Věděli jste, že se syn amerického prezidenta J.F. Kennedyho narodil předčasně v asi 35. týdnu těhotenství a druhý den zemřel kvůli nezralosti plic? Tehdy se psal rok 1963. Dnes už by se to s největší pravděpodobností podařilo udržet při životě díky novým léčebným postupům a metodám. I na tomto příkladu ilustroval primář novorozeneckého oddělení Fakultní nemocnice Olomouc Jan Hálek vývoj, jakým prochází medicínský obor s názvem neonatologie. Jan Hálek jako špičkový lékař přijal pozvání do dalšího dílu talkshow Deník s nadhledem.
Iktové centrum Neurologického oddělení Nemocnice Třinec bylo oceněno zlatou plaketou ESO Angels Awards. Slavnostní předání regionálních ocenění proběhlo koncem června v Ostravě. Toto prestižní ocenění je výsledkem každoročního vyhodnocování péče v iktových centrech, která musí vykazovat své výsledky do mezinárodních registrů.
Chirurgické oddělení Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi začalo nově využívat tzv. magnetické zrno – metodu, která slouží k přesné lokalizaci nádorových ložisek v měkkých tkáních, zejména v oblasti prsu. Tato technologie se používá v rámci předoperační přípravy pacientů.
Je nezlomná. Annu K. prý škola zoufale nebavila a sama sebe považuje za nevzdělanou, ale rozhodně by měla vyučovat. Předmětů by se našla spousta: třeba Jak upadnout na kolena a zase vstát. Několikrát. Nebo Jak nikdy neztratit glanc a víru. Zpěvačka letos oslavila kulaté narozeniny, vypadá výborně a její kalendář koncertů je plný až do podzimu.
Zdravotní klauni rozšířili svoje působiště. Nově pravidelně navštěvují největší českou dětskou léčebnu Vesna v Janských Lázních, kde podporují děti během rehabilitací. Jejich přítomnost pomáhá zlepšovat psychický stav pacientů a zvyšuje jejich motivaci k léčbě. Spolupracují přitom se zdravotnickým personálem a přizpůsobují své aktivity individuálním potřebám dětí.
Při léčbě mrtvice jsou zcela zásadní rychlost, přesnost a souhra celého týmu, protože každá minuta hraje roli. Zdravotníci se proto zaměřují nejen na léčbu, ale i organizaci celého procesu od příjezdu sanitky po podání léčby. Iktové centrum vítkovické nemocnice za rychlost a kvalitu poskytované péče opět získalo prestižní ocenění.
Vědci jsou možná jen kousek od přelomové léčby cukrovky 1. typu. Ukázaly to výsledky studie, které se zúčastnilo dvanáct dobrovolníků trpících touto nemocí. Už rok po podání revoluční léčby kmenovými buňkami se jejich stav výrazně zlepšil a deset z nich zcela vysadilo inzulinovou terapii. A stačila k tomu jediná injekce.
Život horského průvodce Václava Pokorného z Moravskoslezského kraje byl odjakživa spjat s horami. Přešel desítky pohoří napříč Evropou. V červenci 2024 se ale vše změnilo. V Malé Fatře dostal znenadání závrať a jeho zdravotní stav se náhle prudce zhoršil. Diagnóza na sebe nenechala dlouho čekat: glioblastom IV. stupně, nejagresivnější mozkový nádor. Místo horských hřebenů teď s pomocí zdolává ten nejtěžší úsek svého života. Ten mu může výrazně prodloužit speciální metoda, na kterou však nemá peníze a pojišťovna ji neproplácí.
Nemocnice Písek má za sebou první měsíce vzdělávání svých budoucích specialistů na dětskou paliativní péči. Ti budou základním pilířem péče o nevyléčitelně nemocné děti, kterou nemocnice zavede v příštích letech. Připravuje ji za podpory Nadace rodiny Vlčkových, která dlouhodobě usiluje o to, aby tato podpůrná péče byla v naší zemi dostupná všem, kdo ji potřebují, a patřila k nejlepším na světě. Právě Nadace se podílí na financování projektu s názvem Dětská a perinatální paliativní péče v Nemocnici Písek, a. s., který školení specialistů zastřešuje.
