Ženská sexualita je téma, které je často diskutováno v různých ohledech. Někdy se však ženy dostanou do situace, kdy je pro ně sex tabu, ať už kvůli pociťované bolesti po prodělané operaci, komplikovaném porodu nebo následcích onkologické léčby. Jak se vyrovnat s pocitem ztráty ženskosti, možnosti početí a jak se vrátit k bezbolestnému sexuálnímu životu?
Jak dlouho se hojí otevřená rána? Rozhodně by to nemělo trvat půl roku. Paní Marii je 78 let a takové bolesti, jako jí způsobily bércové vředy, snad ještě nezažila. Šest měsíců se marně doma snažila nehojící se vředy na dolních končetinách vyléčit. Oplachovala je vodou a překrývala klasickým obinadlem. Žádné zlepšení se ale nekonalo, spíš se vše zhoršilo. „Bércáky“ svědily, hnisaly, strašně bolely a rána se postupně zvětšovala.
Stanislav Platil (45 let) ze Štětí byl mužem v plné síle, když se mu v noze objevil nepříjemný tlak. Jako operátor jednoho z převíjecích strojů v největší papírně v Česku tomu zprvu nevěnoval pozornost v domnění, že se jedná o natažený sval. Jenže šlo o nádor, odborně zvaný myxoidní liposarkom.
Stanislav Platil (45 let) ze Štětí byl mužem v plné síle, když se mu v noze objevil nepříjemný tlak. Jako operátor jednoho z převíjecích strojů v největší papírně v Česku tomu zprvu nevěnoval pozornost v domnění, že se jedná o natažený sval. Jenže šlo o nádor, odborně zvaný myxoidní liposarkom.
Na Teplicku jich žije celá řada. Rakovina si nevybírá. Bohatí, chudí, hodní, zlobiví. Každého to může potkat. Přečtěte si za všechny příběh Stanislav Platila (45 let). Pochází ze Štětí. Byl mužem v plné síle, když se mu v noze objevil nepříjemný tlak. Nevěnoval tomu pozornost v domnění, že se jedná o natažený sval. Jenže šlo o nádor, odborně zvaný myxoidní liposarkom.
Jestli naše tělo něco opravdu hodně potřebuje, tak je to vápník. Kromě jiného je základní stavební složkou našich kostí, které bez vápníku řídnou a jejich zlomeniny pak leckdy mohou být život ohrožující. Týká se vás to také? Podle lékařů může osteoporóza, nemoc nazývaná také „zloděj kostí“, trápit až 800 tisíc Čechů. Jak léčit osteoporózu? Možná pomůže i jedna babská rada.
/FOTO/ Donedávna chodil do školy, sportoval, žil radostný život čtrnáctiletého kluka v Nymburce. Nyní už tráví měsíc a půl v nemocnici, absolvoval chemoterapii, odběry kostní dřeně a má mnoho léků. Momentálně ani nemůže chodit.
/FOTO/ Donedávna chodil do školy, sportoval, žil radostný život čtrnáctiletého kluka v Nymburce. Nyní už tráví měsíc a půl v nemocnici, absolvoval chemoterapii, odběry kostní dřeně a má mnoho léků. Momentálně ani nemůže chodit.
Strakonický kulturní dům patřil v pátek 31. března záchranářům. Konal se zde XI. Společenský večer pro záchranáře. Byli na něm oceněni nejen lidé, kteří přispěli k záchraně lidských životů a pomáhali zvládnout covid.
Rehabilitační oddělení Nemocnice Šumperk rozšířilo spektrum péče o další novinku. Pacientům nabízí laserovou akupunkturu, která pomáhá ulevit od řady bolestivých stavů. Léčebnou novinku laserové akupunktury vítají zejména ti pacienti, kteří se doposud akupunktury báli například kvůli jehlám.
