Operace budou. Cena je velká
Dohoda s lékaři vyústila v politické a nekoncepční řešení. Premiér si koupil čas, ale prohráli jsme všichni.
Dohoda s lékaři vyústila v politické a nekoncepční řešení. Premiér si koupil čas, ale prohráli jsme všichni.
Dobrovolné přesčasy odmítá v prosinci v Karlovarské krajské nemocnici sloužit třiadvacet lékařů. Stále tak platí, že od 22. prosince do 2. ledna bude uzavřené dětské oddělení v karlovarské nemocnici. Vypomohou nemocnice v Sokolově a Chebu.
Nabídka, se kterou podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) souhlasila Česká lékařská komora (ČLK) i zdravotnické odbory, je růst výdělků lékařů o 5 až 15 tisíc korun měsíčně podle stupně vzdělání a u ostatních zaměstnanců nemocnic včetně nezdravotnických o pět procent. Řekl to po pondělním jednání. Finální dohodu chtějí zúčastněné strany podepsat v pátek, poté by měli lékaři odvolat protest a stáhnout výpovědi z přesčasové práce, kvůli kterým je od začátku prosince v různé míře omezený provoz nemocnic.
Pokud lékař vystuduje bezplatně za peníze daňových poplatníků, a pak nepracuje v zemi, je černým pasažérem.
Další unikátní operaci si na své konto připsali chirurgové Fakultní nemocnice Ostrava. Zachránili ruku teprve šestiletému chlapci, který mohl po úrazu přijít o prst.
Chytila vás šílená bolest v kříži? Hexenšus, ústřel, houser, ischias nebo také lumbago – to jsou názvy pro tuto nepříjemnou situaci. Někdy je příčinou konkrétní nemoc páteře, mnohem častěji to jsou ovšem chyby v pohybových návycích, které páteř přetěžují. Co pomáhá na hexenšus, když už vznikl a my se potřebujeme akutní bolesti zbavit nebo ji aspoň zmírnit? Jak dlouho bolest zad trvá? A kdy už je potřeba vyrazit k lékaři?
Tato potravina je nerozlučně spojená především s chladným obdobím roku. Když potřebujeme zastavit začínající nachlazení, nebo se rychle uzdravit z kašle a rýmy, saháme po ní všichni. Není totiž lepší ingredience na oslazení léčivého bylinného či zázvorového čaje, než med. A pokud jde o domácí léčbu poranění, je to opět med, který pomůže. Jak potvrzují lékaři, med vytváří vhodné prostředí pro hojení ran.
Fakultní nemocnice Bulovka řeší od léta spor týkající se primáře ARO a Urgentního příjmu. Část anesteziologů se vymezila proti výměně původního primáře Jakuba Baly, za kterého v září nastoupil nový primář Josef Škola. Původní protest vyústil i v několikahodinové omezení příjmu pacientů. Podle nemocnice je nyní konflikt u konce. Výsledkem je ale odchod části lékařů.
Po celý prosinec budou zajišťovat pohotovostní službu ORL společnými silami Krajská nemocnice Liberec a Nemocnice Jablonec nad Nisou. Stojí za tím protest lékařů kvůli navýšení přesčasů.
Premiér Fiala sice oznámil, že se s protestujícími lékaři dohodl, zatím ale není jasné, zda tím skutečně padá omezení neakutní péče v nemocnicích, kde řada lékařů vypověděla přesčasy. Dohoda má být totiž teprve podepsána. V rakovnické Masarykově nemocnici, kde přesčasy neodmítl žádný z lékařů, tak zatím stále počítají s možným příchodem pacientů z jiných nemocnic.
I přes včerejší posun ve vyjednávání mezi nespokojenými lékaři a vládou, trvá omezení neakutní péče v některých pražských nemocnicích. Než lékaři odvolají své výpovědi z přesčasů, čekají na písemnou dohodu. K té by mohlo dojít příští týden.
Akutní péče se omezovat nebude, plánovaná jen částečně. Tak zní vyjádření vedení znojemské nemocnice k aktuální situaci ohledně vypovězených přesčasů. Od prosince je odmítá sloužit zhruba sedmdesát procent lékařů. Jejich rozhodnutí nezměnila ani čtvrteční dohoda odborů s premiérem Petrem Fialou.
