Kreativ

ŠTÍTEK: lékař

Když je někdo obézní, může trpět depresemi. Ilustrační foto.

Epidemie obezity v Česku: Lidé s kily navíc mohou navštívit lékaře a brát léky

Čísla jsou neúprosná. Nadváhou podle odborníků trpí šedesát procent Čechů. Čtvrtina jich je dokonce obézních. Odborníci upozorňují, že kila navíc způsobují plno závažných chorob a mohou vést i k předčasnému úmrtí. Narušují také psychiku. Důležité podle lékařů je situaci nepodceňovat. Obezitu lze totiž léčit.

Pro děti jsou podle odborníků lepší brýle, kontaktní čočky doporučují až těm starším a dospělým. Ilustrační foto.

Jako malá jsem měla trauma z brýlí, moje děti už to tak neprožívaly, říká Češka

Jsou pro děti vhodnější brýle, nebo kontaktní čočky? Podle odborníků jednoznačně brýle, přičemž čočky doporučují až starším dětem. K názoru, že pro děti jsou vhodnější brýle, se přiklonila i matka dvou dnes dospělých lidí. Ona sama se narodila s vadou zraku a na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let byla ve školní třídě jediná, kdo brýle nosil. Oproti tomu dnes je to zcela běžné.

Z obyčejné chřipky se u desetileté Kennedy rozvinula vzácná bakteriální infekce. Nekrotizující fasciitida dívku připravila o kus obličeje. Kennedy má za sebou devět operací a další ji ještě čekají.

Začalo to jako chřipka, pak ale bakterie dívku připravila o obličej

Desetileté Kennedy ze Spojených států změnila život obyčejná chřipka. Zatímco zbytek rodiny se z nákazy po týdnu vyléčil, Kennedy si začala stěžovat na bolest oka. Po pár hodinách už jí kvůli sepsi selhávaly orgány. Rozvinula se u ní nekrotizující fasciitida. Bakteriální infekce, která požírá tkáň. Aby Kennedy přežila, lékaři jí během devíti operací museli odstranit kus obličeje a amputovat několik prstů.

Naučte se dýchat do břicha, uzdravíte se.

Jak se už nezadýchat? Jednoduchá dechová technika posílí plíce a uleví zádům

Dech je velkým pomocníkem při uzdravování. A naopak, kdo dýchá špatně, zadělává si na řadu zdravotních problémů. Lidé se proto často zajímají o to, jak cvičit dech, jak ho uvolnit nebo jak se uklidnit dechem. Dechová cvičení jsou potřebná nejen na posílení plic, či na úlevu při dušnosti. Jedno jednoduché dechové cvičení, které zvládne každý doma, se jmenuje břišní, nebo také brániční dýchání. Léčí opravdu řadu potíží.

Hospic v Havlíčkově Brodě přijímá první pacienty. Snímek je ilustrační.

Hospic Mezi stromy v Brodě přijal prvního pacienta. Zaplňuje se postupně

Prvního pacienta přijal v pondělí 4. listopadu lůžkový hospic Mezi stromy v Havlíčkově Brodě. Zařízení má kapacitu necelých dvacet míst a přijímá pouze dospělé. Cílem hospice je poskytovat péči těžce a nevyléčitelně nemocným lidem a zajistit jim důstojný odchod ze života.

Noční pocení je jedním ze základních příznaků leukémie.

Budíte se v propoceném pyžamu? Může jít o příznak rakoviny důležitého orgánu

Každý už se někdy probudil uprostřed noci zborcený potem kvůli děsivému snu. Nebo třeba po bujarém večírku, kdy jeho tělo odbourávalo zkonzumovaný alkohol. O pocení by mohly vyprávět také mnohé ženy procházející si nepříjemným přechodem. Ale existuje ještě jedna závažná příčina, kvůli které je důležité ptát se, co signalizuje nadměrné noční pocení. Mohlo by totiž být příznakem začínající nemoci, ze které se může vyklubat závažná onkologická diagnóza.

Projekt Poznej budoucí profesi propojil gymnázium a nemocnici.

Projekt Poznej budoucí profesi propojil v Trutnově gymnázium a nemocnici

V září 2024 vznikl na Gymnáziu Trutnov jedinečný projekt Poznej budoucí profesi, který vnáší do současného školství zážitkovou pedagogiku na odborné úrovni. Studenti čtvrtých ročníků, kteří se rozhodují o budoucí profesi a vybírají si z celé škály vysokých škol, tak mohou poznat jednotlivé profese na vlastní kůži, a získat tak ty nejcennější informace od nejlepších odborníků v oboru, a to přímo z našeho města.

