V Kardiocentru AGEL Košice-Šaca se intervenčním kardiologům jako prvním na světě podařilo úspěšně implantovat aortální protézu pacientovi s komplexní vrozenou srdeční vadou a výrazně zvětšenou aortou. Unikátní zákrok by nebylo možné uskutečnit bez zapojení lékaře Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí Jaroslava Janušky.
Nenápadná rostlinka se světle modrými kvítky není v Česku příliš k vidění. Známe ji ale téměř všichni. Jde o len olejný. Jeho semínka i z nich lisovaný olej velmi prospívají našemu zdraví. Len je ale i přesto často opomíjenou plodinou. Zařazení lněných semínek nebo oleje do jídelníčku přitom může přispět k prevenci některých kardiovaskulárních chorob a dokonce i prokazatelně pomoci při léčbě rakoviny.
Britská princezna Kate v pátek oznámila, že v léčbě rakoviny dělá dobré pokroky. V sobotu se proto zúčastní velkolepé vojenské přehlídky v Londýně, což bude letos její první veřejné vystoupení. Informovala o tom agentura AP s odkazem na prohlášení Kensingtonského paláce.
Za vysoce specializovanou léčbu rakoviny museli ještě v loňském roce pacienti ze Strakonicka v plné šíři cestovat do Komplexního onkologického centra v Českých Budějovicích. Teď už je to jinak. Léčbu mohou lidé podstoupit ve strakonické nemocnici. Zatím několika vybranými nejmodernějšími léky, ale do budoucna se má spektrum léků dále rozšiřovat.
Připravovaná novela, podle níž si budou viníci nehod sami platit své léčebné výdaje, vyvolala diskusi mezi řidiči i odborníky na dopravu. S návrhem ministerstva zdravotnictví nesouhlasí Česká asociace pojišťoven a nadšení nepanuje ani mezi oslovenými experty. Deník o plánované změně zákona o zdravotním pojištění a s ní spojené kritice přináší přehledné informace.
Zdá se, že vše je na dobré cestě. Britský král Karel III. se čím dál častěji objevuje na veřejnosti. Je samý úsměv a vypadá v parádní kondici. Kdyby před pár měsíci nepřiznal rakovinu, ani bychom neřekli, že s onou nemocí svádí boj. A jak se zdá, je úspěšný.
Tříletá Johanka má štěstí, že má silnou a milující rodinu. Zároveň k ní však osud nebyl spravedlivý, když jí nadělil do vínku smrtelné onemocnění v podobě agresivního nádoru na mozku. Už v útlém dětském věku tak musí bojovat s nevyléčitelným onemocněním, takzvaným difuzním pontinním gliomem mozku neboli DIPG. Jedinou nadějí je drahá experimentální léčba, kterou nabízí francouzská klinika. Jen díky štědrosti lidí může dívenka tuto léčbu podstoupit.
Bratrovrah z Počátek na Pelhřimovsku Pavel T. zůstane i nadále za zdmi Psychiatrické nemocnice v Jihlavě. Aktuálně o tom rozhodl Okresní soud v Jihlavě. Návrh na prodloužení ústavní léčby podala k soudu nemocnice. Pavel T. před sedmi lety zaútočil na své tři bratry, dva z nich usmrtil.
Lidé s roztroušenou sklerózou nedávno oslavili svůj světový den, který každoročně připadá na 30. května. Ve světě podle expertů trpí touto nemocí asi 2,8 milionu lidí. V Česku jich je podle odhadů odborníků přibližně 26 tisíc. Jak se nemoc projevuje a léčí? Deník přináší odpovědi na časté otázky.
/VIDEO/ Další dobrá zpráva dorazila ze Záchranné stanice živočichů Makov. Uzdravená orlice se po tříměsíční rekonvalescenci vrátila do přírody. Její pohyb ohlídá vysílačka.
