/VIDEO, ANKETA/ Unikátní novinku pro své občany potřebující lékařskou pomoc zavedl Jihočeský kraj. Od počátku srpna spustil novinku umožňující registrovaným uživatelům 24 hodin denně a sedm dní v týdnu kontaktovat lékaře ze svého chytrého telefonu, tabletu nebo počítače. Deník zjišťoval, zda o službě neuvažuje i Středočeský kraj. Zajímá nás i váš názor, hlasujte v anketě na konci článku.
Německý lékař a diplomat Johann Friedrich Struensee se v 18. století pokusil proměnit Dánsko v moderní osvícenskou zemi. Udělal ale zásadní chybu. Nejenže své reformy prosazoval, podobně jako Josef II. v habsburské monarchii, příliš rychle. Navíc se stal milencem dánské královny Karolíny Matyldy, manželky psychicky nemocného krále Kristiána VII., o kterého pečoval. Pomsta politických odpůrců a královniny tchyně na sebe nenechala dlouho čekat. Milence čekal drakonický trest.
Starostové, místostarostové, ředitelé škol, lékaři, špičkoví manažeři, sportovci, pěstouni a třeba i aktivní senioři. To jsou lidé z politického hnutí Volba pro kraj (VOK), kteří se budou v podzimních krajských volbách ucházet o hlasy voličů v Karlovarském kraji. Nabízí jim komplexní program pro rozvoj regionu, který by se měl v nadcházejících letech stát vyhledávaným místem pro spokojený a plnohodnotný život.
Bolest na hrudi je více než znepokojující příznak. Když člověka bolí silně v oblasti prsou, asi nejčastěji ho napadne: „Mám infarkt!“ Je to možné; také ale může jít o úplně jinou, méně závažnou příčinu. Na výběr jich je dlouhá řada, od problémů se srdcem až po onemocnění jícnu.
Čtyřletá Šarlotka z Pardubického kraje trpí autismem a těžkou mentální retardací. Potřebuje náročnou péči a pravidelné návštěvy u lékařů, od září by měla chodit do speciální školky. Cestování hromadnou dopravou je však pro Šarlotku nemožné kvůli silnému stresu z hluku, ze stísněného prostoru a davů. V úvahu nepřichází ani běžný, menší automobil. Rodina proto založila sbírku a prosí veřejnost o pomoc s pořízením prostorného vozu, který by jim umožnil bezpečně přepravovat Šarlotku i nezbytný zdravotní kočárek.
V Hustopečích se dočkají nové ordinace praktického lékaře. Otevře v září v budově Medicentra na ulici Brněnská, dostupnost zdravotní péče by se tak měla rozšířit pro 1500 nových pacientů.
Na jaře nikdo nevěděl, jestli vůbec přežije. Odhady lékařů zněly děsivě, v tom lepším případě měl Martin Trnka po úrazu páteře zůstat zcela ochrnutý a neobešel by se bez podpory přístrojů. Čtyřicátník ze Svinů nedaleko Veselí nad Lužnicí, kterého všichni znali jako neskutečně činorodého chlapa, je ale velký bojovník.
První den ostrého provozu má za sebou online pohotovost Jihočeského kraje. Od prvního srpna mají totiž Jihočeši jako první v republice možnost absolvovat konzultaci s lékařem namísto v ordinaci v klidu domova. Služba je pro ně dostupná dvacet čtyři hodin denně, sedm dní v týdnu, a to zcela zdarma.
Začátek velké rekonstrukce litoměřické porodnice za desítky milionů korun se o něco zpozdí. Ještě nejsou připraveny prostory, kam se celé oddělení přestěhuje. Informovala o tom společnost Krajská zdravotní, která Nemocnici Litoměřice provozuje.
/VIDEONÁVOD/ Žádná ordinace, žádné bílé pláště. Místo toho vyšetření v pohodlí domova, prostřednictvím telefonu nebo počítače. Prvního srpna spustil Jihočeský kraj jako jediný v republice pro své obyvatele online pohotovost zdarma. Vyzkoušeli jsme, jak složitá je registrace do systému. Tu musíte absolvovat, abyste poprvé mohli na dálku kontaktovat lékaře.
