/ANKETA/ Konec amalgamových zubních plomb se blíží, ovšem pacienti z Českolipska to zatím neřeší. Přitom je téměř jisté, že černé výplně, které jsou zdarma, nahradí dražší bílé. Dnes za ně u zubaře zaplatíte 1000 až 1700 korun. „Víme, že amalgám má končit, ale nevíme, jak bude hrazená jeho náhrada,“ povzdychl si předseda oblastní stomatologické komory pro okres Česká Lípa Michael Marić.
Dát si před jízdou dva panáky nebyl dobrý nápad. Toho si už je vědoma 66letá žena, která ve čtvrtek jela na elektrokole z Vranovic-Kelčic směrem na Žešov. Jízdu nezvládla a po nárazu do dopravní značky skončila v péči lékařů.
Následkem onemocnění mohu pacienti přijít o zrak. Aby tomu předešli, mohou pacienti diabetologické ambulance jihlavské nemocnice nově využívat nově fundus kameru. Technika slouží ke screeningu diabetické retinopatie. Je to jedna z nejčastějších a nejobávanějších komplikací u lidí, kteří trpí cukrovkou. Přístroj odhalující toto onemocnění mají teď diabetologové přímo v ambulanci. Pacienty čeká prvotní vyšetření na místě. Nemusí ani chodit k očnímu lékaři.
/ROZHOVOR/ Novým primářem gynekologicko-porodnického oddělení táborské nemocnice se 1. dubna stal sympatický osmatřicetiletý lékař Štěpán Hájek a rozhodně to není apríl. Tato zpráva u široké veřejnosti vyvolala nadšení, a proto Deník tohoto empatického profesionála s lidským přístupem exkluzivně vyzpovídal.
/ROZHOVOR/ Novým primářem gynekologicko-porodnického oddělení táborské nemocnice se 1. dubna stal sympatický osmatřicetiletý lékař Štěpán Hájek a rozhodně to není apríl. Tato zpráva u široké veřejnosti vyvolala nadšení, a proto Deník tohoto empatického profesionála s lidským přístupem exkluzivně vyzpovídal.
Soudní lékař má u krajského soudu v hlavním líčení kauzy Pohodlí velmi složitou roli. Má posoudit příčinu smrti utýraného mladíka, ale k dispozici není tělo, ani žádné ostatky. Přesto soudní lékař Jan Rejthárek u pardubického pobočky Krajského soudu Hradec Králové přibližuje, jakými útrapami si mladík zřejmě prošel, než zemřel, a jak se podepsaly na jeho zdravotním stavu.
Bolest břicha je asi jedna z nejčastějších zdravotních potíží. Leckdy se jedná o chvilkovou záležitost, spojenou třeba s dietní chybou. Ale jelikož se v břišní dutině nachází spousta životně důležitých orgánů, může bolest odsud vycházející signalizovat i hodně závažný zdravotní problém. Co všechno může bolest břicha způsobovat, a kdy už s ní raději spěchat k lékaři, vysvětlují praktický lékař Cyril Mucha a gastroenterolog Milan Lukáš.
Přimět absolventy lékařských fakult pocházející z Karlovarského kraje, aby se po studiu vrátili zpět do regionu a poskytovali v něm potřebnou lékařskou péči, je cílem vyhlašovaného stipendijního programu, který je zaměřen na studenty oborů všeobecného a zubního lékařství. Rada Karlovarského kraje schválila v pondělí 8. dubna rozdělení podpory mezi 40 žadatelů v celkové výši 6 milionů korun.
Děláme to skoro všichni. Čistíme si tak uši možná i denně, a to jak sobě, tak svým dětem. Používáme vatové tyčinky, které seženeme v každé drogerii. Obchodníci je doporučují nejen jako nástroj pro úpravu make-upu, ale také jako bezpečnou pomůcku právě k očistě uší. S tím druhým tvrzením ovšem odborníci nesouhlasí. Před strkáním běžných vatových tyčinek do uší dokonce varují. Na to, jak si tedy správně čistit uši, jsme se zeptali praktického lékaře Dušana Zhoře a lékárnice Ivany Lánové.
