Písecká nemocnice připravuje centrum zaměřené na záchyt a léčbu osteoporózy, takzvané řídnutí kostí. Otevřít je chce v příštích měsících pod odborným lékařským dohledem profesora MUDr. Vladimíra Paličky, CSc., Dr. H. c. Ten je v naší zemi uznávaným odborníkem na klinickou biochemii a diagnostice a léčbě osteoporózy se věnuje už více než 35 let.
Lékaři se marně snaží vytáhnout mnohé své pacienty lidově řečeno hrobníkovi z lopaty. Vysoký krevní tlak má v České republice asi 40 procent dospělé populace a podle průzkumů zhruba každý druhý nebere správně léky, které mají hypertenzi snižovat. Pomoci může i osvěta, která každoročně vrcholí 17. května, kdy si zároveň připomínáme Světový den hypertenze. Přístupy k léčbě vysokého krevního tlaku můžeme najít ve světě spoustu. Inspirovat se lze třeba v Dánsku, kde na to jdou hraním fotbalu. Případně je tu ještě kontroverzní postup, který nedávno zkoušela brazilská armáda.
/PŘÍBĚH PACIENTA/ Sedmačtyřicetiletý Cyril Marc Paul Delaland celý život bojuje s rakovinou. První nádor mu lékaři zjistili v sedmi letech. Nepříjemnou diagnózu si pak v životě vyslechnul ještě několikrát. Pochází z Francie, dvacet let však už žije v Brně a stejnou dobu se léčí s rakovinou ledvin. Zbývá mu pouze jediná, a i z té mu lékaři kvůli nádorům dvakrát část odstraňovali. Delaland má totiž pro nádorové bujení silné předpoklady.
Dostala šanci, kterou však promarnila. O střechu nad hlavou přišla mladá žena se dvěma malými dětmi, s nimiž bydlela v městském bytu v Žižkově ulici v Hustopečích na Břeclavsku. V místnosti, která k bytu patří, narkomani vařili drogy. Jak už Deník informoval v březnu, nastala kvůli tomu exploze a následný požár. S popáleninami tehdy skončil v nemocnici třicetiletý muž.
Další obrovský pokrok v medicíně. Tým lékařů v Bostonu má za sebou novou operaci mozku k léčbě vzácného onemocnění známého jako Galenova malformace. Chirurgové operovali plod přímo v děloze matky za pomocí ultrazvuku.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Jen v České republice ročně vyslechne diagnózu rakovina vaječníků téměř tisíc žen. Nejméně čtvrtina pacientek však stále zůstává bez genetického vyšetření. Právě dědičnost přitom výrazně zvyšuje riziko onemocnění. Lékaři jsou díky detailní sonografické diagnostice schopni zahájit léčbu do dvou dnů od zjištění nálezu.
Chronické bolesti i následky akutních zranění, které dřív vyžadovaly týdny až měsíce rehabilitace, se nyní hojí třikrát až desetkrát rychleji. Jak to jde udělat? Lze využít možností fyzioterapie a pooperační rehabilitace, které se s vývojem technologie rázových vln posunuly o několik pater výš. Zásadní ale je svěřit se do rukou zkušeného odborníka. Jedině ten vybere pro aplikaci vhodný typ rázové vlny.
Luďka trápily ledviny už jako náctiletého. Nakonec mu svou ledvinu darovala jeho sestra. Onemocnění ledvin je třeba zachytit včas. Lékaři mohou nabídnout i moderní léčbu.
Terka byla ještě před rokem zdravá holka, která ráda tancovala. Najednou však začala být čím dál tím více unavená, což rodiče nejprve připisovali náročným přípravám na taneční soutěže. Brzy na to se všem otočil život naruby, když krevní testy odhalily, že Terezka trpí vážnou nemocí v podobě akutní lymfoblastické leukémie s mutací genu PH+. Dnes jim všem nezbývá než věřit, že se jednou k tanci vrátí a vše bude jako dřív.
Nechat si předepsat prášky a mít je doma bohatě stačí. S jejich pravidelným užíváním už si není třeba dělat velké starosti… Je tohle postup hodný doporučení? Snad každý má jasno: ani v nejmenším. Přitom právě takto se chová spousta lidí ve vztahu k lékům na vysokou hladinu cholesterolu a krevního tlaku.
Plzáka španělského zahrádkáři znají jako nepříjemného rezavého škůdce. Ovšem v jeho hlenu se skrývá nosič, který by mohl dostat smrtící látku přímo do rakovinné buňky.
