Jste v horkých letních dnech neustále unavení, zmatení a děláte spoustu chyb? Když při meteorologické předpovědi slyšíte, že stupeň zátěže bude na trojce, nechce se vám asi smířit s tím, že to zase bude těžký den. Přitom za extrémní únavou a neschopností se na věci soustředit vůbec nemusí být vedro samotné. Možná vám jen chybí jedna podstatná věc - správná hydratace. Máme pro vás tipy, jak si spočítat svou potřebu tekutin.
Meliska Hanušová oslavila první narozeniny, udělala první krůčky. Pak ale doslova ze dne na den zkolabovala a upadla do kómatu, ze kterého se dva měsíce neprobudila. Všemu předcházela běžná rýma doprovázená zvýšenou teplotou, kterou maminka přisuzovala rostoucím zoubkům. Po několika vyšetřeních jí však lékaři diagnostikovali autoimunitní onemocnění – diseminovanou encefalomyelitidu ADEM, nemoc která napadá mozek.
Liberecké taxi služby nabízejí kromě běžného převážení zákazníků i speciální dopravu. Některé vás svezou i s domácím mazlíčkem, jiné nabízejí přepravu nákladu až do 3,5 tuny. Kdo dojíždí pravidelně k lékaři, může to mít se slevou. Problém není ani platba kartou, objednání odvozu přes aplikaci nebo odvoz vás i vašeho vozu třeba z restaurace pozdě večer. Ceny taxíků se různí, dvě liberecké firmy mají jednotnou cenu kamkoli po Liberci.
Město Stříbro postupně rekonstruuje lékařské ordinace v budově polikliniky. Vzhledem k tomu, že budova je v památkově chráněné oblasti, nemůže být zmodernizována zcela dle představ jednotlivých lékařů či vedení města, ale musí se i uvnitř budovy zachovat její hlavní ráz.
Na Berounsku se potýkají s nedostatkem lékařů, policistů a dalších klíčových profesí. Místní instituce proto přicházejí s atraktivními náborovými příspěvky, nabídkou bytů a dalšími benefity, aby přilákaly nové zaměstnance. Rehabilitační nemocnice Beroun, Městská policie Beroun a Nemocnice Hořovice nabízejí různé výhody, které mají za cíl zlepšit personální situaci v regionu.
Čtveřice lékařů ostravské nemocnice v Porubě se nově může honosit akademickým titulem docent. Docenturu úspěšně vládli Marcela Káňová, Martin Havel, Jan Štembírek a Lubomír Tulinský. Všichni jsou zároveň pedagogové na Lékařské fakultě Ostravské univerzity.
Mnohdy kuriózní zranění nejsou během léta žádnou výjimkou. Lékaři chirurgické ambulance Nemocnice AGEL Podhorská v Bruntále tak ošetřovali například kousnutí velbloudem.
V Aši je v současné době bez svého pediatra zhruba 740 dětí. Nejen jim, ale i jejich rodičům nyní svitla naděje. Od září tohoto roku by zde měla otevřít svou praxi nová pediatrička Martina Feninová. Ta se již byla v Aši podívat a s vedením radnice proběhla úvodní jednání. Město ji přivítalo stylově, chlebem a solí.
Občané Třince si už zvykli, že místní knihovna pořádá akce pro širokou veřejnost po celý rok a tak navštěvují ve velkém i besedy během horkého léta. Možná je to výběrem hostů, jejichž jména zkrátka táhnou, možná je to i dramaturgickým plánem knihovny, která koncepčně ladí program tak, aby obsáhnul témata od literárních, uměleckých přes historické, regionální i folklorní až po zdravotní a psychohygienu.
