Programy na podporu zajištění zdravotní péče v Rakovníku již mají konkrétní podoby. Z rozpočtu města je pro tento rok vyčleněno 1,4 milionu korun na to, aby si pediatři a zubaři, tedy odbornosti, které chybí nejvíce, otevřeli praxi.
Interní oddělení Nemocnice Písek získává v tuzemsku velmi dobré jméno. Dokládá to rostoucí počet úspěchů a ocenění jeho lékařů v odborných kruzích. Dva z nich budou podle mluvčí a. s. Jihočeské nemocnice dokonce Kateřiny Koželuhové Českou republiku reprezentovat na Mezinárodním kongresu interní medicíny MIRCIM, který se bude konat letos v květnu v polském Krakově.
Patří to k momentům, na které se každá nastávající maminka těší. Den, kdy poprvé ucítí pohyby miminka. Jenže zatímco některé maminky musí přemýšlet, jak pohyby miminka vyvolat, jiným děti předvádějí v břiše výkony hodné Baryshnikova nebo Messiho. Co znamená velmi aktivní miminko v břiše? A kdy je miminko moc pasivní či příliš aktivní?
O novém osudu torza bývalé lidové školy umění v centru Hodonína není rozhodnuto ani po čtvrtečním, prvním veřejném jednání okresního soudu v této věci. Právě tam totiž nyní řeší žalobu na určení vlastnického práva města pro pozemek na nároží ulic Dobrovolského a Legionářů.
O tom, že se mohou ucpávat cévy, slyší lidé od svých doktorů často. Aterosklerózou, neboli kornatěním tepen trpí značná část naší populace a je to velký problém. Ucpávání cév totiž způsobuje srdečně cévní nemoci, které jsou nejčastějším důvodem úmrtí u nás. Jak vyčistit cévy od usazenin pokud možno doma? Lze užívat nějaké doplňky stravy nebo třeba bylinné čaje k rozpuštění toho, co naše cévy s věkem postupně zneprůchodňuje? Zeptali jsme se našich předních lékařů.
Rokycanská nemocnice rozšiřuje nabídku péče. Chirurgické oddělení otevřelo v těchto dnech ortopedickou ambulanci, kterou povede lékař s dlouholetými zkušenostmi z fakultní nemocnice a z fotbalové Viktorie Plzeň Ondřej Havel. V Rokycanech už začal také provádět ortopedickou operativu. Pacientům nabízí šetrné miniinvazivní řešení a krátké čekací doby.
Bez nutnosti prozkoumat část tkáně se obejdou lékaři táborské nemocnice, pokud potřebují zjistit, jak závažné může být onemocnění jater pacientů. Vyhodnotí to díky nové neinvazivní metodě FIBROSIS-4 index. Tu právě zavádí do praxe zdejší oddělení klinické biochemie.
Časovanou bombou měly být odchody dětských lékařů z Vysočiny do důchodu. Pro malé pacienty vzniklo v posledních době v kraji několik nových ambulancí. Přesto jsou místa, kde hledají rodiče pro své dítě dětského lékaře marně.
Dramatický nárůst spály evidují odborníci za loňský rok v Olomouckém kraji. Hlášeno mají celkem 530 nemocných, které postihla tato vysoce nakažlivá streptokoková infekce. Jednalo se zejména o děti.
V Krajské nemocnici Liberec (KNL) pracuje v novém systému služeb od začátku letošního roku o víkendech o deset procent méně lékařů. Nemocnice si od změny režimu mimo jiné slibuje to méně přesčasů. Informoval o tom lékařský ředitel KNL Tomáš Roubíček.
Z důvodu nedostatku dětských lékařů byla nucena Poliklinika Tachov po dohodě s vedením města omezit od začátku tohoto roku provoz dětské pohotovosti. I přes veškerou snahu vedení města a ředitele pohotovosti Petra Tuháčka se situace v oboru praktické pediatrie v okresním městě nadále zhoršuje.
Před několika dny se příbuzní, bývalí kolegové a známí rozloučili s dlouholetým lékařem, oblíbeným a spolehlivým člověkem, který každého pacienta vyšetřoval a ošetřoval s často až obdivuhodnou lidskostí, Jaroslavem Knotem.
V Česku roste počet neplodných párů, které se obrací na kliniky asistované reprodukce. A přestože velkou část procesu hradí zdravotní pojišťovny, odborníci upozorňují pacienty, že některé kliniky se z nich snaží získat další peníze tím, že jim ordinují i zbytečná vyšetření a zákroky. Zorientovat se v nabídce více než čtyř desítek zařízení a vybrat tu správnou pomůže několik vodítek.