Rodačka z dnes již vylidněného ukrajinského Bachmutu Irina Elistratova je propagátorkou léčby s pomocí pijavic v České republice. Když před dvěma desítkami let přišla s touto metodou do Ústí nad Labem, byla to velká novinka a všichni se pijavkám divili. Dnes ale pijavice lékařské z její farmy úspěšně využívají nemocnice i laická veřejnost.
Novou ortopedickou ambulanci otevřela Stodská nemocnice. Péči poskytne i dětským pacientům, provádí mimo jiné preventivní sonografické vyšetření kyčelních kloubů novorozenců.
Příběh devítileté Lilli Anny Soukupové, jež od narození trpí vzácným Crouzonovým syndromem, zasáhl tisíce Čechů. Díky penězům, které společně darovali ve sbírce, mohla dívenka letos 13. května odjet na náročný zákrok do Londýna. Speciální konstrukce připevněná k obličeji může změnit nejen její tvář, ale především zlepšit celkový zdravotní stav.
Lenka Kadeřábková z Káraného bojuje s agresivním nádorem na mozku. Její jedinou šancí je inovativní léčba přístrojem Optune, která může prodloužit život až o deset let. Tato léčba je však velmi drahá. Osm tisíc dobrovolných dárců už Lence přispělo ve sbírce, ale vybraná částka zatím nestačí na léčbu v potřebném rozsahu. Čas běží. Léčba už začala, ale pokud se nepodaří vybrat zbývající peníze, Lenka ji nebude moci dokončit.
Výjimečná tradice, silné poselství a konkrétní pomoc. Tak by se dala popsat Májová vernisáž 7. základní školy ve Frýdku-Místku, která letos vynesla krásných 144 401 Kč ve prospěch vážně nemocných dětí z Moravskoslezského kraje.
/FOTO/ Nové vodoléčebné vany a elektrická lehátka využívají v těchto dnech pacienti Centra léčebné rehabilitace (CLR) ve vyškovské nemocnici. Pokračuje tam modernizace vybavení.
Jediný nešťastný okamžik navždy změnil život 31leté Andrey Alešové z Prahy. Při mytí oken ve svém bytě vypadla z třetího patra. Rutinní domácí práce se tak proměnila v boj o život. Mladá žena naštěstí přežila, ale dodnes se potýká s vážnými následky.
Případ dvanáctiletého Sixe otřásl dobrovolníky z psího útulku U Šmudliny v Tachově. A to i přesto, že běžně poskytují útočiště zvířatům bez domova a jsou zvyklí na ledasco. Útulkáři se často snaží pomáhat i těm zvířatům, kterým hrozí, že by mohla o domov brzo přijít. Což je právě případ dvanáctiletého Sixe, kde to tak začalo. Psův zdravotní stav, který jeho původní majitel zlehčoval, vyžaduje nákladnou léčbu a péči. Útulek nyní doufá v podporu veřejnosti a šťastný konec pro tohoto psího seniora.
Loňský charitativní zápas legend fotbalové Sparty Kolín a hokejových kolínských Kozlů vynesl 108 800 korun. Peníze pak putovaly onkologickému oddělení Oblastní nemocnice Kolín. Díky tomu si nyní mohou pacienti zpříjemnit dlouhé chvíle během léčby brouzdáním po internetu na tabletech se sluchátky.
Třetina pacientů s cévní mozkovou příhodou zemře, třetina má trvalé následky a třetina se uzdraví. Tak zní čistá statistika jedné z nejčastějších příčin úmrtnosti ve světě. Šanci na návrat do plnohodnotného života zvyšuje, když se pacient včas dostane do takzvaného iktového centra. Jedno funguje v písecké nemocnici, která díky němu patří ke špičce v léčbě pacientů s mrtvicí.
Iktové centrum Nemocnice Sokolov potvrdilo svou výjimečnost. Jako první v Karlovarském kraji obhájilo nejvyšší evropskou certifikaci ESO (European Stroke Organisation), tzv. diamantový status. Ten garantuje pacientům, že péče, kterou zde dostávají, odpovídá nejpřísnějším evropským standardům.