Lékaře na interní i oční oddělení hledá znojemská nemocnice. Nově nabízí náborový příspěvek ve výši až tří set tisíc korun. Místo je dle dostupných informací vhodné i pro absolventy nebo lékaře v atestační přípravě
Byl to její nejmilejší bratr. Vévoda Karel Teodor Bavorský byl mladším sourozencem slavné rakouské císařovny Alžběty Bavorské, zvané Sisi. Na rozdíl od většiny sester a bratrů zažil štěstí v lásce, a to hned dvakrát. Nešťastná smrt jeho první ženy ho inspirovala, aby se odhodlal k ve své době skutečně nečekanému rozhodnutí. Deník přináší další díl seriálu o bratrech císařovny Sisi.
Sezóna studených mezí, mokrých plavek a z toho plynoucích zánětů je v plném proudu. Zejména ženy dokážou v letním období pořádně potrápit infekce močových cest. Ve srovnání s muži mají totiž mnohem kratší močovou trubici, takže zákeřná bakterie E. coli má u něžnějšího pohlaví kratší cestu. Na to, jak se pozná zánět močových cest i jak se ho co nejrychleji zbavit, jsme se zeptali gynekoložky Kristýny Koutné a uroložky Kataríny Friedové.
Kristýna Horáková si drží nechtěné světové prvenství. Je jedinou žijící osobou na světě, která již dvacet dva let odolává léčbě onemocnění, které u jiných pacientů léčit lze. Kristýna nemocí trpí od svých pěti let. Chronická osteomyelitida ji prakticky připravila o polovinu obličeje. Týna už prodělala osmnáct operací, další ji čeká v lednu roku 2025. Jak ale dopadne, nikdo neví. Je totiž první na světě, kdo ji podstoupí. Oporou v těžkých chvílích jsou jí i tanečníci Jan Onder a Natálie Otáhalová, známí například ze soutěže StarDance.
Jaká je cena za zdraví milovaného dítěte? Pokud rodiče ročního Vilíka Kučery chtějí, aby se jeho vzácné neurodegenerativní onemocnění zvané Hereditární spastická paraplegie typu 56 (SPG56) dále nezhoršovalo, musí zaplatit. A to rychle. Nemoc, kterou má na celém světě jen pár lidí, zkouší léčit lékaři v Austrálii, kde právě probíhá vývoj genové terapie. Čím dříve ji chlapec podstoupí, tím větší má naději, že se jeho stav zlepší. Má to ale háček - léčba stojí 20 milionů korun.
Barbora Maťovčíková je inspirací pro mnoho lidí, kteří bojují s vážnou nemocí či se ocitli v jinak tíživé životní situaci. Bářino odhodlání nevzdat se a užívat si života i s fatální diagnózou nádoru na mozku inspiruje ostatní k pozitivnímu myšlení. Její výjimečnost okouzlila i první dámu České republiky. Eva Pavlová přijala Báru Maťovčíkovou na Pražském hradě, kde ji ocenila za statečný boj s rakovinou. První dáma ocenila také Bářinu rodinu za jedinečný přístup a podporu Báry.
/OBRAZEM, VIDEO/ Po vydatných deštích jsou jihočeské lesy plné houbařů dychtících po úlovcích. Aktuálně příliš nerostou hřibovité houby, ale najít lze samé zajímavé a chutné plodnice. Na některých si pochutnávají jen největší gurmáni. Deník se vypravil do lesa a požádal i o vyjádření lékaře k intoxikaci houbami.
Zbarvení moči do červena člověka často vyděsí. Může totiž signalizovat, že v ní je krev. Jedná se o varovný signál rakoviny, nebo může jít jen o lehčí potíž či dokonce je vše v pořádku? Připravili jsme pro vás přehled příčin, které mohou krev v moči způsobit.
V Nemocnici Litoměřice začne za několik dnů generální rekonstrukce porodnice. Vyžádá si bezmála 65 milionů korun. Celé oddělení se musí na několik měsíců přestěhovat do náhradních prostor.
Oční lékaři řeší během prázdnin násobně více úrazů očí než v dalších období roku. Lidé se nejčastěji zraní při sportu nebo při práci na zahradě. Lékaři rovněž varují před nesprávným používáním slunečních brýlí.