Zhruba na dvojnásobek zvedl profesor MUDr. Jiří Moláček, přednosta Chirurgické kliniky FN Plzeň, za poslední rok se svým týmem operativu rakoviny slinivky břišní - nejagresivnějšího nádorového onemocnění, s nejhorší prognózou, u něhož se zatím i přes pokročilé diagnostické metody a velké pokroky v léčbě nedaří snížit úmrtnost. Čekací doby na operaci jsou v současnosti přibližně dva týdny. „Snažíme se termíny zkrátit co nejvíce, operace je jediná šance, jak se pokusit nemoc porazit nebo alespoň prodloužit nemocnému život," říká profesor Jiří Moláček.
Iktové centrum Nemocnice Sokolov dosáhlo významného mezinárodního uznání. Evropská iktová organizace ESO udělila centru své nejvyšší ocenění, což potvrzuje špičkovou úroveň péče a vynikající výsledky v léčbě cévních mozkových příhod. Toto prestižní ocenění převzal MUDr. Aleš Novák, vedoucí Iktového centra Nemocnice Sokolov
Kulhání, neklid, nechutenství i odmítavý postoj k pohybu mohou prozradit, že se vaše zvíře nakazilo anaplazmózou. Smrtelnou nemoc přenáší hojně rozšířené klíště obecné. Veterinář radí, jak poznat příznaky anaplazmózy a jak onemocnění předejít. O svůj příběh se podělila i majitelka labradorů, jejíž dva psi se anaplazmózou nakazili. Jeden z nich zemřel. Společně se snaží před touto zákeřnou nemocí milovníky psů varovat. Řešení totiž existuje.
Telemedicínské centrum v Nemocnici AGEL Třinec-Podlesí je po dvou letech svého fungování zařízením využívajícím nejmodernější technologie v kardiologii. Za zmíněné dva roky své existence dosáhlo velkých pokroků v poskytování odborné péče a neustále přináší inovativní řešení pro pacienty trpící kardiologickými i jinými obtížemi.
Kvůli depresi zemřou ročně tisíce lidí po celém světě. Mezi typické projevy patří skleslá nálada, neschopnost radovat se, únava, pocity beznaděje, potíže se spánkem, ale i úzkosti, nervozita a v poslední fázi také myšlenky na sebevraždu. Jaké jsou příznaky deprese, co ji spouští, jak se z ní dostat a kdy je čas navštívit odborníka?
Denní stacionář, jenž je součástí Komplexního onkologického centra na Onkologické a radioterapeutické klinice FN Plzeň, zvýšil kapacitu a je v rekonstruovaných větších prostorách. Umožnilo to odstěhování plicního stacionáře do borské části nemocnice. Onkologické centrum a klinika jsou spádové pro nemocné z Plzeňského i Karlovarského kraje a části jižních Čech.
Horečka a vyrážka za ušima, na zátylku, obličeji, trupu, nohách i rukách. V Evropě roste počet nemocných spalničkami. Podobný trend očekávají odborníci i v Česku, kde Státní zdravotní ústav letos ke konci dubna zaznamenal už sedmadvacet případů, z toho třináct v Jihočeském kraji. Deník přináší základní přehled fakt o nemoci.
Přednosta Kliniky onkologické FN Ostrava a LF OU doc. MUDr. Ing. Jakub Cvek, Ph.D., MBA byl jediným Čechem, který hovořil na největším světovém kongresu, zaměřeném na přesnou radioterapii. Jeho dvě přednášky pojednávaly o léčbě srdeční komorové arytmie a nádorů plic. V posterové sekci prezentoval výsledky výzkumu ostravského pracoviště Ing. Lukáš Knybel, Ph.D., klinický inženýr CyberKnife.
Rychlá a přesná analýza obrovského množství dat, která pomáhá přecházet možným komplikacím. Tak lze stručně a jasně popsat hlavní podstatu systému HAIDI, který představuje významný posun v boji proti infekcím spojeným s nemocniční péčí.
