Kreativ

ŠTÍTEK: lékař

Barva hlenu může při rýmě pomoci odhalit, zda se jedná o bakteriální či virovou infekci

Infekce, nebo nachlazení? Jak z barvy hlenu poznáte, že potřebujete antibiotika

Proč po smrkání kontrolovat obsah kapesníku? Barva hlenu vám může napovědět, zda bojujete s virovou či bakteriální rýmou a zda je vhodné nasazení antibiotik. Na virovou infekci totiž žádná antibiotika nezabírají, proto byste ji měli umět odlišit od té bakteriální. O čem tedy vypovídá barva hlenu, jak dlouho trvá rýma a je takzvaná zelená rýma opravdu bakteriální?

Moderní přístroje v radiologickém oddělení nemocnice v Boskovicích.

Nemocnice Boskovice ve varu. Opravy omezí operace, lékaři vypovídají přesčasy

Nemocnice Boskovice letos slaví pětašedesát let. Poslední značně turbulentní týdny, ale moc radosti k oslavám nad virtuálním narozeninovým dortem nepřináší. Vedení nemocnice a potažmo i dvanáctitisícového města na Blanensku, které ji provozuje, je nyní totiž v pořádné mlýnici. Kromě nákladné rekonstrukce, která v těchto dnech omezila plánované operace na minimum, se Boskovičtí podobně jako ostatní zdravotnická zařízení v republice potýkají s hrozbou výpovědí lékařů z přesčasové práce.

Netolický: Nejvážnější krize pro malé nemocnice za posledních 12 let? Bohužel to tak vypadá. Požádal jsem proto o schůzku ministra zdravotnictví.

Hejtman Netolický: Nemocnice v nejhorší krizi za 12 let. Chci řešení od ministra

Po dlouhodobém nedostatku lékařů, sester či ambulantních zdravotníků přišel další problém. Nedávná novela zákoníku práce totiž zdvojnásobila případný počet přesčasových hodin ve zdravotnictví. Sekce mladých lékařů proti tomu protestuje, viditelnými se chtějí stát i zdravotníci z Pardubické nemocnice. Kromě snížení množství přesčasů požadují také růst platů. Pokud se lékaři s ministerstvy práce a zdravotnictví na novele zákoníku práce nedohodnou mohou v prosinci v nemocnicích chybět. 

Lék ozempic

České úřady varují před padělkem léku ozempic. Může ohrozit život

Ministerstvo zdravotnictví (MZd) a Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) varují před užíváním léku ozempic získaného jinak na předpis lékaře a vyzvednutého v lékárně, například koupeného přes internet. Může jít o padělek, jehož aplikace může způsobit vážné zdravotní komplikace s ohrožením života. MZd o tom, že se tyto padělky objevily v EU, informovalo v tiskové zprávě. V Rakousku několik lidí po aplikaci takové látky skončilo v nemocnici.

Marek Pieter prováděl v IKEMu fotoreportáž.

Zbývaly mu dva roky života. Po transplantaci založil Marek Pieter nadační fond

/FOTO, VIDEO/ Marek Pieter měl skvěle rozjetou kariéru. Byl vedoucím výroby, starostou Desné, náměstkem hejtmana a majitelem společnosti na pořádání elektronických aukcí a dražeb. Vše ale zastínila nemoc, která ho stála málem život. Ten mu zachránili lékaři ve zdravotnickém centru IKEM, kde mu transplantovali játra.

Marek Pieter prováděl v IKEMu fotoreportáž.

Zbývaly mu dva roky života. Po transplantaci založil Marek Pieter nadační fond

/FOTO, VIDEO/ Marek Pieter měl skvěle rozjetou kariéru. Byl vedoucím výroby, starostou Desné, náměstkem hejtmana a majitelem společnosti na pořádání elektronických aukcí a dražeb. Vše ale zastínila nemoc, která ho stála málem život. Ten mu zachránili lékaři ve zdravotnickém centru IKEM, kde mu transplantovali játra.

Marek Pieter prováděl v IKEMu fotoreportáž.