Smutně skončila koupel v řece Mži ve Stříbře pro pětašedesátiletého muže. Ve středu 31. července zmizel ve večerních hodinách pod hladinou. Na místo hned vyjížděly všechny složky IZS a povolán byl také vrtulník LZS.
Dvacet let se nepřetržitě starala Martina Stropnická z Podbořan na Lounsku o těžce postiženou dceru. Když děvče zemřelo, život se jí převrátil vzhůru nohama a ocitla se bez příjmů.
K preventivnímu screeningu (vyhledávání) očních vad u malých dětí se používá přístroj PlusOptix. Riziko rozvoje očních vad dokáže odhalit už u šestiměsíčních dětí. Vyšetření zraku u dítěte probíhá rychle a bezbolestně. Rodiči tak napoví, kdy jít s dítětem k očnímu lékaři. U malých dětí si totiž rodiče špatného zraku nemusí vůbec všimnout. Cena vyšetření se pohybuje od dvou do pěti set korun, do tří let jej hradí pojišťovna.
Přibývá úrazů hlavy, které si při pádech způsobili jezdci na koloběžkách, varují společně lékaři ze střešovické vojenské nemocnice a Univerzity Karlovy. Míní, že by pomohlo povinné zavedení přileb – aktuálně to platí pouze pro jezdce mladší 18 let – a rovněž by byli pro otevření debaty o možné regulaci používání koloběžek v městském provozu. V obou případech se jistě najdou jak zastánci, tak zapřisáhlí odpůrci.
Případů černého kašle, který se v ČR letos šíří nejvíc za desítky let, v posledních týdnech přibývá pomaleji, v červenci do 850 nově nakažených za týden. Současnou situaci odborníci Státního zdravotního ústavu (SZÚ) v dnešní zprávě označili jako stagnaci. Od začátku roku lékaři evidují 25.560 nakažených, od začátku července zatím 3276. Současné nahlášené počty nakažených jsou nejvyšší od roku 1958, kdy bylo v tehdejším Československu zahájeno proti černému kašli očkování. Případů úmrtí bylo zaznamenáno celkem 8 včetně jednoho případu v Libereckém kraji.
Zavřeno, neklepejte. Prázdninový provoz mají nemocnice i soukromé ambulance v celém Kraji Vysočina. V té době klesá v nemocnicích i počet operací. Pacienti, kteří se chystají na odborné vyšetření, by se měli podle lékařů včas informovat, jestli je ambulance momentálně v provozu, kdo a kde je ošetří.
Případů černého kašle, který se v ČR letos šíří nejvíc za desítky let, v posledních týdnech přibývá pomaleji, v červenci do 850 nově nakažených za týden. Současnou situaci odborníci Státního zdravotního ústavu (SZÚ) v pondělní zprávě označili jako stagnaci. Od začátku roku lékaři evidují 25 560 nakažených, od začátku července zatím 3276. Současné nahlášené počty nakažených jsou nejvyšší od roku 1958, kdy bylo v tehdejším Československu zahájeno proti černému kašli očkování.
Novorozenecký screening (NS) je souhrn vyšetření, která se provádí u všech nově narozených miminek, a to s cílem včasného záchytu některých chorob. Pokud takové vyšetření závažnou diagnózu objeví, může být léčba zahájena dříve, než se nemoc stačí plně rozvinout a způsobit dítěti například i nevratné poškození zdraví.
Jste v horkých letních dnech neustále unavení, zmatení a děláte spoustu chyb? Když při meteorologické předpovědi slyšíte, že stupeň zátěže bude na trojce, nechce se vám asi smířit s tím, že to zase bude těžký den. Přitom za extrémní únavou a neschopností se na věci soustředit vůbec nemusí být vedro samotné. Možná vám jen chybí jedna podstatná věc - správná hydratace. Máme pro vás tipy, jak si spočítat svou potřebu tekutin.
