Kreativ

ŠTÍTEK: léčba

Jedenáctiletá Jasmína z Chocně bojuje s akutní leukémií.

FOTO: Jedenáctiletá Jasmínka bojuje s leukémií. Podpořit ji běžela celá Choceň

Jasmínka z Chocně nedávno oslavila jedenácté narozeniny. Ona ani její maminka však nepředpokládaly, že oslava se bude konat na onkologickém oddělení motolské nemocnice. Celý proces léčby akutní leukémie navíc komplikuje skutečnost, že děvčátko postihla mozková příhoda. Choceňští obyvatelé se v pátek spojili a rozhodli se Jasmínku, její maminku i sourozence v boji podpořit. Můžeš, tak přidej – heslo, které si v pátek opakoval nejeden účastník tradiční akce Choceň v běhu.

Jedenáctiletá Jasmína z Chocně bojuje s akutní leukémií.

OBRAZEM: Jedenáctiletá dívka bojuje s leukémií. Lidé se spojili a pomáhají

Jasmínka z Chocně nedávno oslavila jedenácté narozeniny. Ona ani její maminka však nepředpokládaly, že oslava se bude konat na onkologickém oddělení motolské nemocnice. Celý proces léčby akutní leukémie navíc komplikuje skutečnost, že děvčátko postihla mozková příhoda. Choceňští obyvatelé se v pátek spojili a rozhodli se Jasmínku, její maminku i sourozence v boji podpořit. Můžeš, tak přidej – heslo, které si v pátek opakoval nejeden účastník tradiční akce Choceň v běhu.

Ilustrační snímek

Plzeňský kraj drží smutný primát. V počtu nemocných rakovinou

Nejvíce nádorů v republice diagnostikují lékaři v Plzni, je to v průměru 1,5krát víc než ve zbytku republiky. U žen jde nejčastěji o nádory prsu, u mužů pak o nádory plic a prostaty. Nelichotivé prvenství si také drží Plzeňský a Karlovarský kraj, které mají v porovnání se zbytkem republiky nejvyšší výskyt nádorů ledvin či tlustého střeva.

Medicína se intenzivně snaží nalézt účinnou léčbu na rakovinu.

Nový lék na rakovinu budí obrovské naděje. Nádory zmizely u všech testovaných

Dvanáct nemocných, dvanáct testů, dvanáct vyléčených. Nejnovější studie amerických lékařských odborníků může znamenat průlom v léčbě některých typů rakoviny. Nový lék s názvem dostarlimab se zatím projevil jako velmi účinný proti karcinomu konečníku, v klinické studii zaznamenal dokonce stoprocentní účinnost. Podobný úspěch zaznamenali onkologové poprvé v historii.

V Budějovicích lékaři představili novou metodu léčby mozkové mrtvice. Ta je možnou variantou pro pacienty, u kterých nefunguje standardní terapie.

Lékaři v Budějovicích představili novou metodu léčby mrtvice

Novou metodu, která může pomoci zachránit i pacienty s mrtvicí, u kterých nezabírají standardní postupy, představili odborníci v Českých Budějovicích. Mrtvice neboli cévní mozková příhoda patří mezi tři nejčastější příčiny úmrtí dospělých lidí a je na první příčce mezi důvody vedoucími k invaliditě. V posledních dvaceti letech léčba doznala radikálních změn. Ta, kterou úspěšně rozvíjejí lékaři na jihu Čech, může být nadějí i pro komplikované případy.

Bára Pavlíčková v nemocnici.

Z bulky se vyklubal sarkom jater. Život dívce možná zachránil živý sen

Psal se leden 2020, když si tehdy třináctiletá Bára Pavlíčková na břiše nahmatala bulku. „Jelikož Barunka vyrůstala jako aktivní děvče, hodně sportovala a byla osvalená, nepřikládali jsme tomu s manželkou žádnou váhu. Mysleli jsme si, že jde jen o namožený sval,“ vrací se zpátky v čase její otec Luboš Pavlíček. Jenže bulka se začala zvětšovat. A jednou v noci se Luboš probudil celý zpocený a vystrašený. 

Inovativními metodami v léčbě rakoviny jsou biologická léčba a imunoterapie. Jimi léčení pacienti mají výrazně vyšší šanci, že se jim onemocnění nevrátí. 