Zbývaly mu dva roky života. Po transplantaci založil Marek Pieter nadační fond

/FOTO, VIDEO/ Marek Pieter měl skvěle rozjetou kariéru. Byl vedoucím výroby, starostou Desné, náměstkem hejtmana a majitelem společnosti na pořádání elektronických aukcí a dražeb. Vše ale zastínila nemoc, která ho stála málem život. Ten mu zachránili lékaři ve zdravotnickém centru IKEM, kde mu transplantovali játra.

Základem léčby lipedému jsou liposukční metody. Hanka Čechová už absolvovala liposukci nohou i rukou. Na fotce je její hojící se ruka po operaci.

Nehubnete, i když držíte dietu a hýbete se? Příčinou může být málo známá nemoc

Maminka dvou malých dětí Hana Čechová nedávno sebrala odvahu a vystoupila před novináři se svým příběhem. Vyprávěla o tom, kolik snahy ji vždy stálo zhubnutí pár kilogramů. Jak už téměř hladověla, a přesto stále přibírala. Jak dlouho nenacházela pochopení od lékařů. Nakonec ji k odhalení příčiny jejího trápení, kterou je málo známá, ale přesto poměrně častá nemoc, přivedla její kamarádka. Hana Čechová má nemoc s názvem lipedém.

Dětský lékař Jiří Jiráček.

Hořovický lékař: Zvolil jsem nemocnici, kde jsem mohl jít po čtyřiadvacítce domů

/FOTO, VIDEO/ Sporná novela zákona s vyššími přesčasy lékařů, kterou kritizují zdravotníci i pacienti, má být dočasným řešením nedostatku personálu v nemocnicích Česku. Co si o ní myslí zástupce primářky dětského oddělení v Nemocnici v Hořovicích Jiří Jiráček? Zákon by podle něho měl směřovat vše k celkovému úvazku 1,0 s odpovídajícím ohodnocením, aby nedocházelo k nadměrnému přetěžování lékařů a násobení jejich úvazků pro různé zaměstnavatele.

Akutní kašel je takový, který trvá méně než tři týdny

Jak se nejrychleji zbavit kašle? Pneumolog radí, co opravdu pomůže

Kašel je přirozený obranný mechanismus, kterým se nás tělo snaží zbavit prachu nebo jiného nepořádku v dýchacích cestách. Je tedy normální si odkašlat. Pokud jde o kašel akutní, krátkodobý, ten dá se zvládnout pomocí volně prodejných léků. U chronického kašle už ale nastává problém. Jak dlouhý kašel je ještě normální a člověk vystačí se samoléčbou? Kdy už raději určitě vyrazit k lékaři a jaká vyšetření zřejmě budete muset podstoupit? Bát se jich nemusíte.

Ilustrační snímek

Nedostatek penicilinu? Do konce listopadu bude v ČR 360 tisíc balení, řekl Válek

Do konce listopadu bude v České republice 360 tisíc balení penicilinu. V nedělním pořadu Partie na CNN Prima News to řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Penicilin se podle šéfa resortu zdravotnictví postupně dostává do lékáren, distributoři ale podle něj nedodávají lék do všech lékáren rovnoměrně. Poslanec Kamal Farhan z opozičního hnutí ANO uvedl, že není zaručeno, že bude na podzim v lékárnách dostatek dalších léků.

Krevní sraženiny vznikají při trombóze nejčastěji v žílách na nohou či v pánevní oblasti

Brní vás často končetiny? Mravenčení nohou nepodceňujte, může jít i o váš život

Znáte ten pocit, když si při dlouhém sezení s nohou přes nohu způsobíte nepříjemné brnění dolních končetin? Pokud se mravenčení objevuje častěji a bez zjevné příčiny, důvodem může být i nejzávažnější žilní onemocnění – hluboká žilní trombóza. V nejhorším případě vás může ohrozit na životě i smrtelná embolie plic. Co vše může brnění končetin způsobovat a kdy jet okamžitě k lékaři?