Květen je měsíc, kdy rozkvétá jedna z nejvoňavějších bylinek. Aromatický tymián má své nezastupitelné místo v kulinářském umění, kde umí výrazně povznést chuť masa, těstovin i zeleniny, ale také při domácím léčení nejrůznějších neduhů. I když jeho účinky ještě nejsou spolehlivě vědecky prokázány, lidé tymián s úspěchem používají při nachlazení, k léčení trávicích problémů či na hojení ran. Tymián však pomáhá i při dalších problémech, a navíc usnadňuje hubnutí.
Pacienti, kteří jsou odkázáni na podávání infuzní terapie, mohou v nyní v Nemocnici Třinec mnohem rychleji zahájit potřebnou léčbu. Navýšení kapacity lůžek na téměř dvojnásobek umožňuje rychlé odbavení ambulantních pacientů, kterým se tak výrazně zkrátila doba objednání do stacionáře, který funguje každý všední den.
Lékaři vrátili sluch téměř dvouroční Opal Sandyové z Velké Británie po aplikování genové terapie. Dívka se narodila s onemocněním, které jí neumožnilo slyšet. Odborníkům z Cambridge se však podařilo gen nahradit zdravým DNA, a tím jí vylepšit kvalitu života. Experti označili léčbu za průlomovou. Genové terapie podle nich mohou pomoci i dalším dětem s těžkými chorobami. V Česku jsou známé například nedávné případy Martínka a Michaely.
Nápady laiků, jak se léčit sami doma, neznají hranic. Nedávno se na sociálních sítích objevila vychytávka, která radí, jak se snadno vypořádat s kvasinkovým zánětem v ústech. Pokud máte po ruce vaginální tablety s obsahem antimykotik, čili protikvasinkových látek, lze je údajně použít i na léčbu sliznice v ústech a krku. Co na takovou terapii říkají, jsme se zeptali lékárnice Veroniky Orendášové a praktického lékaře Dušana Zhoře.
Sedmapadesátiletému australskému lékaři Richardu Scolyerovi před rokem diagnostikovali agresivní rakovinu mozku čtvrtého stupně. Po odstranění nádoru však přežil, a navíc se nyní ukázalo, že se mu za tu dobu díky experimentální léčbě nádor nevrátil. Využil svůj vlastní imunitní systém, aby bojoval s rakovinnými buňkami. Nejzhoubnější mozkový nádor, známý jako glioblastom, je přitom nevyléčitelný a prognóza není moc příznivá. Průměrně se nádor u pacientů po sedmi měsících vrací, rychle roste a nemocní umírají do dvanácti až čtrnácti měsíců. Většina lidí umírá do tří let.
Bolestmi zad trpěl dobrovolník Igor Jagnešák dlouhodobě. Nikoho však nenapadlo, že se za „běžnými“ bolestmi skrývá mnohem vážnější onemocnění. Následovalo několik vyšetření, po nichž si vyslechl diagnózu: agresivní forma rakoviny krve. Ještě před pár měsíci neměl o svém onemocnění ani tušení, nyní ho čeká další chemoterapie a nepříjemná operace.
Náhlé otoky obličeje, hrtanu či končetin jsou v jarním a letním období časté. Ne vždy se ale jedná o alergickou reakci na pyl či píchnutí hmyzem. Může jít o hereditární angioedém (HAE), vzácné onemocnění imunitního systému. Jaký je život s náhlými atakami přiblížil pacient Michal a pacientka Alina.
Urogynekologické centrum Nemocnice Písek, které patří v oblasti řešení inkontinence, sestupů dělohy, pochvy a dalších potíží pánevního dna mezi největší pracoviště v celé České republice, získalo akreditaci. Vedle diagnostiky a léčby pacientek může v oboru urogynekologie nově zajišťovat i odborné vzdělávání lékařů – jako jediné pracoviště svého druhu na jihu Čech.
