Hluboká nad Vltavou – Je jim patnáct let, ale zachovaly se přímo hrdinsky. Patnáctileté Nicole Hálová a Gina Maria Guffanti z Hluboké nad Vltavou poskytly první pomoc muži, který spadl z kola a zlomil si stehenní kost. Zavolaly mu sanitku a do jejího příjezdu se o zraněného staraly.
Kroměříž – Úřadující šéf českého kabinetu navštíví počátkem příštího týdne Kroměříž. Premiér Bohuslav Sobotka přijede v úterý 26. dubna na návštěvu Kroměřížské nemocnice, kde se setká s vedením tohoto zařízení i ostatních nemocnic spadajících pod krajský úřad.
Praha /INFOGRAFIKA/ – Přesně osm vteřin trvalo oficiální vysvětlení, proč slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) leží už týden v nemocnici v době, kdy jeho novou vládu čeká hlasování o důvěře.
Brno /ANKETA/ – I dvouleté čekání na zákrok a tisíce odpracovaných hodin navíc. Kromě úbytku lékařů se nemocnice v poslední době potýkají i s tím, že mají nespokojené pacienty, kterým se leckdy při čekání na operaci přitíží, a přepracované lékaře. Podle některých nemocnic je současná situace brněnského zdravotnictví neudržitelná.
Vážení lékaři slavných, máte to těžké: neustále balancujete mezi lékařským tajemstvím a právem veřejnosti vědět, jak na tom panovník je. Jenže ať sdělíte světu o svých VIP- pacientech cokoliv, lidi stejně nevěří, že jim říkáte (celou) pravdu. Takže dohadům a fámám nezabráníte.
Praha - Ukázky triků s frisbee, jazzové hudební vystoupení Honzy Roušara a jeho kapely či tematická výstava fotografií krve pod mikroskopem čeká Pražany v pondělí 25. dubna na podestě Národního divadla. Dospělí i děti si také budou moci nechat nakreslit obrázek od profesionální malířky. Setkání má pomoci lidem trpícím hemofilií a upozornit na problémy spojené s jejich nemocí.
Karlovarský kraj - Diagnostikovaná rakovina každého pacienta spolehlivě rozhodí a svět se mu zhroutí před očima. Podle lékaře Romana Šmuclera ale není třeba se okamžitě loučit se životem.
Ústí nad Orlicí – Jak už Orlický deník informoval, krize v Orlickoústecké nemocnici pominula. Vedení spojených nemocnic Pardubického kraje zažehnalo hrozbu omezení nočních služeb na oddělení ARO Orlickoústecké nemocnice.
Brno, jižní Morava – Svědění v očích, nose a na průduškách. Pacient kýchá, lechtá ho na patře, astma se zhoršuje. V takovém stavu nyní do ordinací brněnských lékařů chodí desítky lidí trpících alergií.
Moskva - Ruský opoziční aktivista Sergej Mochnatkin, který si právě odpykává trest za napadení policejního důstojníka, čelí novému obvinění: prý zbil dozorce. Uvedl to dnes zpravodajský server Newsru.com. Připomněl, že před několika dny advokáti dvaašedesátiletého opozičníka oznámili, že jejich klienta dozorci zbili a při tom mu vážně zranili páteř.
Jižní Čechy – Bezmála pět stovek Jihočechů se už podle čerstvých údajů epidemiologů muselo léčit s příušnicemi. Nákaza se na jihu Čech již od loňského podzimu šíří zejména mezi středoškoláky a vysokoškoláky a pravděpodobně se jen tak nezastaví.
Bratislava – Slovenský premiér Robert Fico dnes prodělal v bratislavském kardiologickém centru operaci, je ve stabilizovaném stavu. Novinářům to dnes bez bližších podrobností řekli zástupci Národního ústavu srdečních a cévních chorob, ve kterém byl Fico minulý týden hospitalizován.
Počty vážných pneumokokových onemocnění loni v Česku opět stouply. Hygienici zaznamenali 409 invazivních onemocnění způsobených bakterií pneumokoka. Oproti roku 2014 je to nárůst o víc než čtvrtinu, sdělil dnes novinářům vědecký sekretář České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek. Připomněl, že proti infekci chrání očkování, doporučeno je hlavně dětem a seniorům.
