Jako největší člověkem způsobená lékařská katastrofa v historii je označována aféra, která je spojovaná s lékem thalidomid. Stačila jedna jediná pilulka podaná v kritickém období těhotenství a po celém světě se začaly rodit postižené děti, z nichž téměř polovina brzy po porodu umírala. Lék si však s hrůznými účinky lékaři spojili až po dlouhých pěti letech.
Když v Číně uvolnili tvrdý lockdown, plno místních se rozjelo do světa. Mnozí s sebou přivezli i různé varianty covidu - omikronu. V některých evropských zemích, kupříkladu Itálii, Španělsku, Francii nebo Velké Británii, proto začali po cestujcích z největší asijské země požadovat negativní testy.
Na tréninkovém hřišti Na Křemelce ve Strakonicích se uskutečnilo 26. prosince 2022 již 7. předsilvestrovské derby mezi FanClubem Sparty Praha-pobočka Strakonice (letos byli pořadateli) a Odborem přátel Slavia Praha-odbočka Strakonice. Výtěžek z akce šel na dobrou věc, léčbu a rehabilitaci malého Radima Kříže, který který trpí vývojovou vadou mozku.
Diety, bzučení, pískání, migrény i strasti intimního života. Nejen těmto tématům se věnoval v roce 2022 magazín Deníku s názvem Zdraví. Připomeňte si, co dalšího jste se mohli dozvědět.
Zásadním způsobem posouvá hranice výzkumu v mnoha oblastech medicíny, zejména léčby nádorových onemocnění. Speciální světelný mikroskop, který vyvinuli vědci z kohoutovické společnosti Telight ve spolupráci s brněnskou technikou, tak může významně pomoci zachraňovat lidské životy. I proto přístroj využívá stále více prestižních zahraničních institucí.
Velké ohlasy u vás zaznamenaly příběhy lidí, kteří to v životě nemají jednoduché a které vám pravidelně přinášíme prostřednictvím našich článků. Vzpomeňte na Vlaďku, Báru, Kláru nebo Johana s Florimonem. Těm všem se i díky vám podařilo s jejich nelehkými osudy pomoci a vybrat obrovské množství peněz. Pojďme si nyní příběhy připomenout a zjistit, jak pokračují.
Jiřího Dvořáka všichni znají jako čerta z vánočních pohádek Anděl páně. Nedávno ale přijal další důležitou roli a stal se ambasadorem projektu OnkoFit. Pomáhá tak šířit myšlenku, jak důležité je při onemocnění rakovinou nerezignovat a pokud to konkrétní diagnóza jen trochu dovoluje, hýbat se. Zajímalo nás, i trochu s ohledem na jeho roli Uriáše, jestli vnímá rakovinu jako peklo.
Chtěli byste se na chvíli ocitnout v kůži prvorepublikového lázeňského hosta? Nebo si vyzkoušet, jak se tu léčilo třeba v šedesátých letech minulého století? Některé procedury na historických fotografiích vypadají tak trochu jako mučení, ale určitě už tehdy účinně zachraňovaly zdraví. Nicméně se současným pohodlím lázeňských hostů se to vůbec nedá srovnat.
Peter Hrubizna je tatínek dvou děvčátek, kterým je 12 a 14 let, a manželem Milušky Vandrovcové, která pochází ze Strakonic. V roce 2021 se u Petera objevila rakovina tlustého střeva. Rodině se rozhodl pomoci katovický Filipojakubský sbor ve spolupráci s městysem.
Britští lékaři o víkendu na odborné konferenci představili inovativní léčbu leukémie, kterou považují za revoluční pokrok v medicíně. Třináctiletá dívka, u níž nezabíraly žádné formy léčby, se před rokem dostala do péče týmů zdravotníků z londýnské dětské nemocnice Great Ormond Street Hospital (GOSH). Díky genové terapii se z terminálního stadia zhoubné rakoviny dostala do remise a je v podstatě vyléčená. Informovaly o tom agentura AFP a server BBC News.
