Máte rakovinu. Podobnou větu si každý rok v Česku vyslechne asi devadesát tisíc lidí. Byť je to stále diagnóza obávaná, díky novým možnostem v léčbě už není tak fatálním strašákem jako v minulosti. K překonání nemoci přispívá i podpora ze strany rodiny, přátel či kolegů v práci. Osvětovou kampaní „Dotek, který pomáhá“ se na to snaží upozornit onkologové i pacienti.
Malý nenápadný orgán ve tvaru motýla, to je štítná žláza. Vůbec nevypadá na to, že hraje zásadní roli při udržování našeho fyzického i psychického zdraví. Že ovládá téměř každou buňku v těle…
Verunka je jedenáctiletá dívenka z Liberce, která působí mladším dojmem. Přestože trpí kombinací mnoha různých zdravotních handicapů, díky intenzivní rehabilitaci dělá velké pokroky. Zdravotní pojišťovny ale její léčbu hradí jen z malé části.
Lidmi cloumá strach, že je na obzoru další pandemie, tentokrát opičích neštovic. Je pochopitelné, že se svět po dlouhém trápení s koronavirem obává, aby nepřišlo něco dalšího. A představa neznámých neštovic tomuto strachu nepomáhá. Podle oborníků ovšem není čeho se bát.
Odborníci na rakovinu prsu i jejich kolegové z oborů příbuzných a spolupracujících se po dvou letech opět setkají v Písku, aby diskutovali o tomto závažném onemocnění. Oddělení chirurgie Nemocnice Písek tam pro ně koncem května chystá Písecký mamologický den.
Na podporu bojovnice Elišky, která se narodila nemocná, uspořádali v sobotu 14. května na hřišti v Křenovech na Domažlicku běh. Výtěžek z něj půjde na její finančně nákladné rehabilitace.
/FOTOGALERIE/ Osmapadesátiletý Vladimír trpěl těžkými depresemi, na které mu přestaly zabírat léky. Před třemi a půl lety proto na doporučení lékařů Psychiatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. LF UK zahájil v ulici Ke Karlovu ambulantní elektrokonvulzivní terapii (EKT), lidově řečeno léčbu elektrošoky.
Teprve sedmnáctiměsíční Daniel si zlomil po pádu ze schodů stehenní kost. Posunula se mimo osu. Vzhledem k věku zvolili lékaři místo operace léčbu, při níž má malý pacient obě dolní končetiny zavěšené nad postelí.
Teprve sedmnáctiměsíční Daniel si zlomil po pádu ze schodů stehenní kost. Posunula se mimo osu. Vzhledem k věku zvolili lékaři místo operace léčbu, při níž má malý pacient obě dolní končetiny zavěšené nad postelí.
Z toho co poznaly s dnes 46letým mužem z Děčínska dvě dívky, si do života nesou vážné trauma. Pedofil se podepsal především těžkou posttraumatickou stresovou poruchou na nevlastní dceři, již zneužíval už od čtyř let. Nejen doma, když byla matka v práci, ale později i v různých penzionech. Za znásilnění si muž v pondělí 16. května odnesl od ústeckého krajského soudu osm let vězení s ostrahou, také mu nařídili ochrannou léčbu.
Už jako šestiletá holčička měla plno zdravotních problémů. A část prázdnin vždy trávila po nemocnicích. Ať už kvůli vleklému zánětu močového měchýře, nebo nevysvětlitelným bolestem v kolenou. „Začala jsem tedy pravidelně navštěvovat nefrologickou ambulanci. Ve čtrnácti letech tam se mnou poprvé zašel místo maminky tatínek. A ten se zeptal mezi řečí pana doktora, jestli neví, proč mám tak velké bříško, když jsem jinak až moc hubená,“ vrací se zpátky v čase dnes pětačtyřicetiletá Kateřina Uhlíková.
Procházet se v rozkvetlých hájích a po vonících loukách, skotačit s dětmi i s domácími mazlíčky a užívat si jarní vlídnosti přírody. To je sen mnoha alergiků. S pyly i jinými cizími látkami si naše tělo obvykle hravě poradí, přesto někteří Češi vyhlížejí jarní měsíce s obavami. Víte ale, že řada alergií se dnes dá úspěšně léčit?
/FOTOGALERIE/ Už jako šestiletá holčička měla plno zdravotních problémů. A část prázdnin vždy trávila po nemocnicích. Ať už kvůli vleklému zánětu močového měchýře, nebo nevysvětlitelným bolestem v kolenou.