Noc přerušovaná nucením na močení není příjemná. Muži by to měli řešit.

Proč chodí muži v noci čůrat? Myslet je třeba i na hodně nebezpečnou nemoc

Nucení na močení v noci je nepříjemné, protože ruší spánek a způsobuje následnou ranní únavu. Pokud nepijete před spaním velké množství tekutin, neměli byste se s nočními výlety na toaletu smířit a vyrazit na vyšetření k lékaři, aby našel a odstranil příčinu problému. U mužů se dokonce může jednat o příznak pokročilého zhoubného onemocnění – nádoru prostaty. Jak se nádor prostaty projevuje a jak dlouho se dá s rakovinou prostaty žít, jsme se zeptali onkoložky Hany Študentové.

Samuel (na snímku vlevo) po odchodu z dětského domova neměl kam jít. Život na ulici ho dohnal až k prostituci.

Plnoletost v děcáku? Igelitka, tři tisíce a sbohem. Děti jako Sam končí na ulici

Když se Samuel ocitl v dětském domově, ztratil své jistoty poprvé. Jakmile dovršil plnoletosti, přišla další rána. V dětském domově mu dali osobní věci v igelitové tašce, tři tisíce odchodné a zavřeli za ním vrátka. Zoufalá situace dovedla mladíka až k bydlení na ulici a prostituci. Kdyby ho nenašel náhodný kolemjdoucí Zbyněk Šagát, asi by tu už nebyl. Díky němu dnes žije Sam běžný život. Ze setkání ale vznikla i myšlenka založit pro mladé lidi ve stejné situaci nadační fond.

Ilustrační foto

Mnutí očí i padání. Vadě zraku se dá u malých dětí předejít, napoví pět signálů

Šilhání, divné naklánění hlavy, později padání či třeba poruchy soustředění. Rodiče podle odborníků mají hned od narození dítěte sledovat signály, které mohou upozornit na problémy s očima. V případě zjištění čehokoli nestandardního je třeba co nejdřív navštívit lékaře, který při včasném záchytu vady může snadněji zabránit rozvinutí vážnějších problémů. I když se ale rodičům zdá být vše v pořádku, je důležité s dítětem chodit k lékaři. Deník ve druhém díle seriálu Jak vidí a nevidí české děti přináší přehled varovných signálů i souvisejících informací.

József Rátonyi přednášel v Litoměřicích.

Zubní lékaři a technici se v Litoměřicích učili nové protézy

Přední světový odborník na současnou stomatologickou protetiku József Rátonyi, vedoucí a majitel budapešťské kliniky Individuart, přednášel a prakticky v ordinacích sdílel své umění a nejnovější systém celkových protéz BPS se zubními lékaři, laboranty, instrumentářkami z regionu a studentkami a studenty z lékařských fakult před posledním říjnovým víkendem v Litoměřicích.

Jedno jablko denně má uzdravující účinek.

Jeden kus tohoto ovoce nahradí hrst prášků. Musí se ale jíst každý den

Nejpřirozenější léčba těla začíná na talíři. Pokud hledáte potravinu, která může tak trochu zafungovat jako lék, nemusíte chodit daleko. Máte ji po ruce na zahrádce, nebo v každé samoobsluze – jde o jablko. Otázky, proč jíst jablko denně, na co jsou jablka dobrá a kolik jich má člověk sníst, se odvíjejí od lidového tvrzení, že jedno jablko denně nahradí lékaře. Je to neuvěřitelné, ale vědci se opravdu pokusili tuto skutečnost studií ověřit. Její výsledky vás překvapí.

Lékař Jakub Avenarius (vlevo) a písničkář Petr Lüftner.

Lékař Avenarius a písničkář Lüftner spojili síly. V Ústí pomohou nemocné Tínce

Tínka z Ústí se narodila jako zdravá holčička, její rodiče si užívali štěstí pouze šest týdnů. V sedmém týdnu Tínka vyzvracela vše co vypila a skončila na JIP. Rezultát lékařů byl nemilosrdný - methylmalonová acidémie, jde o poruchu štěpení bílkovin. Nemoc poškozuje játra, ledviny a mozek. Holčička potřebuje 24 hodinový dohled. Pomoci se jí rozhodlo duo Ústečanů – lékař Jakub Avenarius a písničkář Petr Lüftner, a to tím, že uspořádá benefiční koncert.

