Možnost pojišťoven vymáhat peníze za zdravotní potíže způsobené vlastní vinou, zrušení rezervních fondů a nabobtnání těch preventivních. To jsou jen některé věci, které má přinést připravovaná novela zákona. Někteří odborníci poukazují na její nedostatky.
Jako zlý sen se jeví příběh paní Moniky Křížové, která v přechozím roce přišla téměř o všechno. Nejprve málem o čerstvě narozené děti, pak o tatínka a před několika týdny jí zemřel i milovaný manžel. Že trpí rakovinou slinivky břišní, si vyslechl minulý rok těsně poté, co si domů přinesl dvě dcery, které samy bojovaly dlouhé tři měsíce na JIP o život.
Šárce Martinákové z Rožnova pod Radhoštěm se před několika lety obrátil svět vzhůru nohama. Osmnáctiletá studentka Středního odborného učiliště v oboru kadeřnice onemocněla akutní lymfoblastickou leukémií, zhoubným onemocněním kostní dřeně. Po dvou letech léčby se potýká s těžkými psychickými problémy.
Postihla někoho z Vašich blízkých mozková cévní příhoda? Máte dotaz k prevenci či léčbě tohoto onemocnění? Zeptejte se vedoucího lékaře Neurologické kliniky MUDr. Vladimíra Rohana, Ph.D. online. Své dotazy můžete posílat tento týden od úterý do čtvrtka, lékař bude odpovídat ve čtvrtek od 10 hodin.
Padal sníh, teplota pod nulou, ale ani to neodradilo více než tři desítky otužilců, aby se ponořily do ledové vody v Poběžovicích v rámci charitativní akce pro sedmiletého Matýska Šebelíka z Hostouně. Tu pořádala parta otužilců Koulevledu, která chce podpořit jeho léčbu.
Třinecká Nemocnice Podlesí, člen skupiny AGEL, je nejlepším zdravotnickým zařízením v České republice. Jako absolutní vítěz byla oceněna v kategorii Nejlepší nemocnice 2023 v rámci ankety nezávislého sdružení Health Care Institute (HCI).
Rakovina prostaty je u mužů nejčastějším zhoubným nádorem. Týká se především mužů po padesátce a způsobuje nádory, které mohou růst velmi pomalu. Jejich vývoj po dlouhou dobu také může probíhat skrytě, takže po výskytu potíží může být na účinnou léčbu již pozdě. V současné době je v ČR ročně diagnostikováno kolem 8000 případů, což je téměř třikrát více než před 20 lety.
Mnozí z vás si možná vzpomenete na Marianku, která mohla být nadějnou tanečnicí po své mamince, ale kvůli spinální svalové atrofii skončila na invalidním vozíku. Na první pohled krásná dívka, o které si lidé často myslí, že si sedla na vozík jen tak z legrace, však nedávno bojovala o svůj život v umělém spánku. A to vše kvůli obyčejné rýmě. Jak je na tom dnes?
Tato potravina je nerozlučně spojená především s chladným obdobím roku. Když potřebujeme zastavit začínající nachlazení, nebo se rychle uzdravit z kašle a rýmy, saháme po ní všichni. Není totiž lepší ingredience na oslazení léčivého bylinného či zázvorového čaje, než med. A pokud jde o domácí léčbu poranění, je to opět med, který pomůže. Jak potvrzují lékaři, med vytváří vhodné prostředí pro hojení ran.
Sbormistrovi, který dlouhodobě znásilňoval a zneužíval malé zpěváky ve farním pěveckém sboru, uložil dnes pražský městský soud čtyři roky vězení. Součástí trestu je i ústavní sexuologické léčení a maximální, tedy desetiletý zákaz práce s dětmi. Verdikt zatím není pravomocný. Muž se po svém zadržení ke skutkům postupně přiznal a po propuštění z vazby dobrovolně nastoupil do bohnické léčebny, kde se přes rok léčí s homosexuální pedofilií.
