Platit u lékaře za nadstandardní služby? V současné době to lze v ojedinělých případech. Poslanci navrhují, aby lidé, kteří ekonomicky náročnější variantu zvolí, nemuseli už platit celou částku, ale jen rozdíl mezi tím, co hradí pojišťovna a co je navíc. K tématu se vyjadřovali i respondenti velké ankety Vizita Deník.cz. Každý desátý už nadstandardních služeb využil.
/VIDEO, FOTO/ Těžké popáleniny na hlavě, rukou, nohou i trupu utrpěl koncem letošního února jedenáctiletý Antonín na odlehlé chatě v Ivančicích na Brněnsku. Při rozsáhlém požáru obtížně přístupné chatky tam plameny zasáhly mimo jiné právě chlapce, který byl popálený na více než polovině těla. Lékařům z bohunické fakultní nemocnice se Antonína povedlo zachránit a nyní je téměř připravený na propuštění z nemocnice.
Problémy s dětskou pohotovostí v Nemocnici Jihlava přestávají být únosné. Jedním z hlavních problémů je zneužívání pohotovostní služby pacienty, kteří mohou počkat do dalšího dne na svého praktického dětského lékaře. Od covidu se počet dětských pacientů na pohotovosti zdesetinásobil.
Chirurgické oddělení Rokycanské nemocnice přichází s novinkami v operativní léčbě břišních kýl nebo při řešení defektů břišní stěny třeba právě v souvislosti s dřívější operací kýly. Nově nabízí v Čechách zatím nepříliš rozšířenou metodu eTEP, která je velmi šetrná, a přitom velmi odolná a vhodná pro těžce pracující, sportovce i obézní. Za novinkami stojí lékař s bohatými zkušenostmi a 14letou praxí v plzeňské fakultní nemocnici Petr Kofroň.
Dětský spánek je klíčový pro zdravý vývoj, psychickou pohodu i školní úspěchy. Množství spánku přímo ovlivňuje vývoj i velikost mozku dětí. Potřeba spánku pak závisí především na věku. Například novorozenci a kojenci by měli prospat dvě třetiny dne. Bohužel až třetina dětí a většina dospívajících spí méně, než by měli. Jaký je ideální spánkový režim podle věku a jak zajistit, aby vaše dítě spalo dostatečně?
Radní Karlovarského kraje schválili motivační příspěvky na podporu specializačního vzdělávání akreditovaným zdravotnickým zařízením v Sokolově a v Mariánských Lázních. Do péče o pacienty se tak zapojí po ukončení atestace v regionech trpících nedostatkem lékařů dva praktici. Noví lékaři bude minimálně dva roky pracovat jako praktičtí v našem regionu, a to v rozsahu nejméně 30 hodin týdně. Je na nich, zdali nastoupí do již existující ordinace, nebo si otevřou vlastní praxi.
Nesnesitelné svědění a vyrážka provázejí toto onemocnění, které se šíří v Olomouckém kraji nejvíce hned po Ostravě. Jen od počátku roku zaznamenali lékaři 331 případů svrabu. Ve skutečnosti je ale nakažených mnohem více, jedná se o ty osoby, které jsou podchyceny ve zdravotnických statistikách. Řada lidí se navíc stydí přijít s vyrážkou do ordinace. Svrab je ovšem vysoce infekční nákazou a ukazuje se, že účinnost léku první volby začíná slábnout.
Lidé se snadněji dostanou k lázním a lékařům se uleví. Ministerští úředníci totiž připravili novelizaci vyhlášky, díky které nebudou muset všichni zájemci o lázně nad čtyřicet let povinně podstupovat vyšetření EKG. Lidem nad sedmdesát či těm s více chorobami zase bude pro přiznání lázní stačit stanovisko ošetřujícího lékaře. Nebudou už povinně potřebovat též glejt internisty či geriatra.
Muž z Prahy si udělal v Třebízského ulici oslavu, rušil noční klid. Na Mírovém náměstí budil veřejné pohoršení znečištěný opilý muž. Žena měla obavu o život své babičky, policisté ji našli v bytě bez známek života. Tyto i další ze svých výjezdů z uplynulého týdne sdíleli písečtí strážníci.
