Kdo odkládá bolavý zub v naději, že ´to přejde´, může si zadělávat na malér. Pokud totiž nezajde k lékaři v pracovní dny, o víkendu má na Kroměřížsku k dispozici jen jedno pracoviště pohotovosti, kde slouží stomatolog. Je v areálu nemocnice v Kroměříži.
Pacienta přepadne akutní bolest zubů, jeho registrující zubař má ale dovolenou. Nejen v podobných případech může Brňanům i dalším obyvatelům jihu Moravy pomoct stomatologická pohotovost. V Brně a na Brněnsku však funguje pouze jediná. S náhlými zubními potížemi vyrážejí pacienti na zubařskou pohotovost do brněnské Úrazové nemocnice.
Deník v rámci svého dlouhodobého tématu Vizita mapuje také situaci na zubních pohotovostech. Na Třebíčsku se situace za poslední roky značně změnila. Co je příčinou toho, že na pohotovost míří mnohem více lidí než dříve? A co tato změna znamená pro lékaře a pacienty?
Co dělat, když rozbolí zuby a žádný lék či rady našich babiček a prababiček nezabírají. Pokud je to o víkendu či o svátcích, je řešením zubní pohotovost. Ve všední dny odpoledne musejí pacienti do sousedních okresů. Deník v rámci dlouhodobého projektu Vizita mapuje situaci na zubních pohotovostech jednotlivých okresů, tedy na Sokolovsku.
Bolest zubů umí pořádně znepříjemnit život a dokáže člověka zaskočit i v tu nejnevhodnější chvíli - často právě tehdy, kdy jeho zubní lékař neordinuje. V takových případech mohou lidé ze Strakonicka využít víkendovou a sváteční zubní pohotovost, která ale není v každém městě. Zajišťují ji stomatologové přímo ve svých ordinacích, a protože zubařů v regionu ubývá, střídají se s kolegy z Prachaticka. Deník v rámci dlouhodobého projektu Vizita zjišťoval, jak zubní pohotovostní služba v jednotlivých částech Jihočeského kraje funguje.
Akutní bolest zubů o víkendech nebo o svátcích? Obyvatelé Písecka se zatím musí spolehnout na pohotovostní službu v režimu, kdy se zubaři ve svých ordinacích o zajištění této péče střídají. Situaci se stomatology obecně má do budoucna zlepšit nová klinika u písecké nemocnice a chystané městské ordinace. To by mělo přinést úlevu nejen pacientům, ale i přetíženým lékařům.
Co dělat v případě, že vás náhle přepadne bolest zubů, nebo se vaše dítě zraní na skluzavce a vyžaduje rychlé ošetření čelisti? Lidé z Přerova a okolí to mají nejblíže na zubní pohotovost ve Fakultní nemocnici v Olomouci. Problém je ale v tom, že lékaři ordinují pouze v sobotu, neděli a o svátcích. Pokud pacient řeší nečekaný problém třeba v pátek večer - má smůlu.
Zuby nemají smysl pro načasování. Začnou klidně bolet v neděli nad ránem a právě v takových chvílích se ukáže, jak dostupná, nebo nedostupná je akutní zubní péče. Jedinou útěchou nakonec může být domácí „první pomoc“ v podobě cucání hřebíčku či polykání analgetik. Deník zjišťoval, kam se mohou obrátit pacienti v okrese Karviná.
Zubní pohotovost – téma, které každoročně rezonuje zejména během prázdnin. Co dělat, když se bolest zubu rozjede naplno a váš zubař je zrovna na dovolené? Kam volat, kdy opravdu jet, a kdy raději zůstat doma s brufenem? V Libereckém kraji se dnes pohotovost soustředí do Liberce, starý systém střídání zubařů podle rozpisu už dávno neplatí. O tom, jak tato změna ovlivnila dostupnost péče, kdy je návštěva pohotovosti opravdu nezbytná a jak předejít jejímu přetížení, jsme mluvili s předsedou Oblastní stomatologické komory v České Lípě Michaelem Marićem.
Lidé si stále více stěžují na svízelnou situaci okolo zubních lékařů, s čímž jsou spojené i zubní pohotovosti. Když někoho o víkendu na Domažlicku rozbolí zub, má jen dvě možnosti. Vydat se dopoledne na pohotovost v okrese, anebo jet až do Plzně, kde si ale s největší pravděpodobností vystojí několikahodinovou frontu. Zjišťovali jsme, jak to s pohotovostmi vypadá v rámci projektu Vizita Deníku.
