Kreativ

ŠTÍTEK: léčba

Olga Surzhok trpí bipolární afektivní poruchou. Onemocnění se dříve označovalo jako maniodeprese či maniodepresivní psychóza.

V těle mi lezou larvy, cítí Olga. Na ruské psychiatrii byla jako ve vězení

Olga Surzhok je pětadvacetiletá žena, která vždy vynikala inteligencí. Měla studovat medicínu, pak se ale kvůli svému onemocnění dostala do naprosto nevhodných podmínek ruské nemocnice. Vlivem bipolární afektivní poruchy trpí utkvělou představou, že uvnitř jejího těla žije drobný hmyz. Nesnesitelné stavy se pokusila ukončit sebevraždou. Se správnou léčbou by se přitom mohla vrátit do normálního života.

Křečové žíly, ilustrační foto.

Křečové žíly na kráse nepřidají. Nejsou ale jen problémem kosmetickým

Bércové vředy, ale i trombóza nebo embolie. Takové komplikace mohou provázet křečové žíly, pokud se jim nevěnuje pozornost a zůstávají neléčeny. Za nemocnici v Brandýse nad Labem na to upozorňuje Daniela Schnurpfeil s tím, že křečové žíly patří k nejrozšířenějším chronickým onemocněním – a počet pacientů neustále stoupá. Obzvlášť aktuální je to nyní v létě: zhoršení chronické žilní nedostatečnosti přichází v době, kdy se vlivem tepla žíly rozšiřují. Mimo to jsou „více vidět“, když se v horku méně oblékáme.

Krevní tlak s věkem trochu roste. Podívejte se, co už jsou příliš vysoké hodnoty.

Správný krevní tlak podle vašeho věku: kdy je to v pořádku, kdy už na infarkt

Sledování krevního tlaku je základní součástí péče o zdraví. Dvě naměřené hodnoty krevního tlaku totiž odrážejí celkový zdravotní stav organismu. Evropská společnost pro hypertenzi stanovila hodnoty krevního tlaku, které jsou v normě i ty, které jsou už vyšší nebo příliš vysoké. Lidově řečeno, kdy už je tlak na infarkt. Na to, jaký krevní tlak bychom měli mít podle věku a která ze dvou hodnot krevního tlaku je důležitější, jsme se zeptali specialisty na léčbu hypertenze profesora Miroslava Součka.

Bolest hlavy je podle odborníků jedním z nejběžnějších neurologických problémů. U některých typů migrén může pomoci Dornova metoda.

Úleva od některých druhů migrény: Stačí vlastní prsty a vědět, kde co zmáčknout

Větší či menší bolest hlavy čas od času potrápí téměř každého člověka. Podle odborníků jde o jedno z nejběžnějších neurologických onemocnění v populaci. Jestliže je však bolest hlavy častější a intenzivnější, stává se pro postiženého problémem, který brání v plnohodnotném životě. Migrény, které jsou spojeny s temenní částí hlavy, může pomoci vyřešit Dornova metoda.

Martínek, který se narodil s vzácným genetickým syndromem AADC, po léčbě dělá pokroky.

Mělo to smysl! Stomilionová léčba zabírá. Podívejte se, jak teď vypadá Martínek

Ještě před půl rokem byl osud dnes tříletého Martínka Zatloukala nejistý. Vzácná diagnóza AADC upoutala chlapce na lůžko a jedinou možností, jak ho zachránit, byla léčba za sto milionů korun ve Francii. Díky nesmírné štědrosti dobrovolných dárců z celé republiky odjel Martínek na francouzskou kliniku pro lék. A po půl roce se rodiče i chlapec mohou radovat z velkého zázraku. Martínek, který před léčbou jen ležel, dnes pohybuje rukama, staví se na kolínka a začíná žvatlat.

Sedmikrásky obsahují antioxidanty, které bojují proti stárnutí organismu.