Těžko byste široko daleko hledali místo, kde se udělalo proti riziku šíření žloutenky víc než v ZŠ a MŠ Větřní. Ve městě se objevila nákaza akutní virovou hepatitidou typu A minulý týden. Epidemiologové napočítali k 9. dubnu celkem 14 potvrzených případů z Českokrumlovska, další dva z Prachaticka, nemoc se nevyhnula se ani třem školákům. A právě větřínská základka udělala ve spolupráci s hygieniky a praktickými lékaři maximum pro to, aby se nemoc nemohla dál šířit.
Nedostatek lékařů v Česku přetrvává. Jinak tomu není ani na Žďársku. Kraj Vysočina se problém snaží řešit také studijním stipendiem pro mediky. Od roku 2022 na tyto stipendia dosáhlo hned pět budoucích zubařů, kteří nyní v regionu ordinují.
Oldřich Vastl, špičkový ortoped a vedoucí lékař ortopedie jednodenní péče MedeorClinics v Nemocnici Ostrov – Penta Hospitals, který působí také jako lékař VK ČEZ Karlovarsko, extraligového volejbalového klubu, si splnil svůj velký sen.
Čestné občanství města Karlovy Vary získá letos lékař Josef Dvořák. Cenu města obdrží František Potužák, který dlouhá léta působí ve sportu. Na jednání 8. dubna o tom rozhodli zastupitelé města. Čestné občanství a Cena města se předává obvykle při zahájení lázeňské sezony, město je uděluje obvykle vždy jedné osobnosti, která se zasloužila o rozvoj nebo propagaci města.
V Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem dnes lékaři operovali třináctileté pacientce předloktí s využitím plastové šablony vyrobené v Izraeli. Model špatně srostlého předloktí po zlomenině předtím vytiskli na 3D tiskárně a operaci simulovali pomocí virtuální reality (VR). Šablonu z Izraele, která drží při operaci kost, použili chirurgové poprvé.
/FOTO/ V pořadí už 321. přednáškový večer Spolku lékařů v Novém Městě na Moravě České lékařské společnosti J. E. Purkyně připravila novoměstská nemocnice. „Není to určeno pouze lékařům, ale všem kolegům – lékařům i nelékařům a také vedení nemocnice,“ řekl v úvodu MUDr. Dušan Mach, primář oddělení ARO, který hned vzápětí popsal přítomným vznik i sto šedesátiletou historii České lékařské společnosti J. E. Purkyně.
O své malé pacienty pečuje lékař František Barták už neuvěřitelných 54 let. Přičemž na tachovské poliklinice pracuje již od roku 1975. Deník se ho při jednom ze setkání optal, co ho zavedlo právě na Tachovsko, jak vnímá současnou dobu pohledem lékaře a jak se liší dětští pacienti tohoto století oproti tomu minulému.
Začátkem dubna odstartoval velký zdravotnický speciál Deníku. V datovém seriálu o výsledcích ankety Vizita Deník.cz se datová redakce zaměřila na to, jak jsou čtenáři se zdravotnictvím spokojeni, zda chodí na preventivní prohlídky nebo zda využívají screeningové programy.
Oranžová tsunami. Tento výraz se vžil pro drtivé vítězství sociální demokracie v roce 2008, kdy hlavním volebním tématem byl odpor vůči později zrušenému třicetikorunovému poplatku za návštěvu u lékaře. Podle velké ankety Vizita Deník.cz o něj lidé nestojí ani dnes. Lékaři ale vedou debaty, zda stačí devadesát korun za pohotovost, část lidí tam totiž chodí s neakutními problémy. Pro zvýšení jsou internisté sloužící na urgentním příjmu v nemocnicích. Jiní doktoři upozorňují na možná úskalí.
Rakovina plic se v hledáčku mnohých ocitla poté, co jí po statečném boji podlehla devětadvacetiletá zpěvačka Anna Slováčková. Zhoubný nádor se jí nejprve objevil na prsu a později právě na plicích. Lidi inspirovala k prevenci i k tomu, aby se v jakékoli situaci nevzdávali. Podle lékařů je důležité, v kterém stádiu rakovinu plic u nemocného objeví a začnou léčit. Deník přináší odpovědi na nejčastější otázky.
Ve Žluticích na výjezdním jednání krajské rady se jednalo o nedostatku lékařů v městečku. Na stole se tak ocitly možné scénáře, jak svízelnou situaci vyřešit a místním lidem dostupnost zdravotní péče zajistit.
