/VIDEO, FOTO/ Na svou smrtelně nemocnou několikaměsíční dceru, pro níž je poslední záchranou nákladná léčba ve Švýcarsku, se podle obžaloby odvolával Petr Ř. (34 let) z Ostravy. Státní zástupkyně tvrdí, že od téměř osmdesátileté ženy vylákal milion korun na medikaci.
Lékaři se sjeli do Opavy, aby probrali téma Role imunoterapie v léčbě onkologicky nemocných a Management léčby vedlejších nežádoucích účinků imunoterapie.
Rakovina změnila život paní Amálii z Nymburka. Dnes dvaačtyřicetiletá maminka školačky má kvůli zhoubnému nádoru nejen rozkvetlý hrudník, ale v souvislosti s onemocněním, které ji zaskočilo v té nejnevhodnější životní etapě, změnila pohled na životní hodnoty. A také si také našla lepší práci.
Je mu teprve 25 let a s rakovinou bojuje už podruhé v životě. Milovník přírody a student posledního ročníku na ČVUT ji však tentokrát bez pomoci pravděpodobně neporazí. Jaroslav Klika se potýká s rakovinou měkkých tkání a v současné chvíli mu byla českými lékaři doporučena jen paliativní léčba. Na německé klinice mu nádor dokážou odstranit. Pojišťovna mu ale léčbu odmítla hradit.
Házená Kynžvart ruku v ruce s neziskovou organizací Onkotým a společností TINA elektro, s.r.o. ve spolupráci s Deníkem spustily projekt – Pomoc pro Vildu Kolaju – Nikdy se nevzdávej! Za každý úspěšně vyplněný kvíz daruje TINA elektro, s.r.o. částku ve výši 10 Kč odeslanou na transparentní účet. Kvíz můžete vyplnit několikrát za sebou, čímž navýšíte částku, kterou másledně TINA elektro připíše na transparentní účet.
Už nejsem nebezpečný, nemusím být v ústavu, žádal dnes již bývalý kněz Tomáš P. (38), který při sado-masochistických hrátkách na západě Čech uřízl muži varle. Právě ústavní sexuologická léčba byla jedním z trestů, které mu uložil Krajský soud v Plzni. Za Tomáše P. se po více než roce léčby postavila Psychiatrické nemocnice Brno, která navrhla změnu ochranného léčení z ústavního na ambulantní, ale Městský soud Brno a následně tamní krajský soud smetly návrh ze stolu a naopak bývalému knězi pobyt v ústavu prodloužily. Muž zkusil ještě poslední šanci, ústavní stížnost, ale ani s ní neuspěl a zůstává tak v ústavu.
Každá darovaná kapka krve pomáhá a v pátek 8. listopadu to v Šumperku platilo hned dvakrát. Tamní Agel Transfúzní služba totiž společně s Nadací Agel uspořádala charitativní akci „Dnes daruj pro Elišku“, jejíž cílem bylo přinést naději malé Elišce Dorňákové, která trpí atrofií mozku.
Zácpa, průjem, bolesti břicha, nápadně tmavá či úzká stolice. To jsou jen některé z příznaků zhoubného nádorového onemocnění zvaného kolorektální karcinom neboli rakovina tlustého střeva a konečníku. Onemocnění se často vyvíjí roky v utajení, což zvyšuje riziko neúspěšné léčby i úmrtí. Včasnému odhalení, a tudíž i zahájení léčby, lze přitom pomoci každodenním pohledem do toalety.
Paní Markéta bojuje s nejzhoubnějším nádorem na mozku. Tímto nejagresivnějším typem nádoru je glioblastom, který již nelze zastavit pomocí operace, chemoterapie ani ozařováním. V zahraničí je však dostupná přelomová léčba, která může ženě přidat několik let života. Matka dvou dospělých dětí si přeje ještě alespoň poznat svá vnoučata.
Karcinom prostaty je nejběžnějším urologickým nádorem a nejčastější zhoubnou nemocí u mužů. Tato nemoc postihuje zejména starší muže a její první příznaky se často podceňují. Právě proto je pravidelná návštěva urologa a preventivní vyšetření zásadní pro včasné odhalení tohoto onemocnění, které zvyšuje šanci na úspěšnou léčbu.
