Nafouklé břicho bývá obvykle příznakem trávicích potíží. Ženy by ale měly myslet ještě na jednu možnost. Za bolestmi břicha, způsobenými jeho nafouknutím, se totiž může skrývat pomalu se rozvíjející a těžko odhalitelné onemocnění ženského orgánu. Nádor, který postupně roste v břiše, konkrétně na vaječníku, způsobuje potíže podobné nadýmání. Prvotní příznak této rakoviny proto dostal název syndrom těsné sukně.
Lékař Martin Moravec pracuje jako internista v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, kde působí i v paliativním týmu. Zároveň je knězem, který tam má roli nemocničního kaplana. Naslouchá nemocným, pomáhá jim hledat odpovědi na existenciální otázky a opět nacházet ztracenou naději. V současné době se v Praze podílí na organizaci právě probíhajícího evropského setkání nemocničních kaplanů. „Smyslem je sdílet zkušenosti z různých koutů Evropy,“ říká v rozhovoru.
Říká se o ní, že je účinným přírodním lékem na všechny neduhy. Ať už vás trápí vysoký krevní tlak, ucpaný nos, reflux, nadýmání, záněty močových cest, ale i deprese či máte problémy s ledvinami, zázraky prý umí šťáva z řapíkatého celeru. Jenže zatímco ji jedni až fanaticky doporučují, lékaři kroutí hlavami. Určité benefity však celerová šťáva skutečně přináší. Proč pít celerovou šťávu a na co je řapíkatý celer dobrý?
Pacientů s Parkinsonovou nemocí každým rokem přibývá. Musejí se vyrovnávat s celou řadou problémů, přičemž symptomy se u nich mohou měnit ze dne na den a u každého jsou trochu jiné. Jaké možnosti dává lidem současná medicína?
Nezisková organizace PREVENT 99 nabídne široké veřejnosti bezplatné a anonymní testování na žloutenku typu B a C, HIV i syfilis. Lidé mohou přijít bez objednání. Odběrová sanitka bude přistavena u Domu kultury Strakonice v sobotu 13. dubna od 12 do 17 hodin.
Nemocnice v Jičíně nově zavedla na onkologickém oddělení možnost poskytování biologické léčby. Nejčastěji se bude týkat pacientů s nádory prsu, prostaty a tlustého střeva (kolorekta).
Život, který vedla 27letá Hanka dříve, skončil. V roce 2022 měla čerstvě po státnicích, ve volném čase se věnovala focení a pro radost se učila hrát na kytaru. Pak ale přišel covid-19, ze kterého se již nezotavila. Kvůli chronickému únavovému syndromu, který se po prodělání covidu rozvinul, jen leží v posteli. Hodiny sbírá síly na to, aby udělala pár kroků. Lékaři neví, jak jí pomoci.
Opravdový jarní klenot na čerstvě zelených trávnících představuje sedmikráska chudobka. Není nijak vzácná, roste úplně všude, ale její vlastnosti jsou výjimečné. Sedmikráska je zdravá, pomáhá léčit řadu nemocí. Prostě se ji vyplatí konzumovat. Jaké léčivé vlastnosti sedmikrásky potvrdily studie, a co všechno si pro domácí léčbu můžeme ze sedmikrásek připravit, prozradil lékárník Filip Škarda.
Do nových světlých a moderních prostor v suterénu pavilonu číslo 54 se přestěhovalo centrum léčby bolesti v borském areálu FN Plzeň. V úterý 9. dubna je zdravotníci představili veřejnosti. Pacientům už ale slouží od 3. dubna.
Ledviny zajišťují v našem těle řadu důležitých úkolů. Jak poznáme, že je s nimi něco v nepořádku? Jak často se přijde na nádor ledvin v čas? Co my sami můžeme udělat pro správné fungování ledvin? Na dotazy čtenářů Deníku odpovídal lékař I. interní kliniky MUDr. Jan Klaboch, Ph.D.
Koktavost patří mezi poruchy řeči, které jsou velmi časté v dětském věku. Plynulost řeči je při ní neúmyslně přerušována opakováním jednotlivých slabik či částí slov nebo jejich nechtěným prodlužováním. Koktavost může být způsobena vývojovou poruchou, ale také může být získaná – například úrazem či psychickou zátěží. Pomocníkem při léčbě koktavosti však může být hudba, potažmo zpěv. Když člověk zpívá, tato vada řeči se ztrácí.
