Zajištění lékařské péče trápí některé regiony, ty trpí nedostatkem praktických lékařů, pediatrů či stomatologů. Mezi takové oblasti patří například Frýdlantsko, které pomyslně svítí na mapě zdravotních pojišťoven červeně. Najdou se ale i města v Libereckém kraji, kterým se daří lékaře přilákat.
Každý desátý Čech trpí potížemi s ledvinami. Lidmi s vážnými problémy pa pomáhá dialýza či transplantace. Jelikož ale pacienti stárnou a mají řadu přidružených onemocnění, lékaři musí zvažovat, pro koho je jaká léčba vhodná.
/ANKETA/ Když ve čtvrtek odpoledne starosta města František Pilný na svém facebookovém profilu zveřejnil, že by se Chrudimská nemocnice mohla převést na město a vymanit se tak z krajské akciovky, vzbudilo to velkou a většinově nadšenou diskuzi lidí z celého okresu. Jak však Deník zjistil z reakcí představitelů Pardubického kraje, euforistické nadšení není vůbec na místě. A co si o případném osamostatnění nemocnice myslíte vy? Hlasujte v naší anketě.
Ve středu 21. února v Praze v hotelu Olšanka obdržela Iva Valerová, vrchní sestra Mobilního hospice Anežky České, cenu Cicely Saunders za příkladnou a inspirativní péči o pacienty v závěru jejich života. Ocenění převzala v úvodu konference „Sestry v paliativní péči“ z rukou první dámy, paní Evy Pavlové, která nad akcí převzala záštitu.
Stovky a možná i tisícovky žen zbytečně trpí bolestí pánve. Lékaři se leckdy snaží jejich urputné pánevní bolesti neúspěšně léčit, pacientky putují mezi ordinacemi a některé jsou nakonec odkázány na psychiatrii. Marně se snaží zjistit: Co dělat, když mne bolí pánev? Odborníci z pražské Všeobecné fakultní nemocnice před nedávnem našli nečekanou příčinu pánevních bolestí, a tím i řešení pro spoustu zoufalých pacientek.
Co spermie a dnešní doba? S touto přednáškou přišel před účastníky zdravotnické konference v Kyjově gynekolog Robert Pecha z gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Kyjov. I když sál většinově zaplnily ženy, sklidil odborný lékař s poutavě pojatým tématem velký úspěch i ovace.
Nastávající maminka Lindsey Parr Gritton byla v 36. týdnu těhotenství, připravovala se tedy na brzký příchod svého druhého miminka. Pohodové těhotenství však narušil nález bulky v prsu a o týden později byla ženě diagnostikována rakovina ve čtvrtém stádiu. Lékaři jí oznámili, že jí zbývá půl rok života. Krásné dlouhé vlasy vystřídala holá hlava a radost z narození dítěte strach o to, že tu pro něj nebude moc být. Pak se ale stalo něco, co nikdo nečekal.
První žádosti na poskytnutí dotace v rámci nového motivačního programu pro lékaře primární péče starší 65 let odsouhlasili radní Karlovarského kraje. Částkou 50 000 korun podpoří 30 žadatelů.
Lil byla ještě loni absolutně zdravou dívkou, dostala se na vysněnou školu, vše šlo jako na drátkách. Pak ale začala mít bolesti. Během pár dní ulehla s četnými diagnózami na lůžko, na kterém dnes tráví většinu svého času. Její onemocnění jsou natolik komplikovaná, že aby se vůbec mohla začít léčit, potřebuje nejprve podstoupit speciální ultrazvuk v Německu. Ty ale dělá pouze jeden odborník, za kterým se sjíždí lidé z celého světa.
Počet mladých lidí, kteří slyší od lékařů diagnózu diabetes 1. stupně, narůstá. Díky moderním technologiím se sportovcům a jejich lékařům daří dostat nemoc pod kontrolu. Asi nejpopulárnější sportovkyní v České republice je skeletonistka Anna Fernstädtová.
Kudy chodí, tudy běží, říkají o něm kamarádi a známí. Osobnost jablonecké atletiky Vítězslav Jantsch oslaví v příštím roce devadesáté narozeniny. Jednoho dne dal na rady lékařů. A udělal dobře. Možná, že i díky nim ho čekají krásné kulatiny.
