Umělá inteligence (AI) v podobě programu ChatGPT podává potenciálně nebezpečný mix pravdivých a falešných informací o léčbě rakoviny. Jisté odpovědi na všechny otázky však nedávají ani konkurenční AI.
Mnohočetný myelom je po leukémii druhé nejčastější krevní nádorové onemocnění. Projevit se může únavou, slabostí, častými infekcemi, bolestmi kostí či náchylností ke zlomeninám. Léčba je stále modernější a umožňuje kvalitní život.
Nepříjemné svědění hlavy můžete pociťovat obzvláště v létě, kdy se pokožka hlavy každý den potí. Pokud se nemůžete přestat škrábat ve vlasech, pak vás pravděpodobně trápí lupy, mykóza či seborea, anebo může být viníkem stres. Co způsobuje svědění hlavy, jak poznat o jaký problém jde, jak si od svědění ulevit a kdy raději navštívit dermatologa?
Na šedý zákal neexistuje jiná účinná léčba než operace. Lékaři ji dělají ambulantně. Hradí ji zdravotní pojišťovny. Odborníci doporučují, aby ji člověk absolvoval co nejdřív.
Bolesti kloubů, šlachová či vazivová zranění. Nejen při těchto obtížích má pacientům v Nemocnici Kyjov pomoci nově zaváděná plazmaterapie. Jako doplňkovou léčbu si ji pacienti platí zvlášť.
Alzheimerova choroba postihuje asi dvě procenta populace ve věku 65 let, z lidí starších 80 let jí ovšem trpí až 40 procent. Na druhou stranu nejde jen o nemoc starců, první běžně nerozpoznatelné změny na mozku může přinést už ve 45. až 50. roce života. S neurologem Jakubem Hortem jsme si povídali o tom, jak včas Alzheimerovu nemoc poznat, jak se s ní vyrovnat či jak dlouho se s Alzheimerem žije.
Filípek se narodil s Phelan-Mcdermid syndromem. Tento syndrom mají v České republice pouze dvě děti, a léčba je tak výzvou i pro lékaře a vědce. Na start charitativního běhu v Pardubicích, který chlapcovu léčbu podpořil, se letos postavilo rekordních 270 běžců.
Terapeutická komunita White Light I se sídlem v Mukařově u Lovečkovic, poskytující službu pobytové léčby lidem se závislostmi, si připomíná 30 let od svého založení. Za tu dobu poskytla své služby téměř 3 000 klientům. V rámci oslav výročí založení pořádá ve dnech 22. až 24. srpna takzvanou SporTKiádu, což je sportovní setkání klientů terapeutických komunit z celé ČR.
Od loňského října šestiletá Elvírka Trojanová z Českého Krumlova statečně bojuje s akutní lymfoblastickou leukémií. Má za sebou několik protokolů chemoterapie, ale ani těžká nemoc a náročná léčba ji, a také její rodinu, neodradily od touhy začít v září s první třídou. Pro domácí výuku teď shánějí učitelku nebo studentku pedagogiky.
Jižní Čechy lákají k aktivní dovolené, což se odráží také na bilanci letních úrazů. V písecké nemocnici jich zaznamenali za první polovinu prázdnin dvojnásobek oproti jiným měsícům.
Migréna trápí v České republice odhadem kolem milionu pacientů. Havlíčkobrodská nemocnice nyní jako druhá v Kraji Vysočina nabídne lidem trpícím bolestí hlavy nadstandardní terapii.
Transsexualita je mezinárodně uznaná porucha pohlavní identity. Lidé, kteří se narodí do těla opačného pohlaví, než jakým se cítí být, proto potřebují léčbu. Proč ale v posledních letech tolik přibývá transgender lidí, kteří žádají o změnu pohlaví? A proč nebývale narostl především počet dospívajících dívek, které tvrdí, že se cítí být trans, tedy jiným pohlavím, než jaké mají v rodném listě? O tom, jak transsexualitu léčit, a zda ji lze potomkovi třeba i rozmluvit, jsme si povídali s naším předním sexuologem a odborníkem na terapii transsexuality Petrem Weissem.
Lidé s vrozenou spinální svalovou atrofií, při níž ochabují svaly, už mají k dispozici účinnou léčbu. Chybí jim ale peníze na péči. Byla proto vypsána transparentní sbírka.
