Když jsem si s profesorem Vladimírem Mihálem povídala naposledy, opouštěl po 24 letech post přednosty Dětské kliniky Fakultní nemocnice Olomouce. V hovoru se vyznal medicíně a pronesl větu, že má rád lidi, kteří pro medicínu „hoří“.
/FOTO/ Celkem sedmnáct hasičských sborů z Rakovnicka, Kladenska a Lounska se v sobotu sjelo do Nového Strašecí, aby soutěžily pro Kristýnku z Nového Strašecí. Dohromady se na podporu její léčby vybralo skvělých 120 tisíc korun.
Dominikovi z Určic na Prostějovsku jsou pouhé dva roky a už musí svádět nejtěžší boj – boj o vlastní život. Prakticky od narození se potýká s nádorovým onemocněním v oblasti mozku, kvůli kterému je nucen podstupovat náročnou protonovou léčbu. Zdravotníky, kteří ho k lékařům pravidelně dováží, jeho příběh natolik zasáhl, že se Dominičkovi rozhodli pomoci nad rámec své práce.
Stovky dětí na Tachovsku jsou zase bez svého lékaře. Pediatr Muhsin Al Kannany sice po březnovém návratu z vězení začal zase ordinovat v Boru, Plané a Stříbře, ale teď už opět neléčí. Ač se snažil vyhnout nařízené ústavní protialkoholické léčbě a tvrdil, že pro něj v Psychiatrické nemocnici v Dobřanech aktuálně nemají místo, léčbu musel v polovině dubna nastoupit. Deníku to potvrdil chebský soudce Petr Holub. Kannany má ale šanci, že v ústavu nepobude dlouho, léčba mu může být změněna na ambulantní. Musí s tím však souhlasit nemocnice i soud.
Stovky dětí na Tachovsku jsou zase bez svého lékaře. Pediatr Muhsin Al Kannany sice po březnovém návratu z vězení začal zase ordinovat v Boru, Plané a Stříbře, ale teď už opět neléčí. Ač se snažil vyhnout nařízené ústavní protialkoholické léčbě a tvrdil, že pro něj v Psychiatrické nemocnici v Dobřanech aktuálně nemají místo, léčbu musel v polovině dubna nastoupit. Deníku to potvrdil chebský soudce Petr Holub. Kannany má ale šanci, že v ústavu nepobude dlouho, léčba mu může být změněna na ambulantní. Musí s tím však souhlasit nemocnice i soud.
Data z nositelných elektronických zařízení, jako jsou mobilní telefony nebo chytré hodinky, mohou rozšířit možnosti léčby i v lázeňské oblasti. Podle vědeckého pracovníka Institutu lázeňství a balneologie (ILAB) a profesora na 3. interní klinice 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Martina Matoulka mohou zdravotní data z těchto přístrojů pomoci monitorovat pacienta i po skončení lázeňské léčby a motivovat ho k dodržování zdravějšího životního stylu. Matoulek to řekl ČTK na konferenci Moderní technologie v lázeňství, kterou ILAB uspořádal už potřetí v Karlových Varech.
Jedna nešťastná noc změnila dvacetileté Natálii celý život. Po úniku oxidu uhelnatého z plynového kotle jí zemřel tatínek a její maminka zůstává v kritickém stavu v nemocnici a bojuje o život. Dívka, která sama před lety prošla onkologickou léčbou, se teď musí starat o staršího autistického bratra. Natálie zůstala bez rodičů, bez prostředků a s obrovskou odpovědností nejen za sebe.
Popenec obecný je bylinka, jejíž kvetoucí nať a listy si můžete nasbírat v období od března do června. Rostlinka, která je známá také jako Plazivý Charlie, může být vaším pomocníkem v kulinářském umění stejně jako při léčbě některých zdravotních problémů. Popenec pomáhá například s léčbou nachlazení, astmatu a bronchitidy. Najdete ho na loukách i v hájích, občas také prorůstá do zahrádek.
Nemocnice Jablonec nad Nisou získala prestižní status centra vysoce specializované chirurgické péče pro karcinom rekta, čímž se zařadila mezi 25 špičkových zařízení v ČR. Díky moderním laparoskopickým technikám mohou pacienti často žít bez trvalého střevního vývodu. Tým zkušených chirurgů a multidisciplinární přístup zajišťují nejvyšší standardy péče a zvyšují šance na úspěšnou léčbu.