Data Národního výzkumu užívání tabáku a alkoholu v České republice (NAUTA) ukazují jasný trend. Čím dál víc kuřáků přesouvá svoji nikotinovou vášeň od klasických cigaret k elektronickým náhražkám. Nová studie ukazuje, že největší podíl uživatelů elektronických cigaret je ve věkové kategorii od patnácti do čtyřiadvaceti let. Ten se v porovnání s rokem 2022 zvýšil o 5 procent. Je e-cigareta řešením závislosti na nikotinu?
Její nespravedlivý osud těžce zasáhl celou Českou republiku. O to důležitější je připomínat si i její poselství, které zachraňuje životy. Devětadvacetiletá zpěvačka Anna Slováčková v neděli podlehla zhoubnému onemocnění, které se jí nejprve objevilo na prsu a později na plicích. Po celou dobu, kdy s ním statečně bojovala, dodávala sílu dalším. A šířila osvětu. Nemoc se totiž nevyhýbá ani mladým. Ženy kupříkladu vyzývala k samovyšetření prsou, preventivním prohlídkám, nepodceňování i zdánlivě malých problémů a včasné návštěvě lékaře. Přinášíme odpovědi na nejčastější otázky.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Zatímco se Česko vzpamatovává ze smrti zpěvačky a herečky Anny Slováčkové, jež podlehla rakovině, lékaři v Kyjově na Hodonínsku pracují na tom, aby další pacienti měli co největší šanci této zákeřné nemoci odolat. Cílem je zjištění dostupnosti moderní diagnostiky a léčby na Hodonínsku. V pondělí se kvůli tomu v kyjovské nemocnici sešli odborníci z Česka i zahraničí.
Epilepsie, která nereaguje na běžnou léčbu, může výrazně omezit život dětí i jejich rodin. V motolské nemocnici však nabízejí naději v podobě epileptochirurgických operací, které umožňují dětem návrat k normálnímu životu: bez záchvatů – a třeba i bez léků. Tyto zákroky nejen zlepšují kvalitu života, ale také umožňují dětem vrátit se třeba i k cestování, a dokonce ke sportu.
Lidé v lékárnách občas nemohou sehnat některé volně prodejné léky i ty, které jsou na lékařský předpis. Podle odborníků je však situace lepší než před dvěma či třemi lety, kdy hojně chyběla některá antibiotika či přípravky na horečky dětí. Lékárníci navíc mají páky, jak důležité léky zajistit. Náhradu za lék na předpis mohou zvolit jen oni a lékaři.
Blíží se prosluněná část roku a s ní i hlavní lázeňská sezona. V Česku mohou lidé navštívit desítky lázní a využít přírodní léčbu. Při mnoha zdravotních potížích mají dokonce nárok na úhradu ze zdravotního pojištění. Odborníci doporučují, aby se lidé sami svých praktických lékařů nebo specialistů na tuto možnost ptali. Tedy byli aktivní. Podle nedávného průzkumu tak totiž mnozí nečiní, byť vědí, že lázně pomáhají.
Nemocnice v Prostějově pracuje na stabilizaci týmu lékařů. Konkrétně se personální problémy týkají dětského oddělení. Fámy kolující Prostějovem nastiňují dokonce možné uzavření tohoto oddělení. Vedení nemocnice ale tyto informace vyvrací.
Visel někdy váš život na vlásku? Dostali jste díky skvělé lékařské péči druhou šanci? Nebo někdo z vašich nejbližších? Natočte svým lékařům a sestrám vzkaz a poděkujte jim za jejich práci.
/FOTO, VIDEO/ Mostecká nemocnice, která letos slaví 50 let od otevření svého areálu na okraji města, má kromě moderního vybavení řadu pozoruhodných zákoutí, kam se běžný návštěvník nedostane. Ještě teď tam na vás dýchne atmosféra roku 1975. Vedení nemocnice se rozhodlo, že část tohoto historického zázemí na počest kulatého výročí ukáže novinářům, aby je mohli zprostředkovat veřejnosti.
V Hodoníně se snaží zmírnit trable s nedostatkem některých lékařů a psychologů. Za příchod do města a vybudování nové ordinace jim nabízí dotaci až jeden milion korun. Musí však mít více než polovinu pacientů s trvalým pobytem v Hodoníně. Deník přináší také konkrétní případ místní rodiny, která se snažila najít psychologickou pomoc pro své dítě.
