Šilhání, divné naklánění hlavy, později padání či třeba poruchy soustředění. Rodiče podle odborníků mají hned od narození dítěte sledovat signály, které mohou upozornit na problémy s očima. V případě zjištění čehokoli nestandardního je třeba co nejdřív navštívit lékaře, který při včasném záchytu vady může snadněji zabránit rozvinutí vážnějších problémů. I když se ale rodičům zdá být vše v pořádku, je důležité s dítětem chodit k lékaři. Deník ve druhém díle seriálu Jak vidí a nevidí české děti přináší přehled varovných signálů i souvisejících informací.
Náhle zemřel senátor a lékař Roman Kraus, kterému bylo 69 let. České televizi to ve středu večer potvrdil mluvčí ODS Jakub Skyva. Lítost vyjádřili premiér Petr Fiala i předseda Senátu Miloš Vystrčil.
Přední světový odborník na současnou stomatologickou protetiku József Rátonyi, vedoucí a majitel budapešťské kliniky Individuart, přednášel a prakticky v ordinacích sdílel své umění a nejnovější systém celkových protéz BPS se zubními lékaři, laboranty, instrumentářkami z regionu a studentkami a studenty z lékařských fakult před posledním říjnovým víkendem v Litoměřicích.
/VIDEO/ Napadení eskorty při doprovodu vězňů k lékaři bylo v minulých dnech tématem cvičení mosteckých policistů v obrnické základní škole. Policisté se tak připravují na různé situace, které je během služby mohou potkat.
Nejpřirozenější léčba těla začíná na talíři. Pokud hledáte potravinu, která může tak trochu zafungovat jako lék, nemusíte chodit daleko. Máte ji po ruce na zahrádce, nebo v každé samoobsluze – jde o jablko. Otázky, proč jíst jablko denně, na co jsou jablka dobrá a kolik jich má člověk sníst, se odvíjejí od lidového tvrzení, že jedno jablko denně nahradí lékaře. Je to neuvěřitelné, ale vědci se opravdu pokusili tuto skutečnost studií ověřit. Její výsledky vás překvapí.
Nová ledvina je jako elixír života. Člověk, kterému ji lékaři transplantují, jakoby se znovu narodil. Vhodnému dárci, jenž projde potřebnými vyšetřeními a většinou je z blízkého okolí nemocného, se přitom podle odborníků život nijak nezmění. Žijících dárců je ale stále málo.
Minulý týden v Rehabilitačním ústavu Hrabyně podalo rezignaci všech třináct lékařů, spolu s dalšími zaměstnanci si stěžovali na dlouhodobou šikanu ze strany ředitelky Andrey Ruprichové. Ta po úterním setkání s ministrem zdravotnictví na svou funkci rezignovala. Stáhnou lékaři výpovědi?
Tínka z Ústí se narodila jako zdravá holčička, její rodiče si užívali štěstí pouze šest týdnů. V sedmém týdnu Tínka vyzvracela vše co vypila a skončila na JIP. Rezultát lékařů byl nemilosrdný - methylmalonová acidémie, jde o poruchu štěpení bílkovin. Nemoc poškozuje játra, ledviny a mozek. Holčička potřebuje 24 hodinový dohled. Pomoci se jí rozhodlo duo Ústečanů – lékař Jakub Avenarius a písničkář Petr Lüftner, a to tím, že uspořádá benefiční koncert.
Nostradamova proroctví pro letošní rok se týkala i papeže Františka. A proroctví nevěstilo pro katolickou církev nic moc pozitivního. Je interpretováno jako příchod nového papeže ještě před koncem roku a zásadně ovlivní dějiny církve. Uvádí i podrobnosti o tom, kdo by měl být jeho nástupcem.
Děti mají častěji než dřív potíže se zrakem. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky se počet dětí s krátkozrakostí (tedy špatným viděním do dálky) za posledních deset let zvýšil o téměř šestnáct tisíc, což představuje více než třicetiprocentní nárůst. Oční lékaři apelují, aby to rodiče nepodceňovali. Základní informace přináší Deník.cz v prvním díle seriálu Jak vidí a nevidí české děti.