Los Angeles – Legendární americký zpěvák Prince, který ve čtvrtek náhle zemřel ve věku 57 let, se šest dnů před smrtí léčil z předávkování opiáty. Uvedl to americký server TMZ, který se specializuje na aktuality o celebritách a jako první o hudebníkově úmrtí ve čtvrtek informoval.
Žďár nad Sázavou - Od začátku července bude lékařská pohotovost ve žďárské poliklinice fungovat jenom o víkendech a svátcích. V pracovní dny služba skončí. Rozhodli o tom žďárští radní.
Broumov - Tak na tuhle historku rodina z Broumova nikdy nezapomene. Ztratil se jí jejich devítiletý syn a na nohou kvůli tomu bylo večer celé město. Do pátrání po pohřešovaném chlapci se zapojili i policisté a hledali ho po celém Broumově i v okolí.
Kvůli podnapilému čtrnáctiletému chlapci měli práci frýdecko-místečtí strážníci. Klučina se v podnapilém stavu válel po zemi u břehu řeky Ostravice. Ztotožnit mladíka se hlídce podařilo s pomocí jeho kamaráda, který byl rovněž na místě.
Minneapolis – Ve věku 57 let dnes zemřel americký zpěvák a multiinstrumentalista Prince. Podle agentury AP o tom informovala jeho mediální zástupkyně. Extravagantní hvězda 80. a 90. let byla nalezena ve svém domě na předměstí Minneapolis. Podle médií byl Prince nucen přerušit turné kvůli chřipce. Z té se však vyléčil a ještě minulý týden koncertoval.
Strakonice - Zubní pohotovost ošetří pacienty v nezbytně nutném případě. O tomto víkendu ji bude zajišťovat vždy od 8 do 11 hodin MUDr. Stulíková, Radomyšlská 336, Strakonice.
Stockholm – Syn, který se v úterý večer narodil švédskému princi Carlu Philipovi a princezně Sofii, ponese jméno Alexander. Oznámil to dnes švédský královský palác.
Chrášťovice – Malé letadlo Cessna 150 se ve středu odpoledne zřítilo u Chrášťovic na Strakonicku, což je cca 15 kilometrů východně od Horažďovic. V jeho troskách zemřel 25letý pilot.
Vintířov - Bezdomovec zemřel při požáru, který vznikl v topném kanálu v okrajové části Vintířova. Událost nahlásila záchranářům žena, která muži bez domova pomáhala.
Přerov – Zraněním cestujících osobního vozu skončila nehoda, která zablokovala ve středu odpoledne provoz na elektrárenském mostě v Přerově. Devětadvacetiletý řidič nákladního vozidla DAF nedodržel bezpečnou vzdálenost za osobním vozem Audi a narazil do něj.
Žďársko – Pojistný podvod nevyšel florbalistce z Prahy, které měl k penězům pomoci lékař ze Žďárska. Pětadvacetiletá vrcholová sportovkyně simulovala úraz nohy, který se jí měl stát předloni v prosinci při jednom ze sportovních utkání v Praze. Po něm však prokazatelně hrála další zápasy. Fiktivní léčba se měla uskutečnit v soukromé ambulanci u sedmačtyřicetiletého lékaře na Žďársku. Pojišťovna měla vyplatit až 190 tisíc korun.
České Budějovice – Bezmála pět stovek Jihočechů se už podle čerstvých údajů epidemiologů muselo léčit s příušnicemi. Nákaza se na jihu Čech již od loňského podzimu šíří zejména mezi středoškoláky a vysokoškoláky a pravděpodobně se jen tak nezastaví.
Uherské Hradiště – Jediní v celém Zlínském kraji. Takovou vymožeností se od těchto dnů může pochlubit Uherskohradišťská nemocnice (UHN). Ta totiž po několikaměsíčním intenzivním úsilí získala certifikát, který potvrzuje, že nemocnice patří mezi kvalitní a zároveň bezpečná zdravotnická zařízení v České republice.
Praha /INFOGRAFIKA/ – „Maso nerozkoušu, zelenina je na mě tvrdá – stejně na to ani nemám chuť. Jsem starej a už nepotřebuju tolik jíst." To je jeden z nejčastějších omylů, kterého se senioři dopouštějí. Právě oni na rozdíl od mladší populace trpí nejčastěji nedostatkem některých živin a s přibývajícími lety u nich roste riziko podvýživy.
