Když v televizi koncem loňského roku běžely upoutávky na seriál Smysl pro tumor, kde hlavní hrdina Filip bojuje s rakovinou, netušila, jak moc se televizní fikce protne s realitou. Krutou diagnózu si pětadvacetiletá Anna Henselová z Českých Budějovic vyslechla ve stejném týdnu, kdy obdobný verdikt slyšel od lékařů i seriálový Filip. A když na obrazovce podstoupil první chemoterapii, začala s léčbou i Anička.
Petra Pokorná, vrchní sestra kardiologického oddělení Pardubické nemocnice, je příkladem nezdolného optimismu a profesionality. I přes osobní boj s karcinomem prsu zůstává inspirací pro své kolegy a pacienty. Jak se jí daří udržet elán a důvtip i po 28 letech praxe?
Nemocnice Chomutov pořádá osvětovou akci o prevenci, rizicích a následcích cévní mozkové příhody. Ta se koná ve středu 29. října v přízemí Polikliniky Nemocnice Chomutov od 9 do 12 hodin.
Petra Pokorná, vrchní sestra kardiologického oddělení Pardubické nemocnice, je příkladem nezdolného optimismu a profesionality. I přes osobní boj s karcinomem prsu zůstává inspirací pro své kolegy a pacienty. Jak se jí daří udržet elán a důvtip i po 28 letech praxe?
Před Krajským soudem v Českých Budějovicích se ve čtvrtek 24. října 2024 rozhodovalo o trestu za pokus o zabití, kterého se letos v létě ve Vimperku dopustila žena středního věku.
Celkem 8,5 roku vězení a sexuologická léčba. To je definitivní trest pro muže z Klatovska, který si odmítá připustit, že je homosexuální pedofil. Ač byl v minulosti už dvakrát odsouzen za zneužívání malých kluků, byl za to za mřížemi a musel se podrobit i sexuologické léčbě, opět si za cíl svých choutek vybral dítě. Teprve dvanáctiletého chlapce opakovaně zneužíval a znásilňoval.
Míša z Rokytna na Novoměstsku prožila dětství plné radosti a sportu. V jedenácti letech jí však diagnostikovali osteosarkom, což odstartovalo sérii zdravotních komplikací včetně leukémie a amputace nohy. Nyní devětadvacetiletá Míša, žijící v Havlíčkově Brodě, bojuje s následky léčby a touží po speciální protéze do vody, která by jí umožnila užít si dovolenou u moře.
Petr byl vždy zdravý, aktivní muž, který miloval sport, přírodu a svou práci. Před rokem se ale život celé jeho rodiny obrátil vzhůru nohama. Osudným dnem byl pátek 13. října 2023, kdy pociťoval, že je nachlazený. Z banálního onemocnění se ale bohužel vyklubala vážná diagnóza. Nádor na mozku, glioblastom, je agresivní a obtížně léčitelný, přičemž šance na úspěch se snižují s každým dnem.
Endy je desetiletý kříženec jezevčíka a tibetského španěla, který v posledních dnech prošel mnoha zkouškami. Malý bojovník s velkým srdcem má za sebou operaci a stále čelí zdravotním výzvám, ale jeho chuť do života je neuvěřitelná.
Jednoduché otázky, jaká má být správná hodnota cholesterolu v krvi a jak poznat, že mám vysoký cholesterol, nemají jednu univerzální odpověď pro všechny. Doporučená výše cholesterolu se totiž kromě jiného posuzuje i podle stavu daného člověka. Znepokojuje vás informace, že neléčený vysoký cholesterol může mít vážné zdravotní následky? Chcete vědět, jak na tom jste a jak případný vysoký cholesterol snížit? Přečtěte si rady, o něž jsme požádali kardiologa Jana Václavíka.
Rakovina prostaty je noční můrou mnoha mužů. Jen v Česku se jich s ní nyní léčí asi 50 tisíc, přičemž kolem 1500 jich ročně umírá. Hledání léčby se proto intenzivně věnují vědci. Ti ze Spojených států amerických nedávno vyvinuli krevní test, díky němuž mohou lékaři zjistit, jak pacient zareaguje na moderní léčbu. V tuzemsku s bojem proti rakovině prostaty pomáhá i umělá inteligence.