Když rodiče vážně nemocného dítěte požádají veřejnost o peníze na jeho léčbu, Češi neváhají přispět. Mnohým zároveň vadí, že ji neplatí zdravotní pojišťovny. Deník zmapoval podmínky, kdy lze léčbu uhradit a kdy zbývá jen veřejná sbírka.
Nemoci srdce drží neblahé prvenství v počtu úmrtí v Evropě i Česku. Lékaři proto hledají cesty, jak to změnit. Apelují na prevenci, dostupnou moderní léčbu i racionální využívání umělé inteligence.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Již potřinácté se ukázalo, že lidé z Rakovnicka mají srdce na správném místě. Na charitativní akci Boxeři dětem v Kulturním centru Rakovník společně vybrali neuvěřitelných 220 tisíc korun na pomoc nemocné Kristýnce z Nového Strašecí, která trpí leukodystrofií.
Rodičům Kateřině a Martinovi Goldsteinovým z Liberce se v listopadu 2021 narodil syn Teodor, který hned na začátku života trpěl těžkou svalovou slabostí, byl téměř nehybný, neplakal a měl obtíže s přijímáním potravy. Díky tomu trpěl podvýživou. Po devatenácti dnech mu lékaři diagnostikovali Prader-Willi syndrom (PWS).
V nemocnici využívají novou metodu pro diagnostiku a chirurgickou léčbu nádoru prsu - mamografický screening. Nádorová onemocnění prsu jsou u žen stále častějším onemocněním a některé nádorové změny nemusí žena ani rozpoznat, bývají nehmatné. Lékařům umožňuje novinka takový nádor před chirurgickým odstranění označit.
Spolek na ochranu zvířat denně řeší závažné případy a zvířat stále přibývá. Podvýživa, nehoda, tržné rány, nucené uspání zvířete. To jsou smutné osudy psů a koček, se kterými se moravskoslezský spolek denně potýká. „Už meleme z posledního,“ říkají dobrovolníci. Jejich pomoc zvířatům navíc málokdo ocení. Dobrovolní záchranáři se tak v touze pomoci čtyřnohým kamarádům zadlužují.
S rakovinou plic si lékaři umějí poradit. Důležité je zachytit ji včas. Jelikož ale lidé přijdou kvůli léčbě do ordinace mnohdy pozdě, má ze všech typů rakovin nejvyšší úmrtnost. Listopad je celosvětovým měsícem šíření povědomí o rakovině plic. Mnohá místa v Česku nabízejí vyšetření zdarma.
Nehty mohou v určitých obdobích života měnit svůj tvar, barvu i sílu. Podle jejich vzhledu můžete poznat, co vašemu tělu chybí, nebo s čím zrovna bojuje. Zbystřit byste měli především ve chvíli, když se na nehtech objeví rýhy, skvrny, praskliny či podélné čáry. Někdy totiž mohou nehty poukazovat na plíseň, jindy na agresivní rakovinu. Jak poznat nemoc podle nehtů? A co znamenají bílé skvrny na nehtech?
Sbírka pro malého Martínka Zatloukala, která se uskutečnila na začátku podzimu, vám nejspíš nemohla uniknout. Pro nemocného chlapce s kudrnatými vlásky a roztomilým úsměvem se vybrala obrovská částka v rekordním čase. Během pár dní získal od štědrých lidí na svou léčbu přes 150 milionů korun. Kdy Martínek podstoupí léčbu, kterou kliniku rodina vybrala a jak je na tom chlapeček aktuálně se zdravím?
Tmavé kruhy pod očima jsou často varováním našeho těla, že si dopřáváme příliš málo spánku. Někdy se však tento kosmetický problém stává vážným zdravotním rizikem, nebo spíše jeho vnějším projevem. Pro úspěšnou léčbu je vždy potřeba určit, co tmavé kruhy pod očima způsobuje. Někdy nás totiž může tělo tímto způsobem varovat, že nám hrozí selhání jater či trpíme jinou vážnou chorobou. Co ale na kruhy pod očima zabírá a jak se jich zbavit?