Dvacet milionů. Tuto částku musela letos v červenci vybrat rodina ročního Vilíka Kučery z Brna, aby se jejich syn dostal na poslední volné místo připravované genové terapie. Chlapec trpí vzácným neurodegenerativním onemocněním. To může bez léčby vést až k úplné ztrátě schopnosti polykat, k demenci, záchvatům a svalovému napětí. Díky sbírce může Vilík odjet do Austrálie, kde ho čeká nadějná léčba. Je velká šance, že se postup onemocnění zastaví a Vilík začne získávat nové dovednosti.
Revma. Slovo, jež v pěti písmenech skrývá kolem dvou set onemocnění, včetně závažných, která ničí nejen klouby, ale kupříkladu i plíce nebo ledviny. Čeští odborníci bijí na poplach, protože je málo revmatologů a lidé se k nim nedostávají včas. Rádi by též více zpřístupnili biologickou léčbu, která lidem s vážnými potížemi umožňuje žít plnohodnotný život včetně vrcholového sportu.
Ostravská fakultní nemocnice získala prostředky na nové špičkové vybavení pro onkologické pacienty. Dotaci za téměř 218 milionů korun bude čerpat z Národního plánu obnovy Ministerstva zdravotnictví.
Dostat pod kontrolu i komplikovanější případy migrény pomáhá nové Centrum pro diagnostiku a léčbu bolesti hlavy v Nemocnici Privamed v Plzni. Pacientů neustále přibývá. V tomto týdnu se centrum na jedno odpoledne otevřelo veřejnosti. Na akci se návštěvníci setkali mimo jiné i s odborníky, kteří se zaměřují na komplikované případy migrén a nabízejí nejmodernější léčebné možnosti včetně biologické terapie.
Bolest zad může trápit i malé děti. Podle odborníků je proto důležité, aby rodiče nepodceňovali, když si potomci na bolest stěžují, a zároveň zbystřili, když se jejich dítěti hrbí záda či vadně drží tělo. Vady páteře jako Scheuermannova kyfóza či idiopatická skolióza je totiž nedobré podcenit. Stěžejní je včasná diagnostika a léčba, která zmírní celoživotní následky.
Téměř 180 tisíc korun činí výtěžek z Běhu proti rakovině, který se konal začátkem října v Hradci Králové. Částka podpoří onkologickou léčbu v hradecké fakultní nemocnici.
Více než milion lidí v Česku trpí cukrovkou a nemocných přibývá. Odborníci bijí na poplach. Zaměstnanci lékárenské sítě Dr. Max proto projedou republiku ve speciálně upraveném automobilu, kde lidé budou moci podstoupit orientační měření z kapky krve. Vyšetřit se lidé mohou nechat též každé dva roky při preventivní prohlídce u praktických lékařů.
Petra Wojaczková z Karviné už dva roky bojuje o návrat do běžného života. Poté, co ji kabelem od kulmy škrtil její bývalý přítel, upadla do vigilního kómatu. Díky aplikaci kmenových buněk a ročním pobytu v rehabilitačním centru dělá obrovské pokroky. Byla ležícím pacientem, dnes se staví na nohy, říká první slůvka a rozdává úsměvy. Bez pomoci veřejnosti však nebude moci v léčbě pokračovat.
Přibližně sedmdesát pacientů dochází dvakrát až třikrát týdně na hemodialyzační oddělení přerovské nemocnice, aby si nechali očistit krev od odpadních látek. V posledních letech se jim naskytla jiná možnost - takzvaná hemodialýza. Jaký o ni mají zájem, co způsobuje selhání ledvin a kolik pacientů dochází pravidelně do přerovské nemocnice? Na to jsme se zeptali primáře hemodialyzačního oddělení Pavla Hejduka.