Polykat kvanta prášků není jediná cesta, jak zvládat dlouhodobou bolest. Změnit život některým z těchto pacientů dokáže implantace nevelkého neurostimlulačního přístroje, na pohled podobnému třeba kardiostimulátoru. Neuromodulace sice neléčí, ale nervovou soustavu zaměstná tak, že „zapomene“ informace o bolesti přenášet: přístroj jí nabídne „příjemnější“ podněty. Dokonce mu nevadí ani moderní vyšetřovací metody včetně magnetické rezonance.
Chodit a běhat Miloš Andrlík z Lanškrouna, dříve aktivní sportovec, už zřejmě nikdy nebude. Šestatřicetiletý otec dvou malých chlapců si před dvěma lety vyslechl krutou diagnózu – nádor na mozku. Operace zhoubného glioblastomu grade IV však již není možná. Jediné, co teď může Miloš získat, je čas. Každá minuta však stojí spoustu peněz. Lidé se skládají, aby si těchto minut života mohl koupit co nejvíce.
Získal ocenění „Lékař roku“. I přes to, že ho nominovali jeho pacienti, ortoped z chomutovské nemocnice Pavel Novák nečekal, že vyhraje. Vítězství v anketě ukazuje na jeho výjimečné schopnosti a empatii, které vůči pacientům má. Jak toto ocenění ovlivní jeho profesní dráhu a jaké výzvy a pokroky v ortopedii ho nejvíce inspirují?
Chomutovská nemocnice na začátku října obdržela darem nový přístroj, transkutánní kapnometr, který zlepší léčbu pacientů s poruchami dýchání ve spánku. Tento dar nabídl chomutovské nemocnici inovativní řešení v léčbě respiračních onemocnění.
Během prvního pololetí roku 2024 dosáhlo ortopedické oddělení Nemocnice Třinec, p.o. významných úspěchů v oblasti chirurgické léčby kloubních onemocnění.
Brandýská nemocnice se rozšiřuje o novou diabetologickou ambulanci, která nabízí rychlé objednání na vyšetření. Pacienti mohou využít volné termíny již do dvou až tří dnů.
Bojovali s démonem alkoholu či závislostí na drogách, někteří si prošli doslova peklem. V Psychiatrické nemocnici v Dobřanech na jihu Plzeňska ale úspěšně absolvovali odvykací léčbu. Teď v pátek 18. října se tam vrátí.
Mnozí lidé při užívání léků současně popíjejí alkohol. V hlavě obecně mají, že by se to asi nemělo dělat. Říkají si ale, že možná zas o tolik nejde. Nebo že se alkohol právě s jejich léky kombinovat může. Na otázky, na které léky se nesmí pít alkohol a co se stane, když smícháme s alkoholem třeba Ibalgin či Paralen, jsme se zeptali farmaceutické asistentky Martiny Lachnittové.
Říjen je na celém světě měsícem prevence rakoviny prsu. Víte, jak si správně samy vyšetřit prsa? Jak probíhá léčba rakoviny a zda existuje spolehlivá prevence? Na dotazy čtenářů odpovídala lékařka Chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň MUDr. Ilona Zedníková, Ph.D.
„Jen“ za několik tisíc korun by měl být v budoucnu k dispozici test, který včas odhalí rakovinu slinivky břišní. To by umožnilo zachránit lidské životy. Objev týmu Michala Holčapka z Univerzity Pardubice se testuje na reálných pacientech.
Nově objevené regenerační buňky mohou člověku zahojit rány bez jizev. Přišli na ně čeští vědci. V budoucnu podle nich mohou pomoci i při léčbě rakoviny. Hojení ran je dlouhodobě velké téma. Zdravotníci se každý rok v nemocnicích věnují více než sedmdesáti tisícům těch těžkých a nehojících se.
/VIDEO, FOTO/ Národní monitoring duševního zdraví ukázal, že čtyřicet procent žáků základních škol vykazuje známky střední až těžké deprese a třicet procent trpí úzkostí. Data potvrzuje i Všeobecná fakultní nemocnice (VFN) v Praze, která nyní rozšiřuje kapacity psychiatrického centra pro děti. Podle zkušeností lékařů převládá u dětí kolem 16 let věku užívání pervitinu a marihuany. Cizí jim není ani problematika sebepoškozování.