Známá překladatelka do znakového jazyka již rok a půl bojuje s vážnou nemocí. Nadě Hynkové Dingové, která je ve světě neslyšících velmi důležitou osobností, byla diagnostikována rakovina tlustého střeva s mnohačetnými metastázemi. Koncem roku 2023 se její stav zhoršil natolik, že jí lékaři dávali půl roku života. V České republice už jí nedokáží pomoci. Pokud ale podstoupí nákladnou léčbu v zahraničí, má naději žít mnohem déle.
Celý svůj život zasvětila Anežka Šánová pomoci druhým. Pracovala jako zdravotní sestřička, která se denně ocitala v kontaktu se smrtí a nemocnými lidmi. Tentokrát však zasáhla vážná nemoc ji osobně. I když myslela, že udělala vše pro to, aby nedostala rakovinu, přišla krutá rána. Lékaři odhalili nádor na vaječníku s četnými metastázemi. Mamince dvou chlapců dávali lékaři padesátiprocentní šanci na přežití. Stále nemá vyhráno.
Zažil skvělé časy v Teplicích, v bundesligovém Frankfurtu i v reprezentaci, pak ale spadl na dno. 36letý fotbalista Kovářova (I. A třída) Martin Fenin si kariéru pokazil alkoholem, což sám přiznává. Ve čtvrtek oznámil na svých soukromých sociálních sítích, že ukončil třímesíční léčbu v protialkoholní léčebně. „Chci být své dcerce lepším vzorem, než jsem byl doteď," napsal ve svém prohlášení upřímně.
Jak probíhá hluboká mozková stimulace? Pacienti s Parkinsonovou chorobou se mimo jiné vyznačují silným třesem končetin. Ten jim ve většině případů znemožňuje normálně žít. Marie Pátková v únoru podstoupila operaci, kdy jí lékaři zavedli do mozku na unikátní místo elektrodu, díky které může i ona sama třes ovládat. Jak se nemoc projevuje bez léčby a s léčbou byla ochotná ukázat na kameru.
Jak probíhá hluboká mozková stimulace? Pacienti s Parkinsonovou chorobou se mimo jiné vyznačují silným třesem končetin. Ten jim ve většině případů znemožňuje normálně žít. Marie Pátková v únoru podstoupila operaci, kdy jí lékaři zavedli do mozku na unikátní místo elektrodu, díky které může i ona sama třes ovládat. Jak se nemoc projevuje bez léčby a s léčbou byla ochotná ukázat na kameru.
Ještě ani ne osmnáctiletá dívka se v Třešti na Jihlavsku stala obětí znásilnění ze strany jejího bývalého přítele. Událost se stala na veřejnosti. Přestože se dívka bránila, proti fyzicky silnějšímu protivníkovi neměla šanci. Na místě pak nebyl nikdo, kdo by jí pomohl. Událost se navíc stala v době, kdy měl mladík docházet na pravidelnou ambulantní sexuologickou léčbu.
První světový den nemocniční farmacie připadá na středu 27. března 2024. K oslavě se připojila také karlovarská nemocnice. Tento den byl vyhlášen s cílem zdůraznit důležitost těchto lékáren v rámci nemocnic a oslavit práci jejich týmů.
Milovala sport a pohyb, nedělalo jí problém ujet naráz desítky kilometrů na kole. Kvůli chronické borelióze se však stala v sedmadvaceti letech invalidní důchodkyní. Příběh Veroniky Hříbalové z Boskovic na Blanensku je plný bolesti, bezmoci, ale i silné vůle a vytrvalosti. Jeho prostřednictvím chce nyní varovat ostatní a poskytnout jim užitečné informace o tom, že boreliózu není dobré podceňovat.
Milovala sport a pohyb, nedělalo jí problém ujet naráz desítky kilometrů na kole. Kvůli chronické borelióze se však stala v sedmadvaceti letech invalidní důchodkyní. Příběh Veroniky Hříbalové z Boskovic na Blanensku je plný bolesti, bezmoci, ale i silné vůle a vytrvalosti.
Rakovina krve už není takový strašák, jakým bývala. Lékařům se daří úspěšně léčit kupříkladu devadesát procent lidí s chronickou myeloidní leukémií. Důležité je ale přijít do ordinace včas. Lékařům pomáhá i unikátní technologie. „Pro každý typ choroby je vhodný určitý typ léčby. Ta se může lišit i v rámci jedné diagnózy podle pokročilosti či třeba věku a stavu pacienta,“ říká v rozhovoru předseda České hematologické společnosti České lékařské společnosti J. E. Purkyně Pavel Žák.
