Kreativ

ŠTÍTEK: lékař

Ilustrační foto.

Zubaři a nově další pediatr. Novému Městu pod Smrkem se daří lákat doktory

Zajištění lékařské péče trápí některé regiony, ty trpí nedostatkem praktických lékařů, pediatrů či stomatologů. Mezi takové oblasti patří například Frýdlantsko, které pomyslně svítí na mapě zdravotních pojišťoven červeně. Najdou se ale i města v Libereckém kraji, kterým se daří lékaře přilákat.

Chrudimská nemocnice. Ilustrační foto

Chrudimská nemocnice přejde na město? Šlo o žoviální řeč, odmítá nadšení hejtman

/ANKETA/ Když ve čtvrtek odpoledne starosta města František Pilný na svém facebookovém profilu zveřejnil, že by se Chrudimská nemocnice mohla převést na město a vymanit se tak z krajské akciovky, vzbudilo to velkou a většinově nadšenou diskuzi lidí z celého okresu. Jak však Deník zjistil z reakcí představitelů Pardubického kraje, euforistické nadšení není vůbec na místě. A co si o případném osamostatnění nemocnice myslíte vy? Hlasujte v naší anketě.

Vrchní sestře Mobilního hospice Anežky České, paní Ivě Valerové, se dostalo významného uznání. Obdržela cenu Cicely Saunders za příkladnou a inspirativní péči o pacienty v závěru jejich života.

Vrchní sestra hospice převzala z rukou první dámy významné ocenění

Ve středu 21. února v Praze v hotelu Olšanka obdržela Iva Valerová, vrchní sestra Mobilního hospice Anežky České, cenu Cicely Saunders za příkladnou a inspirativní péči o pacienty v závěru jejich života. Ocenění převzala v úvodu konference „Sestry v paliativní péči“ z rukou první dámy, paní Evy Pavlové, která nad akcí převzala záštitu.  

Dysfunkce pánevního dna způsobuje ženám dlouhodobé obtíže, které významně snižují kvalitu jejich života.

Nesnesitelné bolesti v pánvi. Lékaři teprve nedávno našli jejich příčinu a léčbu

Stovky a možná i tisícovky žen zbytečně trpí bolestí pánve. Lékaři se leckdy snaží jejich urputné pánevní bolesti neúspěšně léčit, pacientky putují mezi ordinacemi a některé jsou nakonec odkázány na psychiatrii. Marně se snaží zjistit: Co dělat, když mne bolí pánev? Odborníci z pražské Všeobecné fakultní nemocnice před nedávnem našli nečekanou příčinu pánevních bolestí, a tím i řešení pro spoustu zoufalých pacientek.  

Gynekolog Robert Pecha z gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Kyjov.

Klesá kvalita i objem ejakulátu, varuje gynekolog Pecha z kyjovské nemocnice

Co spermie a dnešní doba? S touto přednáškou přišel před účastníky zdravotnické konference v Kyjově gynekolog Robert Pecha z gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Kyjov. I když sál většinově zaplnily ženy, sklidil odborný lékař s poutavě pojatým tématem velký úspěch i ovace.

Lindsey Parr Gritton byla ve 36. týdnu těhotenství, když zjistila, že má rakovinu prsu ve čtvrtém stádiu.

Těhotné ženě našli rakovinu a dávali jí půl roku života. Její příběh neskončil

Nastávající maminka Lindsey Parr Gritton byla v 36. týdnu těhotenství, připravovala se tedy na brzký příchod svého druhého miminka. Pohodové těhotenství však narušil nález bulky v prsu a o týden později byla ženě diagnostikována rakovina ve čtvrtém stádiu. Lékaři jí oznámili, že jí zbývá půl rok života. Krásné dlouhé vlasy vystřídala holá hlava a radost z narození dítěte strach o to, že tu pro něj nebude moc být. Pak se ale stalo něco, co nikdo nečekal.

Lil (vlevo) se svou maminkou Lenkou a starší sestrou Laurou

Šestnáctiletou dívku přepadly silné bolesti. Pomoct mohou jen 3 lékaři na světě

Lil byla ještě loni absolutně zdravou dívkou, dostala se na vysněnou školu, vše šlo jako na drátkách. Pak ale začala mít bolesti. Během pár dní ulehla s četnými diagnózami na lůžko, na kterém dnes tráví většinu svého času. Její onemocnění jsou natolik komplikovaná, že aby se vůbec mohla začít léčit, potřebuje nejprve podstoupit speciální ultrazvuk v Německu. Ty ale dělá pouze jeden odborník, za kterým se sjíždí lidé z celého světa.

Primář Michal Palivoda.

S přenosným ventilátorem mohou pacienti do divadla i na dovolenou, říká lékař

Následná intenzivní péče se v Česku rozvíjí již čtvrt století. „Naším cílem je vrátit pacienty zpátky do života, v případě potřeby i s dýchacím přístrojem,“ říká v rozhovoru pro Deník primář Michal Palivoda z Oddělení následné intenzivní péče Nemocnice Ostrov rozhovoru pro Deník. Jeho tým organizuje kongres, kde si lékaři a sestry předají své zkušenosti.