Vrozená porucha srážlivosti krve ještě před třiceti lety vedla ke ztrátě pohyblivosti, To už dnes díky současným možnostem léčby neplatí. Spontánnímu krvácení lze předcházet, a pacienti tak vedou plnohodnotný život včetně pohybu. Názornou ukázkou se stal hromadný výstup v sobotu na vrchol Ještědu, které se zúčastnilo přes sto lidí s hemofilií.
Dvouletá fenka brazilské fily jménem Meggie má za sebou otřesný zážitek. Stejně jako její panička Hedvika Trojanová. V době nepřítomnosti své majitelky se fena ocitla na palubě vozu, který měl vážnou autonehodu. Při ní si fenka polámala přední končetiny, a to hned na několika místech. Život jí zachránili veterináři z nedaleké kliniky. Meggie je z toho venku, ale její majitelce vznikl dluh přesahující 110 000 korun.
Dvojčata Johan s Florimonem z Liberce čelí od svého narození vážné a neléčitelné nemoci, která jim pomalu ale jistě bere veškerou sílu. Jejich maminka Blanka Krouzová se o ně pečlivě stará a i přes nepříznivé prognózy stále věří v lepší výsledek. Stav dnes osmnáctiletých chlapců se však neustále zhoršuje. Každý den je pro ně plný nejen výzev, ale často i bolesti a strachu z toho, co je čeká. Oni i jejich maminka si bohužel od samého začátku uvědomují, že jejich společný čas je velmi omezený.
Již čtrnáctý ročník homeopatického kongresu se uskuteční ve dnech 11. až 13. dubna v Ostravě. Hlavním tématem letošního odborného setkání bude využití homeopatie v prevenci a léčbě srdečních a cévních onemocnění. Sjedou se na něj lékaři i střední zdravotnický personál, lékárníci a psychologové z celé České republiky, i ze zahraničí.
Znalci navrhli muži obžalovanému z pokusu o vraždu v Ústí nad Labem protitoxikomanickou ústavní léčbu. Muž je závislý na drogách a alkoholu. Událost se stala loni v červnu v ústecké čtvrti Severní Terasa.
Léčebna tuberkulózy a respiračních onemocnění Janov v Mirošově na Rokycansku slouží svému účelu už od roku 1921. Zotavovna „pro ozdravění členů podezřelých z tuberkulózního onemocnění anebo k tbc náchylným“ vznikla v budově s parkem díky Haléřovému spolku dělníků Škodových závodů. V současné době je její kapacita 170 zdravotnických a sociálních lůžek. Zařízení dlouhodobě podporují města a obce z okolí.
Šestiletý Šimonek trpí těžkým metabolickým onemocněním s názvem CDG syndrom. Navzdory nemoci, na kterou neexistuje žádná účinná léčba, má úsměv od ucha k uchu. Syndrom však ovlivňuje jeho vývoj i celkové zdraví. Rodina se snaží pro chlapce zajistit potřebnou péči, která je nezbytná alespoň pro zlepšení kvality jeho života.
V devětadvaceti letech zemřela zpěvačka Anička Slováčková. Dcera herečky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka podlehla rakovině. Informoval o tom deník Blesk s odkazem na zpěvaččina otce.
V devětadvaceti letech zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dcera herečky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka podlehla rakovině. Informoval o tom deník Blesk s odkazem na zpěvaččina otce.
Známá bylinkářka a specialistka na přírodní léčbu Jarmila Podhorná přijede na přednášku do Kulturního domu v Bludově. Ve čtvrtek 10. dubna od půl páté odpoledne bude v kinosále mluvit na téma gemmoterapie.
Dnes desetiletá Nina byla před několika lety zdravá holčička plná energie. Když si její maminka všimla drobného oparu, netušila, že jde o příznak akutní myeloblastické leukémie. Bez okamžité léčby by Nina zemřela během několika týdnů. Po náročné chemoterapii, která nezabírala, podstoupila transplantaci kostní dřeně. Dnes, po více než roce v nemocnici, se vrací k životu. I nadále však potřebuje intenzivní péči.
