Kreativ

ŠTÍTEK: léčba

Otoky těla jsou mnohdy extrémně vysilující.

Hereditární angioedém: to jsou bolestivé otoky a nekonečné čekání na diagnózu

V průměru i třináct let mohou na diagnózu a léčbu čekat lidé, kteří trpí hereditárním angioedém. Tato genetická porucha imunitního systému se projevuje bolestivými, nesvědivými a opakujícími se otoky. Ty jsou někdy kvůli vzácnosti nemoci a nízké informovanosti mylně zaměňovány za alergii, což může pacienty ohrozit i na životě. Pacienti s touto diagnózou jsou oslabeni jak fyzicky, tak i psychicky. Výjimkou nejsou ani deprese.

Hamzova léčebna

Do Hamzovy léčebny míří lidé s postcovidovým syndromem. Často i mladí lidé

Hamzova léčebna pro děti a dospělé začala přijímat pacienty, kteří se potýkají s postcovidovým syndromem. Po léčbě doma nebo v nemocnici se mnohým lidem nedaří vrátit se zpět do normálního životního režimu. Jsou unavení, mají bolesti kloubů nebo hlavy. Syndrom si nevybírá podle věku, trpí jím i mladí lidé.

Tříletá Nina z Plzně, která bojuje s leukémií, se svými blízkými.

Těžký boj holčičky s leukémií. Hadičky jí vadily, vytrhávala si je

Vaše mladší dcera má leukémii. Tuto hrozivou diagnózu si vloni v únoru vyslechli manželé Ivana a Petr, kteří v Plzni vychovávají své dvě dcerky - pětiletou Magdalenku a tříletou Ninu. Maminka s malou Ninuškou ihned nastoupily do nemocnice, kde už tak složitou situaci komplikoval fakt, že byly izolovány od rodiny.

Lék bamlanivimab.

Experimentální lék na covid na Vysočině: k dispozici je také v Pelhřimově

Kdyby mi bylo zle, vzala bych cokoliv, povzdechla si Marie Krajíčková z Bílku u Chotěboře. Její manžel Zdeněk nedávno bojoval o život. Prodělal vážnou operaci v Praze. Pak se nakazil koronavirem a skončil na covidovém oddělení v Havlíčkově Brodě. Tam mu podali Remdesivir. Dnes je už doma, bez kyslíkového přístroje se neobejde. Covid Vysočinu opouští jen pomalu, ale zdravotníci proti němu už mohou bojovat. Například experimentálním lékem Bamlanivimabem.

Pravidelné preventivní gynekologické prohlídky by měly být u žen samozřejmostí v každém věku.

Šest mýtů o rakovině děložního čípku, kterým lidé často (ne)věří

Nádorové onemocnění děložního čípku patří mezi nejvíce nebezpečná zhoubná onemocnění žen. Každým rokem je u nás tento druh rakoviny diagnostikován přibližně 800 pacientkám a každý den na tuto zákeřnou nemoc jedna z nich zemře. Přitom by díky moderní medicíně nemuselo toto onemocnění vůbec existovat. Osvěty o její prevenci není proto nikdy dost. Nepodléháte náhodou i vy následujícím omylům?

Priessnitzovo sanatorium

Ledová voda a zábaly. Priessnitzovy metody fungují dodnes

Horská voda, studené mokré zábaly, čistý vzduch i práce. To byly metody léčby Vincenze Priessnitze. Zakladatel moderní vodoléčby tím proslavil své rodiště Gräfenberk, dnešní Jeseník, kde založil první vodoléčebný ústav na světě. Zdejší lázně, které nesou jeho jméno, žijí z Priessnitzova odkazu dodnes. Od narození slavného „vodního lékaře“ letos uplyne 222 let. O významu zdravého životního stylu prohlásil Priessnitz: „Zdraví nespočívá v receptu, spočívá v součtu toho, jak prožíváme den.