Rakovina slinivky břišní patří s více než 95% úmrtností mezi nejzhoubnější nádorová onemocnění. Jedenapadesátiletému Vaškovi byla tato život ohrožující nemoc diagnostikována letos v dubnu. Už v srpnu věděl, že naděje na léčbu je v České republice prakticky nulová. Díky dobročinné platformě Donio však dostal kontakt na německou kliniku, která nabízí nadějnou léčbu. Dárci mu přispěli, aby ji mohl absolvovat co nejdříve.
Na reálných pacientech se testuje objev týmu Michala Holčapka z Univerzity Pardubice. Za několik tisíc korun by měl být v budoucnu k dispozici test, který včas odhalí rakovinu slinivky břišní. To by umožnilo zachraňovat lidské životy. Na novou metodu už drží univerzita dva patenty.
Problémy se srdcem má v české populaci spousta lidí. Kardiovaskulární onemocnění se také podílejí na téměř polovině všech úmrtí v tuzemsku. Zpozornět by proto před blížící se zimou měli jak pacienti, tak jejich příbuzní. Ve výčtu toho, co všechno v zimě zatěžuje srdce a co vyvolává infarkt, se nepřekvapivě objevuje chlad. Obvykle se naopak zapomíná na jednu běžnou chorobu, která mnoho lidí s nemocným srdcem zabije - chřipku. Lékaři by na to měli nejen kardiaky, ale i všechny chronicky nemocné pacienty, upozorňovat ve vystavovaných lékařských zprávách.
Lázeňským zařízením pomáhá v inovaci a transformaci i léčby pacientů Institut lázeňství a balneologie. Vznikl v roce 2019, a je první a jedinou veřejnou výzkumnou institucí Karlovarského kraje. Právě o budoucnosti lázeňství diskutovali odborníci a pozvaní hosté na Setkání s primátorkou Karlových Varů Andreou Pfeffer Ferklovou. které pořádal v Karlových Varech ve středu 9. října Deník. Mimo lázeňství se hovořilo i o novém vysokoškolském oboru kinantropologie, který od letošního roku studuje v Karlových Varech pod hlavičkou Západočeské univerzity a za podpory města 22 posluchačů.
Popáté se letos konalo každoroční společné darování krve pořádané Vězeňskou službou ČR. Zapojili se i příslušníci a zaměstnanci z Vazební věznice Liberec a Věznice Rýnovice, kteří dorazili ve středu ráno na transfúzní oddělení Krajské nemocnice Liberec (KNL). Po celý říjen se darování krve uskuteční ve dvou desítkách nemocnic a zdravotnických zařízeních po celé České republice. Nejúspěšnější co do počtu dárců byl hned první ročník, který se uskutečnil v roce 2020. Tehdy jich většinu tvořili prvodárci, kteří dnes už chodí krev darovat pravidelně. Každým rokem ale do odběrových míst přicházejí noví dárci, což nemocnice a odběrová centra velmi kladně oceňují. Hlavním záměrem tohoto projektu je plošně pomoci s aktuálním nedostatkem krevních zásob v České republice.
Zatímco princezna z Walesu Catherine nedávno oznámila, že ukončila chemoterapii, britský král Karel III. v léčbě svého onkologického onemocnění dál pokračuje. Tento měsíc ji ale na více než deset dní přeruší. Lékaři mu totiž povolili vyjet na nejdelší zahraniční cestu od oznámení diagnózy. Britská média informují, že nemoc krále donutila změnit jeho desítky let zažitý zvyk.
Urinoterapie je kontroverzní metoda, která k léčbě využívá lidskou moč. Naprostou většinou odborníků je považována za šarlatánství, které staví své úspěchy především na placebo efektu. Najdou se však i tací, kteří potírání vlastní či cizí močí (nebo dokonce její pití) považují za lék na všechny zdravotní neduhy včetně rakoviny. Hlavní českou propagátorkou této metody je doktorka Vilma Partyková. Ta tvrdí, že užívání uriny (tedy moči) pomáhá předcházet virózám, rýmě i bolesti v krku.
