Kreativ

ŠTÍTEK: léčba

Nemocnou Soňu doprovází psi na každém kroku a jsou připraveni okamžitě pomoci či pomoc zavolat.

Její tělo ničí lék padesátkrát silnější než heroin. Když ho však vysadí, zemře

Omračující chronické bolesti, které budí ze spaní a může je vyvolat i závan větru, jsou u Soni už 20 let denním chlebem. Lék fentanyl, který jí měl pomoci, však přestal zabírat, a naopak začal její utrpení zhoršovat. Vytvořila si na něm totiž závislost. Soňa je ale velkou životní bojovnicí a říká, že i ten nejzoufalejší život stojí za to žít. A to i kvůli jejím psům, kteří jí jsou věrnými asistenty.

Základem léčby hypertenze je pravidelné domácí monitorování tlaku za pomoci kvalitního tlakoměru

Léčbu vysokého tlaku usnadní tetování. Nahradí tlakoměr i injekce

Na internetu každou chvíli někdo hledá, jak se léčí hypertenze, tedy vysoký krevní tlak. A není divu, vždyť tento problém se celosvětově týká 1,13 miliardy osob. Hypertenze postihuje každou pátou ženu a každého čtvrtého muže a nemá žádné specifické příznaky. Proto lidé bolesti hlavy, bušení srdce, poruchy spánku či dušnost při námaze ve výsledku s krevním tlakem nijak nespojují a tlak si nekontrolují.

Vendula před nehodou a v současnosti, kdy je ve vigilním kómatu.

Po těžkém pádu je maminka dvou dětí v kómatu. Naděje existuje, ale je drahá

Už rok leží devětatřicetiletá Vendula kvůli vážnému úrazu hlavy nehybně na lůžku. Dříve to byla velmi aktivní žena, měla velké plány se svými dcerami, pětiletou a šestiletou, a jako dobrovolnice ochotně pomáhala hendikepovaným lidem. Teď ale potřebuje pomoc sama, aby jednou opět mohla vzít své dcery za ruce, pozdravit je a být tady pro ně.

Kašel trvající déle než čtyři týdny může signalizovat mnohá závažná onemocnění a měl by ho vždy léčit lékař.

Jak se nejrychleji zbavit kašle? Dva týdny potíží jsou normální, čtyři už moc

Kašel je minimálně od začátku covidové pandemie vnímaný doslova jako stigma. Zkuste mezi lidmi zakašlat a většina se od vás začne s hrůzou v očích odtahovat. Kašel může, ale také vůbec nemusí být příznakem toho, že je člověk infekční. Než toto každému vysvětlovat, je samozřejmě mnohem lepší se kašle co nejrychleji zbavit. Kdy stačí samoléčba a kdy už jít s kašlem k lékaři, jsme se zeptali specialisty Aleše Novosáda z České lékárnické komory.

Hmotnostní spektrometr pořízený Masarykovým onkologickým ústavem zlepší výzkum rakoviny.

Nežádoucí účinky po chemoterapii rakoviny prsu: výzkum z Brna mírní dopady léčby

/VIDEO/ Určit, které pacientky s nádorem prsu jsou náchylnější ke vzniku nežádoucích účinků po chemoterapeutické léčbě, by mohli lékaři z Masarykova onkologického ústavu v Brně. Skončit by mohlo brnění či necitlivost prstů u nohou nebo zhoršení jemné motoriky. Kvalita života žen po vyléčení bude vyšší díky tomu, že lékaři budou předvídat míru postižení nežádoucími účinky u konkrétních pacientek.

Lázně Darkov, rehabilitační sanatorium, Karviná, ilustrační foto.

Lázně Darkov v Karviné. Dorazili tu další ukrajinští vojáci zranění ve válce

Do karvinských Lázní Darkov dorazili další ukrajinští váleční veteráni zranění ve válce s Ruskem. Absolvují zde nejméně měsíční léčebný rehabilitační pobyt. Pomůžou jim i moderní robotické přístroje pro léčebnou rehabilitaci a jodobromová solanka. Jejich přepravu, léčbu pobyt a rehabilitaci hradí Nadační fond REGI Base, který má s léčbou a rehabilitací zraněných vojáků už jedenáctileté zkušenosti.

