/AKTUALIZOVÁNO/ Obavy a údajná nespokojenost zaměstnanců. Přetrvávající pochybnosti nad výběrovým řízením. Situace ve znojemské nemocnici se stává jedním z bodů mimořádného zasedání krajského zastupitelstva. Ředitel Miroslav Kavka vede zařízení měsíc.
Malý Vojtíšek se již dva roky potýká s nejtěžší formou epilepsie. Záchvaty různých typů a intenzity mívá nepřetržitě, ve dne i v noci. Přestože se narodil jako zdravý chlapec, dnes kvůli nákaze herpetickou encefalitidou bojuje s vážným poškozením mozku. To se podepsalo na jeho fyzickém i mentálním stavu. Jeho maminka Lucie Kunovská tak nemůže docházet do zaměstnání. Z příspěvku od státu však nelze Vojtíškovi zaplatit potřebné rehabilitace.
/ROZHOVOR/ Za nucené vyšetření intimních partií žen bez oprávnění ke gynekologické a porodnické péči vyloučila Česká lékařská komora doktora Pavla Neničku z Hodonínska ze svých řad. Jak už informoval Deník, krajský ani nejvyšší správní soud tento disciplinární trest nezvrátil. Svůj pohled na případ Nenička nyní popsal v rozhovoru.
Téměř šestina lékařů kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny v Ústí nad Labem je momentálně ve výpovědní lhůtě. Opustit kliniku se rozhodli kvůli neshodám, které na tomto oddělení panují. Podle předsedy představenstva Krajské zdravotní Ondřeje Štěrby by se situace měla vyřešit nejpozději do dvou týdnů. Provoz kliniky podle jeho slov není ohrožen.
Na bitevním poli s nevyléčitelnou Duchennovou svalovou dystrofií se ocitla maminka malého Péti z Liberce. Lucie nyní čelí výzvě přestavby bytu na bezbariérový a s prosbou o pomoc se musela obrátit na veřejnost.
Šestiletý Artur z Pohořelic na Brněnsku, jehož příběh přinesl Deník v polovině ledna, pokračuje v boji se zákeřnou poruchou imunitního systému. A vypadá to, že zatím úspěšně. Vlna pomoci, která se zvedla napříč Českem, navíc do registru dárců kostní dřeně přivála více jak dvanáct stovek nových jmen. A jedno z nich je i to pro Artura.
Počty případů černého kašle stoupají. V souvislosti s tím se mluví především o nutnosti očkování těhotných žen, a to kvůli ochraně nejohroženějších dětí do jednoho roku věku. Co ale ostatní dospělí? A co lidé, potýkající se s postcovidovým syndromem? Na to, jestli mají s očkováním všichni spěchat, kolik je bude vakcína stát a další podrobnosti jsme se zeptali praktického lékaře Ivo Procházky a pneumologa Milana Sovy.
Vbočený palec neboli hallux valgus je nejen nehezky vypadající, ale především bolestivé postižení nohy. Otázky, jak se zbavit halluxů či jak srovnat vbočený palec bez operace klade svým kamarádkám i lékařům spousta žen. Mají obavy ze zastaralých klasických operací, protože jsou bolestivé a navíc příčinu zcela neřeší. Na to, jak zdeformovaný palec napořád vyléčit, jsme se zeptali ortopeda Rastislava Hromádky. Ten v České republice jako první zavádí nové, ve světě už prověřené metody.
Bývalého prezidenta Miloše Zemana lékaři ve středu propustili z pražské Fakultní nemocnice Motol do domácí péče. Exprezident byl hospitalizovaný 20 dní poté, co se mu vytvořila krevní sražena, kvůli které se mu nedokrvovala noha. Podle lékařů je ho možné stále označit za křehkého pacienta, přesto jsou s vývojem jeho zdravotního stavu spokojení.
Masivní vlna výpovědí lékařů v pardubické nemocnici vyvolává otázky o budoucnosti zdravotní péče v regionu. Vedení ujišťuje, že péče o pacienty zůstává zachována.
Pardubická nemocnice čelí další personální krizi. Výpovědi bez udání důvodu tam najednou podalo více než padesát lékařů. Jako první to uvedla televize Nova.