Možnost se naposledy rozloučit s lékařem Petrem Horou, který na západě Čech spoluzakládal leteckou záchranku a zachránil mnoho životů, bude mít veřejnost v neděli 21. července 2024 ve 14 hodin v kostele Všech svatých ve Stříbře.
Dovolené lékařů a dalších zdravotníků z benešovské Nemocnice Rudolfa a Stefanie během velkých letních prázdnin přinášejí zdravotnickému ústavu a potažmo především pacientům problémy.
Hlavně, aby tam byla klimatizace! Toto přání lidé vyslovují nejen při nákupu dovolenkových pobytů. Ve vedrech toužíme po ochlazení doma, v autě i ve veřejné dopravě. Jenže při nesprávném použití klimatizace či větráků hrozí rychlý nástup zdravotních potíží. Na pozoru by se měli mít nejen alergici, astmatici a kardiaci. I jinak zdraví lidé se při výskytu obtíží ptají, jak vypadá nachlazení z klimatizace a jestli to není i jejich případ. Připravili jsme proto konkrétní rady, jak se onemocnění z klimatizace vyhnout.
Finanční odměnu dostane od Karlovarského kraje dalších pět lékařů. Celkové se jedná o 250 tisíc korun. Karlovarský kraj se tak snaží motivovat lékaře primární péče starší 65 let k setrvání v lékařské praxi.
Že dotýkat se drátů, třeba i na zem spadlých, je nerozum, ví kdekdo; i leckteré malé dítě. Méně je známo, že k tomu, aby se stal malér, se stačí jen dostat do blízkosti vedení. Přispět k tomu, aby se o tom, co dokáže elektrický oblouk, vědělo všeobecně, a zejména v ohrožené skupině žáků a studentů hledajících rozmanitá dobrodružství, se snaží Simona Riedlová. Učitelka, jež se angažuje v neziskových projektech Bolíto a Burn Fighters, který dokonce spoluzakládala.
Že je nerozum dotýkat se drátů, ví kdekdo, i leckteré malé dítě. Už méně se však ví, že k tomu, aby došlo k maléru, se stačí dostat jen do blízkosti elektrického vedení. Učitelka Simona Riedlová se snaží rozšířit povědomí o tom, co dokáže elektrický oblouk. Angažuje se proto v neziskových projektech Bolíto a Burn Fighters, které dokonce spoluzakládala.
Péči sester, které chodí za pacienty domů, obvazují jim rány, píchají injekce nebo se třeba starají o nemocné s plicní ventilací, v Česku ročně využívá asi 150 tisíc lidí. Domácí péči předepisuje lékař a hradí zdravotní pojišťovny. Odborníci však varují, že bez adekvátního financování na příští rok může dojít k jejímu omezení.
Někdejší sanitář Fakultní nemocnice Motol Martin Zelinka (46) se už sedm let doma stará o manželku Evu (44), která je na umělé plicní ventilaci. Státu svou péčí šetří statisíce, nemá za to ani korunu.
Otlaky po páscích bot a nemožnost se do nich po vyzutí znovu obout. Kotníky, za které by se nemusel stydět menší slon. Pocity tíhy a touha nemuset na ztěžklých nohách stát už ani minutu. To jsou letní prožitky mnoha lidí. Někomu se to děje jen občas. Ti, kteří však mají potíže se žílami, řeší otázku oteklých nohou poměrně často. Pomůže jednoduchá pomůcka, kterou může předepsat lékař.
„Každá chvíle, kdy se nám podaří zapomenout, má cenu zlata,“ říká tatínek sedmiletého Vilíka. Chlapci byl totiž náhle diagnostikován velmi vzácný typ rakoviny - Ewingův sarkom s genem CIC. Rodičům zdravého sportujícího chlapečka tak lékaři najednou sdělili fatální diagnózu s krátkou dobou dožití. Rodina souhlasila s uspořádáním sbírky, aby mohla s chlapcem strávit poslední společné měsíce. Doposud vybrali přes 2,4 milionu korun, tedy o celé dva miliony více, než původně vůbec doufali.
