Kreativ

ŠTÍTEK: léčba

Vědci získali kmenové buňky z klonovaných embryí

Washington, Londýn – Po více než 15 letech neúspěchů se biologům podařilo získat kmenové buňky z lidských embryí. Ve všech dosavadních případech se lidské plody přestaly vyvíjet dřív, než se „zázračné buňky" vytvořily.Vědci doufají, že se tím otevřela cesta k lepší léčbě tak rozdílných nemocí, jako jsou Parkinsonova choroba, cukrovka nebo roztroušená skleróza.

Herci z filmu Krásno navštívili v nemocnici malé pacienty

Šumperk – Velké překvapení čekalo na dětské pacienty hospitalizované v Šumperské nemocnici, která je člene skupiny Agel. Ve středu 15. května odpoledne je na oddělení navštívili herci Ondřej Sokol, Jana Krausová a Martin Finger, kteří v těchto dnech natáčejí v nemocnici film Krásno.

Hemoroidy: Problém, o kterém neradi slyšíme

Hemoroidy patří k velmi častým onemocněním, ale k lékaři se s nimi chodí až když je nejhůře a není zbytí. Tedy, když jsou už bolestivé a velmi znepříjemňují jakýkoli pohyb. A to je samozřejmě pozdě, protože samy od sebe nezmizí. Přitom jejich léčba není nic náročného a složitého a podchytí-li se včas, může jít o několikadenní záležitost.

Hemoroidy: Problém, o kterém neradi slyšíme

Hemoroidy patří k velmi častým onemocněním, ale k lékaři se s nimi chodí až když je nejhůře a není zbytí. Tedy, když jsou už bolestivé a velmi znepříjemňují jakýkoli pohyb. A to je samozřejmě pozdě, protože samy od sebe nezmizí. Přitom jejich léčba není nic náročného a složitého a podchytí-li se včas, může jít o několikadenní záležitost.

O prevenci mozkové mrtvice víme málo

Většina lidí v České republice dokáže vyjmenovat hned několik faktorů, které jsou příčinou cévní mozkové příhody. Mnozí z nich přesně vědí, jak se projevuje a jaké mohou být její důsledky. Ale jen každý třetí člověk ví, že proti ní lze bojovat preventivní léčbou.

Vědci v USA získali kmenové buňky z klonovaných lidských embryí

New York – Americkým vědcům se podařil toužebně očekávaný průlom v oblasti klonování. Vyprodukovali kmenové buňky z klonovaných lidských embryí, což by mohlo vést k nové cestě, jak účinně pokročit v léčbě například Parkinsonovy choroby nebo cukrovky. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na zprávu z odborného časopisu Cell.

Vysoký tlak má téměř 40 procent dospělých v Česku

Vysoký tlak 140/90 a více má téměř 40 procent Češek a Čechů, ve věku nad 55 let dvě třetiny. Říká se mu tichý zabiják, protože nebolí, prvním projevem může být až mozková mrtvice. Lidé se víc bojí rakoviny, která způsobuje třetinu úmrtí v zemi, nemoci srdce a cév polovinu. Světový den hypertenze 17. května s mottem Od vysokého krevního tlaku přes poruchy srdečního rytmu až k mozkové mrtvici se zaměří na osvětu a prevenci.

Zničit tumor by mohl pomoci japonský strom, zjistili čeští vědci

Operace a odebrání části střeva, v horším případě navíc chemoterapie s vedlejšími účinky, jako je padání vlasů a zvracení. Tak dnes vypadá léčba pacienta s rakovinou tlustého střeva. I když se vědci po celém světě ze všech sil snaží najít zaručený lék, zatím je úspěch daleko. Krůček k tomu, aby jednou mohl vzniknout, se však teď podařil i českým odborníkům. Jejich inspirací se stal japonský jehličnan hlavotis peckovitý obsahující látku, která by jednou mohla přispět k záchraně mnoha životů.

Vysoký tlak má téměř 40 % dospělých v Česku

Praha - Vysoký tlak 140/90 a více má téměř 40 procent Češek a Čechů, ve věku nad 55 let dvě třetiny. Říká se mu tichý zabiják, protože nebolí, prvním projevem může být až mozková mrtvice. Lidé se víc bojí rakoviny, která způsobuje třetinu úmrtí v zemi, nemoci srdce a cév polovinu. Světový den hypertenze 17. května s mottem Od vysokého krevního tlaku přes poruchy srdečního rytmu až k mozkové mrtvici se zaměří na osvětu a prevenci.

