Osmnáctiměsíční František je jako každý jiný chlapec – běhá, občas upadne, ale zase se rychle zvedne a hraje si dál. Rodiče ho kontrolují jen po očku a z dálky. Nikdo by nepoznal, že má vážnou nemoc – komplikovanou hemofilii typu A.
Lidé z jižních Čech si mohou nechat zkontrolovat plíce. Pneumologové jim otevřou dveře svých ordinací ve středu 30. září. Snaží se najít vzácné onemocnění, které devastuje plíce a bez léčby do pěti let zabíjí. Zájemce vyšetří i bez předchozího objednání a doporučení praktického lékaře.
Nejpřesnější ozařovač na světě CyberKnife mohou lékaři ostravské fakultní nemocnice využívat při léčbě již deset let. Onkologicky nemocným pacientům tento přístroj pomůže při ozařování a za dobu jeho fungování pomohl více než sedmi tisícům lidí s nejrůznějším nádorovým onemocněním.
Novým ambulantním pavilonem Hemato-onkologické kliniky se v úterý pochlubila Fakultní nemocnice Olomouc. Špičkové pracoviště výrazně posouvající standard péče v hemato-onkologii vzniklo na „zelené louce“ v jižní části areálu v sousedství Dětské kliniky. Stálo nakonec 160 milionů korun.
/ANIMACE/ Jen a pouze v Brně mohou muži podstoupit unikátní způsob léčby nezhoubného zbytnění prostaty. Soukromá klinika Surgal otevřela jediné centrum v České republice, kde se metoda Rezum užívá.
Plazma od pacientů vyléčených z Covid-19 může být prospěšná pro nemocné, kteří mají těžký průběh infekce. Podpoří organismus v boji s virem. Zkušenosti mají ve Fakultní nemocnici Olomouc.
O tom, že se může život radikálně změnit během jedné vteřiny, se paní Lubomíra s přítelem přesvědčila poměrně nedávno. "Nikomu bychom tuto bolestnou zkušenost nepřáli," říká.
Na čtyři roky za mříže poslal ve středu Krajský soud v Ostravě bývalého učitele základní umělecké školy z Moravskoslezského kraje. Šedesátiletý pedagog zneužil třináct dětí.
Léčba Středočechů v tom nejzávažnějším zdravotním stavu vyšla loni Všeobecnou zdravotní pojišťovnu levněji než v předchozích letech. Ukazuje to v pondělí zveřejněný žebříček dvacítky „nejdražších“ pacientů za loňský rok. Ten VZP publikuje každoročně – podle slov svého mluvčího Vlastimila Sršně mimo jiné kvůli vyvracení dezinformací, že pojišťovna platí svým nemocným klientům jen tu nejlevnější léčbu.
Panu Otakaru Jeřichovi (59) lékaři lupénku (psoriázu) diagnostikovali před 38 lety. Za tu dobu vyzkoušel několik různých terapeutických metod, než se před 18 lety konečně dostal k biologické léčbě.
V léčbě pacientů se středně závažným průběhem covidu-19 se jako pomoc osvědčuje takzvaná rekonvalescentní plazma. Jde o krevní plazmu od lidí, kteří již covid-19 prodělali a mají vytvořeny protilátky. Novinářům to dnes řekli lékaři z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v pražských Střešovicích.
Vlastislav Růžička, který má na svědomí brutální vraždu kolegy na pracovišti v havlíčkobrodské firmě Pleas před čtyřmi lety, může být už za pár týdnů na svobodě. Stačí mu k tomu dobrozdání znalce, který se bude zabývat jeho aktuálním duševním stavem.
Určitým stupněm zubní paradontózy trpí až devadesát procent lidí nad třicet let. Většinou si stačí správně a pravidelně čistit zuby a nemoc se nerozvine, avšak pro lidi s pokročilou parodontitidou svitla nová naděje. Vědci z brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny totiž finišují vývoj nové léčby. První výsledky jsou slibné.
Nemocnice Jindřichův Hradec zahájila v pondělí 31. srpna provoz infuzního centra, které sídlí ve 2. patře polikliniky - vchod A (hlavní vchod do polikliniky). Centrum od tohoto dne poskytuje infuzní léčbu indikovanou praktickými lékaři, nebo specialisty formou denního stacionáře.