Nezáviděníhodná situace. Bolí vás zuby, lékař je na dovolené, záskok přetížený nebo žádný. Případně to bolí tak, že už nedokážete vydržet do rána, nebo, nedejbože, do pondělka. Nezbývá, než vyrazit na pohotovost. Jak to vypadá se zubní pohotovostí na Ústecku?
Pacienti na Táborsku už nechodí s bolavým zubem do známé budovy Zubatky naproti nemocnici v Táboře. Od února tamní stomatologická komora ukončila provoz pohotovosti a nově se péče zajišťuje přímo v ordinacích jednotlivých lékařů. Důvodem jsou dlouhodobé problémy s vybavením i odměnami.
Lidé si stále více stěžují na situaci okolo zubařů, s čímž jsou spojené i zubní pohotovosti. Když někoho o víkendu na Klatovsku rozbolí zub, má jen dvě možnosti. Vydat se dopoledne na pohotovost v okrese nebo jet až do Plzně, kde si ale s největší pravděpodobností vystojí několikahodinovou frontu. Podle lékařů i lidí jsou pohotovosti vždy masakr. Zjišťovali jsme, jak to s pohotovostmi vypadá v rámci projektu Vizita Deníku.
Sehnat zubního lékaře na Prostějovsku je prakticky neřešitelný problém. Stejně tak je svízelná situace v případě, že potřebujete akutní stomatologické ošetření. Zubní pohotovost v Prostějově není, a jak to vypadá, ani v nejbližších letech nebude.
V životě to asi zažil každý. Nesnesitelná bolest a oteklá ústa. Zpropadený zub. A zrovna ve chvíli, kdy je ordinace zubaře už zavřená. Co teď? Pacienti na Blanensku mohou využít stomatologickou pohotovost, na které se zubaři střídají v průběhu roku podle rozpisu ve svých ordinacích napříč celým okresem. V provozu je vždy o víkendech a svátcích od osmi hodin ráno do jedné odpoledne. Aktuální rozpisy pohotovostních služeb jsou zveřejněné například na webových stránkách blanenské a boskovické nemocnice.
Deník v rámci dlouhodobého projektu Vizita mapuje rovněž situaci na zubních pohotovostech jednotlivých okresů, tedy i na Pelhřimovsku. Jak vypadá aktuální situace? Proč na pohotovost míří mnohem více lidí než dříve? Jak je pro občany zubní pohotovost dostupná?
V České republice žije zhruba dva a půl milionu osob s vysokým krevním tlakem. U lidí nad 55 let má vysoký tlak více než polovina z nich. Lékaři však upozorňují, že čtvrtina nemocných o svém problému vůbec neví. Vysoký krevní tlak přitom představuje hlavní riziko vzniku kardiovaskulárních chorob, zejména infarktu a mrtvice. Pokud máte vysoký tlak už několik měsíců, vaše cévy jsou vystaveny nadměrné zátěži a ztrácejí pružnost. Proto je důležité, aby lidé svůj tlak sledovali a znali jeho správné hodnoty.
/FOTO, VIDEO/ Působí v novoměstské nemocnici teprve deset let. Pod jeho vedením se ale zdejší ortopedické oddělení dostalo mezi ty nejlepší v celém Česku. Řeč je o Jaroslavu Pilném, jehož hlavní doménou je ošetření ruky a který je lékařem Martiny Sáblíkové i české biatlonové reprezentace. Pilný je dalším z oblíbených a úspěšných lékařů, které představuje Deník.cz v seriálu Galerie lékařských osobností regionů. V něm redakce zpovídá postupně na 250 lékařů z celého Česka, kteří se v různých oborech starají o naše zdraví a delší život.
Lékařka gynekologicko porodnického oddělení sokolovské nemocnice Barbora Müller nepochází z lékařské rodiny, a jejím přáním bylo sloužit u jízdní policie. Jak sama říká, rodičům se to moc nepozdávalo a tak si nakonec vybrala medicínu.
Od března minulého roku se tahle novinka testovala v britské Premier League, od nového roku v plné parádě dorazí na české trávníky, konkrétně na ty prvoligové. Ligová fotbalová asociace představila změnu v pravidlech, od které si slibuje zvýšení dynamiky hry a také omezení vlivu vnějších faktorů. Jedná se o změnu v systému vracení míčů do hry.