Květinový den proti rakovině je právě dnes

Liberec - Dnes se všude v ulicích objeví žluté kvítky měsíčku lékařského. Ten je už patnáct let symbolem prevence zhoubné rakoviny. Svou dvacetikorunou do speciální pokladny můžete přispět k výzkumu a léčbě nemoci, která se stala novodobým strašákem a jak říká motto kampaně: tiká v každé rodině.

Zničit tumor by mohl pomoci japonský strom, zjistili čeští vědci

Praha – Operace a odebrání části střeva, v horším případě navíc chemoterapie s vedlejšími účinky, jako je padání vlasů a zvracení. Tak dnes vypadá léčba pacienta s rakovinou tlustého střeva. I když se vědci po celém světě ze všech sil snaží najít zaručený lék, zatím je úspěch daleko. Krůček k tomu, aby jednou mohl vzniknout, se však teď podařil i českým odborníkům. Jejich inspirací se stal japonský jehličnan hlavotis peckovitý obsahující látku, která by jednou mohla přispět k záchraně mnoha životů.

Proti nemoci

Dnešní Český den proti rakovině bude zdůrazňovat význam prevence. Ze statistik se totiž ví nejen to, jak jsme rakovinou ohroženi, ale také jakou máme šanci na vyléčení, odhalíme-li nemoc brzy. Osvěta by se ale neměla omezit pouze na občany, kteří k nemoci mají „pštrosí" přístup. Jsou zde také někteří doktoři, kteří preventivní prohlídku zdravého člověka považují za ztracený čas: K čemu chcete testy, když vás nic netrápí? 

Využijte toto období pro skvělé očistné kúry

Právě v této době nabízejí louky spousty bylinek, které jsou nabité vitaminy a minerály, takže není nic snazšího, než si je připravit pro některé z očistných kúr. Co můžeme v tomto období sbírat? A které další rostliny můžeme využít? Nabízíme vám pár tipů.

Nařčení opozice nás poškozuje, říká Jaroslav Strejček, předseda Nadace Malý Noe

Přerov – Přerov má novou „kauzu". Opoziční zastupitelé ze strany Společně pro Přerov zpochybnili důvěryhodnost dobročinné Nadace Malý Noe, která pomohla obnovit věhlasné Knejzlíkovy sady v Předmostí. Důvod? Jeden z dnes již bývalých členů správní rady nadace má dluhy a opozice se obává toho, že by mohli patroni, kteří darovali nemalé finanční částky na zakoupení stromů, o své peníze přijít. Předseda správní rady Nadace Malý Noe Jaroslav Strejček tvrdí, že ho taková reakce politiků zaskočila.

Lidé mohou přispět koupí kvítku měsíčku na prevenci rakoviny

Praha – Rakovina tlustého střeva a konečníku, kterou ročně v ČR onemocní přes 8000 lidí a téměř 5000 na ni zemře, je tématem 17. ročníku sbírky Český den proti rakovině. V tisícovce obcí a měst si lidé ve středu mohou koupit za 20 korun kvítek měsíčku lékařského se zelenou stužkou. Na 11.700 dobrovolníků ve žlutých tričkách rozdá 800.000 kvítků a také letáky o prevenci rakoviny. Novinářům to řekla předsedkyně Ligy proti rakovině Michaela Fridrichová.

Dukla má problém, chybí jí gólmani

Praha – Stříbrnou příčku drží po vítězství na palubovce plzeňského Talentu házenkáři pražské Dukly. Dvě kole před koncem Tipgames extraligy tak stojí tváří v tvář obhajobě loňské pozice. Jenže ouha, v západočeské metropoli ztratili elitního brankaře Tomáše Petržalu, který byl odnesen ze hřiště po střetu s robustním pivotem Leošem Petrovským a putoval tak na vyšetření k Mudr. Holubovi do Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Praze na Petříně.

