/VIDEO/ Ve čtvrtek se v Třeboni konalo poslední rozloučení s Milošem Velemínským. Uznávaný pediatr, pedagog i vědec zemřel v sobotu 16. března ve věku 87 let. Miloš Velemínský byl průkopníkem v péči o novorozence a za svoji práci získal i řadu prestižních ocenění. Na poslední cestu ho přišly vyprovodit stovky lidí.
Hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška (ANO) přiznal ve čtvrtek u Obvodního soudu pro Prahu 2 vinu a hned byl také odsouzen. Za uplácení lékařů ze strany farmaceutických firem dostal peněžitý trest ve výši 200 tísíc korun. Verdikt není pravomocný, ale žalobce uvedl, že se spíše neodvolá. Krkoška následně na svou funkci v čele kraje rezignoval.
Projednávání další etapy trestní kauzy spojené s uplácením doktorů za předepisování léků od konkrétních dodavatelů zahájil ve čtvrtek 21. března Obvodní soud pro Prahu 2. V roli obžalovaného figuroval hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška (ANO), ten také v případu uznal svou vinu. Soud ho posléze uznal vinným a uložil mu peněžitý trest ve výši 200 tísíc korun. Verdikt není pravomocný. Krkoška následně na svou funkci rezignoval.
Mirka Divišová, českokrumlovská oftalmoložka, k níž na polikliniku na Špičáku chodily generace pacientů, odešla do penze. Druhá oční lékařka, Jitka Heřmánková, má beznadějně plno, a tak pacientům nezbývá než si najít nového doktora v regionu. Stejný problém měli v Kaplici. Tam místostarosta domluvil očařku v Písku, nicméně pacienti z města jezdí třeba i do Tábora nebo do Příbrami.
Hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška (ANO) dnes stane před soudem. U Obvodního soudu pro Prahu 2 čelí žalobě z účasti na organizované zločinecké skupině. O co přesně v případu jde?
V rodině Michaely Pipotové se radost ze zdravého miminka proměnila v boj s neznámou genetickou mutací. Dcera Johanka se narodila s vzácným postižením, které zasáhlo její celkový vývoj a způsobilo řadu komplikací. Příběh rodiny odhaluje nejen jejich každodenní výzvy, ale i nedostatečnou podporu systému a nejistotu, která s takovou diagnózou přichází.
Další případ, na jehož začátku stál tajemný neznámý na sociálních sítích a skončil očima pro pláč a o pár set tisíc lehčím kontem, šetří od pondělí 18. března tohoto roku pardubičtí kriminalisté. Poškozenou je v tomto případě devětašedesátiletá žena.
Pracovitému, aktivnímu a šikovnému muži z Českobudějovicka se loni změnil život ze dne na den. Ačkoliv se už od dětství musel vyrovnávat s cukrovkou, i tak žil Jan Žamberský naplno. Poslední půlrok si doslova prošel peklem. Začalo to únavou, problémy s očima, častou nevolností, pokračovalo to složitou operací srdce, umělým spánkem a nakonec ochrnutím.
Bývalý prezident Miloš Zeman zahájil v motolské nemocnici po prodělané operaci rehabilitaci a absolvoval krátký nácvik chůze s chodítkem. Zůstává však na jednotce intenzivní péče. I když se laboratorní výsledky zlepšují, jeho stav lékařské konzilium nadále hodnotí jako závažný, uvedla dnes Fakultní nemocnice Motol v tiskové zprávě. Jak dlouho potrvá hospitalizace, lékaři stále nechtějí odhadovat. Na konci týdne by nicméně mohl být exprezident přeložen na interní kliniku.
Návštěva lékaře se může u některých specialistů prodražit. Zvlášť v žádaných oborech, jako je zubní vyšetření, ORL, gynekologie, oční nebo ortopedie si Pražani na vyšetření počkají týdny až měsíce. Dřívější termín si můžou dovolit pojištěnci, kteří si zaplatí extra poplatek za rezervaci termínu. Dostanou totiž před ostatními přednost.