Už jako malý kluk věděl, že medicína bude jeho životním posláním. Dnes je Vladimír Ninger primářem chirurgického oddělení v chrudimské nemocnici, kterou několik let řídil. „I přes těžkou životní zkoušku jsem nikdy nepřestal operovat,“ řekl 61letý lékař, kterého skalpel provází téměř 40 let. Během nich zvládal i 600 operací za rok.
Mimořádně brutálně a mimořádně cynicky jednal podle obžaloby dnes již bývalý primář Domažlické nemocnice Vojtěch Č. (40) při svém loňském několikadenním řádění na Plzeňsku. Lékař zaútočil nejprve na svoji milenku, mladou lékařku z Domažlicka, a poté na svoji známou z Plzeňska. Obě ženy škrtil do bezvědomí, poté svázal a nožem na nich rozřezal oblečení. Mladou lékařku nechal svázanou do druhého dne a poté ji zavraždil sekerou, druhou ženu znásilnil a poté zanechal napospas osudu, byť i jí vyhrožoval, že ji zabije. Vojtěch Č., který měl na sobě během soudního líčení neprůstřelnou vestu a do soudní síně byl přiveden zadem, se v pondělí u Krajského soudu v Plzni přiznal, ale s výhradami. Řekl, že vraždit nechtěl. „Stačilo říct promiň. Ale najednou se mi zatmělo před očima,“ uvedl lékař, který většinu líčení probrečel. Za svoje činy se omluvil.
Mimořádně brutální a cynické. Tak hodnotí obžaloba loňské řádění dnes již bývalého primáře Vojtěcha Č. Čtyřicetiletý lékař nejprve zavraždil svoji milenku, mladou lékařku, a poté zaútočil i na svoji známou. Vojtěch Č., který měl během soudního líčení na sobě neprůstřelnou vestu, se v pondělí u Krajského soudu v Plzni přiznal, ale s výhradami. „Stačilo říct promiň. Ale najednou se mi zatmělo před očima,“ uvedl lékař.
V novém dílu Podcastu Deníku z jižních Čech jsme si povídali s MUDr. Jindřichem Floriánem – lékařem s více než čtyřicetiletou praxí, dlouholetým primářem interny a někdejším ředitelem nemocnice v Českém Krumlově. Mluvili jsme o proměnách medicíny, rekonstrukci interního pavilonu i o tom, proč opustil vedení nemocnice a vrátil se ke své původní profesi.
Lékařka Alena Schmoranzová zasvětila svůj profesní život Ústavu chirurgie ruky a plastické chirurgie ve Vysokém nad Jizerou na Semilsku, kde pracuje už téměř 50 let. Z toho 22 let v pozici primářky. Tuhle dráhu ale už opustila. „Vedoucí funkce už vyžaduje čerstvější sílu a lepší orientaci v nových výzvách,“ vysvětlila.
Radiologickému oddělení Slezské nemocnice vládl třicet tři a půl roku primář Milan Cvek, který v polovině roku 2024 své oddělení po odchodu do důchodu opustil. Patří k vyhlášeným odborníkům svého oboru a ještě chvíli v něm hodlá působit. V letech 2004 až 2006 a potom ještě 2008 až 2011 byl též ředitelem Slezské nemocnice.
/VIDEO/ Již dvanáct let je primářem porodnice v Rakovníku MUDr. Radek Poláček, který stál u jejího nebývalého vzestupu. Rodák ze Slaného pro Deník.cz v seriálu Galerie lékařských osobností regionů otevřeně mluví o své cestě k medicíně, nelehkých začátcích i přeměně porodnice, která se dnes řadí k nejvyhledávanějším v Česku.
Už ho mají v Praze, Písku, Plzni, Krumlově, Šternberku, Brně, na Hané v Olomouci, Vyškově, tak proč ne i v Přerově. Řeč je o pitavalu, sbírce zajímavých kriminálních a soudních případů, jenž dostal svůj název podle francouzského právníka Françoise Gayota de Pitaval. Tady je jeden z mnoha příběhů, které se odehrály na Přerovsku před mnoha lety.
Zubní pohotovost – téma, které každoročně rezonuje zejména během prázdnin. Co dělat, když se bolest zubu rozjede naplno a váš zubař je zrovna na dovolené? Kam volat, kdy opravdu jet, a kdy raději zůstat doma s brufenem? V Libereckém kraji se dnes pohotovost soustředí do Liberce, starý systém střídání zubařů podle rozpisu už dávno neplatí. O tom, jak tato změna ovlivnila dostupnost péče, kdy je návštěva pohotovosti opravdu nezbytná a jak předejít jejímu přetížení, jsme mluvili s předsedou Oblastní stomatologické komory v České Lípě Michaelem Marićem.
