Pijavka lékařská je fascinujícím tvorem. V Evropě jí však hrozí vyhubení, a to kvůli odchytům pro léčebné účely. Pijavky totiž produkují unikátní látku hirudin a dalších zhruba dvacet bioaktivních látek. Léčba pijavicemi je praxí známou minimálně tři a půl tisíce let. Své uplatnění nachází pijavka lékařská i v současnosti, a to například při plastických operacích.
Nemocnice Ivančice znovu poskytuje Vojtovu metodu. Jedná se o ověřenou terapii léčby především u dětí. Rehabilitační oddělení nabízí navíc konzultace či zaškolení certifikovaným dětským fyzioterapeutem rodičům, jejichž děti tuto terapii potřebují. Informovala o tom nemocnice v tiskové zprávě.
Epidemie chřipky je v plném proudu. Šíří se hlavně mezi dětmi, na což některé školy reagují i tím, že prodlužují pololetní prázdniny. S horečkami, bolestmi hlavy a kloubů či dráždivým kašlem ale uléhají lidé různých věkových kategorií včetně důchodců. Deník proto přináší souhrn častých chyb při kurýrování se z chřipky. A zároveň rady, jak postupovat správně.
Ženy s dráždivým močovým měchýřem nebo s jeho malou kapacitou mohou v Nemocnici Písek podstoupit léčbu botulotoxinem, která snižuje frekvenci močení i jeho nutkavost a zmírňuje urgentní inkontinenci. Léčba je nově zařazena do nabídky služeb Urogynekologického centra Nemocnice Písek.
Kurkuma je oblíbenou přísadou do jídel. Má nejen lahodnou chuť, ale i léčivé vlastnosti. Díky obsahu sloučenin s protizánětlivými a antioxidačními účinky pomáhá proti zánětu, ulevuje při infekcích dýchacích cest a zlepšuje imunitu. Kurkuma tak může našemu organismu prospívat zláště nyní, v období proměnlivého počasí a častých chřipek.
Chřipková epidemie a různé virózy čím dál více trápí obyvatele České republiky. Bolest v krku tak sužuje hodně lidí. Škrábání a pálení v hrdle bývá velmi nepříjemné a každý se ho snaží co nejdříve zbavit. Nejjednodušší způsob, který každý zvládne doma, je kloktání. Někdo kloktá slanou vodu, jiný zkouší bylinkové odvary, silnější nátury volí slivovici. Řada lidí však věří v blahodárné účinky, které přináší kloktání jablečného octa.
Na severu Čech je ojedinělá a je také šetrnější. Řeč je o miniinvazivní metodě léčby zánětlivé cysty u kostrče dětí a mladistvých, kterou aplikují chirurgové v ústecké Masarykově nemocnici, jako jediní v severních Čechách. Tento šetrnější způsob zákroku mladiství pacienti velmi dobře snáší a oproti původně používaným metodám zajišťuje jejich rychlý návrat do běžného života. Problémy s cystami trápí zejména chlapce s bohatým ochlupením, na vině může být i nošení těsných džínových kalhot.
Rakovina je choroba, která mnoha lidem nahání hrůzu. Je o to zákeřnější, že lidé v některých případech příznaky tohoto onemocnění vůbec nezaznamenají. Na problém se tak přijde buď náhodou, nebo příliš pozdě. Typy nádorů, které mohou růst v těle, aniž by způsobovaly znatelné potíže, jsou považovány za tichou smrtelnou hrozbu. Dají se nazvat tichými zabijáky.
Hamzova léčebna v Luži na Chrudimsku se pustila do rozsáhlé rekonstrukce historického Pavilonu M, který byl postaven ve 20. letech minulého století. Stav pavilonu již nevyhovoval současným požadavkům na poskytování zdravotní péče.
Biatlonistka Markéta Davidová se kvůli léčbě vyhřezlé ploténky nezúčastní únorového mistrovství světa. Radiožurnálu Sport to řekl prezident svazu Jiří Hamza. Zraněná záda Davidové stále nedovolují plnou zátěž, bude pokračovat v konzervativní léčbě.
