Policie žádá o vydání nezařazeného poslance Lubomíra Volného, původně zvoleného za SPD, k trestnímu stíhání. Důvodem je podezření ze šíření poplašné zprávy. Odeslání žádosti do Sněmovny potvrdila serveru Deníku N mluvčí policejního prezidia Kateřina Rendlová. Volný měl podle vyšetřovatelů šířit poplašnou zprávu během nouzového stavu.
Policie žádá o vydání nezařazeného poslance Lubomíra Volného, původně zvoleného za SPD, k trestnímu stíhání. Důvodem je podezření ze šíření poplašné zprávy. Odeslání žádosti do Sněmovny potvrdila serveru Deníku N mluvčí policejního prezidia Kateřina Rendlová. Volný měl podle vyšetřovatelů šířit poplašnou zprávu během nouzového stavu.
Už tisíce let používají lidé k úlevě od bolestí hlavy konopí, ale přesto klinické zkoušky tohoto starodávného léku začaly teprve nyní. První dvojitě zaslepená, randomizovaná studie v současnosti zkoumá, jestli konopné látky, jako je THC a CBD, mohou skutečně léčit bezpečným a účinným způsobem akutní migrény, jak se o nich traduje. Studii spustili vědci z Kalifornské univerzity v San Diegu.
Vědci z Brna ve spolupráci s japonskými kolegy přišli na to, jak zabránit poruchám růstu. Popsali, jak zamezit aktivaci buněčného receptoru, který zpomaluje růst a způsobuje achondroplázii, tedy genetickou formu trpasličího vzrůstu. Klíčová látka vstupuje do první fáze klinických zkoušek a je testovaná u japonských pacientů, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně Jiří Erlebach.
Dostanou se z nejhoršího, porazí covid-19, ale řada zdravotních potíží u nich přetrvává. Týká se to nejen starších, ale stále častěji také mladších pacientů. S postcovidovými problémy míří například na mostecké oddělení následné péče v Zahražanech.
Stále více dětí trpí nadváhou, nebo dokonce obezitou. Jak ale děti motivovat, aby jedly zdravé jídlo a začaly se více hýbat? Podle psycholožky Anety Rychové je základem všeho komunikace. „Divili bychom se, jak si v dnešní době zapomínáme naslouchat a skutečně komunikovat. Pokud to dokážeme, je hledání motivace mnohem snazší,“ říká odbornice, která pracuje v Olivově dětské léčebně. Tam dětem pomáhají s léčbou nadváhy a obezity.
„Je opilý. Patří na záchytku,“ říká v románu Skalpel, prosím spisovatelky Valji Stýblové lékař, který se náhodně nachomýtne u výjezdu policejní hlídky k muži v bezvědomí. „A to zas ne,“ začne vykřikovat mužova partnerka. „Pepovi se udělalo špatně, a vy hned k Apolináři!“ Slavná záchytná stanice slaví 70 let.
„Je opilý. Patří na záchytku,“ říká v románu Skalpel, prosím spisovatelky Valji Stýblové lékař, který se náhodně nachomýtne u výjezdu policejní hlídky k muži v bezvědomí. „A to zas ne,“ začne vykřikovat mužova partnerka. „Pepovi se udělalo špatně, a vy hned k Apolináři!“ Slavná záchytná stanice slaví 70 let.
Když se řekne „pražská porodnice v Podolí“, každá maminka ví, o čem je řeč. Tenhle prestižní Ústav pro péči o matku a dítě (ÚPMD), jak přesně zní název, je vyhledávaným zařízením v této oblasti. Navíc sídlí na nepřehlédnutelném místě u Vltavy pod hradbami mytického Vyšehradu.
Čtyřnozí terapeuté se po více než roce vrátili k pacientům. Nemocnice Agel Valašské Meziříčí rozjíždí po odmlce, kterou způsobila pandemie, oblíbenou canisterapii. Nejen u pacientů s následnou péčí.
Nejen švihák lázeňský, kterého v písni Jiřího Schelingera potkávají dívky u pramenu v půl deváté, si zamiloval české lázně. V roce 2019 se v lázních České republiky léčilo či rekreovalo 884 000 klientů.