Blíží se prosluněná část roku a s ní i hlavní lázeňská sezona. V Česku mohou lidé navštívit desítky lázní a využít přírodní léčbu. Při mnoha zdravotních potížích mají dokonce nárok na úhradu ze zdravotního pojištění. Odborníci doporučují, aby se lidé sami svých praktických lékařů nebo specialistů na tuto možnost ptali. Tedy byli aktivní. Podle nedávného průzkumu tak totiž mnozí nečiní, byť vědí, že lázně pomáhají.
/FOTO, VIDEO/ Měsíční intenzivní terapie s využitím psychedelik namísto delší léčby pomocí obvyklých antidepresiv. Ketaminem či psilocybinem asistovanou psychoterapii nyní nabízejí odborníci z Národního ústavu duševního zdraví a brněnského Masarykova onkologického ústavu. Pro experimentální studii aktuálně hledají šedesát dobrovolníků.
Krajský soud v Brně dnes řidiči kamionu, který loni v Brně na D1 naboural devět vozů a odcizil jiný, nařídil ústavní léčbu. Muž trpí duševním onemocněním, podle soudu jednal pod psychickou atakou. Soud zároveň zastavil trestní stíhání, žalobce muže vinil z opilství. Muže soud také propustil z vazby. Muž uvedl, že ho událost velice mrzí, plně se doznal.
První onkojóga v Ústí nad Labem spouští od pondělí 14. dubna své lekce zdarma. Cvičení v prostorech studia EvianYoga na Špitálském náměstí 3 v centru města je určené pro onkologické pacienty v probíhající, doznívající nebo právě ukončené léčbě rakoviny.
Novou metabolickou ambulanci otevře Uherskohradišťská nemocnice. Zaštítit ji má oddělení klinické biochemie. Zdravotnické zařízení tak reaguje na neustálý nárůst metabolických onemocnění, který se někteří odborníci nebojí označovat termíny pandemie obezity, diabetu nebo civilizačních chorob. Informovala o tom mluvčí nemocnice Stanislava Fojtová.
Případ ubodané ženy z Jevíčka byl původně kvalifikován jako vražda. Během vyšetřování se však právní kvalifikace zásadně změnila. Nyní se Petr G. zpovídá u krajského soudu v Pardubicích z opilství. Místo původních dvaceti let mu tak hrozí jen tři roky až deset let nebo také jen ochranná léčba ve specializovaném zdravotnickém zařízení. Za změnu právní kvalifikace mohou znalecké posudky z oboru psychiatrie a psychologie. Podle nich trpí obžalovaný bludy, což je důsledek dlouhodobého užívaní drog.
Před několika dny svět obletěla zpráva, že britský král Karel III. skončil v nemocnici. Buckinghamský palác následně uklidnil, že panovníkova hospitalizace trvala jen několik málo hodin a souvisela s vedlejšími účinky léčby rakoviny, s níž se hlava britské monarchie potýká. Britská média přesto v této souvislosti nyní píšou, že je Karel III. nenapravitelný workoholik. A svůj přísný pracovní režim nezměnil ani po vážné diagnóze.
Pediatr Muhsin Al Kannany, který po opileckých eskapádách za volantem skončil za mřížemi, se v tichosti vrátil zpět z vězení a začal zase léčit děti. Na Tachovsku, kde má ordinace ve třech městech, to vítají, ale je otázkou, jak dlouho bude Kannany malým pacientům pomáhat.
Oblíbená foodblogerka Marika z Kitchen Story bojuje už více než rok s rakovinou prsu. Podstoupila chemoterapie i odstranění obou prsů, ale rakovina se i přesto rozšířila natolik, že jí už čeští lékaři nedokáží pomoci. Naději nabízí nákladná léčba na klinice v Mexiku. Díky sbírce, kterou podpořilo už 11 tisíc lidí, na ni vybrala 4 miliony korun za jedinou noc. Peníze od dárců umožní Marice podstoupit léčbu, která dává naději i tam, kde tradiční terapie selhaly.