Malá Rozárka z Pardubic čelí neúprosné diagnóze akutní lymfoblastické leukémie. I přes vážnou nemoc se ale nevzdává. Tříletá dívka začala léčbu chemoterapií, která bude trvat minimálně tři čtvrtě roku. Rodina, která je aktuálně závislá pouze na příjmech tatínka, se pro ni doma snaží zajistit bezpečné prostředí. Proto se obrátila na veřejnost s prosbou o podporu. Do sbírky se už zapojilo mnoho lidí, kteří posílají slova podpory i finanční příspěvky. „Konečně začínám věřit, že život není tak zlý,“ říká po vlně solidarity maminka nemocné Rozárky.
/VIDEO/ Malá Rozárka z Pardubic čelí neúprosné diagnóze akutní lymfoblastické leukémie. I přes vážnou nemoc se ale nevzdává. Tříletá dívka začala léčbu chemoterapií, která bude trvat minimálně tři čtvrtě roku. Rodina, která je aktuálně závislá pouze na příjmech tatínka, se pro ni doma snaží zajistit bezpečné prostředí. Proto se obrátila na veřejnost s prosbou o podporu. Do sbírky se už zapojilo mnoho lidí, kteří posílají slova podpory i finanční příspěvky. „Konečně začínám věřit, že život není tak zlý,“ říká po vlně solidarity maminka nemocné Rozárky.
Ve Vojenské nemocnici Olomouc ošetřili zdravotníci téměř 90 ukrajinských vojáků. Jedná se o bojovníky, které čeští vojáci trénují na Libavé. Poskytnutí léčby zraněným příslušníkům ukrajinské armády je podle resortu obrany další způsob, jak Česko může pomoci válkou devastované zemi.
Když maminka čtyřletého Toníčka a třináctiletého Vojty, paní Kateřina z Ledců u Plzně, začátkem letošního roku vyrazila na hory, ani ve snu by ji nenapadlo, že právě na dovolené odhalí zdravotní problém, který jí velmi výrazně zasáhne do života. Už je to půl roku, co prochází léčbou rakoviny prsu.
Když maminka čtyřletého Toníčka a třináctiletého Vojty, paní Kateřina z Ledců u Plzně, začátkem letošního roku vyrazila na hory, ani ve snu by ji nenapadlo, že právě na dovolené odhalí zdravotní problém, který jí velmi výrazně zasáhne do života. Už je to půl roku, co prochází léčbou rakoviny prsu.
Od doby, kdy byla vynalezena kanalizace, obvykle putuje obsah našich střev do toalety, kde naše starost s vyprazdňováním končí. Fekálie ale překvapivě mohou sloužit jako cenný dar pro všechny lidi, jejichž střevní ekosystém je narušen. Jak ale stolici darovat, kdo se může stát dárcem, k čemu darovaná stolice slouží a jak probíhá její transplantace?
Vytrvalou bylinku s veselými žlutými kvítky znali a využívali lidé odnepaměti. Považovali ji za všelék a dokonce za ochranu proti zlým duchům. Nejnovější vědecké výzkumy řepíku lékařského daly našim předkům zapravdu. Řepík jako přírodní antibiotikum pomáhá léčit záněty v těle, zlepšuje trávicí funkce a kontrolu močového měchýře, zmírňuje menstruační potíže, léčí hlasivky i kožní problémy, zastavuje krvácení, detoxikuje tělo a posiluje zdraví vlasů a nehtů. Jediné, co se u řepíku nepodařilo prokázat, je ochrana proti zlým duchům.
Gastroenterologické centrum strakonické nemocnice se zařadilo mezi špičková pracoviště v celé České republice. Od Ministerstva zdravotnictví získalo statut Centra digestivní endoskopie.
Lázeňství musí čelit novým výzvám. Zamával s ním covid, válka na Ukrajině i ekonomická krize. Navíc se zrychluje doba a samoplátci na rozdíl od minulosti nezřídka do lázní nepřijíždějí na několik týdnů, ale jen na víkendový wellness.
