Když před dvěma lety odjížděla tehdy třináctiletá Michaela na letní sportovní kurz do Chorvatska, netušila, že se jí po návratu obrátí život vzhůru nohama. Po jednom z tréninků si začínající baletka z Karviné všimla nafouknutého břicha, první diagnóza na sebe nenechala dlouho čekat. Podezření na rakovinu. „Asi první týden jsem vůbec nevnímala, že jsem v nemocnici. Bylo to všechno hrozně narychlo,“ přiznává dívka. Pobyt v brněnské Dětské nemocnici tak pro Michaelu znamenal začátek téměř dvouletého kolotoče léčby.
Paní Štěpánce (41) diagnostikovali lékaři roztroušenou sklerózu před dvaceti lety. „Ve svých jednadvaceti jsem se dozvěděla, že mám nevyléčitelnou nemoc, která mě může dostat na invalidní vozík. To byl nepředstavitelný šok,“ vzpomíná.
Iktové centrum sokolovské nemocnice získalo evropskou certifikaci ESO (European Stroke Organisation). Ta je potvrzením vysokých standardů tohoto centra a garancí, že pacient dostává v sokolovské nemocnici kvalitativně zcela srovnatelnou diagnostickou i léčebnou péči jako v nejlepších iktových centrech v Evropě. V Sokolově ji ročně využije kolem 400 pacientů s akutní cévní mozkovou příhodou.
První diagnózu slyšeli Jiříkovi rodiče už čtyři měsíce po jeho narození. Potvrdila jejich největší obavy. Rakovina nekontrolovaně rostla na různých částech Jiříkova těla včetně kostí, orgánů nebo podkoží. Právě problematiku dětské onkologie se od středy snaží přiblížit Nadační fond Krtek společně s lékaři brněnské Dětské nemocnice prostřednictvím Dnů onkologie.
SMA – tato tři písmenka před pár týdny navždy změnila život Tereze a Jiřímu Šperlovým z Chudenic na Klatovsku. Dozvěděli se, že jejich syn Tadeáš je nevyléčitelně nemocný. Má spinální svalovou atrofii, neboli SMA.
Postupující věk s sebou přináší zdravotní komplikace a dříve netušené trable. O to horší, když se týkají očí. Jaká jsou nejběžnější oční onemocnění, která nám mohou ztěžovat život? A můžeme jim předcházet?
Vyrazili na dovolenou, ale po příjezdu na místo nebo těsně před odletem zpět byli pozitivní. Taková lapálie podle pojišťoven letos postihla už desítky lidí. Dovolená v zahraničí se takovým turistům může pořádně prodražit. Karanténa v cizině nebo dokonce nutnost hospitalizace stojí i stovky euro denně.
Ložisko zhoubného nádoru v prsní tkáni je po rakovině kůže nejčastějším onkologickým onemocněním. Karcinomem prsu však mohou onemocnět nejen ženy, ale vzácně i muži. O to víc je u nich tato diagnóza nebezpečnější.
„V Olivově dětské léčebně máme s následnou léčbou onemocnění dýchacího ústrojí dlouhodobé zkušenosti. Převážnou většinu našich pacientů s onemocněním dýchacího ústrojí představují děti s astma bronchiale a děti s recidivujícími onemocněními dýchacích cest,“ říká primářka Olivovy dětské léčebny Ludmila Vašíčková.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ O 12 minut blíž ke kvalitnímu životu se ocitly stovky pacientů postižených infarktem, které od loňského podzimu převážely sanitky na katetrizační sál kardiocentra v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM).
Kněžický sportovní den se letos koná již popáté a jeho účel je také benefiční. Účastnit se mohu děti i dospělí ve dvou disciplínách, běhu a jízdě na kole. Cyklistická trasa závodu měří 11,2 kilometru a děti pojedou poloviční trasu, tedy jen jedno kolo. Běžecký závod bude dlouhý 5,6 kilometru.
/ROZHOVOR/ Lékař Vladislav Chvála pracuje ve zdravotnictví od roku 1978, nejprve působil jako ženský lékař a porodník, později sexuolog specializovaný na rodinnou terapii a psychosomatickou medicínu. V Liberci založil Středisko komplexní terapie psychosomatických poruch a od roku 1989 vede zdejší tým lékařů, psychologů a rehabilitačních pracovníků.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ O 12 minut blíž ke kvalitnímu životu se ocitly stovky pacientů ze středních Čech postižených infarktem, které od loňského podzimu převážely sanitky na katetrizační sál kardiocentra v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM).
