Kreativ

ŠTÍTEK: lékař

Transplantační centrum FN Ostrava uspořádalo Kurz komunikace při sdělování nepříznivé zprávy.

VIDEO: Ve FNO proběhl Kurz komunikace při sdělování nepříznivé zprávy

Transplantační centrum FN Ostrava uspořádalo pro lékaře z nemocnic v Moravskoslezském kraji workshop, jak komunikovat s příbuznými pacientů, kteří jsou potenciálními dárci orgánů. Celodenní program připravily Lékařky z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny FNO a LF OU (KARIM), které jsou součástí konziliárního týmu paliativní péče.

Joseph Merrick v době kolem roku 1889

Sloní muž existoval. Nejdřív ho měli za zrůdu, nakonec se stal přítelem královny

Do českých artových kin se v první polovině května vrátil na dva týdny v digitálně restaurované verzi slavný film režiséra Davida Lynche Sloní muž z roku 1980. Strašidelně vypadající muž, o němž film pojednává, skutečně existoval. Jmenoval se Joseph Merrick a dožil se jen 27 let. Společnost se ho zprvu bála, pak se jím bavila, nakonec ho oslavovala. 

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj podpořil další lékaře nad 65 let

Motivačním programem pro lékaře primární péče ve věku nad 65 let se Karlovarský kraj snaží řešit složitou personální situaci v regionálním zdravotnictví a oddálit blížící se odchod zdravotníků do důchodu.

Táborští gastroenterologové se zúčastnili evropského endoskopického kongresu ESGE days Berlin 2024.

Táborští gastroenterologové se zúčastnili evropského endoskopického kongresu

Již tradiční kongres Evropské společnosti pro gastrointestinální endoskopii ESGE days Berlin 2024 se letos uskutečnil v německé metropoli ve dnech 25. až 27. dubna. Za ty roky se z kongresu zaměřeného na digestivní endoskopické metody podle Lukáše Štrincla z gastroenterologická ambulance táborské nemocnice stává skutečně velmi zdařilá vzdělávací akce.

Zoře Šebkové zbývají poslední dny. Chce je prožít po boku svého manžela.

Zora rakovinu neporazila. Má ale poslední přání: Zemřít po boku manžela

Bez okamžité pomoci hrozí, že stráví poslední okamžiky sama. Zora Šebková je již třičtvrtě roku doma. Statečně se pere s rakovinou plic, která metastázovala do mozku. Lékaři jí nedávno sdělili, že pro ni už neexistuje léčba. Zbývající dny si přeje strávit vedle svého muže a užívat si poslední společné okamžiky. Bez finanční pomoci se jí však toto přání nesplní.

Ilustrační foto.

Policie odebrala důchodci 34 střelných zbraní a munici. Doporučil to jeho lékař

Někdy musí zdravotníci spolupracovat i s policií. Obzvlášť, když jde o život. Tentokrát hrozilo nebezpečí čtyřiaosmdesátiletému seniorovi, který měl doma kromě zbrojního pasu také 34 střelných zbraní a několik stovek kusů munice. Podle lékaře by si mohl vzhledem ke svému zdravotnímu stavu ublížit. Vše mu proto policisté odebrali.

Žilní onemocnění je celoživotní a zhoršuje se s věkem

Čtyři zásadní věci, které účinně léčí křečové žíly. Chtějte je všechny

Zvětšené, různě pokroucené povrchové žíly se nejčastěji objevují na dolních končetinách. I když dostaly název křečové, mohly by se stejně tak jmenovat třeba otokové. Jsou jedním z pozdějších projevů chronického žilního onemocnění a zaslouží si léčbu nejen proto, že nehezky vypadají. Co mohou křečové žíly způsobovat a jak se jich nejúčinněji zbavit v domácích podmínkách? A jak poznat, že se jedná o křečové žíly? Tyto příznaky určitě nepřehlížejte.