V Tmani se konal benefiční koncert na podporu Olgy Herdové, bývalé učitelky ze Suchomast, která bojuje s rakovinou. Akce, organizovaná místní farářkou a učitelkou, měla za cíl vybrat prostředky na nákladnou léčbu v Německu.
Nová ortopedicko-traumatologická stanice Městské nemocnice Ostrava je určena pro pacienty s poraněním kostí a kloubů, kteří podstupují konzervativní nebo operační léčbu. Umístěna je v prostorách zmodernizovaného pavilonu E2. K dispozici má 19 lůžek na pěti dvoulůžkových a třech třílůžkových pokojích. Pokoje jsou vybaveny monitory životních funkcí, jsou plně klimatizovány a jejich součástí je sociální zařízení a také televize.
Mladá zubní lékařka, která si nedávno otevřela vytouženou zubní ordinaci na Šumpersku, měla s jejím zařizováním mnoho starostí. I ty možná přispěly k tomu, že dnes trpí velmi agresivní formou rakoviny – astrocytomem grade IV, tedy nejzhoubnějším glioblastomem. Čeští lékaři jí dávají tři roky života, ovšem v zahraničí existuje naděje v podobě protinádorové vakcíny. Dostupná je v litevském Vilniusu a stojí dva miliony korun.
Péče o duševní zdraví, o zrak, pomoc při nastavení léčby rakoviny plic, kontrola kožních znamének i třeba rychlé zachycení rizik spojených s nebezpečnými infekcemi v nemocnicích. V tom všem pomáhá a může pomáhat v budoucnu umělá inteligence. Její vývoj je dynamický, zdravotníkům usnadňuje práci a pacientům zvládne zachránit život.
Bývalá učitelka ze Základní školy v Suchomastech bojuje s rakovinou. V léčbě jí může pomoct speciální léčba v Německu, kterou ale nehradí pojišťovna. Její manžel se nyní obrací na veřejnost s žádostí o pomoc. V Tmani se na podporu paní Olgy dokonce uskuteční speciální koncert. Vznikla už i sbírka s názvem Dejme Ole šanci na život.
V životě je vše relativní. Někteří váhají, kam investují své přebytečné peníze, jiní se modlí, aby jich měli dost na přežití dalších měsíců. A to doslova. Eva Vyškovská jednoho dne náhle upadla. Následné vyšetření u ní odhalilo agresivní mozkový nádor glioblastom. V Čechách jí nikdo nedokáže pomoci. Zbývat jí tak mohou poslední měsíce života. Pokud však vybere dost peněz na zahraniční léčbu, z měsíců se mohou stát roky. Její život je tak nyní v rukou druhých lidí.
Umělá inteligence (AI) přináší revoluční změny do medicíny. V posledních letech se stává klíčovým faktorem v diagnostice a léčbě nemocí. Jedním z příkladů, jak AI mění zdravotnickou praxi, je systém Carebot, který používají na radiologickém oddělení v Nemocnici Tábor, a.s.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ O příběhu dnes už šestnáctiletého Martina z Nymburka jsme psali poprvé v dubnu 2023. Tehdy čtrnáctiletý chlapec byl na začátku boje ze zákeřnou nemocí jménem akutní lymfoblastická leukémie. Kvůli nákladům spojeným s léčbou se rodina dostala do těžké životní situace a maminka Marie Holzäpfelová založila sbírku na portálu Donio s názvem Pomoc pro Martina.
Roman Čelikovský byl čerstvě ženatý a těšil se na vlastní potomky. Místo toho si však před čtyřmi lety nahmatal bulku na ruce, ze které se vyvinul zhoubný nádor Rhabdomyosarcom. Mladý muž se pokoušel vybrat 5 milionů korun ve sbírce, aby mohl odjet na specializovanou kliniku v Americe. Bohužel zemřel dříve, než se mu to podařilo. Jeho peníze dnes pomáhají nemocným dětem. In memoriam jim rozdal už téměř polovinu peněz, které měly původně zachránit jeho.