Skromný kvítek pomáhá proti stárnutí. Vyhlazuje pleť, potvrdili vědci

Malá nenápadná sedmikráska, která kvete téměř po celý rok, byla po staletí využívána v lidovém léčitelství. Je sice malá výškou, ale velká výkonem. Umí totiž hojit rány, léčit kašel, vyrážky a záněty, čistit krev i zlepšovat trávení. A to není všechno: vědci potvrdili, že sedmikráska navíc obsahuje antioxidanty, které bojují proti stárnutí organismu. Obsahuje také látky, které příznivě ovlivňují stav pokožky, vlasů, nehtů i kostí.

Tým GPK při operačním zákroku.

Nečekejte, až bude pozdě. Objevte varovné příznaky gynekologických nádorů dnes

Gynekologické zhoubné nádory patří mezi vážná onemocnění, která postihují ženy různých věkových skupin. Jaká onemocnění patří mezi ta nejčastější? A snižuje se věk žen, které se léčí s nádorovým onemocněním?  Nejčastějším gynekologickým nádorovým onemocnění v ČR je nádor děložní sliznice.  Ročně je diagnostikováno přibližně 1 200 nových případů.

Bořek Olivík trpí vzácnou chorobou. V jejím důsledku se mu nekontrolovatelně odlupuje kůže a přehřívá se mu organismus.

Pětiletý Bořek nesmí v létě ven. Neumí se potit, ale nemůže se ani zchladit

Nefunkční termoregulace je pro děti s Nethertonovou chorobou běžná. Pětiletý Bořek Olivík kvůli své nemoci nemůže chodit v létě ven, nezastavitelně se mu loupe kůže, trpí ekzémy, bolestí nemůže ani chodit a musí si hlídat, co jí. Normální život pro něj prakticky neexistuje. Navíc mu před dvěma lety zemřel tatínek a v bytě, ve kterém žije, už nemůže dál být.

Tvář Vilémka Kučery, který díky sbírce mohl podstoupit léčbu v Austrálii. Stačí jediná dávka, která ale stála 20 milionů.

Příběhy, které chytily Čechy za srdce. Životy, které jste pomáhali zachránit

Česká republika nepatří mezi nejbohatší státy světa. Srdce ze zlata však její obyvatelé rozhodně mají. V posledních letech je patrné, že pro mnoho Čechů je stále více automatické podporovat ty, kteří by bez finančního daru nemohli podstoupit léčbu či se ocitli v jinak trýznivé situaci. Bohužel jsou ale i případy, kdy i přes získání obrovské sumy peněz život dospělého člověka nebo dítěte zachránit nejde.

Jitka Kendricks u Okresního soudu v Klatovech.

Soud v Klatovech: 82letý muž poslal ženě 65 milionů, věřitelé ostrouhali

Dvaaosmdesátiletý muž jí naposílal během dvou let bezmála 65 milionů korun. Nepřišly na její účty obstavené kvůli exekucím, ale na účty jejích známých, kteří jí je pak předávali. Podle státní zástupkyně se tím Jitka Kendricks (50) ze Sušice dopustila poškození věřitele a žádá pro ni vězení. 

Na to, co může člověk jíst, když má průjem, jak dlouho držet dietu a co se může při průjmu pít jsme se zeptali nutriční terapeutky Lucie Růžičkové.

Co tělu rychle dodat při akutním průjmu? Léčbu urychlí správný jídelníček

Průjem je nepříjemná zdravotní komplikace, která velmi ohrožuje organismus. Zbavuje ho totiž vody a živin. Nepít a dlouho nejíst při průjmu může být velkou chybou, která léčbu jen zkomplikuje. Na to, co může člověk jíst, když má průjem, jak dlouho držet dietu a co se může při průjmu pít, jsme se zeptali nutriční terapeutky Lucie Růžičkové.

Oddělení dětské neurologie FNO funguje 50 let.

Oddělení dětské neurologie při FNO funguje již 50 let. Začátky byly těžké

Přesně před 50 lety vzniklo Oddělení dětské neurologie (ODN) Kliniky dětského lékařství FN Ostrava. Během té doby prošlo dynamickým vývojem a dnes se jedná o špičkové pracoviště, které řeší široké spektrum neurologických onemocnění u dětí od narození až po dosažení dospělosti. Léčí epilepsii, neurovývojové poruchy, nádory mozku, míchy, nervosvalové a demyelinizační nemoci, bolesti hlavy, cévní mozkové příhody, úrazy, neuroinfekce a jiné.