Aktivace vrozených pohybových vzorců, stimulace specifických bodů na těle i obnovení správné pohybové funkce bez vědomé snahy člověka. To vše umí Vojtova metoda, která se osvědčila při léčbě nejrůznějších pohybových obtíží u pacientů všech věkových kategorií. Rehabilitační oddělení přerovské nemocnice nově rozšířilo své služby právě o tuto metodu.
Možná jste si někdy přáli, abyste mysleli a reagovali rychleji a naučili se více věcí za kratší dobu. Starší lidé zase touží po tom, aby neztráceli paměť a rozum jim dobře sloužil až do pozdního věku. Je řada cest, jak k těmto cílům dospět. Jednou z nich by mohl být extrakt z listů stromu Ginkgo biloba. I když jeho účinky ještě nejsou plně prozkoumány, podle řady odborníků patří mezi takzvané chytré drogy, které prospívají našemu mozku.
Celý svůj dosavadní život věnoval dnes 28letý Dárius Čoreja z Prahy vědě a studiu. Již desátým rokem se potýká se vzácným systémovým onemocněním nazvaným Behcetův syndrom. Tato nemoc se projevuje opakovaným rozsevem bolestivých vředů v ústech. Kvůli nim musel přestat studovat, nenají se a s partnerkou může kvůli velkým bolestem komunikovat jen přes překladač.
Poruchy jater jsou pro lidský organismus velmi nebezpečné, protože tento orgán plní v těle mnoho důležitých funkcí. Mezi problémy, které brání našim játrům v jejich správném fungování, patří například ztučnění jater, nazývané též steatóza. Pokud se rozvine, může vést až k obávané cirhóze jater. Když je však ztučnění jater odhaleno včas, správná léčba může celý proces zvrátit.
Britský král Karel III. byl ve čtvrtek krátce hospitalizován kvůli dočasným vedlejším účinkům léčby rakoviny. Podle médií to oznámil Buckinghamský palác. Král se později vrátil do svého sídla, zrušil však svůj oficiální program na čtvrteční odpoledne a pátek. Královský palác informoval, že šestasedmdesátiletý Karel III. trpí rakovinou, loni v únoru.
Okresní soud v Jihlavě poslal tento týden do vězení nebezpečného sexuálního devianta Bohumíra Fatra. Konkrétně za přechovávání drog, dětské pornografie, svádění k pohlavnímu styku mladistvých a ohrožování výchovy dítěte. Rozsudek zatím není pravomocný. Kromě pobytu za mřížemi mu hrozilo i umístění do ústavu zabezpečovací detence, kde končí ti nejhorší zločinci.
Na jednání Komise Rady Pardubického kraje pro koordinaci protidrogové politiky představil ředitel organizace Laxus Ondřej Šulc nový projekt sociální služby s názvem Nový začátek: Komplexní adiktologické centrum.
Fakultní nemocnice (FN) Olomouc nabízí pacientům s poškozenou chrupavkou nejmodernější léčbu. Ortopedi využívají ke zhojení tkáň z postiženého místa a krevní plazmu, které po úpravě metodou AutoCart zavedou pacientovi do místa defektu. Inovativní metoda podle olomouckých odborníků přináší velký posun v léčbě tohoto onemocnění.
Dlouhodobě užívala kortikosteroidy, někdy též nazývané kortikoidy, což jí způsobilo únavu, bolesti i křeče. Žena ze středních Čech popsala Deníku své potíže. Podle odborníků mohou být reakce lidí různé, proto je důležité, aby lékaři účinky sledovali a případně navrhli jinou léčbu.
Cílem podcastů Deníku ze západu je přinášet rozhovory se zajímavými lidmi. Dnešním hostem byl krajský odborník pro obor psychiatrie Karlovarského kraje, psychiatr a gerontopsychiatr a primář psychiatrického oddělení Nemocnice Ostrov Tomáš Turek. Ptali jsme se, proč Nemocnice Ostrov rozšiřuje prostory psychiatrického oddělení, co s rozšířením souvisí, zda je zájem o léčbu a mnohem víc.
Balneoterapie je jednou z nejstarších léčebných metod. Pacientům ulevuje díky využívání přírodních zdrojů v nejrůznějších formách. Při balneoterapii se používají minerální vody, přírodní plyny nebo třeba rašelinové a slatinné koupele i zábaly. Pomoci může například při léčbě bolestí kloubů a páteře či neurologických onemocněních.