Peter Hrubizna je tatínkem dvou slečen, který od minulého roku bojuje s rakovinou tlustého střeva. V tuto chvíli je již v posledním stádiu nemoci a jediné, co mu může pomoci, je léčba dendritickými buňkami v Německu. Jenže na tu mu pojišťovna odmítá přispět. V Čechách má nárok pouze na další chemoterapie, které by však jeho unavené tělo již nejspíš neustálo.
Poprvé si nádor na varleti nahmatal dnes třicetiletý Matúš Baláž, když mu bylo 15 let. Za čtyři roky se u něj situace opakovala na druhém varleti. Bývalý hokejista si svůj příběh nenechává pro sebe, ale sdílí ho, aby pomohl v prevenci. Jeho tvář bývá v médiích vidět především během listopadové kampaně Movember. Jenže nádory nejen varlat se o kalendář nestarají, a vznikají neustále. A tak je dobré o nich mluvit kdykoliv.
Ať to není tabu. I tak by se dala nazvat akce v komunitním centru Na Půdě, kde se mluvilo o rakovině, povídalo, zpívalo, bubnovalo, ochutnávalo, přispívalo, darovalo, oceňovalo, plakalo i smálo. Pozvaní hosté, starosta města Jan Bauer, lékař - onkolog Ladislav Přívozník, ředitelka společnosti Nové háro Lucie Staňová, onkologická pacientka Žaneta a dárce Anička se svojí kadeřnicí Anyou Horváthovou.
Ústavní soud odmítl stížnost Barbory Orlové, která v roce 2014 zabila ve škole ve Žďáru nad Sázavou šestnáctiletého studenta. Orlová je v zabezpečovací detenci, usilovala o přeřazení do ústavní léčby s mírnějším režimem. Krajský soud v Brně rozhodl, že důvody pro detenci přetrvávají. Ústavní soudci verdikt potvrdili, zjistila ČTK z anonymizovaného usnesení v databázi soudu.
Nadační fond Úsměv nejen pro Kryštofa organizuje charitativní sbírku na pomoc v léčbě pro těžce nemocnou Lenku Postavovou ze Žacléře. Podat pomocnou ruku a finančně přispět je možné na dárcovské platformě Znesnáze21.
Za sexuální útoky na teprve jedenáctiletou dívku a na další děti stráví traktorista Pavel T. (49) z jižního Plzeňska dva roky za mřížemi. Ve středu o tom rozhodl Okresní soud Plzeň-jih. Pavel T., který byl za sexuální delikty vůči dětem opakovaně odsouzen a podle znalce trpí pedofilií, se musí také podrobit ústavní sexuologické léčbě. Verdikt není pravomocný, muž si na místě podal odvolání. Je totiž ochoten se léčit, ale jen ambulantně.
Hodně nepříjemná věc potkala olomouckého kulturistu Patrika Šerého. V pátek 2. prosince prožil kolaps při nasedání do vozu a nebyl schopen vstát ze země.
Dvojnásobný olympijský vítěz v judu Lukáš Krpálek se vrátil z Tokia, kde kvůli zhoršení stavu zraněných třísel nenastoupil do semifinále turnaje kategorie Grand Slam. Doma ho čeká vyšetření a léčba. Pak se uvidí, jestli stihne konec sezony.
Více než před rokem vznikla jako vůbec první ve Zlínském kraji v první sexuologická ambulance. Za tu dobu ji vyhledalo celkem 150 pacientů. Více než polovinu tvoří muži, občas přijdou na konzultaci také páry. Problémy, se kterými přicházejí, jsou různé.