Stáže mediků u praktických lékařů v rámci pilotního projektu Zlínského kraje s názvem Praktikem na zkoušku zahájila v pondělí 24. června první studentka. Helena Vaňková z Velehradu studuje na lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně a pro svou praxi si vybrala ordinaci ve Starém Městě.
Situace není dobrá, nicméně není kritická. Situace se ale mění ze dne na den, jako na frontě. Tak na nedávném zastupitelstvu okomentoval personální situaci v městském zdravotnickém zařízení jednatel Nemocnice Boskovice Radim Dembiňák. Jako nejpalčivější označil stav na interním oddělení. Tam řešili výpovědi čtyř lékařek a jednoho lékaře.
Velký úspěch si připsali lékaři z Fakultní nemocnice Hradec Králové. Uspěli na poli vědeckého bádání. Jsou podepsání pod obsáhlou monografií s názvem Sítnice, která Králové, získala Cenu Josefa Hlávky za vědeckou literaturu v oblasti lékařství za rok 2023.
Umělá inteligence se čím dál víc rozšiřuje ve zdravotnictví. Pomáhá například při vyhodnocování rentgenových snímků. Ve spolupráci se zdravotníky tak přispívá k záchraně lidských životů. Deník přináší přehled důležitých oblastí léčby, v nichž může ulevit pacientům i lékařům.
S vynikající zprávou přicházejí se začátkem letních prázdnin lékaři krnovské nemocnice. Pro pacienty, kteří utrpěli zlomeninu a právě se chystají k odjezdu na dovolenou, totiž letní koupání nepříjemným úrazem nekončí. Místo klasické sádry si pacienti mohou připlatit za novou speciální fixaci zvanou OPENCAST. S tou je možné opakovaně chodit do vody, aniž by se porušila.
Máte pocit, že špatně slyšíte nebo pociťujete blokádu v uchu? Možná je na vině přebytečný nebo ztvrdlý ušní maz. Většinu lidí v takové situaci napadne, že by si měli pořádně vyčistit uši. Ještě než sáhnou po oblíbených vatových tyčinkách, měli by však vědět, že přesně toto čištění odborníci nedoporučují. Další možností je vypláchnutí ucha, což je nejlepší svěřit ušnímu lékaři. Pokud to právě není možné, můžeme si uši vypláchnout i svépomocí. Je však potřeba postupovat velmi opatrně.
/VIDEO/ Nová ordinace pro děti na poliklinice ve Veselí nad Moravou, rozšíření ortopedické ambulance a moderní byty pro lékaře jsou součástí memoranda o spolupráci mezi Nemocnicí Kyjov a veselskou radnicí. Cílem je zlepšit lékařskou péči v regionu a podpořit příchod nových lékařů.
Mravenčení a brnění v končetinách zná většina lidí. Dostavuje se většinou, když člověk příliš dlouho dřepí, nebo sedí s nohou přes nohu. Není to příliš příjemný pocit, ale zpravidla brzy odezní. Pokud se však toto mravenčení, neboli parestézie, vyskytuje často a bez zjevných příčin, mohlo by signalizovat vážnější zdravotní problémy.
Adéla Vávrová je 44letá žena, která po stomatochirurgickém zákroku trpí posttraumatickým syndromem a není schopna vrátit se k normálnímu životu. Místo plánovaného odstranění zbytku kořene zubu totiž přišla o velkou část spodní čelisti. To jí způsobilo silné trauma a obrovskou psychickou i fyzickou bolest. Adéla si málem sáhla na život, s lékařem nyní vede soudní spor. A také věří v pomoc dobrosrdečných lidí.
Písecká nemocnice se zaměří na další rozvoj paliativní péče. Podle nového primáře Oddělení následné péče (ONP) Nemocnice Písek Jiřího Foltína by zde měl například vzniknout paliativní tým pro rozhodování o zásadních otázkách týkajících se závěrečné fáze života každého konkrétního pacienta.