Praha – Elektronické recepty a elektronické neschopenky, podíl praktických lékařů na reformě psychiatrie a zvýšení jejich pravomocí jsou tématem Jarní interaktivní konference Společnosti všeobecného lékařství. Od pátku do neděle se na ní v Praze sejdou praktičtí lékaři z celé republiky. Zabývat se budou také diagnostikou viru zika a epidemiologickými riziky souvisejícími s migrací.
Na internetu se objevil názor, že by právě mamograf, odhalující rakovinu prsu, mohl svým zářením rakovinu naopak způsobovat. Podle některých odborníků není mamograf v odhalení rakoviny úplně stoprocentní, ale jeho pozitiva stále převažují nad negativy.
Počet lidí, kteří dožívají místo nemocnice v domácím prostředí, se díky mobilní hospicové péči na jižní Moravě zvyšuje. Dotaci na ni letos kraj navýší o tři miliony.
Staryje Boboviči – „Vykašlali se na nás. Už nemáme lékaře, ani nemocnice, brzy nebudou ani léky," lamentuje sedmdesátiletá Anna Vendarenková. Dělá si starosti kvůli tomu, že ruský stát po 30 letech od výbuchu v jaderné elektrárně Černobyl končí s dotacemi obětem radiace, napsala agentura AFP.
Praha – Lékařské odbory chystají na září či říjen protestní akci, kterou chtějí upozornit na nedostatek lékařů a podmínky v nemocnicích. Po celý měsíc chtějí přesně dodržovat domácí i evropské předpisy o přesčasech, stanovený počet hodin nepřekročí. Dohodl se na tom dnes sněm Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů (LOK-SČL). Novinářům to řekl předák Martin Engel. Podle něj české zdravotnictví nyní funguje jen díky nadměrné přesčasové práci.
Praha - Šokujícím způsobem reagoval na žádost o předložení jízdenky při přepravní kontrole 16letý mladík, kvůli jehož řádění si revizoři dopravního podniku přivolali do stanice metra Náměstí Republiky na pomoc městské strážníky. Jednoho z revizorů mladík napadl; hned několikrát ho praštil pěstí do hrudníku. A jakmile se objevili strážníci, zuřivec svou agresivitu směřoval i vůči nim.
Praha - Staronovým šéfem vlivných lékařských odborů se dnes stal Martin Engel. Neměl protikandidáta. V předsednictvu Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů (LOK-SČL) zůstává dál i prezident lékařské komory Milan Kubek. Do vedení je dnes na svém sněmu v Praze znovu zvolili odboráři. Dorazilo 85 delegátů. LOK-SČL má přes 4200 členů, což představuje téměř třetinu nemocničních lékařů.
Hradec Králové - Bouřlivou dohru mělo úterní východočeské fotbalové derby mezi Hradcem Králové a Pardubicemi. Zatímco smutní domácí hráči mířili do kabiny, ti hostující sledovali, jak těžkooděnci krotí rozvášněné hradecké fandy.
Víceměřice – Jak si správně umýt ruce a jak se vyhnout nemocem, to se v úterý dopoledne dozvěděly děti v mateřské školce ve Víceměřicích. Do mateřinky totiž přijely zdravotní sestry z dětského oddělení prostějovské nemocnice, spolu s pohádkovou kapkou vody, která je naučila správnému postupu při hygieně rukou.
Ústí nad Orlicí – Krize v Orlickoústecké nemocnici je zažehnána. Ve středu dospěli k dohodě lékaři, vedení Nemocnice Pardubického kraje a hejtman. Provoz anesteziologicko – resuscitačního oddělení není ohrožen. Lékaři ARO ale vedení vyslali jasný signál, že jim dochází trpělivost.
Zdravotnické záchranné službě chybí zhruba 400 lékařů, aby stávající nebyli zatíženi nadměrnými přesčasy. Stejně jako nemocnice zajišťuje záchranná služba provoz jen díky porušování zákoníku práce, řekl dnes novinářům prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek. Třetinu služeb, někde až polovinu, zajišťují externí lékaři z nemocnic či praktičtí lékaři, doplnil předseda Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR Marek Slabý.
Janov/Gajer - Pořádně pomačkané plechy, nejspíš menší šok a také mnohatisícová škoda. To je rezultát včerejší dopravní nehody mezi Janovem a Gajerem, která neměla vážnější následky.