Na začátku podnikatelského příběhu Martiny Štefankové stála nemoc její 1,5leté dcerky. Tehdy samoživitelka z Klášterce nad Ohří zdokonalila tradiční, přes 200 let starý Priessnitzův zábal.
Odbory podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) odmítly navýšení odměn pracovníků ve zdravotnictví příští rok o 8,5 miliardy korun a pětiprocentní růst platových tarifů, což byla podle něj nejvyšší možná nabídka. Řekl to novinářům po jednání s protestujícími lékaři. Česká lékařská komora (ČLK) a odbory podle prezidenta Milana Kubka trvá na sjednocení odměňování v nemocnicích a napojení základní mzdy lékaře na průměrnou mzdu. Od prosince část lékařů odmítla sloužit přesčasy, čímž chtějí podpořit své požadavky na změny v odměňování a přesčasové práci. V nemocnicích proto může být omezená plánovaná péče, na akutní ošetření se podle ČLK může déle čekat.
Nesouhlas lékařů s nárůstem přesčasové práce zkomplikuje prosincový provoz dětského oddělení karlovarské nemocnice. Vyplývá to z vyjádření Markéry Singerové, mluvčí Karlovarské krajské nemocnice (KKN). K výpovědím z dobrovolné přesčasové práce se připojilo přibližně 30 lékařů z celé KKN, tedy v Karlových Varech a Chebu. Plánovaná péče by být omezena neměla.
Prestižní cenu Purpurové srdce, kterou uděluje nezisková organizace Nedoklubko, získal zlínský primář Novorozeneckého oddělení Jozef Macko a vrchní sestra Marcela Pumprlová. Úspěch je to o to větší, že byli oceněni v kategorii Cena rodičů, kdy lidé hlasovali napříč republikou pro „svého“ lékaře a sestru.
Zajišťování pomoci jen v akutních případech; s odkládáním plánovaných zákroků včetně operací, výkonů i vyšetření, pokud nejde o ohrožení života nebo zdraví. Tak bude podle lékařských odborů vypadat od prosince fungování leckterých nemocnic kvůli nedostatku personálu. Jednání ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) o přesčasech lékařů, zvýšení jejich základních platů a penězích pro zdravotnictví obecně ještě pokračují, ale nemocnice, kde větší počty doktorů vypověděly přesčasovou práci, se už chystají na prosincové omezování provozu.
S rakovinou plic si lékaři umějí poradit. Důležité je zachytit ji včas. Jelikož ale lidé přijdou kvůli léčbě do ordinace mnohdy pozdě, má ze všech typů rakovin nejvyšší úmrtnost. Listopad je celosvětovým měsícem šíření povědomí o rakovině plic. Mnohá místa v Česku nabízejí vyšetření zdarma.
/ODEMČENO PRO NAŠE ČTENÁŘE, AKTUALIZOVÁNY POČTY VÝPOVĚDÍ VE VŠECH NEMOCNICÍCH/ Vedení nemocnic v Pardubickém kraji má na stole desítky výpovědí lékařů, kteří od prosince odmítají sloužit přesčasy. Odpracují svých 40 hodin a konec. Ohrožena je však péče o pacienty a některým lůžkovým oddělením hrozí uzavření. Například ve Svitavách protestují proti přesčasům všichni lékaři z dětského a interního oddělení. Situace je vážná i v dalších nemocnicích, výjimkou je Litomyšlská nemocnice. A nejen v Pardubickém kraji. Na dohodu s ministerstvem přitom zbývá jen pár dní.
Je poněkud paradoxní, když pátý nejbohatší Čech hovoří o „privatizované demokracii“ a jedné z největších chyb polistopadových vlád, že nenechaly ve státních rukou strategická odvětví typu energetiky nebo vodárenství. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš má přesto v mnohém pravdu.
Když se narodila, nevážila Maruška, která se svými rodiči bydlí v Líních na Plzeňsku, ani kilogram a vešla se do větší dlaně. Prognózy lékařů nebyly optimistické, maminka s tatínkem byli dokonce varováni, že z ní bude téměř jistě ležák. Později jí byla mimo jiné diagnostikována dětská mozková obrna či epilepsie. Přesto je z ní dnes veselá a usměvavá holčička, která v září začala chodit do běžné předškolní třídy v mateřské škole, kde jí pomáhá asistentka pedagoga. Stojí to ale ji i její rodiče hodně úsilí.
Sedmnáctý listopad je nejen Dnem boje za svobodu a demokracii, ale též Světovým dnem předčasně narozených dětí. Ty mnohdy musely hned při startu zabojovat o život. Lékaři dnes umějí zachránit novorozeňata vážící kolem pěti set gramů.