Cenu Josefa Hlávky za vědeckou literaturu v oblasti lékařství za rok 2023 obdrželi lékaři Fakultní nemocnice Ostrava. Úspěch měla jejich monografie Sítnice, která podává ucelený pohled na oční onemocnění.
Aktinická keratóza je nemoc, kterou má po sedmdesátých narozeninách v podstatě každý druhý člověk. Postihuje kůži vystavenou slunečnímu záření a mezi pacienty trojnásobně převažují muži. Souvisí to s tím, že jim častěji řídnou vlasy a trpí plešatěním. Na nechráněné pokožce hlavy pak vznikají útvary, které se snadno změní na nádory. Je dobré vědět, jak se tomu správnou péčí o pleš a další nechráněná místa na hlavě pokud možno vyhnout.
Kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality ve Frýdku-Místku se zabývají dalším případem podvodného vylákání finančních prostředků, tentokrát s legendou lékaře na misi v zahraničí.
Čtyřiašedesátiletou Miroslavu Bečvářovou lékaři propustili po operaci z nemocnice do domácí léčby. Když se jí začala motat hlava a omdlela, sanitka ji odvezla do nemocnice ve Vyškově, kde jí našli rozsáhlou plicní embolii, se kterou ji poslali do Fakultní nemocnice Brno v Bohunicích. Tam se stala první pacientkou, ošetřenou katetrovým systémem Flowtrever. Ušetřila si tak operaci a dlouhý pobyt v nemocnici. O metodě blíže informovali v úterý zástupci bohunické nemocnice.
Jako lékař z Jemenu se ženě představil neznámý člověk na sociální síti a navázal s ní korespondenci. Jedenasedmdesátiletou seniorku obalamutil známou historkou o tom, že je vojenský lékař na zahraniční misi, chtěl by ale skončit a potřebuje peníze na vyvázání se z armády.
Na začátku příběhu devětapadesátiletého Radovana Kučery z Bochoře na Přerovsku bylo obyčejné trhání třešní na zahradě kamaráda. Na konci boj o život po pádu ze žebříku na kovovou tyč, která se muži zabodla do hrudní dutiny. Profesionální reakce záchranářů a pětihodinová operace lékařů několika klinik Fakultní nemocnice v Olomouci muži nakonec zachránily život. Po dvoutýdenní hospitalizaci se ve zdraví vrátil domů.
Na začátku příběhu devětapadesátiletého Radovana Kučery z hanácké Bochoře bylo obyčejné trhání třešní na zahradě kamaráda. Na konci drama a boj o život po pádu ze žebříku na kovovou tyč, která se muži zabodla do hrudní dutiny, propíchla obě plíce a jen o milimetry minula srdce, aortu, jícen a další životně důležité orgány. Profesionální reakce záchranářů a pětihodinová operace lékařů několika klinik Fakultní nemocnice v Olomouci muži nakonec zachránily život. Po dvoutýdenní hospitalizaci se ve zdraví vrátil domů.
Na začátku příběhu devětapadesátiletého Radovana Kučery z Bochoře bylo obyčejné trhání třešní na zahradě kamaráda ve Vlkoši. Na konci drama a boj o život po pádu ze žebříku na kovovou tyč, která se muži zabodla do hrudní dutiny, propíchla obě plíce a jen o milimetry minula srdce, aortu, jícen a další životně důležité orgány. Profesionální reakce záchranářů a pětihodinová operace lékařů několika klinik Fakultní nemocnice v Olomouci muži nakonec zachránily život. Po dvoutýdenní hospitalizaci se ve zdraví vrátil domů.
V roce 2030 bude rakovina slinivky druhým nejčastějším smrtícím nádorem po karcinomu plic. V Olomouci se specialisté snaží najít nemocné ještě předtím, než se u nich začnou objevovat první obtíže.
V roce 2030 bude rakovina slinivky druhým nejčastějším smrtícím nádorem po karcinomu plic. V Olomouci se specialisté snaží najít nemocné ještě předtím, než se u nich začnou objevovat první obtíže.