/VIDEO/ Vlastimil Šimoníček z Havlíčkova Brodu nejprve uspěl s odvoláním proti rozsudku Okresního soudu v Jihlavě, který ho poslal za loupežné přepadení lékárny v Brtnici na dvanáct let do vězení. Nyní se mu podařilo zvrátit i to, že by měl po odpykání trestu putovat do detenčního ústavu, což je forma izolace, odkud je cesta zpět na svobodu problematická.
Více než rok používali lékaři z Neurochirurgické kliniky a Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM) FN Ostrava zapůjčený radiofrekvenční přístroj k léčbě bolesti. Díky dotačnímu titulu Ministerstva zdravotnictví REACT A jej teď nemocnice koupila.
Slyšela jste někdy o syndromu malé sukně? Lékaři tak označují stav, kdy se břicho zvětšuje vlivem zhoubného nádoru na vaječníku. Toto onemocnění se dlouho výrazně neprojevuje a právě zvětšování objemu břicha je jeho prvotním příznakem, který byste neměla přejít mávnutím rukou. Další příznaky už jsou pak snadno zaměnitelné za méně vážné zdravotní potíže.
Sbírka chrudimských výsadkářů na léčbu malé Sofinky se spinální svalovou atrofií sice skončila, ale někteří vojáci se rozhodli dál v darování krevní plazmy pokračovat. V odběrovém centru Sanaplasma za odběr dostanou peníze, které mohou dát na dobrou věc.
Policie navrhla obžalovat bývalého poslance Lubomíra Volného (Volný blok) za šíření poplašné zprávy kvůli příspěvku na sociálních sítích o léku ivermektin. Uvedla to dnes Česká televize. Ivermektin se obvykle používá jako antiparazitikum, Volný přípravek propagoval k léčbě covidu-19.
Odborná lékařská veřejnost se ostře vymezila proti záměru ministerstva školství uzákonit pozici školských logopedů. Důvody rozebírá předsedkyně výboru klinických logopedů při Sdružení ambulantních specialistů Vlasta Šimková.
Celou republikou otřásl nedávný případ zneužívání dětí v Liberci. Vedoucí dětského kroužku je stíhaný za znásilnění a to i přes to, že už byl v minulosti za znásilnění dítěte dvakrát odsouzen. Není to jediný případ. V Čechách se snad každý rok najde takový smutný příběh. Společnost volá po změně legislativy, protože nynější zákony děti v kroužcích a na táborech před devianty nechrání.
Celou republikou otřásl nedávný případ zneužívání dětí v Liberci. Vedoucí dětského kroužku je stíhaný za znásilnění a to i přes to, že už byl v minulosti za znásilnění dítěte dvakrát odsouzen. Není to jediný případ. V Čechách se snad každý rok najde takový smutný příběh. Společnost volá po změně legislativy, protože nynější zákony děti v kroužcích a na táborech před devianty nechrání.
Preventivní biologickou injekcí už úporným bolestem hlavy čelí i lidé z Ústecka. Kvůli léčbě je ale potřeba zajít do speciálního centra v Ústí, Teplicích nebo Mostě.
Přibližně každého desátého člověka v Česku trápí cukrovka. Těch, kteří se s nemocí léčí, je podle dlouhodobých statistik kolem osmi set padesáti tisíc, dalších přibližně dvě stě tisíc lidí o ní zatím nemá tušení. Ze začátku si totiž mnohdy ničeho nevšimnou, nic je nebolí ani neomezuje. Světový den monitoringu diabetu, který nebezpečí choroby připomíná, připadá na dnešek.
/VIDEO/ Velmi nadějné výsledky nabízí zkoumání jednoho z týmů působících v biomedicínském centru Biocev ve Vestci u Prahy: experimenty na hlodavcích ukázaly, že preparát MitoTam, zatím klinicky testovaný proti rakovině, má vliv i na cukrovku druhého typu. Takové jsou závěry, které nově v multidiciplinárním vědeckém časopisu Nature Communications publikovali vědci z Biotechnologického ústavu Akademie věd ČR, mající laboratoř právě ve Vestci, společně s lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) v Praze.