Ivana Tischlerová

Bylinkářka: Pokud si nemoc „hýčkáme“ několik let, nezbavíme se jí za měsíc

U svého domu má botanickou zahradu, kde pěstuje asi 250 druhů léčivek. Ivana Tischlerová se už 30 let zabývá léčivými rostlinami, připravuje ozdravující směsi, píše knihy, pořádá bylinkářské kurzy, Pro lékaře, terapeuty a vážné zájemce o léčivé rostliny vytvořila i program Bylinář, kde jsou popsány rostliny z vědeckého i zájmového hlediska.

Lék bamlanivimab

Vyšší cena nevadí. Využívejme protilátkových léků, vyzývá Smejkalova skupina

Mezioborová skupina pro epidemické situace, kterou vede epidemiolog Petr Smejkal, doporučuje maximální využití léků s monoklonálními protilátkami u nakažených novým typem koronaviru. Vyšší cena léku je vyvážena snížením nákladů na hospitalizace, uvedla skupina v tiskové zprávě. Dosud bylo do Česka dodáno několik tisíc dávek těchto léků, bamlanivimab od společnosti Eli Lilly a kombinace látek casirivimab a imdevimab od firmy Regeneron.

Shamballa je velkým bojovníkem. Je vděčný za každé pohlazení a jeho majitelé věří, ze jednou bude předávat radost a chuť do života ostatním.

Eutanazie, nebo život. Pár z Prachaticka bojuje o záchranu hřebce Shamballa

Chuť do života čtyřletému koni neschází, nejen podle současné majitelky Nikoly Hartlové a jejího přítele Martina Lapčíka z Vitějovic na Prachaticku, ale i ošetřujícího veterináře Ondřeje Krupaře. Výsledky rozborů krve však nejsou dobré, vše rozhodnou následující dny. Eutanazie je krajním řešením.

Některé buňky v lidském mozku zesilují svou aktivitu i poté, co člověk zemře.

Zombie existují. Vědci zachytili v mozku zemřelých lidí něco zvláštního

Zdálo by se, že když člověk zemře a životní funkce jeho organismu se zastaví, skončí rychle i všechny ostatní procesy v jeho těle. Bez krevního oběhu a schopnosti vdechovat kyslík by tomu ani jinak být nemělo. Biologie však někdy umí překvapit: i v mrtvém těle mohou vyvíjet aktivitu "zombie buňky".

Vyšetření v PET Centru.

Průlom v léčbě: nová látka pomáhá lékařům z Brna snadněji zjistit nádor v mozku

Vyrobit. Okamžitě aplikovat pacientovi přímo do žíly už pod kamerou. Pětadvacet minut zkoumat přes magnetickou resonanci. Snadněji identifikovat nádor v mozku. Léčit. Tuto metodu za pomocí radiofarmaka 11C-Methionin od března využívají v běžné praxi lékaři na Masarykově onkologickém ústavu. Navíc už diagnostiku plně hradí zdravotní pojišťovna.

Covid oddělení příbramské nemocnice.

Nejčastější léčba covidových pacientů na JIPce v Příbrami? Kortikoidy

/FOTOGALERIE/ Na jednotce intenzivní péče (JIP) interních oborů příbramské nemocnice léčí covidové pacienty nejčastěji kortikoidem Dexametazonem. Ivermektin, který Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) nedoporučuje k léčbě covidu mimo klinické studie, nepoužívají. Nyní plánují nasazení nadějného léku Bamblanivimab.

Vlevo na snímku je primář ARO českobudějovické nemocnice Richard Tesařík společně se svými kolegy

Živou vodu zatím nemáme. Jediná léčba je prevence a očkování, říká primář

Ve vrcholné fázi třetí vlny epidemie se nacházejí jihočeské nemocnice. V té největší z nich, v Českých Budějovicích, leží 150 pacientů s covidem. „Myslím, že jsme na kulminaci. Je to sice stále méně lidí, než bylo loni v listopadu, ale lidé mají těžší průběh,“ říká Richard Tesařík, primář českobudějovického Anesteziologicko-resuscitačního oddělení.