Nenadálá bolest zubu, nevolnost, chřipka či jiné zdravotní problémy dokážou člověka potrápit. Ve většině případů zamíří postihnutí ke svému lékaři. Ne všichni ale mají takové štěstí. Například Frýdlantsko bojuje s nedostatkem praktiků, a tak oblast pomyslně svítí na mapě zdravotních pojišťoven červeně.
Následná intenzivní péče se v Česku rozvíjí již čtvrt století. „Naším cílem je vrátit pacienty zpátky do života, v případě potřeby i s dýchacím přístrojem,“ říká v rozhovoru pro Deník primář Michal Palivoda z Oddělení následné intenzivní péče Nemocnice Ostrov rozhovoru pro Deník. Jeho tým organizuje kongres, kde si lékaři a sestry předají své zkušenosti.
Některé orgány máme v těle přirozeně dvakrát, proto jim říkáme párové orgány. Patří mezi ně například ledviny, plíce, oči, vaječníky či varlata. Pak ale existuje orgán, který se v těle běžně vyskytuje pouze jednou, ale i přesto ho mají někteří jedinci vícekrát. Takzvanou akcesorní neboli přídatnou slezinu má až třetina populace a přináší jí jisté výhody, ale i rizika.
Bolest kloubů je snad nejčastěji probírané téma mezi lidmi středního a staršího věku. Vypadá to, že pacientů, kteří mají potíže s pohybovým aparátem, rok od roku přibývá. Lékaře z přerovské ortopedie asi nejvíce zaměstnává artroskopie kolene - tento zákrok zde podstoupí až pět set pacientů ročně.
Zpěvačka Michaela Gemrotová si v těhotenství vyslechla děsivou zprávu, že se její dcera narodí s hendikepem. Trpí spastickou triparézou. Od lékařů neslyšela příliš pozitivní prognózy, rozhodla se to ale nevzdat a s manželem se pokusili pro malou Anežku udělat vše, co bylo v jejich silách. Dnes je na tom výrazně lépe, než lékaři předpovídali. A protože Míša chystá nové album, nemohla první písničku věnovat nikomu jinému.
Nedostatek pediatrů a omezený provoz pohotovosti je téma, které již delší dobu hýbe Tachovskem a vrásky na čele působí jak vedení okresního města, tak rodičům malých pacientů. Ti často shazují všechnu vinu právě na vedení Tachova. Deník proto oslovil starostu města Petra Vránu, aby řekl, co všechno město pro zklidnění a zlepšení situace dělá.
Obavy z operace kýly už nemusí mít lidé, kteří se ji rozhodnou podstoupit v Brně. Nejmodernější světové metody a technologie totiž využívá kýlní chirurgie Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Pacientům přináší nejen rychlejší uzdravení a menší bolesti, ale také snižují riziko komplikací.
Počet mladých lidí, kteří slyší od lékařů diagnózu diabetes 1. stupně, narůstá. Díky moderním technologiím se sportovcům a jejich lékařům daří dostat nemoc pod kontrolu. Asi nejpopulárnější sportovkyní v České republice je skeletonistka Anna Fernstädtová.
Programy na podporu zajištění zdravotní péče v Rakovníku již mají konkrétní podoby. Z rozpočtu města je pro tento rok vyčleněno 1,4 milionu korun na to, aby si pediatři a zubaři, tedy odbornosti, které chybí nejvíce, otevřeli praxi.
Interní oddělení Nemocnice Písek získává v tuzemsku velmi dobré jméno. Dokládá to rostoucí počet úspěchů a ocenění jeho lékařů v odborných kruzích. Dva z nich budou podle mluvčí a. s. Jihočeské nemocnice dokonce Kateřiny Koželuhové Českou republiku reprezentovat na Mezinárodním kongresu interní medicíny MIRCIM, který se bude konat letos v květnu v polském Krakově.
Patří to k momentům, na které se každá nastávající maminka těší. Den, kdy poprvé ucítí pohyby miminka. Jenže zatímco některé maminky musí přemýšlet, jak pohyby miminka vyvolat, jiným děti předvádějí v břiše výkony hodné Baryshnikova nebo Messiho. Co znamená velmi aktivní miminko v břiše? A kdy je miminko moc pasivní či příliš aktivní?
O novém osudu torza bývalé lidové školy umění v centru Hodonína není rozhodnuto ani po čtvrtečním, prvním veřejném jednání okresního soudu v této věci. Právě tam totiž nyní řeší žalobu na určení vlastnického práva města pro pozemek na nároží ulic Dobrovolského a Legionářů.