Oblíbená foodblogerka Marika z Kitchen Story bojuje už více než rok s rakovinou prsu. Podstoupila chemoterapie i odstranění obou prsů, ale rakovina se i přesto rozšířila natolik, že jí už čeští lékaři nedokáží pomoci. Naději nabízí nákladná léčba na klinice v Mexiku. Díky sbírce, kterou podpořilo už 11 tisíc lidí, na ni vybrala 4 miliony korun za jedinou noc. Peníze od dárců umožní Marice podstoupit léčbu, která dává naději i tam, kde tradiční terapie selhaly.
Oční oddělení prostějovské nemocnice od dubna výrazně posílí dostupnost péče pro dětské pacienty. Poradna pro děti s vadami zraku, šilháním a tupozrakostí bude nově v provozu nejen ve čtvrtek, ale i v pondělí. Výrazně se tak sníží čekací doba na ošetření.
Zaplaťte, nebo si najděte jiného doktora. Někteří čeští zubaři, gynekologové, praktici, neurologové a lékaři dalších specializací požadují od svých pacientů poplatky za registraci ve svých ordinacích. Podmiňovat zdravotní péči takovým poplatkem, který se pohybuje v řádech stokorun či tisícovky, je přitom v Česku nezákonné. Vláda navrhuje přitvrdit, část lékařů to považuje za populismus. Na registrační poplatky se zaměřil první díl nového projektu Vizita Deník.cz.
/VIDEO/ Soud o pravost závěti po majiteli holdingu Karsit se blíží do finále. Zbývá už jen vyslechnout klíčové znalce v oboru písmoznalectví. Jejich výslech je naplánovaný za dva týdny. V úterý vypovídali před Krajským soudem v Hradci Králové další svědci. Od lékaře až po bývalé i současné zaměstnance Karsitu.
Video zaznamenané pacientkou v ordinaci gynekoložky ze středočeských Líbeznic, která ji vulgárními výrazy vyzývala k opuštění ordinace, oblétlo Českou republiku. Opět otevřelo otázku, co v případě neetického chování lékařů může dělat Česká lékařská komora. Její orgány vždy posuzují okolnosti a závažnost jednání. „Tresty, které lze uložit, jsou dané zákonem. A jsou čtyři. Důtka, pokuty do 30 tisíc, podmíněné nebo úplné vyloučení z lékařské komory,“ říká v rozhovoru pro Deník lékař a mluvčí České lékařské komory Michal Sojka.
Psal se rok 1995, když se v českobudějovické nemocnici uskutečnila první úspěšná replantace palce ruky po amputačním poranění. Šlo o první operaci tohoto druhu nejen v nemocnici, ale v celém Jihočeském kraji. V té době zvládala tyto vysoce specializované výkony pouze dvě pracoviště v republice – v Praze a Brně.
Oční oddělení Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice se stalo prvním pracovištěm v Evropě, které vyzkoušelo nejnovější verzi revolučního chirurgického mikroskopu Beyeonics One® řízeného pohybem hlavy – nově vybaveného infračerveným světlem. Tato technologie zajišťuje vyšší přesnost zákroků, lepší vizualizaci jednotlivých vrstev oka a zároveň významně šetří zrak pacientů.
Cena přestavby pavilonu Psychiatrické nemocnice v Jihlavě se zvýší o 6,7 milionu korun kvůli pracím navíc. Termín dokončení, plánované na listopad příštího roku ale dodatečné práce neovlivní. Přestavba má mimo jiné zvýšit počet lůžek akutní péče. Původní náklady byly asi 136 milionů korun.
Karlovarský kraj dlouhodobě podporuje lékaře a zdravotnický personál, aby pomohl zajistit dostupnost zdravotní péče v regionu. Jedním z opatření je i motivační program pro lékaře primární péče nad 65 let, kteří navzdory dosaženému věku zůstávají v praxi.
Debaty o bezpečnosti očkování proti covidu nabraly nový impuls po podání trestního oznámení skupinkou lékařů a dalších občanů. Ti tvrdí, že vakcíny by mohly způsobit vážné zdravotní komplikace, jak podle nich naznačují poznatky ze zahraničí, a žádají prošetření jejich obsahu. Státní ústav pro kontrolu léčiv nicméně Deníku již v minulosti sdělil, že vakcíny kontrolou procházejí – přičemž jsou v pořádku a bezpečné.