/FOTO/ Nádorové onemocnění lymfom ztvárnila Lucie Trávníčková z Brna jako komiksového hrdinu, pro kterého vytvořila i vlastní město. Kreslením situací ze své léčby si krátila čas v nemocničních čekárnách. Nyní komiks plánuje vydat.
Do lázeňských domů se po pondělním rozvolnění mohou vrátit samoplátci. Jde ale pouze o ty, kteří v posledních 90 dnech prodělali Covid-19 nebo mají uzavřený cyklus očkování. Drtivá většina ostatních pacientů, kteří si léčbu v lázních hradí z vlastních prostředků, sem tak zatím nemůže přijet. Podle vládních opatření mohli postcovidové léčení v lázeňských domech až dosud absolvovat pouze pacienti, za které pobyty hradily zdravotní pojišťovny.
Fotbalový Baník Ostrava se aktivně připojuje k celosvětové iniciativě Wings for Life. Ta má za cíl podpořit léčbu poraněné míchy. Hráči Baníku utvořili tým, do něhož se mohou připojit i fanoušci slezského klubu a běhu, jehož startovní výstřel zazní po celém světě v neděli 9. května ve 13 hodin, se aktivně zúčastnit.
Onemocnění covidem nepostihuje pouze plíce či srdce, ale může způsobit značné problémy i lidem náchylným k bolestem hlavy. „U pacientů s migrénou bývají bolesti častější,“ říká neurolog Tomáš Nežádal, předseda Czech Headache Society a vedoucí specializovaného centra pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy v Praze.
Že s ním není něco v pořádku, poznal dnes sedmdesátiletý Zdeněk Březina z Brna už v raném dětství, kdy ho spolužák ve školce praštil kostkou do kolene, které extrémně nateklo. „Nicméně lékaři v místní nemocnici bohužel nepoznali, o jaký problém se jedná,“ říká Zdeněk. Teprve v šesti letech mu byla diagnostikována hemofilie.
Hamzova léčebna pro děti a dospělé začala přijímat pacienty, kteří se potýkají s postcovidovým syndromem. Po léčbě doma nebo v nemocnici se mnohým lidem nedaří vrátit se zpět do normálního životního režimu. Jsou unavení, mají bolesti kloubů nebo hlavy. Syndrom si nevybírá podle věku, trpí jím i mladí lidé.
V průměru i třináct let mohou na diagnózu a léčbu čekat lidé, kteří trpí hereditárním angioedém. Tato genetická porucha imunitního systému se projevuje bolestivými, nesvědivými a opakujícími se otoky. Ty jsou někdy kvůli vzácnosti nemoci a nízké informovanosti mylně zaměňovány za alergii, což může pacienty ohrozit i na životě. Pacienti s touto diagnózou jsou oslabeni jak fyzicky, tak i psychicky. Výjimkou nejsou ani deprese.
Hamzova léčebna pro děti a dospělé začala přijímat pacienty, kteří se potýkají s postcovidovým syndromem. Po léčbě doma nebo v nemocnici se mnohým lidem nedaří vrátit se zpět do normálního životního režimu. Jsou unavení, mají bolesti kloubů nebo hlavy. Syndrom si nevybírá podle věku, trpí jím i mladí lidé.
Nemocnice Agel Třinec-Podlesí pořídila do ambulance rehabilitační a fyzikální medicíny nový přístroj (BTL-6000 High Intensity Laser). Přístroj k laserové terapii je unikátní v tom, že lékařům umožní i ošetření hlubších vrstev měkkých tkání.
Vaše mladší dcera má leukémii. Tuto hrozivou diagnózu si vloni v únoru vyslechli manželé Ivana a Petr, kteří v Plzni vychovávají své dvě dcerky - pětiletou Magdalenku a tříletou Ninu. Maminka s malou Ninuškou ihned nastoupily do nemocnice, kde už tak složitou situaci komplikoval fakt, že byly izolovány od rodiny.
Bývalý profesionální voják Vlastislav Růžička, který má na svědomí brutální vraždu v havlíčkobrodské firmě Pleas je pět let po činu volný. Na začátku března o tom rozhodl Okresní soud v Havlíčkově Brodě.
