Kreativ

ŠTÍTEK: lékař

Zubní lékaři Oleg a Vladyslav Ridchenko pocházející z Ukrajiny

Máme stejné vzdělání jako Češi, říkají ukrajinští zubaři. Komora má výhrady

S jednodušším působením zubních lékařů ze zemí mimo Evropskou unii počítá senátní předloha zákona, kterou nedávno schválili poslanci. Senátoři se jí budou zabývat koncem května. Zubaři Oleg a Vladyslav Ridchenko z Ukrajiny, kteří v Česku pracují již léta, návrh vítají. Proti jsou naopak představitelé České stomatologické komory.

Teo trpí v pěti letech vzácným onemocněním. Život ohrožující záchvat může spustit cokoliv.

Kdyby nespal malý Teo u maminky, nejspíš by zemřel. Rozjela se mu vzácná nemoc

Na spaní dětí u rodičů nahlíží někteří lidé skrz prsty. Dnes pětiletý Teo však přežil právě díky tomu, že nespal v osudnou noc v postýlce, ale po boku své maminky. Dostal totiž epileptický záchvat. Jen díky okamžitému zásahu rodičů a následnému převozu do nemocnice je dnes naživu. Vše má na svědomí nemoc, kterou má jen deset lidí na světě.

Lékař národního týmu Antonín Chochola pochází z Tábora.

Také do Tábora vedou stopy čerstvých mistrů světa. Pochází odtud lékař týmu

Euforie nad nedělním večerním triumfem českých hokejistů nebere konce. Národnímu týmu se po třinácti letech opět podařilo vybojovat v úžasném zápase se Švýcarskem titul mistra světa. Mezi ty, kdo zdvihl vítěznou trofej nad hlavu, byl i lékař národního hokejového týmu Antonín Chochola, který pochází z Tábora.

Rakovnický chirurg Ivo Trešl. Foto: Jan Ziegler

Hlavním problémem je zbytečně velká síť zdravotnických zařízení, říká Ivo Trešl

/ROZHOVOR/ Rakovnický rodák MUDr. Ivo Trešl vystudoval III. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a na svoje rodné město nedá dopustit. Jak říká, na studiích se vždy na konci týdne rád vracel z metropole domů a do hlavního města si nyní zajede třeba za kulturou. Doma je však v půvabném středočeském městě s krásnou přírodou v okolí, kam rád vyráží se svým psem. Byl spokojený, že hned po ukončení studií dostal v roce 1996 místo v Rakovníku, na chirurgickém oddělení místní nemocnice, kde působí dosud, což se většině jeho kolegům nepoštěstilo. Asi mu tehdy pomohlo, že se znal s tehdejším primářem chirurgie, se kterým hrával volejbal.

Slovenský premiér Robert Fico

Ficův stav se vyvíjí podle očekávání lékařů, uvedla nemocnice

Vývoj zdravotního stavu slovenského premiéra Roberta Fica odpovídá očekávání lékařů. V neděli o tom informovala nemocnice v Banské Bystrici, kde se politik léčí se střelnými zraněními po atentátu z minulého týdne. V pondělí premiéra čeká další vyšetření. V uplynulých dnech nemocnice uvedla, že se Ficův stav mírně lepší a že se premiér cítí lépe.

Lékaři v jindřichohradecké nemocnici pacientce úspěšně odstranili 19 kilogramů těžký nádor. Takzvaný liposarkom vyrostl v tukovém obalu ledviny a jedná se o největší zaznamenaný nádor toho typu na světě

Medicínský zázrak. Seniorce odoperovali obří nádor, vážil 19 kilogramů

Medicínský zázrak. Tak by se dal nazvat příběh šestasedmdesátileté pacientky, která před Vánoci přišla do nemocnice v Jindřichově Hradci s tím, že má nejspíše kýlu. Ukázalo se však, že jde o vzácný nádor, který narostl do obřích rozměrů. Paní Marii ze Soběslavi čekala extrémně složitá operace, při které lékaři pacientce odstranili devatenáctikilový nádor spolu s ledvinou, v jejímž tukovém pouzdře vznikl. Na konci března byla pacientka propuštěna domů.