Rodiče si zprvu mysleli, že se jejich roční syn Matýsek jen nešťastně bouchl při hře se staršími bratry. Proto, když se mu pod levým okem objevil monokl, nedělali si zpočátku žádné velké starosti. Když se ale podlitina u oka nevstřebala ani po 14 dnech a otok se začal zvětšovat natolik, že tlačil na víčko oka, rozhodli se rodiče navštívit se synem lékaře. Diagnóza bohužel zněla jasně: zhoubný nádor oka neuroblastom.
Třináctiletého chlapce trpícího depresemi po smrti matky přiměl k vysazení léků předepsaných lékaři a následně ho 'léčil' pervitinem. Když bylo dítě omámené, znásilňoval ho. Školák utrpěl posttraumatickou stresovou poruchu a může mít trvalé následky.
Znáte pískavici? Jednoletá bylina, které se říká také řecké seno, se trochu podobá jeteli. Už ve starověkém Egyptě ji využívali k usnadnění porodu. Dodnes se pro své zdravotní účinky uplatňuje nejen v lidovém léčitelství, ale i ve farmacii. Používá se sušené semeno. Řecké seno snižuje hladinu cholesterolu a krevního cukru, zklidní žaludeční křeče i kašel, zmírňuje nadýmání a pomáhá při průjmu. Umí toho ale ještě mnohem víc.
Pomáhat je lidské. Toto úsloví se v těchto dnech naplňuje v případě sbírky nazvané Naděje na normální život dvou malých bojovníků Toma a Máti, která má finančně pomoci rodině bojující s nepřízní osudu.
Po konci léta je podle dermatologů nejlepší čas na kontrolu znamének na kůži. Ta se totiž kvůli UV záření ze slunečních paprsků někdy mohou proměnit v kožní nádor. Nejhorším kožním nádorem je pak melanom. Lidé se lékařů často ptají, jak dlouho se dá žít s melanomem a jakou má tento zhoubný nádor prognózu. Na tyto otázky odpověděla dermatoložka Monika Arenbergerová.
„Kdyby to šlo, vyměníme vlastní život za její,“ říkají rodiče osmileté Laurenky z Karviné. Ještě nedávno byla zdravou, akční, veselou a naprosto bezproblémovou holčičkou. Náhle jí však byl diagnostikován nejzhoubnější nádor mozku u dětí Meduloblastom group IV. Okamžitě proto musela podstoupit operaci, při které jí byl nádor z velké části odstraněn. Bohužel však stále dorůstá a nikdo neví, jak se bude její zdravotní stav dále vyvíjet.
Detašované pracoviště chirurgické a cévní ambulance Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí úspěšně přesunulo své služby z Karvinské hornické nemocnice do nových prostor Polikliniky Karviná v části Mizerov. Tento krok má za cíl zlepšit dostupnost a kvalitu péče pro pacienty v regionu.
Když slůně jménem Bani zvěrolékaři poprvé zběžně prohlíželi, nebyl to vůbec pěkný pohled. Po srážce s vlakem před nimi ležel těžce zraněný, asi roční tvor. Přestože šance na uzdravení byla zhruba dvouprocentní, rozhodli se malé sloní slečně boj o holý život pomoci vyhrát. Ukázalo se, že vsadili na správného bojovníka. Příběh z Indie rezonuje mezi milovníky zvířat po celém světě.
Pavel Špelda, umělecký řezbář a pedagog, získal titul Živnostník roku 2024 Královéhradeckého kraje. Mezi firmami triumfovala společnost LabMediaServis, která se specializuje na výrobu diagnostik pro mikrobiologii, a získala ocenění Firma roku 2024.
Krutou bolest hlavy, která se skrývá pod názvem migréna, v České republice zažívá několikrát do měsíce přes milion lidí. Přesto mnoho z nich váhá, zda vyhledat lékaře. Někdo své bolesti podceňuje, jiný se stydí je konzultovat s odborníky. A občas se lidé nesetkají s pochopením lékaře, když už k němu zajdou. Jak poznat, že má člověk migrénu? Jaké má migréna příznaky i jak dlouho trvá, vysvětluje neuroložka Lucie Pokorná. A kdo se chce sám otestovat, může využít sebediagnostický dotazník.