Bývalý ředitel ÚVN profesor Miroslav Zavoral (vpravo) a nový ředitel ÚVN plukovník a neurochirurg Václav Masopust (vlevo).

Vojenská nemocnice zažívá léčbu šokem: nový ředitel mění vedení

Noví lidé do klíčových pozic přicházejí proto, aby již dříve špičková nemocnice pod jejich vedením fungovala ještě lépe. To Deníku sdělil ředitel Ústřední vojenské nemocnice – Vojenské fakultní nemocnice Praha (ÚVN) Václav Masopust. S tím, že pokud nějaké dopady pocítí pacienti, půjde o změny k lepšímu.

Tříletá Johanka dělá na francouzské klinice pokroky. Odjela se léčit s nádorem mozku.

V Česku by Johanka zemřela. Díky sbírce odjela za léčbou do Francie. Má naději

Tříletá Johanka se pere s fatální diagnózou: nádorem na mozku. Začátkem června odjela i díky obrovské solidaritě lidí na francouzskou kliniku, která nabízí studijní léčbu. Ta dopomohla k úplnému vyléčení již několika pacientům. Zdravotnická péče v Česku může bohužel v obdobných případech nabídnout jen komfortnější dožití. Po několika týdnech na klinice je z prakticky nehybného dítěte holčička plná energie. Vyhráno však ještě zdaleka nemá.

Sebastiánek Markus je po transplantaci jater. Dárkyní se stala jeho maminka.

Sebík hodně zežloutl, žloutenka to ale nebyla. Bez jater od maminky by nepřežil

Nejprve zežloutl, následně si kvůli svědění rozškrábal tělíčko do krve. Po krvácení do bříška a zvracení krve nezbývala téměř dvouletému Sebastiankovi Markusovi jiná možnost než transplantace jater. Z důvodu urgentnosti situace se jejich dárcem stala chlapcova maminka Lucie Markusová. I přesto je však chlapec stále v ohrožení života. Potřebuje vlastní pokoj, ve kterém by se mohl izolovat od všech virů. Ten mu však rodina nemůže dopřát.

Nový osteolog písecké nemocnice Pavel Malina.

Nemocnice Písek rozšíří léčbu osteoporózy. Má nového osteologa

Písecká nemocnice plánuje rozšíření služeb své Osteologické ambulance, kde léčí pacienty s osteoporózou, lidově řídnutím kostí. V reakci na rostoucí poptávku po těchto službách už má svého osteologa, který vedle samotné léčby pacientů zároveň v nemocnici zajišťuje odborný dohled nad komplexní péčí v tomto oboru.

Kristýna Horáková je obyčejná holka. Pro většinu lidí je neznámá, díky své nemoci si však drží celosvětové prvenství.

Proč jediná odolává léčbě? Týna má deformaci tváře a za sebou 2 klinické smrti

Kristýna Horáková si drží nechtěné světové prvenství. Je jedinou žijící osobou na světě, která již dvacet dva let odolává léčbě onemocnění, které u jiných pacientů léčit lze. Kristýna nemocí trpí od svých pěti let. Chronická osteomyelitida ji prakticky připravila o polovinu obličeje. Týna už prodělala osmnáct operací, další ji čeká v lednu roku 2025. Jak ale dopadne, nikdo neví. Je totiž první na světě, kdo ji podstoupí. Oporou v těžkých chvílích jsou jí i tanečníci Jan Onder a Natálie Otáhalová, známí například ze soutěže StarDance.

Roční chlapec, pro kterého se rodiče snaží v krátkém čase získat sbírkou 20 milionů korun. Vilík trpí vzácným nurodegenerativním onemocněním zvaném Hereditární spastická paraplegie typu 56 (SPG56).

Vilíka dělí od uzdravení z hrozné nemoci jediná kapka. Ta ale stojí 20 milionů

Jaká je cena za zdraví milovaného dítěte? Pokud rodiče ročního Vilíka Kučery chtějí, aby se jeho vzácné neurodegenerativní onemocnění zvané Hereditární spastická paraplegie typu 56 (SPG56) dále nezhoršovalo, musí zaplatit. A to rychle. Nemoc, kterou má na celém světě jen pár lidí, zkouší léčit lékaři v Austrálii, kde právě probíhá vývoj genové terapie. Čím dříve ji chlapec podstoupí, tím větší má naději, že se jeho stav zlepší. Má to ale háček - léčba stojí 20 milionů korun.