Petr z Hradce Králové má teprve 36 let a je ve vážném ohrožení života. Potřebuje totiž léčbu, která stojí 7,5 milionu korun. V České republice na ni ale zatím žádný pacient nedostal od pojišťovny ani korunu. Petr, který trpí nejzhoubnější formou nádoru na mozku, bez této léčby ztrácí naději na život. Na záchranu má přibližně rok a čas běží. Ministerstvo zdravotnictví České republiky však na léčbu nepřispívá.
Plných 120 milionů korun mají v plánu proinvestovat v Nemocnici AGEL v Novém Jičíně na vylepšení léčebných procesů pro onkologické pacienty. Novinkou bude lineární urychlovač pro radioterapii.
Glioblastom grade. Přesně takovou diagnózu si vloni před Vánoci vyslechl šestatřicetiletý Petr z Hradce Králové. Průměrná doba dožití je podle lékařů dvanáct až patnáct měsíců. Jeho maminka se ale odmítá vzdát a přes portál Donio shromažďuje finanční prostředky na drahou léčbu.
V Nemocnici Tábor se uskutečnil třetí ročník pankreatobiliárního workshopu, který přilákal specialisty z celé České republiky. Účastníci měli možnost sledovat moderní lékařské postupy v diagnostice a léčbě nemocí žlučových cest a slinivky břišní, což přispívá ke zkvalitnění péče o pacienty.
Nárůst obezity v České republice je podle odborníků alarmující. Více než 25 procent populace je obézní a dalších 25 procent má nadváhu. Bariatrická chirurgie v Nemocnici AGEL Prostějov zažívá dynamický rozvoj a stává se jedním z klíčových center pro léčbu obezity v České republice. Ročně je v prostějovské nemocnici provedeno 120–130 bariatrických zákroků.
Mimořádný úspěch si připsalo pracoviště intervenční radiologie českobudějovické nemocnice. Vedoucí lékař Jindřich Sova provedl se svým týmem jako první v republice náročný zákrok. Do gigantické výdutě mozkové tepny v blízkosti mozkového kmene zavedl endovaskulárně nově vyvinutý stent.
Zarůstající nehet na noze se může jevit jako banalita – ale jen tomu, koho podobný problém nikdy netrápil. Vedle zarudnutí a otoku může postižený prst také hnisat. To vše doprovází nepříjemná bolest. V některých případech pomůže domácí léčba, jindy je nutný odborný zásah. V poslední době je oblíbená jednoduchá, ale účinná metoda narovnání nehtu pomocí speciálního nehtového rovnátka.
Většinu svého života jedenačtyřicetiletá dobrovolná hasička Monika Kozelková z Dolního Benešova pomáhala druhým lidem. Vážná nemoc, která se nejdříve projevila jako roztroušená skleróza, jež nakonec vyústila v jiné nemoci, vzala mladé ženě, manželce, mamince a dceři život, na který byla zvyklá. Z aktivní ženy, která podnikala se stal člověk, který už jen leží a je zcela odkázaný na pomoc svých nejbližších. Pomoci by Monice mohla komplexní, ale nákladná léčba na švýcarské klinice, od které si slibuje, že by ji mohla vrátit do života.
Moderní robotická chirurgie, vysoký počet specializovaných výkonů, a především tým zkušených odborníků. To jsou klíčové faktory, které vedly Ministerstvo zdravotnictví České republiky k udělení prestižního statutu Centra vysoce specializované pneumoonkochirurgické péče Nemocnici AGEL Nový Jičín. Pacienti s nádory hrudní dutiny díky tomu získávají potvrzení, že v Novém Jičíně naleznou péči na nejvyšší možné úrovni.
Po téměř sedmi letech se do Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí vrací významná osobnost českého ošetřovatelství, Kateřina Palinčáková, držitelka ocenění Sestra roku a Sestra mého srdce. Opět nastupuje na oddělení anesteziologie a resuscitace (ARO), kde se znovu zapojí do přímé péče o pacienty.
Lidé v Čechách a na Moravě odnepaměti využívali léčebné prameny, aby se zbavili neduhů a upevnili své zdraví. Lázeňství má proto v našich končinách dlouhou tradici, jeho léčebné procedury jsou vyhlášené a kouzlo mnoha lázeňských center a jejich kolonád už po staletí oceňují také zahraniční hosté. Stále častěji však do lázní jezdí i zdraví lidé. Pobyt v těchto krásných místech využívají k odpočinku, rekreaci i zdravotní prevenci. A právě nadcházející letní měsíce jsou k návštěvě lázní jako stvořené.