Lékaři v jindřichohradecké nemocnici pacientce úspěšně odstranili 19 kg těžký nádor. Takzvaný liposarkom vyrostl v tukovém obalu ledviny a jedná se o největší zaznamenaný nádor toho typu na světě. Operaci vedl prim. MUDr. Lukáš Havlůj, Ph.D. se svým týmem

Místo kýly obří nádor, největší na světě. Pacientce ho odoperovali v Hradci

Medicínský zázrak, tak by se dal nazvat příběh šestasedmdesátileté pacientky, která před Vánoci přišla do Nemocnice Jindřichův Hradec s tím, že má nejspíše kýlu. Ukázalo se však, že jde o vzácný nádor zvaný liposarkom, který v břiše vyrostl do obřích rozměrů. Paní Marii ze Soběslavi čekala akutní extrémně složitá operace, při které lékaři pacientce odstranili devatenáctikilový nádor spolu s ledvinou, v jejímž tukovém pouzdře vznikl. Velmi náročná, ale nakonec úspěšná byla i následná rekonvalescence po operaci. Na konci března byla pacientka propuštěna domů.

V Otrokovicích vzniká první Centrum domácí dialýzy v České republice. Dana Habartová

V Otrokovicích vzniká první Centrum domácí dialýzy v České republice

První ambulantní Centrum domácí dialýzy v České republice se otevírá na poliklinice v Otrokovicích. Na lékaře v nově vzniklém centru se mohou obracet všichni pacienti s onemocněním ledvin, kteří již v pravidelné dialyzační péči na jakémkoliv dialyzačním středisku jsou nebo se nástup na dialýzu v blízké době čeká.

Viceprezident České lékařské komory Jan Přáda

Vláda neplní dohodu, stěžují si lékaři. Hrozí dalšími protesty

Z dohody, která koncem roku odvrátila protesty lékařů, je podle České lékařské komory (ČLK) splněn jen růst platů. Speciální zákon o odměňování, změny v zákoníku práce nebo ve vzdělávání lékařů zatím chybí, zvažují se proto další protesty. Na tiskové konferenci ČLK, Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR a Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů (LOK-SČL) to řekl prezident ČLK Milan Kubek. Podle ministerstva zdravotnictví (MZd) se na změnách postupně pracuje. Dohodu se daří naplňovat i podle premiéra Petra Fialy (ODS), novinářům řekl, že vláda splnila finanční část dohody a pracuje i na změně zákoníku práce.

Zkoušet vaginální čípek aplikovat do úst není ten nejlepší nápad.

Vaginální tablety někteří cucají pro úlevu v ústech. Odborníci reakcí překvapí

Nápady laiků, jak se léčit sami doma, neznají hranic. Nedávno se na sociálních sítích objevila vychytávka, která radí, jak se snadno vypořádat s kvasinkovým zánětem v ústech. Pokud máte po ruce vaginální tablety s obsahem antimykotik, čili protikvasinkových látek, lze je údajně použít i na léčbu sliznice v ústech a krku. Co na takovou terapii říkají, jsme se zeptali lékárnice Veroniky Orendášové a praktického lékaře Dušana Zhoře.

Lauře rozštěp rtu ve dvou týdnech života operovali. V deseti měsících jí bude čekat operace patra.

Laura se narodila s rozštěpem rtu i patra. Brněnští lékaři zkoumají vliv covidu

Simona Orolínová v těhotenství podstoupila dvanáct ultrazvukových vyšetření. Při každém z nich byla ale její dcera Laura otočená tak, že lékaři nerozpoznali rozštěp rtu i patra. Tuto vadu zjistili rodiče až po narození dcery. Do několika týdnů prodělala Laura první operaci, při které jí mimo jiné museli chirurgové vytvořit nosní dírku, kterou po narození vůbec neměla.