Plzák španělský není na první pohled ničím užitečný slimák. Přesto může pomoci v boji s rakovinou. Jeho sliz totiž kromě vody obsahuje i miniaturní váčky schopné proniknout jak do rostlinných, tak do živočišných buněk. Vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem vyvinuli způsob, jak z tuhého hlenu nechtěných plžů váčky zvané exosomy získat.
Žena hledala u kartářky pomoc, místo slibované „léčby“ přišla o úspory a ještě se zadlužila. Šedesátiletá podvodnice mladší ženu připravila o více než milion korun. Hrozí jí až osm let za mřížemi.
Endometrióza trápí každou desátou ženu. Ty s nejvážnějšími problémy mohou navštívit některé z pěti certifikovaných endocenter. Odborníci i pacientky prosazují jejich zanesení do ministerských vyhlášek, rozšíření péče či to, aby pojišťovny hradily drahé léky.
Celková vybraná částka 584 tisíc korun, přispělo 749 dárců. To je výsledek sbírky s názvem Zasloužená druhá šance, jež měla za cíl sehnat peníze na léčbu Aleny Maršalové z Loun. Povedlo se.
Doléčení, s nímž zůstává spojena nutnost denní lékařské péče, stabilizace zdravotního stavu po akutním onemocnění nebo po operaci či rehabilitace patří k nejčastějším důvodům k umístění pacientů, kteří byli dříve hospitalizováni na jiných odděleních nemocnic, na odděleních následné péče.
Jak se zbavit popraskané kůže na rukou? To je otázka, která trápí mnohé z nás. Suchá kůže, která má v zimě navíc tendence se trhat a působit značné bolesti, dokáže velmi znepříjemnit život. Popraskanou kůži na rukou lze však snadno vyléčit i během jediné noci. Víme, čím ruce namazat, zda zabere domácí léčba i jaký postup zvolit, abyste se zbavili bolesti co nejrychleji.
Vysoce specializovaná onkologická léčba bude pro pacienty z Uherského Hradiště a okolí dostupnější. Přímo v prostorách nemocnice spustí 2. května provoz odloučené pracoviště Komplexního onkologického centra Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.
Teď už se z toho nevykroutí. Sexuální predátor Michal H. (50) stráví za mřížemi pět let a musí se podrobit ústavní sexuologické léčbě. Rozhodl o tom v úterý Vrchní soud v Praze, který tak potvrdil verdikt Krajského soudu v Plzni.
Je to jedno z nejbizarnějších míst světa. V suterénu univerzity v dánském Odense se ve speciálních boxech nachází části téměř deseti tisíc mozků. Jde o orgány pacientů, kteří trpěli nejrůznějšími onemocněními zejména duševního charakteru. Poněkud děsivý je fakt, že se jich nikdo moc neptal, jak se s jejich mozkem po smrti naloží.
Poprvé vstoupila Iloně Vlachové z Jablonce nad Nisou do života rakovina, když jí bylo třiačtyřicet. Diagnózu si po telefonu vyslechla jednoho podzimního dne v parku.
Poprvé vstoupila Iloně Vlachové z Jablonce nad Nisou do života rakovina, když jí bylo třiačtyřicet. Diagnózu si po telefonu vyslechla jednoho podzimního dne v parku.
Virové infekce mohou mít horší průběh u mužů než u něžného pohlaví. To je fakt, který sice odborníci znali už delší dobu, ale dosud nevěděli, proč tomu tak je. Tahle záhada se jim však nejspíš podařila vyřešit. Odpověď by se totiž mohla nacházet v imunitě buněk.
Ženská sexualita je téma, které je často diskutováno v různých ohledech. Někdy se však ženy dostanou do situace, kdy je pro ně sex tabu, ať už kvůli pociťované bolesti po prodělané operaci, komplikovaném porodu nebo následcích onkologické léčby. Jak se vyrovnat s pocitem ztráty ženskosti, možnosti početí a jak se vrátit k bezbolestnému sexuálnímu životu?
Jak dlouho se hojí otevřená rána? Rozhodně by to nemělo trvat půl roku. Paní Marii je 78 let a takové bolesti, jako jí způsobily bércové vředy, snad ještě nezažila. Šest měsíců se marně doma snažila nehojící se vředy na dolních končetinách vyléčit. Oplachovala je vodou a překrývala klasickým obinadlem. Žádné zlepšení se ale nekonalo, spíš se vše zhoršilo. „Bércáky“ svědily, hnisaly, strašně bolely a rána se postupně zvětšovala.
Stanislav Platil (45 let) ze Štětí byl mužem v plné síle, když se mu v noze objevil nepříjemný tlak. Jako operátor jednoho z převíjecích strojů v největší papírně v Česku tomu zprvu nevěnoval pozornost v domnění, že se jedná o natažený sval. Jenže šlo o nádor, odborně zvaný myxoidní liposarkom.
