
První pacient Petr Toncar: Během léčby covidu je nejdůležitější naprostý klid
/ROZHOVOR/ Petru Toncarovi z Děčína byl jako prvnímu v České republice diagnostikován nový typ koronaviru.
/ROZHOVOR/ Petru Toncarovi z Děčína byl jako prvnímu v České republice diagnostikován nový typ koronaviru.
/ROZHOVOR/ Petru Toncarovi z Děčína byl jako prvnímu v České republice diagnostikován nový typ koronaviru.
/ROZHOVOR/ Petru Toncarovi z Děčína byl jako prvnímu v České republice diagnostikován nový typ koronaviru.
/ROZHOVOR/ Petru Toncarovi z Děčína byl jako prvnímu v České republice diagnostikován nový typ koronaviru.
/ROZHOVOR/ Petru Toncarovi z Děčína byl jako prvnímu v České republice diagnostikován nový typ koronaviru.
/ROZHOVOR/ Petru Toncarovi z Děčína byl jako prvnímu v České republice diagnostikován nový typ koronaviru.
Patnáctiletá Daniela Rajchrtová ze Sokolova se narodila jako zdravé dítě, ale od narození se potýkala s dýchacími potížemi a zároveň měla i problém s trávením. Po zdlouhavých vyšetřeních jí byla diagnostikována cystická fibróza.
Komunistická Kuba sází na svůj biotechnologický sektor, který prosadil její bývalý revoluční vůdce Fidel Castro. Ten by mohl poskytnout zemi výhodu v globálním soutěžení o to, kdo najde efektivní léčbu na nemoc způsobenou novým koronavirem. Kuba propaguje obzvláště interferon, jehož je výrobcem. Je to antivirová látka, která posiluje imunitní systém, píše agentura Reuters.
Otoky kolene, chodidel, prstů na nohou, bolest kloubů, pohyb pouze s berlemi, neschopnost uvařit, pracovat – toto zažívala dlouhých 17 let Eva (39). Za potížemi, které vedly k plnému invalidnímu důchodu, stojí nemoc zvaná revmatoidní artritida. Paní Evě změnila život moderní léčba, konkrétně biosimilární, která ji doslova postavila na nohy.
Na dva miliony lidí trpí v Česku dlouhodobými potížemi se spánkem nebo chronickou nespavostí. „Jen zhruba polovina z nich vyhledá lékařskou pomoc, odborníci přitom dokážou vyléčit až 70 procent pacientů,“ říká v rozhovoru pro časopis Kondice Peter Šóš, lékař v oboru psychiatrie a spánkové medicíny.
V rámci nového projektu organizace Zdravotní klaun, jeden klaun provází těžce nemocné dítě po celou dobu léčby. Právě probíhá jarní část programu ČSOB pomáhá regionům, která nabízí možnost podpořit veřejně prospěšné projekty v krajích.
Řešit problémy pilulkou je společensky přijatelné, radí nám to reklamy i dobromyslní lékaři. I proto se závislost na lécích týká už 900 tisíc Čechů. „Spadnou do ní pozvolna a nenápadně. A jejich okolí si toho nemusí všimnout celé roky,“ říká v rozhovoru pro měsíčník Kondice adiktoložka Miroslava Mašlániová.
Něco podobného, jako je koronavirová epidemie, většina z nás nikdy nezažila. U některých to může způsobit takové deprese, že budou muset vyhledat odborníka. Případná léčba ovšem může otevřít nové životní možnosti, připomíná Martin Anders, přednosta Psychiatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze.
Ženy přestaly chodit kvůli obavám z koronaviru na prevenci. Dopady budou drtivé, předpovídají lékaři.
Experimentální lék remdesivir americké společnosti Gilead úspěšně prošel testem a může být účinný už po pěti dnech podávání. Informoval o tom dnes zpravodajský server Politico s odvoláním na tiskové prohlášení firmy. Pozitivní výsledky testu dnes přivítal prezident Donald Trump. Remdesivir byl pokusně použit při léčbě pacientů s covidem-19 v řadě zemí včetně České republiky.
