ambulantní léčbu. Otevřen bude denně, včetně víkendů, od 8 do 16 hodin a hladký provoz zde zajistí zkušený tým pediatrů i dětských sester.
Dlouhá fronta se loni v březnu vinula Opočenskou ulicí v Dobrušce od areálu firmy Kand. Lidé zde mohli nakoupit výrobky značky Kand a Malva za ceny od výrobce. Zároveň tak přispěli na pomoc Vojtovi s Downovým syndromem. Benefiční prodej firma uspořádala ve spolupráci s místní charitou, letos v březnu se chystá další, tentokrát část výtěžku z prodeje podpoří léčbu sourozenců Máti a Toma.
Až šest set tisíc korun v přepočtu zaplatí americké páry za jeden cyklus umělého oplodnění. Porodnost ve Spojených státech se snižuje a v roce 2023 dosáhla historického minima. Americký prezident Donald Trump chce neplodným párům cestu k rodičovství usnadnit dalším z mnoha jeho exekutivních příkazů. I přes předvolební sliby ale zatím konkrétní postup nepřináší. Také v Česku porodnost klesá, větší část z ceny umělého oplodnění zde ale hradí pojišťovny. Přesto české páry doplácejí desetitisíce korun.
Rehabilitační oddělení přerovské nemocnice od února rozšířilo možnosti fyzikální léčby. Nově je totiž pacientům k dispozici dvoukanálový přístroj Salus Talent PRO, který jako jediný na světě dosahuje výkonu až 3 Tesla.
Chřipková sezona je v plném proudu, vaše dítě už má nejhorší za sebou a vypadá každým dnem lépe. Zničehonic ale přijde zhoršení. Dítě si začne stěžovat na silné bolesti nohou a o pár hodin později už nezvládne chodit. Tak může vypadat benigní akutní myozitida - vzácná komplikace chřipky, která postihuje především malé děti.
Zánět močových cest dokáže přivodit velmi bolestivé stavy. V případě opakujících se epizod hovoříme o chronickém onemocnění, které se může objevovat například po předčasně ukončené léčbě. Způsobovat ho ale může i diabetes 2. typu. V každém případě se vyplatí vědět, jak toto infekční onemocnění zavčas poznat i jaké preventivní kroky podstoupit, abyste se vyhnuli antibiotikům.
Zoufalí lidé dělají zoufalé činy. Gabriele Valouškové z Hranic je dnes 31 let. Už od svých šestnácti se trápí s chronickou únavou a bolestí, kvůli nimž se o sebe není schopná postarat. Lékaři jí dodnes nedokázali pomoci. Ze zoufalství vzala osud do vlastních rukou a vydala se cestou alternativní léčby. Ta zahrnovala včelí bodnutí i vypalování kůže. Dnes už ví, že za vším stojí chronická borelióza, od které se odvíjí další problémy. Dostupná léčba však Gábině nezabírá.
Statut centra vysoce specializované chirurgické péče pro oblast karcinomu rekta získala Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně od Ministerstva zdravotnictví ČR.
Nemocnice Kadaň nově nabízí šetrnou léčbu pro pacienty s hemoroidy, rektokélami či prolapsem metodou TAMaR. Tento zákrok, který je prakticky bezbolestný, umožňuje rychlou rekonvalescenci. Operaci provádějí chirurgové, kteří jsou speciálně proškolení odborníkem z Německa, kde se tato metoda úspěšně praktikuje.
Proč musí být cena za život některých dětí tak vysoká? Na tuto otázku se jistě ptají (nejen) rodiče čtyřletého Williama Johnatana Moora. Chlapec se narodil české matce Veronice Paloučkové, která žije se svým partnerem v Irsku. Williamovi byla bohužel diagnostikována svalová dystrofie Duchenne. Jedná se o genovou poruchu, jež vede nejprve ke svalové slabosti a později i k úmrtí dítěte. Jediná nadějná léčba je dostupná v USA. Stojí však desítky milionů korun; podobně jako u Martínka Zatloukala, jemuž Češi přispěli na stomilionovou léčbu.
Vědci z univerzit z Plzně, Prahy a Pensylvánie v USA společně zkoumají nové účinné terapie proti rakovině, smrtelným infekcím a onemocněním imunitního systému. Pensylvánská univerzita, Univerzita Karlova a Západočeská univerzita (ZČU) se na společném výzkumu dohodly na inauguračním setkání v Praze, řekla ČTK mluvčí ZČU Andrea Čandová.
Z kdysi vitální a energické Radky Navrátilové z Olomouce, maminky dnes pětileté holčičky, je pacient s řadou pohybových omezení a útrapných bolestí. Vše odstartovala borelióza, kterou prodělala v roce 2012. Stav mladé ženy se pak velmi zhoršil po následné kontrole na magnetické rezonanci. Při ní jí byla do těla vpuštěna kontrastní látka. Od tohoto vyšetření se paní Radce přitížilo a nyní se veškeré její naděje upírají na léčbu ve Švýcarsku, na kterou však potřebuje získat miliony korun.