Příběh armádní vojákyně a letušky Lenky Růžkové strhl opět obrovskou vlnu solidarity. Její situace je vážná a bez speciální a drahé léčby u nás prakticky neřešitelná. Možná proto se během 24 hodin našlo téměř 11 500 lidí, kteří svým příspěvkem umožnili mladé ženě, jež onemocněla nejagresivnější formou rakoviny, podstoupit léčbu, která jí může zachránit život.
Speciální mýdlo mladého Američana by mohlo pomoci lidskému imunitnímu systému v boji s rakovinou kůže. Navíc se může jednat o cenově dostupnou možnost léčby. Chlapec získal za vynález ocenění.
Anna Julie Slováčková vydala nové album, na jehož křtu ji na pódiu nečekaně překvapili rodiče. „Nejdřív jsem z toho, že za mnou přišli, nebyla úplně nadšená. Ale pak jsem byla ráda,“ svěřila se v rozhovoru pro časopis Story. Zpěvačka zároveň otevřeně promluvila o vážné nemoci, která ji už podruhé atakuje, a prozradila, u koho našla v nejtěžších chvílích pevné objetí i velkou útěchu.
Už vám někdy někdo řekl, že byste si měli čistit cévy? Dost možná ne. Přitom jsou zanesené tepny velmi častým důvodem úmrtí. Pokud ovšem víte, jak si tepny vyčistit, můžete předejít srdečnímu onemocnění, které nezřídka končí smrtí. Jaké potraviny čistí cévy, které potraviny tepny ucpávají a lze se v léčbě ucpaných cév spolehnout na zázračnou bylinku?
Jak agresivní dokáže být rakovina, poznala bohužel na vlastní kůži armádní letuška Lenka Růžková. Když si nahmatala na břiše bulku, nečekala, že to bude něco závažného. Bohužel se však jednalo o maligní melanom, projev nejagresivnější formy rakoviny kůže. Nádor připravil Lenku o zdraví, ale nikoliv o víru. Na její léčbu v zahraničí přispěli Češi už přes 5 milionů korun, ale ona chce hlavně to, aby se o této nemoci dozvědělo co nejvíce lidí.
Poprvé ve své historii dnes podala náchodská nemocnice pacientce s onkologickým onemocněním biologickou léčbu. Jde o nový typ protinádorových léků, které působí přednostně na nádorové buňky a zmírňují tak nežádoucí účinky na zdravé tkáně, které jsou obvyklé u běžných cytostatik.
Evropa i svět bojují s odolností lidí vůči antibiotikům, která přináší i oběti na životech. Na vině je nadužívání či příliš dlouhá léčba. V Česku pomáhá osvětová kampaň.
Na kašně mají sádrového krokodýla, ve vodě jejich fontánky se zase uhnízdila rodinka umělých kachniček. Richard Kondr z Teplic a jeho manželka jsou zkrátka hračičky a dekorace milují. Na zeď domu si o Halloweenu pověsili pavouka v síti a už ho nikdy nesundali. Lidi to moc nechápou.
Lepší ovládání, kvalitu obrazu, velkoplošné monitory a nižší radiační zátěž pro pacienty i personál přinášejí dvě nové angiolinky, kterými letos rozšířila své vybavení Kardiologická klinika FN Plzeň.
Lidé trpící migrénou, kterých je v České republice více než jeden milion, mohou opět přijít konzultovat svůj stav se specialisty. Po úspěšném prvním ročníku otevírá letos své dveře osm Center pro léčbu bolestí hlavy. Jedním z nich je i to v Náchodě, a to ve čtvrtek 2. listopadu.