Kdyby mi bylo zle, vzala bych cokoliv, povzdechla si Marie Krajíčková z Bílku u Chotěboře. Její manžel Zdeněk nedávno bojoval o život. Prodělal vážnou operaci v Praze. Pak se nakazil koronavirem a skončil na covidovém oddělení v Havlíčkově Brodě. Tam mu podali Remdesivir. Dnes je už doma, bez kyslíkového přístroje se neobejde. Covid Vysočinu opouští jen pomalu, ale zdravotníci proti němu už mohou bojovat. Například experimentálním lékem Bamlanivimabem.
Nádorové onemocnění děložního čípku patří mezi nejvíce nebezpečná zhoubná onemocnění žen. Každým rokem je u nás tento druh rakoviny diagnostikován přibližně 800 pacientkám a každý den na tuto zákeřnou nemoc jedna z nich zemře. Přitom by díky moderní medicíně nemuselo toto onemocnění vůbec existovat. Osvěty o její prevenci není proto nikdy dost. Nepodléháte náhodou i vy následujícím omylům?
Horská voda, studené mokré zábaly, čistý vzduch i práce. To byly metody léčby Vincenze Priessnitze. Zakladatel moderní vodoléčby tím proslavil své rodiště Gräfenberk, dnešní Jeseník, kde založil první vodoléčebný ústav na světě. Zdejší lázně, které nesou jeho jméno, žijí z Priessnitzova odkazu dodnes. Od narození slavného „vodního lékaře“ letos uplyne 222 let. O významu zdravého životního stylu prohlásil Priessnitz: „Zdraví nespočívá v receptu, spočívá v součtu toho, jak prožíváme den.
U svého domu má botanickou zahradu, kde pěstuje asi 250 druhů léčivek. Ivana Tischlerová se už 30 let zabývá léčivými rostlinami, připravuje ozdravující směsi, píše knihy, pořádá bylinkářské kurzy, Pro lékaře, terapeuty a vážné zájemce o léčivé rostliny vytvořila i program Bylinář, kde jsou popsány rostliny z vědeckého i zájmového hlediska.
Australští výzkumníci objevili gen, který způsobuje zvlášť agresivní typ rakoviny prsu. Pomáhá totiž rakovinným buňkám udržet se za všech okolností při životě a vyživuje je i tehdy, když je standardní hormonální léčba zbaví jejich normální "potravy". Vědci mu teď chtějí jeho rejdy zarazit.
Mezioborová skupina pro epidemické situace, kterou vede epidemiolog Petr Smejkal, doporučuje maximální využití léků s monoklonálními protilátkami u nakažených novým typem koronaviru. Vyšší cena léku je vyvážena snížením nákladů na hospitalizace, uvedla skupina v tiskové zprávě. Dosud bylo do Česka dodáno několik tisíc dávek těchto léků, bamlanivimab od společnosti Eli Lilly a kombinace látek casirivimab a imdevimab od firmy Regeneron.
Ivermektin, Regeneron, Bamlanivimab… Hned několik přípravků na léčbu covidu se v posledních týdnech dostalo do jihomoravských nemocnic. Redakce Rovnosti přináší jejich přehled.
Chuť do života čtyřletému koni neschází, nejen podle současné majitelky Nikoly Hartlové a jejího přítele Martina Lapčíka z Vitějovic na Prachaticku, ale i ošetřujícího veterináře Ondřeje Krupaře. Výsledky rozborů krve však nejsou dobré, vše rozhodnou následující dny. Eutanazie je krajním řešením.
Chuť do života mu nechybí, výsledky rozborů krve však nejsou dobré. Srdceryvný příběh čtyřletého hřebce původně z Klece na Třeboňsku se začal odehrávat v závěru ledna. Tehdy Nikola Hartlová z Vítějovic na Prachaticku uviděla snímek jeho podvyživeného těla a rozhodla se jej zachránit.
Rozhodně se o firmě Pfizer nedá říci, že by snad po spuštění výroby vakcíny proti koronaviru spala na vavřínech a počítala vydělané dolary. Spíše by se hodila fráze, že kuje železo, dokud je žhavé. Čerstvě totiž oznámila, že laboratorní testy léku na covid byly úspěšné.
Zdálo by se, že když člověk zemře a životní funkce jeho organismu se zastaví, skončí rychle i všechny ostatní procesy v jeho těle. Bez krevního oběhu a schopnosti vdechovat kyslík by tomu ani jinak být nemělo. Biologie však někdy umí překvapit: i v mrtvém těle mohou vyvíjet aktivitu "zombie buňky".
