/VIDEO, FOTOGALERIE/ I když pacienty omezuje extrémní únava a trápí dušnost i bolesti na hrudi, mnozí o tom, že by jim mohla pomoci operace srdce, nechtějí ani slyšet. Někteří se netají obavami ze samotného zákroku na operačním sále, avšak ojedinělé není ani odmítání kvůli tomu, že po něm se budou muset delší dobu zotavovat.
Slovenské nemocnice jsou ve špatném stavu. Podfinancované, zanedbané, s obrovským nedostatkem doktorů i kvalitních přístrojů a nových nemocnic. V této situaci působí nová bratislavská Nemocnice Bory jako z jiného světa.
Letos jsou to dva roky, co si zdravotní sestřička Mandi Petrak prošla peklem, a to bohužel ne poprvé. Když jí lékaři diagnostikovali nádor na mozku, věděla už moc dobře, co rakovina dokáže. Předtím už totiž vyhrála nad zhoubným onemocněním mízních uzlin i obřím nádorem na děloze. Kvůli rakovině mozku a následné operaci je však dnes maminka adoptovaného chlapce závislá na manželovi a všichni se obávají dalších výsledků testování.
Ještě v pondělí večer bojoval na pražské Markétě o vítězství v 54. ročníku Memoriálu Luboše Tomíčka. Jan Kvěch nakonec skončil druhý a mluvil o cílech do dalších dnů. Jenže při prvním kroku bohužel škobrtl. Respektive ve čtvrtečním tréninku na druhý závod domácího šampionátu v Březolupech havaroval a pochroumal si záprstní kůstky. V pátek šel na operaci a tím ukončil sezonu.
V polovině září měl obnovenou premiéru muzikál Srdcový král. Nechybělo ale mnoho a jednatřicetiletá zpěvačka Genny Ciatti se jí nezúčastnila. Ochrnuly jí ruce a nohy a hrozil pobyt v rehabilitačním ústavu.
Bez hladce oholených nohou vyjde z domova málokterá žena. Jenže někdy mohou i čerstvě oholené nohy působit neesteticky, a to kvůli přítomnosti mnoha drobných teček. Právě kvůli nim mohou vypadat trochu jako jahody. Co jsou jahodové nohy a co způsobuje zarůstání chloupků? Jak se jahodovým nohám vyhnout? Jaká kožní onemocnění je mohou způsobovat a jaký vliv na ně má holení nohou a kávová sedlina?
Podle lékařů nyní lidé marodí nejen s virózami, ale i s angínou. Tedy bakteriálním infekčním zánětem krčních mandlí. Nejlíp na ni zabírá penicilin, přičemž situace kolem léků už má být stabilní. Deník přináší odpovědi na nejčastější otázky, které se nemoci týkají.
Josef Mengele nebyl jedinou zrůdou v bílém plášti, která vykonávala brutální experimenty na Židech ve vyhlazovacím táboře v Osvětimi. Bolestivou smrt přivodil stovkám žen také gynekolog Carl Clauberg. Jeho výzkum týkající se sterilizace žen podporovaly nacistické špičky, neboť doufaly, že díky Claubergovu postupu se podaří zabránit rozmnožování podle nacistů „méněcenných“ ras.
Dvojici lékařů havlíčkobrodské nemocnice, kteří nepoznali u pacienta po pádu ze schodů prasklou lebku, zprostil Okresní soud v Havlíčkově Brodě obžaloby. Pětašedesátiletý klient domova pro seniory ve Věži František Dunkel po převozu z nemocnice zpět do domova o několik hodin později zemřel. Příčinou smrti bylo krvácení do mozku po rozsáhlém poranění lebky.
Více než stovka lékařů, zdravotních sester a dalšího personálu podalo žalobu na pražskou nemocnici Na Homolce. Zaměstnanci neměli mít dostatek času na přestávky, nemocnice navíc neměla ušlou pauzu nijak proplácet či nahrazovat. Podle vedení ústavu se tak nedělo, potvrdilo ale probíhající soudní řízení.
Asi desetina lidí v Česku trpí chronickými potížemi s ledvinami. Deset až jedenáct tisíc lidí je závislých na dialýze. Nezřídka proto, že zamíří pozdě k lékaři. Odborníci proto doporučují chodit na prevenci, i když člověka nic nebolí. Toto pondělí, úterý a středu se mohou lidé v Praze nechat prohlédnout zadarmo.