Transsexualita je obrovský byznys. Po operaci musíte brát do konce života hormony, přidají se komplikace a přidruží se další psychické poruchy, které nebyly řešeny. Takže každého trans pak čekají další léky a další operace. A z toho člověka si nakonec udělají celoživotní kasičku, říká Daniel Black, který kritizuje lékaře i trans komunitu a tvrdí, že problém trans lidí tkví především v hlavě. Přitom si sám a dobrovolně před pár lety tranzicí prošel.
S krvácením do mozku a deseti zlomeninami skončila v brněnské nemocnici několikatýdenní dcera obžalovaného muže z Brněnska. Podle obžaloby byla zranění výsledkem hrubého zacházení. Státní zástupkyně Zuzana Zámoravcová otce viní z těžkého ublížení na zdraví a týrání. V úterý případ začal projednávat Krajský soud v Brně.
Společností v posledních měsících rezonuje téma užívání ketaminu. Tato droga je pro mnohé cesta z depresí a traumat. V malých dávkách ji předepisují i lékaři. Velkou debatu o její bezpečnosti na sociálních sítích vyvolala smrt Matthewa Perryho, který se látkou loni v říjnu předávkoval. V posledních dnech se pozornost obrátila k miliardáři Elonu Muskovi, který ketamin také užívá.
/ANKETA/ Hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška (48 let) má velký problém. Dostihla jej dvanáct let stará kauza. Je obžalován z trestného činu podle paragrafu 361 odstavce 1 – účasti na organizované zločinecké skupině. Na takovéto jednání pamatuje zákon trestem od dvou do deseti let. Případem se ve čtvrtek začne zabývat soud. Kromě Jana Krkošky čelí žalobě i další lidé.
V Česku v únoru zemřel člověk nakažený černým kašlem. Byl ve věku 55 až 64 let, uvedl v pondělí Státní zdravotní ústav ve své pravidelné zprávě. Mluvčí Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje Veronika Krejčí ČTK řekla, že šlo o muže z hradeckého kraje, který zemřel 10. února a měl i další vážná onemocnění. Onemocnění černým kašlem nebylo bezprostřední příčinou jeho úmrtí, uvedla.
Přibližně čtvrtinu dětí v Česku trápí obezita či nadváha. Podle odborníků v tom často hraje roli životní styl celé rodiny. Důležité proto je, aby s tím, jak nadbytečná kila shodit, dítěti pomohli i jeho rodiče a další blízcí.
Uplynulý víkend přinesl smutnou zprávu. Ve věku 87 let zemřel v sobotu uznávaný lékař, pedagog a průkopník péče o novorozence v Česku profesor Miloš Velemínský. Za svoji činnost obdržel také řadu prestižních ocenění. Po studiích působil na dětském oddělení nemocnice v Jindřichově Hradci. V roce 1969 nastoupil jako ordinář na dětské oddělení krajské nemocnice v Českých Budějovicích, 13 let byl primářem novorozeneckého oddělení a jeho zásluhou vznikla v 70. letech 20. století první jednotka intenzivní péče pro patologické novorozence v Česku. Ještě do konce minulého roku ordinoval ve své dětské ordinaci v Třeboni. Na věhlasného odborníka pro Deník zavzpomínali lidé z jeho nejbližšího okolí.
Bývalý prezident Miloš Zeman zůstává po čtvrteční operaci kvůli kritickému nedokrvení nohy v péči lékařů pražské Fakultní nemocnice (FN) Motol. Při zákroku mu lékaři kvůli vzniklému otoku nařízli kryty svalů, tyto otevřené nářezy je nyní třeba pravidelně ošetřovat. Zeman je při vědomí, orientován a spolupracuje při rehabilitaci, informovala ČTK v tiskové zprávě mluvčí motolské nemocnice Pavlína Danková po jednání lékařského konzilia. Dobu hospitalizace nelze zatím odhadnout. Zeman podle informací ČTK zůstává na jednotce intenzivní péče Kliniky kardiovaskulární chirurgie FN Motol.
Zemřel profesor Miloš Velemínský, průkopník péče o novorozence v Česku. Bylo mu 87 let. Věhlasný lékař v Českých Budějovicích jako vůbec první v republice zavedl intenzivní péči o právě narozené děti.