/ROZHOVOR/ Přípravky na léčbu pacientů s covidem s casirivimabem a indevimabem a bamlanivimab by měly každým dnem dorazit do nemocnice Privamed v Plzni. Tu zhruba ze 60 procent zaplňují nemocní bojující s koronavirovou infekcí.
Vyrobit. Okamžitě aplikovat pacientovi přímo do žíly už pod kamerou. Pětadvacet minut zkoumat přes magnetickou resonanci. Snadněji identifikovat nádor v mozku. Léčit. Tuto metodu za pomocí radiofarmaka 11C-Methionin od března využívají v běžné praxi lékaři na Masarykově onkologickém ústavu. Navíc už diagnostiku plně hradí zdravotní pojišťovna.
Nemoc covid-19 je v Česku už déle než rok a má zde na svědomí smrt zhruba dvaceti pěti tisíc lidí. Nadějí na její utlumení jsou vakcíny. Jak je to ale s léky na tuto chorobu?
Ve vrcholné fázi třetí vlny epidemie se nacházejí jihočeské nemocnice. V té největší z nich, v Českých Budějovicích, leží 150 pacientů s covidem. „Myslím, že jsme na kulminaci. Je to sice stále méně lidí, než bylo loni v listopadu, ale lidé mají těžší průběh,“ říká Richard Tesařík, primář českobudějovického Anesteziologicko-resuscitačního oddělení.
Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes nedoporučila při léčbě a prevenci covidu-19 používat přípravek proti parazitům ivermektin. Doporučení vydala na základě posudku dosavadních studií. Účinek léku je nadále možné zkoumat při řádných klinických testech, informovala agentura na svých webových stránkách.
Když televizní rosničky hlásí, že rtuť teploměru klesne na mínus patnáct, představa zmrzlého nosu a mráz štípající pod nehty nás určitě nepotěší. Přesto existuje léčebná metoda, která právě mráz s úspěchem využívá.
Lidé jsou kvůli pandemii koronaviru už více než rok vystavení obavám o zdraví, o budoucnost. Čelí skličující izolaci v domácím prostředí, v horším případě ztrátě zaměstnání, krachu podnikání, dluhům. Často hledají lidé odpovědi na existenční otázky na dně sklenice s alkoholem. A to může přerůst ve velký problém.
Ve více rovinách se řeší hnusné týrání kocourka z Muglinova: Záchrana a domov u hodných lidí. Kampaň proti agresi nejen vůči zvířatům. A samozřejmě, pátrání po pachateli. Do sbírky pro Čertíka už mezi tím lidé přispěli tisíce korun a kocourek se snad dočká léčby u jedničky v oboru. Po tom co prošel, si takovou péči rozhodně zaslouží a také potřebuje.
Stoupající rezistence bakterií vůči antibiotikům je velkou hrozbou pro celé lidstvo. Významných úspěchů v boji s tímto zásadním problémem v léčbě bakteriálních infekcí dosáhli mikrobiologové z Fakultní nemocnice Olomouc a Lékařské fakulty Univerzity Palackého.
Když se na sociálních sítích objevila zpráva, že Oblastní nemocnice Kolín vyhlásila stav hromadného postižení osob, tedy že už se dostává na hranici svých kapacit, vyjádřil jeden z komentujících názor: „Nepřijímat do nemocnic všechny "odmítače reality" a bude hned volněji a především prostor ošetřit ty, kteří si váží zdraví. Škoda, že to Hippokratova přísaha nedovolí.“ Při této příležitosti mi hned vytanul na mysli výraz solidarita. Tedy jinými slovy společenská soudržnost.
Ředitel Renarkonu Martin Chovanec a jeho zástupce a metodička Iva Valášková v exkluzivním dvojrozhovoru pro Deník říkají: Nepomáháme jen závislým lidem, ale celé společnosti.
Lékaři budou moci využít k léčbě pacientů s vážným průběhem koronaviru přípravek ivermectin. Ministerstvo zdravotnictví jeho aplikaci schválilo. Podání léku bude závislé na uvážení lékaře a bude vyžadovat informovaný souhlas pacienta.
Ještě nedávno znali Ivermektin jen zvěrolékaři jako veterinární přípravek proti parazitům. Dnes s ivermektinem experimentují lékaři při léčbě pacientů infikovaných Covidem-19.