Je to už tři a půl roku od chvíle, kdy se manželé Zamykalovi z Olomoucka nakazili covidem. Oba nakonec skončili v těžkém stavu v nemocnici, oba přežili. Ale ani jeden z nich se už stoprocentně nevyléčil. Jaké jsou zdravotní následky po covidu a jak se projevuje postcovidový syndrom? Příběh o svém i manželově boji s covidem vypráví Dobromila Zamykalová.
Desítky sportovních nadšenců se v tuto sobotu 23. března sejdou na fitness cvičení. Zúčastní se maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS). Výtěžek z dobrovolného vstupného poputuje na rehabilitace pacientů s tímto onemocněním.
V kauze podezřelé sbírky na onkologicky nemocné pacienty Dopřej léčbu z Moravskoslezského kraje, na kterou Deník vloni na podzim upozornil jako první, došlo k zásadnímu obratu. Policie v těchto dnech podle našich informací zadržela a obvinila organizátora sbírky Dopřej léčbu Dominika Šeráka z Ostravy. Ten ale zřejmě není hlavní postavou. Za vším stál pravděpodobně muž z Opavska. Také on skončil v rukou kriminalistů. Soud na oba aktéry ve čtvrtek uvalil vazbu.
Česko stárne a k důchodovému věku se blíží silné populační ročníky, kterým se také říká Husákovy děti. Experti proto předpovídají strmý nárůst případů Alzheimerovy nemoci a dalších druhů demencí, které jsou časté právě v seniorském věku. Asi nikdo se takového stavu nechce dožít, proto je dobré vědět, jaké jsou rizikové faktory Alzheimerovy nemoci a jak Alzheimerově nemoci předcházet? Existuje nějaká bylinka, která náš mozek ochrání a jaká opatření ve svém životě udělat? Zeptali jsme se neurologa Roberta Rusiny a lékárnice Ivany Lánové.
Díky sbírce na Donio poslali lidé nemocné Lil už 1 milion a 200 tisíc korun. Matka šestnáctileté dívky je ale přesto stále v zoufalé situaci. Ví, že pokud budou nyní její nemocnou dceru operovat, existuje nemalá pravděpodobnost, že zákrok její aktuální stav ještě zhorší. Odbornou lékařskou pomoc ale její dcera potřebuje. Aby však byl případný zákrok úspěšný, potřebuje šestnáctiletá Lil znát přesnou diagnózu, kterou jí žádný lékař v České republice nestanoví. Musí kvůli tomu do nemocnice v zahraničí. Pokud však nevybere dostatek peněz, dveře pro přesnou diagnostiku její dcery zůstanou zavřené. Ačkoli lidé byli štědří a poslali už více než milion, rodině stále chybí posledních 300 tisíc.
V pondělí odstartoval Světový týden mozku. Jde o mezinárodní akci, která seznamuje veřejnost s výzkumem lidského mozku, informuje o nových poznatcích, připomíná riziko neurologických onemocnění a upozorňuje veřejnost na důležitost prevence.
Lékaři upozorňují, že se rakovina ledvin stala nelichotivou českou specialitou. Tři tisíce nových diagnóz ročně znamenají těsnou druhou příčku ve světových statistikách výskytu, stejně jako tisíc úmrtí každý rok. Přečtěte si, jak se pozná rakovina ledvin a jak lze nádor ledvin včas zachytit, aby byla velká šance na úspěšnou léčbu. A kde umí rakovinu ledvin nejlépe léčit? Na rady jsme se zeptali našich předních odborníků z oboru uroonkologie, docenta Alexandra Popracha a profesora Marka Babjuka. Mimo jiné poradili, jak ledviny před rakovinou ochránit.
/FOTO, VIDEO/ Když bylo Viktorovi patnáct, utrpěl úraz páteře. Před rokem a půl ho zavalily v lese klády. Lékaři mu oznámili, že už nebude nikdy chodit. Úplné přerušení míchy ho upoutalo na vozík. Tělo zůstalo od pasu dolů ochrnuté. Rehabilitační lékař Peter Olšák z léčebných lázní Janské Lázně přesto dokázal Viktora rozpohybovat. Metoda elektroakupunktury působí skoro zázračně. „Přijde nám, jako by se jeho tělo probouzelo,“ řekla Viktorova maminka Petra Lauková. Viktor není jediný pacient, u kterého inovativní a světově unikátní léčba zabírá.
/FOTO, VIDEO/ Když bylo Viktorovi z Děčína patnáct, utrpěl úraz páteře. Před rokem a půl ho zavalily v lese klády. Lékaři mu oznámili, že už nebude nikdy chodit. Úplné přerušení míchy ho upoutalo na vozík. Tělo zůstalo od pasu dolů ochrnuté. Rehabilitační lékař Peter Olšák z léčebných lázní Janské Lázně přesto dokázal Viktora rozpohybovat. Metoda elektoakupunktury působí skoro zázračně. „Přijde nám, jako by se jeho tělo probouzelo,“ řekla Viktorova maminka Petra Lauková. Viktor není jediný pacient, u kterého inovativní a světově unikátní léčba zabírá.