O tom, že se mohou ucpávat cévy, slyší lidé od svých doktorů často. Aterosklerózou, neboli kornatěním tepen trpí značná část naší populace a je to velký problém. Ucpávání cév totiž způsobuje srdečně cévní nemoci, které jsou nejčastějším důvodem úmrtí u nás. Jak vyčistit cévy od usazenin pokud možno doma? Lze užívat nějaké doplňky stravy nebo třeba bylinné čaje k rozpuštění toho, co naše cévy s věkem postupně zneprůchodňuje? Zeptali jsme se našich předních lékařů.
Rokycanská nemocnice rozšiřuje nabídku péče. Chirurgické oddělení otevřelo v těchto dnech ortopedickou ambulanci, kterou povede lékař s dlouholetými zkušenostmi z fakultní nemocnice a z fotbalové Viktorie Plzeň Ondřej Havel. V Rokycanech už začal také provádět ortopedickou operativu. Pacientům nabízí šetrné miniinvazivní řešení a krátké čekací doby.
Bez nutnosti prozkoumat část tkáně se obejdou lékaři táborské nemocnice, pokud potřebují zjistit, jak závažné může být onemocnění jater pacientů. Vyhodnotí to díky nové neinvazivní metodě FIBROSIS-4 index. Tu právě zavádí do praxe zdejší oddělení klinické biochemie.
Časovanou bombou měly být odchody dětských lékařů z Vysočiny do důchodu. Pro malé pacienty vzniklo v posledních době v kraji několik nových ambulancí. Přesto jsou místa, kde hledají rodiče pro své dítě dětského lékaře marně.
Dramatický nárůst spály evidují odborníci za loňský rok v Olomouckém kraji. Hlášeno mají celkem 530 nemocných, které postihla tato vysoce nakažlivá streptokoková infekce. Jednalo se zejména o děti.
V Krajské nemocnici Liberec (KNL) pracuje v novém systému služeb od začátku letošního roku o víkendech o deset procent méně lékařů. Nemocnice si od změny režimu mimo jiné slibuje to méně přesčasů. Informoval o tom lékařský ředitel KNL Tomáš Roubíček.
Z důvodu nedostatku dětských lékařů byla nucena Poliklinika Tachov po dohodě s vedením města omezit od začátku tohoto roku provoz dětské pohotovosti. I přes veškerou snahu vedení města a ředitele pohotovosti Petra Tuháčka se situace v oboru praktické pediatrie v okresním městě nadále zhoršuje.
Před několika dny se příbuzní, bývalí kolegové a známí rozloučili s dlouholetým lékařem, oblíbeným a spolehlivým člověkem, který každého pacienta vyšetřoval a ošetřoval s často až obdivuhodnou lidskostí, Jaroslavem Knotem.
V Česku roste počet neplodných párů, které se obrací na kliniky asistované reprodukce. A přestože velkou část procesu hradí zdravotní pojišťovny, odborníci upozorňují pacienty, že některé kliniky se z nich snaží získat další peníze tím, že jim ordinují i zbytečná vyšetření a zákroky. Zorientovat se v nabídce více než čtyř desítek zařízení a vybrat tu správnou pomůže několik vodítek.
Ve Fakultní nemocnici Olomouc se minulý týden uskutečnilo první voperování kardiostimulátoru, který je určený pro fyziologickou stimulaci srdce. Přístroj pomáhá k přirozenější srdeční aktivitě. V čem je unikátní, představili v Praze dva lékaři. Své onemocnění popsala i žena, která zákrok podstoupila.
Bolesti, špatná hybnost. Takové vyhlídky měla také 23letá pacientka, které odumírala zápěstní kůstka na ruce. Naději jí ale dali chomutovští lékaři. Pomohla výjimečná operace, při které využili moderní technologie. Náhradu kůstky vytiskli na 3D tiskárně. Zákrok byl úspěšný, žena je bez bolestí.
Před 40 lety se stal generálním tajemníkem Ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu Konstantin Ustinovič Černěnko. Ve své době byl vnímán jako konzervativní oponent svého předchůdce Jurije Andropova, který se pokusil zahájit reformy. Oba však byli především těžce nemocní. Andropov zemřel 9. února 1984, zhruba rok a čtvrt po jmenování do funkce. Černěnko trávil čas v nemocnici nebo doma.