Lékaři ze strakonické nemocnice mají k ruce dalšího pomocníka. S vyšetřením zraku, konkrétně s vyhodnocením stavu pacienta, jim pomáhá umělá inteligence.
Známá překladatelka do znakového jazyka již rok a půl bojuje s vážnou nemocí. Nadě Hynkové Dingové, která je ve světě neslyšících velmi důležitou osobností, byla diagnostikována rakovina tlustého střeva s mnohačetnými metastázemi. Koncem roku 2023 se její stav zhoršil natolik, že jí lékaři dávali půl roku života. V České republice už jí nedokáží pomoci. Pokud ale podstoupí nákladnou léčbu v zahraničí, má naději žít mnohem déle.
Celý svůj život zasvětila Anežka Šánová pomoci druhým. Pracovala jako zdravotní sestřička, která se denně ocitala v kontaktu se smrtí a nemocnými lidmi. Tentokrát však zasáhla vážná nemoc ji osobně. I když myslela, že udělala vše pro to, aby nedostala rakovinu, přišla krutá rána. Lékaři odhalili nádor na vaječníku s četnými metastázemi. Mamince dvou chlapců dávali lékaři padesátiprocentní šanci na přežití. Stále nemá vyhráno.
Malé děti mají velmi často odpor k lékům, sirupům a léčivům, které neznají a které jim nechutnají. Jak ale do dítěte dostat lék, který nechce? Existuje řada tipů, které vám mohou práci s vysvětlováním prospěšnosti léků velmi ulehčit. Například dětem nakreslete pohádku nebo lék přimíchejte k chutnější stravě.
Cesta k rychlému a efektivnímu posílení imunity vede podle nabídky některých klinik přes koktejl vitaminů, který je poslaný přímo do žíly. Multivitaminové infuze mají být mnohem účinnější než podávání vitaminů a minerálů ústy. Trend, který začal před lety v Americe, už dorazil i k nám. A stejně jako v USA, i tady rozdělil odborníky na dva tábory – propagátory a odpůrce. Pro koho jsou tyto infuze vhodné a jak zjistit, které vitaminy či minerály daný člověk potřebuje doplnit? A existují důkazy, že na zlepšení zdraví opravdu zafungují? Zeptali jsme se odborníků.
Do konce května vrátí zdravotní pojišťovny lidem peníze, které za první letošní čtvrtletí doplatili na některé léky. U dětí, důchodců a lidí s postižením je roční limit výrazně nižší než u běžných dospělých. Deník přináší přehled, kterých léků se to týká, jaké jsou limity či jak peníze dorazí.
Zdravotní stav bývalého prezidenta Miloše Zemana, který je po operaci kvůli kritickému nedokrvení nohy už dva týdny v nemocnici, se nadále zlepšuje. Rehabilituje s pomocí chodítka, zdravotníci mu každý druhý den převazují rány. Na odhad termínu propuštění je stále brzy, uvedla dnes pražská Fakultní nemocnice v Motole v zaslaném prohlášení.
Jak probíhá hluboká mozková stimulace? Pacienti s Parkinsonovou chorobou se mimo jiné vyznačují silným třesem končetin. Ten jim ve většině případů znemožňuje normálně žít. Marie Pátková v únoru podstoupila operaci, kdy jí lékaři zavedli do mozku na unikátní místo elektrodu, díky které může i ona sama třes ovládat. Jak se nemoc projevuje bez léčby a s léčbou byla ochotná ukázat na kameru.
V Kraslicích a Lubech budou od příštího týdne bez svého pediatra a praktického lékaře tisíce dospělých a stovky dětí. Ve svém registru je měla kraslická lékařka Dana Fučikovská, která se stěhuje do Jižních Čech. V Lubech to byl navíc jediný lékař, kterého zde měli.
Jak probíhá hluboká mozková stimulace? Pacienti s Parkinsonovou chorobou se mimo jiné vyznačují silným třesem končetin. Ten jim ve většině případů znemožňuje normálně žít. Marie Pátková v únoru podstoupila operaci, kdy jí lékaři zavedli do mozku na unikátní místo elektrodu, díky které může i ona sama třes ovládat. Jak se nemoc projevuje bez léčby a s léčbou byla ochotná ukázat na kameru.