/FOTO, VIDEO/ Když bylo Viktorovi patnáct, utrpěl úraz páteře. Před rokem a půl ho zavalily v lese klády. Lékaři mu oznámili, že už nebude nikdy chodit. Úplné přerušení míchy ho upoutalo na vozík. Tělo zůstalo od pasu dolů ochrnuté. Rehabilitační lékař Peter Olšák z léčebných lázní Janské Lázně přesto dokázal Viktora rozpohybovat. Metoda elektroakupunktury působí skoro zázračně. „Přijde nám, jako by se jeho tělo probouzelo,“ řekla Viktorova maminka Petra Lauková. Viktor není jediný pacient, u kterého inovativní a světově unikátní léčba zabírá.
Slinivka břišní nebo také pankreas patří k orgánům, které v našem těle plní velmi důležitou roli. Vylučuje enzymy, rozkládající potravu ve střevech a také produkuje hormony inzulin a glukagon, které regulují hladinu cukru v krvi. Onemocnění slinivky proto bývá vážný problém a v případě rakoviny slinivky, která se objevuje stále častěji, mívá mnohdy i fatální následky. Dá se onemocnění předejít a mohou nám pomoci bylinky? Měsíček lékařský je rozhodně léčivka, která si své místo na slunci, jemuž se podobá, vydobyla. Na funkci slinivky působí blahodárně a je i vítanou podpůrnou léčbou.
/VIDEO/ Pacientka Elena je jednou z prvních šesti lidí trpících otokem po onkologické léčbě, která podstoupila unikátní operaci za použití exoskopu, tedy digitálního mikroskopu. Chirurgové z Fakultní nemocnice Brno tuto metodu využili v prosinci minulého roku jako první v Evropě.
Zastánci podávání velkých dávek vitaminu C infuzí přímo do krve jsou přesvědčeni o jejich velkém významu pro naši obranyschopnost. Pacienti je vyhledávali v minulosti třeba kvůli podpoře onkologické léčby, nyní je o ně velký zájem i kvůli prevenci nemocí z nachlazení, kvůli covidu či chronické únavě. Na internetu se lidé shánějí po informacích, kde infuze vitaminu C koupit. Proti lékařům, kteří infuze vitaminu C doporučují, ale stojí jiní lékaři, lékárníci či vědci, kteří je považují za neúčinné nebo dokonce nebezpečné. Kde je pravda? A co funguje spolehlivěji než infuze vitaminu C?
Dětská psychiatrická nemocnice Opařany připravila pro své pacienty, spolu s dobročinnou organizací Zdravotní klaun, ve dnech 4. až 8. března, nácvik cirkusového představení. Za příspěvek děkujeme mluvčí nemocnice Janě Sosna Voňavkové.
Konečně nastal čas sběru prvních jarních bylinek. Pro naše předky představovaly záchranu při řadě zdravotních neduhů a také první zdroj čerstvých účinných látek po dlouhé zimě. Královnou mezi jarními bylinkami je nepochybně kopřiva. K jaké léčbě se kopřiva hodí? Jak kopřivu vyluhovat, na co výluh použít a jak dlouho se může pít čaj z kopřivy? Na rady jsme se zeptali lékárníka.
/FOTO/ Už 70 let se jezdí do Dvora Králové nad Labem léčit děti z celé republiky se zrakovými vadami. Jediná oční léčebna v Česku jim pomáhá s tupozrakostí a šilháním. Ročně se tam léčí okolo 200 dětí. Dočkat by se mohly modernějšího prostředí. Královéhradecký kraj jako zřizovatel totiž plánuje postavit novou budovu na jiném místě než v současném zastaralém objektu ve Sladkovského ulici. Místo už má vytipované.
Stovky a možná i tisícovky žen zbytečně trpí bolestí pánve. Lékaři se leckdy snaží jejich urputné pánevní bolesti neúspěšně léčit, pacientky putují mezi ordinacemi a některé jsou nakonec odkázány na psychiatrii. Marně se snaží zjistit: Co dělat, když mne bolí pánev? Odborníci z pražské Všeobecné fakultní nemocnice před nedávnem našli nečekanou příčinu pánevních bolestí, a tím i řešení pro spoustu zoufalých pacientek.
