/ROZHOVOR/ Bolesti a otoky kloubů rukou, ranní ztuhlost kloubů. To je dennodenní chléb asi procenta Čechů. Podle VZP se počet pacientů s revmatoidní artritidou navíc za posledních pět let zvýšil zhruba o deset procent. Proč nemoc vlastně vzniká, není jisté. Jasné ale je, že až polovinu nemocných připraví o jejich zaměstnání a že boj imunitního systému s klouby může skončit dokonce trvalou invaliditou.
Český Krumlov - Jak vypadá pomoc během přírodní katastrofy? Co se děje při epidemii eboly? Jak chutná terapeutická pasta k léčbě dětské podvýživy? Co kreslí děti v uprchlických táborech či ve válce?
Neustálá bolest. Ráno, večer, přes noc. Na mysl se derou nejtemnější myšlenky, ono trauma ničí nejen tělo, ale i psychiku. Zdeněk Šafránek, kapitán české sledge hokejové reprezentace, zažívá v posledních měsících peklo. I tenhle tvrdý chlap, který toho prožil víc, než potká většinu lidí, narazil na své limity.
Americký imunolog James P. Allison získal spolu se svým japonským kolegou Tasukem Hondžó letošní Nobelovu cenu za fyziologii nebo lékařství. Oba vědci přišli s novou metodou léčby rakoviny. Ve Stockholmu to v pondělí oznámil Institut Karolinska.
Jižní Morava - Několikrát denně se píchají do prstu, aby si změřili glykemii. Poté přichází na řadu inzulín. Tuto rutinu zažívá Petra Krobová jedenáct let. Obě její děti trpí cukrovkou. „Každé jídlo si musí vážit. Syn si na přísné stravování zvykl, ovšem dcera s tím stále bojuje,“ popisuje. Bez omezení můžou jíst jen zeleninu a maso.
Část pacientů má smůlu. Zákon jim sice garantuje alespoň jeden lék na jejich chorobu zdarma, ten ale není nikde k dostání. Lidé si proto musejí na svou léčbu připlácet. Problém nyní bude řešit Ústavní soud.
Česká republika se připojila ke snaze EU a Světové zdravotnické organizace omezit výskyt hepatitidy C o 90 procent do roku 2030. S tou jen v Evropě žije zhruba 15 miliónů. Ale kteří to jsou? Největší výzvou pro lékaře bude nemocné najít.
Brno - Přesněji odhalí rozsah mozkového nádoru, pomůže při další léčbě. Vědci z Masarykova onkologického ústavu před dvěma lety vyvinuli nové radiofarmakum. Na povolení od Státního ústavu pro kontrolu léčiv k používání novinky čekají doteď.
Klatovy – Pět let za mřížemi by měl strávit Petr Jansta (35), který vylákal za Klatovy a znásilnil kolegyni z práce. Už šestnáctkrát soudně trestaný recidivista musí navíc podstoupit sexuologickou léčbu.
Více než 1,1 miliardy korun vyčerpali v loňském roce na svoji léčbu klienti VZP, jimž lékaři diagnostikovali Alzheimerovu chorobu. Je to vůbec poprvé, co náklady největší zdravotní pojišťovny na tuto nemoc přesáhly jednu miliardu. Přibývá ale i nemocných touto chorobou, za posledních pět let jich přibylo více než 40 procent.
Záludná nemoc, která nebolí, avšak postupně přináší vážné zdravotní komplikace. To je diabetes. Diagnóza, kterou si vyslechlo už téměř 900 tisíc Čechů. Možnosti moderní medicíny bohužel naplno využívá jen necelá polovina z nich. Ti ostatní se zbytečně vystavují vyššímu riziku vážných zdravotních komplikací.
Liberecký kraj – Do preventivní akce, během níž se lidé s dechovými potížemi mohli zdarma a bez předchozího doporučení nechat vyšetřit, se ve čtvrtek zapojilo celkem 12 pracovišť v Libereckém a Ústeckém kraji. Cílem bylo včas zachytit vážné plicní nemoci včetně idiopatické plicní fibrózy (IPF), na kterou se bez adekvátní léčby zpravidla umírá do tří let. Jedním z nich byla i Krajská nemocnice v Liberci. „Dnes už máme léky, které dříve neexistovaly a které lidem s touto diagnózou dávají šanci na lepší život,“ říká primář plicního oddělení Jiří Vytiska.
Petřínská rozhledna a Tančící dům v Praze byly v sobotu večer nasvícené červenou barvou. Český registr dárců krvetvorných buněk při pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) tak připomene Mezinárodní den dárců kostní dřeně. Počty dárců rostou i v českých registrech. Díky mezinárodnímu propojení databází se podaří najít dárce pro 90 procent českých pacientů. Úspěšnost léčby je 60 až 80 procent u dospělých a 70 až 90 procent u dětí.
