Psychiatrickou či psychologickou péči potřebuje stále více lidí. Zajímáte se o to, jaké jsou druhy psychiatrické léčby a co nového chystá pro své pacienty Psychiatrická klinika FN Plzeň? Na vaše otázky odpovídal přednosta Psychiatrické kliniky doc. MUDr. Jan Vevera, PhD.
Zdeněk Baloun z Havlíčkova Brodu vydržel bez pití víc než čtvrt století a věří, že to tak bude nadosmrti. Je členem takzvaného Klusu, neboli Klubu lidí usilujících o střízlivost. Cílem klubu je pomáhat bývalým pacientům protialkoholních léčeben poprat se se závislostí a vydržet abstinovat. Hymna klubu zní: „Už toho bylo dost naše loď dobrý kurz má. Opilé nás už nedostanou.“
pecialisté Centra léčby chronické bolesti (CLChB) při Klinice anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a. s. - Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., (KAPIM) spolu s lékaři Neurochirurgické kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., (NCHK) dosáhli počátkem měsíce července letošního roku společně významného kroku v moderní medicíně.
Teploty, které trvaly deset dní a žádnou babskou radou nešly srazit, a nápadně zvětšená uzlina na krku. To byly prvotní příznaky ptačí tuberkulózy, kterou se nakazil teprve šestiměsíční syn Heleny Vaňkové z Mostecka. Odstartovaly několikaměsíční lékařské kolečko. Odhalit nemoc byl pro lékaře oříšek.
Soudem propuštěný násilník z jihlavské psychiatrické léčebny, který má na svědomí napadení starosty Jistebnice na Táborsku zatím na svobodě není. Jihlavský soud sice minulý týden musel rozhodl o jeho propuštění, protože nemocnice podala žádost o prodloužení ústavní léčby pozdě, státní zástupce si ale proti tomu podal stížnost. Rozhodnutí tak zatím není pravomocné a bude se jím muset ještě zabývat Krajský soud v Brně.
Soudem propuštěný násilník z jihlavské psychiatrické léčebny, který má na svědomí napadení starosty Jistebnice na Táborsku zatím na svobodě není. Jihlavský soud sice minulý týden musel rozhodl o jeho propuštění, protože nemocnice podala žádost o prodloužení ústavní léčby pozdě, státní zástupce si ale proti tomu podal stížnost. Rozhodnutí tak zatím není pravomocné a bude se jím muset ještě zabývat Krajský soud v Brně.
Cukrovkářů je v Česku momentálně více než milion lidí. Za pouhých deset let by se jejich počet mohl zvýšit až o třetinu. Současný systém předepisování léků komplikuje často situaci pacientům i lékařům. V pondělí by proto vláda měla projednávat novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která přinese řadu změn.
Paní Tereza žije v Plzni s partnerem Janem a svými třemi dětmi. Dvouletou Laurinkou, Matějem, jenž po prázdninách půjde do druhé třídy, a Nelou, kterou čeká třída šestá.
Děti na koloběžkách se v těchto týdnech prohánějí lázněmi v Bludově a Jeseníku. A to v rámci pilotní studie, jejímž smyslem je prokázat příznivý vliv pohybové terapie a klimatoterapie na zdravotní stav dětí.
Děti na koloběžkách se v těchto týdnech prohánějí lázněmi v Bludově a Jeseníku. A to v rámci pilotní studie, jejímž smyslem je prokázat příznivý vliv pohybové terapie a klimatoterapie na zdravotní stav dětí.
Děti na koloběžkách se v těchto týdnech prohánějí lázněmi v Bludově a Jeseníku. A to v rámci pilotní studie, jejímž smyslem je prokázat příznivý vliv pohybové terapie a klimatoterapie na zdravotní stav dětí.
Paní K. z Prahy začala cítit potíže se srdcem už v 38 letech. Říká, že teprve o mnoho let později lékaři přišli na to, že už v tak brzkém věku prodělala infarkt.
Jedna z největších běžeckých událostí s dobročinným přesahem se v sobotu odpoledne uskuteční v Libereckém kraji. Nebude se jen sportovat, ale také šířit osvěta.