Fakultní nemocnice v Motole přijala dosud do péče 21 onkologicky či podobně nemocných dětí z Ukrajiny a další jsou na cestě. Invaze ruských vojsk způsobila v napadené zemi mimo jiné narušení intenzivní i následné péče o děti s onkologickým a hematologickým onemocněním. Specializované kliniky, na kterých se tito malí pacienti donedávna léčili, jsou obvykle součástí velkých nemocnic, které nejsou kvůli válce bezpečné.
Koho alespoň jednou nenapadla myšlenka, jaké by to bylo, kdyby ze dne na den omládl o třicet let? Toto přání se určitým způsobem splnilo třiapadesátileté ženě, jejíž pleťové buňky vědci v laboratoři úspěšně omladili právě o tři dekády. Nyní doufají, že se jim to samé povede s jinými tkáněmi a díky tomu vyvinou léčbu s věkem souvisejících nemocí, jako jsou například cukrovka, srdeční choroby či neurologické poruchy.
Čtyři písmena a tři číslice neboli PSMA 617. Radiofarmakum s tímto nepoetickým označením má ovšem mnoho superlativů. Především nadějné výsledky při léčbě pokročilých stadií rakoviny prostaty. Schválení americkou lékovou agenturou FDA. Fakt, že na objevu měla podíl česká vědkyně Martina Benešová, která byla součástí týmu Německého centra pro výzkum rakoviny v Heidelbergu. Pacienti se již nyní počítají na desetitisíce. Nová medikace přispívá k prodloužení života, zpomalení případné progrese nemoci a k výraznému snížení bolesti.
Je synonymum ke slovu umírání. Méně než dvacet procent pacientů s rakovinou plic přežije více než pět let od diagnozy. Masarykův onkologický ústav v Brně proto zřídil Plicní centrum, které se specializují na problematiku nádorů plic a průdušek.
TBC. Tři písmena, která v čase, kdy na naše území proudí masy uprchlíků z Ukrajiny, opět rezonují českou společností. Ukrajina má totiž čtvrtý nejvyšší počet případů tuberkulózy v Evropě. Například v roce 2020, kdy se v Čechách tato nemoc objevila ve 347 případech, na Ukrajině toto číslo přesáhlo hranici 17 tisíc. Deníkem oslovení experti však utečeneckou vlnu neberou jako strašák.
/VIDEO/ Dvě zcela nová pracoviště vznikla ve Švejdově pavilonu Masarykova onkologického ústavu na Žlutém kopci v Brně. Umožní bezpečnější a kvalitnější poskytování ambulantní léčby většímu množství pacientů v onkologické či paliativní péči, tedy s nevyléčitelným onemocněním. Prostornější pracoviště navíc sníží riziko nákazy jakoukoliv infekcí u těchto nemocných, které pro ně představují velké nebezpečí. Sníží se i doba jejich pobytu v čekárnách.
Více než 80 lidí si v sobotu společně zacvičilo, aby podpořili pacienty roztroušenou sklerózou (RS). Zapojili se totiž do jedenáctého ročníku Maratonu s roztroušenou sklerózou MaRS. Děkujeme Dominice Cardové za příspěvek.
Rakovině plic podlehne pětaosmdesát procent pacientů. Nemoc je zákeřná v tom, že v počátečních fázích probíhá bezpříznakově. Když už se první symptomy objeví, jedná se o pokročilá stadia onemocnění. Rakovina plic postihuje podle lékařky Jany Skřičkové z Kliniky nemocí plicních a tuberkulózy z brněnské fakultní nemocnice více muže než ženy. Díky cílené biologické léčbě posledních let se prodlužuje dožití nemocných.
Problém závislostí u nás bral donedávna málokdo vážně. Covidová pandemie to ale podle profesora Michala Miovského, přednosty Kliniky adiktologie pražské Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, úplně změnila. Nyní je jasné, že konzumace alkoholu ohrožuje více než desetinu populace. K tomu přidejte kouření, nadužívání léků a nelegální drogy. Adiktologové mají plné ruce práce a varují, že bude hůř.
/FOTO, VIDEO/ Velkou vlnu solidarity vyvolal mezi chrudimskými vojáky z 43. výsadkového pluku příběh čtyřleté Sofinky, statečné holčičky bojující se vzácným genetickým onemocněním spinální svalovou atrofií 1. typu. Jde o nejtěžší formu postižení, na kterou ještě nedávno děti umíraly v nízkém věku. Ochably jim všechny svaly včetně těch, které umožňují polykání a nakonec i dýchání.