Nový denzitometr nabídne přesnější diagnostiku osteoporózy. Radiologické oddělení Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice tak od května nabízí lepší vyšetření hustoty kostí.
Jen necelé tři tisíce lidí u nás trpí vzácným svalovým onemocněním myasthenia gravis. Podle charakteru postižení mohou pacienti mít problémy s pohybem, ale i špatně vidět nebo trpět dušností. Nemoc se nedá vyléčit, lze jen zmírňovat příznaky – a ne ke všem pacientům se dostane moderní léčba. I s určením diagnózy bývají problémy: ani lékaři o této nemoci často nevědí. Onemocnění připomene modré nasvícení Tančícího domu.
U příležitosti Světového týdne kontinence, který připadá na 16.–22. června a klade si za cíl připomenout důležitost včasné léčby, pořádá Nemocnice Hořovice poradenské dny od 17. do 18. června.
Pět let vězení, čtyři a půl roku žaláře. Takové tresty si v pátek u Krajského soudu v Ostravě vyslechli Michal Drcman z Opavy a Dominik Šerák z Ostravy. Jde o muže, kteří založili hned několik podvodných sbírek pro onkologické pacienty, zejména děti. Peníze si nechali pro sebe.
Minerální pramen Luna v Lounech může sloužit k léčbě. Ministerstvo zdravotnictví dalo městu povolení k jeho využití při rehabilitačních koupelích, informovala o tom radnice. Grafický designér Mikuláš Beck vytvořil pro pramen nové logo. Blahodárné účinky má pramen hlavně při léčbě kožních onemocnění.
/VIDEO/ Kauza podvodné sbírky na onkologicky nemocné pacienty Dopřej léčbu, kterou předloni jako první otevřel Deník, spěje do finále. Před Krajským soudem v Ostravě ve středu stanuli Dominik Šerák (29 let) z Ostravy a Michal Drcman (34 let) z Opavy. Podle obžaloby stáli za projektem Dopřej léčbu, která parazitovala na známé platformě Donio.
„Ještě chci být. (Klára) Šťastná.“ Těmito slovy začíná svůj příběh 35letá Klára Šťastná z Milevska. Ona i celá její rodina procházejí těžkým životním obdobím. V roce 2023 byl Kláře po dlouhých a silných bolestech hlavy diagnostikován nádor na mozku. Jednalo se bohužel o metastázu primárního nádoru v tlustém střevě. Čeští lékaři jí už neumí vyléčit. Cena za prodloužení života o dva roky na zahraniční klinice je pět milionů korun.
Od prosince 2024 bojuje pan Zdeněk se zákeřným mozkovým nádorem. Běžná léčba nepomáhá. Nadějí by mohla být inovativní metoda Optune TTF, která však na rok vyjde zhruba na 7,5 milionu korun. Rodina a blízcí Zdeňka se nyní obrací na veřejnost s prosbou o pomoc. Na jeho léčbu lze přispět přes portál Donio.
Cílit na mechaniku nádorů jater. A tím je likvidovat. Takovou cestu razí čeští věci působící v mezinárodním týmu, kteří svůj výzkum ověří v klinických studiích na pacientech. Už dnes jsou možné různé typy léčby jaterních nádorů. Důležité ale je, aby je lékaři diagnostikovali včas. Často vznikají z cirhózy, o které člověk dlouho nemusí vědět. Pokud člověk přestane pít alkohol, jde o stav, který lze zlepšit.
Předsedkyně sociálních demokratů Jana Maláčová oznámila na sociální síti X, že je onkologicky nemocná. Reagovala tak na několikaměsíční spekulace ohledně účesu. Informaci Maláčová zveřejnila čtyři měsíce před sněmovními volbami s tím, že léčbu snáší dobře a politika je pro ni srdeční záležitostí. Počátkem června sociální demokraté, jejichž preference se pohybují hluboko pod hranicí pěti procent, oznámí, zda půjdou do sněmovních voleb samostatně, nebo se spojí jinou stranou. Spekuluje se přitom o účasti sociálních demokratů na kandidátkách favorita voleb - opozičního hnutí ANO.