Rozhovor s psychiatrem Karlem Nešporem, známým propagátorem střízlivosti, jsme si domluvili už před Vánoci. Plánované téma byl blížící se Suchý únor. A já se zmínila, že se těším na rady pana doktora, protože přes svátky toho alkoholu popiji víc než jindy. Tím jsem ovšem Karla Nešpora trochu nadzvedla ze židle, pokud se to dá říct o člověku, který je nesmírně klidný, každou chvíli se směje a terapii smíchem využívá i při léčbě alkoholiků.
Benefiční koncert na podporu těžce nemocného Tomáše se uskuteční ve středu 7. prosince od 18 hodin v evangelickém kostele v Husově ulici v Poděbradech. Chlapec trpí ALS, tedy amyotrofickou laterální sklerózou, která se řadí mezi nevyléčitelné nemoci. Zatím oficiálně neexistuje žádná účinná léčba.
Dárcovství krve nebo darování plazmy je dnes běžnou součástí zdravotnického systému a nikdo už se nad ním nepozastaví. V následujících dekádách se ale s vysokou pravděpodobností rozvine darování dalšího tělního materiálu, a to už možná vzbudí diskusi. V Česku totiž vzniká první banka, která bude shromažďovat pro zdravotnická zařízení vzorky lidské stolice. Má pomoci při léčbě pacientů, kteří zápolí s nepříjemnými nemocemi střev.
Mohou zabíjet, ale umí i léčit. Účinná psychedelika nahrazují antidepresiva. Ketamin se běžně používá jako anestetikum u dětí, ale pomáhá i při léčbě úzkostných poruch a deprese. Jak psychedelika fungují, nakolik ovlivňují náš mozek a pro koho jsou vhodná? A bude legální v psychiatrii používat zakázaný psilocybin?
Už žádné papírování. Využití umělé inteligence v péči o pacienty s mrtvicí, která v Česku ročně postihne pětadvacet tisíc lidí, z čehož jich asi osm a půl tisíce zemře, dostává díky české iniciativě jasné obrysy. Kolem roku 2026 bude, jak už Deník dříve informoval, s těmito pacienty o technických věcech místo lékařů či sester komunikovat virtuální asistent.
Zkracuje život až o 9 let, výrazně snižuje jeho kvalitu, může způsobovat psychické potíže nebo zhoršovat plodnost a mnoho dalších komplikací. Řeč je o obezitě. Nemocnice Kyjov přichází s novým řešením. Více se dočtete v dnešním příspěvku, za který děkujeme paní Hollerové z Nemocnice Kyjov.
Jestli něco neprospívá mužově plodnosti, tak je to spousta tělesného tuku navíc. Při obezitě se mění hladiny hormonů a z tukové tkáně se do organismu následně vyplavují jiné typy látek, než které jsou u zdravého muže třeba. Kvůli tomu se může utlumit tvorba spermií.
Jestliže patříte k více než milionu pacientů, kteří mají diagnostikovánu cukrovku, pak byste se měli opravu hodně bedlivě starat o svůj zrak. Diabetes mellitus, jak zní odborně tato diagnóza, zatěžuje celé tělo. Jednou z jejích častých chronických komplikací je i oční onemocnění - diabetická retinopatie. A pozor, tuto informaci nepřehlédněte! Ve vyspělých zemích je diabetická retinopatie nejčastější příčinou slepoty u diabetiků. Jak se jí vyhnout?
Daruj krev a buď hrdina. Tak se jmenovala sobotní akce v obchodním centru Olympia v Mladé Boleslavi, jejímž cílem bylo motivovat případné nové dárce krve. Ti se mohou hlásit v Klaudiánově nemocnici, pro níž je krev doslova nad zlato. Letos už několikrát vyzvala dárce krve, aby se dostavili k odběru, protože hrozil nedostatek vzácné tekutiny.
Kopyta klapou po podlaze, návštěva s hřívou na hlavě vchází do pokoje. Nejde o filmový záběr, ale skutečnost. Animoterapie, léčba milým a klidným koněm, se stala součástí léčby pacientů Chrudimské nemocnice. Metoda, kterou používají zejména na oddělení léčebny dlouhodobě nemocných, ovlivňuje psychiku člověka a pomáhá při léčbě koordinačních a nervosvalových poruch. Animoterapii mohou využívat i pacienti trvale připoutaní na lůžku.