Nedostatek zubních lékařů v Pardubickém kraji zahraniční odborníci zatím nemohou vyřešit.

Potíže s chrupem? Kvůli špatné legislativě máte smůlu, nejen na Pardubicku

„Nevíte o nějakém zubaři, který přibírá?" To je jedna z nejfrekventovanějším otázek na sociálních sítích napříč celou republikou. Nejhorší dostupnost zubařské péče přitom mají ekonomicky chudší regiony a menší obce a města. "Dlouhodobým trendem je vyšší poměr počtu zubních lékařů na počet obyvatel v hustěji obydlených lokalitách, jako jsou okresní a krajská města a samozřejmě Praha. V těchto městech je větší šance se u zubního lékaře nově zaregistrovat," okomentovala problematiku náměstkyně pardubického hejtmana zodpovědná za zdravotnictví Michaela Matoušková.

Ústřední ředitel České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) František Boháček

Také lehčí invalida by měl pracovat. Jinak nedosáhne na penzi, říká šéf ČSSZ

Rozhodnutí a lhůty České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) často vzbuzují u jejich klientů emoce. Deník mapoval v seriálu Invalidé proti státu, jak se postižení potýkají s tímto úřadem. V další sérii článků Nedáme je do ústavu pak redakce mapuje, jaké problémy s ním řeší pečující osoby. V rozhovoru s ústředním ředitelem ČSSZ Františkem Boháčkem se Deník snažil projít ty nejčastější připomínky.

Herečka Simona Postlerová.

Den před smrtí byla v divadle. Simoně Postlerové život naložil příliš mnoho

Pro všechny její kolegy i přátele to byl šok. Ještě den před smrtí zkoušela Simona Postlerová v Divadle na Vinohradech novou roli v představení Terezka. V neděli odpoledne ji našla policie bez známek života v jejím vinohradském bytě. Na plátně, obrazovce i na scéně byla skvělou vražedkyní, osudovou ženou, psychopatkou, afektovanou slečinkou i vílou. Život na ni ale naložil příliš mnoho.

Žádné bylinky neovlivní pH vašeho organismu!

Překyselení zdravého organismu je nesmysl. Vznikne jen, když jste vážně nemocní

Jste překyselení, a to je prý důvod vašich zdravotních potíží. Toto tvrzení na nás vyskakuje ze všech stran. Leckdy ho doprovází nabídka dobrých rad na odkyselovací diety, v horším případě i na koupi nejrůznějších doplňků stravy. Kdy je organismus opravdu překyselený, a jak zjistit překyselení organismu? A co je nejlepší na odkyselení organismu? Zeptali jsme se profesora biochemie Jaroslava Racka, praktického lékaře Dušana Zhoře a nutriční poradkyně Moniky Bartolomějové.

ilustrační foto

Boskovické nemocnici chybí personál. Radní vypsali konkurs na nového jednatele

Personální situace na některých odděleních boskovické nemocnice je i nadále velmi špatná. Stále se nedaří obsadit post primáře dětského oddělení, kde došlo na začátku prosince k dočasnému zavření lůžkového oddělení. Situace je v Boskovicích na Blanensku vážná také na interně, kde mají odcházet další lékařky, schází i chirurgové. „Aktuálně nám chybí sedm stěžejních lékařů a devět sestřiček. Situace na interně a na dětském oddělení je velký problém a věnujeme se mu prioritně,“ řekl na boskovickém zastupitelstvu dočasný jednatel městského zdravotnického zařízení Radim Dembiňák.

Evropský den melanomu každoročně odhalí při bezplatném vyšetření zájemců v celé České republice přes stovku zhoubných kožních nádorů.

Divná znaménka na kůži? Ukažte je raději odborníkům, než bude pozdě

Nové znaménko na kůži nebo staré, které změnilo tvar, barvu či dokonce krvácí nebo mokvá. To všechno může znamenat vážný zdravotní problém. Podle lékařů by pigmentové změny nikoho neměly nechat v klidu, může z nich vzniknout jeden z nejagresivnějších nádorů – melanom, u něhož velikost již několika milimetrů znamená pokročilé stadium nemoci a menší naději na vyléčení.