Primář ortopedie v Nemocnici Kyjov Peter Chovanec v rozhovoru pro Deník popsal, jak se daří posouvat kvalitu tamního oddělení, či jak se snaží operované pacienty stavět co nejdříve na nohy. Za zkušenostmi navíc jezdí do Kyjova i lékaři z jiných částí Moravy.
Rehabilitační centrum Hrabyně, které se nachází mezi Ostravou a Opavou, je fakticky bez lékařského personálu. Hromadnou výpověď podalo všech třináct lékařů kvůli bossingu ze strany ředitelky Andrey Ruprichové. Zaměstnanci si u nadřízených orgánů stěžovali dlouhodobě, psali dokonce na ministerstvo zdravotnictví, ale bez jakékoli odezvy. Ředitelka uvedla, že je připravena bránit se právní cestou.
Rehabilitační centrum mezi Ostravou a Opavou je fakticky bez lékařského personálu. Hromadnou výpověď tam podalo všech třináct lékařů kvůli bossingu ze strany ředitelky Andrey Ruprichové. Zaměstnanci si u nadřízených orgánů stěžovali dlouhodobě, psali dokonce na ministerstvo zdravotnictví, ale bez jakékoli odezvy. Ředitelka uvedla, že je připravena bránit se právní cestou.
Plzeňský soud podle informací Deníku ve středu po dvouhodinovém jednání uvalil vazbu na lékaře, který na konci minulého týdne jednu ženu zavraždil, druhou znásilnil a pokusil se jí zabít. Jaký dopad bude mít tato tragédie na Domažlickou nemocnici, kde pracoval, a její personál?
/OSOBNOST DENÍKU/ V dramatickém utkání v Libčanech, které skončilo remízou 3:3, se odehrál neobvyklý incident. Jičínský Pavel Buchvald, lékař a fotbalista v jednom, musel během poločasu zašít svému brankáři Janu Zápotockému nohu přímo v šatně. Po zákroku se sám na hřiště vrátil a zápas dohrál. Jak se mu podařilo skloubit roli chirurga a hráče, kolik bylo potřeba stehů a jak byla vybavená lékárnička?
V dramatickém utkání v Libčanech na Královéhradecku se odehrál neobvyklý incident. Jičínský Pavel Buchvald, lékař a fotbalista v jednom, musel během poločasu zašít svému brankáři Janu Zápotockému nohu přímo v šatně. Po zákroku se sám na hřiště vrátil a zápas dohrál. Jak se mu podařilo skloubit roli chirurga a hráče, kolik bylo potřeba stehů a jak byla vybavená lékárnička?
Pouhé tři měsíce. Tak krátká doba stačila na to, aby se maminka dvou malých chlapců dozvěděla, že bojuje s rakovinou a následně nemoci podlehla. 39leté Evě byla v červenci diagnostikována agresivní forma rakoviny v posledním stádiu. Nemoci, již měla jako jediný člověk v Evropě, bohužel před pár dny podlehla. Chlapcům, které si vzali do péče prarodiče, má pomoci sbírka. Jejího zveřejnění se však Eva už nedožila.
Navštívit lékaře, doporučené či předepsané léky si následně vyzvednout v lékárně a pak si konečně doma vlézt do postele a kurýrovat se. A zatímco s podobným scénářem nemají problém obyvatelé velkých měst, v odlehlejších regionech může nastat problém. Nyní hrozí zhoršení lékárenské péče v Podještědí.
Milion korun rozdělili zastupitelé České Lípy z dotačního programu na podporu zdravotních služeb. Poprvé za dobu fungování programu podpořilo město dvě žádosti v jednom roce.
Zdravotnickým zařízením dlouhodobě chybí lékaři a sestry. V metropoli je většinou lákají na různé benefity, možnost ubytování nebo vlastní školku a jesle, kde se postarají o děti zaměstnanců. Ve Středočeském kraji nabízejí vysoké náborové příspěvky.