Až do Prahy musí jet pacient z Jihomoravského kraje s diagnostikovaným nádorem v blízkosti míchy, pokud chce dát šanci protonové léčbě, které je podle odborníků přesnější a šetrnější k okolní tkáni. To by se mohlo do deseti let změnit, neboť Masarykův onkologický ústav v Brně chystá rozšíření za více než dvě miliardy korun. Jeho součástí bude dostavba vstupní budovy, zbrusu nové zařízení, park a právě i protonové centrum.
Demonstrace v rámci praktického workshopu. Lékaři z prostějovské nemocnice používají jako jediní na Moravě krátký vodič při metodě ERCP (endoskopická retrográdní cholangiopankreatikografie), která slouží k diagnostice a k léčbě zánětů či nádorů trávicího ústrojí. Její modifikace předvedli kolegům z celé republiky.
Je mi padesát. Padesát plus. Takových nás je spousta. I my máme své problémy. Myslím ty urologické. Jenže o nich až tolik jako ženy nemluvíme. A tak jsem si o nich popovídal. Naproti mně sedí MUDr. Libor Zámečník, primář Urologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) a 1. LF UK v Praze.
Psychiatrickou či psychologickou péči potřebuje stále více lidí. Zajímáte se o to, jaké jsou druhy psychiatrické léčby a co nového chystá pro své pacienty Psychiatrická klinika FN Plzeň? Na vaše otázky odpovídal přednosta Psychiatrické kliniky doc. MUDr. Jan Vevera, PhD.
Zdeněk Baloun z Havlíčkova Brodu vydržel bez pití víc než čtvrt století a věří, že to tak bude nadosmrti. Je členem takzvaného Klusu, neboli Klubu lidí usilujících o střízlivost. Cílem klubu je pomáhat bývalým pacientům protialkoholních léčeben poprat se se závislostí a vydržet abstinovat. Hymna klubu zní: „Už toho bylo dost naše loď dobrý kurz má. Opilé nás už nedostanou.“
pecialisté Centra léčby chronické bolesti (CLChB) při Klinice anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a. s. - Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., (KAPIM) spolu s lékaři Neurochirurgické kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., (NCHK) dosáhli počátkem měsíce července letošního roku společně významného kroku v moderní medicíně.
Teploty, které trvaly deset dní a žádnou babskou radou nešly srazit, a nápadně zvětšená uzlina na krku. To byly prvotní příznaky ptačí tuberkulózy, kterou se nakazil teprve šestiměsíční syn Heleny Vaňkové z Mostecka. Odstartovaly několikaměsíční lékařské kolečko. Odhalit nemoc byl pro lékaře oříšek.
Soudem propuštěný násilník z jihlavské psychiatrické léčebny, který má na svědomí napadení starosty Jistebnice na Táborsku zatím na svobodě není. Jihlavský soud sice minulý týden musel rozhodl o jeho propuštění, protože nemocnice podala žádost o prodloužení ústavní léčby pozdě, státní zástupce si ale proti tomu podal stížnost. Rozhodnutí tak zatím není pravomocné a bude se jím muset ještě zabývat Krajský soud v Brně.
Soudem propuštěný násilník z jihlavské psychiatrické léčebny, který má na svědomí napadení starosty Jistebnice na Táborsku zatím na svobodě není. Jihlavský soud sice minulý týden musel rozhodl o jeho propuštění, protože nemocnice podala žádost o prodloužení ústavní léčby pozdě, státní zástupce si ale proti tomu podal stížnost. Rozhodnutí tak zatím není pravomocné a bude se jím muset ještě zabývat Krajský soud v Brně.
Cukrovkářů je v Česku momentálně více než milion lidí. Za pouhých deset let by se jejich počet mohl zvýšit až o třetinu. Současný systém předepisování léků komplikuje často situaci pacientům i lékařům. V pondělí by proto vláda měla projednávat novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která přinese řadu změn.
Paní Tereza žije v Plzni s partnerem Janem a svými třemi dětmi. Dvouletou Laurinkou, Matějem, jenž po prázdninách půjde do druhé třídy, a Nelou, kterou čeká třída šestá.