Stanislav Platil (45 let) ze Štětí byl mužem v plné síle, když se mu v noze objevil nepříjemný tlak. Jako operátor jednoho z převíjecích strojů v největší papírně v Česku tomu zprvu nevěnoval pozornost v domnění, že se jedná o natažený sval. Jenže šlo o nádor, odborně zvaný myxoidní liposarkom.
Na Teplicku jich žije celá řada. Rakovina si nevybírá. Bohatí, chudí, hodní, zlobiví. Každého to může potkat. Přečtěte si za všechny příběh Stanislav Platila (45 let). Pochází ze Štětí. Byl mužem v plné síle, když se mu v noze objevil nepříjemný tlak. Nevěnoval tomu pozornost v domnění, že se jedná o natažený sval. Jenže šlo o nádor, odborně zvaný myxoidní liposarkom.
Jestli naše tělo něco opravdu hodně potřebuje, tak je to vápník. Kromě jiného je základní stavební složkou našich kostí, které bez vápníku řídnou a jejich zlomeniny pak leckdy mohou být život ohrožující. Týká se vás to také? Podle lékařů může osteoporóza, nemoc nazývaná také „zloděj kostí“, trápit až 800 tisíc Čechů. Jak léčit osteoporózu? Možná pomůže i jedna babská rada.
/FOTO/ Donedávna chodil do školy, sportoval, žil radostný život čtrnáctiletého kluka v Nymburce. Nyní už tráví měsíc a půl v nemocnici, absolvoval chemoterapii, odběry kostní dřeně a má mnoho léků. Momentálně ani nemůže chodit.
/FOTO/ Donedávna chodil do školy, sportoval, žil radostný život čtrnáctiletého kluka v Nymburce. Nyní už tráví měsíc a půl v nemocnici, absolvoval chemoterapii, odběry kostní dřeně a má mnoho léků. Momentálně ani nemůže chodit.
Strakonický kulturní dům patřil v pátek 31. března záchranářům. Konal se zde XI. Společenský večer pro záchranáře. Byli na něm oceněni nejen lidé, kteří přispěli k záchraně lidských životů a pomáhali zvládnout covid.
Rehabilitační oddělení Nemocnice Šumperk rozšířilo spektrum péče o další novinku. Pacientům nabízí laserovou akupunkturu, která pomáhá ulevit od řady bolestivých stavů. Léčebnou novinku laserové akupunktury vítají zejména ti pacienti, kteří se doposud akupunktury báli například kvůli jehlám.
Rakovina krve zaujímá v počtech úmrtí na zhoubná nádorová onemocnění třetí místo, hned po karcinomu plic a rakovině tlustého střeva. Leukémii, lymfomu či mnohočetnému myelomu podlehli zpěvák Karel Gott, manželka zavražděného amerického prezidenta Kennedyho Jacqueline nebo cyklista Luboš Lom, účastník olympijských her v Soulu.
Neurologické oddělení akciové společnosti Krajská zdravotní – Nemocnice Teplice společně s Centrem pro diagnostiku a léčbu demyelinizačních onemocnění v Teplicích (RS centrem) uspořádalo ve středu 22. března v přednáškových prostorách teplické nemocnice nadregionální odbornou konferenci.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Pacientům, kteří onemocněli roztroušenou sklerózou, která se projevuje problémy s pohybem, může pomáhat nejen moderní biologická léčba. Prospět jim umí také leccos dalšího: dietní režim (s důrazem na ovoce, zeleninu, luštěniny, ryby, ořechy či třeba na panenské rostlinné oleje), stejně jako chůze, cvičení, jóga, muzikoterapie – a dokonce třeba i box. Na počátku posledního březnového víkendu to ukázal Maraton MaRS určený nejen pacientům s roztroušenou sklerózou, jimž umožňuje vyzkoušet si rozmanité aktivity, které by jim mohly prospět, a jejich rodinám, ale i zájemcům z řad veřejnosti.
Zákeřnou nemoc sítnice, která je nejčastější příčinou slepoty u lidí v rozvinutých zemích, dlouho nebylo čím účinně léčit. Věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD) má dvě formy: vlhkou a suchou. Na tu méně častou, ale více nebezpečnou vlhkou formu mají lékaři nově k dispozici převratný lék, který může oči zachraňovat. V České republice ho poprvé aplikovali na konci února lékaři na oční klinice Lexum v Praze.