Co dělat po operaci prsu? Když jsem po onkologické léčbě, mám nárok na lázně? A jaké lázně mi mohou pomoci? To jsou časté otázky, které si kladou ženy poté, co se vyrovnaly s diagnózou rakoviny prsu a úspěšně absolvovaly léčbu. I když jsou v podstatě vyléčené, trpí mnohé pacientky existenciální úzkostí. Netuší, co bude dál a jestli se dokážou vrátit k běžnému životu, který rakovina prsu zcela změnila. I s řešením těchto stavů mohou onkologickým pacientkám výrazně pomoci lázně.
Červenec je měsícem, kdy se připomíná důležitost pupečníkové krve. Odborníci upozorňují, že dětem i dospělým může pomoci při léčbě desítek onemocnění, kupříkladu při leukémii či srdečních potížích.
Lidé, kteří se léčí s rakovinou, potřebují vedle nezbytné léčby také psychologickou podporu a rady, jak se vypořádat s různými praktickými záležitostmi. Pomoc nacházejí u blízkých i pacientských organizací.
Diabetes 2. typu je ve většině případů spojený s další vážnou nemocí, s obezitou. Právě vysoká hmotnost v organismu způsobí postupné změny v metabolismu, které vedou k rozvoji cukrovky. Ale toto platí i v opačném směru – když totiž pacient s diabetem 2. typu zhubne, kompenzace jeho nemoci se zlepší, nebo se nemoc dokonce zcela vyléčí. Mnozí pacienti berou dlouhé roky vysoké dávky léků a inzulínu, aniž by tato terapie zabírala. Přitom by stačilo zhubnout, což se bohužel často nedaří. Existuje ale řešení, které by diabetikům pomohlo, a hradí ho zdravotní pojišťovny.
Nový nástroj umělé inteligence (AI) může podle nové studie pomoci neurochirurgům s rychlejší a přesnější léčbou nádorů mozku. Bude analyzovat nejčastější a nejagresivnější nádory tohoto druhu, gliomy.
V kavárně, kde jsme měli sraz, bylo plno, a tak jsme se museli přesunout jinam. Hospůdka, kterou jsme míjeli, vypadala útulně, ale Helena z Plzně ji obešla obloukem. „Půjdeme do kavárny,“ poprosila. Není divu. Ač by tomu při pohledu na ni asi věřil jen málokdo, jako mladá dívka propadla alkoholu a po deseti letech pití se ocitla na dně. Našla v sobě ale sílu absolvovat protialkoholní léčbu a především vydržet abstinovat.
Zhoršené vidění, pocit žiletek, které řežou oko zevnitř, potíže při spuštění klimatizace nebo umělém osvětlení. Tak se cítí pacienti se syndromem suchého oka. Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně získala jako první zdravotnická organizace na jižní Moravě oprávnění pro přípravu autologních sérových kapek.
Petr Kania prožil dlouhá léta v alkoholovém odéru. Opíjení se do bezvědomí, absťáky, rozvod, výpověď v práci i zdravotní či vztahové problémy. Nyní mu je šedesát, je po několika léčbách a navštěvuje Anonymní alkoholiky na pražském Smíchově.
/VIDEO/ Sedlákovi a Tillovi. Dvě rodiny z jižní Moravy, které se navzájem neznají a přesto mají něco společného. Oběma z nich se totiž narodily děti s vrozenou vývojovou vadou v podobě bulky v oblasti krku a ramene. Jedna se plnila lymfou a druhá krví. Diagnóza od lékařů zněla žilní a lymfatická malformace, která znamená odchylku tvaru nějaké části těla nahromaděním cévní tkáně.
Autonehody vloni zavinily závažné úrazy dětí, které znamenaly utrpení malých pacientů a velké náklady zdravotních pojišťoven na léčbu. Konkrétně Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) vynaložila přes 440 tisíc korun za péči o patnáctiletou dívku s mnohočetným poraněním způsobeným při nehodě.
Autonehody vloni zavinily závažné úrazy dětí, které znamenaly utrpení malých pacientů a velké náklady zdravotních pojišťoven na léčbu. Konkrétně Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) vynaložila přes 440 tisíc korun za péči o patnáctiletou dívku s mnohočetným poraněním způsobeným při nehodě.