Psychiatr Jan Cimický

Psychiatr Cimický leží ve vážném stavu v nemocnici. Měl se předávkovat léky

Psychiatr Jan Cimický je podle serveru Blesk.cz ve vážném stavu v Ústřední vojenské nemocnici v Praze-Střešovicích. Server uvedl, že šlo o intoxikaci léky. Cimický čelí obžalobě ze čtyř znásilnění a 35 případů vydírání, soud má začít 7. listopadu. Pětasedmdesátiletý lékař a spisovatel už dřív obvinění odmítl a prohlásil, že hodlá prokázat svou nevinu.

Ilustrační foto.

Policie musí znovu řešit úmrtí ženy po operaci v brodské nemocnici

Policie v Havlíčkově Brodě bude muset znovu otevřít dvanáct let starý případ nepovedené operace žlučníku v tamní nemocnici. Pochybení lékařů tehdy stálo život osmačtyřicetiletou Jaroslavu Vencelidesovou z Chotěboře na Havlíčkobrodsku. Před pár dny o tom rozhodlo Krajské státní zastupitelství v Hradci Králové.

Jednatřicetiletý Tomáš Hois má za sebou čtyři transplantace

Muž prodělal čtyři transplantace, tělo však nefunguje. Další orgán nedostane

Život jednatřicetiletého Tomáše Hoise se bohužel vždy lišil od života jeho vrstevníků. Narodil se s vážnými a celoživotními onemocněními – cystickou fibrózou a dilatační kardiomiopatií. Jedinou možností bylo podstoupit transplantaci srdce a plic najednou. Jenže zákrok způsobil komplikace, takže Tomášovi přestaly fungovat ledviny. Nové už nedostane.

Psychiatrickou nemocnici v Kroměříži dál povede Roman Havlík.

Změna plánu. Psychiatrickou nemocnici v Kroměříži povede i nadále Havlík

Psychiatrickou nemocnici v Kroměříži (PNKM) povede i nadále Roman Havlík, který je současně ředitelem Fakultní nemocnice Olomouc (FNOL). Ačkoli Ministerstvo zdravotnictví v čele s ministrem Vlastimilem Válkem původně avizovalo, že po letních prázdninách vypíše výběrové řízení na nového ředitele, zatím se tak nestane.

Nemocnice Na Bulovce.

Bulovka je rozdělená na dva tábory. Část lékařů protestuje, druhá vedení hájí

Spor o primáře ARO a urgentního příjmu ve Fakultní nemocnici Bulovka se přiostřuje. Ve čtvrtek dokonce na několik hodin omezil provoz oddělení. Původní protest proti jmenování primáře ARO Josefu Školovi, který ale po měsíci ve funkci a po zahájení protestů dočasně odstoupil, přerostl v zákopovou válku. Část lékařů protestuje dál a vzdor projevuje tím, že na poslední chvíli nenastupuje na slíbené služby. Druhá část lékařů, kteří rozhodnutí vedení nemocnice podporují, mluví o atmosféře podezřívavosti a špatných vztazích na pracovišti.

Na operaci pracuje celý tým lékařů.

Operace srdce bez celkové narkózy. Podívejte, jak lékaři v Brně vyměňují chlopeň

/VIDEO/ Aortální stenóza neboli zúžení srdeční chlopně je závažné onemocnění srdce, které nejčastěji postihuje starší pacienty. Jediným řešením je chlopeň vyměnit. Klasickou chirurgickou operaci na otevřeném srdci lze nahradit i méně invazivní metodou TAVI. Zákrok je vhodný zejména pro starší pacienty, pro které by chirurgická operace představovala velké riziko.

ilustrační foto.

Jak zlepšit dostupnost zubařů? Krnovský senátor s kolegy iniciuje řešení

Skupina senátorů z několika klubů přichází s novelou zákona, která má zlepšit dostupnost zubařů tím, že usnadní působení zahraničních zubních lékařů v českých ordinacích. V čele iniciativy stojí senátor, lékař a ředitel krnovské nemocnice Ladislav Václavec (ANO) a senátorka Jitka Seitlová (KDU-ČSL) z Přerova.