Trojčátka Viktorka, Amálka a Žofinka mají každá jiný hendikep.

Trojčátka potřebují léčbu, která není v Česku povolena. Na Slovensku by to šlo

V šesti letech jedna téměř nevidí, druhá nemluví a třetí má epilepsii. To ale není vše, co si každá z předčasně narozených trojčátek přinesla do života. Všechny sestry mají mnohonásobná postižení, ale i přesto je rodiče nedali do ústavu, jak jim někteří radili, a celé dny s každou zvlášť cvičí. I kdyby terapie pomohla jen jedné z dcer, bude to podle rodičů mít smysl.

V konopí jsou psychoaktivní složka a nepsychoaktivní kanabinoidy. Efekt psychoaktivní složky na psychickou pohodu je velmi diskutabilní a není důvodem k předpisu léčebného konopí.

Je fascinující, jak látky z konopí podpoří léčbu rakoviny, říká onkolog Matějka

Téma rakoviny se přímo týká zhruba 600 tisíc Čechů. To je statistikami odhadovaný počet lidí, kteří se se zhoubným nádorem buď aktuálně léčí, nebo s ním bojovali v minulosti. A protože konopná léčba je u nás hojně využívaná při terapii bolesti nebo u kožních onemocnění, zeptali jsme se onkologa Víta Martina Matějky, zda a nakolik by mohla pomáhat také onkologickým pacientům.

Dětská diabetologická ambulance Nové Město na Moravě.

Nemocnice v Novém Městě je specializovaným centrem léčby dětské cukrovky

Cukrovka. Diagnóza, která čím dál více trápí nejen dospělé, ale i děti. Dětské oddělení Nemocnice Nové Město na Moravě letos získalo statut vysoce specializovaného centra pro péči o děti s cukrovkou. „Naše dětská diabetologická ambulance tento statut nikdy neměla. Získávaly ho jen velké krajské nebo fakultní nemocnice. Letos se nám ale podařilo splnit všechny požadované podmínky,“ říká primář dětského oddělení novoměstské nemocnice Matouš Záleský.

Primář Onkologického oddělení Nemocnice Hořovice MUDr. Martin Šmakal

Primář onkologie Martin Šmakal: Nemocného není nutné vyřadit z běžného života

/ROZHOVOR/ V české populaci jsou nejčastější tři typy rakoviny: nádory tlustého střeva, prsu u žen a prostaty u mužů. Primář Onkologického oddělení Nemocnice Hořovice Martin Šmakal připomíná důležitost preventivních vyšetření, která přispívají k včasnému zachycení vznikajících nádorů. Například u karcinomu prsu je při včasném odhalení mamografií úspěšnost léčby kolem 92 procent.

Vrozená vada chodidel dítěte po užívání thalidomidu matkou v těhotenství.

Tisíce postižených i četná úmrtí. Lék obsahující thalidomid se používá dodnes

Jako největší člověkem způsobená lékařská katastrofa v historii je označována aféra, která je spojovaná s lékem thalidomid. Stačila jedna jediná pilulka podaná v kritickém období těhotenství a po celém světě se začaly rodit postižené děti, z nichž téměř polovina brzy po porodu umírala. Lék si však s hrůznými účinky lékaři spojili až po dlouhých pěti letech.

Slávisté a sparťané sehráli ve Strakonicích tradiční předsilvestrovské derby.

Fanoušci Sparty a Slavie v tradičním derby. Výtěžek šel na léčbu malého Radima

Na tréninkovém hřišti Na Křemelce ve Strakonicích se uskutečnilo 26. prosince 2022 již 7. předsilvestrovské derby mezi FanClubem Sparty Praha-pobočka Strakonice (letos byli pořadateli) a Odborem přátel Slavia Praha-odbočka Strakonice. Výtěžek z akce šel na dobrou věc, léčbu a rehabilitaci malého Radima Kříže, který který trpí vývojovou vadou mozku.

Finální integrace přístroje v prostorech s řízenou čistotou.

Speciální mikroskop pomáhá v boji s rakovinou. Zrodil se v Brně

Zásadním způsobem posouvá hranice výzkumu v mnoha oblastech medicíny, zejména léčby nádorových onemocnění. Speciální světelný mikroskop, který vyvinuli vědci z kohoutovické společnosti Telight ve spolupráci s brněnskou technikou, tak může významně pomoci zachraňovat lidské životy. I proto přístroj využívá stále více prestižních zahraničních institucí.