Lucie z Jirkova se dlouhá léta potýkala s migrénami, které jí komplikovaly život doma i v práci. Po neúspěšných pokusech o léčbu našla úlevu až díky moderní biologické terapii, kterou nabízí chomutovská nemocnice. Jak tato inovativní metoda změnila její každodenní realitu?
Muž zneužil děti z vlastní rodiny, natáčel si to a na sítích se s tím pak chlubil vytipovaným chlapcům, kterým za jejich nahé fotky nabízel virtuální měnu do počítačové hry.
Migréna postihuje v Česku přibližně milion lidí a může výrazně ovlivnit kvalitu jejich života. V Chomutovské nemocnici už rok pacientům pomáhá specializované centrum pro diagnostiku a léčbu bolesti hlavy, které se nachází na neurologickém oddělení.
Příběh matky čtyř dětí z Austrálie, která na sítích sdílela boj své nejmladší dcery s těžkou nemocí, zasáhl přes milion lidí. Ti zoufalé matce přispívali na léčbu ve veřejných sbírkách. Nyní momfluencerka Allanah Harrisová čelí policejnímu vyšetřování. Vše si údajně vymyslela a symptomy dceři způsobovala podáváním psychofarmak.
S umělkyní Terezou Jacob jsem se potkala před dvěma lety. Pozvala jsem ji tenkrát do svého podcastu O životě zblízka, kde se posluchačům svěřila se svými traumaty, která si odnesla z násilnické rodiny. Později se Tereza přiznala, že to všechno, co si prožila, má mnohem větší dopad. Nejen, že těžko navazuje intimní vztahy, ale stala se také závislou na alkoholu.
Úročník bolhoj je pohledná bylina s efektními žlutými květy. Naši předkové jej považovali za spolehlivý prostředek proti uřknutí, ale jak už napovídá název, věděli také o jeho ozdravných účincích. Úročník bolhoj používali na vyrážky a hojení ran, na nervové problémy, ale také k očistě organismu a jako prostředek, který zlepšuje metabolismus.
Jako dítě slavných rodičů měla před sebou jasnou cestu. Do světel showbyznysu vstoupila už jako batole a osud jí byl dlouho nakloněn. V divadle, v muzikálech, v pohádkách. Dnes Anička Slováčková už podruhé statečně bojuje s rakovinou, která ji donutila rychle dospět. Z holčičky nemoc udělala silnou mladou ženu, která ví, jak pomoci druhým.
Rakovina bohužel patří k onemocněním, kterých v dnešní době přibývá nejen u lidí, ale i u psů. A stejně jako u člověka, vznik rakoviny může mít i u čtyřnohého parťáka mnoho příčin. Jako u naprosté většiny problémů také tady platí, že čím dříve to začneme řešit, tím lépe. Včasné rozpoznání příznaků a správná diagnóza mohou psovi značně prodloužit život.
/FOTO/ Překonala amputaci i transplantaci srdce, nyní potřebuje speciální voděodolnou elektrickou protézu. Na platformě Donio ni probíhá sbírka, která jí může pomoci splnit sen o návratu k aktivnímu životu. Zbývají tři týdny na dosažení cílové částky téměř 1,9 milionu korun.
Dlouhý, nicméně statečný boj s rakovinou. Slibné výsledky léčby a pak zdrcující zpráva o dalších metastázích. To je v kostce shrnuté drama, které prožívá maminka dvou dcer z Děčan u Třebívlic. Od šance na život v podobě nákladné léčby v zahraničí ji dělí „jen“ pár stovek tisíc korun. Blízcí se snaží prostředky pro ni sehnat přes sbírku na portálu Donio.
Upřímná zpověď bývalého reprezentačního gólmana Luďka Mikloška překvapila fanoušky v Česku, ale i Anglii. Současný sportovní ředitel ostravského Baníku oznámil světu, že mu byla diagnostikována rakovina. Do léčby chemoterapií se ale rozhodl nejít, chce prý žít normální život. Mikloško není ale jedinou slavnou osobností, kdo s těžkým protivníkem bojoval.