V Psychiatrické nemocnici v Kroměříži působí od roku 2023 klinická farmaceutka Kateřina Skopalová.

V Psychiatrické nemocnici v Kroměříži od loňska působí i klinická farmaceutka

Pracoviště klinického farmaceuta včetně ambulance otevřela v loňském roce Psychiatrická nemocnice v Kroměříži. Zaměřuje se na výběr vhodných léků, zabývá se také jejich vzájemným působením nebo vedlejšími nežádoucími účinky na pacienty. „Zatím máme velmi pozitivní ohlasy,“ líčí klinická farmaceutka Kateřina Skopalová, která pracoviště vede.

Téma Deníku.cz s Janem Kličkou

PODCAST: Zubařů je dost. Příchod lékařů z Ukrajiny zhorší péči, říká Šmucler

V tuzemských zubních ordinacích se schyluje k revoluční změně. Senát a po něm i Poslanecká sněmovna schválily novelu zákona, která umožní, aby do Česka ve zjednodušeném režimu přišli stomatologové, kteří vystudovali v zemích mimo Evropskou unii. Pro návrh hlasovali politici koalice i Hnutí ANO. Změna zákona ale popudila Českou stomatologickou komoru (ČSK). Zákon totiž podle jejích zástupců snižuje nároky na odbornou způsobilost nově příchozích zubařů ze třetích zemí. Bude stačit, aby předložili diplom a následně mohou začít i bez zkoušek z češtiny pracovat, a to pod dohledem jiného stomatologa. Podle prezidenta ČSK Romana Šmuclera se tím zhorší kvalita péče.

Vzpomínka na zesnulého dětského lékaře Petra Havlovice. Na snímku s dcerou Annou.

Člověk s velkým srdcem, doktor od Boha. Lidé vzpomínali na oblíbeného pediatra

/VIDEO, FOTO/ Jen samá pochvalná slova se objevila na sociálních sítích od lidí nejen z Kutnohorska při vzpomínce na oblíbeného dětského lékaře Petra Havlovice. Ten náhle zemřel v pondělí 15. dubna v 72 letech. „Tomu nejde vůbec uvěřit,“ těžko vstřebávala smutnou zprávu například Lenka Novotná. „Vždy poradil, pomohl, byl ochotný a vždy si udělal čas,“ dodala.

Céline Dion řekla, jak bojuje s nevyléčitelnou nemocí. Prozradila také, zda ji ještě fanoušci uslyší zpívat.

Jak Céline Dion bojuje s nevyléčitelnou nemocí? Dře na sobě pětkrát týdně

Kanadská zpěvačka Céline Dion se v rozhovoru pro módní časopis Vogue France rozpovídala o tom, jaký je život se vzácnou autoimunitní poruchou zvanou Stiff-person syndrome (říká se jí také syndrom ztuhlého člověka). Svěřila se, že musí dřít pětkrát týdně, aby se udržela v kondici. Promluvila o vnitřní síle a odhodlání. Odpověděla také na otázku, zda ji ještě někdy fanoušci spatří na pódiu. Na obálce zapózovala v bílých šortkách a košili nahoře bez.

S novým elekromobilem bude v Hradci Králové dojíždět k zásahům lékař.

VIDEO: Hradecká záchranka nasazuje elektromobil, dojezdu se nebojí

Hradecká záchranka nasazuje do ostré služby jako první v zemi elektromobil. Sportovně laděný vůz bude používat lékařská posádka, která při vážných výjezdech doplňuje sanitku. Podle záchranářů se elektromobil pro krátké a rychlé výjezdy hodí výborně.

Součástí kongresu gastroenterologů v Českých Budějovicích byl i endoskopický a sonografický trénink.