Silné příběhy, které vás, naše čtenáře, letos nejvíce zasáhly

Nejsilnější příběhy roku: Těmto lidem pomohli čtenáři Deníku

Velké ohlasy u vás zaznamenaly příběhy lidí, kteří to v životě nemají jednoduché a které vám pravidelně přinášíme prostřednictvím našich článků. Vzpomeňte na Vlaďku, Báru, Kláru nebo Johana s Florimonem. Těm všem se i díky vám podařilo s jejich nelehkými osudy pomoci a vybrat obrovské množství peněz. Pojďme si nyní příběhy připomenout a zjistit, jak pokračují.

Jiří Dvořák během natáčení seriálu Hlava Medúzy

Herec Jiří Dvořák: Litovat se kvůli rakovině je cesta do pekel

Jiřího Dvořáka všichni znají jako čerta z vánočních pohádek Anděl páně. Nedávno ale přijal další důležitou roli a stal se ambasadorem projektu OnkoFit. Pomáhá tak šířit myšlenku, jak důležité je při onemocnění rakovinou nerezignovat a pokud to konkrétní diagnóza jen trochu dovoluje, hýbat se. Zajímalo nás, i trochu s ohledem na jeho roli Uriáše, jestli vnímá rakovinu jako peklo.

Interiér balneoprovozu v lázeňském hotelu Eliška ve Velkých Losinách v 60. letech 20. století, podvodní masáž.

Holčička s trubicí do úst i inhalující ležáci. Tak kdysi vypadala lázeňská léčba

Chtěli byste se na chvíli ocitnout v kůži prvorepublikového lázeňského hosta? Nebo si vyzkoušet, jak se tu léčilo třeba v šedesátých letech minulého století? Některé procedury na historických fotografiích vypadají tak trochu jako mučení, ale určitě už tehdy účinně zachraňovaly zdraví. Nicméně se současným pohodlím lázeňských hostů se to vůbec nedá srovnat.

Peter Hrubizna se svojí ženou Miloslavou.

Otec dvou dětí umírá na rakovinu. Rodině pomůže koncert

Peter Hrubizna je tatínek dvou děvčátek, kterým je 12 a 14 let, a manželem Milušky Vandrovcové, která pochází ze Strakonic. V roce 2021 se u Petera objevila rakovina tlustého střeva. Rodině se rozhodl pomoci katovický Filipojakubský sbor ve spolupráci s městysem.

Ilustrační snímek

Británie hlásí průlom v léčbě leukémie. Dívka je po genové terapii bez příznaků

Britští lékaři o víkendu na odborné konferenci představili inovativní léčbu leukémie, kterou považují za revoluční pokrok v medicíně. Třináctiletá dívka, u níž nezabíraly žádné formy léčby, se před rokem dostala do péče týmů zdravotníků z londýnské dětské nemocnice Great Ormond Street Hospital (GOSH). Díky genové terapii se z terminálního stadia zhoubné rakoviny dostala do remise a je v podstatě vyléčená. Informovaly o tom agentura AFP a server BBC News.

Tatínek dospívajících dcer má poslední šanci.

Poslední šance pro tatínka s rakovinou. Speciální léčbu ale pojišťovna nehradí

Peter Hrubizna je tatínkem dvou slečen, který od minulého roku bojuje s rakovinou tlustého střeva. V tuto chvíli je již v posledním stádiu nemoci a jediné, co mu může pomoci, je léčba dendritickými buňkami v Německu. Jenže na tu mu pojišťovna odmítá přispět. V Čechách má nárok pouze na další chemoterapie, které by však jeho unavené tělo již nejspíš neustálo.

„Vadí mi, že je téma rakoviny stále takové tabu. V dnešní době je už daleko více pacientů, kteří se uzdraví než těch, kteří takové štěstí nemají,“ říká Matúš Baláž.