Každý rok je v České republice zjištěna rakovina tlustého střeva asi u 8000 osob a přes 3000 pacientů na toto onemocnění v naší zemi umírá. Takže určitě není od věci zapojit se do preventivního plošného testování, které plně hradí zdravotní pojišťovny. Jak takový screening rakoviny tlustého střeva a konečníku vypadá a co vás při něm čeká? Lze provést vyšetření střeva bez kolonoskopie? Praktická lékařka detailně popsala, jak doma správně odebrat vzorek k testování a jakým chybám se vyhnout.
Díky sbírce na Donio poslali lidé nemocné Lil už 1 milion a 200 tisíc korun. Matka šestnáctileté dívky je ale přesto stále v zoufalé situaci. Ví, že pokud budou nyní její nemocnou dceru operovat, existuje nemalá pravděpodobnost, že zákrok její aktuální stav ještě zhorší. Odbornou lékařskou pomoc ale její dcera potřebuje. Aby však byl případný zákrok úspěšný, potřebuje šestnáctiletá Lil znát přesnou diagnózu, kterou jí žádný lékař v České republice nestanoví. Musí kvůli tomu do nemocnice v zahraničí. Pokud však nevybere dostatek peněz, dveře pro přesnou diagnostiku její dcery zůstanou zavřené. Ačkoli lidé byli štědří a poslali už více než milion, rodině stále chybí posledních 300 tisíc.
Bývalý prezident Miloš Zeman po čtvrteční operaci krevní sraženiny v motolské nemocnici zůstává na jednotce intenzivní péče. Jeho zdravotní stav je stále vážný, ale stabilizovaný, nezhoršil se, odpověděla dnes na dotaz ČTK mluvčí nemocnice Pavlína Danková. Zemanův zdravotní stav zhodnotí a o dalším postupu rozhodne v pondělí ráno lékařské konzilium, řekl ČTK Zemanův spolupracovník a někdejší vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář.
První je z Vladislavi, druhý z Náměště nad Oslavou a třetí z Nových Syrovic. Tři opilí muži z Třebíčska skončili v uplynulém týdnu kvůli výtržnostem pod vlivem alkoholu na záchytné stanici v Jihlavě.
Bývalý prezident Miloš Zeman je po čtvrteční operaci ve stabilizovaném, ale vážném stavu. Jak dlouho zůstane v nemocnici v pražském Motole, nelze nyní určit. Nemocnice to dnes uvedla v tiskové zprávě zaslané ČTK. Podle ní byl devětasedmdesátiletý exprezident operován kvůli kritickému nedokrvení nohy, které způsobila krevní sraženina.
Nemocnice Písek pomáhá rozvoji medicíny v tuzemsku. Rozšiřuje znalosti moderních postupů mezi lékaři jiných zdravotnických zařízení a k tomu prohlubuje praktické dovednosti mediků, jimž při studiu dlouhodobě chybí nácvik odborných metod. Pořádá pro ně bezplatné vzdělávací kurzy s praktickou ukázkou moderních technik.
Bývalý prezident Miloš Zeman byl ve čtvrtek hospitalizován kvůli náhlému nedokrvení nohy, které způsobila krevní sraženina. Lékaři nemocnice v pražském Motole ho proto operovali. ČTK to večer sdělila mluvčí motolské nemocnice Pavlína Danková. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček předtím uvedl, že hospitalizace souvisí i s cukrovkou, kterou devětasedmdesátiletý exprezident dlouhodobě trpí, a bude trvat zhruba týden.
Lékaři upozorňují, že se rakovina ledvin stala nelichotivou českou specialitou. Tři tisíce nových diagnóz ročně znamenají těsnou druhou příčku ve světových statistikách výskytu, stejně jako tisíc úmrtí každý rok. Přečtěte si, jak se pozná rakovina ledvin a jak lze nádor ledvin včas zachytit, aby byla velká šance na úspěšnou léčbu. A kde umí rakovinu ledvin nejlépe léčit? Na rady jsme se zeptali našich předních odborníků z oboru uroonkologie, docenta Alexandra Popracha a profesora Marka Babjuka. Mimo jiné poradili, jak ledviny před rakovinou ochránit.