Poporodní zranění udělala Monice ze života peklo. Nejenže jí trápila inkontinence moči, ale přidala se i inkontinence stolice. Marně se osmnáct let pokoušela vyléčit. Otázky, kam jít s nekontrolovatelným únikem moči a jak se tato inkontinence léčí, si samozřejmě neklade jen ona. Problémy s inkontinencí trápí až čtyřicet procent české populace. Pomoci v nejhorších případech může nová špičková léčebná metoda – sakrální neuromodulace. Při ní se do těla pacienta zavede malý implantát, který pomocí elektrických impulzů stimuluje nervy nad kostrčí.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce spolu s poslancem Vítem Kaňkovským (KDU-ČSL) předložit ve zrychleném projednávání do Sněmovny novelu zákoníku práce, která zruší nedávno schválené navýšení přesčasové práce lékařů. Poslední změna platí od 1. října, podle Válka by se vrátit do původního stavu mohla od ledna. Řekl to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.
Rakovinu děložního čípku lékaři ročně diagnostikují asi osmi stovkám žen. Kolem tří set na ni ročně umírá. Životy přitom zachraňuje očkování a preventivní prohlídky.
Od poloviny příštího roku by měli v Trutnově působit dva noví praktičtí lékaři. Ordinaci budou mít v Palackého ulici v místě bývalé prodejny ovoce a zeleniny, která se kvůli tomu přestavuje. Oznámila to trutnovská radnice, která se chystá s lékaři podepsat smlouvu. Lékaři se smluvně zaváží provozovat ordinaci na dobu minimálně 12 let, a to alespoň 200 dní v roce. Město tak reagovalo na nedostatek všeobecných praktických lékařů pro dospělé.
/VIDEO/ Lidé s bolestmi zad, poruchami paměti, po mozkových příhodách, epileptici. Pacienti s neurologickým problémy budou mít brzy v Lounech lepší péči. Na poliklinice otevírá novou ordinaci Alena Táboříková, lékařka se specializací neurologie a neurosonologie. Plný provoz spustí v říjnu, už nyní má objednané pacienty na měsíc dopředu. S příchodem tolik potřebné ambulantní specialistky do Loun pomohlo město.
Napůl dobrá zpráva pro pacienty. Chrudimská nemocnice opět otevře internu. Lůžkové oddělení, které bylo více než rok zavřené, protože nemocnice nebyla schopna zajistit lékařský personál, bude ale fungovat s omezenou kapacitou. Interna v Chrudimi se otevře 2. října, pacientům ale místo původních 50 poskytne pouze 8 lůžek. Podle starosty Františka Pilného je to už několikátý termín otevření interny v Chrudimské nemocnici, který mu byl slíben, zejména ze strany vedení kraje, a tak podle svých slov doufá, že tento již bude platit.
V Česku pracuje bezmála osmdesát tisíc zdravotních sester, přičemž asi tři tisíce jich stále chybí. Žádné zdravotnické zařízení přitom bez nich nemůže fungovat. Ministerstvo chce finančně podpořit jejich vzdělávání, aby jich studovalo víc.
O možném vyhlášení stávkové pohotovosti hovoří zdravotníci, lékaři i hygienici. Konkrétně se o možnosti stávky zmínili předsedové odborových organizací zdravotnictví a sociální péče v Ústeckém kraji na středeční tiskové konferenci, uspořádané v ústecké Masarykově nemocnici. Zároveň uklidňují, že se provoz nemocnic nezastaví, jelikož takové stávkování zdravotníkům neumožňuje zákon.
Hyenismus jako z učebnice zločinu předvedl podvodník, který okradl nemocnou důchodkyni z Hodonínska. Postupně si od ní nechal poslat 170 tisíc korun. Případ řeší policisté.
Nemocnice v Sušici bude mít od října nového jednatele, po místostarostovi Karlu Požárkovi pomyslné žezlo převezme Roman Vanžura, který se již s nemocnicí seznamuje. Nově se podařilo otevřít i další oddělení následné péče.
U jednoho z deseti vzorků mužů nad 50 let ukáže vyšetření hodnoty prostatického specifického antigenu (PSA) podezření na rakovinu prostaty. Zvýšené hodnoty ale mohou znamenat také zánět nebo její nezhoubné zvětšení. Ve věku 30 až 50 let mají hraniční nebo vyšší hodnoty PSA čtyři procenta vyšetřených. V tiskové zprávě o tom informovala laboratoř Synlab. Podle statistik v roce 2021, ze kterého jsou poslední data, lékaři rakovinu prostaty objevili u 7700 mužů, zhruba 1400 nemoci podlehlo.
Jan Žatecký. Jméno onkochirurga Slezské nemocnice je spojeno se studií, která byla letos v srpnu publikovaná v uznávaném zahraničním časopise ve Velké Británii s názvem World Journal of Surgical Oncology.