S neobvyklou diagnózou 52letého muže z Floridy spojují lékaři jeho celoživotní zálibu v měkké a řádně nepropečené slanině. Právě jídelníček jim napověděl, jak se do jeho mozku dostala vajíčka tasemnic.
Jménem lékaře, který o tom neměl tušení, vydávala pacientům recepty, zneužívala svého postavení, prodávala hypnotika a další léky. Zdravotní sestru z Chomutovska nyní obvinili kriminalisté, hrozí jí až pět let vězení.
Prodělali jste někdy v minulosti covid a nyní se u vás objevily třeba poruchy paměti, únava, nebo bolesti svalů? Problémů, které vznikají po vyléčení z akutní covidové infekce, existuje dlouhá řada. Nyní ovšem lékaři zjistili, že postcovid, nazývaný také long covid, může lidi stále trápit třeba až dva roky po prodělané nemoci. Existuje již lék na postcovid? A jak rozeznat, jestli mé potíže s postcovidem souvisí? Zeptali jsme se pneumologa Vladimíra Koblížka, předsedy České pneumologické a ftizeologické společnosti.
Bývalého prezidenta Miloše Zemana, který je od minulého týdne v pražské Fakultní nemocnici (FN) Motol, lékaři v pátek přeložili z jednotky intenzivní péče (JIP) na kardiovaskulární klinice na interní kliniku. Na dotaz ČTK před 17:00 to bez dalších podrobností uvedla mluvčí motolské nemocnice Pavlína Danková. Zeman i tam bude v prvních dnech na JIP, poté lékaři plánují jeho přesun na standardní oddělení, řekla novinářům již dnes dopoledne náměstkyně pro léčebně preventivní péči FN Motol Lucie Valentová Bartáková. Stav bývalého prezidenta Zemana je podle lékařů z podstaty jeho onemocnění nadále závažný, ale vývoj léčby je příznivý. Hrozí i opakování trombózy, čemuž lékaři přizpůsobili léčbu.
Předsedové koaličních politických klubů rozhodli, že po odstoupení Jana Krkošky z funkce hejtmana podpoří hnutím ANO navrženého nástupce Josefa Bělicu. Ten je hlavním favoritem hnutí i pro podzimní volby do krajského zastupitelstva. Zůstane i primátorem Havířova?
Je to už tři a půl roku od chvíle, kdy se manželé Zamykalovi z Olomoucka nakazili covidem. Oba nakonec skončili v těžkém stavu v nemocnici, oba přežili. Ale ani jeden z nich se už stoprocentně nevyléčil. Jaké jsou zdravotní následky po covidu a jak se projevuje postcovidový syndrom? Příběh o svém i manželově boji s covidem vypráví Dobromila Zamykalová.
Když člověk špatně vidí, pořídí si brýle. V lepším případě to udělá v optice, v tom horším třeba v drogerii. Ovšem jestli jeho špatně vidící oči nejsou náhodou i nemocné, už řeší málokdo. Zanedbávání oční prevence teď může skončit. Umělá inteligence totiž vstoupila i do některých očních optik. A s ní i možnost absolvovat během jedné návštěvy jak vyšetření špatného vidění pro zhotovení brýlí, tak i orientační vyšetření některých očních onemocnění.
Po Kraslicích a Lubech končí v Karlovarském kraji další pediatr. Tentokrát dětská lékařka v Aši. Zajistit zdravotní péči jsou ze zákona povinné zdravotní pojišťovny. Rodiče, kteří nového dětského lékaře shánějí, však dobře vědí, že je to jen věta na papíře.
/VIDEO/ Ve čtvrtek se v Třeboni konalo poslední rozloučení s Milošem Velemínským. Uznávaný pediatr, pedagog i vědec zemřel v sobotu 16. března ve věku 87 let. Miloš Velemínský byl průkopníkem v péči o novorozence a za svoji práci získal i řadu prestižních ocenění. Na poslední cestu ho přišly vyprovodit stovky lidí.
Hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška (ANO) přiznal ve čtvrtek u Obvodního soudu pro Prahu 2 vinu a hned byl také odsouzen. Za uplácení lékařů ze strany farmaceutických firem dostal peněžitý trest ve výši 200 tísíc korun. Verdikt není pravomocný, ale žalobce uvedl, že se spíše neodvolá. Krkoška následně na svou funkci v čele kraje rezignoval.
Projednávání další etapy trestní kauzy spojené s uplácením doktorů za předepisování léků od konkrétních dodavatelů zahájil ve čtvrtek 21. března Obvodní soud pro Prahu 2. V roli obžalovaného figuroval hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška (ANO), ten také v případu uznal svou vinu. Soud ho posléze uznal vinným a uložil mu peněžitý trest ve výši 200 tísíc korun. Verdikt není pravomocný. Krkoška následně na svou funkci rezignoval.
Mirka Divišová, českokrumlovská oftalmoložka, k níž na polikliniku na Špičáku chodily generace pacientů, odešla do penze. Druhá oční lékařka, Jitka Heřmánková, má beznadějně plno, a tak pacientům nezbývá než si najít nového doktora v regionu. Stejný problém měli v Kaplici. Tam místostarosta domluvil očařku v Písku, nicméně pacienti z města jezdí třeba i do Tábora nebo do Příbrami.
Hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška (ANO) dnes stane před soudem. U Obvodního soudu pro Prahu 2 čelí žalobě z účasti na organizované zločinecké skupině. O co přesně v případu jde?
V rodině Michaely Pipotové se radost ze zdravého miminka proměnila v boj s neznámou genetickou mutací. Dcera Johanka se narodila s vzácným postižením, které zasáhlo její celkový vývoj a způsobilo řadu komplikací. Příběh rodiny odhaluje nejen jejich každodenní výzvy, ale i nedostatečnou podporu systému a nejistotu, která s takovou diagnózou přichází.
Další případ, na jehož začátku stál tajemný neznámý na sociálních sítích a skončil očima pro pláč a o pár set tisíc lehčím kontem, šetří od pondělí 18. března tohoto roku pardubičtí kriminalisté. Poškozenou je v tomto případě devětašedesátiletá žena.
Pracovitému, aktivnímu a šikovnému muži z Českobudějovicka se loni změnil život ze dne na den. Ačkoliv se už od dětství musel vyrovnávat s cukrovkou, i tak žil Jan Žamberský naplno. Poslední půlrok si doslova prošel peklem. Začalo to únavou, problémy s očima, častou nevolností, pokračovalo to složitou operací srdce, umělým spánkem a nakonec ochrnutím.
Bývalý prezident Miloš Zeman zahájil v motolské nemocnici po prodělané operaci rehabilitaci a absolvoval krátký nácvik chůze s chodítkem. Zůstává však na jednotce intenzivní péče. I když se laboratorní výsledky zlepšují, jeho stav lékařské konzilium nadále hodnotí jako závažný, uvedla dnes Fakultní nemocnice Motol v tiskové zprávě. Jak dlouho potrvá hospitalizace, lékaři stále nechtějí odhadovat. Na konci týdne by nicméně mohl být exprezident přeložen na interní kliniku.
Návštěva lékaře se může u některých specialistů prodražit. Zvlášť v žádaných oborech, jako je zubní vyšetření, ORL, gynekologie, oční nebo ortopedie si Pražani na vyšetření počkají týdny až měsíce. Dřívější termín si můžou dovolit pojištěnci, kteří si zaplatí extra poplatek za rezervaci termínu. Dostanou totiž před ostatními přednost.
Transsexualita je obrovský byznys. Po operaci musíte brát do konce života hormony, přidají se komplikace a přidruží se další psychické poruchy, které nebyly řešeny. Takže každého trans pak čekají další léky a další operace. A z toho člověka si nakonec udělají celoživotní kasičku, říká Daniel Black, který kritizuje lékaře i trans komunitu a tvrdí, že problém trans lidí tkví především v hlavě. Přitom si sám a dobrovolně před pár lety tranzicí prošel.