Tinktury, oleje, masti. Bylinkářka v knize radí, jak na zdravotní potíže

Brodek u Konice – Jedenáct tematických částí o léčbě zdravotních komplikací pomocí bylin nabízí čtenářům nová kniha Jarmily Podhorné Byliny léčí. Odbornice na přírodní medicínu, která se specializuje na výrobu bylinných tinktur, mastí, olejů a výluhů, v ní sumarizuje všechny své celoživotní poznatky o terapii bylin a zároveň uvádí příklady lidí, kterým tento způsob léčby pomohl.

VIDEO: V lázních světili prameny. Sezóna může začít

Luhačovice – Vysvěcené prameny, upravené město nebo i napuštěná přehrada. Luhačovice se těší na každoroční nával turistů, výletníků a hlavně lázeňských hostů. Díky Lázním Luhačovice je Zlínský kraj druhým nejnavštěvovanějším lázeňským krajem v ČR.

Pozor na znaménka: nechejte si preventivně zkontrolovat kůži

Ostrava – Mobilní vyšetřovací ambulance se dnes, v pondělí 13. května, otevře pro veřejnost v ostravském Avion Shopping Parku. Každý návštěvník si v ní v rámci akce Stan proti melanomu bude moci nechat preventivně zkontrolovat kůži.

Lázně v koncích. Léčebnám hrozí zavírání

Praha – Když bylo Lukáškovi pět měsíců, začali mít rodiče podezření, že s ním není všechno tak, jak má být. Problémy se prohlubovaly, a tak nakonec musel na vyšetření magnetickou rezonancí. S výsledky přišel šok: Lukášovi diagnostikovali těžkou vrozenou vývojovou vadu mozku. Neuroložka předepsala lázně, ale varovala rodiče, ať si od léčby příliš neslibují. A tak malý Lukáš v říjnu 2010 podstoupil terapii v léčebně Vesna v Janských Lázních.

VIDEO: V lázních světili prameny. Sezóna může začít

Luhačovice – Vysvěcené prameny, upravené město nebo i napuštěná přehrada. Luhačovice se těší na každoroční nával turistů, výletníků a hlavně lázeňských hostů. Díky Lázním Luhačovice je Zlínský kraj druhým nejnavštěvovanějším lázeňským krajem v ČR.

Začíná pylová sezona! Méně větrejte, radí alergologové

Dlouho vůbec nevěděl, že je alergický na pyly. Dvaapadesátiletý Milan Novotný z Prahy 2 přesto tušil, že něco není v pořádku. „V 70. letech, když jsem jezdil s rodiči na chatu, jsem vždy posmrkával. Hlavně na jaře. Jenže v té době ještě žádní specialisté nebyli, takže to neřešili ani rodiče," vzpomíná Milan Novotný. Jeho stav se v průběhu let ale zhoršoval. Vyvrcholilo to v půlce osmdesátých let, kdy kvůli rýmě zůstal měsíc doma.

Den věnovaný kůži je v pondělí

Kladensko -  Evropský den melanomu připadá na pondělí 13. května. Problematice věnované prevenci zhoubných nádorů kůže se na mnoha zdravotnických pracovištích budou věnovat již potřinácté.

V nemocnici lékaři poradí ženám s péčí o prsa

Blansko – Rakovina prsu. Touto zákeřnou nemocí onemocní každá osmá žena. Blanenská nemocnice se letos na konci května podruhé zapojí do iniciativy, která má ženám pomoci onemocnění včas odhalit.

Začíná pylová sezona! Méně větrejte, radí alergologové

Praha – Dlouho vůbec nevěděl, že je alergický na pyly. Dvaapadesátiletý Milan Novotný z Prahy 2 přesto tušil, že něco není v pořádku. „V 70. letech, když jsem jezdil s rodiči na chatu, jsem vždy posmrkával. Hlavně na jaře. Jenže v té době ještě žádní specialisté nebyli, takže to neřešili ani rodiče," vzpomíná Milan Novotný. Jeho stav se v průběhu let ale zhoršoval. Vyvrcholilo to v půlce osmdesátých let, kdy kvůli rýmě zůstal měsíc doma.

Zuzanka snad poleze po čtyřech

Větřní – Velikou radost má Jana Lavičková z Větřní, která pobývá se svojí handicapovanou dcerou Zuzankou ve speciálních lázních v Klimkovicích.