Ani čtvrteční dohoda mezi premiérem a šéfy České lékařské komory a příslib téměř deseti miliard korun z veřejného zdravotního pojištění na nárůst odměňování lékařů i nelékařů v nemocnicích, nic nezměnily na tom, že od 1. prosince platí v některých nemocnicích „nouzový“ stav. Ten je vynucený tím, že někteří lékaři odmítají sloužit dobrovolné přesčasy.
/VIDEO/ Dohoda, kterou poslední listopadový den uzavřel s protestujícími lékaři premiér Petr Fiala, se hned tak na provozu Fakultní nemocnice v Hradci Králové neprojeví. Dál tak zatím platí, že od prosince největší nemocnice na východě Čech omezila péči o pacienty.
Ustoupit je příliš brzy, reagují lékaři na slib premiéra Petra Fialy o navýšení peněz na platy. Svůj protest odvolají až poté, co premiér svou nabídku potvrdí písemně. Nemocnice Třebíč proto v pátek najela na avizovaný krizový režim, situace je tam ale klidná.
/FOTO, VIDEO/ Premiér Petr Fiala se ve čtvrtek 30. listopadu předběžně dohodl s lékařskou komorou o navýšení platů lékařů o 9,8 miliard korun. V Oblastní nemocnici Kolín to však na situaci zatím nic nemění. Lékaři své výpovědi z přesčasů nestáhnou do doby, kdy kdy se jednání s předsedou vlády nepřetaví v konkrétní písemnou dohodu.
Ustoupit je příliš brzy, reagují lékaři na slib premiéra Petra Fialy o navýšení peněz na platy. Svůj protest odvolají až poté, co premiér svou nabídku potvrdí písemně. To se má stát v příštím týdnu. Avizovaná omezení provozu ambulancí i nadále platí. Lékařům jde především o změnu režimu práce.
„Já z tebe dostanu psotník,“ říkáme v okamžiku, kdy se někoho lekneme. Ne všichni však ví, co psotník je. I když toto slovo zpravidla používáme v humorné nadsázce, ve skutečnosti jde o velmi závažný až smrtící stav postihující malé děti. Co je to psotník? A jak se projevuje?
Ženu z Novojičínska na sociální síti kontaktoval neznámý muž, který vystupoval jako šestasedmdesátiletý lékař. Po několika zprávách si vyměnili telefonní čísla a začali si dopisovat. Jeho životní příběh zněl vskutku dojemně – do svých dvanácti let žil spolu s rodiči v Brně, ale ti pak bohužel zemřeli při autonehodě, a tak se musel odstěhovat ke svému strýci do Argentiny.
Některé děti si k Vánocům přejí hračky, jiné elektroniku, další kolo nebo zážitek. Monika je mladá dívka, která kdyby mohla, přála by si, aby na tom byla zdravotně stejně, jako její dvojče Ivonka. Kvůli nádoru na mozku totiž Monika upadla do vigilního kómatu, ze kterého se již čtyři roky vzpamatovává, zatímco její sestra je na první pohled obrázkem toho, jak to mohlo vypadat i u ní, kdyby jí rakovina nevzala zdraví.
/KOMPLETNÍ SOUHRN OMEZENÍ V JEDNOTLIVÝCH NEMOCNICÍCH/ Premiér Petr Fiala sice slíbil ve čtvrtek lékařům navýšení platů, omezení v nemocnicích v Pardubickém kraji ale zatím platí. Největší omezení se aktuálně týká plánovaných operací.
Pětasedmdesát lékařů ze sto třinácti podalo výpověď z přesčasů ve vyškovské nemocnici. Přidali se ke svým kolegům v celé republice. Vyškovská nemocnice proto od 1. prosince až do odvolání přistupuje k omezení péče. Prioritu má zajištění péče pro pacienty v život ohrožujících stavech a o vážně akutně nemocné.
V nemocnicích v Královéhradeckém kraji podalo k 1. prosinci výpověď z přesčasové práce zhruba šest stovek lékařů. Méně odsloužených hodin se mělo vzápětí projevit na provozu zdravotnických zařízení, která chystala odklady operací a další omezení. Premiér Petr Fiala se však nakonec poslední listopadový den odpoledne s lékaři dohodl, že jednání budou pokračovat a viceprezident České lékařské komory (ČLK) Jana Přáda kolegy vyzval, aby v následujících dnech péči o pacienty zajistili.