Thomayerova nemocnice v Praze dnes obdržela experimentální lék favipiravir. Použije ho k léčbě jednoho svého pacienta, který trpí nemocí covid-19. ČTK to dnes řekl mluvčí Thomayerovy nemocnice Petr Sulek.
Je to už více než jeden měsíc, co byla zahájena veřejná sbírka pro fotbalistu Čerčan Lukáše Berku, která má za cíl zajistit dostatek finančních prostředků na jeho léčbu a rehabilitaci. Od oznámení sbírky dorazilo na transparentní účet 141 finančních darů v celkové výši přesahující 300 tisíc korun.
Nemocnice musely odložit všechny neakutní operace. Někteří lidé s Parkinsonovou chorobou tak mohli propásnout poslední šanci.
Pacient s jedním z nejvážnějších průběhů nemoci covid-19 v Česku, který se jako první léčil ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze (VFN) experimentálním lékem remdesivir, je v dobrém zdravotním stavu. Dnes ho přeložili na standardní oddělení, řekl novinářům ředitel VFN David Feltl.
Do pražské Všeobecné fakultní nemocnice dnes dorazil japonský lék favipiravir, bude ho distribuovat pro nemocné s covid-19 v dalších nemocnicích, zájem už projevily Thomayerova nemocnice v Praze a Fakultní nemocnice Hradec Králové. Odpoledne nemocnice čeká i dodávku amerického léku remdesivir, řekla ČTK mluvčí nemocnice Marie Heřmánková. Ředitel nemocnice David Feltl dnes na tiskové konferenci uvedl, že očekávají zájem i z dalších zařízení.
Nevyléčitelná, ale zastavitelná. S roztroušenou sklerózou se lékaři dodnes nepopasovali. Moderní léky přesto dokážou průběh a projevy nemoci potlačit nebo zastavit. Dosáhnout by pacienti měli i na levnější konopí. Lidé tak mohou žít kvalitní život i bez nepříjemných příznaků.
Průduškové astma trápí v dnešní době tisícovky lidí, ale dá se velmi účinně léčit a snížit tak zátěž, kterou pro nemocné představuje.
Téměř dvouletý Adámek trpí vzácným onemocněním, spinální svalovou atrofií, které oslabuje všechny svaly v těle.
Přestože je v době pandemie a nouzového režimu péče o onkologické pacienty výrazně složitější, ve Fakultní nemocnici Ostrava ji zdravotníci zajišťují prakticky bez omezení.
Experimentální antivirotikum remdesivir od společnosti Gilead Sciences selhalo při své první klinické studii léčby nemoci covid-19 mezi náhodně vybranými pacienty. Napsal to dnes list Financial Times s odvoláním na pracovní dokumenty náhodně zveřejněné Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Firma Gilead reagovala, že závěry studie prováděné v Číně jsou neprůkazné, protože byla ukončena předčasně. Lék, který vyvinul tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře, se testuje i v Česku.
Šestnáct dospělých pacientů s poruchami srážlivosti krve - hemofilií A a jednoho pacienta s hemofilií B sledují lékaři v Nemocnici Znojmo. O vzácném genetickém onemocnění se mluví i jako o královské nemoci. I kvůli drahé léčbě.
Stav pacientů s nemocí covid-19 se po podání antivirotika remdesivir rychle zlepšuje. Vyplývá to z dílčích výsledků studie Chicagské univerzity, podle kterých takřka všichni pacienti byli do týdne propuštěni z nemocnice. Společnost Gilead, jejíž akcie v reakci na slibné zprávy v médiích skokově posílily, ale upozornila, že před učiněním závěrů bude nezbytné vyhodnotit konečná data. Obdobné prohlášení vydala i sama Chicagská univerzita, která poukázala na to, že interní výzkumné informace byly zveřejněny bez schválení, napsala dnes agentura Reuters.