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně začala 4. března 2021 distribuovat lék ivermektin, který podává při léčení covidu-19. Na snímku jsou zásilky léku určené k převozu

Lék ivermektin zelenou nedostal. EMA jeho použití proti covidu nedoporučuje

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes nedoporučila při léčbě a prevenci covidu-19 používat přípravek proti parazitům ivermektin. Doporučení vydala na základě posudku dosavadních studií. Účinek léku je nadále možné zkoumat při řádných klinických testech, informovala agentura na svých webových stránkách.

Kryoterapie

Mráz umí léčit i zlepšit náladu

Když televizní rosničky hlásí, že rtuť teploměru klesne na mínus patnáct, představa zmrzlého nosu a mráz štípající pod nehty nás určitě nepotěší. Přesto existuje léčebná metoda, která právě mráz s úspěchem využívá.

Ilustrační foto

Protialkoholní léčebna je plná i za lockdownu. Většina pacientů zmiňuje pandemii

Lidé jsou kvůli pandemii koronaviru už více než rok vystavení obavám o zdraví, o budoucnost. Čelí skličující izolaci v domácím prostředí, v horším případě ztrátě zaměstnání, krachu podnikání, dluhům. Často hledají lidé odpovědi na existenční otázky na dně sklenice s alkoholem. A to může přerůst ve velký problém. 

Čertík po dalším veterinárním zákroku, díky léčbě je i klidnější.

Podívejte se, týraný kocour z Ostravy je po první léčbě. Skládají se na další

Ve více rovinách se řeší hnusné týrání kocourka z Muglinova: Záchrana a domov u hodných lidí. Kampaň proti agresi nejen vůči zvířatům. A samozřejmě, pátrání po pachateli. Do sbírky pro Čertíka už mezi tím lidé přispěli tisíce korun a kocourek se snad dočká léčby u jedničky v oboru. Po tom co prošel, si takovou péči rozhodně zaslouží a také potřebuje. 

Redaktorka Kolínského deníku Jana Martinková.

GLOSA: Co kdyby přišla spravedlnost?

Když se na sociálních sítích objevila zpráva, že Oblastní nemocnice Kolín vyhlásila stav hromadného postižení osob, tedy že už se dostává na hranici svých kapacit, vyjádřil jeden z komentujících názor: „Nepřijímat do nemocnic všechny "odmítače reality" a bude hned volněji a především prostor ošetřit ty, kteří si váží zdraví. Škoda, že to Hippokratova přísaha nedovolí.“ Při této příležitosti mi hned vytanul na mysli výraz solidarita. Tedy jinými slovy společenská soudržnost.

Péče o nemocné s covidem. Ilustrační foto

Ivermektin nasadí i v olomoucké fakultce

Po léku ivermektin, který má pomáhat pacientům s onemocněním Covid-19, sáhla i Fakultní nemocnice Olomouc. Největší středomoravská nemocnice si zajistila desítky balení přípravku, který zatím nepodala prvním pacientům. „Nechceme pominout žádnou potenciálně účinnou léčbu,“ vzkázala.  

Ilustrační foto

První pacienti v Kroměříži dostali lék ivermektin

Celkem sto padesát balení léku ivermektin dorazilo minulý týden v pátek do lékárny Kroměřížské nemocnice. Kontroverzní lék by mohl pomáhat s léčbou onemocnění covid-19 v raném stádiu. Zároveň však před jeho užíváním varoval ministr zdravotnictví Jan Blatný a dokonce i samotný výrobce.

Postcovidový syndrom může u dětí způsobit dlouhodobé komplikace.

Postcovidový syndrom může u dětí způsobit dlouhodobé komplikace

Dětský zánětlivý multisystémový syndrom po prodělání nákazy koronavirem už prodělaly v Česku desítky dětí. Nejedná se o lehkou nemoc, může u nich dojít k selhání orgánů. „Děti bývají schvácené, s několikadenní horečkou, velice často mívají bolesti břicha, zažívací potíže,“ popisuje některé z příznaků Pavla Doležalová, lékařka z Kliniky pediatrie a dědičných poruch metabolismu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.  