Se svými dvěma malými syny navštěvuje Jana Madarászová z Veverské Bítýšky místní dětskou lékařku od jejich narození. Pediatrička ale v říjnu odchází do důchodu a matce dvou dětí nezbyde nic jiného než hledat péči jinde. V okolních městech lékaři nové pacienty nepřijímají, s chlapci tak bude muset dojíždět do Brna. Situace s pediatry na Brněnsku je kritická, Čebín a některé další obce je proto chtějí nalákat na obecní byt nebo vybavenou ordinaci.
Zážitek, kdy nedopnete oblíbené kalhoty, nebo se vám záhadně srazí oblíbená košile, není u mnohých nic neobvyklého. Když už však nedopnete ani košili velikosti 3XL, je na čase obrátit se pro pomoc k odborníkům. Zhubnout po mnoha letech obezity totiž nepomohou žádné diety a doporučované cvičení. Obezita je nemoc a vyžaduje léčbu. Na odborníky se proto obrátil i Ondřej Prošek. Dnes sám motivuje lidi, aby se léčili. Jemu se tak naprosto změnil život.
Zákoník práce zavede spornou možnost další přesčasové práce ve zdravotnictví. Přesnější vymezení, a tím předvídatelnost, získají práce na dohody. Zaměstnavatelé navíc budou moci dávat paušální náhradu nákladů lidem, kteří pracují z domova. Na kratší úvazky nebo na práci na dálku získají nárok rodiče s dětmi do devíti let věku. Změny přinese novela zákoníku, kterou v neděli podepsal prezident Petr Pavel. O jeho podpisu informoval Hrad. Některé úpravy by měly být účinné od října, což kritizovala Hospodářská komora, další od ledna.
/FOTO/ Netradiční akce proběhla v sobotu 16. září na náměstí v Podbořanech. Vzpomínalo se na tamního zesnulého lékaře a milovníka šachů MUDr. Petra Ráliše.
Co se stane, když lidské srdce přestane bít a člověk zemře, je otázka, na kterou se lidé snaží přijít od nepaměti. Je to ale také otázka, na kterou není jednoduché najít odpověď, neboť většinu lidí smrtka nepustí zpátky mezi živé. Vědci se ovšem nevzdali a nyní se jim díky měření elektrických signálů v mozcích umírajících lidí podařilo poodhalit další kus tohoto tajemství.
Nemocnice v Litoměřicích otevřela pro nastávající maminky zbrusu nové Centrum porodní asistence. Je součástí gynekologicko-porodnického oddělení a v provozu je od středy 13. září.
Sehnat lékaře je v současné době prioritou mnoha měst či obcí. V Chodově na Sokolovsku tomu není jinak. Pokud se to podaří, chtějí být připraveni nabídnout lékařům zázemí. K tomu slouží v současné době poliklinika, která je však kapacitně naplněna. Město chce proto nechat zrekonstruovat budovu přímo v centru.
Nemocnice Pelhřimov podporuje budoucí generaci lékařů. Uspořádala už třetí ročník Kempu mediků, který byl zábavný, neformální a zaměřený na zkvalitnění praktických znalostí a dovedností studentů medicíny. Tato jedinečná čtyřdenní akce se konala v termínu od 4. do 7. září a přivítala jednatřicet studentů medicíny, kteří chtěli zlepšit své lékařské schopnosti.
Poslanecká sněmovna v úterý večer schválila novelu zákoníku práce, která umožňuje výrazně navýšit přesčasové hodiny pro lékaře a další zdravotnické obory. Proti ní se staví kriticky nejen lékaři, ale i pacienti. Upozorňují na praktiky v nemocnicích, kdy jsou doktoři do přesčasů nuceni a tlačeni na hranici svých sil, které mohou zasáhnout do zdravotního stavu pacientů.
Sněmovna v úterý znovu schválila dočasné zavedení možnosti další přesčasové práce ve zdravotnictví. Ustanovení budí spory a část lékařů pracujících v nemocnicích hrozí, že přestane přesčasy sloužit. Novela zákoníku práce ale zejména zpřesňuje vymezení práce na dohody, čímž má být předvídatelnější. Zpružnění pravidel pro dohody o provedení práce, jak je navrhovali s ohledem na sezónní pracovníky senátoři, dolní komora odmítla. Předlohu, která přinese i další změny, nyní dostane v původním sněmovním znění k podpisu prezident Petr Pavel.
/VIDEO/ Vražedkyně ze Žďáru nad Sázavou Barbora Orlová zůstane i nadále v izolaci za zdmi detenčního ústavu. V úterý 12. září o tom už poněkolikáté rozhodl Městský soud v Brně. Podle soudu i nadále trvají důvody pro to, aby Orlová pokračovala v pobytu v zabezpečovací detenci.