Petr je atraktivní muž, který na první pohled rozhodně nebudí dojem, že by trpěl vážným zdravotním problémem. Opak je však pravdou. Jeho celoživotním problémem jsou velké bolesti způsobené deformacemi a srůsty v místě, na které je obvykle většina mužů pyšná. V Čechách ho léčit odmítali, v zahraničí operaci provedli, ale dopadlo to katastrofálně.
Není to tak dávno, co oslavila svoje osmnácté narozeniny, ale už je plně závislá na alkoholu a potřebuje léčbu. Věk žen, které propadly lihovinám, vínu či pivu, se v posledních letech snižuje. Deníku to potvrdili i v Psychiatrické nemocnici (PN) v Dobřanech, kde absolvují léčbu jak lidé, kteří ji mají soudně nařízenu, tak ti, kteří přicházejí dobrovolně.
Česnek je zdravý a funguje na mnoho zdravotních problémů, o tom není pochyb. Dalo by se říct, že patří k základům domácí lidové lékárničky. Aby se česnek zvládl vypořádat se zdravotními neduhy, není třeba ordinovat si jej po celých paličkách. Určitě je ale důležité vědět, jak a v jakém množství jej správně konzumovat a jak se vyhnout potížím, které by mohl způsobit.
Vášeň ke zbraním a satanismu málem přivedla do vězení teprve devatenáctiletou studentku ze Žďáru nad Sázavou. Mladá žena stanula před jihlavským soudem kvůli obvinění z nedovoleného ozbrojování. Soud ji potrestal podmínkou a nařídil jí ústavní psychiatrickou léčbu.
/FOTOGALERIE/ Současná doba klade na lidi velké nároky. Stálý stres, ostré pracovní tempo a společenský tlak je dokážou dovést až k únikové cestě z reality prostřednictvím alkoholu. Pokud se ze skleničky na uvolnění stane denní rituál, může to skončit závislostí. Ohroženi jsou přitom nejen dospělí muži a ženy, ale i děti. Nezřídka pak končí v péči psychiatrů.
Šťastný konec má příběh orla mořského ze záchranné stanice v Třeboni. Majestátní dravec se do zařízení dostal loni koncem léta. Samice orla strávila několik dní ve vodě uvnitř skruže na poli. Způsobila si vážná zranění, když se zoufale snažila dostat ven. Po dlouhých měsících léčby se ale podařilo orla vrátit zpět do přírody.
Plíživě, že si to člověk ani neuvědomuje. Přesně tak se zmocňuje alkohol ženy či muže, kteří s jeho pomocí čím dál více tlumí své starosti, trápení a stres. Nikdo nevíme, kdy nás něco podobného může dostihnout. Padesátiletá Jitka z Českého Krumlova, svědomitá a pracovitá zdravotní sestra, která svou práci miluje, ví o démonu alkoholu své. S touto drogou a závislostí bojuje dodnes.
V posledních letech roste počet žen závislých na alkoholu. Přednosta Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Michal Miovský tvrdí, že nárůst je natolik závažný, že některá ambulantní pracoviště musela kvůli náporu pacientů vyhlásit stop stav. „Vyrovnávání mezi pohlavími a hlavně životního stylu znamená, že ženy zabředávají do témat, které byly dříve dominantní pro mužskou populaci. Typicky se do toho propisuje zacházení s návykovými látkami. To generace před tím nezažily,“ říká.
Kdy je vhodný věk na včasný záchyt vrozených vad? Měly by na gynekologii chodit i ženy po menopauze? Na kolik vyjde umělé oplodnění? O těchto a dalších tématech si Deník povídal se známým kolínským gynekologem Jiřím Dvořákem.
/FOTO, ROZHOVOR/ Kdy je vhodný věk na včasný záchyt vrozených vad? Měly by na gynekologii chodit i ženy po menopauze? Na kolik vyjde umělé oplodnění? O těchto a dalších tématech si Deník povídal se známým kolínským gynekologem Jiřím Dvořákem.
Trápí vás rýma a ucpané dutiny? Původně neškodné onemocnění, kterým trpí většina lidí hned několikrát do roka, může velmi rychle přerůst v silný bakteriální zánět, se kterým antibiotikům neuniknete. K rychlé úlevě a uvolnění hlenů však může přispět i několik domácích metod, kterým vévodí obklad z brambor, soli i průplach dutin.
Vybrat pět milionů během dvou měsíců. Tak zní plán třicetiletého Romana, který bojuje s vážnou formou rakoviny. Jak sám říká, je smutné, že jeho život je doslova v rukou ostatních lidí, kteří mu na léčbu, která by ho mohla úplně vyléčit, buď přispějí, nebo ne. O jeho příběh jste projevili obrovský zájem, a i díky vám má dnes na účtu už milion. Bohužel to nestačí.