Mnoho lidí si svůj den bez kávy neumí představit. To však může být problém, pokud ji kombinují s léky. Některé medikamenty a doplňky stravy totiž ve spojení s kávou mohou působit odlišně – jejich účinky se mohou snižovat, nebo naopak zvyšovat. Podle odborníků takových léků není vůbec málo.
Skvělá zpráva pro řidiče seniory. Senátoři schválili posun věkové hranice pro povinné zdravotní prohlídky řidičů z 65 na 70 let. Poté, co návrh prošel Poslaneckou sněmovnou i Senátem, zbývá už jen podpis prezidenta republiky. V praxi to znamená, že senioři za volantem budou od začátku příštího roku chodit na povinné zdravotní prohlídky o pět let později a nebudou muset u sebe nosit potvrzení od lékaře.
Lékařka Alena Schmoranzová zasvětila svůj profesní život Ústavu chirurgie ruky a plastické chirurgie ve Vysokém nad Jizerou na Semilsku, kde pracuje už téměř 50 let. Z toho 22 let v pozici primářky. Tuhle dráhu ale už opustila. „Vedoucí funkce už vyžaduje čerstvější sílu a lepší orientaci v nových výzvách,“ vysvětlila.
Dětský lékař Cyril Matějka pomáhá rodičům nejen v nemocniční ordinaci, ale i online. Na sociálních sítích vystupuje pod pseudonymem Cyril „Děckař“. Prostřednictvím vtipných videí radí, jak zvládat dětské nemoci i úrazy. V podcastu známého českého novináře a moderátora Čestmíra Strakatého se rozpovídal o tom, proč se rozhodl začít natáčet videa na sociální sítě a jak se dívá na rodiče, kteří hledají rady u „doktora Googla“.
Záchranáři pro urgentní medicínu jsou zdravotničtí záchranáři, kteří po dostatečné praxi ve výjezdových skupinách ZZS nastoupili do specializačního vzdělávání a po splnění teoretické a následně náročné praktické přípravy absolvovali atestační zkoušku z urgentní medicíny, medicíny katastrof a krizového řízení a intenzivní péče.
/VIDEO/ Dlouhé roky uvažoval nad technickými obory a tíhl k exaktním vědám. Nakonec však v posledních ročnících studia na gymnáziu zvítězilo nutkání dělat naplňující a smysluplnou práci, kterou viděl v medicíně. Ve vyškovské nemocnici se jí primář plicního oddělení, Milan Judásek, věnuje více než šestadvacet let. Když není v nemocnici, angažuje se ve svém bydlišti v Medlovicích, kde působí jako zastupitel a také vede obecní kroniku.
Zlínský kraj přispěje milionem korun na vybavení ambulancí praktických lékařů v Lešné a Horní Lidči na Vsetínsku, také na vybavení ordinace stomatologa ve Zlíně. Rozhodli o tom krajští radní, kteří schválili rovněž finanční podporu stipendií pro studenty zdravotnických oborů. Podpoří i takzvaná rezidenční místa, tedy akreditované ordinace, ve kterých získávají praxi začínající praktičtí lékaři. ČTK to sdělila mluvčí hejtmanství Soňa Ličková.
Nemocnice Jihlava se rozhodla posílit vedení léčebné péče. Nově rozdělila kompetence mezi dva odborné náměstky se specializací. Končí Vít Bárta, naopak ředitelem i nadále zůstává Alexander Filip, který vedení převzal po Lukáši Velevovi už před více než rokem.
V Tyršově parku v Jablonci nad Nisou došlo k incidentu, kdy skupina osob bez domova narušovala veřejný pořádek. Jeden z mužů, pod vlivem alkoholu, napadl strážníky i zdravotnický personál. Případ nyní řeší správní orgán města.
Porodnice Oblastní nemocnice Kladno (ON Kladno) získala opětovně statut Perinatologického centra intermediární péče. Tento statut, udělovaný Ministerstvem zdravotnictví ČR, opravňuje porodnici poskytovat vysoce specializovanou péči o ženy s rizikovým či patologickým těhotenstvím a o předčasně narozené děti od 32. týdne těhotenství.