Slezina je orgán, který má až třetina populace v těle vícekrát. Ilustrační obrázek.

Záhadná slezina, třicet procent lidí nemá jen jednu

Některé orgány máme v těle přirozeně dvakrát, proto jim říkáme párové orgány. Patří mezi ně například ledviny, plíce, oči, vaječníky či varlata. Pak ale existuje orgán, který se v těle běžně vyskytuje pouze jednou, ale i přesto ho mají někteří jedinci vícekrát. Takzvanou akcesorní neboli přídatnou slezinu má až třetina populace a přináší jí jisté výhody, ale i rizika.

Michaela Gemrotová

Michaela Gemrotová o hendikepované dceři: Je na tom líp, než lékaři předpovídali

Zpěvačka Michaela Gemrotová si v těhotenství vyslechla děsivou zprávu, že se její dcera narodí s hendikepem. Trpí spastickou triparézou. Od lékařů neslyšela příliš pozitivní prognózy, rozhodla se to ale nevzdat a s manželem se pokusili pro malou Anežku udělat vše, co bylo v jejich silách. Dnes je na tom výrazně lépe, než lékaři předpovídali. A protože Míša chystá nové album, nemohla první písničku věnovat nikomu jinému. 

Dětská pohotovost v Tachově.

Tachov bojuje s nedostatkem pediatrů. Město nelení, připravuje řešení

Nedostatek pediatrů a omezený provoz pohotovosti je téma, které již delší dobu hýbe Tachovskem a vrásky na čele působí jak vedení okresního města, tak rodičům malých pacientů. Ti často shazují všechnu vinu právě na vedení Tachova. Deník proto oslovil starostu města Petra Vránu, aby řekl, co všechno město pro zklidnění a zlepšení situace dělá.

Interní oddělení v Písku. Snímek je ze Světového dne zdraví.

Písečtí internisté se těší uznání. Dva lékaři byli vybraní na světový kongres

Interní oddělení Nemocnice Písek získává v tuzemsku velmi dobré jméno. Dokládá to rostoucí počet úspěchů a ocenění jeho lékařů v odborných kruzích. Dva z nich budou podle mluvčí a. s. Jihočeské nemocnice dokonce Kateřiny Koželuhové Českou republiku reprezentovat na Mezinárodním kongresu interní medicíny MIRCIM, který se bude konat letos v květnu v polském Krakově.

Aktivní miminko v břiše je podle lékařů zpravidla dobrým znamením.

Malý Messi v břiše? Co znamená aktivní miminko a kdy si s kopanci dělat starosti

Patří to k momentům, na které se každá nastávající maminka těší. Den, kdy poprvé ucítí pohyby miminka. Jenže zatímco některé maminky musí přemýšlet, jak pohyby miminka vyvolat, jiným děti předvádějí v břiše výkony hodné Baryshnikova nebo Messiho. Co znamená velmi aktivní miminko v břiše? A kdy je miminko moc pasivní či příliš aktivní?

U pacientů s pokročilým cévním onemocněním už nelze cévy zpět pročistit. Prevence začíná třeba i zdravým jídelníčkem.

Ucpávají se vám s věkem cévy? Lékař dává rady, jak je jednoduše čistit

O tom, že se mohou ucpávat cévy, slyší lidé od svých doktorů často. Aterosklerózou, neboli kornatěním tepen trpí značná část naší populace a je to velký problém. Ucpávání cév totiž způsobuje srdečně cévní nemoci, které jsou nejčastějším důvodem úmrtí u nás. Jak vyčistit cévy od usazenin pokud možno doma? Lze užívat nějaké doplňky stravy nebo třeba bylinné čaje k rozpuštění toho, co naše cévy s věkem postupně zneprůchodňuje? Zeptali jsme se našich předních lékařů.

Rokycanská nemocnice otvírá ortopedickou ambulanci. Přichází lékař FC Viktorie.

Rokycanská nemocnice otvírá ortopedickou ambulanci. Přichází lékař FC Viktoria

Rokycanská nemocnice rozšiřuje nabídku péče. Chirurgické oddělení otevřelo v těchto dnech ortopedickou ambulanci, kterou povede lékař s dlouholetými zkušenostmi z fakultní nemocnice a z fotbalové Viktorie Plzeň Ondřej Havel. V Rokycanech už začal také provádět ortopedickou operativu. Pacientům nabízí šetrné miniinvazivní řešení a krátké čekací doby.

Problémy s neplodností řeší v Česku téměř pětina párů.

Z umělého oplodnění dělají některé kliniky zbytečně drahý byznys, varují lékaři

V Česku roste počet neplodných párů, které se obrací na kliniky asistované reprodukce. A přestože velkou část procesu hradí zdravotní pojišťovny, odborníci upozorňují pacienty, že některé kliniky se z nich snaží získat další peníze tím, že jim ordinují i zbytečná vyšetření a zákroky. Zorientovat se v nabídce více než čtyř desítek zařízení a vybrat tu správnou pomůže několik vodítek.