Jednatřicetiletá Petra Králová se rozhodla zasvětit svůj život pomoci druhým. Jako zdravotnický záchranář už mnohokrát rozhodovala o osudu lidí, kterým visel život na vlásku. Nyní se však sama ocitla v situaci, kdy jí zbývá poslední naděje. Ta ale tentokrát není v jejích rukou. Podruhé jí byl diagnostikován zhoubný nádor glioblastom a poslední možností léčby je metoda TTF (Tumor treating fields). Může jí prodloužit život o celé roky.
Účinky konopí na řadu zdravotních neduhů ověřily jak zkušenosti předků, tak řada klinických studií. Po celém světě se nyní přípravky z konopí začínají konečně více využívat v podobě legálních léků. Na co konopí pomáhá, co jím lze léčit a kdo může předepsat léčebné konopí vysvětluje přední český odborník na léčbu bolesti Šimon Kozák.
Společnost stárne, čímž roste i počet lidí s nějakým typem demence, především Alzheimerovou chorobou. Podle odhadů odborníků v Česku nějakým neurodegenerativním onemocněním trpí kolem 150 tisíc lidí. V roce 2050 to může být dvojnásobek. Alzheimera a podobné nemoci sice nelze vyléčit, důležité je ale včas je zachytit a cílenou léčbou zbrzdit vývoj. Deník přináší základní rady.
Stodská nemocnice rozšiřuje služby o ambulantní péči pro pacienty s otoky různého původu. Od března otevře lymfologickou poradnu, která nabídne diagnostiku i terapie. Bude také sledovat pacienty s dlouhodobými potížemi s otoky.
Nové centrum pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy u dětí, vedené MUDr. Janou Beranovou, zřídila Nemocnice Jindřichův Hradec. Ambulance se nachází v dětském pavilonu F a funguje dvakrát do týdne.
Loupe vám v koleni? Tak zbystřete! Můžete mít totiž nárok na lázeňskou léčbu hrazenou zdravotní pojišťovnou. Je plno chorob, u kterých lidé neví, že jim tento nárok vzniká. Patří mezi ně právě i nemoc pohybového aparátu, kterou má spousta lidí – artróza. Většina pacientů zbytečně čeká, až se jim artróza zhorší natolik, že je bolesti donutí absolvovat operaci. Přitom mohou využít léčbu hrazenou zdravotním pojištěním, která i bez operace jejich stav leckdy výrazně zlepší.
Pacienti s arytmiemi se v Nemocnici AGEL Třinec-Podlesí dočkají ještě vyššího standardu péče. Nemocnice zavádí jako první na Moravě novou technologii Varipulse, která umožňuje přesnější diagnostiku a cílenější léčbu srdečních arytmií. Tato novinka doplňuje již dříve zavedenou unikátní metodu Farapulse.
Miroslav H. si odpyká 15 let vězení a následně poputuje do ústavní léčby za to, že záměrně několikrát přejel autem svou družku. Trest mu v úterý 18. února potvrdil odvolací Vrchní soud v Praze. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí soudu Vít Tomáš Vatra. Muž trpí nevyléčitelnou chorobou, která v době vraždy podle znalce snížila jeho intelekt i ovládání.
Zdravotní stav papeže Františka je stabilizovaný a jeho léčba pokračuje. Odpoledne strávil odpočinkem a čtením, uvedl v neděli podle agentury Reuters Vatikán. Nejvyššího představitele katolické církve před dvěma dny hospitalizovali v římské nemocnici se zánětem dýchacích cest.
Gabriela Šejbová z Příbramska je maminkou tří dětí. V životě toho dokázala hodně. Je nejen starostlivou maminkou, ale založila také neziskovou organizaci, která pomáhá seniorům, dětem z dětských domovů i nedonošeným miminkům. Teď ale musí dokázat ještě jednu věc. Porazit zánětlivý karcinom prsu, což je velice agresivní forma rakoviny.
Bojoval jako lev. Využil i dovolání k Nejvyššímu soudu a podal poté také ústavní stížnost. Teď už je ale jasné, že pedofil z městečka na Plzeňsku mírnějšího trestu nedosáhne. Odsedí si šest let a pak ho čeká ještě ústavní sexuologická léčba.
Fotbalový trenér Jiří Kroupa z Karlovarského kraje má před sebou nejdůležitější zápas. Boj o vlastní život. Zásadní zlom nastal v jeho 17 letech. Tehdy mu ještě jako aktivně hrajícímu fotbalistovi lékaři sdělili, že trpí vzácným onemocněním ARVC - komorovou tachykardií. V roce 2024 se ale jeho zdravotní stav výrazně zhoršil a jedinou nadějí je transplantace srdce.