Tma, zima a spousta práce i povinností doma trápí nyní čím dál víc lidí. V posledních letech u nás tak přibývá těch, kdo trpí depresemi a syndromem vyhoření. Odborníci ale upozorňují, že není třeba každému hned předepisovat léky na duši. Klíčové je, aby se člověk postaral o svou psychiku nejprve sám změnou životního stylu. Máme pro vás sedm lékaři doporučených tipů. Když je využijete, s velkou pravděpodobností nebudete antidepresiva potřebovat.
Vědcům se podařilo učinit největší průlom v léčbě rakoviny děložního čípku za posledních dvacet let. Díky objevu účinnosti nové indukční chemoterapie doprovázené standardní chemoradiací snížili riziko úmrtí žen s touto nemocí nebo její návrat až o 35 procent.
Ministerstvo zdravotnictví (MZd) a Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) varují před užíváním léku ozempic získaného jinak na předpis lékaře a vyzvednutého v lékárně, například koupeného přes internet. Může jít o padělek, jehož aplikace může způsobit vážné zdravotní komplikace s ohrožením života. MZd o tom, že se tyto padělky objevily v EU, informovalo v tiskové zprávě. V Rakousku několik lidí po aplikaci takové látky skončilo v nemocnici.
Maminka dvou malých dětí Hana Čechová nedávno sebrala odvahu a vystoupila před novináři se svým příběhem. Vyprávěla o tom, kolik snahy ji vždy stálo zhubnutí pár kilogramů. Jak už téměř hladověla, a přesto stále přibírala. Jak dlouho nenacházela pochopení od lékařů. Nakonec ji k odhalení příčiny jejího trápení, kterou je málo známá, ale přesto poměrně častá nemoc, přivedla její kamarádka. Hana Čechová má nemoc s názvem lipedém.
Rýma trápí spoustu lidí po celý rok. Na podzim se ale počet pacientů s ucpanými nosy v lékárnách znásobuje. Jak se otravné rýmy zbavit co nejrychleji? Co na rýmu funguje nejlépe a jaké zbytečné chyby pacienti dělají při užívání volně prodejných léků? Zeptali jsme se mluvčí České lékárnické komory Michaely Bažantové.
Ještě nedávno byl Láďa mladý muž plný života. Miloval sport a nikdy nezahálel. Měl krásnou a hodnou přítelkyni, se kterou žili velice aktivní život, začínali podnikat. Když ho někdo požádal o pomoc, nikdy neodmítl. V jediné vteřině však Láďa přišel prakticky o všechno.
Úmrtnost na rakovinu prsu se za 20 let snížila o 31 procent. Díky preventivním screeningovým vyšetřením žen v rizikovém věku se daří odhalit nádory brzy, kdy jsou vyléčitelné. Informace zazněly na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví. Ročně je nádor nově diagnostikovaný u zhruba 7500 žen, u 4500 díky screeningu. Více než 40 procent žen nad 45 let ale na tato vyšetření nechodí, nejvíc v Praze.
Příběh Miloše Duška je naprosto strhující. Jednapadesátiletý muž z Krásné Lípy se už 12. rokem sžívá s diagnózou mnohočetný myelom. Má za sebou tři roky chemoterapií, pět let nemocniční dialýzy, čtyři roky dialýzy v domácím prostředí, jednu transplantaci kostní dřeně a jednu transplantaci ledviny. Na konci tohoto výčtu stojí obdivuhodný Miloš opakovaně na stupních vítězů a sbírá medaile ze sportovních klání po celém světě. Kde na to všechno bere sílu?
Více než pět set operovaných pacientů. Taková je desetiletá bilance Bariatrického centra prostějovské nemocnice. Bariatrická chirurgie je v současné době považovaná za neúčinnější způsob léčby pro pacienty trpící těžkou obezitou a přidruženými chorobami.
Příběh malého Martínka, na jehož léčbu v září lidé přispěli ve sbírce více než 150 milionů korun, všichni dál napjatě sledují. Jak se Martínek v tuto chvíli cítí? A jak bude pokračovat jeho léčba? Chlapec, jehož rodině lidé poslali na pomoc neuvěřitelně vysokou částku, trpí genetickým onemocněním zvaným syndrom AADC. A pouze nákladná léčba ho může zachránit od pravděpodobné smrti.