Vůbec jsem nevěděl, co dělám, měl jsem hlasy v hlavě. Jel jsem do Plzně za ženou, která neexistuje. Tak se u Okresního soudu Plzeň-jih hájil ve středu muž z Klatovska, který na nádraží v Chlumčanech na Plzeňsku napadl průvodčího, jenž se při útěku před ním zranil a stále má následky. Útočník dostal podmínku a musí se podrobit ambulantní psychiatrické léčbě.
Hrozba demence není jen strašák, ale smutná realita, na kterou je medicína zatím krátká. V Česku aktuálně počet pacientů s diagnózou demence přesáhl 100 tisíc případů, z nichž více než 60 tisíc připadá na Alzheimerovu chorobu. Skutečný počet nemocných však bude nejspíše mnohem vyšší, a to vzhledem k množství lidí, u kterých onemocnění ještě nebylo rozpoznáno. Díky vědeckým studiím už ale víme, jakými potravinami lze riziko demence významně snížit.
Jarouškovi je pouhých pět let. A už čtvrtým rokem bojuje se zhoubným nádorem na mozku. Bohužel i přesto, že v předchozích letech vybrali jeho rodiče ve sbírkách téměř milion korun na léčbu chlapce, rakovinu se porazit nepodařilo. Veřejnost nyní o pomoc žádali naposledy, aby mohli se svým synem prožít poslední chvíle.
Lidé trpící migrénou budou mít brzy jedinečnou možnost konzultovat svůj stav se specialisty, a to v úterý 12. listopadu od 16 do 19 hodin při Dni otevřeného centra pro léčbu bolesti hlavy v plzeňské nemocnici Privamed.
Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice otevřela novou ambulanci, která se specializuje na diagnostiku a léčbu bolestí hlavy. Pomoc v ní najdou pacienti trpící chronickými i akutními bolestmi, migrénami, tenzními bolestmi a dalšími neurologickými poruchami. Ambulance nabízí moderní farmakologickou léčbu, léčbu pomocí botulotoxinu a využívá k léčbě bolestí hlavy i tejpování.
Každý už se někdy probudil uprostřed noci zborcený potem kvůli děsivému snu. Nebo třeba po bujarém večírku, kdy jeho tělo odbourávalo zkonzumovaný alkohol. O pocení by mohly vyprávět také mnohé ženy procházející si nepříjemným přechodem. Ale existuje ještě jedna závažná příčina, kvůli které je důležité ptát se, co signalizuje nadměrné noční pocení. Mohlo by totiž být příznakem začínající nemoci, ze které se může vyklubat závažná onkologická diagnóza.
Trnitý keř, který roste běžně i v České republice, nelze díky jasně oranžovým bobulím přehlédnout. Jmenuje se rakytník řešetlákový a jeho plody jsou skutečným pokladem přírody. Na co je zdravý rakytník, co všechno se dělá z rakytníku a jak ho nejlépe využít v období nejrůznějších nachlazení či viróz, jsme se zeptali lékárníka Filipa Škardy.
Suchý kašel, bolest v krku, tlak na hrudi. S podzimním nachlazením se v tuto chvíli trápí mnoho dětí i dospělých. Než ale sáhnete do lékárničky, zkuste vyzkoušet lahodný nápoj, který jsme všichni v dětství tolik milovali - kakao. Vědci totiž přišli na to, že právě kakao a hořká čokoláda obsahují látku teobromin. A ta je proti kašli účinnější než běžně dostupné léky.
Nucení na močení v noci je nepříjemné, protože ruší spánek a způsobuje následnou ranní únavu. Pokud nepijete před spaním velké množství tekutin, neměli byste se s nočními výlety na toaletu smířit a vyrazit na vyšetření k lékaři, aby našel a odstranil příčinu problému. U mužů se dokonce může jednat o příznak pokročilého zhoubného onemocnění – nádoru prostaty. Jak se nádor prostaty projevuje a jak dlouho se dá s rakovinou prostaty žít, jsme se zeptali onkoložky Hany Študentové.
Lékaři a sestry v ambulanci chronických ran Nemocnice Šumperk poskytují špičkovou péči. Potvrdila to i Česká společnost pro léčbu rány, kterou zastupují lékaři různých specializací, zdravotní sestry, studenti i vědečtí pracovníci.