Hemofilici, tedy lidé s dědičnou poruchou srážlivosti krve, museli po začátku současné pandemie koronaviru řešit vážný problém. Většina z nich si sama aplikuje chybějící srážecí faktor, kvůli možné nákaze si jej ovšem zejména ti starší z nich obávali vyzvednout ve svém hemofilickém centru. Český svaz hemofiliků spolu s organizací Hemojunior jim proto nabídli kurýrní službu, která jim léky odveze až domů. I díky tomu mohou v klidu prožít letošní Světový den hemofilie, který připadá na 17. dubna.
Tvorba hoaxů kolem koronavirové nákazy nebere konce. Některé z nich se přitom tváří odborně a „rozebírají“ používanou léčbu, případně doporučují její nové techniky. Ty však mohou být i zdraví škodlivé.
Patří mezi lidi, kterým epidemie koronaviru zkomplikovala život více než jiným. Dominika z Vidnavy na Jesenicku trpí leukémií. Právě lidé s nádorovým onemocněním patří z hlediska nemoci Covid-19 k nejohroženějším skupinám. Epidemie Dominice odsouvá novou léčbu, navíc potřebuje ochranné prostředky, které jsou jen těžce dostupné.
Na plicní klinice Thomayerovy nemocnice (TN) v Praze připravují dárce pro odběr krve s protilátkami proti nemoci covid-19. Až bude léčba plazmou povolena, bude vyzkoušena u prvních pacientů. Nyní se pacienti nakažení novým koronavirem léčí například pomocí experimentálního léku plaquenil. V Thomayerově nemocnici je 21 nakažených pacientů. Dnes to nemocnice uvedla na svých webových stránkách.
Japonský lék favipiravir, který se osvědčil u některých pacientů s covid-19, bude v Česku dostupný během několika dní. Na tiskové konferenci to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Lék bude poprvé aplikován ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Slibný je podle Vojtěcha zejména pro středně závažné případy.
Dialyzační středisko v Sokolově poskytuje život udržující léčbu bez přerušení svým pacientům i nyní v době pandemie.
/HRDINOVÉ Z PRVNÍ LINIE/ Patří mezi lidi, kterým epidemie koronaviru zkomplikovala život více než jiným. Dominika z Vidnavy trpí leukémií. Právě lidé s nádorovým onemocněním patří z hlediska nemoci Covid-19 k nejohroženějším skupinám. Epidemie Dominice odsouvá novou léčbu, navíc potřebuje ochranné prostředky, které jsou jen těžce dostupné.
Ministerstvo zdravotnictví dočasně povolilo používání neregistrovaného léku Hydroxychloroquine-sulfaat Teva německého výrobce Merckel. Bude se podávat v nemocnicích pacientům s nemocí covid-19. Rozhodnutí o povolení užívání léku na osm měsíců dnes zveřejnilo na webu ministerstvo zdravotnictví. Jde o lék se stejnou účinnou látkou jako plaquenil, který je v Česku registrovaný a jehož předepisování ministerstvo 22. března omezilo.
V České republice se koronavirem nakazilo již 3869 lidí. Celkem 71 pacientů se z choroby covid-19 úspěšně zotavilo, 46 nemocných zemřelo. Laboratoře dosud provedly přes 67 tisíc testů. Ministerstvo zdravotnictví mimořádným opatřením zakázalo lékařům předepisovat lék plaquenil, o kterém se již v minulosti hovořilo jako o přípravku, který by mohl pomoci s léčbou koronaviru.
Necítíte se dobře, ale bojíte se kvůli koronavirové pandemii navštívit lékařskou ordinaci? Podobné dilema momentálně řeší stovky lidí, především v seniorském věku. Řešení nabízí Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR ), která pro 1,3 milionu svých klientů přináší možnost léčby na dálku, a to prostřednictvím Virtuální kliniky EUC. Díky tomu jim poskytne plnohodnotnou zdravotní péči vzdáleným, tzv. distančním, způsobem.
Na dotazy čtenářů odpovídal ve čtvrtek 2. dubna přednosta ORL kliniky FN Plzeň MUDr. David Slouka, Ph.D., MBA .