Nafouklé břicho bývá obvykle příznakem trávicích potíží. Ženy by ale měly myslet ještě na jednu možnost. Za bolestmi břicha, způsobenými jeho nafouknutím, se totiž může skrývat pomalu se rozvíjející a těžko odhalitelné onemocnění ženského orgánu. Nádor, který postupně roste v břiše, konkrétně na vaječníku, způsobuje potíže podobné nadýmání. Prvotní příznak této rakoviny proto dostal název syndrom těsné sukně.
Lékař Martin Moravec pracuje jako internista v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, kde působí i v paliativním týmu. Zároveň je knězem, který tam má roli nemocničního kaplana. Naslouchá nemocným, pomáhá jim hledat odpovědi na existenciální otázky a opět nacházet ztracenou naději. V současné době se v Praze podílí na organizaci právě probíhajícího evropského setkání nemocničních kaplanů. „Smyslem je sdílet zkušenosti z různých koutů Evropy,“ říká v rozhovoru.
Před 60 lety začal ve Velké Británii jeden z nejpodivnějších soudních procesů ve věci urážky na cti, jaký kdy právo poznalo. Lékař, vězeň z Osvětimi, v něm žaloval amerického spisovatele kvůli pasáži z jeho románu. Podstata věci se však změnila v otázku lidské zodpovědnosti v krajních podmínkách.
Říká se o ní, že je účinným přírodním lékem na všechny neduhy. Ať už vás trápí vysoký krevní tlak, ucpaný nos, reflux, nadýmání, záněty močových cest, ale i deprese či máte problémy s ledvinami, zázraky prý umí šťáva z řapíkatého celeru. Jenže zatímco ji jedni až fanaticky doporučují, lékaři kroutí hlavami. Určité benefity však celerová šťáva skutečně přináší. Proč pít celerovou šťávu a na co je řapíkatý celer dobrý?
Přimět absolventy lékařských fakult pocházející z našeho kraje, aby se po studiu vrátili zpět do regionu a poskytovali zde potřebnou lékařskou péči, tak to je cíl vyhlašovaného stipendijního programu, který je zaměřen na studenty oborů všeobecného a zubního lékařství.
Úpičtí policisté od čtvrtečního rána pátrali po čtyřicetiletém muži, který v úterý ráno 9. dubna odjel z Úpice do Trutnova k lékaři, kam ale nedorazil. Na policisty se proto obrátila jeho matka s žádostí o pomoc s vypátráním. Pátrání policisté už odvolali. V podvečerních hodinách muže vypátrala hlídka cizinecké policie a bez viditelných zranění ho předala lékařům.
Život, který vedla 27letá Hanka dříve, skončil. V roce 2022 měla čerstvě po státnicích, ve volném čase se věnovala focení a pro radost se učila hrát na kytaru. Pak ale přišel covid-19, ze kterého se již nezotavila. Kvůli chronickému únavovému syndromu, který se po prodělání covidu rozvinul, jen leží v posteli. Hodiny sbírá síly na to, aby udělala pár kroků. Lékaři neví, jak jí pomoci.
/FOTOGALERIE/ Výjimečnou příležitost měl Deník v nemocnici v Kyjově. Na operačním sále přihlížel zákroku, při kterém lékař využil letošní novinku: robotickou ruku.
Dvanáctiletý Radeček z Vrbna pod Pradědem má trochu jiné potřeby a myšlení než jeho vrstevníci. Důvodem je porucha autistického spektra. Denně potřebuje cestovat do školy, k lékařům a na rehabilitace. Bez auta to jde ale těžko. Jeho maminka Andrea se proto rozhodla požádat o pomoc veřejnost.
Postavíme si zdravotní středisko, rozhodli se v Golčově Jeníkově na Havlíčkobrodsku. Radní doufají, že se tak podaří do města „přilákat“ další lékaře. Hlavně zubaře. Nabídnou ordinace i pro specialisty, ortopedii, oční, kožní, gynekologii či ordinace praktiků.