Rakovina krve zaujímá v počtech úmrtí na zhoubná nádorová onemocnění třetí místo, hned po karcinomu plic a rakovině tlustého střeva. Leukémii, lymfomu či mnohočetnému myelomu podlehli zpěvák Karel Gott, manželka zavražděného amerického prezidenta Kennedyho Jacqueline nebo cyklista Luboš Lom, účastník olympijských her v Soulu.
Neurologické oddělení akciové společnosti Krajská zdravotní – Nemocnice Teplice společně s Centrem pro diagnostiku a léčbu demyelinizačních onemocnění v Teplicích (RS centrem) uspořádalo ve středu 22. března v přednáškových prostorách teplické nemocnice nadregionální odbornou konferenci.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Pacientům, kteří onemocněli roztroušenou sklerózou, která se projevuje problémy s pohybem, může pomáhat nejen moderní biologická léčba. Prospět jim umí také leccos dalšího: dietní režim (s důrazem na ovoce, zeleninu, luštěniny, ryby, ořechy či třeba na panenské rostlinné oleje), stejně jako chůze, cvičení, jóga, muzikoterapie – a dokonce třeba i box. Na počátku posledního březnového víkendu to ukázal Maraton MaRS určený nejen pacientům s roztroušenou sklerózou, jimž umožňuje vyzkoušet si rozmanité aktivity, které by jim mohly prospět, a jejich rodinám, ale i zájemcům z řad veřejnosti.
Zákeřnou nemoc sítnice, která je nejčastější příčinou slepoty u lidí v rozvinutých zemích, dlouho nebylo čím účinně léčit. Věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD) má dvě formy: vlhkou a suchou. Na tu méně častou, ale více nebezpečnou vlhkou formu mají lékaři nově k dispozici převratný lék, který může oči zachraňovat. V České republice ho poprvé aplikovali na konci února lékaři na oční klinice Lexum v Praze.
Petr je atraktivní muž, který na první pohled rozhodně nebudí dojem, že by trpěl vážným zdravotním problémem. Opak je však pravdou. Jeho celoživotním problémem jsou velké bolesti způsobené deformacemi a srůsty v místě, na které je obvykle většina mužů pyšná. V Čechách ho léčit odmítali, v zahraničí operaci provedli, ale dopadlo to katastrofálně.
Není to tak dávno, co oslavila svoje osmnácté narozeniny, ale už je plně závislá na alkoholu a potřebuje léčbu. Věk žen, které propadly lihovinám, vínu či pivu, se v posledních letech snižuje. Deníku to potvrdili i v Psychiatrické nemocnici (PN) v Dobřanech, kde absolvují léčbu jak lidé, kteří ji mají soudně nařízenu, tak ti, kteří přicházejí dobrovolně.
Česnek je zdravý a funguje na mnoho zdravotních problémů, o tom není pochyb. Dalo by se říct, že patří k základům domácí lidové lékárničky. Aby se česnek zvládl vypořádat se zdravotními neduhy, není třeba ordinovat si jej po celých paličkách. Určitě je ale důležité vědět, jak a v jakém množství jej správně konzumovat a jak se vyhnout potížím, které by mohl způsobit.
Vášeň ke zbraním a satanismu málem přivedla do vězení teprve devatenáctiletou studentku ze Žďáru nad Sázavou. Mladá žena stanula před jihlavským soudem kvůli obvinění z nedovoleného ozbrojování. Soud ji potrestal podmínkou a nařídil jí ústavní psychiatrickou léčbu.
/FOTOGALERIE/ Současná doba klade na lidi velké nároky. Stálý stres, ostré pracovní tempo a společenský tlak je dokážou dovést až k únikové cestě z reality prostřednictvím alkoholu. Pokud se ze skleničky na uvolnění stane denní rituál, může to skončit závislostí. Ohroženi jsou přitom nejen dospělí muži a ženy, ale i děti. Nezřídka pak končí v péči psychiatrů.