Stojí v první linii. Primář infekčního oddělení Nemocnice Prostějov Zdeněk Prokeš, prožívá v posledních týdnech neskutečné pracovní vypětí. Denně přichází do styku s těžce nemocnými pacienty, kteří bojují s koronavirem.
Stojí v první linii. Primář infekčního oddělení Nemocnice Prostějov Zdeněk Prokeš, prožívá v posledních týdnech neskutečné pracovní vypětí. Denně přichází do styku s těžce nemocnými pacienty, kteří bojují s koronavirem.
Co obnáší starat se o rodinnou včelí farmu nebo v čem spočívá léčba včelími produkty? A co se mohou lidé naučit na včelařských workshopech? Na otázky odpovídla Andrea Novotná z Dubičné na Úštěcku.
Stav pacienta s COVID-19, kterému lékaři ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze tři dny podávají experimentální lék remdesivir, se výrazně zlepšil. Informaci České televize dnes potvrdila mluvčí nemocnice Marie Heřmánková. Muž, kterého nemocnice přijímala se selháním plic, mohl být odpojen od přístroje ECMO, který zajišťuje mimotělní okysličování krve.
Vážení čtenáři, přísná opatření, která se téměř denně mění, přinášejí stále nové a nové otázky. Deník.cz se snaží být i ve stavu nouze užitečným zdrojem informací. Proto jsme spustili novou rubriku „Otázky dne ke koronaviru“, kam nám můžete posílat své dotazy.
Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku stoupl na 1165. Celkový počet provedených testů vystoupal k pondělnímu ránu na 17 377. Během neděle tak přibylo 114 případů, jeden muž zemřel. Výlečených je stále šest pacientů. Americká firma Gilead Sciences, která vyvinula potenciálně účinný lék proti koronaviru remdesivir, přestává "kvůli přílišné poptávce v posledních dnech" udělovat povolení k pokusné léčbě.
Médii proběhly informace o tom, že rodiče dítěte se spinální svalovou atrofií (SMA) pořádají sbírky na genetickou léčbu, která u nás dosud není schválena, ani hrazena. „V současnosti ovšem máme dostupnou léčbu se stejnými výsledky pro všechny děti s touto nemocí,“ zdůrazňuje MUDr. Jana Haberlová, PhD., lékařka na Klinice dětské neurologie Fakultní nemocnice Motol v Praze.
Hrozba v podobě nové formy koronaviru způsobujícího onemocnění COVID-19 hýbe společností. Je zřejmé, že boj s nemocí není a nebude jednoduchý. Současné moderní zdravotnictví je však na vysoké úrovni a všichni doufají, že si s novou nemocí co možná nejdříve poradí. Na vývoji léku či vakcíny pracují vědecké týmy po celém světě…
Pevninská Čína hlásí za úterý 13 nových potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru, což je o 21 méně než předchozí den. Počet nakažených tak dosáhl 80 894, uvedl dnes čínský zdravotnický úřad. Obětí infekce přibylo 11, a do úterního večera jich tak v pevninské Číně bylo 3237. Korea dnes oproti úterku hlásí 93 nových případů nákazy a dohromady už 8413.
/ROZHOVOR/ Se závislostmi bojuje spousta lidí nejen na Liberecku. Češi jsou největšími pijany piva na světě. Tuzemští mladiství jsou zase největší uživatelé marihuany. Právě alkoholovou závislostí si prošla i autorka blogu Zápisník alkoholičky a stejnojmenné knihy Michaela Duffková. Rozhovor s ní vyšle v Týdeníku Liberecko v úterý 10. března.
Minulý rok v létě se na mě obrátil řidič autobusu střediska Turnov, pan Marek Tvrdík, s prosbou o pomoc pro svou nemocnou dceru Veroniku.
Minulý rok v létě se na mě obrátil řidič autobusu střediska Turnov, pan Marek Tvrdík, s prosbou o pomoc pro svou nemocnou dceru Veroniku.