/AKTUALIZOVÁNO/ Obavy a údajná nespokojenost zaměstnanců. Přetrvávající pochybnosti nad výběrovým řízením. Situace ve znojemské nemocnici se stává jedním z bodů mimořádného zasedání krajského zastupitelstva. Ředitel Miroslav Kavka vede zařízení měsíc.
Malý Vojtíšek se již dva roky potýká s nejtěžší formou epilepsie. Záchvaty různých typů a intenzity mívá nepřetržitě, ve dne i v noci. Přestože se narodil jako zdravý chlapec, dnes kvůli nákaze herpetickou encefalitidou bojuje s vážným poškozením mozku. To se podepsalo na jeho fyzickém i mentálním stavu. Jeho maminka Lucie Kunovská tak nemůže docházet do zaměstnání. Z příspěvku od státu však nelze Vojtíškovi zaplatit potřebné rehabilitace.
/ROZHOVOR/ Za nucené vyšetření intimních partií žen bez oprávnění ke gynekologické a porodnické péči vyloučila Česká lékařská komora doktora Pavla Neničku z Hodonínska ze svých řad. Jak už informoval Deník, krajský ani nejvyšší správní soud tento disciplinární trest nezvrátil. Svůj pohled na případ Nenička nyní popsal v rozhovoru.
Téměř šestina lékařů kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny v Ústí nad Labem je momentálně ve výpovědní lhůtě. Opustit kliniku se rozhodli kvůli neshodám, které na tomto oddělení panují. Podle předsedy představenstva Krajské zdravotní Ondřeje Štěrby by se situace měla vyřešit nejpozději do dvou týdnů. Provoz kliniky podle jeho slov není ohrožen.
Na bitevním poli s nevyléčitelnou Duchennovou svalovou dystrofií se ocitla maminka malého Péti z Liberce. Lucie nyní čelí výzvě přestavby bytu na bezbariérový a s prosbou o pomoc se musela obrátit na veřejnost.
Šestiletý Artur z Pohořelic na Brněnsku, jehož příběh přinesl Deník v polovině ledna, pokračuje v boji se zákeřnou poruchou imunitního systému. A vypadá to, že zatím úspěšně. Vlna pomoci, která se zvedla napříč Českem, navíc do registru dárců kostní dřeně přivála více jak dvanáct stovek nových jmen. A jedno z nich je i to pro Artura.
Počty případů černého kašle stoupají. V souvislosti s tím se mluví především o nutnosti očkování těhotných žen, a to kvůli ochraně nejohroženějších dětí do jednoho roku věku. Co ale ostatní dospělí? A co lidé, potýkající se s postcovidovým syndromem? Na to, jestli mají s očkováním všichni spěchat, kolik je bude vakcína stát a další podrobnosti jsme se zeptali praktického lékaře Ivo Procházky a pneumologa Milana Sovy.
Vbočený palec neboli hallux valgus je nejen nehezky vypadající, ale především bolestivé postižení nohy. Otázky, jak se zbavit halluxů či jak srovnat vbočený palec bez operace klade svým kamarádkám i lékařům spousta žen. Mají obavy ze zastaralých klasických operací, protože jsou bolestivé a navíc příčinu zcela neřeší. Na to, jak zdeformovaný palec napořád vyléčit, jsme se zeptali ortopeda Rastislava Hromádky. Ten v České republice jako první zavádí nové, ve světě už prověřené metody.
Bývalého prezidenta Miloše Zemana lékaři ve středu propustili z pražské Fakultní nemocnice Motol do domácí péče. Exprezident byl hospitalizovaný 20 dní poté, co se mu vytvořila krevní sražena, kvůli které se mu nedokrvovala noha. Podle lékařů je ho možné stále označit za křehkého pacienta, přesto jsou s vývojem jeho zdravotního stavu spokojení.
Masivní vlna výpovědí lékařů v pardubické nemocnici vyvolává otázky o budoucnosti zdravotní péče v regionu. Vedení ujišťuje, že péče o pacienty zůstává zachována.
