Kreativ

ŠTÍTEK: léčba

Z alkoholismu se stává norma. Kdo nepije, jako by nebyl.

Alkohol, drogy a vyhazov z práce. Pět let jsem byla závislá, vzpomíná Elena

Žila dva odlišné životy. První z nich se rozvíjel v ušlechtilé, prémiové a spořádané rodině, zatímco druhý byl v temném zajetí alkoholu, kokainu a pervitinu. Utápěla se v melancholii a smutku, ale zažívala i dny euforické radosti. Navzdory tomuto rozporuplnému prostředí patřila k nejlepším studentům. Milovala literaturu a naučila se šest jazyků. Přestože dosáhla mnoha úspěchů, stále hledala útěchu a porozumění na dně lahve tvrdého alkoholu každý den. Kdy promluvila o své závislosti, jak velký vliv má na alkoholika prostředí, ve kterém žijeme, jakou roli hrají geny a co jí pomohlo k rozhodnutí podstoupit protialkoholní léčbu, mi dnes vyprávěla Elena Kovalčíková, která problematiku závislostí řeší i s poutníky v projektu SoulAdventure.

Tužebník jilmový je známý také jako Královna louky. Když tahle léčivá bylina kvete, určitě ji nepřehlédnete a oceníte i její vůni.

Aspirin starých Keltů: Léčivka omamně voní, na rozdíl od tablet nedráždí žaludek

Tužebník jilmový je nazýván přírodním aspirinem. Obsahuje totiž salicyláty, tedy stejnou účinnou látku jako tablety známé pod názvem aspirin. Sílu bílých voňavých květů této léčivé byliny znali už staří Keltové. Tužebník jilmový ulevuje od bolesti, pomáhá tělu zbavit se toxických látek, léčí záněty a má řadu dalších zdravotních benefitů. Léčivé květy tužebníku si můžete nasbírat na loukách nebo koupit sušené a sychravý podzim vás pak nezaskočí.

Princezna Catherine dokončila chemoterapii a vrací se k pracovním povinnostem.

Princezna Catherine dokončila léčbu a začala s prací na kampani. Pomoci má dětem

Britská princezna z Walesu Catherine začíná s prvními pracovními povinnostmi od začátku léčby rakoviny na začátku roku. Prvním krokem k zahájení jejího návratu do veřejného života byla práce na kampani Shaping Us, jež má zvýšit povědomí o dopadu raného dětství na zbytek života. Princezna z Walesu tím navazuje na video, ve kterém oznamuje konec léčby rakoviny.

Alfred Strejček s manželkou Jitkou Molavcovou v Janských Lázních, kde absolvoval léčbu elektroakupunkturou. Zabrala obdivuhodně.

Dejte doktorovi Nobelovku. Lázeňská metoda jehel a proudu rozhýbala i Strejčka

Herec, moderátor a recitátor Alfred Strejček vážně onemocněl v říjnu 2017. Od té doby je ochrnutý a upoutaný na invalidní vozík. Letos se po sedmi letech poprvé dokázal podepsat a rozhýbat ruce i nohy. Podařilo se mu to v léčebných lázních Janské Lázně díky metodě elektroakupunktury. Podobně jako dalším pacientům. „Byl jsem v řadě zařízení, ale Janské Lázně jsou od této chvíle pro mě jedničkou. Tady jsem udělal největší pokrok,“ řekl.

Pavel Kurfürst pracoval jako pokrývač. Ve 22 letech spadl ze střechy přímo na hlavu.

Pád ze střechy na hlavu, čtyři měsíce v kómatu. Pavel přežil, ale potřebuje víc

Je mu teprve 22 let, a kdyby v osudný den nespadl při své práci ze střechy, nejspíš by si teď užíval radostí mladého života. Na květnový den roku 2023 však on ani jeho rodina jen tak nezapomenou. Pokrývač Pavel Kurfürst totiž nešťastnou náhodou spadl z výšky několika metrů přímo na hlavu. Okamžitě upadl do bezvědomí. Díky své silné vůli a chuti žít však dělá pokroky, které nikdo nečekal. Potřebuje ale ještě něco – peníze. Lidé mu přispívají ve sbírce na Donio. Na jeho léčbu věnovali už přes 570 tisíc korun.

Ilustrační foto.