Steatóza jater znamená, že v jaterních buňkách se nahromadilo tolik tuku, že tvoří nejméně pět procent hmotnosti jater.

Příznaky ztučnělých jater jsou nenápadné. Zdaleka nehrozí jen alkoholikům

Játra jsou nejdůležitějším metabolickým orgánem lidského těla. Mají neuvěřitelné množství funkcí; včetně detoxikace organismu, produkce žluči nebo vytváření látek, které jsou nezbytné pro správné fungování těla. Lidé si často myslí, že k poškození jater dochází hlavně kvůli nadměrnému pití alkoholu. Velmi rozšířenou chorobou je však takzvané nealkoholické ztučnění jater. Příznaky se rozeznávají jen velmi obtížně, přesto nealkoholická steatóza jisté symptomy má.

Jetel luční je oblíbenou plevelnou bylinkou, která nabízí pomocnou ruku nejen při menopauze.

Úplně běžná bylina s květy podobnými pažitce pomůže v menopauze i od vrásek

Fialově kvetoucí plevelnou bylinu teď najdete úplně všude. Deset centimetrů vysoká vytrvalá rostlina má příjemnou sladkou chuť a využívá se k léčbě široké škály zdravotních neduhů. Hlavní využitelnou složkou jetele lučního jsou přírodní estrogeny, které pomáhají po menopauze navracet pokožce pružnost a ulevovat od návalů horka, pocení i výkyvů nálad.

Shannen Dohertyová v roce 2011, kdy ještě netušila, jaké zdravotní komplikace jí osud přichystal.

Shannen Dohertyová čelila rakovině devět let. Ještě nekončím, věřila nové léčbě

Hvězda seriálů Beverly Hills 90210 a Čarodějky herečka Shannen Dohertyová zemřela v sobotu 13. července na rakovinu. Až do poslední chvíle neztrácela naději, že svůj boj se zákeřnou nemocí vyhraje a sdílela s lidmi své pocity. „Je šílené, že rakovina je tu tak dlouho a stále na ni nemáme lék,“ řekla na konci června ve svém podcastu Let's Be Clear. Bohužel se nevyléčila ani ona. Připomeňte si s Deníkem Dohertyové statečný zápas s chorobou, který začal šokující diagnózou už v roce 2015, i její filmovou kariéru.

Miroslav Lavička bojuje s neléčitelnou formou rakoviny - glioblastomem 4. stupně.

620 tisíc měsíčně. Když bývalý policista zaplatí, bude žít. Pojišťovna nepomůže

Miroslav Lavička se ještě nedávno radoval ze života. Těšil se, až jednou své děti naučí řídit nebo jak povede dceru k oltáři. Dnes se však potýká s nejagresivnější formou rakoviny mozku – glioblastomem IV. stupně. Pokud nepodstoupí nákladnou léčbu, svých snů se nedožije. Bez ní mu totiž zbývá maximálně rok a půl. Společně s rodinou bojuje bývalý policista a motorkář Míra prostřednictvím sbírky o každý další den života. Zatím se mu to však příliš nedaří. Částka je příliš vysoká.

Margita Dohnalová Řezníčková bojuje s rakovinou prsu. Na léčbu její tělo nereaguje.

Oblíbená kadeřnice z Uherského Hradiště bojuje s rakovinou. Léčba nezabírá

Pro kadeřnici Margitu Dohnalovou Řezníčkovou byla její práce vším. Bavilo ji dodávat ženám dobrými účesy sebevědomí. Pak ale Margita onemocněla rakovinou prsu. Bohužel ani přes okamžité zahájení chemoterapie její tělo na léčbu nereagovalo. Sama si proto našla alternativní metody, které jí mohou pomoci zachránit život. Vysněná cesta ke zdraví je však velmi nákladná.  

Otevření onkologické ambulance v karlovarské nemocnici.