V sobotu 1. července se od 10 hodin na fotbalovém hřišti v Křimicích na Plzeňsku uskuteční druhý ročník benefičního turnaje v malé kopané. Výtěžek z akce tentokrát poputuje na pomoc a léčbu pětiletého bojovníka Alexandra, který trpí epilepsií, svalovou hypotonií a projevuje se u něj bohužel také opožděný psychomotorický vývoj.
/FOTO, VIDEO/ Rekordní sumu pro neurorehabilitace dívky Dominiky, zraněné při havárii, vybrali mezi sebou motorkáři, kteří se o víkendu přijeli bavit do kempu Bílý Kámen v Doksech.
/FOTO, VIDEO/ Přes dvojí léčbu leukémie dokázala být dvanáctiletá Viktorka z Ústí nad Labem premiantkou. S výukou nepřestala ani během léčení, ujal se jí učitel nejprve během pobytu v ústecké nemocnici a potom pedagogové z fakultní základní školy při nemocnici v pražském Motole. Žádnou probíranou látku nezameškala, dostávala známky, dělala písemky a odpovídala na otázky při zkoušení. Tak, jak to známe ze školy všichni. Jediné, co jí bude chybět, je čas, který mohla strávit se spolužáky ze své kmenové ústecké školy.
Chrápete, často se budíte a přes den vás ničí únava? Možná je načase začít myslet na spánkovou apnoe, protože pokud ji máte, tak končí všechna legrace. Touto nemocí trpí přibližně deset procent populace. Až osmdesát procent pacientů ale není diagnostikováno a potýkají se s řadou obtíží, včetně poruch erekce. Bez správné léčby spánkové apnoe hrozí dokonce srdeční selhání.
Pandemii covidu už Světová zdravotnická organizace (WHO) prohlásila za skončenou. Některé údajně preventivní a léčebné postupy, které lidé na vlastní pěst praktikovali a odborníci nad nimi jen kroutili očima, ale nezmizely. Majitelé je navíc aplikují i na zvířata.
Velkého úspěchu dosáhli odborníci z Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice Brno při výzkumu chronické lymfatické leukémie. Tým pod vedením Marka Mráze získal americký patent na využití GAB1 inhibitorů jako léčiva prohematologické malignity, tedy leukémie a lymfomy.
Na urologickou konferenci do Kyjova v závěru minulého týdne zavítal i profesor Jan Krhut. Nastínil svým kolegům například novinky v léčbě mužů se stresovým únikem moči. Přiblížil také problémy s překážkami při výtoku moči u žen. Krhut má za sebou studijní pobyty v Rakousku, Německu či Velké Británii a také například prestižní ocenění Americké konfederace urologie za nejlepší práci v oblasti urologického výzkumu za rok 2015.
S únikem moči se během života setká až polovina žen, nevyhýbá se ale ani mužům. Odbornou pomoc přesto vyhledá jen minimum lidí. Léčbu i stanovené množství inkontinenčních pomůcek přitom hradí zdravotní pojišťovny.
Trpíte neúnosnými bolestmi hlavy a migrénou? Tak právě pro vás je připraven den otevřených center pro léčbu migrény, na kterém mají zájemci možnost individuálně konzultovat svůj stav se specialisty. A to bez předchozího objednání, žádanky a zcela zdarma. Na akci se představí i pacientská organizace Migréna-help.
Celý život se paní Iva starala o své dva syny, z nichž jsou dnes díky její neutuchající péči mladíci v plné síle. Pak se k ní ale štěstí obrátilo zády a onemocněla rakovinou tlustého střeva. Její šance na vyléčení z rakoviny je 50:50. Ona to ale odmítá vzdát a věří, že s převratným doplňkem stravy z kuřecích embryí nemoc přemůže.
Na 31. květen připadá Světový den bez tabáku. Odborníci proto zesilují upozornění na neblahé dopady kouření. A také na možnosti léčby, kterou využívá minimum kuřáků.
Pacientské organizace pomáhají lidem s různým onemocněním. Zajišťují osvětu, informují o možnostech léčby, dodávají psychickou podporu. Přesto jim chybí peníze na provoz. S ministerskými úředníky proto jednají o financování.
Metabolická poradna v trutnovské nemocnici se stala centrem pro průlomovou biologickou léčbu, která pomáhá pacientům po infarktech, mrtvicích. Vysoký cholesterol dokáže snižovat téměř o polovinu.