Neustálé zvonění telefonů, plné mailové schránky. Doslova bombardování zažívají v těchto dnech američtí lékaři. Důvod je jediný. Všichni chtějí předepsat nový lék na Alzheimerovu chorobu.
Několik lidí se v Česku předávkovalo lékem s obsahem ivermektinu, který se používá jako antiparazitikum a experimentálně byl podáván při léčbě covidu-19. Několik lidí také užívalo veterinární přípravek s obsahem této účinné látky. ČTK to napsala mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Klára Brunclíková. Ústav rovněž řeší případy, kdy lidé nabízeli tento lék, který je na lékařský předpis, přes inzerát. Hrozí jim pokuty.
Karcinom prostaty je u mužské populace nejčastější zhoubné nádorové onemocnění. V novoměstské nemocnici mají s operacemi a léčbou této nemoci velmi dobré zkušenosti. A jsou také jediní na Vysočině, kteří mají ve svém týmu odborníka na tuto problematiku.
Při zpracování kapalných odpadů unikly 18. června v čistírně odpadních vod v Plzni-Skvrňanech do ovzduší siřičitany a sirovodík. Zasaženo bylo celkem sedm lidí, čtyři byli převezení do Fakultní nemocnice v Plzni, tři z nich bohužel zemřeli. Čtvrtý už je v domácím ošetřování.
Čtvrteční vernisáží odstartovala dobročinná výstava Děti dětem v hradecké restauraci Náplavka. Zakoupit obrazy si zde budete moci v průběhu celého července. Nadační fond SPOLU NA DRAKA poskytne celý výtěžek z prodeje obrazů na léčbu malého Zdendy.
V současné vyspělé medicíně transplantujeme, replantujeme, podnikáme výzkumné cesty do nitra mozků, klonujeme kmenové buňky, sekvencujeme DNA, konstruujeme bionické končetiny, využíváme umělou inteligenci… Jsou však chvíle, kdy i ty nejpřevratnější metody ustoupí třeba obyčejným larvičkám, pijavicím, parazitickým červům či včelímu jedu.
Sněmovna pravděpodobně vydá nezařazeného poslance Lubomíra Volného (Volný blok) k trestnímu stíhání. Mandátový a imunitní výbor dnes doporučil plénu, aby policejní žádosti vyhovělo. Novinářům to řekl předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM). Policie podezírá Volného z šíření poplašné zprávy kvůli příspěvku na sociální síti o léku ivermektin. Volný novinářům řekl, že chce být vydán. Sněmovna rozhodne zřejmě na červencové schůzi.
Lubomír Kulhavý z Českých Libchav na Orlickoústecku byl ještě před čtyřmi roky aktivní muž v nejlepších letech. S manželkou cestovali, sám se zajímal o motorky, se synem organizoval klubové srazy automobilů Alfa Romeo a pracoval ve firmě, která vyrábí autobusy. Život se Lubomírovi i celé jeho rodině změnil v roce 2017.
V květnu se k radosti vývojářů, lékařů a hlavně pacientů podařilo certifikovat přístroj, který dává větší šanci na uzdravení pacientům s onkologickým onemocněním. Přitom do poslední chvíle nebylo jisté, zda certifikaci přístroje neohrozí zavádění nové certifikační direktivy.
Suchá, červená, drsná, s hnědými fleky. Takové jsou nejčastější dopady chemoterapie a dalších postupů při léčbě rakoviny na pokožku. V brněnském Masarykově onkologickém ústavu proto otevřeli poradnu, kde pacientkám s těmito problémy pomohou.
Psychedelika patří mezi zakázané látky, na černém trhu se po nich ale shání kdekdo, vysoce postavené manažery či uznávané vědce nevyjímaje. Nejsou návyková, nejsou toxická, zdá se, že v lidech probouzejí kreativitu i touhu po hlubším smyslu. A prokazatelně mají antidepresivní účinky, které už zkoumá experimentální medicína.