Meliska Hanušová oslavila první narozeniny, udělala první krůčky. Pak ale doslova ze dne na den zkolabovala a upadla do kómatu, ze kterého se dva měsíce neprobudila. Všemu předcházela běžná rýma doprovázená zvýšenou teplotou, kterou maminka přisuzovala rostoucím zoubkům. Po několika vyšetřeních jí však lékaři diagnostikovali autoimunitní onemocnění – diseminovanou encefalomyelitidu ADEM, nemoc která napadá mozek.
Liberecké taxi služby nabízejí kromě běžného převážení zákazníků i speciální dopravu. Některé vás svezou i s domácím mazlíčkem, jiné nabízejí přepravu nákladu až do 3,5 tuny. Kdo dojíždí pravidelně k lékaři, může to mít se slevou. Problém není ani platba kartou, objednání odvozu přes aplikaci nebo odvoz vás i vašeho vozu třeba z restaurace pozdě večer. Ceny taxíků se různí, dvě liberecké firmy mají jednotnou cenu kamkoli po Liberci.
Město Stříbro postupně rekonstruuje lékařské ordinace v budově polikliniky. Vzhledem k tomu, že budova je v památkově chráněné oblasti, nemůže být zmodernizována zcela dle představ jednotlivých lékařů či vedení města, ale musí se i uvnitř budovy zachovat její hlavní ráz.
Na Berounsku se potýkají s nedostatkem lékařů, policistů a dalších klíčových profesí. Místní instituce proto přicházejí s atraktivními náborovými příspěvky, nabídkou bytů a dalšími benefity, aby přilákaly nové zaměstnance. Rehabilitační nemocnice Beroun, Městská policie Beroun a Nemocnice Hořovice nabízejí různé výhody, které mají za cíl zlepšit personální situaci v regionu.
Čtveřice lékařů ostravské nemocnice v Porubě se nově může honosit akademickým titulem docent. Docenturu úspěšně vládli Marcela Káňová, Martin Havel, Jan Štembírek a Lubomír Tulinský. Všichni jsou zároveň pedagogové na Lékařské fakultě Ostravské univerzity.
Mnohdy kuriózní zranění nejsou během léta žádnou výjimkou. Lékaři chirurgické ambulance Nemocnice AGEL Podhorská v Bruntále tak ošetřovali například kousnutí velbloudem.
V Aši je v současné době bez svého pediatra zhruba 740 dětí. Nejen jim, ale i jejich rodičům nyní svitla naděje. Od září tohoto roku by zde měla otevřít svou praxi nová pediatrička Martina Feninová. Ta se již byla v Aši podívat a s vedením radnice proběhla úvodní jednání. Město ji přivítalo stylově, chlebem a solí.
Občané Třince si už zvykli, že místní knihovna pořádá akce pro širokou veřejnost po celý rok a tak navštěvují ve velkém i besedy během horkého léta. Možná je to výběrem hostů, jejichž jména zkrátka táhnou, možná je to i dramaturgickým plánem knihovny, která koncepčně ladí program tak, aby obsáhnul témata od literárních, uměleckých přes historické, regionální i folklorní až po zdravotní a psychohygienu.
Lékaře na interní i oční oddělení hledá znojemská nemocnice. Nově nabízí náborový příspěvek ve výši až tří set tisíc korun. Místo je dle dostupných informací vhodné i pro absolventy nebo lékaře v atestační přípravě
Byl to její nejmilejší bratr. Vévoda Karel Teodor Bavorský byl mladším sourozencem slavné rakouské císařovny Alžběty Bavorské, zvané Sisi. Na rozdíl od většiny sester a bratrů zažil štěstí v lásce, a to hned dvakrát. Nešťastná smrt jeho první ženy ho inspirovala, aby se odhodlal k ve své době skutečně nečekanému rozhodnutí. Deník přináší další díl seriálu o bratrech císařovny Sisi.