Vratislava H. čelí po zákroku v kolínské nemocnici dlouhodobým zdravotním komplikacím. Po několika dalších operacích a ztrátě ledviny usiluje u soudu o odškodnění. Nemocnice její nárok odmítá a za svým postupem si stojí. Soud nyní čeká na vypracování odborného posudku.
Tříletá Laura Hubálková z východočeského Lanškrouna trpí od narozením vzácným Kabuki syndromem. Chodit začala teprve před Vánoci, na jedno oko vůbec nevidí, má problémy se sluchem i srdcem. Její rodiče žádali o příspěvek na auto, protože pravidelně jezdí k lékařům po celé republice. S žádostí neuspěli. Úředníci totiž nemají syndrom Kabuki v tabulkách a drží se striktně podmínek pro příspěvky dané zákonem.
Ukázat budoucím lékařům každodenní práci, chod nemocnice i jednotlivá pracoviště se snaží nemocnice ve Zlínském kraji. Pro studenty je to zajímavá zkušenost, pro nemocnice možnost získat budoucí zdravotníky.
Dětští pacienti z některých měst na Tachovsku se tento týden ocitli bez svého lékaře. Zavřené jsou ordinace v Boru, Plané či Stříbře, neboť pediatr Muhsin Al Kannany skončil nejprve v policejní cele a v pátek dokonce za mřížemi.
/DOKUMENT - ROZHODNUTÍ O ZAMÍTNUTÍ ŽÁDOSTI O PŘÍSPĚVEK NA AUTO/ Tříletá Laurinka Hubálková z Lanškrouna trpí od narozením vzácným Kabuki syndromem. Chodit začala teprve před Vánoci, na jedno oko vůbec nevidí, má problémy se sluchem i srdcem. Její rodiče žádali o příspěvek na auto, protože pravidelně jezdí k lékařům po celé republice. S žádostí neuspěli. Úředníci totiž nemají syndrom Kabuki v tabulkách a drží se striktně podmínek pro příspěvky dané zákonem.
Pavel Rakus je dalším ze skutečných lidí, kteří na konci každého dílu televizního seriálu Smysl pro tumor sdílí své zkušenosti s onkologickým onemocněním. Když mu na krku vyrostla prakticky přes noc boule o velikosti baseballového míčku, věděl, že je zle. Pavel se svou diagnózu dozvěděl ve čtrnácti a pak znovu ve čtyřiadvaceti letech. Navíc si myslí, že ví, proč se u něj rakovina rozvinula.
Na bolavá kolena existuje spousta babských receptů, a pokud nezaberou, končíme v ordinacích ortopedů s jedinou otázkou: jak bolest kolene vyřešit? Možná by někteří z nás nemuseli vyhledávat úlevu od bolesti u lékařů, kdyby se soustředili na jednu úplně jednoduchou věc. Děláme ji všichni, ale naši prapředci ji nedělali a své nohy i celé pohybové ústrojí si takto neničili. Napadlo vás, že by bolesti kolen mohly mít něco do činění s botami? Pomoci mohou takzvané barefoot neboli bosé boty.
Na urgent s bolestí hlavy, třískou nebo klíštětem. Lidé stále častěji chodí na pohotovost s "hloupostí" a vědomě či nevědomě zneužívají urgentní příjmy v nemocnicích. Konkrétně v Krajské nemocnici T. Bati je to podle lékařů zhruba 20 procent příchozích. Čím menší problém, tím větší arogance, popisují zdravotníci ve Zlíně.
/VIDEO/ Telefonát na linku 155 nebo 112, dispečer vytěží volajícího, rychle vyhodnotí situaci a do dvou minut vyráží z příslušného stanoviště záchranka. Tak vypadá standardní výjezd, kterých mají lékaři i záchranáři za směnu několik.
Mezi padesáti nejlepšími českými lékařkami a lékaři, jejichž prestižní žebříček zveřejnil magazín Forbes, je trojice předních odborníků z Fakultní nemocnice (FN) Olomouc a další dvě osobnosti spojené s Lékařskou fakultou Univerzity Palackého (UP).
František by dnes chodil do čtvrté třídy klasické základní školy. Je však na úrovni batolete, a to jak po fyzické, tak mentální stránce. Narodil se totiž s vzácnou mutací genu, kvůli které jeho stav odpovídá osmiměsíčnímu miminku. Aby toho nebylo málo, jeho maminka ho opustila hned poté, co se o diagnóze dozvěděla. Odešla i s mladší dcerou a o chlapce ani bývalého partnera se už vůbec nezajímá.