Rakovina prostaty je strašák mužů! V Liberci nasadili pacientovi unikátní léčbu

Pacient ve věku přes sedmdesát let dlouhodobě bojuje s rakovinou prostaty. Podstoupil už onkologickou léčbu a splňuje požadavky na výkonnostní stav. Nyní mu svitla naděje na prodloužení života a zlepšení jeho kvality. Pavilon nukleární medicíny Krajské nemocnice Liberec (KNL) se stal jedním z prvních pracovišť, které pacientovi podalo nový lék. Jedna dávka vyjde na 35 tisíc euro a pacient jich potřebuje pět až šest. Pojišťovna hradí léčbu ve výjimečných případech.

Rodina Jakuba Guryči dělá vše proto, aby mohl chlapec docházet na potřebné terapie.

Bude žít nanejvýš rok, řekli lékaři. Kuba má 13 a peníze na léčbu shání rodina

Kubovi chybí část mozku. A to celkem podstatná. I kvůli tomu lékaři rodičům po jeho narození řekli, že se nedožije více než jednoho roku života. Jemu je ale dnes třináct, a i přes četná omezení, jež mu nemoc přináší, ušel už velký kus cesty. Velmi vzácnou diagnózu s názvem TUBB3 E410K má Jakub Guryča pravděpodobně jako jediný v Evropě. Shánět finance na jeho léčbu pomáhá celá rodina. Od lidí vybírají různé druhy surovin, které by jinak skončily v odpadu, a získávají za ně peníze.

Ještě před půl rokem byl dnes dvouletý Teo zdravý. Vše se změnilo po očkování proti meningokoku.

V ohrožení života po očkování. Teovi selhaly játra, ledviny a má poškozený mozek

Ještě před půl rokem byl nyní dvouletý Teo zdravým a veselým chlapečkem. Tedy až do doby, než podstoupil nepovinné očkování proti meningokoku. Nikdo v den, kdy se k vakcinaci dostavil, totiž netušil, že v chlapci dřímá rotavirová infekce. Reakce na očkování přišla záhy. Způsobila, že Teo několik následujících týdnů bojoval o život. Přežil, ale má poškozený mozek. Pomoci by mohla léčba kmenovými buňkami.

Přístroj pro domácí hemodialýzu.

Fresenius Medical Care rozšiřuje podporu domácí dialýzy i do Mělníka

Fresenius Medical Care v Mělníku a dalších sedmi městech v České republice spouští spádová pracoviště, specializovaná na podporu pacientů na domácí dialýze při náhradě funkce ledvin. Pacienti všech 26 stávajících dialyzačních středisek Fresenius Medical Care mají možnost se léčit jakoukoliv z domácích terapií už dnes.

Adam se synem.

Sbírka pro Adama, aby opět spatřil syna. Po kolapsu nevidí, lidé mu vrací naději

Byl to okamžik, který těžce zasáhl do života Adama Jošta z Kostelce nad Orlicí, mladého muže a otce malého syna. Kolaps přežil, ale svět kolem něj jakoby zmizel. Přišel o zrak, ale všichni věří, že se mu navrátí a znovu spatří své blízké, uvidí vyrůstat svého syna. V pomoci Adamovi se semkli lidé a pořadatelé akcí nejen z Kostelce nad Orlicí.

Rdesno hadí kořen se k léčení používalo v nejrůznějších kulturách už od pradávna.

Zmizel Endiaron i z vaší lékárny? Zkuste rdesno, používá se od pradávna

Žalozpěvy na nedostupnost oblíbeného léku Endiaron jsou v posledních letech spíše pravidlem než výjimkou. Tento medikament byl dlouhodobě nejužívanějším prostředkem na střevní problémy. Pro řadu lidí tak není snadné najít vhodnou náhradu. Existuje však bylina, která může s průjmovým onemocněním účinně pomoci. Rdesno hadí kořen se ostatně k léčení používalo v nejrůznějších kulturách už od pradávna.

Věčným hladovcům i emočním jedlíkům pomohou léky na hubnutí.

Máte při shazování kil slabou vůli? Nové léky na hubnutí pomohou emoce zvládat

Snem snad každého, kdo se neúspěšně snaží shodit nadbytečná kila, jsou zázračné léky proti přejídání. S nimi by to šlo hned! Jak se přestat přejídat večer a jak zahnat emoční hlad se ptá každý den řada lidí. Dobrou zprávou je, že slabá vůle odolat jídlu nemusí být jen jejich vinou. A že lékaři pro ně mají řešení v podobě léků na hubnutí.

V horkých dnech je onemocnění průjmem častější než v zimních měsících.