Sezóna studených mezí, mokrých plavek a z toho plynoucích zánětů je v plném proudu. Zejména ženy dokážou v letním období pořádně potrápit infekce močových cest. Ve srovnání s muži mají totiž mnohem kratší močovou trubici, takže zákeřná bakterie E. coli má u něžnějšího pohlaví kratší cestu. Na to, jak se pozná zánět močových cest i jak se ho co nejrychleji zbavit, jsme se zeptali gynekoložky Kristýny Koutné a uroložky Kataríny Friedové.
Kristýna Horáková si drží nechtěné světové prvenství. Je jedinou žijící osobou na světě, která již dvacet dva let odolává léčbě onemocnění, které u jiných pacientů léčit lze. Kristýna nemocí trpí od svých pěti let. Chronická osteomyelitida ji prakticky připravila o polovinu obličeje. Týna už prodělala osmnáct operací, další ji čeká v lednu roku 2025. Jak ale dopadne, nikdo neví. Je totiž první na světě, kdo ji podstoupí. Oporou v těžkých chvílích jsou jí i tanečníci Jan Onder a Natálie Otáhalová, známí například ze soutěže StarDance.
Jaká je cena za zdraví milovaného dítěte? Pokud rodiče ročního Vilíka Kučery chtějí, aby se jeho vzácné neurodegenerativní onemocnění zvané Hereditární spastická paraplegie typu 56 (SPG56) dále nezhoršovalo, musí zaplatit. A to rychle. Nemoc, kterou má na celém světě jen pár lidí, zkouší léčit lékaři v Austrálii, kde právě probíhá vývoj genové terapie. Čím dříve ji chlapec podstoupí, tím větší má naději, že se jeho stav zlepší. Má to ale háček - léčba stojí 20 milionů korun.
Barbora Maťovčíková je inspirací pro mnoho lidí, kteří bojují s vážnou nemocí či se ocitli v jinak tíživé životní situaci. Bářino odhodlání nevzdat se a užívat si života i s fatální diagnózou nádoru na mozku inspiruje ostatní k pozitivnímu myšlení. Její výjimečnost okouzlila i první dámu České republiky. Eva Pavlová přijala Báru Maťovčíkovou na Pražském hradě, kde ji ocenila za statečný boj s rakovinou. První dáma ocenila také Bářinu rodinu za jedinečný přístup a podporu Báry.
/OBRAZEM, VIDEO/ Po vydatných deštích jsou jihočeské lesy plné houbařů dychtících po úlovcích. Aktuálně příliš nerostou hřibovité houby, ale najít lze samé zajímavé a chutné plodnice. Na některých si pochutnávají jen největší gurmáni. Deník se vypravil do lesa a požádal i o vyjádření lékaře k intoxikaci houbami.
Zbarvení moči do červena člověka často vyděsí. Může totiž signalizovat, že v ní je krev. Jedná se o varovný signál rakoviny, nebo může jít jen o lehčí potíž či dokonce je vše v pořádku? Připravili jsme pro vás přehled příčin, které mohou krev v moči způsobit.
V Nemocnici Litoměřice začne za několik dnů generální rekonstrukce porodnice. Vyžádá si bezmála 65 milionů korun. Celé oddělení se musí na několik měsíců přestěhovat do náhradních prostor.
Oční lékaři řeší během prázdnin násobně více úrazů očí než v dalších období roku. Lidé se nejčastěji zraní při sportu nebo při práci na zahradě. Lékaři rovněž varují před nesprávným používáním slunečních brýlí.
Možnost se naposledy rozloučit s lékařem Petrem Horou, který na západě Čech spoluzakládal leteckou záchranku a zachránil mnoho životů, bude mít veřejnost v neděli 21. července 2024 ve 14 hodin v kostele Všech svatých ve Stříbře.
Dovolené lékařů a dalších zdravotníků z benešovské Nemocnice Rudolfa a Stefanie během velkých letních prázdnin přinášejí zdravotnickému ústavu a potažmo především pacientům problémy.