Příští týden dorazí do ČR další dodávka antibiotických sirupů, další ministerstvo zdravotnictví (MZd) očekává v prosinci a lednu. Tabletových antibiotik je podle MZd dostatek a budou se dál dodávat pravidelně. Novinářům to řekl náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček. Mohou chybět některá antidepresiva a antipsychotika, lékaři se jejich uživatele budou snažit převádět na jiný lék.
Českou republikou se šíří svrab více než v předešlých letech. Do konce října lékaři zaznamenali skoro 7300 případů, kdežto loni za stejné období řádově méně, necelých 3900 nakažených. Deník přináší přehled nejdůležitějších odpovědí na to, jak svrab poznat, jaká učinit opatření a jak nákazu léčit.
/ROZHOVOR/ Marek Dvořák je jedním z lékařů, kteří se dostávají k lidem v nouzi jako první. Kombinuje práci u pozemní a letecké záchranné služby v Hradci Králové a na urgentním příjmu. V 37 letech má za sebou tisícovku vzletů a tři tisíce pozemních výjezdů.
/VIDEO/ Až třetina ze sto jednašedesáti lékařů břeclavské nemocnice od prosince odmítá sloužit přesčasy. Svoje rozhodnutí zdůvodňují, stejně jako jejich kolegové v celé zemi, nízkým platovým ohodnocením a fyzickou náročností své práce. Zdůrazňují, že se často vydávají na hranice svých sil.
Již 24. ročník odborné kardiologické konference Kardioden přilákal do Vendryně na Třinecku na 500 odborníků z řad lékařů i nelékařského zdravotnického personálu. Akce, která je věnována problematice kardiovaskulárních chorob, letos nově přinesla kromě přednášek i široce pojaté workshopy specializovaných ambulancí kardiocentra a telemedicíny.
Izraelská armáda oznámila, že v nemocnici Šífa ve městě Gaza našla zbraně, což podle ní dokládá, že tam palestinské radikální islamistické hnutí Hamás mělo velitelský štáb. Informoval o tom server The Times of Israel. Podle něj armáda rovněž sdělila, že v nemocnici nenašla známky toho, že by tam Hamás držel některé z rukojmích. Agentura Reuters s odvoláním na jednoho z lékařů napsala, že lide v nemocnici se musí držet dál od oken, protože na budovy se střílí. Tento lékař rovněž popřel, že by Hamás měl v nemocnici velitelství.
Lékař záchranné služby, zakladatel Klubu mladých filatelistů a propagátorka dárcovství kostní dřeně. Tři osobnosti obdržely v pondělí Cenu města Znojma.
Novým a moderním prostředím se můžou pochlubit lékaři v Drnholci. O víkendu tam po rozsáhlé rekonstrukci otevřeli zdravotní středisko. Ve stejné budově se nachází také hasičská zbrojnice, která se také dočkala opravy. Pacienti i hasiči budou mít nově svůj vlastní vstup i kvalitnější zázemí.
Krevní či DNA genetické testy doma a výsledky v mobilu? V 21. století to není žádný problém. Přesto je dobré docházet i na preventivní prohlídky k praktickému lékaři.
Odborníci našli nedaleko Mnichova kostru muže středního věku pocházejícího z 15. až 16. století. Samotný objev by nebyl až takovou senzací, kdyby kostra neměla k levé paži připevněnou železnou protézu. Umělá ruka nahrazovala čtyři prsty, o něž pravděpodobně přišel při amputaci. Ukazuje to, že se už tehdejší lékaři zajímali o blahobyt takto zraněných lidí.
Lidé z Třebíčska, kteří mají chronické potíže, možná mají také takovou zkušenost. Měli by chodit na kontroly k odborníkovi, ten však už nemá kapacitu. Týká se to zejména kardiaků, podobné problémy ale řeší i další nemocní. „Ještě donedávna jsme kardiakům mohli doporučovat pana doktora Daniela Šulce v Moravském Krumlově. To sice už není náš region, ale byla to pořád ještě dojezdová vzdálenost. Ale i ten už má kapacitu naplněnou,“ konstatuje smutný fakt primářka interny Nemocnice Třebíč Lenka Mrázová.
Brněnské nemocnice se chystají na možný nedostatek lékařů. Řada z nich se totiž rozhodla v prosinci odmítnout sloužit přesčasy. V nemocnicích jich bude chybět zhruba třetina, někde dokonce polovina. Nemocnice se proto připravují na nedostatek personálu. Pacienti se zase obávají rušení naplánovaných operací.
