Kreativ

ŠTÍTEK: léčba

Během pro zdraví a pomoc, to je Běh naděje v Třebíči

Třebíč – Běh, který pomáhá. Akce Běh naděje je humanitární běh spojený s veřejnou sbírkou, jejíž výtěžek putuje na výzkum a léčbu dětských onkologických pacientů v Dětské onkologii při Fakultní nemocnici Motol. Dvanáctý ročník akce, která navazuje na myšlenky Běhu Terryho Foxe, je připraven na čtvrtek 3. října 2019.  

Dárci krve a plazmy stárnou, noví nepřibývají

Krevní centrum ve Frýdku-Místku zásobuje transfuzními přípravky nejen frýdeckou nemocnici, ale i další nemocnice a podílí se na projektu výroby krevních derivátů z plazmy, které pomáhají při léčbě pacientů v celé České republice.

Zabijáci dnešní doby: Za pohodlný život se platí i ta nejvyšší daň

Civilizačním chorobám se také říká nemoci z blahobytu. Vyskytují se totiž v daleko větší míře ve vyspělých zemích než v rozvojových. A i přes velké pokroky v medicíně jejich četnost neustále roste. Souvisejí s hektickým životním stylem plným stresu, všeobecnou dostupností potravin i se znečištěným životním prostředím. Za pohodlný život, v němž neznáme jakékoliv omezování, platíme vysokou cenu: poškozeným zdravím a často i předčasnou smrtí.

Krutá daň za konzum. Vymře lidstvo na obezitu?

Nejvíce se bojíme nádorových onemocnění, nejčastěji však umíráme na infarkty a mozkové mrtvice. Přestože na léčbu těchto civilizačních chorob putují obrovské sumy peněz, neubývá jich, spíše naopak. Proč tomu tak je? Jana Čepová, primářka Ústavu lékařské chemie a klinické biochemie Fakultní nemocnice v Praze Motole má jasno: „Za většinu z nich si můžeme do značné míry sami.“

V Písku zavedli novou metodu vyšetření uzlin u žen s nádorem prsu

Jako jediní v Jihočeském kraji a třetí v celé České republice provádí v písecké nemocnici zákrok, který je součástí léčby rakoviny prsu - vyšetření a odstranění sentinelových uzlin prostřednictvím feromagnetické látky. V Písku tento zákrok provádějí od letošního července.

Brutální vražda nevinné holčičky: 18,5 roku vězení a léčba

Za vraždu dítěte své družky si má Jiří Nácar odpykat 18,5 roku vězení. Trest mu současně s ambulantní protialkoholní a psychiatrickou léčbou uložil pražský městský soud. Verdikt není pravomocný. Nácar spící holčičku podle rozsudku v opilosti ubodal, když ji hlídal. V hlavním líčení nechtěl o činu vypovídat. Na policii dříve uvedl, že mu "prostě hráblo".

V rámci oslav 600 let obce odhalí pomník Václavu Vojtovi

Obec Mokrosuky oslaví ve svátek 28. září 600 let obce. Součástí bude slavnostní odhalení pomníku svému rodákovi lékaři Václavu Vojtovi, dětskému neurologovi, který objevil a do praxe uvedl metodu reflexní lokomoce nazvanou „Vojtova metoda“ používanou k léčbě neurologických poruch a speciálně k léčbě poruch hybnosti.

Vyšetří plíce bez objednání. Kvůli nemoci, která do tří let zabíjí

Hustopeče – Jihomoravští pneumologové otevřou ve středu dveře svých ambulancí a nabídnou lidem vyšetření plic. „Cílem této tradiční akce je upozornit na smrtelnou nemoc idiopatickou plicní fibrózu a zachytit ji včas. Bez léčby pacienti umírají do tří let, ale léčba jim může prodloužit život až dvojnásobně,“ upozornila mluvčí akce Veronika Ostrá.

Karel Gott trpí akutní leukémií, léčí se ambulantně v nemocnici

Zpěvák Karel Gott trpí akutní leukémií a ambulantně se léčí ve Všeobecné nemocnici v Praze. Zpěvák to uvedl na svém facebooku. Gott bojoval se zdravotními problémy i v roce 2016. Už v té době ale prohlásil, že ani po těžké nemoci se nehodlá s hudební kariérou rozloučit. Letos v červenci kvůli akutnímu zápalu plic však zrušil představení na festivalu Benátská v Liberci, které mělo být jeho posledním letošním veřejným vystoupením. Na festivalu chtěl oslavit své 80. narozeniny, které připadly na 14. července.

V Klaudiánově nemocnici přibyly zásadní přístroje pro léčbu cév

Klaudiánova nemocnice v Mladé Bolslavi se zaměřila na zlepšování péče o pacienty s onemocněním cév. To si žádá součinnost hned několika oddělení a nejlepší vybavení. Už během jara dorazil do interní a angiologické ambulance nový laser, který lékařům pomůže s rozšířením diagnostických vyšetření. Dalším novým přírůstkem je přístroj, který dokáže velmi podrobně zobrazit cévy, žíly a tepny v oblasti krku, břicha, pánve a končetin po zápěstí, případně po kotníky.