Zaschlá rozkousaná žvýkačka na varleti. Tak popsal muž svůj nádor

Poprvé si nádor na varleti nahmatal dnes třicetiletý Matúš Baláž, když mu bylo 15 let. Za čtyři roky se u něj situace opakovala na druhém varleti. Bývalý hokejista si svůj příběh nenechává pro sebe, ale sdílí ho, aby pomohl v prevenci. Jeho tvář bývá v médiích vidět především během listopadové kampaně Movember. Jenže nádory nejen varlat se o kalendář nestarají, a vznikají neustále. A tak je dobré o nich mluvit kdykoliv.

Setkání v komunitním centru Na Půdě v Prachaticích má vždy "grády" a navíc se mluví o věcech, které by neměly být tabu.

VIDEO: Na Půdě se mluvilo o rakovině i hrálo na bubny

Ať to není tabu. I tak by se dala nazvat akce v komunitním centru Na Půdě, kde se mluvilo o rakovině, povídalo, zpívalo, bubnovalo, ochutnávalo, přispívalo, darovalo, oceňovalo, plakalo i smálo. Pozvaní hosté, starosta města Jan Bauer, lékař - onkolog Ladislav Přívozník, ředitelka společnosti Nové háro Lucie Staňová, onkologická pacientka Žaneta a dárce Anička se svojí kadeřnicí Anyou Horváthovou.

Barbora Orlová u Městského soud v Brně

Orlová, která ve Žďáru zabila studenta, neuspěla se stížností, zůstává v detenci

Ústavní soud odmítl stížnost Barbory Orlové, která v roce 2014 zabila ve škole ve Žďáru nad Sázavou šestnáctiletého studenta. Orlová je v zabezpečovací detenci, usilovala o přeřazení do ústavní léčby s mírnějším režimem. Krajský soud v Brně rozhodl, že důvody pro detenci přetrvávají. Ústavní soudci verdikt potvrdili, zjistila ČTK z anonymizovaného usnesení v databázi soudu.

Pavla T. z jižního Plzeňska přivedla k soudu eskorta.

Sexuální predátor z traktoru si odsedí dva roky

Za sexuální útoky na teprve jedenáctiletou dívku a na další děti stráví traktorista Pavel T. (49) z jižního Plzeňska dva roky za mřížemi. Ve středu o tom rozhodl Okresní soud Plzeň-jih. Pavel T., který byl za sexuální delikty vůči dětem opakovaně odsouzen a podle znalce trpí pedofilií, se musí také podrobit ústavní sexuologické léčbě. Verdikt není pravomocný, muž si na místě podal odvolání. Je totiž ochoten se léčit, ale jen ambulantně.

Karel Nešpor

Psychiatr Karel Nešpor: Alkohol může způsobit rakovinu i pokles inteligence

Rozhovor s psychiatrem Karlem Nešporem, známým propagátorem střízlivosti, jsme si domluvili už před Vánoci. Plánované téma byl blížící se Suchý únor. A já se zmínila, že se těším na rady pana doktora, protože přes svátky toho alkoholu popiji víc než jindy. Tím jsem ovšem Karla Nešpora trochu nadzvedla ze židle, pokud se to dá říct o člověku, který je nesmírně klidný, každou chvíli se směje a terapii smíchem využívá i při léčbě alkoholiků.

Lidská stolice se dnes využívá například k léčbě závažného rozvratu střevního mikrobiálního ekosystému.

V Česku vznikne první banka pro dárce stolice. Lékaři její pomocí léčí střeva

Dárcovství krve nebo darování plazmy je dnes běžnou součástí zdravotnického systému a nikdo už se nad ním nepozastaví. V následujících dekádách se ale s vysokou pravděpodobností rozvine darování dalšího tělního materiálu, a to už možná vzbudí diskusi. V Česku totiž vzniká první banka, která bude shromažďovat pro zdravotnická zařízení vzorky lidské stolice. Má pomoci při léčbě pacientů, kteří zápolí s nepříjemnými nemocemi střev.

Jak fungují psychedelika?

PODCAST: Psychedelika. Drogy, které patří k rychlým a účinným antidepresivům

Mohou zabíjet, ale umí i léčit. Účinná psychedelika nahrazují antidepresiva. Ketamin se běžně používá jako anestetikum u dětí, ale pomáhá i při léčbě úzkostných poruch a deprese. Jak psychedelika fungují, nakolik ovlivňují náš mozek a pro koho jsou vhodná? A bude legální v psychiatrii používat zakázaný psilocybin?