Zázrak jménem imunoterapie. Nové typy léčby porazí rakovinu i za pět dvanáct

Máte rakovinu. Podobnou větu si každý rok v Česku vyslechne asi devadesát tisíc lidí. Byť je to stále diagnóza obávaná, díky novým možnostem v léčbě už není tak fatálním strašákem jako v minulosti. K překonání nemoci přispívá i podpora ze strany rodiny, přátel či kolegů v práci. Osvětovou kampaní „Dotek, který pomáhá“ se na to snaží upozornit onkologové i pacienti.

Nemocnice Písek. Ilustrační foto.

Odborníci na rakovinu prsu se sejdou v Písku kvůli novinkám v oboru

Odborníci na rakovinu prsu i jejich kolegové z oborů příbuzných a spolupracujících se po dvou letech opět setkají v Písku, aby diskutovali o tomto závažném onemocnění. Oddělení chirurgie Nemocnice Písek tam pro ně koncem května chystá Písecký mamologický den.

Devianta z Děčínska přivedla k soudu v Ústí eskorta.

K sexu ji nutil už od školky. Za letité znásilňování dcery dostal muž osm let

Z toho co poznaly s dnes 46letým mužem z Děčínska dvě dívky, si do života nesou vážné trauma. Pedofil se podepsal především těžkou posttraumatickou stresovou poruchou na nevlastní dceři, již zneužíval už od čtyř let. Nejen doma, když byla matka v práci, ale později i v různých penzionech. Za znásilnění si muž v pondělí 16. května odnesl od ústeckého krajského soudu osm let vězení s ostrahou, také mu nařídili ochrannou léčbu.

Kateřina Uhlíková.

Proč má tak velké břicho? Nevinný dotaz u ženy odhalil vzácné onemocnění

Už jako šestiletá holčička měla plno zdravotních problémů. A část prázdnin vždy trávila po nemocnicích. Ať už kvůli vleklému zánětu močového měchýře, nebo nevysvětlitelným bolestem v kolenou. „Začala jsem tedy pravidelně navštěvovat nefrologickou ambulanci. Ve čtrnácti letech tam se mnou poprvé zašel místo maminky tatínek. A ten se zeptal mezi řečí pana doktora, jestli neví, proč mám tak velké bříško, když jsem jinak až moc hubená,“ vrací se zpátky v čase dnes pětačtyřicetiletá Kateřina Uhlíková.

Klimatické změny alergikům nepřejí.

Alergici mají kruté období. Kvůli možným komplikacím musí dávat pozor i na covid

Procházet se v rozkvetlých hájích a po vonících loukách, skotačit s dětmi i s domácími mazlíčky a užívat si jarní vlídnosti přírody. To je sen mnoha alergiků. S pyly i jinými cizími látkami si naše tělo obvykle hravě poradí, přesto někteří Češi vyhlížejí jarní měsíce s obavami. Víte ale, že řada alergií se dnes dá úspěšně léčit? 

Záznam z kamery při loupeži v lékárně v Brtnici.

Loupež v lékárně v Brtnici: pachatel vybojoval nižší trest i zrušení detence

/VIDEO/ Vlastimil Šimoníček z Havlíčkova Brodu nejprve uspěl s odvoláním proti rozsudku Okresního soudu v Jihlavě, který ho poslal za loupežné přepadení lékárny v Brtnici na dvanáct let do vězení. Nyní se mu podařilo zvrátit i to, že by měl po odpykání trestu putovat do detenčního ústavu, což je forma izolace, odkud je cesta zpět na svobodu problematická.

Operační sál. Ilustrační foto

Nádorové onemocnění vaječníků: Prvotním příznakem je zvětšování břicha

Slyšela jste někdy o syndromu malé sukně? Lékaři tak označují stav, kdy se břicho zvětšuje vlivem zhoubného nádoru na vaječníku. Toto onemocnění se dlouho výrazně neprojevuje a právě zvětšování objemu břicha je jeho prvotním příznakem, který byste neměla přejít mávnutím rukou. Další příznaky už jsou pak snadno zaměnitelné za méně vážné zdravotní potíže.   