Střední Čechy – Lidi, kteří se často zadýchávají, zve ve čtvrtek k návštěvě osm pneumologických ordinací po celých středních Čechách (a třeba lidé cestující do Prahy mohou v hlavním městě volit ze 12 pracovišť). Odborníci na léčbu plicních chorob pořádají ve svých ambulancích den otevřených dveří. Jejich návštěvníkům chtějí nabídnout možnost včas odhalit plíživé onemocnění zvané idiopatická plicní fibróza, které se chová jako zákeřný zabiják.
Pardubice - Lidé, kteří mají dechové obtíže, se mohou ve čtvrtek nechat vyšetřit u plicního specialisty, a to zdarma a bez doporučení praktického lékaře. Lékaři se zaměří na záchyt nebezpečné idiopatické plicní fibrózy (IPF), která bez správné léčby zabíjí do tří let.
Trápí vás častý kašel a při fyzické námaze se snadno zadýcháte? Pak můžete trpět idiopatickou plicní fibrózou (IPF). Na tuto nemoc v České republice zemřou ročně desítky nemocných, přitom část z nich se předtím vůbec nedostala ke správné léčbě.
Zpočátku mi moje stavy nikdo nevěřil, vzpomíná na dobu okolo svých devatenáctých narozenin Alžběta (celé jméno redakce zná). Pacientka sice propadala depresím, nespala a sotva uřídila toky svých myšlenek, lékaři jí přesto žádnou diagnózu nestanovili. To se změnilo až po dvou letech každodenního utrpení. Jejich verdikt zněl: Máte schizofrenii.
V roce 2025 bude podle odborníků trpět alergií či astmatem polovina obyvatel Evropské unie. V Česku je to už v současné době zhruba třetina, přesná data ale chybí. Informace dnes zazněly na semináři ve Sněmovně. Přestože se daří snižovat ceny běžných léků, čím dál více pacientů potřebuje dražší léčbu. Pojišťovny proto očekávají, že náklady pro veřejné zdravotní pojištění porostou.
Slavná klinika v budově u kostela sv. Apolináře se může pyšnit několika „nej“. Dnes se víc než jindy zabývá také léčbou závislostí u žen. Každá desátá dospělá žena v Česku pije alkohol způsobem, který jí může způsobit zdravotní problémy.
Každá desátá žena podle odborníků pije alkohol způsobem, který může ohrozit její zdraví. Polovina léčených má závislost i na jiné droze nebo lécích. Řekli to k 70. výročí zahájení činnosti protialkoholního oddělení Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Dnes nese název Klinika adiktologie, ročně se tam léčí kolem stovky žen. Od roku 1971 jich bylo přes pět tisíc.
Čínští vědci vytvořili novou verzi takzvaných nanobotů. Magnetické nanočástice by v budoucnu mohly najít široké uplatnění při léčbě infarktu či rakoviny, ale také při provádění očních operací. Informaci zveřejnil hongkongský deník The Standard.
/INFOGRAFIKA/ Stále oblíbenější cestování do tropických oblastí s sebou nese rizika v podobě nemocí, které ve střední Evropě nehrozí. Nejčastější nákazou je malárie a horečka dengue. Za poslední rok si jednu z těchto nemocí přivezlo z ciziny přes sedmdesát Čechů, u dalších cestovatelů propukla nemoc dřív a museli se proto léčit v cizině. Lékaři a další specialisté přitom radí lidem, aby nepodceňovali prevenci ani léčbu, pokud už nemoc propukne.
Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) chce od října změnit přístup ke platbám péče na výjimku v zákoně o zdravotním pojištění. Po dohodě s odbornými společnostmi chce uzavírat smlouvy s výrobci léků a konkrétními nemocnicemi, které diagnózu léčí. Oznámil to dnes ředitel VZP Zdeněk Kabátek. Sedm českých zdravotních pojišťoven ročně dostává přes 20 tisíc žádostí o úhradu péče na paragraf 16, z toho kolem 90 procent vyřídí kladně.
Veterán americké politiky a válečný hrdina, republikánský senátor John McCain, se rozhodl ukončit léčbu mozkového nádoru, který mu byl diagnostikován v loňském roce. V pátek to oznámila jeho rodina s tím, že neúspěšný účastník prezidentských voleb v roce 2008 nyní vstupuje do závěrečné fáze svého boje s agresivní formou rakoviny.
Liberecký kraj – Částka, kterou Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) zaplatila v loňském roce za svých dvacet nejnákladnějších klientů, přesáhla 306 milionů korun. Nad hranici 300 milionů se dostala už potřetí v historii. Více dala největší zdravotní pojišťovna za péči o dvacítku nejdražších pacientů pouze v roce 2016.
Plzeň - Charitativní zápas na podporu léčby Zdeňka Hejduka ve čtvrtek sehrály v Městské hale v Plzni extraligové týmy Talentu-Robstav M.A.T. a pražské Dukly.