Šťastný konec má příběh orla mořského ze záchranné stanice v Třeboni. Majestátní dravec se do zařízení dostal loni koncem léta. Samice orla strávila několik dní ve vodě uvnitř skruže na poli. Způsobila si vážná zranění, když se zoufale snažila dostat ven. Po dlouhých měsících léčby se ale podařilo orla vrátit zpět do přírody.
Plíživě, že si to člověk ani neuvědomuje. Přesně tak se zmocňuje alkohol ženy či muže, kteří s jeho pomocí čím dál více tlumí své starosti, trápení a stres. Nikdo nevíme, kdy nás něco podobného může dostihnout. Padesátiletá Jitka z Českého Krumlova, svědomitá a pracovitá zdravotní sestra, která svou práci miluje, ví o démonu alkoholu své. S touto drogou a závislostí bojuje dodnes.
V posledních letech roste počet žen závislých na alkoholu. Přednosta Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Michal Miovský tvrdí, že nárůst je natolik závažný, že některá ambulantní pracoviště musela kvůli náporu pacientů vyhlásit stop stav. „Vyrovnávání mezi pohlavími a hlavně životního stylu znamená, že ženy zabředávají do témat, které byly dříve dominantní pro mužskou populaci. Typicky se do toho propisuje zacházení s návykovými látkami. To generace před tím nezažily,“ říká.
Kdy je vhodný věk na včasný záchyt vrozených vad? Měly by na gynekologii chodit i ženy po menopauze? Na kolik vyjde umělé oplodnění? O těchto a dalších tématech si Deník povídal se známým kolínským gynekologem Jiřím Dvořákem.
/FOTO, ROZHOVOR/ Kdy je vhodný věk na včasný záchyt vrozených vad? Měly by na gynekologii chodit i ženy po menopauze? Na kolik vyjde umělé oplodnění? O těchto a dalších tématech si Deník povídal se známým kolínským gynekologem Jiřím Dvořákem.
Trápí vás rýma a ucpané dutiny? Původně neškodné onemocnění, kterým trpí většina lidí hned několikrát do roka, může velmi rychle přerůst v silný bakteriální zánět, se kterým antibiotikům neuniknete. K rychlé úlevě a uvolnění hlenů však může přispět i několik domácích metod, kterým vévodí obklad z brambor, soli i průplach dutin.
Vybrat pět milionů během dvou měsíců. Tak zní plán třicetiletého Romana, který bojuje s vážnou formou rakoviny. Jak sám říká, je smutné, že jeho život je doslova v rukou ostatních lidí, kteří mu na léčbu, která by ho mohla úplně vyléčit, buď přispějí, nebo ne. O jeho příběh jste projevili obrovský zájem, a i díky vám má dnes na účtu už milion. Bohužel to nestačí.
/GALERIE/ Karlovy Vary jsou jedny z nejvýznamnějších turistických destinací v České republice. Město se nachází na soutoku Teplé a Ohře a vyhlášené je především pro své minerální prameny. Karlovy Vary jsou známé jako místo, kde se lidé léčili a relaxovali už v hluboké minulosti.
Liberecký krajský soud v úterý 14. března pokračoval v hlavním líčení s Janem R., který se podle obžaloby dopustil znásilnění sedmi dětí a výroby a jiného nakládání s dětskou pornografií. K zneužívání dětí mělo dojít od léta 2021 do jara 2022.
V České republice trpí podle České obezitologické společnosti přes šestnáct procent dětí obezitou. V dospělosti jim to způsobí zdravotní problémy, varuje ministerstvo zdravotnictví.
/ROZHOVOR/ Enukleace prostaty Holmiovým laserem pomohla v kladenské nemocnici více jak 150 pacientům s mikčními potížemi. Moderní operační metodou odstranění příznaků dolních močových cest disponuje urologické oddělení kladenské nemocnice od roku 2020. Tehdy ji lékaři prováděli nejprve ve zkušebním módu a o rok později již nastálo. Stejně jako u fúzní biopsie prostaty se jedná o vysoce specializovanou metodu, kterou nabízí jen malá část urologických oddělení v České republice. Tuto metodu přiblížil zástupce primáře urologického oddělení Milan Čermák.
