Kreativ

ŠTÍTEK: lékař

Po dvě desetiletí už se Zdeněk Pařízek z Prahy snaží žít zdravě. Cestu, kudy se vydat, mu ukázala mrtvice.

Změnit životní styl se dá ze dne na den. Když chcete zůstat s blízkými

/VIDEO, FOTO/ Změnit svůj život je možné ze dne na den, a to i poměrně razantním způsobem. Že to jde, ukazují osudy Zdeňka Pařízka z Prahy. Jeho příběh může naznačit cestu třeba lidem, kteří v rámci úvah o novoročních předsevzetích dospěli k závěru: tak jako dosud to dál vést nejde. Byť v jeho případě na počátku nestálo bouchnutí do stolu podpořené pevnou vůlí, ale mozková mrtvice. O to přesvědčivěji může prohlásit: už by neměnil. A má to podpořené bezmála dvěma desetiletími zkušeností: s cévní mozkovou příhodou ho rodina vezla do nemocnice již v dubnu 2004.

Generální ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek

Dostupnost péče je, že se každý včas dostane k té kvalitní, říká ředitel VZP

Největší česká zdravotní pojišťovna VZP v součinnosti s ministerstvem zdravotnictví již rok podporuje otevírání ordinací a registraci nových pacientů v místech se zhoršenou dostupností péče. Kupříkladu v příhraničních oblastech. Program vznikl ve shodě se zástupci praktiků, pediatrů i zubařů. A podle ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeňka Kabátka určité ovoce v podobě nových úvazků přináší.

Doktor Lukáš Kilberger, koordinátor dárcovského programu transplantačního centra Fakultní nemocnice v Plzni, byl jedním z lékařů, kteří během divadelního představení řešili skutečnou transplantaci

Během divadelní hry řešili lékaři skutečnou transplantaci. Zachránili dva životy

Mohlo to být představení jako kterékoliv jiné. Jen kromě pravidelných diváků zaplnili tři řady hlediště Nové scény Divadla J. K. Tyla v Plzni lékaři a zdravotní sestry z oddělení intenzivní péče plzeňské Fakultní nemocnice. Jako poděkování za jejich práci jim prosincové představení tematického příběhu Srdce zorganizovala Česká transplantační společnost.

Doktor Lukáš Kielberger, koordinátor dárcovského programu transplantačního centra Fakultní nemocnice v Plzni, byl jedním z lékařů, kteří během divadelního představení řešili skutečnou transplantaci

Během divadelní hry řešili lékaři skutečnou transplantaci. Zachránili dva životy

Mohlo to být představení jako kterékoliv jiné. Jen kromě pravidelných diváků zaplnili tři řady hlediště Nové scény Divadla J. K. Tyla v Plzni lékaři a zdravotní sestry z oddělení intenzivní péče plzeňské Fakultní nemocnice. Jako poděkování za jejich práci jim prosincové představení tematického příběhu Srdce zorganizovala Česká transplantační společnost.

Osobnosti roku 2023

Hýbaly Českou republikou. Deník vybral osobnosti roku 2023

Jejich otisk v kalendáři končícího roku je zřetelný. Hodně se o nich mluvilo, byli středem pozornosti médií i celé veřejnosti. Ovlivňovali naše životy, někteří bezprostředně, jiní svými činy, jimiž dělali republice čest a jejím obyvatelům radost. Muži a ženy roku 2023. Každý čtenář si zajisté sestavuje vlastní pětku lidí, kteří pro něj hodně znamenají, váží si jich, fandí jim jako politikům či sportovcům. Budeme rádi, když nám svoje postřehy ze světa slavných i svých výjimečných sousedů budete posílat po celý příští rok, abychom z nich sestavili žebříček osobností roku 2024.

Před rozpraskanými rty vás ochrání živočišné sádlo a vazelína, ostatní složky jsou přídatné.