Šternberská porodnice rodinného typu patří mezi nejoblíbenější na střední Moravě a vstřícná k přáním a představám rodiček chce zůstat i nadále. Taky se hodně investuje. Už počátkem července chtějí maminky přivítat v porodních boxech s tlumeným osvětlením a vybavením dle nejmodernějších standardů.
Šternberská porodnice rodinného typu patří mezi nejoblíbenější na střední Moravě a vstřícná k přáním a představám rodiček chce zůstat i nadále. Taky se hodně investuje. Už počátkem července chtějí maminky přivítat v porodních boxech s tlumeným osvětlením a vybavením dle nejmodernějších standardů.
V komentářích pod novinovými články se často nasbírá spousta reakcí, které by „naživo“ nikdy nezazněly. A málokdy to jsou slova chvály. Na začátku tohoto týdne se v Deníku stal zřejmě zázrak. V posledním díle zdravotnického speciálu Vizita Deníku, který má dát čtenáři ověřený a užitečný přehled o stavu českého zdravotnictví, se sešla pod rozhovorem s lékařem Kanzouri Ibrahimem kolekce více než 180 komentářů. Na lékaře vzpomínají lidé, kterým zachránil život při autonehodě, opravil šlachy, vyřešil problém s karpály.
Lékaři v Brně vracejí lidem úsměv, obrazně i doslova. Specialisté Kliniky popálenin a plastické chirurgie Fakultní nemocnice Brno v Bohunicích provádějí v České republice unikátní operaci obličeje. Pomáhají pacientům s ochrnutím lícního nervu znovu ovládat mimiku.
Začátkem června opět po roce proběhl na oddělení urologie ve Slezské nemocnici v Opavě dvoudenní workshop pro lékaře z celé České republiky pod názvem Thulium Fiber Laser Enukleace Prostaty.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Lékaře pro děti a dorost Josefa Zemánka znají stovky, spíš ale tisíce lidí. Už dlouhá desetiletí totiž léčí děti ve svých ordinacích v Týnci nad Sázavou a Mnichovicích. V Týnci začal ordinovat v roce 1992.
V americkém pečovatelském domě Steere House žil nevšední kocour jménem Oscar. Byl to samotářský tvor, který se většinu času držel stranou a lidskou společnost rozhodně nevyhledával. Když však Oscar udělal výjimku a přilehl si k některému z klientů domova, personál už věděl, že má volat rodinu. Daný člověk totiž většinou do deseti hodin zemřel. Kocour takto až do posledního výdechu doprovodil přibližně stovku lidí.
Narodil se v Sýrii, ale za svůj domov považuje Broumov. V nedaleké Polici nad Metují má 63letý lékař Kanzouri Ibrahim svou chirurgickou ordinaci. Donedávna pracoval i na záchrance. „Myslím si, že jsem byl nejstarší lékař na záchranné službě v Královéhradeckém kraji. Ale už jsem s tím skončil,“ uvedl usměvavý doktor, který má zkušenosti i s prací koronera. Příští rok už bude mít nárok na důchod, ale končit se nechystá.
Znovu po dvou letech se ve FN Ostrava uskutečnily atestace internistů, které organizovala Lékařská fakulta Ostravské univerzity společně s Interní a kardiologickou klinikou FNO. Na zkoušky dorazilo 30 atestantů z celé České republiky. Diplom, který lékaře opravňuje pracovat samostatně, získalo 28 z nich. Mezi úspěšnými atestujícími internisty byl i jeden zástupce domovské interní kliniky.
Narodil se v Sýrii, ale za svůj domov považuje Broumov. V nedaleké Polici nad Metují má 63letý lékař Kanzouri Ibrahim svou chirurgickou ordinaci. Donedávna pracoval i na záchrance. „Myslím si, že jsem byl nejstarší lékař na záchranné službě v Královéhradeckém kraji. Ale už jsem s tím skončil,“ uvedl usměvavý doktor, který má zkušenosti i s prací koronera. Příští rok už bude mít nárok na důchod, ale končit se nechystá.
V zimě roku 2023 začala 51letá Ivona zničehonic rychle hubnout. Zpočátku se zdálo, že si jen těžko zvyká na nové zuby, do nichž tehdy investovala většinu svých úspor. Skutečnost však byla mnohem vážnější. Po sérii vyšetření lékaři zjistili, že trpí rakovinou Eustachovy trubice. Tím ale její těžké období zdaleka neskončilo – donedávna aktivní žena a nastávající babička musela čelit dalším vážným zkouškám.