S krvácením do mozku a deseti zlomeninami skončila v brněnské nemocnici několikatýdenní dcera obžalovaného muže z Brněnska. Podle obžaloby byla zranění výsledkem hrubého zacházení. Státní zástupkyně Zuzana Zámoravcová otce viní z těžkého ublížení na zdraví a týrání. V úterý případ začal projednávat Krajský soud v Brně.
Společností v posledních měsících rezonuje téma užívání ketaminu. Tato droga je pro mnohé cesta z depresí a traumat. V malých dávkách ji předepisují i lékaři. Velkou debatu o její bezpečnosti na sociálních sítích vyvolala smrt Matthewa Perryho, který se látkou loni v říjnu předávkoval. V posledních dnech se pozornost obrátila k miliardáři Elonu Muskovi, který ketamin také užívá.
/ANKETA/ Hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška (48 let) má velký problém. Dostihla jej dvanáct let stará kauza. Je obžalován z trestného činu podle paragrafu 361 odstavce 1 – účasti na organizované zločinecké skupině. Na takovéto jednání pamatuje zákon trestem od dvou do deseti let. Případem se ve čtvrtek začne zabývat soud. Kromě Jana Krkošky čelí žalobě i další lidé.
V Česku v únoru zemřel člověk nakažený černým kašlem. Byl ve věku 55 až 64 let, uvedl v pondělí Státní zdravotní ústav ve své pravidelné zprávě. Mluvčí Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje Veronika Krejčí ČTK řekla, že šlo o muže z hradeckého kraje, který zemřel 10. února a měl i další vážná onemocnění. Onemocnění černým kašlem nebylo bezprostřední příčinou jeho úmrtí, uvedla.
Přibližně čtvrtinu dětí v Česku trápí obezita či nadváha. Podle odborníků v tom často hraje roli životní styl celé rodiny. Důležité proto je, aby s tím, jak nadbytečná kila shodit, dítěti pomohli i jeho rodiče a další blízcí.
Uplynulý víkend přinesl smutnou zprávu. Ve věku 87 let zemřel v sobotu uznávaný lékař, pedagog a průkopník péče o novorozence v Česku profesor Miloš Velemínský. Za svoji činnost obdržel také řadu prestižních ocenění. Po studiích působil na dětském oddělení nemocnice v Jindřichově Hradci. V roce 1969 nastoupil jako ordinář na dětské oddělení krajské nemocnice v Českých Budějovicích, 13 let byl primářem novorozeneckého oddělení a jeho zásluhou vznikla v 70. letech 20. století první jednotka intenzivní péče pro patologické novorozence v Česku. Ještě do konce minulého roku ordinoval ve své dětské ordinaci v Třeboni. Na věhlasného odborníka pro Deník zavzpomínali lidé z jeho nejbližšího okolí.
Bývalý prezident Miloš Zeman zůstává po čtvrteční operaci kvůli kritickému nedokrvení nohy v péči lékařů pražské Fakultní nemocnice (FN) Motol. Při zákroku mu lékaři kvůli vzniklému otoku nařízli kryty svalů, tyto otevřené nářezy je nyní třeba pravidelně ošetřovat. Zeman je při vědomí, orientován a spolupracuje při rehabilitaci, informovala ČTK v tiskové zprávě mluvčí motolské nemocnice Pavlína Danková po jednání lékařského konzilia. Dobu hospitalizace nelze zatím odhadnout. Zeman podle informací ČTK zůstává na jednotce intenzivní péče Kliniky kardiovaskulární chirurgie FN Motol.
Zemřel profesor Miloš Velemínský, průkopník péče o novorozence v Česku. Bylo mu 87 let. Věhlasný lékař v Českých Budějovicích jako vůbec první v republice zavedl intenzivní péči o právě narozené děti.
Každý rok je v České republice zjištěna rakovina tlustého střeva asi u 8000 osob a přes 3000 pacientů na toto onemocnění v naší zemi umírá. Takže určitě není od věci zapojit se do preventivního plošného testování, které plně hradí zdravotní pojišťovny. Jak takový screening rakoviny tlustého střeva a konečníku vypadá a co vás při něm čeká? Lze provést vyšetření střeva bez kolonoskopie? Praktická lékařka detailně popsala, jak doma správně odebrat vzorek k testování a jakým chybám se vyhnout.