Růžový říjen, měsíc zaměřený na osvětu a podporu prevence rakoviny prsu, se chýlí ke konci. Jeho poselství ale zůstává aktuální po celý rok – pravidelné kontroly a včasná diagnostika mohou zachránit život. AGEL Diagnostické centrum letos provedlo téměř 17 tisíc preventivních mamografických vyšetření. U více než 2 tisíc žen bylo provedeno vyšetření poté, co si samy nahmataly podezřelý nález. U 300 pacientek pak odborníci diagnostikovali rakovinu prsu.
Když koncem loňského roku Anna Henselová z Českých Budějovic sledovala upoutávky na seriál Smysl pro tumor, kde hlavní hrdina Filip bojuje s rakovinou, netušila, jak moc se televizní fikce protne s realitou. Krutou diagnózu si pětadvacetiletá žena vyslechla ve stejném týdnu, kdy obdobný verdikt slyšel od lékařů i seriálový Filip. A když na obrazovce podstoupil první chemoterapii, začala s léčbou i ona.
Čas jí běží. Na stejnou nemoc zemřela 41leté Lucii Rybyšarové v pouhých 27 letech maminka a ve 23 letech i babička. Ona sama nyní trpí dědičnou nemocí, jež způsobuje tvorbu nádorů kdekoliv po těle, od 13 let. Neoperovatelné nádory se při Von Hippel-Lindauově syndromu mohou vyskytnout i v mozku, vážně však mohou být zasaženy i ledviny. Lék existuje, ale potřebný rok léčby stojí přes sedm milionů. Pojišťovna ho hradit odmítla. Sbírku, kterou žena pořádá, podpořila i Lucie Výborná a triatlonista Tomáš Slavata.
Když v televizi koncem loňského roku běžely upoutávky na seriál Smysl pro tumor, kde hlavní hrdina Filip bojuje s rakovinou, netušila, jak moc se televizní fikce protne s realitou. Krutou diagnózu si pětadvacetiletá Anna Henselová z Českých Budějovic vyslechla ve stejném týdnu, kdy obdobný verdikt slyšel od lékařů i seriálový Filip. A když na obrazovce podstoupil první chemoterapii, začala s léčbou i Anička.
Petra Pokorná, vrchní sestra kardiologického oddělení Pardubické nemocnice, je příkladem nezdolného optimismu a profesionality. I přes osobní boj s karcinomem prsu zůstává inspirací pro své kolegy a pacienty. Jak se jí daří udržet elán a důvtip i po 28 letech praxe?
Nemocnice Chomutov pořádá osvětovou akci o prevenci, rizicích a následcích cévní mozkové příhody. Ta se koná ve středu 29. října v přízemí Polikliniky Nemocnice Chomutov od 9 do 12 hodin.
Petra Pokorná, vrchní sestra kardiologického oddělení Pardubické nemocnice, je příkladem nezdolného optimismu a profesionality. I přes osobní boj s karcinomem prsu zůstává inspirací pro své kolegy a pacienty. Jak se jí daří udržet elán a důvtip i po 28 letech praxe?
Před Krajským soudem v Českých Budějovicích se ve čtvrtek 24. října 2024 rozhodovalo o trestu za pokus o zabití, kterého se letos v létě ve Vimperku dopustila žena středního věku.
Celkem 8,5 roku vězení a sexuologická léčba. To je definitivní trest pro muže z Klatovska, který si odmítá připustit, že je homosexuální pedofil. Ač byl v minulosti už dvakrát odsouzen za zneužívání malých kluků, byl za to za mřížemi a musel se podrobit i sexuologické léčbě, opět si za cíl svých choutek vybral dítě. Teprve dvanáctiletého chlapce opakovaně zneužíval a znásilňoval.
Míša z Rokytna na Novoměstsku prožila dětství plné radosti a sportu. V jedenácti letech jí však diagnostikovali osteosarkom, což odstartovalo sérii zdravotních komplikací včetně leukémie a amputace nohy. Nyní devětadvacetiletá Míša, žijící v Havlíčkově Brodě, bojuje s následky léčby a touží po speciální protéze do vody, která by jí umožnila užít si dovolenou u moře.