Ke krátkozrakosti podle odborníků přispívá i časté hledění do obrazovky počítače. Ilustrační foto.

Českým dětem se zhoršuje zrak. Experti mluví u krátkozrakosti až o epidemii

Děti mají častěji než dřív potíže se zrakem. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky se počet dětí s krátkozrakostí (tedy špatným viděním do dálky) za posledních deset let zvýšil o téměř šestnáct tisíc, což představuje více než třicetiprocentní nárůst. Oční lékaři apelují, aby to rodiče nepodceňovali. Základní informace přináší Deník.cz v prvním díle seriálu Jak vidí a nevidí české děti.

Rehabilitační ústav v Hrabyni.

V Rehabilitačním ústavu Hrabyně podali výpověď lékaři. Kvůli šikaně, tvrdí

Rehabilitační centrum Hrabyně, které se nachází mezi Ostravou a Opavou, je fakticky bez lékařského personálu. Hromadnou výpověď podalo všech třináct lékařů kvůli bossingu ze strany ředitelky Andrey Ruprichové. Zaměstnanci si u nadřízených orgánů stěžovali dlouhodobě, psali dokonce na ministerstvo zdravotnictví, ale bez jakékoli odezvy. Ředitelka uvedla, že je připravena bránit se právní cestou.

Rehabilitační ústav v Hrabyni.

V Rehabilitačním ústavu Hrabyně podali výpověď všichni lékaři. Důvodem je šikana

Rehabilitační centrum mezi Ostravou a Opavou je fakticky bez lékařského personálu. Hromadnou výpověď tam podalo všech třináct lékařů kvůli bossingu ze strany ředitelky Andrey Ruprichové. Zaměstnanci si u nadřízených orgánů stěžovali dlouhodobě, psali dokonce na ministerstvo zdravotnictví, ale bez jakékoli odezvy. Ředitelka uvedla, že je připravena bránit se právní cestou.

Pavel Buchvald (uprostřed č. 5) nastupuje za Jičín.

Lékař a fotbalista v jednom. Buchvald zašíval nohu spoluhráče přímo v šatně

V dramatickém utkání v Libčanech na Královéhradecku se odehrál neobvyklý incident. Jičínský Pavel Buchvald, lékař a fotbalista v jednom, musel během poločasu zašít svému brankáři Janu Zápotockému nohu přímo v šatně. Po zákroku se sám na hřiště vrátil a zápas dohrál. Jak se mu podařilo skloubit roli chirurga a hráče, kolik bylo potřeba stehů a jak byla vybavená lékárnička?

Pavel Buchvald (uprostřed č. 5) nastupuje za Jičín.

Lékař a fotbalista v jednom. Buchvald zašíval nohu spoluhráče přímo v šatně

/OSOBNOST DENÍKU/ V dramatickém utkání v Libčanech, které skončilo remízou 3:3, se odehrál neobvyklý incident. Jičínský Pavel Buchvald, lékař a fotbalista v jednom, musel během poločasu zašít svému brankáři Janu Zápotockému nohu přímo v šatně. Po zákroku se sám na hřiště vrátil a zápas dohrál. Jak se mu podařilo skloubit roli chirurga a hráče, kolik bylo potřeba stehů a jak byla vybavená lékárnička?

Eva zůstala na své chlapce sama. Synové se teď musí vyrovnat i s její ztrátou.

Trpěla obrovskými bolestmi, břicho měla plné vody. Peněz ze sbírky se nedožila

Pouhé tři měsíce. Tak krátká doba stačila na to, aby se maminka dvou malých chlapců dozvěděla, že bojuje s rakovinou a následně nemoci podlehla. 39leté Evě byla v červenci diagnostikována agresivní forma rakoviny v posledním stádiu. Nemoci, již měla jako jediný člověk v Evropě, bohužel před pár dny podlehla. Chlapcům, které si vzali do péče prarodiče, má pomoci sbírka. Jejího zveřejnění se však Eva už nedožila.

Na jaké preventivní prohlídky mají lidé nárok z veřejného pojištění? Podívejte se na přehled.

Kdy se prohlídka u lékařů musí platit, kdy je zdarma? Podívejte se na přehled

Dvě třetiny Čechů podle odborníků zanedbávají zdravotní prevenci. Lékaři přitom upozorňují, že včasný záchyt onemocnění výrazně zvyšuje šanci na vyléčení i delší život v dobré kondici. Navíc ulevuje státní kase, z níž je jinak hrazena nákladná léčba. Na prevenci sází i ministerští úředníci, kteří ji do budoucna navrhují posílit. Deník přináší přehled, na jaké preventivní prohlídky mají lidé nárok z veřejného pojištění.