Pardubická nemocnice čelí další personální krizi. Výpovědi bez udání důvodu tam najednou podalo více než padesát lékařů. Jako první to uvedla televize Nova.
Lékaři ze strakonické nemocnice mají k ruce dalšího pomocníka. S vyšetřením zraku, konkrétně s vyhodnocením stavu pacienta, jim pomáhá umělá inteligence.
Známá překladatelka do znakového jazyka již rok a půl bojuje s vážnou nemocí. Nadě Hynkové Dingové, která je ve světě neslyšících velmi důležitou osobností, byla diagnostikována rakovina tlustého střeva s mnohačetnými metastázemi. Koncem roku 2023 se její stav zhoršil natolik, že jí lékaři dávali půl roku života. V České republice už jí nedokáží pomoci. Pokud ale podstoupí nákladnou léčbu v zahraničí, má naději žít mnohem déle.
Celý svůj život zasvětila Anežka Šánová pomoci druhým. Pracovala jako zdravotní sestřička, která se denně ocitala v kontaktu se smrtí a nemocnými lidmi. Tentokrát však zasáhla vážná nemoc ji osobně. I když myslela, že udělala vše pro to, aby nedostala rakovinu, přišla krutá rána. Lékaři odhalili nádor na vaječníku s četnými metastázemi. Mamince dvou chlapců dávali lékaři padesátiprocentní šanci na přežití. Stále nemá vyhráno.
Malé děti mají velmi často odpor k lékům, sirupům a léčivům, které neznají a které jim nechutnají. Jak ale do dítěte dostat lék, který nechce? Existuje řada tipů, které vám mohou práci s vysvětlováním prospěšnosti léků velmi ulehčit. Například dětem nakreslete pohádku nebo lék přimíchejte k chutnější stravě.
Cesta k rychlému a efektivnímu posílení imunity vede podle nabídky některých klinik přes koktejl vitaminů, který je poslaný přímo do žíly. Multivitaminové infuze mají být mnohem účinnější než podávání vitaminů a minerálů ústy. Trend, který začal před lety v Americe, už dorazil i k nám. A stejně jako v USA, i tady rozdělil odborníky na dva tábory – propagátory a odpůrce. Pro koho jsou tyto infuze vhodné a jak zjistit, které vitaminy či minerály daný člověk potřebuje doplnit? A existují důkazy, že na zlepšení zdraví opravdu zafungují? Zeptali jsme se odborníků.
Do konce května vrátí zdravotní pojišťovny lidem peníze, které za první letošní čtvrtletí doplatili na některé léky. U dětí, důchodců a lidí s postižením je roční limit výrazně nižší než u běžných dospělých. Deník přináší přehled, kterých léků se to týká, jaké jsou limity či jak peníze dorazí.
Zdravotní stav bývalého prezidenta Miloše Zemana, který je po operaci kvůli kritickému nedokrvení nohy už dva týdny v nemocnici, se nadále zlepšuje. Rehabilituje s pomocí chodítka, zdravotníci mu každý druhý den převazují rány. Na odhad termínu propuštění je stále brzy, uvedla dnes pražská Fakultní nemocnice v Motole v zaslaném prohlášení.
Jak probíhá hluboká mozková stimulace? Pacienti s Parkinsonovou chorobou se mimo jiné vyznačují silným třesem končetin. Ten jim ve většině případů znemožňuje normálně žít. Marie Pátková v únoru podstoupila operaci, kdy jí lékaři zavedli do mozku na unikátní místo elektrodu, díky které může i ona sama třes ovládat. Jak se nemoc projevuje bez léčby a s léčbou byla ochotná ukázat na kameru.
V Kraslicích a Lubech budou od příštího týdne bez svého pediatra a praktického lékaře tisíce dospělých a stovky dětí. Ve svém registru je měla kraslická lékařka Dana Fučikovská, která se stěhuje do Jižních Čech. V Lubech to byl navíc jediný lékař, kterého zde měli.