Rýma je jedním z nejčastějších příznaků, které provázejí řadu nemocí dětí i dospělých. Většinou jsou to infekce, které způsobují ucpaný nos. K léčbě akutní rýmy pak stačí oněch známých sedm dní samoléčby. Ale co s rýmou chronickou? Co všechno ji může způsobovat a jak málo známé příčiny rýmy léčit? Zeptali jsme se praktické lékařky Ludmily Bezdíčkové.
Marie Kocíková ze severočeského Štětí umí háčkovat z jemné příze tak miniaturní figurky zvířátek, že se vejdou do ořechových skořápek. Háčkuje však i větší postavičky, mimo jiné pohádkových bytostí. Většinu z nich rozdá přátelům, věnuje dětským domovům, nebo je dá do dražby, jejíž výnos pomáhá vážně nemocným dětem. Na sociálních sítích má řadu příznivců, kteří obdivují její práci. Mnozí z nich netuší, že k háčkování ji přivedl boj se závislostí na alkoholu.
Nastávající maminka Lindsey Parr Gritton byla v 36. týdnu těhotenství, připravovala se tedy na brzký příchod svého druhého miminka. Pohodové těhotenství však narušil nález bulky v prsu a o týden později byla ženě diagnostikována rakovina ve čtvrtém stádiu. Lékaři jí oznámili, že jí zbývá půl rok života. Krásné dlouhé vlasy vystřídala holá hlava a radost z narození dítěte strach o to, že tu pro něj nebude moc být. Pak se ale stalo něco, co nikdo nečekal.
Nemocnice v Rumburku patří již třetím rokem pod Krajskou zdravotní, konkrétně pod Masarykovu nemocnici v Ústí nad Labem. Jednou z výhod tohoto propojení je možnost efektivního využívání kapacit obou zařízení tak, aby byla obyvatelům Šluknovského výběžku zajištěna dostupnější a co nejkvalitnější zdravotní péče. Příkladem spolupráce obou nemocnic je zahájení chodu sexuologické ordinace v Rumburku.
Každý se někdy ocitne v těžké životní situaci. Jsou mezi námi ale i tací, kteří by bez pomoci druhých, někdy i naprosto cizích, lidí nikdy nepřemohli vážnou nemoc, nemohli podstoupit život zachraňující operaci, nebo by si nemohli dovolit zdravotnické pomůcky, které jim pomáhají usnadnit už tak dost těžký život. Nejúspěšnější dobročinnou platformou je Donio, které se v roce 2023 podařilo vybrat pro potřebné přes půl miliardy korun.
Lil byla ještě loni absolutně zdravou dívkou, dostala se na vysněnou školu, vše šlo jako na drátkách. Pak ale začala mít bolesti. Během pár dní ulehla s četnými diagnózami na lůžko, na kterém dnes tráví většinu svého času. Její onemocnění jsou natolik komplikovaná, že aby se vůbec mohla začít léčit, potřebuje nejprve podstoupit speciální ultrazvuk v Německu. Ty ale dělá pouze jeden odborník, za kterým se sjíždí lidé z celého světa.
Byl muzikantem tělem i duší, tátou tří malých dětí a mužem s neutuchající životní energií. V průběhu noci se však Miloši Koblmüllerovi zastavilo srdce, a i přes včasný zásah manželky a následně i zdravotnické služby upadl do vigilního kómatu. Všichni doufají, že se jednoho dne probudí, ovšem nikdo kvůli poškození jeho mozku netuší, v jakém to bude stavu.
Drobné červené až fialové žilky vnímá většina lidí jen jako kosmetický problém. Metličkové žilky, kterým se někdy říká i pavoučí, jsou mírnou formou křečových žil a především ženským problémem. Objevují se hlavně na nohou, vzácněji i na obličeji. Co se s nimi dá dělat a jak zajistit, aby se nezhoršovaly?
Více než dvě miliardy korun zaplatí zdravotní pojišťovny za léčbu spojenou se sexualizovaným násilím. Vyplývá to z aktuálního výzkumu. Léčbu ročně vyhledá přes 120 tisíc žen. S řešením problému by mělo pomoci plánované zpřísnění definice znásilnění i delší doba vykázání agresorů z domova.
Unikátní publikaci s názvem Hepato-pankreato-biliární chirurgie 2. aktualizované a doplněné vydání pokřtili sektem 14. února na semináři Chirurgické kliniky Lékařské fakulty Univerzity Karlovy (LF UK) a Fakultní nemocnice Plzeň (FN Plzeň) její hlavní autor docent Tomáš Skalický a proděkan pro doktorské studium, habilitační a jmenovací řízení LF UK Plzeň profesor Radek Kučera.