Ve Fakultní nemocnici Olomouc se minulý týden uskutečnilo první voperování kardiostimulátoru, který je určený pro fyziologickou stimulaci srdce. Přístroj pomáhá k přirozenější srdeční aktivitě. V čem je unikátní, představili v Praze dva lékaři. Své onemocnění popsala i žena, která zákrok podstoupila.
Bolesti, špatná hybnost. Takové vyhlídky měla také 23letá pacientka, které odumírala zápěstní kůstka na ruce. Naději jí ale dali chomutovští lékaři. Pomohla výjimečná operace, při které využili moderní technologie. Náhradu kůstky vytiskli na 3D tiskárně. Zákrok byl úspěšný, žena je bez bolestí.
Před 40 lety se stal generálním tajemníkem Ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu Konstantin Ustinovič Černěnko. Ve své době byl vnímán jako konzervativní oponent svého předchůdce Jurije Andropova, který se pokusil zahájit reformy. Oba však byli především těžce nemocní. Andropov zemřel 9. února 1984, zhruba rok a čtvrt po jmenování do funkce. Černěnko trávil čas v nemocnici nebo doma.
Vratislava H. čelí po zákroku v kolínské nemocnici dlouhodobým zdravotním komplikacím. Po několika dalších operacích a ztrátě ledviny usiluje u soudu o odškodnění. Nemocnice její nárok odmítá a za svým postupem si stojí. Soud nyní čeká na vypracování odborného posudku.
Tříletá Laura Hubálková z východočeského Lanškrouna trpí od narozením vzácným Kabuki syndromem. Chodit začala teprve před Vánoci, na jedno oko vůbec nevidí, má problémy se sluchem i srdcem. Její rodiče žádali o příspěvek na auto, protože pravidelně jezdí k lékařům po celé republice. S žádostí neuspěli. Úředníci totiž nemají syndrom Kabuki v tabulkách a drží se striktně podmínek pro příspěvky dané zákonem.
Ukázat budoucím lékařům každodenní práci, chod nemocnice i jednotlivá pracoviště se snaží nemocnice ve Zlínském kraji. Pro studenty je to zajímavá zkušenost, pro nemocnice možnost získat budoucí zdravotníky.
Dětští pacienti z některých měst na Tachovsku se tento týden ocitli bez svého lékaře. Zavřené jsou ordinace v Boru, Plané či Stříbře, neboť pediatr Muhsin Al Kannany skončil nejprve v policejní cele a v pátek dokonce za mřížemi.
/DOKUMENT - ROZHODNUTÍ O ZAMÍTNUTÍ ŽÁDOSTI O PŘÍSPĚVEK NA AUTO/ Tříletá Laurinka Hubálková z Lanškrouna trpí od narozením vzácným Kabuki syndromem. Chodit začala teprve před Vánoci, na jedno oko vůbec nevidí, má problémy se sluchem i srdcem. Její rodiče žádali o příspěvek na auto, protože pravidelně jezdí k lékařům po celé republice. S žádostí neuspěli. Úředníci totiž nemají syndrom Kabuki v tabulkách a drží se striktně podmínek pro příspěvky dané zákonem.
Pavel Rakus je dalším ze skutečných lidí, kteří na konci každého dílu televizního seriálu Smysl pro tumor sdílí své zkušenosti s onkologickým onemocněním. Když mu na krku vyrostla prakticky přes noc boule o velikosti baseballového míčku, věděl, že je zle. Pavel se svou diagnózu dozvěděl ve čtrnácti a pak znovu ve čtyřiadvaceti letech. Navíc si myslí, že ví, proč se u něj rakovina rozvinula.
Na bolavá kolena existuje spousta babských receptů, a pokud nezaberou, končíme v ordinacích ortopedů s jedinou otázkou: jak bolest kolene vyřešit? Možná by někteří z nás nemuseli vyhledávat úlevu od bolesti u lékařů, kdyby se soustředili na jednu úplně jednoduchou věc. Děláme ji všichni, ale naši prapředci ji nedělali a své nohy i celé pohybové ústrojí si takto neničili. Napadlo vás, že by bolesti kolen mohly mít něco do činění s botami? Pomoci mohou takzvané barefoot neboli bosé boty.