/ANKETA/ Češi si mohou od minulého týdne vyzvednout léky na základě eReceptu vystaveného jejich českým lékařem v Estonsku a Lotyšsku. Dvě země z Pobaltí se tak přidaly k Chorvatsku, Polsku a Španělsku, kde služba funguje od loňského roku. Léky na eRecept si přímo v Estonsku na zkoušku vyzvedl radní Kraje Vysočina Jan Břížďala.
V Česku přibývá lidí s tuberkulózou. Podle předběžných dat národního registru TBC se s ní loni léčilo 447 lidí, což bylo o 64 víc než v roce 2022. Letos se lékaři, podle nichž není důvod k panice, chystají na další nárůst. Deník přináší odpovědi na nejdůležitější otázky k současnému šíření nemoci.
Dvě třetiny lidí na světě nemají v organismu dost hořčíku, a možná i kvůli tomu padají takzvanou jarní únavou. Na co je hořčík dobrý a jak se projevuje jeho nedostatek v organismu? Hodně se mluví o svalových křečích, které nedostatek hořčíku v těle signalizují. Únava je ale dalším významným příznakem. Jak zjistit, jestli právě nám hořčík chybí? A jak to docela jednoduše napravit několika změnami v jídelníčku?
Digitální věk přináší častější krátkozrakost u dětí už ve školce či na základní škole. Přitom dříve se tato oční vada projevovala ve větší míře až v pozdějším věku, třeba až u vysokoškoláků při studiu.
Obyvatelé Dobříše odpovídali na přelomu února a března na dvě anketní otázky týkající se motivace k přihlášení k trvalému pobytu. Do anonymního hlasování se zapojilo 368 osob. Některé odpovědi byly velmi originální, například obnovit prvomájový průvod. Ovšem obyvatelé Dobříše navrhovali také zajistit lékaře na Dobříši či zrušit parkovací zóny v Praze.
Jednou z prvních věcí, kterou využíváme k samodiagnostice příčin rýmy, je její barva. Přesněji tedy zabarvení nosního hlenu, kterému se především na Moravě říká sopel. V Čechách je populární spíše název nudle. Co nám o našem zdraví řekne sopel a co je důležité kromě jeho barvy? Proč se zbytečně bojíme žluté barvy hlenu a je červená barva hodně nebezpečná? Zkuste se sami diagnostikovat podle rad lékařů.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Luxusem se v některých městech stávají fungující lékářské ordinace. V Adamově na Blanensku v pondělí otevřela nová s praktickým doktorem. Vítají to především stovky pacientů, kteří byli poslední měsíce v nejistotě. Nyní už se registrují.
Oční operace mohou lékaři provádět v jakémkoli ročním období. Zima je ale podle nich ideální v tom, že lidé tolik nejezdí na dovolené, nechodí na koupaliště nebo jim oči nedráždí jarní květy. Operaci šedého zákalu odborníci doporučují neodkládat, zdravotní pojišťovny ji hradí.
Klíšťata se objevila výjimečně brzy a lékaři na Blanensku tak řeší první případy přisátí. Předčasný výskyt klíšťat způsobil rekordně teplý únor. Jsou navíc mnohdy nakažená a způsobují boreliózu, která se obtížně léčí.
Klíšťata se objevila výjimečně brzy a lékaři na Blanensku tak řeší první případy přisátí. Předčasný výskyt klíšťat způsobil rekordně teplý únor. Jsou navíc mnohdy nakažená a způsobují boreliózu, která se obtížně léčí. Jak se na ně letos připravit zjišťoval redaktor Deníku.
/VIDEO/ Více než měsíc. Tak dlouho byly stovky dospělých pacientů v pětitisícovém Adamově na Blanensku bez praktického lékaře. Nově mohou využít ordinaci doktora Ivo Procházky, fungovat bude od pondělí.
V jihlavské nemocnici zemřel dvaaosmdesátiletý muž nakažený záškrtem. V Česku jde o první úmrtí na tuto infekci od roku 1969. V tiskové zprávě o tom informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). Nemoc, proti které se děti povinně očkují, se v ČR dlouho nevyskytovala. Vrátila se v roce 2022, letos lékaři evidují šest případů.