Prsa koule. Když před třemi roky viděla tehdy sedmadvacetiletá Denisa Drnzíková v pracovním kalendáři název workshopu #prsakoule od neziskové organizace Loono, neváhala a hned se na něj s kolegyněmi registrovala.
Kde jinde najít úlevu pro neduhy trápené tělo a duši než v lázních. Hojivý účinek koupelí v teplých a minerálních zřídlech nebo bahenních zábalů je znám od starověku. Až na přelomu devatenáctého a dvacátého století však začala epocha velkorysého budování lázeňských areálů ve městech v blízkosti přírodních minerálních pramenů. Na vyhlášených lázeňských kolonádách se potkávaly osobnosti kultury, politiky, šlechta, smetánka i obyčejní lázeňští hosté
Slepému muži, který před desítkami let oslepl v důsledku neurodegenerativní oční poruchy, se díky experimentální genové terapii, považované za první svého druhu, vrátilo částečně vidění.
/ROZHOVOR/ Přestože covidové oddělení v rychnovské nemocnici patřilo mezi ty menší, tlak pacientů na 22 standardních a 10 intenzivních lůžek byl velmi vysoký. Nemocnice nápor zvládla a z hlediska nízké smrtnosti pacientů patřila dokonce mezi nejúspěšnější v celém Česku.
Kožní výrůstky alias bradavice jsou vysoce nakažlivé. Inkubační doba je přitom velmi individuální. U někoho vznikají několik dnů po kontaktu, u někoho se mohou projevit až za několik měsíců a někdo může být pouze přenašeč a bradavice se u něj nikdy neobjeví. K jejich vzniku je člověk náchylnější v době, kdy má oslabený imunitní systém. „Bradavice jsou benigní, tedy nezhoubné projevy virové infekce lidskými papilomaviry neboli HPV viry. Zároveň jsou nejčastějším virovým onemocněním kůže,“ říká dermatoložka Šárka Ševčíková z Institutu klinické a estetické medicíny Asklepion.
Policie žádá o vydání nezařazeného poslance Lubomíra Volného, původně zvoleného za SPD, k trestnímu stíhání. Důvodem je podezření ze šíření poplašné zprávy. Odeslání žádosti do Sněmovny potvrdila serveru Deníku N mluvčí policejního prezidia Kateřina Rendlová. Volný měl podle vyšetřovatelů šířit poplašnou zprávu během nouzového stavu.
Policie žádá o vydání nezařazeného poslance Lubomíra Volného, původně zvoleného za SPD, k trestnímu stíhání. Důvodem je podezření ze šíření poplašné zprávy. Odeslání žádosti do Sněmovny potvrdila serveru Deníku N mluvčí policejního prezidia Kateřina Rendlová. Volný měl podle vyšetřovatelů šířit poplašnou zprávu během nouzového stavu.
Už tisíce let používají lidé k úlevě od bolestí hlavy konopí, ale přesto klinické zkoušky tohoto starodávného léku začaly teprve nyní. První dvojitě zaslepená, randomizovaná studie v současnosti zkoumá, jestli konopné látky, jako je THC a CBD, mohou skutečně léčit bezpečným a účinným způsobem akutní migrény, jak se o nich traduje. Studii spustili vědci z Kalifornské univerzity v San Diegu.
Vědci z Brna ve spolupráci s japonskými kolegy přišli na to, jak zabránit poruchám růstu. Popsali, jak zamezit aktivaci buněčného receptoru, který zpomaluje růst a způsobuje achondroplázii, tedy genetickou formu trpasličího vzrůstu. Klíčová látka vstupuje do první fáze klinických zkoušek a je testovaná u japonských pacientů, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně Jiří Erlebach.
Dostanou se z nejhoršího, porazí covid-19, ale řada zdravotních potíží u nich přetrvává. Týká se to nejen starších, ale stále častěji také mladších pacientů. S postcovidovými problémy míří například na mostecké oddělení následné péče v Zahražanech.
Stále více dětí trpí nadváhou, nebo dokonce obezitou. Jak ale děti motivovat, aby jedly zdravé jídlo a začaly se více hýbat? Podle psycholožky Anety Rychové je základem všeho komunikace. „Divili bychom se, jak si v dnešní době zapomínáme naslouchat a skutečně komunikovat. Pokud to dokážeme, je hledání motivace mnohem snazší,“ říká odbornice, která pracuje v Olivově dětské léčebně. Tam dětem pomáhají s léčbou nadváhy a obezity.