Dvě třetiny Čechů podle odborníků zanedbávají zdravotní prevenci. Lékaři přitom upozorňují, že včasný záchyt onemocnění výrazně zvyšuje šanci na vyléčení i delší život v dobré kondici. Navíc ulevuje státní kase, z níž je jinak hrazena nákladná léčba. Na prevenci sází i ministerští úředníci, kteří ji do budoucna navrhují posílit. Deník přináší přehled, na jaké preventivní prohlídky mají lidé nárok z veřejného pojištění.
Odcházet doma a obklopen nejbližšími bývá sen většiny lidí. Zvládnout to lze díky mobilním hospicům. Jejich péči přibližuje dokumentární seriál České televize Do konce, jenž sleduje rodiny, starající se o umírající. Na obrazovkách bude k vidění v listopadu.
Rakovina prostaty je noční můrou mnoha mužů. Jen v Česku se jich s ní nyní léčí asi 50 tisíc, přičemž kolem 1500 jich ročně umírá. Hledání léčby se proto intenzivně věnují vědci. Ti ze Spojených států amerických nedávno vyvinuli krevní test, díky němuž mohou lékaři zjistit, jak pacient zareaguje na moderní léčbu. V tuzemsku s bojem proti rakovině prostaty pomáhá i umělá inteligence.
O zásadní úloze vitaminu D pro imunitu se začalo hodně mluvit během covidové pandemie. A nemělo by se přestávat. Tento pro naše zdraví zásadní vitamin totiž chybí většině Čechů především během zimy a jara, kdy málo svítí slunce. Lidé se tak ocitají v riziku řady vážných onemocnění. Na co je dobrý vitamin D a jak nejlépe vitamin D doplnit, jsme se zeptali lékárnice Veroniky Orendášové, mluvčí České lékárnické komory.
Na posledním jednání s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem v úterý 15. října nebylo lékařům v otázce platového navýšení vyhověno. Na rozdíl od nemocničních lékařů přidáno nedostanou. Co to bude znamenat?
Chodit a běhat Miloš Andrlík z Lanškrouna, dříve aktivní sportovec, už zřejmě nikdy nebude. Šestatřicetiletý otec dvou malých chlapců si před dvěma lety vyslechl krutou diagnózu – nádor na mozku. Operace zhoubného glioblastomu grade IV však již není možná. Jediné, co teď může Miloš získat, je čas. Každá minuta však stojí spoustu peněz. Lidé se skládají, aby si těchto minut života mohl koupit co nejvíce.
Příběh pomoci druhým začal ve chvíli, kdy se Aneta Kalinová rozhodla po dětech pro úpravu prsou. Namísto běžné estetické operace jí ale lékař doporučil genetické testy kvůli rodinné predispozici k rakovině prsu. Zjistila, že gen, který rakovinu způsobuje, v těle opravdu má. Aneta proměnila svou osobní zkušenost v poslání pomáhat druhým. Založila spolek Atena, který poskytuje onkologickým pacientům nejen praktickou, ale také emocionální podporu.
Urolog s praktickými znalostmi z chirurgie či internista s praxí na intenzivní péči. Takzvané kolečko na anesteziologicko-resuscitačním oddělení, interně a chirurgii musí při specializaci po škole odchodit každý nový lékař. Ministerstvo zdravotnictví ale nyní přišlo s návrhem, podle kterého by se mohli mladí lékaři prakticky vzdělávat jen ve svém vybraném oboru.
Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka je nedůstojné, aby lékaři dostali příští rok přidáno jen o 1400 korun. Odvolává se na loňskou dohodu mezi ministrem zdravotnictví, Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, lékaři a odboráři. Nadále požaduje, aby se výplata lékaře za základní pracovní dobu pohybovala mezi 1,5násobkem až trojnásobek průměrné mzdy v Česku, aby rostly i platy a mzdy ostatních zaměstnanců v nemocnicích a aby došlo ke sjednocení odměňování ve všech typech nemocnic. „To jsou důvody, které v prosinci loňského roku přiměly lékařky a lékaře, aby nadále pokračovali v práci v nemocnicích včetně přesčasů za ne zrovna vyhovujících podmínek,“ říká v rozhovoru pro Deník.