/FOTO/ Kopyta klapou po podlaze, návštěva s hřívou na hlavě vchází do pokoje. Nejde o filmový záběr, ale skutečnost. Animoterapie, léčba milým a klidným koněm, se stala součástí léčby pacientů Chrudimské nemocnice.
Čtyřiapadesátiletý Petr Vébr z Prahy má už asi půl roku problémy s erekcí. „Lidově řečeno se mi v intimních chvílích netopoří a neprodlužuje penis,“ řekl pod podmínkou anonymity Deníku. Příjmení je proto pozměněné. Přítelkyně to bere v pohodě a Petrovi nic nevyčítá. Decentně mu ale naznačila, že se má pokusit řešit to. „Konečně jsem se proto odhodlal objednat na urologii, tak uvidím,“ uvedl Petr.
Tato fotografie se před nedávnem objevila na facebooku primáře Kardiologického oddělení pražské Nemocnice na Homolce profesora Petra Neužila. Že by se našemu věhlasnému kardiologovi podařilo přesvědčit svého pacienta Jiřího Bartošku, aby definitivně skoncoval s cigaretami? Je z oblíbeného herce nekuřák, který jde dokonce ostatním příkladem?
Od dob založení homeopatie se vedou vášnivé spory mezi jejími zastánci a odpůrci. Tento způsob léčby funguje již více než 200 let a využívají ho tisíce lékařů. Kdy lze homeopatika použít a kdy naopak zvolit klasickou cestu, komu mohou pomoci a proč jim někteří nevěří? O homeopaticích jsme mluvili s MUDr. Tomášem Radou a PharmDr. Helenou Matouškovou.
Proč jsou někteří lidé nepořádníci a jiní pořád uklízejí? Potřebujeme pořádek v životě i okolo sebe? Co je moc a dá se s tím něco dělat? Nezdravé hromadění věcí může mít mnoho příčin. Jednou z nich je i duševní onemocnění s názvem Diogenův syndrom.
Silné emoce vyvolává Beelitz-Heilstätten - nemocniční komplex s 60 budovami nedaleko Berlína. Nejen kvůli svému až děsivému stavu, ale i zajímavé minulosti. Mimo jiné se zde totiž léčil Adolf Hitler.
Migrénu zná sedmačtyřicetilá Martina z Hradce Králové moc dobře už od dětství. Nejhorší období ale přicházela v dospělosti, především po porodu dětí. Stejně jako mnozí pacienti si i Martina vytrpěla desítky let plných bolesti. Nyní už má správnou léčbu a životní peklo se změnilo v relativně příjemný život. Jen zlomek lidí se stejnou diagnózou má ale u nás podobné štěstí jako Martina.
Pomáhejte se Slováckem! Už jen do konce týdne můžete podpořit sbírku pro nadační fond dětské onkologie Krtek, který se stará o děti a jejich rodiny bojující se zákeřnou rakovinou.
/VIDEO/ Tým vývojářů z Táborska vyvinul před zhruba rokem a půl v kooperaci s lékaři mikroatomizér. Díky tomuto přístroji budou moci pacienti se zhoubným nádorem pobřišnice podstoupit inovativní paliativní léčbu, která může zmírnit příznaky jejich onemocnění způsobené nahromaděním tekutiny v dutině břišní.
Více než čtyřicet let trápila Marii Lienau z jihočeské Volyně lupénka, tedy červené ohraničené skvrny pokryté šupinkami, které se nejčastěji tvoří na loktech, kolenou nebo ve vlasech. „Toto autoimunitní onemocnění jsem měla asi od sedmnácti. Zkoušela jsem kde co, ale nic nezabralo,“ svěřila se žena Deníku.