Pásový opar je velmi bolestivé onemocnění. Lidé, kteří jím trpí, přirovnávají bolesti například k tomu, jakoby se opakovaně dotýkali elektrického ohradníku. Toto závažné onemocnění přitom bohužel není nijak výjimečné. Může hrozit až každému třetímu člověku, především lidem ve věku nad 50 let. Jak vypadá začínající pásový opar, jak ho lze chytit a zda mu lze předcházet, jsme se zeptali infektoložky Hany Roháčové.
Náročnou a dlouhodobou léčbu má před sebou Jana ze severočeského Mostu, která přežila lednový požár v restauraci U Kojota. Po dnech strávených na jednotce intenzivní péče v pražské nemocnici je z nejhoršího venku, ale po osudné noci zůstávají jizvy na těle i na duši. O pomoc se proto tato čtyřicetiletá žena rozhodla požádat formou veřejné sbírky. Peníze mají pomoci s náklady na léčbu popálenin druhého a třetího stupně, které má na čtvrtině těla, ale i s pořízením rehalilitačních pomůcek či s psychologickou podporou.
Hádka, tři promile v krvi a nůž. Loni v létě jednapadesátiletá Markéta N. zezadu bodla svého partnera kuchyňským nožem a způsobila mu tak vážné zranění. Žena je obžalovaná z pokusu o vraždu. Hrozí jí až osmnáct let ve vězení. Krajský soud v Brně ve středu pokračoval v soudním líčení.
Mostečanka Jana se odhodlala požádat veřejnost o pomoc. Po tragické události z 11. ledna v restauraci U Kojota, kdy utrpěla popáleniny druhého a třetího stupně na čtvrtině těla, čelí náročné a dlouhodobé léčbě.
Operace kyčle za rok a půl, výměna kolene třeba i za dva roky. Čechy trápí dlouhé čekací lhůty na léčbu či vyšetření. Vyplývá to z nedávného průzkumu České asociace pojišťoven a Hospodářské komory. Téměř polovina oslovených je pro možnost připlatit si nad rámec státem garantované péče. Někteří odborníci prosazují i možnost připojištění. Politici jsou vůči tomu zdrženliví.
Jak se co nejdříve vyléčit z chřipky? To zajímá mnoho z nás, protože chřipka během zimy postihne v České republice každoročně statisíce lidí. Chřipková epidemie však představuje problém i v jiných zemích. A stejně jako u nás hledají jejich obyvatelé způsoby, jak chřipce předejít i jak účinně léčit její nepříjemné příznaky. Zajímavé tipy, jak proti chřipce bojovat, mají například v Turecku.
Každý pomáhá, každý vyhrává. Tak se jmenuje charitativní akce, kterou letos opět uspořádala onkologická nadace Fakultní nemocnice Brno Krtek ve spolupráci s obchodním centrem Olympia v Modřicích. Každý, kdo chce onkologicky nemocné pacienty podpořit, může si koupit los v hodnotě pětadvaceti korun a vyhrát různé slevy do Olympie nebo jednoho z tisíce plyšových medvídků.
Cukrovka je choroba, která nebolí. Může se proto stát, že se ji nepodaří odhalit včas. Podle odborníků žije v České republice až čtvrt milionu lidí, kteří trpí diabetem, ale vůbec o tom nevědí. Dalším tisícům cukrovka bezprostředně hrozí, ale protože o tom nemají tušení, nemohou se jí účinně bránit. Proto je důležité sledovat hladinu cukru v krvi. A také vědět, jaké hodnoty jsou normální a jaké už rizikové.
Pijavka lékařská je fascinujícím tvorem. V Evropě jí však hrozí vyhubení, a to kvůli odchytům pro léčebné účely. Pijavky totiž produkují unikátní látku hirudin a dalších zhruba dvacet bioaktivních látek. Léčba pijavicemi je praxí známou minimálně tři a půl tisíce let. Své uplatnění nachází pijavka lékařská i v současnosti, a to například při plastických operacích.
Nemocnice Ivančice znovu poskytuje Vojtovu metodu. Jedná se o ověřenou terapii léčby především u dětí. Rehabilitační oddělení nabízí navíc konzultace či zaškolení certifikovaným dětským fyzioterapeutem rodičům, jejichž děti tuto terapii potřebují. Informovala o tom nemocnice v tiskové zprávě.
Epidemie chřipky je v plném proudu. Šíří se hlavně mezi dětmi, na což některé školy reagují i tím, že prodlužují pololetní prázdniny. S horečkami, bolestmi hlavy a kloubů či dráždivým kašlem ale uléhají lidé různých věkových kategorií včetně důchodců. Deník proto přináší souhrn častých chyb při kurýrování se z chřipky. A zároveň rady, jak postupovat správně.
Ženy s dráždivým močovým měchýřem nebo s jeho malou kapacitou mohou v Nemocnici Písek podstoupit léčbu botulotoxinem, která snižuje frekvenci močení i jeho nutkavost a zmírňuje urgentní inkontinenci. Léčba je nově zařazena do nabídky služeb Urogynekologického centra Nemocnice Písek.