V 60. letech minulého století zabila infekce améby v Československu šestnáct lidí, všichni byli z Ústí nad Labem. Dodnes se jedná o největší epidemii tohoto onemocnění v dějinách. V následujících šedesáti letech ale améba řádila po celém světě. Nemocní byli bez naděje na vyléčení, tedy s vyhlídkou na jistou smrt. Vědci z české Akademie věd teď našli látku, která prvoka zničí. Stoupla tak naděje na vyléčení pacientů.
První centrovou péčí se může pochlubit Kroměřížská nemocnice. Tamní oftalmologické oddělení získalo v roce 2023 status makulárního centra, díky čemuž může poskytnout komplexnější péči pacientům s cukrovkou obou typů.
Onemocnění ledvin často nebolí, přesto ale představuje problém, před kterým není radno přivírat oči. Pokud ledviny definitivně vypoví svou funkci, krev musí být filtrována prostřednictvím pravidelných dialyzačních procedur. Několikahodinový pobyt na dialyzační jednotce se tak stává součástí každodenního života pacientů. Znamená to pro ně dojíždění zpravidla třikrát týdně na čtyř- až pětihodinovou léčbu na dialyzační středisko. Dvě taková centra jsou i v Pardubicích.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Nic nebolí, zdravotní potíže se neobjevují – a přesto může být potřebné změnit životní styl, nebo dokonce zahájit léčbu. Či přinejmenším absolvovat podrobnější vyšetření, jejichž výsledky lékařům napoví, co dál. Tahle zpráva zřejmě čeká na některé účastníky akce ke Světovému dni ledvin, kdy řada nefrologických ambulancí otevírá ve čtvrtek 9. března dveře s nabídkou základního bezplatného vyšetření bez objednání. Seznam pracovišť, kam lze zavítat, najdou zájemci na webu svetovydenledvin.cz.
V 60. letech minulého století zabila infekce améby v Československu šestnáct lidí a dodnes se jedná o největší epidemii tohoto onemocnění v dějinách. V následujících šedesáti letech ale améba řádila po celém světě. Nemocní byli bez naděje na vyléčení, tedy s vyhlídkou na jistou smrt. Vědci z české Akademie věd teď našli látku, která prvoka zničí. Stoupla tak naděje na vyléčení pacientů.
Tým vývojářů z Táborska sestavil před téměř dvěma lety v kooperaci s lékaři unikátní mikroatomizér. Díky němu mohou pacienti se zhoubným nádorem pobřišnice podstoupit inovativní paliativní léčbu, která může zmírnit příznaky jejich onemocnění způsobené nahromaděním tekutiny v dutině břišní.
Tým vývojářů z Táborska sestavil před téměř dvěma lety v kooperaci s lékaři unikátní mikroatomizér. Díky němu mohou pacienti se zhoubným nádorem pobřišnice podstoupit inovativní paliativní léčbu, která může zmírnit příznaky jejich onemocnění způsobené nahromaděním tekutiny v dutině břišní.
Rakovinou plic u nás každý rok onemocní přes šest tisíc pacientů. A bohužel to donedávna vypadalo tak, že koho tento nádor postihl, ten na něj většinou zemřel. Zhruba před deseti lety se ale začaly objevovat nové možnosti léčby, které u určitých typů nemocných dokázaly zcela zásadně změnit prognózu. Jak je možné, že dříve beznadějné případy najednou přežívají řadu let? A proč ani čtyřcentimetrový nádor v plicích nemusí znamenat úplnou katastrofu, jsme si povídali s naším předním pneumoonkologem Liborem Havlem.
Většina rodičů při narození prvního potomka prožívá krásné chvíle. Maminka malé Esterky si ale zkusila téměř hned po jejím narození, co to je nevědět, jestli její dítě přežije. Ester totiž přišla na svět s neprůchodností žlučovodů, tedy s atrézií žlučových cest, se kterou se u nás narodí přibližně deset dětí ročně.