Zapojili se do projektu Na kole dětem

Lanškroun bude jedním z měst, v němž bude mít zastávku veřejná cyklotour Na kole dětem – projekt na podporu léčby onkologicky nemocných dětí.

Střevní infekce u dětí: pozor na rychlou ztrátu tekutin

Příbram /ROZHOVOR/ – Střevní potíže známe snad všichni. Je to choroba nepříjemná, ale pokud dodržujeme správné zásady, lze ji zvládnout bez větších obtíží. U malých dětí ale střevní infekce může způsobit velké komplikace. Jak jim předcházet a jak se správně postarat o malého maroda, odpovídá Karel Šedivý ml., lékař infekčního oddělení příbramské nemocnice.

Dvouletý Tomášek 
z Děčína bojuje o život. Pomáhají mu Andílci

Děčínsko – Statečný boj svádí dvouletý Tomášek z Děčína. Tomášek se od narození potýká s těžkými zdravotními problémy. V současné době dokonce leží v pražské motolské nemocnici. Lidé na něj ale neustále myslí – na jeho podporu dokonce probíhá sbírka plastových víček, jejíž výtěžek půjde na Tomáškovu léčbu.

Čeští vědci otevřeli nové možnosti v léčbě rakoviny

Čeští vědci otevřeli nové možnosti v léčbě nádorových onemocnění. V mezinárodním odborném časopisu Apoptosis informovali o tom, že alkaloid z hlavotisu peckovitého, jehličnanu původem z Japonska, který se používá v tradiční čínské medicíně k léčbě nádorů, posiluje účinky proteinu TRAIL. Ten dokáže způsobit smrt rakovinné buňky. Některé nádorové buňky ale jsou vůči TRAILu odolné, nebo dokonce TRAIL u nich vyvolává další dělení a tvorbu dalších národů.

V protonovém centru v Praze jako první

Praha – Ve čtvrtek 25. dubna osm žáků SZŠ a VOŠ zdravotnické, zapojených do projektu individualizované výuky prostřednictvím digitálních technologií, navštívilo s paní učitelkou Hanou Divišovou Protonové centrum v Praze, které je jedním z pěti podobných center v Evropě.

Začíná pylová sezona! Méně větrejte, radí alergologové

Praha – Dlouho vůbec nevěděl, že je alergický na pyly. Dvaapadesátiletý Milan Novotný z Prahy 2 přesto tušil, že něco není v pořádku. „V 70. letech, když jsem jezdil s rodiči na chatu, jsem vždy posmrkával. Hlavně na jaře.

Řidiči autobusů podpoří sbírku pro Davídka

Benešovsko - Sedmnáctiměsíční Davídek trpí od narození hypotonickým syndromem, tedy vážným onemocněním mozku. Proto řidiči autobusů na všech linkách ČSAD Benešov budou od cestujících vybírat víčka od pet lahví a tím podpoří sbírku na jeho léčbu.

Pardubičtí chirurgové v USA

Pardubice/Baltimore – Chirurgická klinika Pardubické krajské nemocnice měla své zastoupení na nedávném významném kongresu „Innovating the Present for the Future" v americkém Baltimore.

Astma a alergická rýma? Máme je v genech

Kýcháte pod rozkvetlým stromem, osypete se z psích chlupů nebo začnete sípat z nervozity před zkouškou? Nejste vůbec sami, pro alergie má genetické vlohy skoro polovina Čechů. A těch, u nichž se nakonec rozvine choroba, je stále víc. Na vině je znečištěné prostředí nebo 
i povolání – smůlu mají například pekaři a mlynáři, kteří jsou stále vystaveni potenciálním alergenům.

Astma a alergická rýma? Máme je v genech

Praha /INFOGRAFIKA/ – Kýcháte pod rozkvetlým stromem, osypete se z psích chlupů nebo začnete sípat z nervozity před zkouškou? Nejste vůbec sami, pro alergie má genetické vlohy skoro polovina Čechů. A těch, u nichž se nakonec rozvine choroba, je stále víc. Na vině je znečištěné prostředí nebo 
i povolání – smůlu mají například pekaři a mlynáři, kteří jsou stále vystaveni potenciálním alergenům.