Cola na průjem: zažitá, ale nesprávná rada. Raději sáhněte po jiné tekutině

Průjem v létě postihuje velké množství lidí. V lékárně jsou k dostání účinné léky, ale důležitou součástí léčby průjmy je i vhodně zvolená strava. Při těchto střevních problémech je zpravidla nutné doplňovat do dehydratovaného organismu tekutiny a držet dietu. Na léčení oblíbenou Coca-colou však raději zapomeňte. Odborníci ji na průjem nedoporučují. Tělu více pomůže popíjení elektrolytických nápojů, vody, speciálních čajů nebo ovocné šťávy bez přidaného cukru.

Olga Surzhok trpí bipolární afektivní poruchou. Onemocnění se dříve označovalo jako maniodeprese či maniodepresivní psychóza.

V těle mi lezou larvy, cítí Olga. Na ruské psychiatrii byla jako ve vězení

Olga Surzhok je pětadvacetiletá žena, která vždy vynikala inteligencí. Měla studovat medicínu, pak se ale kvůli svému onemocnění dostala do naprosto nevhodných podmínek ruské nemocnice. Vlivem bipolární afektivní poruchy trpí utkvělou představou, že uvnitř jejího těla žije drobný hmyz. Nesnesitelné stavy se pokusila ukončit sebevraždou. Se správnou léčbou by se přitom mohla vrátit do normálního života.

Křečové žíly, ilustrační foto.

Křečové žíly na kráse nepřidají. Nejsou ale jen problémem kosmetickým

Bércové vředy, ale i trombóza nebo embolie. Takové komplikace mohou provázet křečové žíly, pokud se jim nevěnuje pozornost a zůstávají neléčeny. Za nemocnici v Brandýse nad Labem na to upozorňuje Daniela Schnurpfeil s tím, že křečové žíly patří k nejrozšířenějším chronickým onemocněním – a počet pacientů neustále stoupá. Obzvlášť aktuální je to nyní v létě: zhoršení chronické žilní nedostatečnosti přichází v době, kdy se vlivem tepla žíly rozšiřují. Mimo to jsou „více vidět“, když se v horku méně oblékáme.

Krevní tlak s věkem trochu roste. Podívejte se, co už jsou příliš vysoké hodnoty.

Správný krevní tlak podle vašeho věku: kdy je to v pořádku, kdy už na infarkt

Sledování krevního tlaku je základní součástí péče o zdraví. Dvě naměřené hodnoty krevního tlaku totiž odrážejí celkový zdravotní stav organismu. Evropská společnost pro hypertenzi stanovila hodnoty krevního tlaku, které jsou v normě i ty, které jsou už vyšší nebo příliš vysoké. Lidově řečeno, kdy už je tlak na infarkt. Na to, jaký krevní tlak bychom měli mít podle věku a která ze dvou hodnot krevního tlaku je důležitější, jsme se zeptali specialisty na léčbu hypertenze profesora Miroslava Součka.

Bolest hlavy je podle odborníků jedním z nejběžnějších neurologických problémů. U některých typů migrén může pomoci Dornova metoda.

Úleva od některých druhů migrény: Stačí vlastní prsty a vědět, kde co zmáčknout

Větší či menší bolest hlavy čas od času potrápí téměř každého člověka. Podle odborníků jde o jedno z nejběžnějších neurologických onemocnění v populaci. Jestliže je však bolest hlavy častější a intenzivnější, stává se pro postiženého problémem, který brání v plnohodnotném životě. Migrény, které jsou spojeny s temenní částí hlavy, může pomoci vyřešit Dornova metoda.

Martínek, který se narodil s vzácným genetickým syndromem AADC, po léčbě dělá pokroky.

Mělo to smysl! Stomilionová léčba zabírá. Podívejte se, jak teď vypadá Martínek

Ještě před půl rokem byl osud dnes tříletého Martínka Zatloukala nejistý. Vzácná diagnóza AADC upoutala chlapce na lůžko a jedinou možností, jak ho zachránit, byla léčba za sto milionů korun ve Francii. Díky nesmírné štědrosti dobrovolných dárců z celé republiky odjel Martínek na francouzskou kliniku pro lék. A po půl roce se rodiče i chlapec mohou radovat z velkého zázraku. Martínek, který před léčbou jen ležel, dnes pohybuje rukama, staví se na kolínka a začíná žvatlat.

Sedmikrásky obsahují antioxidanty, které bojují proti stárnutí organismu.