Ve Varech otevřel ambulanci onkologie Bartoška. Centrum se má stavět za dva roky

Moderní onkologická ambulance byla v úterý 2. července slavnostně otevřena v Krajské nemocnici v Karlových Varech, a to za účasti významného hosta. Tím byl prezident filmového festivalu Jiří Bartoška, který má sám s onkologickým onemocněním zkušenosti. Navíc ztvárnil jednu z ústředních postav seriálu České televize Smysl pro tumor, jehož hlavním tématem byla právě zákeřná rakovina.

Miroslav Franek (uprostřed) převzal v Praze ocenění od herce Ondřeje Vetchého. S gratulací se připojil také biskup Václav Malý.

Nemocnému dal novou šanci na život. Dárce kostní dřeně z Habrovan dostal ocenění

/ROZHOVOR/ Vážně nemocní pacienti díky nim získali novou šanci na život. Český národní registr dárců dřeně letos ocenil osmasedmdesát dárců z celé republiky. Patří mezi ně také Miroslav Franek z Habrovan na Vyškovsku. „Nejlepší zprávou by pro mě byla informace, že léčba mého pacienta byla úspěšná,“ říká Franek v rozhovoru pro Vyškovský deník.

Muži si svou pleš často před sluncem nechrání.

Typická nemoc lidí po sedmdesátce souvisí také s plešatěním. Chraňte se včas

Aktinická keratóza je nemoc, kterou má po sedmdesátých narozeninách v podstatě každý druhý člověk. Postihuje kůži vystavenou slunečnímu záření a mezi pacienty trojnásobně převažují muži. Souvisí to s tím, že jim častěji řídnou vlasy a trpí plešatěním. Na nechráněné pokožce hlavy pak vznikají útvary, které se snadno změní na nádory. Je dobré vědět, jak se tomu správnou péčí o pleš a další nechráněná místa na hlavě pokud možno vyhnout.

Kopřiva má schopnost odvodňovat organismus a díky tomu pročišťuje tělo a zbavuje organismus toxinů.

Každý se jí vyhýbá, přitom dokáže odvodnit a detoxikovat tělo. Podpoří i lymfu

Její sběr a užívání jsou hitem hlavně na začátku jara. Kopřiva totiž patří mezi první léčivé rostliny, které mohou lidé po konci zimy sbírat. To ovšem neznamená, že jindy by kopřivy člověku neprospívaly. Jedním z jejich úžasných účinků je schopnost odvodňovat organismus. Díky tomu kopřivy mimo jiné pročišťují tělo a zbavují je toxinů. Pití kopřivového čaje také pomáhá lymfatickému systému.

Lékaři v bohunické nemocnivi začali plicní embolii léčit pomocí katetrového systému, kterým z plic odsávají sraženiny krve. Novou metodu představili na úterní tiskové konferenci.

Operace bez operace. Obří plicní embolii vyřešili v Brně bezbolestně při vědomí

Čtyřiašedesátiletou Miroslavu Bečvářovou lékaři propustili po operaci z nemocnice do domácí léčby. Když se jí začala motat hlava a omdlela, sanitka ji odvezla do nemocnice ve Vyškově, kde jí našli rozsáhlou plicní embolii, se kterou ji poslali do Fakultní nemocnice Brno v Bohunicích. Tam se stala první pacientkou, ošetřenou katetrovým systémem Flowtrever. Ušetřila si tak operaci a dlouhý pobyt v nemocnici. O metodě blíže informovali v úterý zástupci bohunické nemocnice.

Libor T. u Klatovského soudu.

Vicemistr světa byl potrestán za výtržnictví. Dostal pokutu, vězení unikne

Kdysi ho po zádech plácal dokonce slavný závodník F1 Lewis Hamilton, neboť vybojoval titul vicemistra světa. Jenže drogy a alkohol nasměrovaly cestu nadějného jezdce z Klatovska úplně jiným směrem, než je sportovní kariéra, poslední roky má dokonce problémy se zákonem. Vloni byl odsouzen za to, že zfetovaný v Klatovech bezdůvodně napadl a zbil kolemjdoucí dívku. Ač byl v podmínce, opilý poničil kamenem automobil. Vyfasoval za to další trest.