Roztroušená skleróza je nevyléčitelné onemocnění, které postihuje především mladší lidi. Ještě před pár desítkami let znamenala její diagnóza vážné omezení života a nezvratnou invaliditu. Věda však pokročila neuvěřitelně kupředu, takže dnešní medicína dokáže postup nemoci výrazně zpomalit. Je k tomu však potřeba včasná diagnóza. Jaké jsou příznaky roztroušené sklerózy?
Se skvělou zprávou pro pacienty s chronickou bolestí přišla Nemocnice Jindřichův Hradec. Na ambulanci pro léčbu bolesti pracuje nový algeziolog a ordinace od května přidala další otevírací den.
Světový den boje proti mrtvici přináší osvětové akce a bezplatné zdravotní kontroly. Odborníci radí, jak rozpoznat příznaky a zdůrazňují význam rychlé reakce.
Stačilo jediné klíště a asistenční pes Kulíšek málem zemřel. I přes veškerá preventivní opatření a antiparazitní ochranu se od klíštěte obecného nakazil anaplazmózou. Nemocí, která se velmi těžko rozpozná a jež často končí doživotními následky i smrtí. V těle psa navíc zůstává a může kdykoliv znovu propuknout. Zvíře neochránila ani vhodná antiparazitika.
Čím vyšší jsou venkovní teploty, tím více nám otékají nohy. Jenže otoky nohou nejsou jen běžnou letní záležitostí. Mohou být i důležitým příznakem řady zdravotních potíží. Co je příčinou otoků nohou, především kotníků, a jak se jich zbavit? Někdy stačí opatření, která uděláme doma; jindy je dobré vyrazit k lékaři. Přečtěte si, co všechno mohou oteklé nohy signalizovat.
Bez okamžité pomoci hrozí, že stráví poslední okamžiky sama. Zora Šebková je již třičtvrtě roku doma. Statečně se pere s rakovinou plic, která metastázovala do mozku. Lékaři jí nedávno sdělili, že pro ni už neexistuje léčba. Zbývající dny si přeje strávit vedle svého muže a užívat si poslední společné okamžiky. Bez finanční pomoci se jí však toto přání nesplní.
Část ambulance oddělení ORL Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice prošla v tomto roce významnou rekonstrukcí, díky které v nemocnici přibyla nová ORL jednotka, umožňující nejmodernější způsob vyšetření pacientů.
Zvětšené, různě pokroucené povrchové žíly se nejčastěji objevují na dolních končetinách. I když dostaly název křečové, mohly by se stejně tak jmenovat třeba otokové. Jsou jedním z pozdějších projevů chronického žilního onemocnění a zaslouží si léčbu nejen proto, že nehezky vypadají. Co mohou křečové žíly způsobovat a jak se jich nejúčinněji zbavit v domácích podmínkách? A jak poznat, že se jedná o křečové žíly? Tyto příznaky určitě nepřehlížejte.
V pondělí 6. května uplynul rok od korunovace britského panovníka Karla III. Těchto dvanáct měsíců bylo pro krále i jeho manželku Camillu mimořádně náročných. Těžkosti ale ustáli, a dokonce stoupla jejich popularita. Výročí korunovace si Karel III., který se teprve před pár týdny vrátil po léčbě rakoviny k vykonávání veřejných povinností, připomněl darem, který se nesl v ekologickém duchu a zaznamenal historické prvenství.
Rostlinku s poetickým názvem kokoška pastuší tobolka můžete najít téměř všude, což rozhodně netěší zahrádkáře ani zemědělce, kteří ji považují za obtížný plevel. Ale kokoška pastuší tobolka má i svou světlou stránku. A tou je její léčebné využití. Je velkou pomocnicí pro ženy a dívky, které trpí gynekologickými problémy, ale umí také zmírňovat krvácivost z nosu i z ran a regulovat krevní tlak. Kokoška pastuší tobolka byla dlouho jen součástí lidového léčitelství, vědecké výzkumy však naznačují, že její potenciál je opravdu velký.