Obrovskou vlnu odporu u lékařů vyvolala novela zákoníku práce, která legalizuje až osm set přesčasových hodin ročně. Dosud to byla polovina. Mladí lékaři požadují také změnu finančního ohodnocení. Přesčasy v prosinci odmítly sloužit tisíce lékařů v celém Česku, v Nemocnici Jihlava jich má být sedmačtyřicet procent.
Obrovskou vlnu odporu u lékařů vyvolala novela zákoníku práce, která legalizuje až osm set přesčasových hodin ročně. Dosud to byla polovina. Mladí lékaři požadují také změnu finančního ohodnocení. Přesčasy v prosinci odmítly sloužit tisíce lékařů v celém Česku, v Nemocnici Jihlava jich má být sedmačtyřicet procent.
/ANKETA/ Nedostatek zubařů je velký problém dnešní doby. Mnozí za svým stomatologem dojíždějí i do jiných krajů, někdo zubního lékaře vůbec nemá. Toto téma se otevřelo i na posledním jednání píseckých zastupitelů.
Nedostatek lékařů a zdravotních sester se týká všech nemocnic v Pardubickém kraji. Lékaři chybí nejen internám, ale i na dětských odděleních nebo chirurgii. Vedení krajských nemocnic spoléhá na stipendia, jejich absolventi mají nemocnice posílit.
Přesčasová práce lékařů se drží mezi hlavními tématy posledních měsíců. V klidu nenechává ani sestry, laboranty, sanitáře a další pracovníky pardubické nemocnice. Zdravotníků je málo a jsou vyčerpaní. Neřešená personální krize podle nich může vést k horší péči o pacienty. „Chce se po nás bezchybná stoprocentní práce, ale ani my nejsme stroje,“ zní z pardubické nemocnice.
Zkraje roku 1964 začal být Walt Disney, jehož společnost The Walt Disney Studios letos oslavuje 100 let od svého vzniku, častěji nevrlý než dříve. Byl to signál, že je u konce fyzických sil. Kouřil dvě až tři desítky cigaret denně a pracoval dlouho do noci, mimo jiné na televizních pořadech pro ABC, ustavičně něco nového vymýšlel. O odpočinku nechtěl slyšet. Jeho novou hračkou byl robot. Budoucí atrakce Disneylandu Abraham Lincoln.
/ROZHOVOR/ V moderní zubní klinice Vivant Dentes na Mírovém náměstí v Litoměřicích ošetří lékaři a instrumentářky denně kolem stovky lidí. Už třetím rokem tu slouží i nedělní pohotovosti pro spádové desítky tisíc lidí z velké části celého okresu. S tím ale bude možná brzy konec navzdory financím, které město klinice poskytlo zatím na toto pololetí. Podle ředitele zařízení Tomáše Kábrta klinika na pohotovost doplácí, dotace je nedostačující a už nemůže vynahradit ostentativní nezájem místní, ale i krajské samosprávy, kterému klinika čelí. „Nemáme to zapotřebí, kraje a města, která chtějí spolupracovat, se chovají jinak,“ říká ředitel.
V neděli po 22. hodině vytrhl poryv větru stan cirkusu v Heiligenkreuzu (obec Micheldorf) ze zakotvení. Vítr stan, ve kterém bylo 30 cirkusových zvířat, ve vzduchu roztrhal a zbytky popadaly na zem.
/VIDEO/ Výbornou práci odvedli lékaři ve Fakultní nemocnici Motol, když úspěšně transplantovali srdce novorozenci. Malý pacient totiž trpěl závažnou formou kadiomyopatie a srdce nedokázalo plnit svou funkci pumpy.
Témata z posledních dnů, která spolu zdánlivě nesouvisejí: Lidé z Vysočiny mají problém sehnat odborného lékaře. Devadesátiletá cestovatelka Miluška Mrvková z Třebíče chce i nadále poznávat cizí kraje. Nezaměstnaní nad padesát let nemůžou sehnat práci.
/FOTOGALERIE/ Fotbalisté Třince nezvládli nedělní dopolední zápas 14. kola MSFL na hřišti rezervy ostravského Baníku, kde utrpěli debakl 2:5 a v neúplné tabulce klesli na 9. místo. Domácí celek z Bazalů si pojistil 1. příčku.
Přesčasová práce lékařů se drží mezi hlavními tématy posledních měsíců. Deník zmapoval pracovní dny doktorů v nemocnicích, na ambulancích či na záchrance.
Inspirativní příběh o cestě ke svému povolání popsal žákům ZŠ Osvobození v Pelhřimově primář ARO Nemocnice Pelhřimov pan Ondřej Kubínek. Žáci 8.B si v rámci vyučovací hodiny s názvem pracovní činnosti vyslechli poslední říjnový den, jak pan primář zahájil svou kariéru jako mladý student medicíny, a dnes je uznávaným odborníkem v oboru.