Na urgent s bolestí hlavy, třískou nebo klíštětem. Lidé stále častěji chodí na pohotovost s "hloupostí" a vědomě či nevědomě zneužívají urgentní příjmy v nemocnicích. Konkrétně v Krajské nemocnici T. Bati je to podle lékařů zhruba 20 procent příchozích. Čím menší problém, tím větší arogance, popisují zdravotníci ve Zlíně.
/VIDEO/ Telefonát na linku 155 nebo 112, dispečer vytěží volajícího, rychle vyhodnotí situaci a do dvou minut vyráží z příslušného stanoviště záchranka. Tak vypadá standardní výjezd, kterých mají lékaři i záchranáři za směnu několik.
Mezi padesáti nejlepšími českými lékařkami a lékaři, jejichž prestižní žebříček zveřejnil magazín Forbes, je trojice předních odborníků z Fakultní nemocnice (FN) Olomouc a další dvě osobnosti spojené s Lékařskou fakultou Univerzity Palackého (UP).
František by dnes chodil do čtvrté třídy klasické základní školy. Je však na úrovni batolete, a to jak po fyzické, tak mentální stránce. Narodil se totiž s vzácnou mutací genu, kvůli které jeho stav odpovídá osmiměsíčnímu miminku. Aby toho nebylo málo, jeho maminka ho opustila hned poté, co se o diagnóze dozvěděla. Odešla i s mladší dcerou a o chlapce ani bývalého partnera se už vůbec nezajímá.
Britskému králi Karlu III. diagnostikovali lékaři rakovinu. V pondělí o tom informoval Buckinghamský palác. O jaký typ nádorového onemocnění se jedná, není jasné. Podle britské BBC však nejde o rakovinu prostaty, byť lékaři onemocnění odhalili právě během léčby zvětšené prostaty.
Jedině ve výjimečných případech a se svolením primáře či jím pověřeného lékaře smí od úterý 6. února blízcí za pacienty táborské nemocnice. Zdravotnické zařízení chce zákazem návštěv zamezit hromadnému šíření chřipky.
/FOTO, VIDEO/ Prvotní šok vystřídaly, zdá se, pozitivní zprávy. V Adamově na Blanensku a v Těšanech na Brněnsku minulý týden bleskově přerušila provoz ordinace praktického lékaře pro dospělé Radima Stejskala. Jak Deník informoval, mimo provoz je od prvního února. Vedení obcí, potažmo pacienti, se to dozvěděli téměř ze dne na den.
Rakovina je v Evropě druhou nejčastější příčinou úmrtí. Někdy na ni umíráme navzdory veškeré prevenci, ale často vznik nemoci nebo její nedostatečnou léčbu podpoříme svým chováním sami. S tím souvisí i řada velmi rozšířených mýtů. Probrali jsme s odborníkem, jak moc jsou ty nejčastější nepravdivé a co se tedy stane, když jim pacienti uvěří.
/FOTOGALERIE/ Hokejisté Frýdku-Místku zdolali v sobotním záchranářském utkání 45. kola Chance ligy poslední Znojmo 4:3, soupeři odskočili na čtyři body a přiblížili se elitní desítce. Dvěma góly se na deváté domácí výhře z posledních deseti duelů podílel útočník Michal Hotěk.
/FOTO/ Velmi zaskočení jsou pacienti, kteří navštěvovali ordinace provozované lékařem Radimem Stejskalem v Adamově na Blanensku a Těšanech na Brněnsku. Od čtvrtka tam nacházejí vzkaz, že jsou ordinace mimo provoz.
Před časem se slavilo významné výročí na poli českého zdravotnictví. Uplynulo totiž přesně 40 let od doby, co se ve Fakultní nemocnici Brno narodilo první „dítě ze zkumavky“ v tehdejším Československu. Velkou inspirací bylo tehdy první takové dítě na světě, které se narodilo v roce 1978 ve Velké Británii. Asistovaná reprodukce od té doby prošla mnoha vývojovými změnami a vylepšeními.
Patnáct praktických lékařů přibylo během uplynulých dvou let ve Zlínském kraji. Nové ordinace otevřeli na Rožnovsku, Valašskomeziříčsku, Vsetínsku a Otrokovicku. Na Zlínsku nyní provozuje praxi 332 praktiků. Krajský úřad porovnal data z Národního registru zdravotnických pracovníků z konce roku 2021 a roku 2023.