Nedostatek praktických lékařů, zvláště dětských, se stává stále palčivějším problémem. Předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů Alena Šebková doporučuje rodičům při hledání pediatra aktivní přístup: obvolávat ordinace. Řešením by mohlo být přesměrování mladých lékařů z nemocnic do ordinací – pokud budou chtít – a zavedení takzvaných týmových praxí, které by zlepšily pracovní podmínky (aby chtěli) a zlepšily dostupnost péče o pacienty.
Legendární argentinský fotbalista Diego Maradona byl před úmrtím v roce 2020 minimálně dvanáct hodin v agonii. Uvedl to Carlos Cassinelli, jeden z forenzních expertů zodpovědných za jeho pitvu. U soudu ve čtvrtek dodal, že "jakýkoli lékař" by měl rozpoznat symptomy už o několik dnů dříve.
V dávných dobách bývalo zatmění Slunce jevem, který našim předkům naháněl hrůzu a vyvolával v nich zděšení. Dnes jej lidé sledují se zájmem a už se těší na sobotu 29. března, kdy má nastat i v Česku. Astronomové však varují, že pozorovat zatmění Slunce bez speciálních brýlí či jiných ochranných pomůcek by mohlo vést k vážnému poškození zraku. Někomu to možná přijde k nevíře, ale lékaři takových případů už zdokumentovali celou řadu.
Pardubické hejtmanství spouští nový dotační program, kterým chce nalákat lékaře a zubaře do polského příhraničí, kde nejvíce chybí. Nabídne až 900 tisíc korun těm, kteří si zde otevřou ordinaci. Půl milionu dostanou první rok, po sto tisících případně další roky. Dotace kraj nabízí ve vybraných oblastech obcí s rozšířenou působností (ORP). Pro praktické lékaře pro dospělé nebo děti to jsou na Orlickoústecku Česká Třebová, Králíky a Lanškroun, pro zubaře Králíky, Lanškroun, Ústí nad Orlicí a Žamberk. To jsou oblasti, kde se lékařů a zubařů nejvíce nedostává.
Pardubický kraj spouští dotační program zaměřený na posílení primární péče, který má přilákat nové praktické lékaře a zubaře. Zdravotníci, kteří se rozhodnou otevřít ordinaci v regionu, mohou získat podporu až 900 tisíc korun. Tento krok má za cíl zlepšit dostupnost zdravotní péče pro obyvatele kraje.
Poruchy jater jsou pro lidský organismus velmi nebezpečné, protože tento orgán plní v těle mnoho důležitých funkcí. Mezi problémy, které brání našim játrům v jejich správném fungování, patří například ztučnění jater, nazývané též steatóza. Pokud se rozvine, může vést až k obávané cirhóze jater. Když je však ztučnění jater odhaleno včas, správná léčba může celý proces zvrátit.
Tři z pěti lidí hledají v případě zdravotních obtíží rady o svém zdravotním stavu nejdříve na internetu. Vyplývá to z průběžných dat velké ankety projektu Vizita Deníku. Jakou zkušenost máte vy? Do konce března máte možnost zapojit se do průzkumu a soutěžit o víkendový wellness pobyt.
/FOTOGALERIE/ Web nové městské polikliniky v Neratovicích je na světě. Nabízí přehled lékařů, kteří tam působí nebo v příštích dnech, týdnech a měsících začnou, kontakty i ordinační hodiny. Poslední aktuality? Na místě už se zabydlel gynekolog a v původních ordinacích právě balí dvě praktické lékařky, které pacienti najdou v Urxově na začátku příštího týdne. Další doktoři se stěhují postupně až do začátku června.
Pardubický kraj spouští dotační program zaměřený na posílení primární péče, který má přilákat nové praktické lékaře a zubaře. Zdravotníci, kteří se rozhodnou otevřít ordinaci v regionu, mohou získat podporu až 900 tisíc korun. Tento krok má za cíl zlepšit dostupnost zdravotní péče pro obyvatele kraje.
Zlínský kraj podpoří další čtyři pracoviště praktických lékařů, kteří zaučují své začínající kolegy. Mezi tato takzvaná rezidenční místa rozdělí 910 tisíc korun, sdělila dnes ČTK mluvčí hejtmanství Soňa Ličková. Kraj podpoří také mladé lékaře a lékařky, kteří na těchto místech budou získávat praxi, a to celkovou částkou 1,52 milionu korun.