Skromný kvítek pomáhá proti stárnutí. Vyhlazuje pleť, potvrdili vědci

Malá nenápadná sedmikráska, která kvete téměř po celý rok, byla po staletí využívána v lidovém léčitelství. Je sice malá výškou, ale velká výkonem. Umí totiž hojit rány, léčit kašel, vyrážky a záněty, čistit krev i zlepšovat trávení. A to není všechno: vědci potvrdili, že sedmikráska navíc obsahuje antioxidanty, které bojují proti stárnutí organismu. Obsahuje také látky, které příznivě ovlivňují stav pokožky, vlasů, nehtů i kostí.

Tým GPK při operačním zákroku.

Nečekejte, až bude pozdě. Objevte varovné příznaky gynekologických nádorů dnes

Gynekologické zhoubné nádory patří mezi vážná onemocnění, která postihují ženy různých věkových skupin. Jaká onemocnění patří mezi ta nejčastější? A snižuje se věk žen, které se léčí s nádorovým onemocněním?  Nejčastějším gynekologickým nádorovým onemocnění v ČR je nádor děložní sliznice.  Ročně je diagnostikováno přibližně 1 200 nových případů.

Bořek Olivík trpí vzácnou chorobou. V jejím důsledku se mu nekontrolovatelně odlupuje kůže a přehřívá se mu organismus.

Pětiletý Bořek nesmí v létě ven. Neumí se potit, ale nemůže se ani zchladit

Nefunkční termoregulace je pro děti s Nethertonovou chorobou běžná. Pětiletý Bořek Olivík kvůli své nemoci nemůže chodit v létě ven, nezastavitelně se mu loupe kůže, trpí ekzémy, bolestí nemůže ani chodit a musí si hlídat, co jí. Normální život pro něj prakticky neexistuje. Navíc mu před dvěma lety zemřel tatínek a v bytě, ve kterém žije, už nemůže dál být.

Tvář Vilémka Kučery, který díky sbírce mohl podstoupit léčbu v Austrálii. Stačí jediná dávka, která ale stála 20 milionů.

Příběhy, které chytily Čechy za srdce. Životy, které jste pomáhali zachránit

Česká republika nepatří mezi nejbohatší státy světa. Srdce ze zlata však její obyvatelé rozhodně mají. V posledních letech je patrné, že pro mnoho Čechů je stále více automatické podporovat ty, kteří by bez finančního daru nemohli podstoupit léčbu či se ocitli v jinak trýznivé situaci. Bohužel jsou ale i případy, kdy i přes získání obrovské sumy peněz život dospělého člověka nebo dítěte zachránit nejde.

Jitka Kendricks u Okresního soudu v Klatovech.

Soud v Klatovech: 82letý muž poslal ženě 65 milionů, věřitelé ostrouhali

Dvaaosmdesátiletý muž jí naposílal během dvou let bezmála 65 milionů korun. Nepřišly na její účty obstavené kvůli exekucím, ale na účty jejích známých, kteří jí je pak předávali. Podle státní zástupkyně se tím Jitka Kendricks (50) ze Sušice dopustila poškození věřitele a žádá pro ni vězení. 

Na to, co může člověk jíst, když má průjem, jak dlouho držet dietu a co se může při průjmu pít jsme se zeptali nutriční terapeutky Lucie Růžičkové.

Co tělu rychle dodat při akutním průjmu? Léčbu urychlí správný jídelníček

Průjem je nepříjemná zdravotní komplikace, která velmi ohrožuje organismus. Zbavuje ho totiž vody a živin. Nepít a dlouho nejíst při průjmu může být velkou chybou, která léčbu jen zkomplikuje. Na to, co může člověk jíst, když má průjem, jak dlouho držet dietu a co se může při průjmu pít, jsme se zeptali nutriční terapeutky Lucie Růžičkové.

Oddělení dětské neurologie FNO funguje 50 let.

Oddělení dětské neurologie při FNO funguje již 50 let. Začátky byly těžké

Přesně před 50 lety vzniklo Oddělení dětské neurologie (ODN) Kliniky dětského lékařství FN Ostrava. Během té doby prošlo dynamickým vývojem a dnes se jedná o špičkové pracoviště, které řeší široké spektrum neurologických onemocnění u dětí od narození až po dosažení dospělosti. Léčí epilepsii, neurovývojové poruchy, nádory mozku, míchy, nervosvalové a demyelinizační nemoci, bolesti hlavy, cévní mozkové příhody, úrazy, neuroinfekce a jiné.