Jde o relativně častý zdravotní problém. Zhruba každý desátý člověk trpí nějakou formou chronického onemocnění ledvin. Pokud ledviny definitivně vypoví svou funkci, krev musí být filtrována během pravidelných dialyzačních procedur. Návštěvy dialyzační jednotky se tak stávají nezbytnou součástí života pacientů. Znamená to pro ně dojíždění zpravidla třikrát týdně na čtyř až pětihodinovou léčbu. Dnes už mají ale i jinou možnost, a to domácí dialýzu. V České republice se připravuje otevření osmi specializovaných regionálních center pro domácí dialýzu. Jedno z nich bude také v Pardubicích.
S novými metodami a léčebnými postupy nemusí mít onkologické onemocnění fatální následky. Nebo se správnou léčbou může doba života nemocného alespoň výrazně prodloužit. 42letému Petru Benediktovi byl náhle diagnostikován nádor na mozku; a navíc jeho nejagresivnější forma. Účinná metoda Optune TTF může otci dvou dětí výrazně prodloužit život. Je ale velice nákladná.
Časté pálení, řezání konečníku, nepříjemný tlak a drobné krvácení při stolici. To všechno jsou typické příznaky hemoroidálního onemocnění. Otázku, co pomáhá na hemoroidy, ať už vnitřní nebo vnější, si klade každý druhý člověk po padesátce. Samozřejmě se to týká i mnoha mladších lidí. Nemusí to být jen masti či koupele, co pomáhá ulevit od příznaků hemoroidů. Úlevu mohou přinést i jednoduché cviky, které uvolní příliš stažené anální svěrače. Jak na to, radí fyzioterapeutka Karolína Vítová.
Nebezpečný sexuální deviant z Jihlavy, v minulosti pravomocně odsouzený za zneužívání nezletilého chlapce, si změnil jméno. Přestože v minulosti podstoupil ústavní i ambulantní sexuologickou léčbu, jeho deviantní chování se opět projevilo. Policie v jeho bytě našla drogy a dětskou pornografii.
Kvůli agresivnímu nádoru měla přijít o močový měchýř a skončit s vývodem. Rozhodla se ale zabojovat a vydala se jinou cestou. Nová léčba není ještě schválená, přesto má však díky ní dvaačtyřicetiletá Alžběta z Liberce naději na normální život po prodělání rakoviny.
/FOTO/ Každý rok je v České republice diagnostikován zhoubný nádor slinivky břišní u více než dvou tisíc tří set lidí a jejich počet stále stoupá. „Z hlediska úmrtnosti na nádory slinivky je Česká republika na třetím místě,“ řekl ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně Marek Svoboda.
Nová léčba není ještě schválená, přesto má ale díky ní dvaačtyřicetiletá Alžběta z Liberce naději na normální život po prodělání rakoviny močového měchýře. Kvůli agresivnímu nádoru měla přijít o orgán a skončit do smrti s vývodem do sáčku. Rozhodla se ale zabojovat a vydat se jinou cestou.
Začíná nenápadně a zpočátku téměř není vidět. Silné svědění a pálení chodidel a kůže mezi prsty už ale nepřehlédnete. Plíseň nohou a nehtů je infekční onemocnění. Infikovat se lidé mohou poměrně snadno. Třeba na koupališti nebo ve sprše, kde se bosýma nohama dotýkali vlhkých povrchů. Pokud je plíseň podchycena včas, většinou stačí vnější ošetření. Pokud se ale zanedbá, může se léčba plísně stát dlouhodobým a nepříjemným procesem. Předejděte tomu.
Jen málokdo se zamýšlí nad tím, čím a jak své léky zapíjí. Zdá se, že jde o banalitu, ale není to tak. Správné zapíjení léků je totiž pro jejich fungování zásadní. A to nesprávné naopak může léčbu a někdy dokonce i život pacienta ohrožovat. Je mnoho tekutin, kterými by se léky zapíjet neměly. Že mezi ně patří mléko a alkohol většina lidí ví. Existuje ale jedna naprosto běžná tekutina, kterou bychom z ovlivňování vstřebávání léků vůbec nepodezírali - čaj. Přečtěte si, proč a jakým čajem byste léky zapíjet neměli.