Američtí vědci vyvinuli krevní test, který může výrazně přispět ke zdárné léčbě pacientů s rakovinou prostaty. Ilustrační foto.

Američtí vědci testují, komu sedne léčba rakoviny prostaty. Pokroky mají i Češi

Rakovina prostaty je noční můrou mnoha mužů. Jen v Česku se jich s ní nyní léčí asi 50 tisíc, přičemž kolem 1500 jich ročně umírá. Hledání léčby se proto intenzivně věnují vědci. Ti ze Spojených států amerických nedávno vyvinuli krevní test, díky němuž mohou lékaři zjistit, jak pacient zareaguje na moderní léčbu. V tuzemsku s bojem proti rakovině prostaty pomáhá i umělá inteligence.

Vitamin D potřebuje hlavně v zimě a na jaře doplňovat většina naší populace.

Jak doplnit vitamin D? Covid déčko vycucá z těla, potřebujeme ho i proti chřipce

O zásadní úloze vitaminu D pro imunitu se začalo hodně mluvit během covidové pandemie. A nemělo by se přestávat. Tento pro naše zdraví zásadní vitamin totiž chybí většině Čechů především během zimy a jara, kdy málo svítí slunce. Lidé se tak ocitají v riziku řady vážných onemocnění. Na co je dobrý vitamin D a jak nejlépe vitamin D doplnit, jsme se zeptali lékárnice Veroniky Orendášové, mluvčí České lékárnické komory.

Glioblastom patří mezi nejzhoubnější nádory. S rakovinou mozku se Miloš Andrlík pere už dva roky.

Lékaři mysleli, že má jen něco s uchem. Miloš bojuje za poslední chvíle se syny

Chodit a běhat Miloš Andrlík z Lanškrouna, dříve aktivní sportovec, už zřejmě nikdy nebude. Šestatřicetiletý otec dvou malých chlapců si před dvěma lety vyslechl krutou diagnózu – nádor na mozku. Operace zhoubného glioblastomu grade IV však již není možná. Jediné, co teď může Miloš získat, je čas. Každá minuta však stojí spoustu peněz. Lidé se skládají, aby si těchto minut života mohl koupit co nejvíce.

Aneta Kalinová založila spolek Atena, který poskytuje onkologickým pacientům nejen praktickou, ale také emocionální podporu.

Měla v očích touhu bojovat. Aneta podporuje nemocné rakovinou

Příběh pomoci druhým začal ve chvíli, kdy se Aneta Kalinová rozhodla po dětech pro úpravu prsou. Namísto běžné estetické operace jí ale lékař doporučil genetické testy kvůli rodinné predispozici k rakovině prsu. Zjistila, že gen, který rakovinu způsobuje, v těle opravdu má. Aneta proměnila svou osobní zkušenost v poslání pomáhat druhým. Založila spolek Atena, který poskytuje onkologickým pacientům nejen praktickou, ale také emocionální podporu.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek

Lékaři bez zkušeností z chirurgie či interny? Válek navrhuje změnu vzdělávání

Urolog s praktickými znalostmi z chirurgie či internista s praxí na intenzivní péči. Takzvané kolečko na anesteziologicko-resuscitačním oddělení, interně a chirurgii musí při specializaci po škole odchodit každý nový lékař. Ministerstvo zdravotnictví ale nyní přišlo s návrhem, podle kterého by se mohli mladí lékaři prakticky vzdělávat jen ve svém vybraném oboru.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek

Jde nám o to nenechat se okrást, říká Milan Kubek k protestům praktických lékařů

Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka je nedůstojné, aby lékaři dostali příští rok přidáno jen o 1400 korun. Odvolává se na loňskou dohodu mezi ministrem zdravotnictví, Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, lékaři a odboráři. Nadále požaduje, aby se výplata lékaře za základní pracovní dobu pohybovala mezi 1,5násobkem až trojnásobek průměrné mzdy v Česku, aby rostly i platy a mzdy ostatních zaměstnanců v nemocnicích a aby došlo ke sjednocení odměňování ve všech typech nemocnic. „To jsou důvody, které v prosinci loňského roku přiměly lékařky a lékaře, aby nadále pokračovali v práci v nemocnicích včetně přesčasů za ne zrovna vyhovujících podmínek,“ říká v rozhovoru pro Deník.