Na první covid před dvěma lety Jan Procházka málem zemřel, druhý letos v říjnu už překonal poměrně hravě. Podle něj zafungovala imunita z předchozího onemocnění. A nejen to. Jeho plíce pomohla posílit i postcovidová lázeňská léčba. Lékaři lázně doporučují jak pacientům po těžkém průběhu covidu, tak i jako prevenci na posílení obranyschopnosti.
Vypadají vám vlasy, ztratíte chuť k jídlu, bude vám nevolno. Při zahájení léčby rakoviny pacienti toto všechno slyší od svých lékařů. Jen málokterý z nich ale mluví o dopadech, které může mít chemoterapie a radioterapie na pokožku. Vedlejší projevy na kůži některým pacientům natolik znepříjemňují život, že dokonce přeruší onkologickou léčbu.
Lékaři zkoušeli vše, nepomáhalo však nic. Nádor, který měl Petr Ryzí na mízních uzlinách v oblasti hrudníku, byl urputný. Ryzí se již pomalu smiřoval se smrtí. Střih. Začátek roku 2021. Petr Ryzí nejenže žije, ale zvesela chodí po lese. „Cítím se dobře. Zpočátku jsem sotva vylezl schody, teď mi nedělá potíže ani delší štreka,“ usmál se tehdy padesátiletý hajný. Život mu zachránil nový druh buněčné terapie. Stal se prvním člověkem v republice, kterému ji lékaři Fakultní nemocnice Brno aplikovali.
Je to dva a půl roku od chvíli, co dnes třináctileté Nince Pokorné z Vitějovic lékaři diagnostikovali zhoubný nádor na mozku a naplno se rozjel kolotoč léčby.
Je to dva a půl roku od chvíle, co dnes třináctileté Nince Pokorné z Vitějovic lékaři diagnostikovali zhoubný nádor na mozku a naplno se rozjel kolotoč léčby.
Muže bez domova odsoudili na pět let za zběsilý útok zalamovacím nožem. Akutní intoxikace pervitinem dovedla agresora krátce po zločinu na ústecký magistrát, kde měl vyhrožovat sebevraždou.
Lupénce se někdy takticky říká kosmetická vada, jde ale o celoživotní nemoc. Nenapadá bohužel jen kůži. A dosavadní léčebné postupy od ní často úlevu nepřinášely. V posledních letech má ale spousta pacientů novou naději. Že lupénka, neboli psoriáza nějakou dobu může působit jako horší kosmetická vada, ale pak se vše najednou zvrtne, moc dobře ví 46letý horolezec Jan Trávníček z Plzně.
Když byla Ema Hlávková (jméno na její žádost redakce změnila) před pár lety na dvou gynekologických operacích v jedné z pražských nemocnic, požádala o jednolůžkový pokoj. Chtěla mít klid a dívat se na televizi. „Při první hospitalizaci bylo zrovna mistrovství světa ve fotbale. A příjemnější je zabývat se jím, než přemítat o svém zdravotním stavu,“ řekla Deníku.
Když byly Dagmar Anně Adamovičové z Karlových Varů tři roky, byla náhle nedůtklivá a občas po ránu zvracela. Později se jí začal stáčet obličej. „Dolů mi spadl pravý povislý koutek. Po vypláznutí se mi na pravou stranu stočil i jazyk. V té chvíli mamince došlo, že jde o něco vážného. Jela se mnou k pediatričce, která nás poslala na magnetickou rezonanci do karlovarské nemocnice,“ řekla Deníku.
Až za deseti procenty diagnostikovaných případů rakoviny prostaty stojí podle lékařů genetická zátěž. Odborníci se teď proto snaží rozklíčovat geny a mutace, které nemoc způsobují. Pomoci to má v prevenci onemocnění nebo k nastavení individuální léčby. Vědci zároveň hledají cestu k vývoji vakcíny.
Zázvor je dobře známou a v chřipkové sezóně často diskutovanou bylinou, která je po staletí využívána nejen při vaření, ale rovněž jako přírodní lék na řadu neduhů včetně bolesti, nachlazení, nevolnosti či zvracení a podporu imunity. Byla provedena řada studií, které více či méně některé účinky zázvoru potvrdily, ovšem mezi lékaři často nejsou uznávány.
Dvouletý Adam se od narození potýká s vývojovou vadou, která nese název jednostranná mikrocie. Jedná se sice o hendikep, ale pro pojišťovny v Čechách není natolik velký, aby ho řešily a přispívaly na jeho léčbu. Přitom je potřeba jednat velice rychle, a to zhruba do 6 let dítěte, protože sluchový nerv postupně zakrňuje. Cesta do USA však vyjde na 2,5 milionu.