„Je opilý. Patří na záchytku,“ říká v románu Skalpel, prosím spisovatelky Valji Stýblové lékař, který se náhodně nachomýtne u výjezdu policejní hlídky k muži v bezvědomí. „A to zas ne,“ začne vykřikovat mužova partnerka. „Pepovi se udělalo špatně, a vy hned k Apolináři!“ Slavná záchytná stanice slaví 70 let.
„Je opilý. Patří na záchytku,“ říká v románu Skalpel, prosím spisovatelky Valji Stýblové lékař, který se náhodně nachomýtne u výjezdu policejní hlídky k muži v bezvědomí. „A to zas ne,“ začne vykřikovat mužova partnerka. „Pepovi se udělalo špatně, a vy hned k Apolináři!“ Slavná záchytná stanice slaví 70 let.
Když se řekne „pražská porodnice v Podolí“, každá maminka ví, o čem je řeč. Tenhle prestižní Ústav pro péči o matku a dítě (ÚPMD), jak přesně zní název, je vyhledávaným zařízením v této oblasti. Navíc sídlí na nepřehlédnutelném místě u Vltavy pod hradbami mytického Vyšehradu.
Čtyřnozí terapeuté se po více než roce vrátili k pacientům. Nemocnice Agel Valašské Meziříčí rozjíždí po odmlce, kterou způsobila pandemie, oblíbenou canisterapii. Nejen u pacientů s následnou péčí.
Nejen švihák lázeňský, kterého v písni Jiřího Schelingera potkávají dívky u pramenu v půl deváté, si zamiloval české lázně. V roce 2019 se v lázních České republiky léčilo či rekreovalo 884 000 klientů.
/FOTO/ Nádorové onemocnění lymfom ztvárnila Lucie Trávníčková z Brna jako komiksového hrdinu, pro kterého vytvořila i vlastní město. Kreslením situací ze své léčby si krátila čas v nemocničních čekárnách. Nyní komiks plánuje vydat.
Do lázeňských domů se po pondělním rozvolnění mohou vrátit samoplátci. Jde ale pouze o ty, kteří v posledních 90 dnech prodělali Covid-19 nebo mají uzavřený cyklus očkování. Drtivá většina ostatních pacientů, kteří si léčbu v lázních hradí z vlastních prostředků, sem tak zatím nemůže přijet. Podle vládních opatření mohli postcovidové léčení v lázeňských domech až dosud absolvovat pouze pacienti, za které pobyty hradily zdravotní pojišťovny.
Fotbalový Baník Ostrava se aktivně připojuje k celosvětové iniciativě Wings for Life. Ta má za cíl podpořit léčbu poraněné míchy. Hráči Baníku utvořili tým, do něhož se mohou připojit i fanoušci slezského klubu a běhu, jehož startovní výstřel zazní po celém světě v neděli 9. května ve 13 hodin, se aktivně zúčastnit.
Onemocnění covidem nepostihuje pouze plíce či srdce, ale může způsobit značné problémy i lidem náchylným k bolestem hlavy. „U pacientů s migrénou bývají bolesti častější,“ říká neurolog Tomáš Nežádal, předseda Czech Headache Society a vedoucí specializovaného centra pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy v Praze.
Že s ním není něco v pořádku, poznal dnes sedmdesátiletý Zdeněk Březina z Brna už v raném dětství, kdy ho spolužák ve školce praštil kostkou do kolene, které extrémně nateklo. „Nicméně lékaři v místní nemocnici bohužel nepoznali, o jaký problém se jedná,“ říká Zdeněk. Teprve v šesti letech mu byla diagnostikována hemofilie.
Hamzova léčebna pro děti a dospělé začala přijímat pacienty, kteří se potýkají s postcovidovým syndromem. Po léčbě doma nebo v nemocnici se mnohým lidem nedaří vrátit se zpět do normálního životního režimu. Jsou unavení, mají bolesti kloubů nebo hlavy. Syndrom si nevybírá podle věku, trpí jím i mladí lidé.