Brno – Po třech pivech, marihuaně a tabletě extáze se teprve devatenáctiletý Miloslav Dvořák odhodlal k projížďce. Jako dopravní prostředek si vybral autobus na brněnském nádraží Zvonařka. Krajský soud v Brně ve středu už šestkrát trestaného mladíka, který navíc neměl řidičské oprávnění a trpí duševní nemocí, poslal na patnáct měsíců do vězení a nařídil mu ochrannou léčbu.
Brno – Bojovat s drogovou závislostí bude pro Brňany ještě těžší. Poté, co představitelé města vložili důvěru i peníze do moderního substitučního přístupu, který nahrazuje tvrdé drogy za levnější a méně škodlivou variantu, jim kraj seškrtal rozpočet.
Brno - Naději na kvalitnější a delší život dává lidem se selhávajícím srdcem nová technologie brněnských vědců. Umožní totiž sestavit léčbu na míru každému pacientovi. „Novinka určí s přesností na jednotky milisekund vzájemné zpoždění srdečních komor,“ uvedla za odborníky Lenka Rudišová.
Plzeň – Když mu lékaři potvrdili neúprosnou diagnózu, amyotrofickou laterální sklerózu, honily se mu hlavou všelijaké myšlenky. „Zjistíte, že na takovou nemoc vlastně neexistují léky. Nevíte, jak tu budete dlouho. Je to všechno takové zvláštní,“ říká třiačtyřicetiletý brankář házené Zdeněk Hejduk.
Brno - Představoval se lidem jako právník Ladislav Kellner, bratr podnikatele Petra Kellnera, a nabízel jim pomoc. Nyní hrozí Ladislavu Navrkalovi až desetiletý pobyt ve vězení za podvod a poškození cizích práv. Případ v úterý projednával brněnský krajský soud.
Strakonice - PREVENT 99 z.ú., největší poskytovatel adiktologických služeb v Jihočeském kraji, založil v roce 2012 tradici triatlonového amatérského závodu Železný adiktolog. Po pěti ročnících letos poprvé spojil síly s dalšími adiktologickými organizacemi - Psychiatrickou léčebnou Červený Dvůr, Magdalénou, o.p.s., ADVAITOU, z.ú a SANANIMEM z.ú. Hlavním pořadatelem akce se stala Psychiatrická léčebna Červený Dvůr, jejíž zámecký park se stal dějištěm celého závodu.
Nejzásadnější je podle nové vedoucí odboru protidrogové politiky úřadu vlády Jarmily Vedralové pustit se do práce na nové protidrogové strategii do roku 2027. Koncepční dokument, kterým se řídí i financování, musí vláda schválit do konce roku. Ostatní kroky bude Vedralová komentovat, až se více seznámí s chodem úřadu, řekla dnes v rozhovoru s ČTK.
Třebíč - S cystickou fibrózou se pětiletý Tomášek z Třebíče potýká od narození. Naděje na vyléčení zatím není, léčba je pouze podpůrná. „Tomáškova nemoc postihuje především dýchací cesty, plíce a trávicí soustavu. Trápí ho časté infekce a několikrát do roka mu lékaři musí předepsat antibiotika. Bakterie, které se vyskytují ve stojaté vodě, domácích odpadech nebo mokré hlíně jsou pro něj nebezpečné,“ popisuje maminka Markéta.
Obyčejná chemoterapie nezabrala. Miloslava Hošková sice tuto drastickou metodu podstupovala celých osm měsíců, výsledkem ale byly jen nevolnosti. Rakovina z plic nezmizela.
Léčbu nádoru štítné žlázy u těhotných lze podle lékařů odsunout až do doby po porodu bez zhoršení úspěšnosti léčby. Prokázala to mezinárodní studie s účastí českých lékařů z Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole i dvaadvaceti českých pacientek. Fakulta dnes o tom informovala v tiskové zprávě.
Příbram - Velký úspěch zaznamenalo Oční oddělení Oblastní nemocnice v Příbrami. Získalo status aplikačního centra pro léčbu onemocnění zadní části oka, což je pro pacienty skvělá zpráva. Především pacienti s onemocněním sítnice tak v drtivé většině případů nebudou muset kvůli léčbě do pražských očních klinik.
Eva Dokoupilová se se celý život věnuje léčbě v oboru revmatologie. Původně pracovala v Uherskohradišťské nemocnici, ale v roce 2003 se osamostatnila a o tři roky později vybudovala v metropoli Slovácka centrum Medical Plus, kde čtveřice lékařů zvládne až dvacet tisíc prohlídek pacientů ročně.
/INFOGRAFIKA/ Češi doplácejí na svou lenost a obezitu: každoročně spolykají druhé největší množství pilulek na cukrovku na světě. Tedy chorobu, kterou si vypěstovali svým nezdravým životním stylem. Předběhnout je dokázalo jen Finsko.