Neobvyklou žádostí se v těchto dnech zabývá ústecký krajský soud. Před senátem znovu po roce a půl stojí 46letá alžírská rodačka Naďa M. Dříve ji odsoudili za to, že v opilosti v jednom z pokojů lounské ubytovny Oharka bodla do hrudi čtvrt metru dlouhým kuchyňským nožem o deset let mladšího známého.
Když se Roman Veselý před šesti lety přistěhoval do severočeských Lovosic, domníval se, že bude pokračovat ve svém dárcovství krve. Má totiž nesmírně užitečnou krevní skupinu 0-, kterou může dostat kdokoli. Bohužel pracovní povinnosti v chemickém průmyslu mu to neumožnily. „Tak mě napadlo pomáhat jinak. A sbírka na dětské onkologické pacienty mi přišla nejsmysluplnější,“ vysvětlil Veselý, který akci pořádá s kolegou Martinem Chládkem.
Neobvyklou žádostí se v těchto dnech zabývá ústecký krajský soud. Před senátem stojí znovu po roce a půl 46letá alžírská rodačka z Loun Naďa M. Dříve ji odsoudili za to, že v opilosti v jednom z pokojů ubytovny Oharka bodla do hrudi čtvrt metru dlouhým kuchyňským nožem o deset let mladšího známého.
Když si Eva Hellerová z Prahy (příjmení na žádost ženy redakce změnila) ve třiačtyřiceti letech nahmatala bulku v prsu, ihned navštívila svou gynekoložku, která ji poslala na mamograf. „Lékaři mi diagnostikovali zhoubný nádor bez metastáz, který řešili operací a následnou chemoterapií,“ řekla Deníku. Dlouho brečela, ale usmyslela si, že to zvládne. Léčba je nyní úspěšně za ní. Čtyři roky chodí na pravidelné kontroly a klepe si na zuby, že je v pořádku.
Covid se už zase víc hlásí ke slovu. Co dělat, když lehneme s virózou a nevíme, co ji způsobilo? Jak se aktuálně u nás daří covid léčit, a proč nejnovější lék proti němu není vhodný pro všechny pacienty? Zeptali jsme se MUDr. Cyrila Muchy, praktického lékaře z Prahy a člena výboru Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP.
Dvanáctiletý Štěpán Glacner žil donedávna jako každý jiný kluk. Sportoval, řádil venku s kamarády nebo hrál hry na počítači. Možná byl častěji nemocný než ostatní, ale nikdo tomu nepřikládal zvláštní význam.
Psal se rok 2005. Tehdy 29letý Petr Kalla měnil praktickou lékařku, která mu při vstupní prohlídce nechala udělat kompletní testy. „Jste HIV pozitivní,“ zavolala mu v době oběda do práce.
Více než 10 000 pacientů podstoupilo vyšetření a léčbu na jednodenním kardiostacionáři Kardiologické kliniky. Prvního pacienta přivítali v roce 2009 a dle tohoto modelu vznikla řada podobných pracovišť v Evropě i zámoří.
Migrénou trpí až milion obyvatel naší republiky, snad každý desátý člověk se s ní setkal anebo se s ní potýká. Není to přitom nějaký módní výstřelek nebo výmluva, ale poměrně závažné onemocnění, které izoluje a zejména velmi omezuje člověka v běžném životě. V Krajské nemocnici Liberec vzniklo před necelými třemi lety při neurologickém oddělení specializované Centrum pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy, které vede lékařka Markéta Sykáčková.
Dlouhodobý kašel není vždycky dobré svádět na následky infekce covid-19. Může se totiž jednat o závažné plicní onemocnění, třeba o idiopatickou plicní fibrózu. A jak teď dobře ví pan Ivan, člověk může najednou bojovat doslova o život a nepomůže mu, že žil celý život zdravě.
Když letos v červnu vyšla najevo informace, že mladý fotbalista Matěj Šín musí přerušit kariéru, byl to šok. V osmnácti letech mu byla diagnostikována rakovina a talentovaný záložník Baníku Ostrava místo bitev na zeleném pažitu šel bojovat o život do nemocnice. „Věděl jsem, že sportovců s touto nemocí je víc,“ říká dnes v povídání pro Deník v situaci, kdy má vše za sebou a vrací se k fotbalu.
/FOTOGALERIE/ Když letos v červnu vyšla najevo informace, že mladý fotbalista Matěj Šín musí přerušit kariéru, byl to šok. V osmnácti letech mu byla diagnostikována rakovina a talentovaný záložník Baníku Ostrava místo bitev na zeleném pažitu šel bojovat o život do nemocnice. „Věděl jsem, že sportovců s touto nemocí je víc,“ říká dnes v povídání pro Deník v situaci, kdy má vše za sebou a vrací se k fotbalu.