Migréna je závažné neurologické onemocnění, kterým trpí přibližně každý desátý. Lidé trpící tímto onemocněním, mohou nyní přijít konzultovat svůj stav se specialisty po celé republice. Své dveře jim otevřou 26. října 2023 v 15 hodin i v nemocnici ve Strakonicích.
Příběh šestadvacetileté Barbory Šmírové je plný slz a bolesti, ale také neuvěřitelné síly, dojetí a odhodlání. Společně s dalšími dvanácti ženami, kterým zasáhla do života rakovina, se stala tváří kalendáře Nebýt na to sama. Spolu tak přináší poselství o tom nejcennějším v životě: o zdraví. Každá z těchto žen má za sebou velký příběh.
Příběh šestadvacetileté Barbory Šmírové je plný slz a bolesti, ale také neuvěřitelné síly, dojetí a odhodlání. Společně s dalšími dvanácti ženami, kterým zasáhla do života rakovina, se stala tváří kalendáře Nebýt na to sama. Spolu tak přináší poselství o tom nejcennějším v životě: o zdraví. Každá z těchto žen má za sebou velký příběh.
Ve dnech 11. a 12. října 2023 se v Olomouci uskutečnil již 16. ročník symposia skupiny AGEL, největšího poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě. Slavnostního zahájení se zúčastnili mimo jiné i předseda dozorčí rady AGEL Tomáš Chrenek nebo hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek. AGEL dosáhl v kardiovaskulární léčbě hned několika unikátních prvenství.
K nešťastné události došlo v uplynulých dnech v ulici Na Bramši v Teplicích. Policisté tu pátrali po osobě, podezřelé z trestné činnosti. Do cesty se jim připletl statný vlčák, který po jednom z příslušníků vystartoval. Policista po něm vystřelil a pes to odnesl dvěma dírami v hlavě. Příběh má relativně dobrý konec: vlčáka zachránily dobrovolnice z nedalekého útulku, lidé se na podporu jeho léčby překonávají v štědrosti a policie se k situaci staví čelem.
/VIDEO, FOTO/ Špičkové onkologické pracoviště začne za dva a půl roku fungovat ve Fakultní nemocnici v Motole. Mezi budovou kliniky dětské onkologie a areálem sousední Nemocnice na Homolce vyroste komplex Českého onkologického institutu – Motolského onkologického centra.
Atopická dermatitida, neboli atopický ekzém přivedl pana Marka na pokraj zoufalství. Kožní nemoc ho trápila na obličeji, v ohybech loktů a kolen, na tříslech, hrudníku i na zádech. Strupovitými lézemi byl pokrytý takřka celý a všechno ho navíc neustále svědilo. Teprve moderní léčba, ze které byla jeho manželka v první chvíli v šoku, přinesla do jeho života zásadní obrat.
Nejasnosti a pochybnosti panují kolem sbírky s názvem Dopřej léčbu. Nyní se objevil další velký problém. Projekt, který je zaměřený na finanční pomoc onkologicky nemocným lidem v České republice, vznikl v Ostravě. Obavy z podvodu sílí.
/FOTOGALERIE/ Sbírka na Martínka, která vynesla neuvěřitelných 150 milionů korun, ukázala sílu dárcovství. Ne všechny takové aktivity jsou však vedeny skutečnou snahou pomoci druhým. A některé budí pochybnosti…
Nachlazení je jevem na podzim tak běžným, jako padání listí. Jak nachlazení vyléčit, jak jeho léčbu urychlit a bylo by možné se pokud možno vyléčit přes noc? Imunoložka Zuzana Ozaniak Střížová z pražské Fakultní nemocnice Motol radí, které kroky je třeba podniknout, abychom se nachlazení zbavili rychle a za chvíli opět neonemocněli.