Postup léčby komorové tachykardie, tedy poruchy srdečního rytmu, pomocí kybernetického nože, zajímal delegaci lékařů z univerzitní nemocnice v japonském městě Nagoya. Své zkušenosti jim přímo na pracovišti CyberKnife předali členové týmu Kliniky onkologické FN Ostrava, v čele s jejím přednostou Jakubem Cvekem.
Návaly nevolnosti, bolesti hlavy, rozostřené vidění, nechutenství, třes rukou. To jsou zdravotní problémy, které trápí Alenu Maršalovou z Loun. Nemoc se začala projevovat loni v lednu. Začátkem letošního roku jí lékaři na základě výsledků magnetické rezonance diagnostikovali nádor na mozku. Bohužel už je v takové fázi, že nejde vyoperovat.
Před třemi lety se staly součástí česko-slovenské skupiny Darkov Spa Group, která vlastní karvinské Lázně Darkov, také Kúpele Brusno na Středním Slovensku. Ty nyní procházejí rozsáhlou rekonstrukcí za stovky milionů korun.
Lidé pozitivně testovaní na koronavirus už nepůjdou do povinné izolace. Alespoň ne všichni. O jednotlivých případech u covidu rozhodne lékař či hygienik.
Vyléčit rakovinu, to je samozřejmě touha každého onkologického pacienta. A šance, že se povede zákeřnou nemoc porazit, naštěstí rok od roku stoupají. Základem je zachytit nádor včas. Ideálně dříve, než se vůbec začne projevovat, nebo alespoň v jeho počátečním stádiu. Mezi nejlépe léčitelnými nádory je na prvním místě rakovina štítné žlázy. Právě s tou má zkušenost i manželka nově zvoleného prezidenta Petra Pavla.
V České republice je podle statistik přes milion lidí na hraně rizikové konzumace alkoholu. I proto se celý únor konal už 11. ročník kampaně Suchej únor, tentokrát s heslem Nepít je umění. „Fandím jí. Považuji ji za skvělou příležitost, jak dostat téma alkoholu do širšího povědomí,“ říká vedoucí lékař Oddělení léčby závislostí Psychiatrické kliniky FN Plzeň MUDr. Milan Beniš.
V České republice je podle statistik přes milion lidí na hraně rizikové konzumace alkoholu. I proto se celý únor konal už 11. ročník kampaně Suchej únor, tentokrát s heslem Nepít je umění. „Fandím jí. Považuji ji za skvělou příležitost, jak dostat téma alkoholu do širšího povědomí," říká vedoucí lékař Oddělení léčby závislostí Psychiatrické kliniky FN Plzeň MUDr. Milan Beniš.
Na pomoc malému Páťovi z Deštného v Orlických horách se skládají další dárci. Dvouletý chlapec trpí spinální svalovou atrofií a rodina věří, že se díky genové léčbě Zolgensma jednou postaví sám na nohy.
Roman se nedávno oženil a s milovanou manželkou plánovali založit rodinu. Dnes však bojuje s agresivní rakovinou měkké tkáně a lékaři mu už nedávají žádnou naději. On se však rozhodl to nevzdat a po dlouhém hledání našel kliniku v Texasu, která nabízí léčbu s velkou nadějí na úspěch. Jestli přežije však závisí pouze na tom, zda dokáže rychle vybrat dost peněz.
Stejně jako lidé, i mazlíčci se mohou potýkat s celoživotní a nevyléčitelnou nemocí, epilepsií. Podle statistik jí trpí zhruba tři procenta psů různých plemen, u koček je vzácná. Epileptické záchvaty mazlíčků jsou pro jejich majitele stresujícím zážitkem, ale není nutné propadat panice. Se správnou léčbou i zvíře trpící epilepsií může prožít plnohodnotný život.