Jaký balzám použít na popraskané rty? Dermatolog radí, kterou složku si pohlídat

Suché a rozpraskané rty jsou již jakýmsi symbolem chladných dnů. Tenká pokožka je na zimu, vítr i mráz citlivá a často dochází k bolestivým prasklinám. Na suché rty je proto nejlepší pořídit si vhodný balzám. Některé balzámy však obsahují složku, která by se na rty používat v zimě neměla, protože může způsobit ještě větší škody. A co by naopak „jelení lůj“ obsahovat měl za každou cenu? Možná vás překvapí, jak jednoduché to může být. A poradí vám i zkušený dermatolog Petr Arenberger.

ilustrační foto

Na Hanušovicku končí všichni zubaři

Kam budu chodit k zubaři? To je otázka, kterou na přelomu roku řeší řada obyvatel sedmitisícového Hanušovicka. Končí zde oba zubní lékaři, region tak od ledna zůstane zcela bez stomatologa. Místní usilují o to, aby byl problém pouze dočasný.

Lékař Martin Palička

Bez politické vůle ke změnám se výpovědi přesčasů mohou opakovat, varuje lékař

Jakákoliv domluva, která odvrátí omezování péče, je dobrá pro pacienta. Tak lze podle ostravského onkologa Martina Paličky hledět na dohodu mezi ministerstvem zdravotnictví, VZP, mladými lékaři a odboráři o růstu odměňování lékařů. Jiný je ale podle něj pohled zdravotnický. „Nejdiskutovanější problémy – masivní přesčasy lékařů a porušování zákoníku práce – se dohodou nevyřešily,“ řekl v rozhovoru pro Deník.

Suchý vzduch, mráz i vítr pokožku obličeje vysušuje.

5 chyb v péči o pleť, které ženy v zimě dělají. Lékař Arenberger radí, jak na to

Pokožka našeho obličeje vyžaduje v zimě odlišnou péči. Ne každý to však ví, čímž si zadělává na řadu problémů. Na rozdíl od léta je například největší chybou nanášet hydratační či opalovací krém před odchodem z domova. Co na obličej v zimě namazat, jak pleť chránit a jak o ni pečovat poradil Deníku uznávaný dermatolog a český lékař Petr Arenberger.

Ilustrační snímek.

Z ženy z Podbořanska lákal peníze. Podvodník se vydával za lékaře v Afghánistánu

Zemřela mu žena, dceru měl v Anglii. OSN ho vyslala do Afghánistánu, kde pracoval jako lékař. Na podzim si přes sociální sítě začal psát s 51letou ženou z Podbořanska. Řekl jí, že jí chce poznat osobně, vrátit se. Že tento příběh zní jako pohádka? Také byla. Místo příběhu, který sliboval pěkný vztah, musí ale nyní žena řešit podvod. Podvodník využil její důvěřivosti a vylákal z ní téměř sto tisíc korun.

Peníze. Ilustrační snímek.

Z ženy z Chomutova vylákal půl milionu. Podvodník se vydával za lékaře v Gaze

Vše začalo přátelstvím na faceboooku. Jedenašesátiletá žena z Chomutova se tam seznámila s někým, kdo se vydával za lékaře působícího v Gaze. Údajný vdovec ženě psal, že má po vyostření konfliktu v Gaze strach, chce odejít a žít s ní. Jenže… Aby to bylo možné, měla žena zaplatit různé kauce, poplatky nebo právníka. Pravda to ale nebyla, žena naletěla. A tak místo příběhu, na jehož konci měl být krásný vztah, musí řešit podvod. Přišla o své úspory, „lékař” ji připravil o 488 tisíc korun.

Ilustrační snímek

Pavel podepsal možnost delších služeb lékařů. Pracovat budou moci až 24 hodin

Zdravotníci v nemocnicích a v záchranné službě budou moci sloužit až 24 hodin v kuse. Na konci roku navíc přestane platit nedávno uzákoněná možnost další dobrovolné přesčasové práce lékařů, která vyvolala jejich protesty. Změny přinese poslanecká novela zákoníku práce, kterou podepsal prezident Petr Pavel. O jeho podpisu informoval na webu Hrad.