Primář interny FN u svaté Anny v Brně Michal Rezek

Primář Michal Rezek: Ivermektin má dobré výsledky, ale není zázračný

V Česku se rozhořela odborná i laická debata o účinnosti léku ivermektin na nemoc covid-19. Preparát, který se využívá k jiným účelům už třicet let, experimentálně podávali covidovým pacientům I. interní kardioangiologické kliniky FN u svaté Anny v Brně. Na získané zkušenosti se Deník ptal jejího primáře Michala Rezka.

Lázeňské procedury

Balneoterapie. Lázně jsou balzámem na tělo i nervy

Léčivou sílu přírody v té nejčistší podobě si můžete dopřát v lázních. Právě tady okusíte účinky balneoterapie, jejímž cílem je s použitím přírodních léčivých zdrojů a vhodné rehabilitace přimět váš organismus, aby využil svých samoléčících schopností. Podle Svazu léčebných lázní České republiky lázeňská péče například zvyšuje obranyschopnost organismu, odolnost vůči stresu a samozřejmě pozitivně ovlivňuje různé tělesné neduhy. Jak dlouho byste měli v lázních pobýt, aby se to projevilo na vašem zdraví?

Ladislav Kadlec, kterému brněnští lékaři aplikovali průlomovou léčbu na covid v podobě aplikace remdesiviru a rekonsvalescentní plazmy.

Průlomová léčba covidu v Brně: nemocný muž se uzdravuje a brzy půjde domů

Už dřív prodělal vážnou nemoc. Kvůli bolesti kyčlí a páteře zamířil v lednu na vyšetření do nemocnice, kde se zřejmě nakazil koronavirem. Ladislav Kadlec musel být kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu stavu převezen ze zařízení v Novém Městě na Moravě do bohunické fakultní nemocnice. Lékaři tamní hematologicko-onkologické kliniky na něho aplikovali průlomovou léčbu v podobě aplikace remdesiviru a rekonsvalescentní plazmy.

Ladislav Kadlec, kterému brněnští lékaři aplikovali průlomovou léčbu na covid v podobě aplikace remdesiviru a rekonsvalescentní plazmy.

Nová průlomová léčba covid v Brně: nemocný muž se uzdravuje a brzy půjde domů

/VIDEO/ Už dřív prodělal vážnou nemoc. Kvůli bolesti kyčlí a páteře zamířil v lednu na vyšetření do nemocnice, kde se zřejmě nakazil koronavirem. Ladislav Kadlec musel být kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu stavu převezen ze zařízení v Novém Městě na Moravě do bohunické fakultní nemocnice. Lékaři místní hematologicko-onkologické kliniky u něho aplikovali průlomovou léčbu v podobě podání léku remdesivir a rekonsvalescentní plazmy.

Špatně fungující štítnou žlázu nemusí být vůbec jednoduché včas rozpoznat. Potíže totiž nezřídka souvisejí s dalšími chorobami. Správně nasazená léčba přitom může rychle přinést úlevu.

Problémy se štítnou žlázou: tělo dokáže varovat včas, stačí naslouchat

Deprese, suchá pokožka, ale také neklid, stres i příliš rychlé hubnutí. To jsou varovné signály štítné žlázy. Ani pro lékaře, natož pak pro pacienta není vůbec jednoduché je rozpoznat včas. Potíže totiž nezřídka souvisejí s dalšími chorobami. Správně nasazená léčba přitom může rychle přinést úlevu.

 Zuzana Němcová - maminka a Eliška.

Výhra z baterkománie pomůže s léčbou Elišky

Město Frenštát pod Radhoštěm vyhrálo v ekologické soutěži Baterkománie padesát tisíc korun. Ve středu 24. února tuto částku předal starosta města Miroslav Halatin rodičům Elišky, dívky trpící dětskou mozkovou obrnou, jako finanční příspěvek na její léčbu.

Nová léčba rakoviny zachránila Petru Ryzému život.