Jak probíhá hluboká mozková stimulace? Pacienti s Parkinsonovou chorobou se mimo jiné vyznačují silným třesem končetin. Ten jim ve většině případů znemožňuje normálně žít. Marie Pátková v únoru podstoupila operaci, kdy jí lékaři zavedli do mozku na unikátní místo elektrodu, díky které může i ona sama třes ovládat. Jak se nemoc projevuje bez léčby a s léčbou byla ochotná ukázat na kameru.
S neobvyklou diagnózou 52letého muže z Floridy spojují lékaři jeho celoživotní zálibu v měkké a řádně nepropečené slanině. Právě jídelníček jim napověděl, jak se do jeho mozku dostala vajíčka tasemnic.
Jménem lékaře, který o tom neměl tušení, vydávala pacientům recepty, zneužívala svého postavení, prodávala hypnotika a další léky. Zdravotní sestru z Chomutovska nyní obvinili kriminalisté, hrozí jí až pět let vězení.
Prodělali jste někdy v minulosti covid a nyní se u vás objevily třeba poruchy paměti, únava, nebo bolesti svalů? Problémů, které vznikají po vyléčení z akutní covidové infekce, existuje dlouhá řada. Nyní ovšem lékaři zjistili, že postcovid, nazývaný také long covid, může lidi stále trápit třeba až dva roky po prodělané nemoci. Existuje již lék na postcovid? A jak rozeznat, jestli mé potíže s postcovidem souvisí? Zeptali jsme se pneumologa Vladimíra Koblížka, předsedy České pneumologické a ftizeologické společnosti.
Bývalého prezidenta Miloše Zemana, který je od minulého týdne v pražské Fakultní nemocnici (FN) Motol, lékaři v pátek přeložili z jednotky intenzivní péče (JIP) na kardiovaskulární klinice na interní kliniku. Na dotaz ČTK před 17:00 to bez dalších podrobností uvedla mluvčí motolské nemocnice Pavlína Danková. Zeman i tam bude v prvních dnech na JIP, poté lékaři plánují jeho přesun na standardní oddělení, řekla novinářům již dnes dopoledne náměstkyně pro léčebně preventivní péči FN Motol Lucie Valentová Bartáková. Stav bývalého prezidenta Zemana je podle lékařů z podstaty jeho onemocnění nadále závažný, ale vývoj léčby je příznivý. Hrozí i opakování trombózy, čemuž lékaři přizpůsobili léčbu.
Předsedové koaličních politických klubů rozhodli, že po odstoupení Jana Krkošky z funkce hejtmana podpoří hnutím ANO navrženého nástupce Josefa Bělicu. Ten je hlavním favoritem hnutí i pro podzimní volby do krajského zastupitelstva. Zůstane i primátorem Havířova?
Je to už tři a půl roku od chvíle, kdy se manželé Zamykalovi z Olomoucka nakazili covidem. Oba nakonec skončili v těžkém stavu v nemocnici, oba přežili. Ale ani jeden z nich se už stoprocentně nevyléčil. Jaké jsou zdravotní následky po covidu a jak se projevuje postcovidový syndrom? Příběh o svém i manželově boji s covidem vypráví Dobromila Zamykalová.
Když člověk špatně vidí, pořídí si brýle. V lepším případě to udělá v optice, v tom horším třeba v drogerii. Ovšem jestli jeho špatně vidící oči nejsou náhodou i nemocné, už řeší málokdo. Zanedbávání oční prevence teď může skončit. Umělá inteligence totiž vstoupila i do některých očních optik. A s ní i možnost absolvovat během jedné návštěvy jak vyšetření špatného vidění pro zhotovení brýlí, tak i orientační vyšetření některých očních onemocnění.
Po Kraslicích a Lubech končí v Karlovarském kraji další pediatr. Tentokrát dětská lékařka v Aši. Zajistit zdravotní péči jsou ze zákona povinné zdravotní pojišťovny. Rodiče, kteří nového dětského lékaře shánějí, však dobře vědí, že je to jen věta na papíře.