Zarostlý nehet ho málem připravil o život. Muž nyní žádá po nemocnici miliony

Zarostlý nehet ho málem připravil o život. Muž nyní žádá po nemocnici miliony

Po Vánocích 2021 se mu život obrátil vzhůru nohama. Do orlovské nemocnice zamířil se zarůstajícím nehtem na palci pravé nohy, o měsíc později byl rád, že žije. Lukáš Kozel z Orlové se dodnes potýká s následky. Zdravotníkům vyčítá hned několik pochybení a částečně na základě znaleckých posudků žádá odškodnění v milionech korun.

Jiří Demel (vlevo) a Ondřej Měrka v ošetřovně na MS v hokeji.

Šrumec ve FN Ostrava, ošetřují zde hráče z mistrovství světa v hokeji

Na právě probíhajícím mistrovství světa v ledním hokeji se podílí také zdravotníci Fakultní nemocnice Ostrava. V Ostrava aréně, kde se hrají zápasy základní skupiny B, provozují speciálně upravenou ošetřovnu. Lékaři a sestry v ní neošetřují pouze hráče, ale i členy realizačních týmů a pořadatele šampionátu.

Případ možného zanedbání lékařské péče z Orlové, květen 2024.

Řešil zarostlý nehet v Orlové, málem zemřel. Teď po nemocnici žádá miliony

Po Vánocích 2021 se mu život obrátil vzhůru nohama. Do orlovské nemocnice zamířil se zarůstajícím nehtem na palci pravé nohy, o měsíc později byl rád, že žije a má obě nohy. Dodnes se Lukáš Kozel z Orlové potýká s trvalými následky. Zdravotníkům vyčítá hned několik pochybení a částečně na základě znaleckých posudků žádá odškodnění řádově v milionech korun.

MUDr. Karel Křikava, CSc. při školení Českého červeného kříže; Zdroj: Se souhlasem nemocnice

Chirurgie je náročný, ale krásný a naplňující obor, říká lékař Karel Křikava

Jeho jméno je už neodmyslitelně spojeno s chirurgickým oborem a snahou o zdokonalování lékařské péče v Pelhřimově. Chirurg Karel Křikava se narodil před pětaosmdesáti lety v Mělníku. Už od mládí bylo jasné, že jeho cesta povede k lékařské profesi. Absolvoval základní školu a jedenáctiletou střední školu v Mělníku, aby se poté věnoval studiu na Univerzitě Karlově v Praze. V roce 1962 zde úspěšně vystudoval lékařskou fakultu hygienického zaměření. Svou kariéru poté zahájil v pelhřimovské nemocnici, kde se postupně stal primářem chirurgického oddělení a svou prací tam zanechal nesmazatelnou stopu.

Noví praktičtí lékaři pro Trutnov. Jakub Vomáčka (vlevo) a Pavel Štolba začnou ordinovat 3. června.

Z armády do Trutnova. Město získalo dva nové lékaře, nabírají tisíce pacientů

Až čtyři tisíce nových pacientů nabírají dva noví praktičtí lékaři v Trutnově. V květnu spustili registrace pro obyvatele. Dvě moderní ordinace, které vybudovalo město v Palackého ulici, otevřou v pondělí 3. června. Mladí, perspektivní lékaři Jakub Vomáčka a Pavel Štolba dosud působili v armádě, do konce května jsou vojáky z povolání. Využívat budou jak klasickou, tak virtuální sestru.

Nemocnice Písek. Ilustrační foto.

Nemocnice Písek má jako jediná na jihu Čech akreditaci oboru urogynekologie

Urogynekologické centrum Nemocnice Písek, které patří v oblasti řešení inkontinence, sestupů dělohy, pochvy a dalších potíží pánevního dna mezi největší pracoviště v celé České republice, získalo akreditaci. Vedle diagnostiky a léčby pacientek může v oboru urogynekologie nově zajišťovat i odborné vzdělávání lékařů – jako jediné pracoviště svého druhu na jihu Čech.

Transplantační centrum FN Ostrava uspořádalo Kurz komunikace při sdělování nepříznivé zprávy.