Tomáš Hois z děčínských Boletic se narodil se dvěma vážnými celoživotními onemocněními. Jeho jedinou šancí, jak žít kvalitní život, byla transplantace plic a srdce najednou. Nastaly však komplikace, 31letý muž se tak rozhodl obrátit s žádostí o pomoc na veřejnost a založil sbírku.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Nejenom zkušení, ale přímo dokonalí budou špičkoví lékaři z oboru intenzivní medicíny, a to jak z motolské nemocnice, tak z dalších významných pracovišť. Z pražských nemocnic i ti, kteří působí mimo metropoli. Zlepšit jejich přípravu pomůže nové simulační centrum, které se začíná stavět v areálu motolské nemocnice. Zatím je na jeho místě jen jáma – za dva roky se však už má chystat spuštění provozu.
Slibům podvodníka, který se vydával armádního lékaře působícího toho času v Iráku, uvěřila 80letá žena z Českolipska. Ze seniorky vylákal 77 tisíc korun.
Příběh Davida, který prodělal před rokem při pokládce koberce mrtvici, čtenáře velice zaujal. Nedávno jsme vám přinesli i jeho pokračování, kdy muž začal dělat takové pokroky, že je ani lékaři nechápali. Později však přišla pro rodinu další rána a obrovský krok zpět. David je opět tam, kde byl na začátku léčby a jeho žena pomalu ztrácí naději.
Oblíbená moderátorka Kalendária, sedmasedmdesátiletá Saskia Burešová zasedla letos poprvé v porotě soutěže Anděl mezi zdravotníky. Při té příležitosti prozradila, který lékař jí nejvíce v životě učaroval a jaký trapas se jí v televizi povedl. Rozesmála tím všechny okolo.
/ANKETA/ Až na výjimky stále neseženete v lékárnách penicilin. A to jak v tabletách, tak ani ve formě sirupu pro dětské pacienty. Komplikací je to především při léčbě streptokokových onemocnění, pro jejichž léčbu je penicilin první volbou.
Ke střetu tramvaje a chodkyně došlo v pátek 8. září v centru Prahy poblíž zastávky Štěpánská. Na místo okamžitě vyrazila posádka záchranářů společně s lékařem. Podle mluvčí pražské záchranné služby Jany Poštové byla žena na místě krátce v bezvědomí.
Jak daleko může dojít toxický vztah, někdy nechceme ani domýšlet. Petra Wojaczková však v jednom takovém žila. Po dvou letech se rozhodla od žárlivého přítele odejít, což ji bohužel stálo zdraví. Pod záminkou vrácení zásnubního prstenu ji expřítel donutil otevřít dveře od bytu, a pak se na ni vrhl. Nejprve ji brutálně bil, poté škrtil šňůrou od kulmy. Jeho útok přežila, ale zdraví se jí nikdy nevrátí. Je odkázána na neustálou pomoc. Teď Petře pomáhá celé Česko.
/FOTO, VIDEO/ Sídlo kralupské polikliniky v Nerudově ulici je na prodej. Čtveřice majitelů, kteří shodně působí ve zdravotnictví, ji nejdříve nabídla městu. A to koupi nemovitosti za čtyřicet milionů zvažuje. Verdikt by mohl padnout už na nejbližším zasedání zastupitelů. V poliklinice se nachází řada ordinací praktických i odborných lékařů a rentgen. Ve hře je tak budoucnost zdravotnických služeb ve městě.
Současný lékař odchází do důchodu. Nástupce nyní ordinuje v Německu a navíc působí u Horské služby. Starostové z Krušnohoří na Karlovarsku ale zabodovali. Díky společnému úsilí se jim totiž podařilo zajistit nástupce za odcházejícího lékaře pro dospělé z Perninku Jana Pazdioru, který od nového roku nastupuje do důchodu.
Bohuslav Svoboda je doyen Poslanecké sněmovny, ale to mu nijak neubírá na energii a smělých plánech. Především pro Prahu, kterou vede podruhé. Její obyvatele i návštěvníky ujišťuje, že zpoplatnění vjezdu do centra města ani třicítka tu hned tak platit nebudou.
Bohuslav Svoboda (ODS) se po desetileté pauze opět postavil do čela pražského magistrátu. Jak říká, to se povedlo asi třikrát od roku 1520. Zároveň je ale poslancem a aktuálně řeší problém přesčasové práce lékařů. Jako dlouholetý přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky a děkan 3. lékařské fakulty FN UK stížnosti svých mladých kolegů chápe.