Dvanáctiletý Štěpán Glacner žil donedávna jako každý jiný kluk. Sportoval, řádil venku s kamarády nebo hrál hry na počítači. Možná byl častěji nemocný než ostatní, ale nikdo tomu nepřikládal zvláštní význam.
Za zneužívání osmileté dívky dostal třiašedesátiletý senior u Krajského soudu v Českých Budějovicích 4 roky a 4 měsíce, musí se podrobit sexuologické léčbě a zaplatit odškodnění ve výši 150 tisíc korun.
Lázně Darkov získaly na letošní konferenci Evropského svazu lázní v soutěži ESPA Innovation Awards speciální cenu poroty za inovativní léčbu robotickými přístroji. Předčily tak konkurenční lázeňská místa z celé Evropy.
Co se dřív zdálo jako sci-fi, je dnes v medicíně realitou. Poslední důkaz nabídli lékaři z pražského Ústavu hematologie a krevní transfuze. Pacientovi, kterému na nádorové onemocnění lymfatického systému nezabrala chemoterapie ani transplantace kostní dřeně, nasadili lékaři takzvané živé léky vyrobené z jeho vlastních – geneticky upravených – bílých krvinek, takzvaných CAR T-lymfocytů.
/FOTO, VIDEO/ Byl to jen mžik, rychlovka. Tak dnes, v pátek 7. října, u ústeckého krajského soudu popisovali svědci událost, k níž došlo na velikonoční pondělí večer v Rocky baru u nádraží v Klášterci nad Ohří. V jednu chvíli byl ještě zdejší štamgast v pořádku. Ale o vteřiny později prudce krvácel z krku. Podle obžaloby ho pobodal jiný místní zákazník, 37letý zedník František K. Žádný motiv k tomu neměl, útočil nejspíš náhodně, ke zločinu ho měla dovést jeho nepříčetnost. Podle výpovědí si totiž ještě před osudnou 6. hodinou večerní 18. dubna dával jednu lajnu pervitinu za druhou. Navrhují mu 6,5 roku vězení.
Unikátní metodu léčby pulzním elektrickým polem provádí v Kardiocentru českobudějovické nemocnice od letošního srpna, úspěšný zákrok má za sebou již na 150 pacientů. Její výhody představil profesor Alan Bulava, vedoucí lékař arytmologie a kardiostimulace v Nemocnici České Budějovice.
Už před pandemií to byl pro lékaře úkol číslo jedna. Světová zdravotnická organizace vytyčila členským státům za cíl vymýtit v nich žloutenku typu C. Týká se to i České republiky, kde jsou ročně diagnostikovány stovky nových případů. Navzdory tomu, že hepatitida se šíří hlavně v rizikových skupinách, někteří nemocní přišli k onemocnění nešťastnou náhodou a dosud o něm neví.
Ambulance chronické bolesti, kterou vede v Domažlické nemocnici MUDr. Jiří Veselý, pořídila zásadní přístroj pro léčbu pacientů, jež trpí dlouhodobými bolestmi například zad, kloubů, končetin i dalších částí těla.
Kašlání, dušnost při chůzi do schodů nebo problém popadnout dech při dobíhání tramvaje. Potíže s dechem nemusejí znamenat jen postcovidový syndrom. Plicní lékaři upozorňují, že k nim nezřídka přicházejí i pacienti, u nichž došlo k záměně, která může být bez včasného zachycení fatální.
Pouze díky obětavým dárcům krevní plazmy je možné vytvořit léky, které zachraňují nemocné po celém světě nebo zlepšují kvalitu jejich života. Vlivem pandemie covidu-19 však došlo k poklesu dárců – zatímco potřebných neubývá. Cílem 10. ročníku Mezinárodního týdne dárcovství krevní plazmy je proto informovat o důležitosti životodárné léčby plazmatickými bílkovinami. Osvětová akce probíhá od 3. do 7. října na mnoha místech ČR.
Pouze díky obětavým dárcům krevní plazmy je možné vytvořit léky, které zachraňují nemocné po celém světě nebo zlepšují kvalitu jejich života. Vlivem pandemie covidu-19 však došlo k poklesu dárců – zatímco potřebných neubývá. Cílem 10. ročníku Mezinárodního týdne dárcovství krevní plazmy je proto informovat o důležitosti životodárné léčby plazmatickými bílkovinami. Osvětová akce probíhá od 3. do 7. října 2022 na mnoha místech ČR.
Pouze díky obětavým dárcům krevní plazmy je možné vytvořit léky, které zachraňují nemocné po celém světě nebo zlepšují kvalitu jejich života. Vlivem pandemie covidu-19 však došlo k poklesu dárců – zatímco potřebných neubývá. Cílem 10. ročníku Mezinárodního týdne dárcovství krevní plazmy je proto informovat o důležitosti životodárné léčby plazmatickými bílkovinami. Osvětová akce probíhá od 3. do 7. října 2022 na mnoha místech ČR.