Peklo v jedné z cel borské věznice, které svým spoluvězňům připravili dva agresoři, odvážný kalendář hasiček z Dolců na Plzeňsku nebo možný útok vlka u Litic. Nejen takový byl letošní rok na webu Plzeňského deníku. Podívejte se, jaké články vedly u vás, našich čtenářů.
To, o čem se nějakou dobu v zákulisí jen mluvilo a tiše se kolem toho našlapovalo, má punc oficiality. Bývalý fotbalový gólman a v současnosti sportovní ředitel Baníku Ostrava Luděk Mikloško skrze někdejší klub West Ham, jehož je legendou, oznámil, že již tři roky bojuje s rakovinou. Zároveň odstoupil od léčby chemoterapií. „Chci žít normální život,“ prohlásil pro stránky anglického klubu funkcionář, kterému hold vzdají fanoušci při nedělním večerním zápase „Kladivářů“ s Liverpoolem.
To, o čem se nějakou dobu v zákulisí jen mluvilo a tiše se kolem toho našlapovalo, má punc oficiality. Bývalý fotbalový gólman a v současnosti sportovní ředitel Baníku Ostrava Luděk Mikloško skrze někdejší klub West Ham, jehož je legendou, oznámil, že již tři roky bojuje s rakovinou. Zároveň odstoupil od léčby chemoterapií. "Chci žít normální život," prohlásil pro stránky anglického klubu funkcionář, kterému hold vzdají fanoušci při nedělním večerním zápase "Kladivářů" s Liverpoolem.
Bylince, která dostala jméno podle tvaru svých plodů připomínajících kotvu, se lidově říká rostlinná viagra. Kotvičník ale rozhodně není, jako pověstná modrá pilulka, určen pouze pro muže. Energii, podporu libida a také všechny své léčivé účinky může stejně dobře nabídnout i ženám. Na co přesně pomáhá kotvičník a kdo by měl výtažky z něj využívat, radí lékárnice.
V novém pavilonu Kardiocentra ústecké Masarykovy nemocnice Krajské zdravotní nedávno zaléčili novou metodou první pacienty se srdeční arytmií. Metodu zničení tkáně, která arytmii způsobuje, pomocí zařízení Farapulse, představil v praxi ústeckým kardiologům profesor Petr Neužil, primář Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce. Ten se na vývoji nové metody spolu se společností Boston Scientific podílel.
I přes pověst jednoho z nejklidnějších dnů roku měli pardubičtí strážníci na Štědrý den napilno. Během svátečního dne vyjížděli k 43 událostem, mezi nimiž nechyběly zásahy u zábavní pyrotechniky, odchyt psa, problémy v nemocnici ani asistence seniorům.
Letošní rok byl opět plný silných příběhů, pohnutých životních osudů, ale i radostných okamžiků, když se podařilo vybrat dostatek peněz na léčbu nemocných členů rodiny či přátel. Někteří však takové štěstí neměli a peněz od dárců se bohužel nedožili. Redaktorka Kateřina Němcová, která o nelehkých životních osudech pravidelně píše, vybrala devět nejsilnějších příběhů roku 2024.
Biatlonistka Markéta Davidová na operaci kvůli vyhřezlé ploténce zatím nepůjde. Mistryně světa ve vytrvalostním závodu z roku 2021 na instagramu uvedla, že se konzervativní léčba vyvíjí dobře a bude v ní pokračovat. Kvůli bolestem zad Davidová v těchto dnech nestartuje na Světovém poháru ve francouzském Annecy.
Léčba rakoviny u britského krále Karla III. postupuje dobře a bude pokračovat také v příštím roce, řekl v pátek agentuře Reuters zdroj z Buckinghamského paláce. O tom, že monarcha má blíže neupřesněnou formu rakoviny, informoval královský palác letos v únoru.
Nepotřebují milionovou léčbu, ani nebojují o holý život. I tak jsou však kvůli svému onemocnění značně limitovány a usilují o každou korunu, aby mohl být jejich život alespoň o trochu snazší. O kom je řeč? O dětech, za něž na dobročinné platformě Donio bojuje Nadace Naše dítě. Ríšovi, Kačence, ani Karolínce se však potřebné peníze vybrat nedaří.