Zapáchající dech může mít na svědomí banalita i vážné onemocnění

Jednoduchý test zjistí, zda vám páchne z úst. Odhalení příčiny to pomůže vyřešit

Páchnoucí dech není nic příjemného a způsobuje řadu potíží a společenských faux pas. Není však ničím výjimečným a v určitém období života se s ním setkala zhruba třetina populace. Někdy jej může způsobovat chyba v ústní hygieně, jindy může jít o vážný zdravotní problém. Jak se zápachu z úst zbavit a co bývá jeho příčinou? Kdy může být páchnoucí dech nebezpečný a signalizovat vážné onemocnění?

Očkování proti covidu bylo v době pandemie hodně poptávané, nyní o něj prozatím moc zájmu není.

Covid je podle lékaře nebezpečná potvora, o očkování proti němu však není zájem

Očkovat nebo neočkovat? Toť otázka, na kterou mají i odborníci různé názory. Například Ministerstvo zdravotnictví vakcinaci proti chřipce a znovu i covidu 19 silně prosazuje i v médiích. Jaký názor na očkování mají lékaři z Benešovska? A očkují nebo neočkují? To jsou otázky, na které získal Benešovský deník odpovědi u dvou praktických lékařů.

Nemocnice Na Bulovce.

Nemocnice Na Bulovce již přijímá pacienty v kritickém stavu bez omezení

Urgentní příjem pražské Fakultní nemocnice Bulovka, která podle pražské zdravotnické záchranné služby ve čtvrtek odpoledne nepřijímala sanitky s pacienty v kritickém stavu, dnes funguje bez omezení. Na dotaz ČTK to uvedly mluvčí pražské a středočeské záchranné služby Jana Poštová a Monika Nováková. 

Hlavním úkolem robota je být prodlouženou rukou operatérů při chirurgických výkonech, které se provádějí v břišní dutině.

Ruce lékařů při operacích nahrazují roboti. V Budějovicích se představil Hugo

V Českých Budějovicích měl ve čtvrtek premiéru nejnovější operační robot Hugo. Jeho hlavním úkolem je být prodlouženou rukou operatérů při chirurgických výkonech, které se provádějí v břišní dutině. Dálkově ovládaná robotická ramena umožní operovat přesněji, rychleji a šetrněji, s menší ztrátou krve a lepšími výsledky. Nový robot Hugo je navíc mobilní a lékaři ho tak mohou podle potřeby přesouvat mezi sály.

Zleva Prokop Voleník, Jan Bilík a Prokop Seif.

Barča se dostane i na místa, kam sanitka nemůže. Loni letěla k 630 zásahům

Proč se vrtulníku ústecké letecké záchranky říká Barča? Nejen to zjistí diváci v 17. díle pořadu Prokopni to. Prokop lékař a Prokop záchranář se svého hosta, kterým byl vedoucí lékař Letecké záchranné služby Ústí nad Labem MUDr. Jan Bilík, ptali také na to, jak letecká záchranná služba funguje, jak daleko vrtulník létá, kolik lidí tvoří posádku nebo třeba na případy, ve kterých vrtulník vzlétnout nemůže.

Lékař ústecké interny Jan Mudruňka.

Internista o lékařském kolotoči: V nemocnici strávím osm nocí i víkend v kuse

Jan Mudruňka pracuje v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem osmým rokem. Internista a odborář líčí, jak to chodí v ústeckém špitále i dalších menších zdravotnických zařízeních v regionu. Popisuje chronický nedostatek lékařů, služby napříč odděleními i na emergency, které dělají až 120 hodin přesčasů. Vypráví o únavě, práci ve stresu, chybách, vyhoření, dohánění finančního standardu kamarádů i o odchodech lékařů za lepším za hranicemi i v ambulantní sféře.

Jihlavský lékař Tomáš Tajč.

Jihlavský lékař má 80 hodin přesčasů měsíčně. V prosinci odmítá přidat další

/ROZHOVOR/ Obrovskou vlnu nevole u lékařů vyvolala novela zákoníku práce, která legalizuje až 832 přesčasových hodin ročně. Dosud to byla polovina. Mladí lékaři požadují také změnu finančního ohodnocení. Přesčasy v prosinci odmítly sloužit tisíce lékařů v celém Česku, mezi nimi i lékař z jihlavské nemocnice Tomáš Tajč. „Změny určitě nastanou, věřím tomu,“ vyjádřil se Tajč v rozhovoru pro Deník.