Pouze díky obětavým dárcům krevní plazmy je možné vytvořit léky, které zachraňují nemocné po celém světě nebo zlepšují kvalitu jejich života. Vlivem pandemie covidu-19 však došlo k poklesu dárců – zatímco potřebných neubývá. Cílem 10. ročníku Mezinárodního týdne dárcovství krevní plazmy je proto informovat o důležitosti životodárné léčby plazmatickými bílkovinami. Osvětová akce probíhá od 3. do 7. října 2022 na mnoha místech ČR.
Pouze díky obětavým dárcům krevní plazmy je možné vytvořit léky, které zachraňují nemocné po celém světě nebo zlepšují kvalitu jejich života. Vlivem pandemie covidu-19 však došlo k poklesu dárců – zatímco potřebných neubývá. Cílem 10. ročníku Mezinárodního týdne dárcovství krevní plazmy je proto informovat o důležitosti životodárné léčby plazmatickými bílkovinami. Osvětová akce probíhá od 3. do 7. října 2022 na mnoha místech ČR.
Pouze díky obětavým dárcům krevní plazmy je možné vytvořit léky, které zachraňují nemocné po celém světě nebo zlepšují kvalitu jejich života. Vlivem pandemie covidu-19 však došlo k poklesu dárců – zatímco potřebných neubývá. Cílem 10. ročníku Mezinárodního týdne dárcovství krevní plazmy je proto informovat o důležitosti životodárné léčby plazmatickými bílkovinami. Osvětová akce probíhá od 3. do 7. října na mnoha místech ČR.
Lékaři hlásí výpadek základního penicilinu, důležitého například pro léčbu streptokokové angíny. „Nejčastěji používaný přípravek penicilinu Ospen není dostupný. Někde ho mají jen v nižší gramáži. Musíme to proto dělat například tak, že pacient bere místo jedné tabletky dvě,“ upozornila na problém pražská praktická lékařka Ludmila Bezdíčková.
Rakovina děložního čípku je jediné zhoubné onemocnění ženských orgánů, kterému lze téměř ve všech případech předejít. Navzdory tomu si u nás tuto diagnózu vyslechne každý rok víc než 700 žen a zhruba polovina na nádor zemře. V ohrožení života se na chvíli ocitla i jednatřicetiletá Klára. Naštěstí ji zachránilo, že pravidelně chodí na prevenci ke gynekologovi.
Nedávno bylo Janě S. z Jablonce krásných čtyřicet. Poslední desetinu svého dosavadního života, tedy čtyři roky, bojuje s zákeřnou chorobou. Nyní se její naděje upínají k nákladné léčbě.
Nedávno bylo Janě S. z Jablonce krásných čtyřicet. Poslední desetinu svého dosavadního života, tedy čtyři roky, bojuje s zákeřnou chorobou. Nyní se její naděje upínají k nákladné léčbě.
Vzácný a nevšední výjezd ke králi našich lesů. Tak označili záchranáři z bublavské Záchranné stanice Drosera svůj zásah u poraněného vlka obecného. O víkendu ho našli houbaři v příkopu u silnice mezi Horní Blatnou a Potůčky na Karlovarsku. Nemohl na zadní nohy. Nyní je v péči zvířecích záchranářů a čeká ho operace na pražské klinice.
Jako slibná se po prvotních testech na pacientech ukázala být metoda léčby rakoviny za pomoci viru herpes simplex. U jednoho pacienta rakovina zmizela, ostatním se zmenšily nádory. Britská BBC na svých internetových stránkách píše, že lékem je oslabená forma viru způsobujícího opary modifikovaná k ničení nádorů.
Dominik se narodil po komplikovaném porodu v lednu 2021 akutním císařským řezem, po kterém musel být následně resuscitován. Od té doby trpí těžkou porodní asfyxií, nebyl vybaven novorozeneckými reflexy a musel být krmen sondou. Jeho diagnóza je centrální kvadruparéza a dyskinetická porucha. Pomůcky však matce pojišťovna proplácet nechce.
Rychlejší nasazení účinné antibiotické léčby u nemocných ve vážných, život ohrožujících stavech umožňuje diagnostický multiplexní systém, který nově využívá oddělení lékařské mikrobiologie Vsetínské nemocnice. Přístroj FilmArray za více než milion korun pořídilo zdravotnické zařízení díky evropským dotacím.
S covidem nezmizely jiné infekce, kupříkladu pneumokokové. Upozorňují na to lékaři. Pneumokok může způsobit i zápaly plic a mozkových blan nebo otravu krve. U malých dětí zánět středního ucha. Proto mají děti, senioři a nemocní možnost nechat se bezplatně naočkovat. Ostatní zájemci, u kterých lékař neshledá kontraindikace, si mohou vakcinaci zaplatit.