/FOTO/ Od první umělé náhrady kyčelního kloubu až po superaseptický sál. Ortopedie v Nemocnici Kyjov slaví významné jubileum, sedmdesát let. Doktoři na tomto odborném pracovišti provedou u pacientů více než tisíc operací ročně.
Nové obchodní centrum na Olomoucku by mělo první zákazníky přivítat v průběhu letošního listopadu. Stavební práce na nákupním areálu v Lutíně teď postoupily do další fáze. Hotová je příjezdová komunikace a aktuálně se dokončují chodníky. Pracuje se také na úpravách interiérů prodejen a kavárny.
Nové obchodní centrum na hranicích Prostějovska a Olomoucka by mělo první zákazníky přivítat v průběhu letošního listopadu. Stavební práce na nákupním areálu v Lutíně teď postoupily do další fáze. Hotová je příjezdová komunikace a aktuálně se dokončují chodníky. Pracuje se také na úpravách interiérů prodejen a kavárny.
V pondělí 21. října praktičtí lékaři nakonec po dohodě s ministerstvem zdravotnictví odvolali protest, který plánovali na 29. a 30. října, kdy chtěli zavřít ordinace. Deník ještě před tímto rozhodnutím přinesl přehled, čeho se protesty měly týkat a jaká byla reakce ministerstva zdravotnictví.
Rovné stovce žen s gynekologickými potížemi už na operačním sále pomohl nejmodernější robotický systém Da Vinci XI. V Nemocnici Jihlava slouží už rok a půl, lékaři se pacientky prakticky nedotknou.
Vážná dopravní nehoda se stala v úterý 15. října v Dolní Moravici na Bruntálsku. Spolujezdkyně v jednom z vozů zůstala zaklíněná uvnitř a utrpěla vážné zranění. Na místo letěl i vrtulník Letecké záchranné služby.
Protestní uzavření ordinací na dva dny podzimních prázdnin - od úterý 29. října do středy 30. října - oznámili praktičtí lékaři pro dospělé a pro děti. Peníze dostávají z veřejného pojištění a ohlášeným protestem zareagovali na návrh úhradové vyhlášky. Meziroční nárůst úhrad o zhruba 2,8 procenta je podle nich příliš malý, počítali s 3,3 procenty.
Stačí přijít, stáhnout plátno, které kryje zubařské křeslo a začít ordinovat. Ve Zdounkách čeká na svého lékaře plně vybavená zubní ordinace, ke které obec přidává služební byt nebo stavební pozemek za zvýhodněnou cenu.
Totální endoprotéza kyčelního kloubu je pro přerovskou ortopedii, která má v rámci České republiky skvělou pověst, téměř rutinním zákrokem a týká se především seniorů. Velmi výjimečná je ale náhrada kyčelního kloubu u dětí, ke které lékaři přistupují jako k úplně poslední možnosti léčby závažných onemocnění. Přerovská ortopedie musela k tomuto řešení v posledních dvaceti letech přistoupit hned sedmnáctkrát a o své zkušenosti s tímto typem zákroků se nyní lékaři podělí se svými kolegy na sympoziu Praze.
Bývalý dobrovolný strážce národního parku České Švýcarsko v pondělí 14. října u Krajského soudu v Ústí nad Labem zopakoval, že národní park České Švýcarsko nezapálil. Vinu prohlásil v případě menších požárů na Děčínsku. Obžalovaný Jiří Lobotka to samé řekl při zahájení hlavního líčení na jaře, které posléze soud přerušil s ohledem na zdravotní stav muže. Aktuální stav Lobotky podle lékaře umožňuje jeho účast v hlavním líčení, uvedl soudce. Za drobné požáry hrozí Lobotkovi vězení od šesti měsíců do tří let, za zapálení národního parku 15 let za mřížemi.
Kolena a jejich bolest, to je věčné téma nejen u starší generace. Na otázku, co může znamenat bolest kolene a jak si od ní ulevit, existuje bezpočet odpovědí. Pokud vás ale bolavá kolena trápí především při chůzi ze schodů nebo při pohybu po členitém terénu, možná je příčinou defekt na kolenní chrupavce. A ten nerozchodíte, ani nevyléčíte s pomocí babských rad. Jak se o bolavé koleno postarat, nám vysvětlil ortoped Jakub Avenarius.