Hajný se loučil se životem, brněnští lékaři ho zachránili novou léčbou rakoviny

Byl odepsaný. Ze života na konci předminulého roku Petru Ryzému zbývaly týdny až měsíce. Trpěl agresivním nádorem. Lékaři Fakultní nemocnice Brno zkusili vše. Neúspěšně. Mohli pacientovi už jen ulevit od bolesti, dokud nezemře. Naštěstí právě v té době dokončili přípravy nového druhu terapie, kterou Petru Ryzému jako prvnímu člověku v České republice aplikovali. Dnes padesátiletý hajný opět chodí po lese.

Nová léčba rakoviny zachránila Petru Ryzému život.

Hajný se loučil se životem, brněnští lékaři ho zachránili novou léčbou rakoviny

Byl odepsaný. Ze života na konci předminulého roku Petru Ryzému zbývaly týdny až měsíce. Trpěl agresivním nádorem. Lékaři Fakultní nemocnice Brno zkusili vše. Neúspěšně. Mohli pacientovi už jen ulevit od bolesti, dokud nezemře. Naštěstí právě v té době dokončili přípravy nového druhu terapie, kterou Petru Ryzému jako prvnímu člověku v České republice aplikovali. Dnes padesátiletý hajný opět chodí po lese.

Hemodialyzační středisko FN Ostrava umožňuje pacientům novou formu léčby, kterou mohou absolovovat bez nutnosti návštěvy nemocnice.

Novinka v léčbě! Pacienti v Ostravě využívají domácí hemodialýzu

Hemodialyzační středisko FN Ostrava umožňuje pacientům novou formu léčby, kterou mohou absolovovat bez nutnosti návštěvy nemocnice. Pacienti, kteří jsou odkázáni na hemodialýzu, tedy mimotělní přístroj, který nahrazuje funkci ledvin, teď mohou absolvovat tento proces v domácím prostředí. Léčbu si provádí sami nebo s pomocí rodiny.

Ilustrační foto.

Nový postup v léčbě covidu zahájil Rychnov, příští týden se přidá Náchod

Výrazně navýšit šanci na mírnější průběh nemoci covid-19 a na uzdravení u vysoce rizikových pacientů může nový léčebný postup, s nímž v Královéhradeckém kraji začala na základě zkušeností ze zahraničí rychnovská nemocnice. Už od příštího týdne ho budou používat také lékaři náchodské nemocnice.

Covidové oddělení jednotky intenzivní péče v trutnovské nemocnici.

Etické dilema: Lékaři by neměli vybírat pacienty dle kritérií, například věku

Zdravotníci by neměli při rozhodování o péči pro pacienta zohledňovat taková kritéria, jako je věk či předpokládaná doba dožití. Je to v rozporu s platným právem. Pacienty není možné diskriminovat ani na základě jiných kritérií, která nesouvisí s předpokládaným klinickým výsledkem péče. Uvádí to stanovisko České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, kterým se mají nemocnice řídit v případě, že by byly kvůli pandemii covidu-19 vyčerpány jejich kapacity. Na dokument z loňského listopadu dnes odkázal náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý, který odbornou společnost vede.

Problémem je u diabetiků zvýšená hladina krevního cukru

Diabetikům prospívá méně sacharidů, za den jich mohou sníst jen 50 gramů

V České republice se léčí s diabetem 2. typu přes 940 tisíc lidí, tedy přibližně každý jedenáctý člověk, u diabetu 1. typu je to okolo 60 tisíc. Díky neustálému vývoji nové léčby mají pacienti daleko více možností než kdy předtím. Stále oblíbenější je nízkosacharidová dieta.

Státní léčebné lázně Janské Lázně uzavřely kvůli nedostatečnému personálnímu stavu oddělení pro covidové pacienty z nemocnic, pro které izolovaly od 11. ledna jedno patro lázeňské budovy Janský Dvůr. V případě akutní potřeby covidová lůžka znovu otevřou.

Janské Lázně zavádějí novinku, léčbu po prodělaném covidu

/DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ/ Máte zdravotní problémy s dýcháním po nakažení koronavirem? Státní léčebné lázně v Janských Lázních zavedly novinku, komplexní lázeňskou léčbu po prodělaném onemocnění covid-19. Je hrazena ze zdravotního pojištění.