Devatenáctiletému Jakubovi z Nasavrk se obrátil život vzhůru nohama. Loni v říjnu vyrazil s kamarády na diskotéku do Chrudimi, kde ho napadl jeden mladík a on nešťastně upadl na hlavu a ztratil vědomí. Utrpěl velké poškození mozku a lékaři mu dávali zhruba jednoprocentní šanci na přežití. On to ale nevzdal a s podporou své rodiny zabojoval a přežil.
Devatenáctiletému Jakubovi z Nasavrk se obrátil život vzhůru nohama. Loni v říjnu vyrazil s kamarády na diskotéku do Chrudimi, kde ho napadl jeden mladík a on nešťastně upadl na hlavu a ztratil vědomí. Utrpěl velké poškození mozku a lékaři mu dávali zhruba jednoprocentní šanci na přežití. On to ale nevzdal a s podporou své rodiny zabojoval a přežil.
Naději na kvalitní léčbu dává pacientům s chronickými ranami v pelhřimovské nemocnici průlomová novinka. Je to Bionáplast Amnioderm, biologický produkt na hojení ran.
Naději na kvalitní léčbu dává pacientům s chronickými ranami v pelhřimovské nemocnici průlomová novinka. Je to Bionáplast Amnioderm, biologický produkt na hojení ran.
/FOTO, VIDEO/ Ve třiačtyřiceti letech byl plný života, síly a elánu. Před několika lety po mozkové mrtvici ale ochrnul. Zůstal upoutaný na lůžko a jen mrkal očima. Konečná? Kdepak. Bývalý řidič záchranky Zdeněk Mikula z Úsobrna na Blanensku je bojovník. Mrkají teď všichni okolo, s jakou vervou se s pomocí manželky, rodiny a přátel pere s nepřízní osudu. A hlavně jaké dělá pokroky.
/FOTO, VIDEO/ Ve třiačtyřiceti letech byl plný života, síly a elánu. Před několika lety po mozkové mrtvici ale ochrnul. Zůstal upoutaný na lůžko a jen mrkal očima. Konečná? Kdepak. Bývalý řidič záchranky Zdeněk Mikula z Úsobrna na Blanensku je bojovník. Mrkají teď všichni okolo, s jakou vervou se s pomocí manželky, rodiny a přátel pere s nepřízní osudu. A hlavně jaké dělá pokroky.
Domažlická nemocnice plánuje otevřít v nejbližších týdnech tři nové ambulance s péčí, která v regionu chybí nebo je nedostatečná. Bude se jednat o ordinaci praktického lékaře, kardiologickou ambulanci a angiologickou ambulanci, která se zabývá nechirurgickou léčbou cévních onemocnění.
Každou hodinu průměrně jeden člověk v České republice zemře na následky mozkové mrtvice. Na nebezpečí spojená s ní a dalšími nemocemi napadajícími nenahraditelný lidský orgán upozorňuje mezinárodní Týden mozku, který začal v pondělí 14. března. Odborníci krom jiného chtějí lidem sdělit, že i strašákům, jako je mrtvice, která v Česku ročně postihne až pětadvacet tisíc lidí, lze přinejmenším částečně předcházet.
Celodenní charitativní akce Běh pro naději, která se uskuteční na atletickém a sokolském stadionu v Klatovech, pomůže dvěma maminkám samoživitelkám, které mají nemocné děti. Už nyní se může registrovat do charitativního běhu, jehož patronem bude známý klatovský oštěpař Petr Frydrych.
/ROZHOVOR/ Nemocnice v Mostě začala poskytovat neurologickým pacientům superakutní centrovou péči, od února tam funguje centrum vysoce specializované péče o pacienty s iktem.
Někdy svědí, deformuje nehty, často jen vzbuzuje zvídavé dotazy v okolí. Mykózy neboli plísně se vytvářejí na různých místech těla. A nerady je opouštějí. Boj s nimi bývá dlouhodobý a tuhý, podle lékařů je úspěšný jen v kombinaci dobré léčby a prevence.
V Česku je na tvrdých drogách závislých pár tisíc lidí, na Ukrajině statisíce. Podle staronového národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila proto zřejmě ani oni nebudou chybět ani mezi uprchlíky před válečným konfliktem. Pokud jim dokážeme zajistit substituční léčbu, mohou se tak jako ostatní zařadit do běžného života. Bude to ale stát peníze.