Osmiletý vážně nemocný Jiřík z Plzně se svými blízkými.

Ozdobit stromeček a od Ježíška spoustu knížek, přeje si vážně nemocný chlapec

Jiřík z Plzně, jemuž je osm let, se narodil s kombinací několika těžkých vývojových vad. Prodělal desítky velmi náročných operací. Je to ale velký bojovník, který se může spolehnout na podporu svého brášky a především rodičů, Martiny a Martina Chybových. Ti teď ale mají problém. Potřebují zakoupit automobil, aby měli možnost dojíždět s chlapcem na nezbytné rehabilitace, k lékaři i do vzdálené speciální školy. Není to však v jejich finančních možnostech. Se žádostí o pomoc se proto obracejí na veřejnost.

Infektolog, lékař Infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí n. L. Jakub Jarý, pocházející z romské rodiny je příkladem, že dosáhnout vysoko může každý, kdo se o to poctivě snaží. Na snímku s ultrazvukem.

Romský lékař Jakub Jarý: Kvalitní vzdělání vede ke spokojenému životu

/ROZHOVOR/ Během studia na vysoké škole to neměl zrovna jednoduché. Pocházel z romské rodiny a tatínek s maminkou ho moc finančně podporovat nemohli. Tak si vydělával na brigádách, pomáhala mu stipendia a příspěvky nadačního fondu. Nakonec uspěl a dnes Jakub Jarý pracuje jako lékař na Infekčním oddělení Masarykovy nemocnice.

Lékaři na operačním sále. Ilustrační snímek.

K běžnému provozu bez omezení by se nemocnice mohly začít vracet v lednu

Očekávaná změna postoje významné části lékařů sloužících v nemocnicích, kteří odmítají přesčasovou práci, se zatím nedostavila. Omezení provozu, které kvůli nedostatku personálu nemocnice naplánovaly na prosinec, zůstává z podstatné části beze změn. A jakkoli v době kolem přelomu listopadu a prosince zazněly různé výzvy či vyjádření, zřejmě další týdny potvrdí listopadové předpoklady: pokud se nemocnicím, kde museli sáhnout k omezením (neplatí to totiž o všech) podaří brzy nastartovat standardní provoz, nebude to dřív než v lednu.

Učenec Nostradamus

Co předpověděl Nostradamus na rok 2024? Má dojít ke střetu na moři i pádu krále

Smrt krále Jindřicha II., zvolení Francoise Mitterranda prezidentem, atentát na Jana Pavla II., útok na Světové obchodní centrum v New Yorku 11. září, koronavirová pandemie. To vše údajně předpověděl francouzský lékař, astrolog a vědec Michel de Nostredame, který je známější pod jménem Nostradamus. Podle některých vykladačů Nostradamových proroctví obsahují i předpověď událostí pro rok 2024.

Od 1. ledna 2024 se mění provozní doba dětské pohotovosti v Tachově.

V Tachově chybí pediatři. Dětská pohotovost proto mění provozní dobu

Do Plzně budou muset od 1. ledna vyrážet se svými nemocnými dětmi rodiče z Tachovska ve chvíli, kdy se objeví zdravotní komplikace u jejich ratolestí v době od 21. hodiny večerní do 7. ranní anebo o víkendech či svátcích po 20. hodině. Toto omezení provozu potrvá od 1. ledna do 30. června 2024.

Energetické nápoje - Ilustrační foto

Energetické nápoje po palbou: Ničí dětem i zuby. Politici chtějí jasná pravidla

Energetické nápoje jsou pro mladé lidi rizikové a mají na ně negativní zdravotní dopad. Ve sněmovně na to upozornili lékaři, kteří podporují regulaci jejich prodeje. Podle výrobců naopak hrozí, že děti pak za ně budou hledat náhradu, třeba drogy. Setkání odborníků se odehrálo hlavně kvůli současné oblibě energetického nápoje Prime.