Zdravotní sestřička Šárka Šteinochrová bydlí se svým manželem a tříletým synem v Plzni. Před dvěma lety, kdy jí bylo 25 let, jí lékaři diagnostikovali Hodgkinův lymfom neboli nádorové onemocnění lymfatických tkání. Rána to byla pro rodinu o to horší, že ve stejnou dobu podstupovala onkologickou léčbu i Šárčina maminka.
Nový experiment s myší naznačil, že ztrátu paměti, která je průvodním jevem Alzheimerovy choroby, by mohl pomoci léčit hormon oxytocin. Tomu se mimo jiné přezdívá hormon lásky, věrnosti a důvěry, protože hraje roli v sociálních vazbách, při reprodukci a porodu. A může také ovlivnit naši paměť - i když způsoby, které nejsou zcela zřejmé.
Jen kousek od centra středočeských Roztok na konci nenápadné ulice narazíte na velký nápis VUAB Pharma, a. s. – zkratka z původního Výzkumného ústavu antibiotik a biotransformací. Celý areál poznamenala velká voda z Vltavy v roce 2002. V jedné z hal dosahovala voda do čtyřmetrové výšky. Dnes zde najdete moderní opravené budovy, v nichž se odehrává veškeré dění ve společnosti, která má své zákazníky po celém světě.
Jeho největšími hrdiny jsou Požárník Sam, Bořek Stavitel a taky rozverná holčička Máša, se kterou zažívá medvěd Míša nejednu patálii. Pro jeho rodiče, policisty Hanu Válkovou a Radka Grunského, a množství známých i neznámých lidí, je zase hrdinou on, aniž by si to ve svých třech letech vůbec uvědomoval. Lidé nyní mohou nemocnému Marku Grunskému z Břeclavi pomoci přispěním na transparentní účet.
Narodil se jako zdravé miminko, běhal a hrál si s kamarády jako ostatní ještě i ve školce. Do života osmiletého Míši pak ale zasáhl zánět míchy, který ho upoutal na invalidní vozík. Pomoci mu zpět na nohy teď pomáhají Louňané prostřednictvím dobročinné sbírky.
Je to nová velká naděje v boji s koronavirem. Přípravek obsahující bílkovinu interferon beta podle předběžných výsledků klinických testů u pacientů s covidem-19 výrazně snižuje riziko vážného průběhu nemoci. Uvedla to britská společnost Synairgen, která léčivo vyvíjí.
Na účet už mu přišly více než tři miliony korun. Jenže on sám by radši všechny peníze vyměnil za to, aby byl zdravý. Hokejista Ondřej Buchtela trpí. Moc. Ještě před pár měsíci řádil na ledě. Dřív reprezentoval Česko v mládežnických kategoriích, dával góly, připravoval je, jako obránce jim ještě častěji zabraňoval. Ale v podstatě z hodiny na hodinu se mu změnil svět.
Sešly jsme se už ráno před focením. Michaela Kuklová vypadala opravdu nádherně. Skoro jsem ji začala podezřívat, že její pár dní starý status na Instagramu o negativních účincích hormonální léčby byl trochu nafouknutý.
Urologické oddělení Kroměřížské nemocnice má k dispozici nový přístroj vyšší třídy Samba. Zařízení je určené k takzvaným urodynamickým vyšetřením sloužícím k vyhodnocení funkce činnosti dolních močových cest.
Zatímco se vědci chvatně snaží vyvinout očkovací látku proti covidu-19, Peking prosazuje při léčení této choroby tradiční čínskou medicínu. Nedávno zveřejněná oficiální zpráva čínské vlády tvrdí, že 92 procent všech případů nákazy koronavirem v zemi bylo nějakým způsobem léčeno právě prostředky tradiční medicíny, napsal zpravodajský server BBC News.
Do českých nemocnic bylo podle dat Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) dodáno zatím 1130 dávek remdesiviru. Na dotaz ČTK to sdělila mluvčí ústavu Barbora Peterová. Lék dostaly čtyři nemocnice, tři v Praze a jedna v Brně. Podaly ho zatím šesti pacientům, uvedly jejich mluvčí. Zbývající dávky léků mají nemocnice v zásobě pro další použití.