V ústecké nemocnici probíhá výstava obrazů pacientky Zdenky Tučkové, která se již roky léčí s Parkinsonovou chorobou, statečně bojuje se všemi obtížemi s ní spojenými a stále studuje malbu i grafiku. A tvoří krásné obrazy.
Nemocnice AGEL Nový Jičín patří mezi 4 zdravotnická zařízení Moravskoslezského a Zlínského kraje, která budou společně léčit nádorová onemocnění míchy a mozku
Britský král Karel III. se po dvou měsících od oznámení, že má rakovinu, vrací a přebírá zpátky své povinnosti mimo Buckinghamský palác. Během doby, kdy se stáhl do soukromí, se léčil a nabíral síly.
Fála je sedmiletý labrador, který v klíšťové sezoně nikdy nevychází se svou paničkou na procházku bez antiparazitního obojku. I přesto, že ho jeho majitelka Kateřina Černá každý den prohlíží a případná přisátá klíšťata odstraňuje, nakazil se nemocí, kterou přenášejí. Babezióza u zvířete způsobila vážný zdravotní stav, ze kterého se pomalu zotavuje. Kvůli masivnímu krvácení do mozku však oslepl a sotva se hýbe.
SANANIM je nestátní nezisková organizace, která od svého založení v roce 1990 působí v oblasti drogových závislostí. Pomáhá osobám závislým na návykových látkách, hazardu, ale také jejich blízkým, kteří se s touto nelehkou situací potýkají. V současné době je v chodu benefiční aukce zážitků známých osobností Dejme druhou šanci. Ta skončí posledního dubna v 18 hodin.
Nejčastějším urologickým nádorem je karcinom prostaty. Jedná se o nejrozšířenější zhoubný nádor u mužů. Postihuje většinou starší muže a velmi často je bezpříznakový.
Kdo prodělal léčbu rakoviny, ví, jakou je zátěží pro tělo i psychiku. Pětašedesátiletý Mirek z vesničky na hranici pardubického a chrudimského okresu není po chemoterapicích schopen řídit svou škodovku, únava a mnohdy zvracení jsou negativními projevy této léčby. A tak si zpravidla přivolá taxíka, což je s ohledem na jeho důchod finančně náročné. Možnost využít onko TAXI, unikátní službu, senior vítá.
V prostorách pavilonu operačních oborů Oblastní nemocnice Jičín vznikla nová urogynekologická ambulance. Jejím cílem je zejména účinná pomoc pacientkám s únikem moči.
Za znásilnění, zneužití dítěte k výrobě pornografie a držení dětské pornografie poslal krajský soud v Pardubicích na 7 let do věznice s ostrahou 35letého muže. Obviněný muž z Havlíčkobrodska se před soudem ke všemu doznal. Muži, u které selhala předchozí sexuologická léčba, hrozilo 5 až 12 let ve vězení. Soud mu nyní nařídil zabezpečovací detenci.
Když jste po operaci páteře, kloubů, po těžkém covidu či trpíte některým dlouhodobým chronickým onemocněním, zřejmě svůj nárok na lázeňskou léčbu využíváte. Existuje ale řada dalších zdravotních potíží, které by se díky lázeňské léčbě zlepšily, jen se o tom mezi pacienty moc neví. Případně to lidé vědí, ale netuší, že na takovou léčbu mají nárok zdarma. O radu, na co vám může lékař předepsat lázně, jsme požádali lázeňského lékaře Petra Pšenicu a praktického lékaře Ivo Procházku.
Rudá barva rozsvítila ve středu 17. dubnu budovu Moravského zemského archivu a girlandy v centru Brna. Sytě červená barva symbolizovala Světový den hemofilie. Tato akce, pořádaná Českým svazem hemofiliků, měla za cíl připomenout vzácné vrozené onemocnění, které postihuje zhruba tisíc pacientů v České republice.