Bývalý ředitel ÚVN profesor Miroslav Zavoral (vpravo) a nový ředitel ÚVN plukovník a neurochirurg Václav Masopust (vlevo).

Vojenská nemocnice zažívá léčbu šokem: nový ředitel mění vedení

Noví lidé do klíčových pozic přicházejí proto, aby již dříve špičková nemocnice pod jejich vedením fungovala ještě lépe. To Deníku sdělil ředitel Ústřední vojenské nemocnice – Vojenské fakultní nemocnice Praha (ÚVN) Václav Masopust. S tím, že pokud nějaké dopady pocítí pacienti, půjde o změny k lepšímu.

Tříletá Johanka dělá na francouzské klinice pokroky. Odjela se léčit s nádorem mozku.

V Česku by Johanka zemřela. Díky sbírce odjela za léčbou do Francie. Má naději

Tříletá Johanka se pere s fatální diagnózou: nádorem na mozku. Začátkem června odjela i díky obrovské solidaritě lidí na francouzskou kliniku, která nabízí studijní léčbu. Ta dopomohla k úplnému vyléčení již několika pacientům. Zdravotnická péče v Česku může bohužel v obdobných případech nabídnout jen komfortnější dožití. Po několika týdnech na klinice je z prakticky nehybného dítěte holčička plná energie. Vyhráno však ještě zdaleka nemá.

Sebastiánek Markus je po transplantaci jater. Dárkyní se stala jeho maminka.

Sebík hodně zežloutl, žloutenka to ale nebyla. Bez jater od maminky by nepřežil

Nejprve zežloutl, následně si kvůli svědění rozškrábal tělíčko do krve. Po krvácení do bříška a zvracení krve nezbývala téměř dvouletému Sebastiankovi Markusovi jiná možnost než transplantace jater. Z důvodu urgentnosti situace se jejich dárcem stala chlapcova maminka Lucie Markusová. I přesto je však chlapec stále v ohrožení života. Potřebuje vlastní pokoj, ve kterém by se mohl izolovat od všech virů. Ten mu však rodina nemůže dopřát.

Nový osteolog písecké nemocnice Pavel Malina.

Nemocnice Písek rozšíří léčbu osteoporózy. Má nového osteologa

Písecká nemocnice plánuje rozšíření služeb své Osteologické ambulance, kde léčí pacienty s osteoporózou, lidově řídnutím kostí. V reakci na rostoucí poptávku po těchto službách už má svého osteologa, který vedle samotné léčby pacientů zároveň v nemocnici zajišťuje odborný dohled nad komplexní péčí v tomto oboru.

Kristýna Horáková je obyčejná holka. Pro většinu lidí je neznámá, díky své nemoci si však drží celosvětové prvenství.

Proč jediná odolává léčbě? Týna má deformaci tváře a za sebou 2 klinické smrti

Kristýna Horáková si drží nechtěné světové prvenství. Je jedinou žijící osobou na světě, která již dvacet dva let odolává léčbě onemocnění, které u jiných pacientů léčit lze. Kristýna nemocí trpí od svých pěti let. Chronická osteomyelitida ji prakticky připravila o polovinu obličeje. Týna už prodělala osmnáct operací, další ji čeká v lednu roku 2025. Jak ale dopadne, nikdo neví. Je totiž první na světě, kdo ji podstoupí. Oporou v těžkých chvílích jsou jí i tanečníci Jan Onder a Natálie Otáhalová, známí například ze soutěže StarDance.

Roční chlapec, pro kterého se rodiče snaží v krátkém čase získat sbírkou 20 milionů korun. Vilík trpí vzácným nurodegenerativním onemocněním zvaném Hereditární spastická paraplegie typu 56 (SPG56).

Vilíka dělí od uzdravení z hrozné nemoci jediná kapka. Ta ale stojí 20 milionů

Jaká je cena za zdraví milovaného dítěte? Pokud rodiče ročního Vilíka Kučery chtějí, aby se jeho vzácné neurodegenerativní onemocnění zvané Hereditární spastická paraplegie typu 56 (SPG56) dále nezhoršovalo, musí zaplatit. A to rychle. Nemoc, kterou má na celém světě jen pár lidí, zkouší léčit lékaři v Austrálii, kde právě probíhá vývoj genové terapie. Čím dříve ji chlapec podstoupí, tím větší má naději, že se jeho stav zlepší. Má to ale háček - léčba stojí 20 milionů korun.