Jak si uchovat bujnou hřívu? S léčbou plešatění pomáhá i analýza DNA

Péči o vlasy v posledních letech věnují lidé obrovské úsilí i velké množství peněz, alespoň to tvrdí dostupné výzkumy. Nejde přitom o přechodnou módu, ale o celosvětový trend. Proč tomu tak je? „Lidé si uvědomili, že vlasy jsou silný sociální komunikátor, jímž člověk vyjadřuje svou osobnost. Staly se symbolem osobní prestiže i společenského postavení,“ tvrdí dermatolog Diogo Pereira Forjaz z pražské kliniky Esthesia.

Odseděl si třináct let za pokus vraždy dítěte. Nyní by se měl léčit ambulantně

„Vždycky když si na ten okamžik vzpomenu, strašně mě to bolí. Chtěl bych vrátit čas, aby se to nestalo, moc toho lituji,“ svěřil se Deníku čtyřicetiletý Zdeněk Kožela z Uherskohradišťska. Před třinácti lety v Otrokovicích vzal doma v opilosti po hádce s družkou kuchyňský nůž a bodl s ním její teprve čtyřletou dceru do stehna.

Mladým lidem pomůžou s léčbou úzkostí

Blanensko – Zvládneme to. To je název nového projektu na Blanensku, jehož cílem je pomoci mladým lidem ve věku od patnácti do pětadvaceti let, kteří trpí psychickými problémy. Za novinkou stojí jihomoravské sdružení Práh.

V KNTB budou s léčbou pomáhat kočky

Terapie za pomoci kočky a možnost zapůjčit si nebo vzít zdarma knihu z knihobudky. Hned dvě novinky zavádí pro pacienty Dobrovolnické centrum Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně.

Muž ze Zlína zneužíval malou dcerku a její kamarádky, dostal šest let

Šest let vězení a ochrannou ústavní léčbu, nařídil ve čtvrtek zlínský krajský soud třiačtyřicetiletému muži ze Zlína a to za znásilnění, sexuální nátlak a zneužití dítěte k výrobě pornografie. Verdikt není pravomocný, žalobce i obžalovaný si nechali lhůtu pro podání odvolání.

Nástroj v boji s rakovinou? Genetické nůžky zkouší vědci poprvé na pacientech

Od nástroje měnícího lidské geny CRISPR si vědci slibují, že by mohl pomoci léčit většinu z více než šesti tisíc známých genetických chorob. Systém CRISPR, schopný "opravovat" stavební kameny lidského těla, byl poprvé představen v roce 2012. Teď se začíná zkoušet na prvních pacientech. V první řadě klinických studií chtějí vědci využít CRISPR / Cas9 k boji s rakovinou a krevními poruchami. 

V Brně pomohou lidem s mrtvicí dřív než v Americe

Brno /ANKETA/ – Lidem, které právě postihla mozková mrtvice, se dostane léčby v brněnské svatoanenské nemocnici průměrně za jednadvacet minut od ohlášení případu. Informoval o tom její neurolog Robert Mikulík. Podobné rychlosti podle něj dosahují všechna zdravotnická zařízení v zemi. „Je to unikátní. I ta nejhorší nemocnice u nás je nad průměrem amerických,“ upozornil.

Loudil intimní fotky, dostal tři roky

Tři roky vězení. Tak zní rozsudek Krajského soudu v Hradci Králové nad dvaatřicetiletým Romanem Š. z Náchodska, který na sociálních sítích pod smyšlenou identitou loudil intimní fotografie a videa na nezletilých dívkách. A nepřestal s tím ani v psychiatrické léčebně, kam ho poslal soud kvůli obdobným deliktům už před rokem.

Loudil intimní fotky, dostal tři roky

Tři roky vězení. Tak zní rozsudek Krajského soudu v Hradci Králové nad dvaatřicetiletým Romanem Š. z Náchodska, který na sociálních sítích pod smyšlenou identitou loudil intimní fotografie a videa na nezletilých dívkách. A nepřestal s tím ani v psychiatrické léčebně, kam ho poslal soud kvůli obdobným deliktům už před rokem.

V létě se fetuje nejlépe!

Takové zkušenosti má po dvaadvaceti letech činnosti tým neziskové organizace poskytující v našem kraji komplexní pomoc lidem potýkajícím se s jakoukoliv závislostí. Martin Chovanec coby ředitel Renarkonu tvrdí, že smyslem všech služeb je, aby je klient už nikdy více nepotřeboval. 

V létě se fetuje nejlépe!

Takové zkušenosti má po dvaadvaceti letech činnosti tým neziskové organizace poskytující v našem kraji komplexní pomoc lidem potýkajícím se s jakoukoliv závislostí. Martin Chovanec coby ředitel Renarkonu tvrdí, že smyslem všech služeb je, aby je klient už nikdy více nepotřeboval. 

Nedbáte na prevenci? Měli byste si připlatit, říkají odborníci

Pojišťovna jim sice pošle do schránky pozvánku k preventivnímu vyšetření, oni ji ale vyhodí do koše. K lékaři se nakonec nedostaví. Takovým způsobem se podle vedení resortu zdravotnictví zachovají skoro dvě třetiny lidí. Například výzvu ke kolonoskopickému vyšetření, při kterém lékaři dokážou včas odhalit rakovinné bujení ve střevech, vyslyšelo jen 29 procent oslovených lidí. Vůbec nejméně na něj reagovali obyvatelé Prahy.