Ilustrační foto

Proti pedofilům obrana není. Zákony je neřeší, děti mohou ochránit pouze rodiče

Celou republikou otřásl nedávný případ zneužívání dětí v Liberci. Vedoucí dětského kroužku je stíhaný za znásilnění a to i přes to, že už byl v minulosti za znásilnění dítěte dvakrát odsouzen. Není to jediný případ. V Čechách se snad každý rok najde takový smutný příběh. Společnost volá po změně legislativy, protože nynější zákony děti v kroužcích a na táborech před devianty nechrání.

Ilustrační snímek

Proti pedofilům není obrany. Zákony dětem v kroužcích či na táborech nepomohou

Celou republikou otřásl nedávný případ zneužívání dětí v Liberci. Vedoucí dětského kroužku je stíhaný za znásilnění a to i přes to, že už byl v minulosti za znásilnění dítěte dvakrát odsouzen. Není to jediný případ. V Čechách se snad každý rok najde takový smutný příběh. Společnost volá po změně legislativy, protože nynější zákony děti v kroužcích a na táborech před devianty nechrání.

Cukrovka. Ilustrační snímek

Moderní léčba cukrovky: Pomáhá oxid uhličitý i mobilní aplikace

Přibližně každého desátého člověka v Česku trápí cukrovka. Těch, kteří se s nemocí léčí, je podle dlouhodobých statistik kolem osmi set padesáti tisíc, dalších přibližně dvě stě tisíc lidí o ní zatím nemá tušení. Ze začátku si totiž mnohdy ničeho nevšimnou, nic je nebolí ani neomezuje. Světový den monitoringu diabetu, který nebezpečí choroby připomíná, připadá na dnešek.

Laboratoř, výzkum léků. Ilustrační foto

Látka se původně testovala jako lék na rakovinu. Pomoct by mohla i diabetikům

/VIDEO/ Velmi nadějné výsledky nabízí zkoumání jednoho z týmů působících v biomedicínském centru Biocev ve Vestci u Prahy: experimenty na hlodavcích ukázaly, že preparát MitoTam, zatím klinicky testovaný proti rakovině, má vliv i na cukrovku druhého typu. Takové jsou závěry, které nově v multidiciplinárním vědeckém časopisu Nature Communications publikovali vědci z Biotechnologického ústavu Akademie věd ČR, mající laboratoř právě ve Vestci, společně s lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) v Praze.

Ilustrační foto.

V Motole léčí ukrajinské děti (nejen) s rakovinou. Některé už byly na operaci

Fakultní nemocnice v Motole přijala dosud do péče 21 onkologicky či podobně nemocných dětí z Ukrajiny a další jsou na cestě. Invaze ruských vojsk způsobila v napadené zemi mimo jiné narušení intenzivní i následné péče o děti s onkologickým a hematologickým onemocněním. Specializované kliniky, na kterých se tito malí pacienti donedávna léčili, jsou obvykle součástí velkých nemocnic, které nejsou kvůli válce bezpečné.

Vědci našli způsob, jak omladit buňky o desítky let

První krok k elixíru mládí: Vědci vrátili v buňkách čas o desítky let

Koho alespoň jednou nenapadla myšlenka, jaké by to bylo, kdyby ze dne na den omládl o třicet let? Toto přání se určitým způsobem splnilo třiapadesátileté ženě, jejíž pleťové buňky vědci v laboratoři úspěšně omladili právě o tři dekády. Nyní doufají, že se jim to samé povede s jinými tkáněmi a díky tomu vyvinou léčbu s věkem souvisejících nemocí, jako jsou například cukrovka, srdeční choroby či neurologické poruchy.

Česká vědkyně Martina Benešová.

Naděje pro pacienty s rakovinou prostaty. U nové metody léčby stojí Češka

Čtyři písmena a tři číslice neboli PSMA 617. Radiofarmakum s tímto nepoetickým označením má ovšem mnoho superlativů. Především nadějné výsledky při léčbě pokročilých stadií rakoviny prostaty. Schválení americkou lékovou agenturou FDA. Fakt, že na objevu měla podíl česká vědkyně Martina Benešová, která byla součástí týmu Německého centra pro výzkum rakoviny v Heidelbergu. Pacienti se již nyní počítají na desetitisíce. Nová medikace přispívá k prodloužení života, zpomalení případné progrese nemoci a k výraznému snížení bolesti.