Nemocnice Nymburk

Nela Kvačková: Sama s některými požadavky mladých lékařů souhlasím

/ROZHOVOR/ Nemocnice napříč Českem hlásí protesty lékařů kvůli sloužení přesčasů. Podle posledních údajů už zhruba 5 tisíc lékařů vypovědělo sloužení přesčasů v prosinci, jelikož mají splněnou zákonnou kvótu 416 hodin ročně. Jaká je situace v tomto ohledu v nymburské nemocnici? Zeptali jsme se jednatelky Nely Kvačkové.

Zrak bychom si měli chránit. Třeba tím, že budeme chodit na pravidelné preventivní prohlídky.

Světový den zraku: Nemocnice Šumperk nabídne důležité preventivní vyšetření

Nemocné oči nebolí a některé změny zraku mohou být už nevratné. Že bychom měli chodit na preventivní oční prohlídku alespoň jednou za rok, upozorňuje i Světový den zraku, ke kterému se letos tradičně připojí také Nemocnice Šumperk. Ve čtvrtek 12. října od 13.00 do 17.00 hodin tak vyšetří její oční lékaři všem zájemcům zrak zdarma a bez nutnosti předchozího objednání.

Operace. Ilustrační foto.

Na sedmou ráno do špitálu, domů další den odpoledne. Lékaři popisují přesčasy

Prezidentem podepsaná novela zákoníku práce znamená pro lékaře výrazné navýšení přesčasů. Podle doktorů jde o vyústění dlouhodobého špatného stavu zdravotnictví, které se pomalu ale jistě řítí do záhuby. Deník přináší dva pohledy přímo z první ruky. Kolínský lékař Pavel Vaněk a chirurg z Prahy, který si přál zůstat v anonymitě, mimo jiné shrnuli, v čem spočívá systémová chyba zdravotnictví a nastínili možné řešení.

V Rudici na Blanensku cvičil speciální zdravotnický tým. V minulosti zasahoval v Nepálu po zemětřesení.

V Rudici cvičil speciální tým. V minulosti zasahoval v Nepálu po zemětřesení

/FOTO, VIDEO/ Ve stanu leží na nosítkách mladý muž. Se staženou zraněnou nohou, napojený na přístroje. Přivřené oči. Kolem něj kmitají zdravotníci. Tlak osmdesát na šedesát! „Hned vám pomůžeme. Jak bude žilka, nachystej infuzi,“ dává instrukce kolegovi jeden z lékařů a souběžné udílí ostatním parťákům pokyny do vysílačky. Do stanu vzápětí přinášejí dalšího muže, který utrpěl rozsáhlé popáleniny. Takto členové Emergency Medical Teamu CZ (EMT CZ) nacvičovali v Rudici na Blanensku ostrý zásah.

Operace. Ilustrační foto.

Na sedmou ráno do špitálu, domů další den odpoledne. Lékaři popisují přesčasy

Prezidentem podepsaná novela zákoníku práce znamená pro lékaře výrazné navýšení přesčasů. Podle doktorů jde o vyústění dlouhodobého špatného stavu zdravotnictví, které se pomalu ale jistě řítí do záhuby. Deník přináší dva pohledy přímo z první ruky. Kolínský lékař Pavel Vaněk a chirurg z Prahy, který si přál zůstat v anonymitě, mimo jiné shrnuli, v čem spočívá systémová chyba zdravotnictví a nastínili možné řešení.

Lékař Jindřich Bárta, na snímku druhý zprava, v době kdy ještě pracoval jako primář urologie v brodské nemocnici.

Lékař z Vysočiny: Válkovy přesčasy znamenají víc práce za méně peněz

/ROZHPVOR/ Sněmovna v půlce září schválila novelu zákoníku práce, součástí které je navýšení množství přesčasů pro zdravotníky z 416 hodin ročně až na dvojnásobek. Lékař Jindřich Bárta pracoval jako primář urologie v nemocnici v Havlíčkově Brodě. Jak říká, novela, pokud se nezmění, zkomplikuje mnoha nemocnicím život.