Na první pohled se může zdát, že se nejedná o závažný problém, ale délka přežití při plicní hypertenzi bez léčby je srovnatelná s nejtěžšími nádorovými onemocněními. Naštěstí lékaři už dnes vědí, jak ji léčit. Paní Denisa je i s nemocí stále aktivní.
Novou ambulanci pro pacienty s poruchami žlázy s vnitřní sekrecí otevírá ode dneška Stodská nemocnice. Poradna je určená pro ambulantní pacienty i pro pacienty v hospitalizační péči přímo v nemocnici.
Martina Šlincová z Velkého Ratmírova na Jindřichohradecku prodělala onkologickou léčbu, kvůli rakovině prsu absolvovala ozařování a přišla i o vlasy. Nyní se vydala se na pěší pouť do moravského Velehradu, aby podpořila ostatní pacienty bojující se zákeřnou nemocí.
Se srdečními chorobami v Česku trpí téměř půl milionu lidí, tisíce lidí na ně u nás zemřou. Přesto ale často mají problém dodržovat režimová opatření, která léčbu umožní.
Evropská léková agentura (EMA) dnes po zrychleném hodnocení přínosů a rizik doporučila, aby byl přípravek remdesivir podmínečně schválen k léčbě pacientů s nemocí covid-19. Jeden z výborů úřadu přípravek americké společnosti Gilead Sciences doporučil pro pacienty starší 12 let se zápalem plic, kteří potřebují dodatečné dávky kyslíku. Proti covidu-19 zatím neexistuje žádný oficiálně schválený lék ani vakcína.
Mladoboleslavský okresní soud dnes zamítl žádost Jaroslava Nývlta (dříve Oplištila), který žádal o propuštění z ochranné ústavní léčby. Muž v roce 1990 unesl, znásilnil a zavraždil sedmiměsíční holčičku. Strávil 25 let ve vězení, nyní je v ochranné ústavní léčbě. Obhájce na místě podal proti rozhodnutí soudu stížnost. Jaroslav Oplištil si nechal úředně změnit jméno, nyní se jmenuje Jaroslav Nývlt.
Nejlepší český freestylový motokrosař současnosti Libor Podmol dnes oficiálně potvrdil svůj plán startovat v příštím roce na Rallye Dakar. Mistr světa z roku 2010 se chtěl na legendárním závodě představit už letos, ale při pádu v Mnichově si zlomil obě nohy. Po mnohaměsíční léčbě je Podmol v současnosti už zdravotně v pořádku a v lednu nechce na startu rallye chybět.
Široce dostupný a levný lék dexametazon významně snižuje riziko úmrtí u pacientů s těžkým průběhem nemoci covid-19, zjistili britští vědci. Ti provedli studii, kdy zhruba dvěma tisícovkám pacientů podávali nízké dávky kortikoidu.
Uzrálo ve mně přesvědčení: Moje nadváha a s tím spojené zdravotní problémy mi lezou na nervy. Musím s tím něco udělat. Prostě chci zhubnout. Naštěstí existují řešení. „Nadváha (BMI 25–30) a především obezita (BMI vyšší než 30) vede při delším trvání k trvalému poškození zdraví. Připomínám, že BMI je index tělesné hmotnosti. Obezita vzniká nepoměrem mezi příjmem a výdejem energie," říká prof. MUDr. Martin Fried, CSc., přednosta pražské OB kliniky, kde se léčbě obezity věnují.
/VIDEO/ Má poruchu řízení hladiny cukru v krvi. Zároveň je nevidomý, proto množství inzulinu nemůže sledovat na speciální pumpě. Patnáctiletý Benjamin z brněnské Dětské nemocnice je první nevidomý pacient s diabetem, kterému při regulování cukru v krvi pomáhá speciální mobilní aplikace.
/VIDEO/ Má poruchu řízení hladiny cukru v krvi. Zároveň je nevidomý, proto množství inzulinu nemůže sledovat na speciální pumpě. Patnáctiletý Benjamin z brněnské Dětské nemocnice je první nevidomý pacient s diabetem, kterému při regulování cukru v krvi pomáhá speciální mobilní aplikace.
Může to začít i třesem palce na ruce. Pan Roman P. jej pozoroval dva roky, než se rozhodl navštívit lékaře. A pak se ve svých 38 letech dozvěděl, že trpí Parkinsonovou nemocí.