Nemocnice. Lékař. Ilustrační foto.

Je dobojováno. Lékaři v Pardubickém kraji stahují výpovědi z přesčasů

Protest lékařů v Pardubickém kraji končí. Vláda podepsala dohodu s lékaři o navýšení peněz na přesčasy. V nemocnicích v kraji tak lékaři stahují své výpovědi z přesčasů. Ve Svitavách už tak učinili všichni. Návrat k běžnému režimu však bude pozvolný, upozornilo vedení krajských nemocnic.

Tisková konference k podpisu dohody mezi ministerstvem zdravotnictví, Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP), Českou lékařskou komorou (ČLK), Lékařským odborovým klubem - Svazem českých lékařů (LOK-SČL) a Odborovým svazem zdravotnictví a sociální péče ČR

Vláda i lékaři podepsali dohodu. Nešlo jen o platy, ale i podmínky, uvedl Fiala

Zástupci zdravotníků, vlády a Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) podepsali dohodu, která má ukončit odmítání přesčasové práce ze strany tisíců nemocničních lékařů. Z peněz, které jdou nemocnicím příští rok z veřejného zdravotního pojištění, dává 9,8 miliardy korun na růst odměňování zaměstnanců. Viceprezident České lékařské komory (ČLK) Jan Přáda po podpisu lékaře vyzval, aby výpovědi z přesčasové práce stáhli. Totéž očekává i premiér Petr Fiala (ODS). Většina nemocnic by se příští týden měla vrátit k běžnému provozu, jsou ale výjimky. Někteří lékaři zatím výpovědi stáhnout nehodlají.

Elenka teď musí musí každých 14 dní na operační sál

Elenka nemůže jíst ani pít. Operace měla pomoci, ale všechno se jen zhoršilo

Když byla Elenka miminko, prošla si doslova peklem. Už v prvních měsících po předčasném narození podstoupila opakovaně operaci dutiny břišní a byla jí vyvedena stomie, tedy umělý vývod střeva na povrch těla. Po osmi letech bez komplikací jí lékaři doporučili stomii zanořit a vyšít nový konečník. Tato operace měla dívce pomoci, ovšem od té doby trpí desetiletá Elenka bolestmi, nemůže jíst, pít a při každém dosednutí téměř plakala bolestí.

Hokejové fanoušky zarmoutila smutná zpráva, bývalý klubový lékař Vítkovic Jindřich Prokop mladší nečekaně zemřel v neděli 3. prosince ve věku 68 let.

Smutek v hokejových Vítkovicích, zemřel lékař Jindřich Prokop mladší

Byl u tří stříbrných medailí (1993, 1997, 2002) i u dvou bronzů (1998, 2001), o vítkovické hokejisty se jako klubový lékař staral dlouhých patnáct let od roku 1990. Teď přišla smutná zpráva – MUDr. Jindřich Prokop mladší nečekaně zemřel v neděli 3. prosince ve věku 68 let.

Otužování je starý a účinný způsob posilování imunitního systému. Otužilí lidé trpí nemocemi méně než ti, kteří se chladu vyhýbají

Otužování je 100% zdravé. Začátečníci ale musí dát pozor na několik vážných chyb

Milovníků otužování stále přibývá, což je dobře. Pravidelné sprchování nebo koupel ve studené vodě stimulují krevní oběh i posilují imunitní systém. I mnozí z těch, pro které bývala studená sprcha něco absolutně nepředstavitelného, si to dnes už bez ní nedokáží představit. Začít je ale třeba s rozmyslem, postupně, nepřepínat se a naslouchat svému tělu. Víte, jak dlouho zůstat ve studené vodě, co se děje v těle při otužování a jak se po něm zahřát? Vyhněte se nejčastějším chybám začátečníků.