Jako zdravotnická záchranářka bojovala 31letá Petra Králová z Prahy za práva pacientů a nikdy neváhala podat pomocnou ruku potřebným. Vždy byla skromná, ale silná a odhodlaná. Když jí byl podruhé diagnostikován agresivní nádor mozku glioblastom, obrátila se na veřejnost s prosbou o pomoc. Tentokrát pro sebe. A lidé ji nezklamali. Ve sbírce vybrala 7,5 milionu korun. Díky tomu nyní zahajuje léčbu přístrojem, který jí může prodloužit život o celá desetiletí.
„Jmenuji se Adam Choma a vrátila se mi rakovina,“ začíná vyprávění ve videu třiadvacetiletý bývalý florbalový hráč superligových týmů 1.SC Tempish Vítkovice i FBC Ostrava. Po prvním zjištění rakoviny a následném léčení se nemoc opět vrátila a v současné chvíli je Adam Choma ve čtvrtém stadiu rakoviny. Ve videu, které za dva dny zhlédlo přes 100 tisíc lidí popisuje svůj život od dětství, přes úspěšnou sportovní kariéru až po zjištění rakoviny. Zároveň v něm ale i kritizuje přístup ostravského onkologického oddělení.
Adiktologická ambulance pro lidi se závislostmi a jejich blízké začne brzy sloužit v Benešově. Jejím zakladatelem a provozovatelem je obecně prospěšná společnost Magdaléna.
V sobotu 14. června si Horská služba Krušné hory připomene 70. výročí svého založení. Oslavy proběhnou na šesti služebnách napříč pohořím – konkrétně na Bublavě, Plešivci, Božím Daru, Klínech, Bouřňáku a v Tisé. Součástí programu bude i charitativní krosový běh, který odstartuje v 16:30 hodin.
Lidé si občas spletou, na co jsou alergičtí. Podle alergoložky a klinické imunoložky Kateřiny Absolonové jim vadí to, co vidí, ale „neviditelný nepřítel“ je moc netrápí. „Více jim vadí například kvetoucí a vonící lípa, která se vyšetřením nepotvrdí, než pyl trav, který se potvrdí – lípa totiž obvykle kvete ve stejné době jako travní porosty, ale kvetoucích trav si všimne málokdo,“ říká mimo jiné v rozhovoru pro Deník.cz, kde hovoří i o dlouhých čekacích lhůtách či léčbě závažnějších typů alergie.
Léta pracoval s dětmi a mladistvými. Zdeněk Mička působil jako učitel, speciální pedagog, vychovatel v dětském domově a diagnostickém ústavu či pracovník s drogově závislou mládeží. Ke konci loňského roku mu ale lékaři diagnostikovali nejagresivnější zhoubný mozkový nádor – mozkový glioblastom. Léčbu TTF, která mu může zachránit život, ale nehradí české zdravotní pojišťovny. Proto byla na platformě Donio vypsána sbírka na roční terapii, která vyjde na 7,5 milionu korun.
Američtí lékaři letos upravili geny kojence trpícího vzácnou genetickou poruchou, která může způsobit trvalé zdravotní následky i smrt. Náročný proces přepisu DNA slibuje nové možnosti léčby podobných onemocnění, a to již brzy po narození.
Američtí i světoví politici vyjádřili podporu bývalému prezidentovi Spojených států amerických Joe Bidenovi. Jeho mluvčí v neděli oznámil, že má agresivní formu rakoviny prostaty a metastáze v kostech. Brzké uzdravení mu popřáli mimo jiné současný prezident Donald Trump, neúspěšná demokratická kandidátka Kamala Harrisová i bývalý první pár Obamovi.
Příběh dvouleté Madlenky, která čeká na transplantaci kostní dřeně, rozhýbal celou Českou republiku. Do registru dárců kostní dřeně se na výzvu Madlenčina tatínka Lukáše Přibyla přišly zapsat tisíce ochotných dárců. Přestože Madlenka na ideálního dárce stále čeká, léčba přináší první pozitivní výsledky. A mezi nově registrovanými se už našly shody s dalšími pacienty.