Děti na koloběžkách se v těchto týdnech prohánějí lázněmi v Bludově a Jeseníku. A to v rámci pilotní studie, jejímž smyslem je prokázat příznivý vliv pohybové terapie a klimatoterapie na zdravotní stav dětí.
Děti na koloběžkách se v těchto týdnech prohánějí lázněmi v Bludově a Jeseníku. A to v rámci pilotní studie, jejímž smyslem je prokázat příznivý vliv pohybové terapie a klimatoterapie na zdravotní stav dětí.
Děti na koloběžkách se v těchto týdnech prohánějí lázněmi v Bludově a Jeseníku. A to v rámci pilotní studie, jejímž smyslem je prokázat příznivý vliv pohybové terapie a klimatoterapie na zdravotní stav dětí.
Paní K. z Prahy začala cítit potíže se srdcem už v 38 letech. Říká, že teprve o mnoho let později lékaři přišli na to, že už v tak brzkém věku prodělala infarkt.
Jedna z největších běžeckých událostí s dobročinným přesahem se v sobotu odpoledne uskuteční v Libereckém kraji. Nebude se jen sportovat, ale také šířit osvěta.
Zdravotní sestřička Šárka Šteinochrová bydlí se svým manželem a tříletým synem v Plzni. Před dvěma lety, kdy jí bylo 25 let, jí lékaři diagnostikovali Hodgkinův lymfom neboli nádorové onemocnění lymfatických tkání. Rána to byla pro rodinu o to horší, že ve stejnou dobu podstupovala onkologickou léčbu i Šárčina maminka.
Nový experiment s myší naznačil, že ztrátu paměti, která je průvodním jevem Alzheimerovy choroby, by mohl pomoci léčit hormon oxytocin. Tomu se mimo jiné přezdívá hormon lásky, věrnosti a důvěry, protože hraje roli v sociálních vazbách, při reprodukci a porodu. A může také ovlivnit naši paměť - i když způsoby, které nejsou zcela zřejmé.
Jen kousek od centra středočeských Roztok na konci nenápadné ulice narazíte na velký nápis VUAB Pharma, a. s. – zkratka z původního Výzkumného ústavu antibiotik a biotransformací. Celý areál poznamenala velká voda z Vltavy v roce 2002. V jedné z hal dosahovala voda do čtyřmetrové výšky. Dnes zde najdete moderní opravené budovy, v nichž se odehrává veškeré dění ve společnosti, která má své zákazníky po celém světě.
Jeho největšími hrdiny jsou Požárník Sam, Bořek Stavitel a taky rozverná holčička Máša, se kterou zažívá medvěd Míša nejednu patálii. Pro jeho rodiče, policisty Hanu Válkovou a Radka Grunského, a množství známých i neznámých lidí, je zase hrdinou on, aniž by si to ve svých třech letech vůbec uvědomoval. Lidé nyní mohou nemocnému Marku Grunskému z Břeclavi pomoci přispěním na transparentní účet.
Narodil se jako zdravé miminko, běhal a hrál si s kamarády jako ostatní ještě i ve školce. Do života osmiletého Míši pak ale zasáhl zánět míchy, který ho upoutal na invalidní vozík. Pomoci mu zpět na nohy teď pomáhají Louňané prostřednictvím dobročinné sbírky.
Je to nová velká naděje v boji s koronavirem. Přípravek obsahující bílkovinu interferon beta podle předběžných výsledků klinických testů u pacientů s covidem-19 výrazně snižuje riziko vážného průběhu nemoci. Uvedla to britská společnost Synairgen, která léčivo vyvíjí.
Na účet už mu přišly více než tři miliony korun. Jenže on sám by radši všechny peníze vyměnil za to, aby byl zdravý. Hokejista Ondřej Buchtela trpí. Moc. Ještě před pár měsíci řádil na ledě. Dřív reprezentoval Česko v mládežnických kategoriích, dával góly, připravoval je, jako obránce jim ještě častěji zabraňoval. Ale v podstatě z hodiny na hodinu se mu změnil svět.
Sešly jsme se už ráno před focením. Michaela Kuklová vypadala opravdu nádherně. Skoro jsem ji začala podezřívat, že její pár dní starý status na Instagramu o negativních účincích hormonální léčby byl trochu nafouknutý.