Bolestivá menstruace, časté záněty a nezřídka i neplodnost. Odhadem čtvrt milionu žen v Česku trpí endometriózou. Mnohé přitom léta svou diagnózu neznají. Ministerští úředníci a politici proto ve spolupráci s odborníky a pacientkami zřídí po republice vysoce specializovaná pracoviště. Slibují si od toho včasné odhalení nemoci i nasazení cílené léčby.
Fakultní nemocnice (FN) Olomouc nabízí pacientům s poškozenou chrupavkou nejmodernější léčbu. Ke zhojení využívají ortopedi tkáň z postiženého místa a krevní plazmu, které po úpravě metodou AutoCart zavedou pacientovi do místa defektu. Inovativní metoda podle olomouckých odborníků přináší velký posun v léčbě tohoto onemocnění.
Nejvýše čtyři dny od objednání na preventivní vyšetření rakoviny prsu se dočkají ženy v Nemocnici Písek samotného mamografického vyšetření. Čekací doba na screeningové vyšetření rakoviny prsu se zde v posledních letech kvůli enormnímu zájmu veřejnosti neustále zvyšovala a dosahovala i několika měsíců. Písecké nemocnici se ji podařilo výrazně snížit díky organizačním a personálním změnám.
Od dvaaosmdesátiletého muže z Německa přišlo Jitce Kendricks (51), žijící v Sušici na Klatovsku, během dvou let bezmála 65 milionů korun. Nedorazily na její účty obstavené kvůli exekucím, ale na účty jejích známých, kteří jí je pak předávali. Věřitelé tak ostrouhali a neviděli od ní ani korunu. Klatovský soud za to Kendricks poslal za mříže. Proti verdiktu se na místě odvolala.
/FOTO/ Teprve dvouletá Meliska z Pustiměře potřebuje podporu, trpí totiž závažnou autoimunní nemocí. Do pomoci se už ve čtvrtek dvacátého března ve Vyškově zapojí i účastníci swingového benefičního koncertu. Sejdou se od osmnácti hodin v tamním hřbitovním kostele.
Sedmnáctiměsíční Viktorka z Chotěboře se narodila s postiženou páteří a celou spodní polovinou těla. Holčička má vzácnou vývojovou vadu – syndrom kaudální regrese a navíc nemá žádný orgán kromě plic na správném místě. Pomoc Viktorce nabídli lékaři z Rakouska, ale pojišťovna drahou léčbu odmítla proplatit. Maminka, která počítá každou korunu, proto prosí veřejnost o pomoc prostřednictvím sbírky.
Ilona Průchová je 42letá maminka dvou desetiletých dívek. Když se před pěti lety dozvěděla, že trpí rakovinou prsu, rozhodla se to hlavně kvůli dcerám nevzdat a hledat cestu, jak se úplně uzdravit. Má za sebou sice úspěšnou léčbu v zahraničí, ovšem nyní se musí zbavit metastáz v podkoží. Nemoc totiž kvůli nim může kdykoliv znovu naplno propuknout. Jedna léčebná procedura ovšem stojí 600 tisíc korun. Ilona potřebuje tři. Vybírá na ně peníze na platformě Donio.
„Po napadení má Victorka trvalé následky. Čas běží!“ Tak zněl titulek veřejné sbírky pro malou holčičku z Liberce. Čas už vypršel a vybralo se téměř 4,5 milionu korun – výrazně více, než byla cílová částka. Maminka Victorky Deníku prozradila, co plánuje s přebytečnými prostředky udělat a jakou léčbu teď může díky vybraným penězům Victorka podstoupit.
Péči o druhé zasvětila Monika Mrázová celý svůj profesní i osobní život. Jako zdravotní sestra na resuscitačním oddělení Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) denně zachraňovala cizí životy. Nyní však už půl roku bojuje o ten svůj. V září roku 2024 byla mladé ženě diagnostikována agresivní rakovina prsu s metastázemi. Na rakovinu nedávno zemřela i její maminka. Aby mohla Monika s nemocí dále bojovat, vznikla pro ni sbírka na dobročinné platformě Znesnáze.