Zdravotníci v nemocnicích zřejmě budou moci mít čtyřiadvacetihodinové služby. Přestane platit nedávno přijaté ustanovení o další dobrovolné přesčasové práci, které vyvolalo protesty lékařů. Změny upravuje novela zákoníku práce ministrů práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) a zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09), kterou schválila Sněmovna zrychleně už v prvním čtení i hlasy opozičních zákonodárců.
Prozatím bez odložení už dříve naplánovaných neakutních operací. Tak ve čtvrtek 30. listopadu vypadá situace v benešovské Nemocnici Rudolfa a Stefanie. V tomto největším zdravotnickém zařízení Benešovska pracuje dohromady 154 lékařů. Řada z nich se už v pátek 1. prosince přidá k těm, kteří nechtějí porušovat české zákony a nebudou sloužit přesčasy nad rámec zákoníku práce.
Pacienty čekají v prosinci komplikace, předpovídala umělá inteligence v souvislosti s ohlášeným protestem lékařů z nemocnic, z nichž část ohlásila, že odmítají sloužit přesčasy. Nakonec se předáci jejich oborů ve čtvrtek 30. listopadu odpoledne v rámci jednání o penězích domluvili s premiérem Petrem Fialou (ODS) – a vyzvali své členy, aby nadále sloužili jako dosud.
Na jednání s nespokojenými lékaři podle premiéra Petra Fialy (ODS) byla nalezena shoda poté, co jim pro příští rok nabídl 9,8 miliardy Kč z veřejného zdravotního pojištění na nárůst odměňování lékařů i nelékařů v nemocnicích. Půjde o dodatek k úhradové vyhlášce, aby byl závazný pro státní i krajské, městské či soukromé nemocnice, řekl Fiala po jednání. Svůj protest lékaři, kteří od prosince vypověděli přesčasy, podle viceprezidenta České lékařské komory (ČLK) Jana Přády odvolají tehdy, až se premiérem předložená nabídka potvrdí písemně.
Hned po pražské Thomayerově nemocnici v Krči ohlásila omezení prosincové péče i Všeobecná fakultní nemocnice (VFN) v Praze. Důvodem jsou v obou případech výpovědi přesčasů některých lékařů. Situaci může ale změnit dohoda premiéra Petra Fialy se zástupci protestujících lékařů oznámená ve čtvrtek 30. listopadu odpoledne.
Přes 6000 lékařů po celé republice odmítlo v prosinci sloužit přesčasy. Zdravotníci tak protestují proti novele zákona, podle které by po dohodě se svým zaměstnavatelem měli sloužit kromě běžné pracovní doby až 832 hodin navíc ročně. Původně to byla polovina. Dramatické navýšení přesčasů odmítají také někteří lékaři v jihočeských nemocnicích. Vedení zdravotnických zařízení tak muselo vyřešit problém, jak během prosince zajistit neodkladnou péči. Premiér Petr Fiala se ve čtvrtek odpoledne dohodl se zástupci lékařů na navýšení objemu peněz na platy lékařů. Viceprezident České lékařské komory a předseda Sekce mladých lékařů Jan Přáda poté vyzval lékaře, aby v nejbližších dnech zajistili plánovanou péči v nemocnicích.
Od 1. prosince vypovědělo dobrovolné přesčasy více než 6000 doktorů, což v některých nemocnicích citelně omezí zejména plánované operace, ale i ambulantní péči, některá oddělení dočasně zavřou. Situace je však v každém zařízení jiná. V nemocnicích na Olomoucku by pacienti neměli protest výrazně zaznamenat, ujistily ve čtvrtek Fakultní nemocnice Olomouc, Vojenská nemocnice Olomouc i nemocnice ve Šternberku. Nakonec přinesla posun avizovaná schůzka zástupců protestujících doktorů s premiérem Petrem Fialou.
Omezení provozu ambulancí ale i plánovaných operací. To čeká nemocnice v Plzeňském kraji od prosince. Důvodem jsou stávkující lékaři, kteří podali výpověď z přesčasové práce. V některé nemocnici jde o desetinu lékařů, ale někde i o třetinu.