Světoznámý dětský neurolog Václav Vojta objevil a uvedl do praxe metodu reflexní lokomoce nazvanou „Vojtova metoda“. Používá se k léčbě poruch hybnosti, především pak k léčbě dětí s mozkovou obrnou. Podle Vojty je včasná diagnostika a terapie již v prvních týdnech života dítěte rozhodující pro vývoj hybnosti. Slavného rodáka, který musel po okupaci Československa emigrovat, aby se mohl naplno věnovat vědě, léčbě a předávání zkušeností, připomíná v Mokrosukách neobvyklý pomník.
Vážné metabolické onemocnění diabetes mellitus se netýká jen lidí. S cukrovkou totiž nezřídka bojují i domácí mazlíčci. Diagnóza ale neznamená rovnítko pro eutanazii, při nastavení vhodné léčby se může zvíře dožít i vyššího věku.
Mezi psychedeliky a tvrdými drogami není z pohledu českého zákona žádný rozdíl. Ve skutečnosti se však jedná o diametrálně rozdílné látky. Zatímco drogy jsou jednoznačnou „cestou do pekla“, psychedelika mohou být cestou z něj. Výzkumy i lékařská praxe ukazují, že dokáží pomoci lidem, které trápí deprese, úzkostné poruchy, poruchy příjmu potravy či posttraumatická stresová porucha.
Potíže s močením mohou být v určité fázi onemocnění karcinomem prostaty jedním z projevů nemoci. Bohužel je to ale tak, že v časných stádiích, kdy je nádor malý a schovaný uvnitř prostaty, o sobě nijak nedává znát. Teprve později, když víc naroste a tlačí na močovou trubici, se objeví potíže při čůrání.
Stačilo pár minut v kombinaci s malým nedorozuměním a zdravý malý chlapec rázem bojoval o život. Lukáška měli hlídat na zahradě prarodiče, ale špatně se domluvili a až po patnácti minutách si uvědomili, že o chlapci nevědí. Lukáška našli v bazénu pod vodní hladinou a v tu chvíli začal jeho boj o přežití. Přežil, ale stále bojuje, aby mohl jednou normálně žít.
Pětatřicetiletý lékař a psychoterapeut Vojtěch Prášil z oddělení 3D při Psychiatrické léčebně v Červeném Dvoře na Českokrumlovsku zahajoval svou kariéru v pražské Psychiatrické léčebně v Bohnicích. V současnosti spolupracuje také s českobudějovickou organizací Prevent v rámci ambulantních adiktologických služeb. V rozhovoru pro Deník se rozpovídal o závislosti na drogách a trendech mezi narkomany.
Traumatizující zážitek, který jen tak z hlavy nevymaže, připravil jedenáctileté holčičce Tomáš H. (33) ze Sušice. Muž, který byl zfetovaný, na dívku zcela bezdůvodně zaútočil a vyzýval ji ke rvačce, přičemž držel v ruce velký nůž, jímž ji ohrožoval. Vyděšené dítě, kterému hned na pomoc přispěchali lidé z okolí, naštěstí nezranil. Klatovský soud ve středu Tomáše H., jenž se hájil hlasy v hlavě, potrestal podmínkou a nařídil mu ústavní psychiatrickou léčbu.
Opakující se bolestivé stavy spojené se zánětem močového měchýře nejsou mezi ženami ničím výjimečným. V touze zbavit se řezání při močení a zároveň vyhnout se antibiotikům, pak ženy často sahají po doporučovaných brusinkách, které ovšem na některé z nich nemají vůbec žádný efekt. Řešením proto mohou být přírodní antibiotika v podobě D-manózy.
Zahojit ošklivou jizvu, odstranit otoky, ulevit od bolesti či zmírnit akutní potíže spojené s covid-19. To umí vysokovýkonný laser M8, který nedávno pořídila na své rehabilitační oddělení Nemocnice Šumperk.