Místopředseda vlády a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek se chystá svědčit v citlivé lékařské kauze, která se projednává u jihlavského soudu. Případ se týká plicního lékaře obviněného z nedbalosti při diagnostice nádorového onemocnění. Ministr Válek, který se na případu podílel jako radiodiagnostik, bude vyslechnut prostřednictvím videokonference.
Stres, přetížení a nedostatek sester. Nelékařskému zdravotnickému personálu v nemocnici v Ústí nad Orlicí došla trpělivost a vstoupili do stávkové pohotovosti. Pracovníci požadovali od zaměstnavatele mimořádnou odměnu pět tisíc korun za přetíženost kvůli zdejšímu přísunu pacientů z jiných nemocnic, kde řeší personální problémy. Tvrdí také, že lékařům narozdíl od nich platy rostou. Ale přesto u vedení Nemocnic Pardubického kraje neuspěli.
Rodiče si zprvu mysleli, že se jejich roční syn Matýsek jen nešťastně bouchl při hře se staršími bratry. Proto, když se mu pod levým okem objevil monokl, nedělali si zpočátku žádné velké starosti. Když se ale podlitina u oka nevstřebala ani po 14 dnech a otok se začal zvětšovat natolik, že tlačil na víčko oka, rozhodli se rodiče navštívit se synem lékaře. Diagnóza bohužel zněla jasně: zhoubný nádor oka neuroblastom.
Dvouletá Natarlia Nappi z východního Sussexu v Anglii trpí vzácným onemocněním Osteogenesis imperfecta. Nemoc způsobuje extrémní křehkost kostí. Kosti se jí začaly lámat už před narozením, v děloze. Na svět přišla s několika zlomeninami. Natarliini rodiče, Nicole a Peter Nappi, nemohou dceru ani obejmout. Každý silnější pohyb by jí mohl způsobit další zranění. Nebezpečný je pro holčičku i kašel nebo škytavka.
Do vězení půjde známý plzeňský lékař a zároveň jednatel soukromého zdravotnického zařízení v Plzni Václav Čepelák. Poslal ho tam Krajský soud v Plzni, který v úterý potvrdil verdikt tamního městského soudu. Ten doktora potrestal za to, že s více než jedním promile alkoholu řídil v Plzni automobil, s nímž kličkoval, přejížděl do protisměru a jel na červenou.
Ve věku 74 let zemřel v pondělí 7. října genetik, gynekolog a porodník Karel Čutka, který se významně zasloužil o rozvoj prenatální diagnostiky v jižních Čechách. Zakladatel a ředitel Centra lékařské genetiky podlehl dlouhé nemoci, s níž se v posledních letech potýkal.
V uplynulých dnech proběhl v Beskydech a Olomouci výcvik ostravských leteckých záchranářů. Byl zaměřen na trénink speciálních činností, tedy použití palubního jeřábu a vysazení posádky v šikmém terénu, kde vrtulník nemůže přistát.
Lékaři Interní a kardiologické kliniky FN Ostrava jako jediní v Moravskoslezském kraji používají unikátní metodu u rizikových pacientů s plicní embolií. Jde o lokální katetrovou trombolýzu, díky níž cíleně rozpustí krevní sraženiny v plicích. FN Ostrava je jedno z osmi pracovišť v Česku, které pacienty tímto způsobem léčí.
Chladné počasí skoncovalo s bohatými letními grilovačkami, a tak je čas myslet na nutnou očistu jater. Tento detoxikační orgán totiž zatěžuje nejen alkohol, ale také špatně zvolené či nadměrně konzumované jídlo. Co škodí našim játrům, co je naopak na játra nejlepší a jaký jídelníček pomůže s detoxikací jater i prevencí jejich ztukovatění, to vysvětlili farmakolog Jiří Slíva a nutriční terapeut Miloslav Šindelář.