Setkání diktátorů východního bloku v roce 1982 v Moskvě u příležitosti 60. výročí vzniku Sovětského svazu. U mikrofonu rumunský vůdce Nicolae Ceauşescu, Konstantin Černěnko vlevo za ním, zcela vlevo polský předseda vlády, generál Wojciech Jaruzelski

Jeho plíce připomínaly hadr na okna. Černěnko řídil Sovětský svaz na dýcháku

Před 40 lety se stal generálním tajemníkem Ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu Konstantin Ustinovič Černěnko. Ve své době byl vnímán jako konzervativní oponent svého předchůdce Jurije Andropova, který se pokusil zahájit reformy. Oba však byli především těžce nemocní. Andropov zemřel 9. února 1984, zhruba rok a čtvrt po jmenování do funkce. Černěnko trávil čas v nemocnici nebo doma.

Tříletá Laura z Lanškrouna patří mezi hrstku českých dětí se vzácným Kabuki syndromem

Syndrom Kabuki není v tabulce. Laura z Lanškrouna nemá na peníze od státu nárok

Tříletá Laura Hubálková z východočeského Lanškrouna trpí od narozením vzácným Kabuki syndromem. Chodit začala teprve před Vánoci, na jedno oko vůbec nevidí, má problémy se sluchem i srdcem. Její rodiče žádali o příspěvek na auto, protože pravidelně jezdí k lékařům po celé republice. S žádostí neuspěli. Úředníci totiž nemají syndrom Kabuki v tabulkách a drží se striktně podmínek pro příspěvky dané zákonem. 

Tříletá Laura z Lanškrouna patří mezi hrstku českých dětí se vzácným Kabuki syndromem.

Syndrom Kabuki není v tabulce. Laura z Lanškrouna nemá na peníze od státu nárok

/DOKUMENT - ROZHODNUTÍ O ZAMÍTNUTÍ ŽÁDOSTI O PŘÍSPĚVEK NA AUTO/ Tříletá Laurinka Hubálková z Lanškrouna trpí od narozením vzácným Kabuki syndromem. Chodit začala teprve před Vánoci, na jedno oko vůbec nevidí, má problémy se sluchem i srdcem. Její rodiče žádali o příspěvek na auto, protože pravidelně jezdí k lékařům po celé republice. S žádostí neuspěli. Úředníci totiž nemají syndrom Kabuki v tabulkách a drží se striktně podmínek pro příspěvky dané zákonem. 

Pavel Rakus sdílí své prožitky s rakovinou na konci každého dílu seriálu Smyslu pro tumor

Pavel ze Smyslu pro tumor: Ve 13 mu zemřel táta, ve 14 přišla rakovina

Pavel Rakus je dalším ze skutečných lidí, kteří na konci každého dílu televizního seriálu Smysl pro tumor sdílí své zkušenosti s onkologickým onemocněním. Když mu na krku vyrostla prakticky přes noc boule o velikosti baseballového míčku, věděl, že je zle. Pavel se svou diagnózu dozvěděl ve čtrnácti a pak znovu ve čtyřiadvaceti letech. Navíc si myslí, že ví, proč se u něj rakovina rozvinula.

Kolena mohou bolet proto, že kloub není v dobré pozici. A na tom se podílejí i nevhodné boty

Běžná věc lidem působí bolesti kolen. Fyzioterapeut radí, jak to snadno změnit

Na bolavá kolena existuje spousta babských receptů, a pokud nezaberou, končíme v ordinacích ortopedů s jedinou otázkou: jak bolest kolene vyřešit? Možná by někteří z nás nemuseli vyhledávat úlevu od bolesti u lékařů, kdyby se soustředili na jednu úplně jednoduchou věc. Děláme ji všichni, ale naši prapředci ji nedělali a své nohy i celé pohybové ústrojí si takto neničili. Napadlo vás, že by bolesti kolen mohly mít něco do činění s botami? Pomoci mohou takzvané barefoot neboli bosé boty. 

Nové prostory urgentního příjmu a pohotovosti ve zlínské KNTB.

Bolení hlavy, vyrážka, tříska. Dva z deseti pacientů zneužívají urgent ve Zlíně

Na urgent s bolestí hlavy, třískou nebo klíštětem. Lidé stále častěji chodí na pohotovost s "hloupostí" a vědomě či nevědomě zneužívají urgentní příjmy v nemocnicích. Konkrétně v Krajské nemocnici T. Bati je to podle lékařů zhruba 20 procent příchozích. Čím menší problém, tím větší arogance, popisují zdravotníci ve Zlíně.

Maminka se k postiženému Františkovi nehlásí. Vychovává ho tatínek.

Fanda má vzácnou genetickou vadu. Táta se za něj rve jako lev, máma ho opustila

František by dnes chodil do čtvrté třídy klasické základní školy. Je však na úrovni batolete, a to jak po fyzické, tak mentální stránce. Narodil se totiž s vzácnou mutací genu, kvůli které jeho stav odpovídá osmiměsíčnímu miminku. Aby toho nebylo málo, jeho maminka ho opustila hned poté, co se o diagnóze dozvěděla. Odešla i s mladší dcerou a o chlapce ani bývalého partnera se už vůbec nezajímá.