Petr byl vždy zdravý, aktivní muž, který miloval sport, přírodu a svou práci. Před rokem se ale život celé jeho rodiny obrátil vzhůru nohama. Osudným dnem byl pátek 13. října 2023, kdy pociťoval, že je nachlazený. Z banálního onemocnění se ale bohužel vyklubala vážná diagnóza. Nádor na mozku, glioblastom, je agresivní a obtížně léčitelný, přičemž šance na úspěch se snižují s každým dnem.
Endy je desetiletý kříženec jezevčíka a tibetského španěla, který v posledních dnech prošel mnoha zkouškami. Malý bojovník s velkým srdcem má za sebou operaci a stále čelí zdravotním výzvám, ale jeho chuť do života je neuvěřitelná.
Jednoduché otázky, jaká má být správná hodnota cholesterolu v krvi a jak poznat, že mám vysoký cholesterol, nemají jednu univerzální odpověď pro všechny. Doporučená výše cholesterolu se totiž kromě jiného posuzuje i podle stavu daného člověka. Znepokojuje vás informace, že neléčený vysoký cholesterol může mít vážné zdravotní následky? Chcete vědět, jak na tom jste a jak případný vysoký cholesterol snížit? Přečtěte si rady, o něž jsme požádali kardiologa Jana Václavíka.
Rakovina prostaty je noční můrou mnoha mužů. Jen v Česku se jich s ní nyní léčí asi 50 tisíc, přičemž kolem 1500 jich ročně umírá. Hledání léčby se proto intenzivně věnují vědci. Ti ze Spojených států amerických nedávno vyvinuli krevní test, díky němuž mohou lékaři zjistit, jak pacient zareaguje na moderní léčbu. V tuzemsku s bojem proti rakovině prostaty pomáhá i umělá inteligence.
Polykat kvanta prášků není jediná cesta, jak zvládat dlouhodobou bolest. Změnit život některým z těchto pacientů dokáže implantace nevelkého neurostimlulačního přístroje, na pohled podobnému třeba kardiostimulátoru. Neuromodulace sice neléčí, ale nervovou soustavu zaměstná tak, že „zapomene“ informace o bolesti přenášet: přístroj jí nabídne „příjemnější“ podněty. Dokonce mu nevadí ani moderní vyšetřovací metody včetně magnetické rezonance.
Chodit a běhat Miloš Andrlík z Lanškrouna, dříve aktivní sportovec, už zřejmě nikdy nebude. Šestatřicetiletý otec dvou malých chlapců si před dvěma lety vyslechl krutou diagnózu – nádor na mozku. Operace zhoubného glioblastomu grade IV však již není možná. Jediné, co teď může Miloš získat, je čas. Každá minuta však stojí spoustu peněz. Lidé se skládají, aby si těchto minut života mohl koupit co nejvíce.
Získal ocenění „Lékař roku“. I přes to, že ho nominovali jeho pacienti, ortoped z chomutovské nemocnice Pavel Novák nečekal, že vyhraje. Vítězství v anketě ukazuje na jeho výjimečné schopnosti a empatii, které vůči pacientům má. Jak toto ocenění ovlivní jeho profesní dráhu a jaké výzvy a pokroky v ortopedii ho nejvíce inspirují?
Chomutovská nemocnice na začátku října obdržela darem nový přístroj, transkutánní kapnometr, který zlepší léčbu pacientů s poruchami dýchání ve spánku. Tento dar nabídl chomutovské nemocnici inovativní řešení v léčbě respiračních onemocnění.
Během prvního pololetí roku 2024 dosáhlo ortopedické oddělení Nemocnice Třinec, p.o. významných úspěchů v oblasti chirurgické léčby kloubních onemocnění.
Brandýská nemocnice se rozšiřuje o novou diabetologickou ambulanci, která nabízí rychlé objednání na vyšetření. Pacienti mohou využít volné termíny již do dvou až tří dnů.