/ROZHOVOR/ Náročný měsíc začne v pátek prvního prosince pro Nemocnici Jihlava v souvislosti s lékaři, kteří odmítli sloužit přesčasy. Hned na třech odděleních tak učinili úplně všichni. Pocítí to hlavně pacienti, kteří měli naplánované operace a ambulantní návštěvy. Ředitel Lukáš Velev v rozhovoru ubezpečil, že akutní péče ohrožená nebude. „Nikdo, a ani protestující lékaři, nechce, aby lidi na tuto situaci doplatili,“ zdůraznil ředitel jihlavské nemocnice.
Od pátku 1. prosince začnou platit výpovědi z přesčasů, které v uplynulých týdnech dávali lékaři v celé České republice. Protestní akce se nevyhnula ani Krajské zdravotní a jejím sedmi nemocnicím. Vážnější dopad na pacienty by ale až na dvě nemocnice mít neměla. Víme, jak to bude v Mostě. Situaci může ale změnit dohoda premiéra Petra Fialy se zástupci protestujících lékařů oznámená ve čtvrtek 30. listopadu odpoledne.
Od pátku 1. prosince začnou platit výpovědi z přesčasů, které v uplynulých týdnech dávali lékaři v celé České republice. Protestní akce se nevyhnula ani Krajské zdravotní a jejím sedmi nemocnicím. Vážnější dopad na pacienty by ale až na dvě nemocnice mít neměla. Víme, jak to bude v Děčíně a Rumburku. Situaci může ale změnit dohoda premiéra Petra Fialy se zástupci protestujících lékařů oznámená ve čtvrtek 30. listopadu odpoledne.
Od pátku 1. prosince začnou platit výpovědi z přesčasů, které v uplynulých týdnech dávali lékaři v celé České republice. Protestní akce se nevyhnula ani Krajské zdravotní a jejím sedmi nemocnicím. Vážnější dopad na pacienty by ale až na dvě nemocnice mít neměla. Víme, jak to bude v Teplicích. Situaci může ale změnit dohoda premiéra Petra Fialy se zástupci protestujících lékařů oznámená ve čtvrtek 30. listopadu odpoledne.
Zatímco v některých nemocnicích chystají od pátku omezení péče na některých odděleních či dokonce odklad některých operací, režim v obou nemocnicích na Nymbursku zůstane běžný a beze změn. Vzhledem k jinak nastavenému systému služeb a odměňování nenastal žádný problém při domluvě vedení nemocnic s lékaři a pacientů nymburské a královéměstecké nemocnice se situace nijak nedotkne.
/FOTO, VIDEO/ Hned 67 ze 158 lékařů Oblastní nemocnice Kolín podalo výpověď z přesčasů a zúčastní se protestní akce, kterou na prosinec vyhlásili. Neodkladná péče zůstane řádně zajištěná, ředitel Petr Chudomel ale připustil, že by se omezení mohlo týkat naplánovaných operací.
Hned 67 ze 158 lékařů Oblastní nemocnice Kolín podalo výpověď z přesčasů a bude se účastnit protestní akce, kterou na prosinec vyhlásili. Neodkladná péče zůstane řádně zajištěná, ředitel Petr Chudomel ale připustil, že by se omezení mohlo týkat naplánovaných operací. Kutnohorské nemocnice, která pod kolínskou spadá, se to ale netýká.
/VIDEO/ Benešovská Nemocnice Rudolfa a Stefanie se obdobně jako další nemocnice po celé České republice připravuje na možné dopady protestní akce lékařů proti systému služeb a odměňování. Část zdejších lékařů se připojila k protestní akci.
/FOTO/ Čtyřiačtyřicet ze sto jednašedesáti lékařů se v břeclavské nemocnici zapojilo do celorepublikových protestů, když vypovědělo smlouvy z přesčasů. Pacienti se tak od prvního prosince musejí připravit na omezení neakutní péče a také na možné posouvání termínů plánovaných operací.
/FOTO/ Hned devětašedesát lékařů Nemocnice Kyjov se výrazně zapojuje do celorepublikových protestů. A to tak, že se rozhodli striktně dodržovat zákoník práce, tedy od 1. prosince podali výpovědi z přesčasové práce. Největší nemocnice v hodonínském okrese tak od posledního měsíce tohoto roku omezí neakutní péči a zavře i některé ambulance.
Od začátku prosince může v některých nemocnicích v Moravskoslezském kraji dojít k omezení ambulantní péče a k odkladům neakutních operací. Důvodem je protest části lékařů, kteří odmítají v závěru roku nastoupit na přesčasové služby v nemocnici. Vadí jim novela zákona, která legalizuje navýšení přesčasů. Situace zřejmě nebude nijak dramatická, vedení některých nemocnic přesto připouští, že k omezení péče zřejmě dojde. Podívejte se, jak by to mělo vypadat v některých zdravotnických zařízeních napříč městy Moravy a Slezska v následujících týdnech.