Hlavně, aby tam byla klimatizace! Toto přání lidé vyslovují nejen při nákupu dovolenkových pobytů. Ve vedrech toužíme po ochlazení doma, v autě i ve veřejné dopravě. Jenže při nesprávném použití klimatizace či větráků hrozí rychlý nástup zdravotních potíží. Na pozoru by se měli mít nejen alergici, astmatici a kardiaci. I jinak zdraví lidé se při výskytu obtíží ptají, jak vypadá nachlazení z klimatizace a jestli to není i jejich případ. Připravili jsme proto konkrétní rady, jak se onemocnění z klimatizace vyhnout.
Finanční odměnu dostane od Karlovarského kraje dalších pět lékařů. Celkové se jedná o 250 tisíc korun. Karlovarský kraj se tak snaží motivovat lékaře primární péče starší 65 let k setrvání v lékařské praxi.
Že dotýkat se drátů, třeba i na zem spadlých, je nerozum, ví kdekdo; i leckteré malé dítě. Méně je známo, že k tomu, aby se stal malér, se stačí jen dostat do blízkosti vedení. Přispět k tomu, aby se o tom, co dokáže elektrický oblouk, vědělo všeobecně, a zejména v ohrožené skupině žáků a studentů hledajících rozmanitá dobrodružství, se snaží Simona Riedlová. Učitelka, jež se angažuje v neziskových projektech Bolíto a Burn Fighters, který dokonce spoluzakládala.
Že je nerozum dotýkat se drátů, ví kdekdo, i leckteré malé dítě. Už méně se však ví, že k tomu, aby došlo k maléru, se stačí dostat jen do blízkosti elektrického vedení. Učitelka Simona Riedlová se snaží rozšířit povědomí o tom, co dokáže elektrický oblouk. Angažuje se proto v neziskových projektech Bolíto a Burn Fighters, které dokonce spoluzakládala.
Péči sester, které chodí za pacienty domů, obvazují jim rány, píchají injekce nebo se třeba starají o nemocné s plicní ventilací, v Česku ročně využívá asi 150 tisíc lidí. Domácí péči předepisuje lékař a hradí zdravotní pojišťovny. Odborníci však varují, že bez adekvátního financování na příští rok může dojít k jejímu omezení.
Někdejší sanitář Fakultní nemocnice Motol Martin Zelinka (46) se už sedm let doma stará o manželku Evu (44), která je na umělé plicní ventilaci. Státu svou péčí šetří statisíce, nemá za to ani korunu.
Otlaky po páscích bot a nemožnost se do nich po vyzutí znovu obout. Kotníky, za které by se nemusel stydět menší slon. Pocity tíhy a touha nemuset na ztěžklých nohách stát už ani minutu. To jsou letní prožitky mnoha lidí. Někomu se to děje jen občas. Ti, kteří však mají potíže se žílami, řeší otázku oteklých nohou poměrně často. Pomůže jednoduchá pomůcka, kterou může předepsat lékař.
„Každá chvíle, kdy se nám podaří zapomenout, má cenu zlata,“ říká tatínek sedmiletého Vilíka. Chlapci byl totiž náhle diagnostikován velmi vzácný typ rakoviny - Ewingův sarkom s genem CIC. Rodičům zdravého sportujícího chlapečka tak lékaři najednou sdělili fatální diagnózu s krátkou dobou dožití. Rodina souhlasila s uspořádáním sbírky, aby mohla s chlapcem strávit poslední společné měsíce. Doposud vybrali přes 2,4 milionu korun, tedy o celé dva miliony více, než původně vůbec doufali.
Stáže mediků u praktických lékařů v rámci pilotního projektu Zlínského kraje s názvem Praktikem na zkoušku zahájila v pondělí 24. června první studentka. Helena Vaňková z Velehradu studuje na lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně a pro svou praxi si vybrala ordinaci ve Starém Městě.