/VIDEO/ Lékaři pardubické nemocnice brzy začnou využívat nejmodernější robotický chirurgický operační systém da Vinci. Robot najde využití u operací nádorů na chirurgii, urologii, ale také při operacích tlustého střeva či v gynekologii. Pro pacienty je zákrok mnohem méně invazivní a urychluje se i jejich zotavení. Robot s hodnotou skoro 65 milionů korun je nejdražší technologií Nemocnice Pardubického kraje.
První místopředseda TOP 09 občas řekne něco, co pak musí žehlit předsedkyně strany nebo jiní koaliční partneři. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek je zkrátka svůj. Upřít se mu ale nedá, že na prvním místě je to lékař se zájmem o pacienty. Pro ně a český zdravotnický systém chce to nejlepší. Ptala jsem se ho, jak se mu v tomto ohledu práce daří.
Jako jediní na Vysočině operují ortopedi v jihlavské nemocnici vbočené palce. Deformaci nohy, při které se odkloní palec k ostatním prstům, řeší už rok a půl a učí operovat i lékaře z dalších nemocnic.
Dva roky je v čele resortu zdravotnictví a několik měsíců prvním místopředsedou TOP 09. Vlastimil Válek o sobě ovšem stále tvrdí, že je především lékař. A že většinu svých kroků dělá právě z pohledu pacientů a zdravotnického personálu. V rozhovoru pro Deník představil několik zásadních změn, které chce prosadit ještě v tomto volebním období. Rád by u nich přitom našel shodu i s opozicí.
K rozuzlení se blíží kauza Psychiatrické nemocnice Kroměříž. Psychiatrie se spojí s nemocnicí v Olomouci. Deníku novinku exkluzivně řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).
Lavinu zájmu spustilo na Havlíčkobrodsku oznámení zubní kliniky v Ledči nad Sázavou, která přijímá nové pacienty. Telefony na recepci zvoní denně už od rána, zájemci se hlásí do evidence nejen z Havlíčkobrodska, ale i z dalších okresů, například i Pelhřimovska nebo Kutnohorska. Takže noví pacienti si na ošetření nějakou dobu počkají.
S peněžitým trestem odešel ve středu od Okresního soudu Plzeň-jih lékař Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Jan Štěpáník (38), jenž odmítl poslat sanitu pacientovi ve vážném stavu, který následně zemřel. Zákaz činnosti, který žádala obžaloba, soud neuložil, přesto nebyl lékař spokojen a na místě se odvolal.
Ve středu 31. ledna uplynulo čtyřicet let od chvíle, kdy lékaři IKEM úspěšně transplantovali srdce muži, jemuž tím prodloužili život o třináct let. Česko se má čím chlubit i dnes. Metody se stále zdokonalují.
V čele operatérů IKEM, kteří před čtyřiceti lety provedli první úspěšnou transplantaci srdce ve východní Evropě, stál kardiochirurg Pavel Firt. V téže nemocnici tehdy pracoval i jeho syn – kardiolog a rentgenolog Petr Firt. O zákulisí operace mu otec doma vyprávěl. „Přípravy na zákrok byly dlouhé. Čekalo se na vhodného dárce i příjemce srdce,“ uvedl v rozhovoru pro Deník.
Lékaři Anesteziologicko-resuscitačního oddělení (ARO) Nemocnice Písek ovládají jako jedni z mála v České republice i Evropě techniku umrtvení pod ultrazvukem – v současnosti nejefektivnější způsob anestezie při operacích. Tato technika zajišťuje největší přesnost při lokálním umrtvení, šetří zdraví pacientů a zároveň je zbavuje bolesti po dokončení operace. Anesteziologové písecké nemocnice v těchto postupech dokonce školí jiné tuzemské lékaře, protože většina z nich metodu umrtvení pod ultrazvukem neovládá.
Alena Votavová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální práce v Chebu. V roce 2012 očekávala narození potomka a také řešila péči o těžce nemocného dědečka. V emočně náročné situaci rodina nemohla sehnat pomoc. Tehdy si uvědomila, jak důležitý je profesionální průvodce z hospice, jenž provází umírajícího i jeho blízké. Jenže tyto služby nebyly v západočeském pohraničí dostupné. Zkontaktovala proto dva muže, kteří uvažovali o založení hospice v Chebu. Jedním byl lékař Jan Cabadaj, jenž ve volném čase dojížděl jako dobrovolník do rodin, které se staraly o umírajícího blízkého, druhým byl kněz Petr Hruška.