Když vám doktoři vidí do žaludku i mnohem dál. V Budějovicích cvičili, jak na to

Kdo by se neorosil, když lékaři řeknou, že se vám musí mrknout do žaludku nebo do tlustého střeva. Endoskopem, tedy nástrojem, který pacientovi zavedou do těla ústy nebo konečníkem. A kdo by neznal všechny ty pikantní historky z časů, kdy byl tento typ vyšetření ještě v plenkách. Podle primáře gastroenterologického oddělení českobudějovické nemocnice Martina Bortlíka se ale v dnešní době není důvod endoskopie bát.

Vrchní sestra pro Prahu 1, 2 a 3 Vilma Stefanovičová.

Pacienty ošetřujeme u nich doma. Péči musí předepsat lékař, říká sestra

Převaz ran, podávání výživy sondou do žaludku či třeba odběr krve. Tyto a mnohé další úkony hrazené zdravotní pojišťovnou vykonávají sestry domácí péče, které za pacienty docházejí domů. Za předpokladu, že tento typ péče předepíše lékař. A ke komu sestry chodí nejvíc? „Je to celá škála věkových skupin. Děti, mladí lidé, nejčastěji se ale jedná o seniory. Navštěvujeme třeba i stoletou paní,“ říká v rozhovoru pro Deník vrchní sestra pro Prahu 1, 2 a 3 Domácí péče Včelka Vilma Stefanovičová.

Díky Leo Steinhartovi měla hradecká Fakultní nemocnice v roce 1978 jako první v Československu počítačový tomograf.

První CT v Československu. Profesor Steinhart byl průkopníkem nových metod

Prosadil pro hradeckou fakultní nemocnici první počítačový tomograf, ale také se zasloužil o zavedení neinvazivních metod. Fakultní nemocnice v Hradci Králové vzdává hold průkopníkovi katetrizace a intervenční radiologie Leo Steinhartovi. V úterý mu odhalí pamětní desku. Lékař, který zemřel v roce 2015, se narodil před sto lety.

Díky Leo Steinhartovi měla hradecká Fakultní nemocnice v roce 1978 jako první v Československu počítačový tomograf

První CT v Československu. Profesor Steinhart byl průkopníkem nových metod

Prosadil pro hradeckou fakultní nemocnici první počítačový tomograf, ale také se zasloužil o zavedení neinvazivních metod. Fakultní nemocnice v Hradci Králové vzdává hold průkopníkovi katetrizace a intervenční radiologie Leo Steinhartovi. V úterý mu odhalí pamětní desku. Lékař, který zemřel v roce 2015, se narodil před sto lety.

Jan Beler v pacientském domě

Stavěl paneláky a skončil na ulici. V pacientském domě se na něj usmálo štěstí

V pražských Vysočanech stojí soubor historických Kloubových domů. Jako součást humanitárních zimních opatření pro lidi bez domova tam jeden z nich, který si město pronajalo od soukromého majitele, od prosince do března sloužil nemocným lidem bez domova. Deník jej navštívil. Některým následně sociální pracovníci našli trvalejší ubytování.

Mnozí pacienti nevědí, že mohou se svou diagnózou do lázní na pojišťovnu.

Nepřicházíte o lázně zdarma? U těchto pěti diagnóz se na ně často zapomíná

Když jste po operaci páteře, kloubů, po těžkém covidu či trpíte některým dlouhodobým chronickým onemocněním, zřejmě svůj nárok na lázeňskou léčbu využíváte. Existuje ale řada dalších zdravotních potíží, které by se díky lázeňské léčbě zlepšily, jen se o tom mezi pacienty moc neví. Případně to lidé vědí, ale netuší, že na takovou léčbu mají nárok zdarma. O radu, na co vám může lékař předepsat lázně, jsme požádali lázeňského lékaře Petra Pšenicu a praktického lékaře Ivo Procházku.