Fakultní nemocnice Plzeň začala využívat novou metodu hmotnostní spektrometrie, která umožní lepší dávkování léků u pacientů s psychickými i jinými onemocněními. Díky ní mohou lékaři zjistit přesné množství účinné látky v krvi pacienta již během prvních dní užívání léků, což vede k rychlejší reakci a správnému nastavení dávky.
Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice reaguje na rostoucí potřebu specializované péče pro pacienty trpící chronickou bolestí otevřením nové algeziologické ambulance. Ambulance sází na ověřené postupy i nové metody léčby jako je miniinvazivní neuroablace nebo akupunktura.
V prosinci udělila Vědecká rada Národní psychiatrické ceny Vladimíra Vondráčka cenu za nejlepší práci na téma Deprese a sebevražednost – prevence a léčba – v kategorii praktická aplikace kolektivu psychologů a lékařů Dětské psychiatrické nemocnice Opařany (DPN). Program dává malým pacientům naději a motivaci k léčbě.
Bez dobře fungujících rukou se nikdo neobejde. Problémy s rukama, především křeče a bolesti v dlaních a zápěstí, brnění nebo dokonce necitlivost ruky, řeší ve své ordinaci často nejen praktičtí lékaři, ale i neurologové a fyzioterapeuti. Zeptali jsme se odborníků, jak na křeče v rukách i jak se vypořádat především s hodně častým syndromem karpálního tunelu.
Nadace Pražské děti předala Klinice dětské hematologie a onkologie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a FN Motol symbolický šek na 1 milion korun. Jde o výtěžek pravidelné každoroční sbírky, kterou tato nadace každoročně organizuje především v období adventu a Velikonoc na Staroměstském náměstí. Klinika hodlá z výtěžku financovat především výzkum léčby dětské leukémie a nádorů mozku.
/ROZHOVOR/ Ordinaci uznávaného přerovského onkologa Lubomíra Skopala navštěvovaly před lety stovky pacientů. Dnes uzdravuje nemocné nejen ve Francii, kde profesně působí, ale i celé řadě exotických destinací. To, co český zdravotnický systém zavrhoval, je v zahraničí cennou a žádanou devizou - věnovat se péči o pacienta i z té nejzapadlejší vísky v místě, kde je to pro něj dostupné.
Nemocnou fenku někdo uvázal v lese na Hůrce v Pardubicích. V útulku dostala jméno Kirra, trpí vážnými zdravotními problémy, včetně nádoru mléčné žlázy, čeká ji náročná léčba.
Petra Alexová ví, že z rakoviny prsu v konečném stadiu se nevyléčí. Kvůli svým dětem chce ale vydržet co nejdéle. Její situace je velmi vážná. Když jí lékaři nemoc diagnostikovali, na rovinu jí řekli, že ji vyléčit nedokážou. Tedy až na jednoho vídeňského lékaře, který jí nabídl šanci alespoň na výrazné prodloužení života. Zahraniční léčba však stojí 3 miliony korun.
Co dělat a za kterým specialistou jít? S tímto problémem se potýká mnoho lidí, jimž zdravotníci diagnostikují rakovinu. Vyplývá to z dotazníkového šetření spolku Hlas onkologických pacientů. V současné době startuje jeho druhá část, kdy zájemci mohou popsat zkušenosti s léčbou. Podle odborníků je důležité s ní neotálet.
Vyžádaná přednáška na konferenci Japonské společnosti pro radiační onkologii, jednání na úřadu pro kontrolu léčiv a konzultace s kolegy z univerzitní nemocnice ve městě Nagoja. Takový byl ve stručnosti hlavní program pětidenní pracovní návštěvy přednosty Kliniky onkologické FNO a LF OU doc. MUDr. Ing. Jakuba Cveka, Ph.D., MBA, a klinického inženýra CyberKnifu Ing. Lukáše Knybla, Ph.D., v Japonsku.