/FOTOGALERIE/ Kladenská i slánská nemocnice dlouhodobě shánějí lékaře i zdravotní sestry. V Kladně už nabízejí novým doktorům osm set tisíc, sestrám až půl milionu korun. Přesto dosud nedochází k situacím, kdy by pacienti čekali na ošetření marně. Ovšem za tu cenu, že zdravotníci mnohdy slouží na hraně svých možností. Dlouhodobě je tento stav neudržitelný. A bude ještě hůř, až stárnoucí sestry odejdou do důchodu. Těžké je sehnat v regionu i volný termín u ambulantních specialistů.
Oční lékař zlínské nemocnice Daniel Krzyžánek získal jako první a dosud jediný z České republiky druhý stupeň certifikace, vydané Evropskou oftalmologickou společností a zaměřené na léčbu sítnice. Z celé Evropy uspělo u zkoušky pouze 46 lékařů.
K některým lékařům-specialistům se na Třebíčsku prakticky nedá dostat. Buď mají mnohaměsíční čekací doby, nebo už žádné pacienty nepřijímají. Ti tak musejí spoléhat na své zdraví a obejít se bez preventivních prohlídek. Deník přináší jeden takový příběh.
/AKTUALIZOVÁNO/ Nejistota, vážný stav. Vedení dvanáctitisícových Boskovic na Blanensku troubí na poplach ohledně situace v městské nemocnici. Tam se lékaři zapojili do celostátní výzvy a zvažují hromadné podání výpovědí z přesčasových služeb. K nim by mělo dojít k prvnímu prosinci. Podobně jako na řadě dalších míst v republice.
Ne vždy se pacientovi z daného okresu Vysočiny podaří sehnat odborného lékaře přímo v místě. Pacienti tak jezdí za specialistou i do jiných nemocnic, někdy i do jiného kraje. Některé lékařské profese na Vysočině jsou ale pro změnu žádané lidmi z jiných částí republiky.
Zástupci okresního sdružení České lékařské komory v Chomutově předali 24. října pamětní medaili významné kadaňské lékařské osobnosti. Ocenění, které se každoročně uděluje lékařům za mimořádné úspěchy v medicínských oborech, získal MUDr. Jaroslav Dobiáš za celoživotní oddanou službu dětem.
Tma, zima a spousta práce i povinností doma trápí nyní čím dál víc lidí. V posledních letech u nás tak přibývá těch, kdo trpí depresemi a syndromem vyhoření. Odborníci ale upozorňují, že není třeba každému hned předepisovat léky na duši. Klíčové je, aby se člověk postaral o svou psychiku nejprve sám změnou životního stylu. Máme pro vás sedm lékaři doporučených tipů. Když je využijete, s velkou pravděpodobností nebudete antidepresiva potřebovat.
ROZHOVOR/ Čtyři měsíce je v čele Psychiatrické nemocnice Kroměříž (PNKM) Roman Havlík, který je zároveň ředitelem Fakultní nemocnice Olomouc (FNOL). Řízením PNKM byl pověřen na začátku července poté, co po neshodách s lékaři rezignovalo bývalé vedení v čele s ředitelem Pavlem Polákem. O tom, jaké byly uplynulé měsíce, co se v nemocnici už podařilo změnit a co dalšího se chystá v dohledné době, se Roman Havlík rozpovídal v rozhovoru pro Deník.
Proč po smrkání kontrolovat obsah kapesníku? Barva hlenu vám může napovědět, zda bojujete s virovou či bakteriální rýmou a zda je vhodné nasazení antibiotik. Na virovou infekci totiž žádná antibiotika nezabírají, proto byste ji měli umět odlišit od té bakteriální. O čem tedy vypovídá barva hlenu, jak dlouho trvá rýma a je takzvaná zelená rýma opravdu bakteriální?
Až v policejní cele a po prohlídce lékařem skončily dvě dopravní nehody, které v rozmezí pouhých několika hodin šetřili dopravní policisté z Českých Budějovic. Jeden z nich se stala mezi Včelnou a Budějovicemi, druhá u Vranína, v obou hrál hlavní roli alkohol.
Nemocnice Boskovice letos slaví pětašedesát let. Poslední značně turbulentní týdny, ale moc radosti k oslavám nad virtuálním narozeninovým dortem nepřináší. Vedení nemocnice a potažmo i dvanáctitisícového města na Blanensku, které ji provozuje, je nyní totiž v pořádné mlýnici. Kromě nákladné rekonstrukce, která v těchto dnech omezila plánované operace na minimum, se Boskovičtí podobně jako ostatní zdravotnická zařízení v republice potýkají s hrozbou výpovědí lékařů z přesčasové práce.