Premiér Petr Fiala (ODS) ve čtvrtek uvedl, že nalezl shodu s lékaři, kteří v nemocnicích po celém Česku avizovali vypovědět od 1. prosince přesčasové hodiny a odložit plánované operace. Na navýšení odměn jim nabídl 9,8 miliardy korun z veřejného zdravotního pojištění, což má být součástí dodatku k úhradové vyhlášce. Lékaři dlouhodobě upozorňují, že požadují vyšší platy i lepší nastavení pracovních podmínek. Deník přináší přehled, kolik si lékaři v jednotlivých pozicích vydělají. Výši jejich výdělků ovlivňuje mimo jiné počet přesčasových hodin, osobní ohodnocení, jestli mají atestaci a délka praxe.
Některé z pražských nemocnic hlásí už nyní problémy, se kterými od prosince pročítají. Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) ve středu 29. listopadu zveřejnila, že žádá pacienty, aby svá neakutní vyšetření nebo zdravotní kontroly řešili především se svými praktickými lékaři.
Mezi nemocnice, které po vypovězení přesčasů řadou lékařů omezí od prosince neakutní péči, bude pravděpodobně patřit i Nemocnice v Hořovicích. Pokud pacienti dosud čekali na termíny výkonů týdny, teď to mohou být i měsíce. Situaci v nemocnicích ale může změnit dohoda premiéra Petra Fialy se zástupci protestujících lékařů oznámená ve čtvrtek 30. listopadu odpoledne.
Tisíce nemocničních lékařů v České republice vypověděly od prosince přesčasové služby. Deník zjišťoval, do jaké míry se protest týká i nemocnic v Šumperku a Jeseníku a zda jsou kvůli tomu nuceny odkládat plánované zákroky či omezovat provozní dobu ambulancí. Situaci může ale změnit dohoda premiéra Petra Fialy se zástupci protestujících lékařů oznámená ve čtvrtek 30. listopadu odpoledne.
Akutní péče bude zajištěna ve všech krajských nemocnicích i po prvním prosinci. Tohle ujištění má pro veřejnost náměstek hejtmanky Středočeského kraje s kompetencí v oblasti zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS) v souvislosti s protestem lékařů, z nichž část vypověděla dohody o přesčasové práci. Zdůraznil, že se nestane, aby nedostatek lékařského personálu vedl k ohrožení zdraví, či dokonce životů pacientů. Situaci v nemocnicích může změnit dohoda premiéra Petra Fialy se zástupci protestujících lékařů oznámená ve čtvrtek 30. listopadu odpoledne.
/VIDEO/ Razantní omezení péče, odkládání operací a vyšetření. Tak bude v prosinci vypadat provoz největší nemocnice na východě Čech. Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové odmítají sloužit přesčasy čtyři stovky lékařů. Nemocnice tak bude v posledním měsíci roku zčásti paralyzovaná. Situaci může ale změnit dohoda premiéra Petra Fialy se zástupci protestujících lékařů oznámená ve čtvrtek 30. listopadu odpoledne.
Ke změnám v provozu v souvislosti s očekávanou protestní akcí lékařů dojde od začátku prosince také v Uherskohradišťské nemocnici. Sloužit přesčasy tam podle informací nemocnice odmítlo 96 ze 149 lékařů napříč téměř všemi odbornostmi. Bude to mít dopad na fungování pohotovosti pro dospělé. Situaci může ale změnit dohoda premiéra Petra Fialy se zástupci protestujících lékařů oznámená ve čtvrtek 30. listopadu odpoledne.
Mnohé nemocnice v Česku po vypovězení přesčasů řady lékařů omezí od prosince neakutní péči. Na plánované operace tak budou pacienti čekat ještě déle. Rakovnická Masarykova nemocnice se však k podobnému kroku nechystá. Podle ředitele Ondřeje Dostála je naopak schopna v případě potřeby přijímat i pacienty z jiných regionů. Situaci v nemocnicích může změnit dohoda premiéra Petra Fialy se zástupci protestujících lékařů oznámená ve čtvrtek 30. listopadu odpoledne.