Bezmála čtyři desítky zfalšovaných posudků, jež rozhodovaly o nucené hospitalizaci pacientů v Psychiatrické nemocnici Dobřany, sepsal podle obžaloby, která ve středu zazněla u plzeňského městského soudu, psychiatr Michal Pořický, jenž nyní žije v Praze.
Lucka byla usměvavá maminka dvou malých holčiček, byla vždy plná energie. Najednou však začala pociťovat silnou únavu a typické příznaky chřipkového onemocnění. Následně byla převezena do nemocnice s banálním zánětem močových cest a záhy už byla se závážnou diagnózou leukémie převezena do Prahy. Po dvou dnech nemoci, o které ani nevěděla, že ji má, zemřela. Její rodina lidem vzkazuje: nepodceňujte preventivní prohlídky.
O část zraku přišla v inkubátoru. V šestnácti prodělala šedý zákal a o rok později podstoupila transplantaci obou očí. „Nejhorší bylo vzít do ruky bílou slepeckou hůl. Styděla jsem se za ni a říkala si, to je super, teď všichni uvidí, že jsem slepá,“ vzpomíná v rozhovoru nevidomá Alena Terezie Vítek, která o pár let později musela po porodu císařským řezem bojovat i o své vlastní dítě.
Jako praktický lékař měl nutit pacientky ke gynekologickému vyšetření u něj pod pohrůžkou vyřazení z registrace. Aniž by měl k tomu oprávnění. A nejméně u jedné pacientky mu to vyšlo. Tak zní obvinění čestné rady České lékařské komory proti lékaři z Hodonínska. Ten se brání švédskou atestací, ale proti vyloučení z České lékařské komory neuspěl ani u soudu. Přečtěte si detaily případu.
O senior taxi, které už sedm let poskytuje služby dříve narozeným, je v Přerově značný zájem. Město se proto rozhodlo pořídit další auto, které zaveze starší občany nad šedesát pět let k lékaři, na úřad nebo do nemocnice. Zájemci si mohou jízdy objednávat od pondělí 4. března. Za cestu po městě zaplatí pouze dvacet korun.
Zastánci podávání velkých dávek vitaminu C infuzí přímo do krve jsou přesvědčeni o jejich velkém významu pro naši obranyschopnost. Pacienti je vyhledávali v minulosti třeba kvůli podpoře onkologické léčby, nyní je o ně velký zájem i kvůli prevenci nemocí z nachlazení, kvůli covidu či chronické únavě. Na internetu se lidé shánějí po informacích, kde infuze vitaminu C koupit. Proti lékařům, kteří infuze vitaminu C doporučují, ale stojí jiní lékaři, lékárníci či vědci, kteří je považují za neúčinné nebo dokonce nebezpečné. Kde je pravda? A co funguje spolehlivěji než infuze vitaminu C?
Dětí s duševními potížemi jsou tisíce, dětských psychiatrů a psychologů oproti tomu zoufalý nedostatek. Podle odborníků může letos pomoci možnost poskytovat péči i online.
Sehnat zubaře je jako boj s větrnými mlýny. Zubaři na Svitavsku nejsou. Města nabízejí stovky tisíc korun lékařům, kteří by si u nich otevřeli ordinaci. Polička intenzivně hledá zubaře a inzeruje, že novému doktorovi dá 800 tisíc korun. Ve Svitavách to zkoušeli také přes peníze, ale marně. "Peníze jsou dnes běžný standard, kliniky loví zaměstnance už na fakultě," shodují se studenti medicíny.
Řada lidí v Karlovarském kraji se v poslední době potýká s problémem sehnat praktického lékaře, který by byl ochoten je přijmout do péče. Ještě horší situace panuje, pokud rodiče hledají pediatra pro své dítě. Například v příhraničních Kraslicích a sousedních Lubech oznámila ukončení své činnosti lékařka pro dospělé a zároveň i pro děti a dorost Dana Fučíkovská.
Zajištění lékařské péče trápí některé regiony, ty trpí nedostatkem praktických lékařů, pediatrů či stomatologů. Mezi takové oblasti patří například Frýdlantsko, které pomyslně svítí na mapě zdravotních pojišťoven červeně. Najdou se ale i města v Libereckém kraji, kterým se daří lékaře přilákat.