VIDEO: Ve FNO proběhl Kurz komunikace při sdělování nepříznivé zprávy

Transplantační centrum FN Ostrava uspořádalo pro lékaře z nemocnic v Moravskoslezském kraji workshop, jak komunikovat s příbuznými pacientů, kteří jsou potenciálními dárci orgánů. Celodenní program připravily Lékařky z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny FNO a LF OU (KARIM), které jsou součástí konziliárního týmu paliativní péče.

Joseph Merrick v době kolem roku 1889

Sloní muž existoval. Nejdřív ho měli za zrůdu, nakonec se stal přítelem královny

Do českých artových kin se v první polovině května vrátil na dva týdny v digitálně restaurované verzi slavný film režiséra Davida Lynche Sloní muž z roku 1980. Strašidelně vypadající muž, o němž film pojednává, skutečně existoval. Jmenoval se Joseph Merrick a dožil se jen 27 let. Společnost se ho zprvu bála, pak se jím bavila, nakonec ho oslavovala. 

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj podpořil další lékaře nad 65 let

Motivačním programem pro lékaře primární péče ve věku nad 65 let se Karlovarský kraj snaží řešit složitou personální situaci v regionálním zdravotnictví a oddálit blížící se odchod zdravotníků do důchodu.

Táborští gastroenterologové se zúčastnili evropského endoskopického kongresu ESGE days Berlin 2024.

Táborští gastroenterologové se zúčastnili evropského endoskopického kongresu

Již tradiční kongres Evropské společnosti pro gastrointestinální endoskopii ESGE days Berlin 2024 se letos uskutečnil v německé metropoli ve dnech 25. až 27. dubna. Za ty roky se z kongresu zaměřeného na digestivní endoskopické metody podle Lukáše Štrincla z gastroenterologická ambulance táborské nemocnice stává skutečně velmi zdařilá vzdělávací akce.

Zoře Šebkové zbývají poslední dny. Chce je prožít po boku svého manžela.

Zora rakovinu neporazila. Má ale poslední přání: Zemřít po boku manžela

Bez okamžité pomoci hrozí, že stráví poslední okamžiky sama. Zora Šebková je již třičtvrtě roku doma. Statečně se pere s rakovinou plic, která metastázovala do mozku. Lékaři jí nedávno sdělili, že pro ni už neexistuje léčba. Zbývající dny si přeje strávit vedle svého muže a užívat si poslední společné okamžiky. Bez finanční pomoci se jí však toto přání nesplní.

Ilustrační foto.

Policie odebrala důchodci 34 střelných zbraní a munici. Doporučil to jeho lékař

Někdy musí zdravotníci spolupracovat i s policií. Obzvlášť, když jde o život. Tentokrát hrozilo nebezpečí čtyřiaosmdesátiletému seniorovi, který měl doma kromě zbrojního pasu také 34 střelných zbraní a několik stovek kusů munice. Podle lékaře by si mohl vzhledem ke svému zdravotnímu stavu ublížit. Vše mu proto policisté odebrali.

Žilní onemocnění je celoživotní a zhoršuje se s věkem

Čtyři zásadní věci, které účinně léčí křečové žíly. Chtějte je všechny

Zvětšené, různě pokroucené povrchové žíly se nejčastěji objevují na dolních končetinách. I když dostaly název křečové, mohly by se stejně tak jmenovat třeba otokové. Jsou jedním z pozdějších projevů chronického žilního onemocnění a zaslouží si léčbu nejen proto, že nehezky vypadají. Co mohou křečové žíly způsobovat a jak se jich nejúčinněji zbavit v domácích podmínkách? A jak poznat, že se jedná o křečové žíly? Tyto příznaky určitě nepřehlížejte.

Nedostatek zubních lékařů v Pardubickém kraji zahraniční odborníci zatím nemohou vyřešit.

Potíže s chrupem? Kvůli špatné legislativě máte smůlu, nejen na Pardubicku

„Nevíte o nějakém zubaři, který přibírá?" To je jedna z nejfrekventovanějším otázek na sociálních sítích napříč celou republikou. Nejhorší dostupnost zubařské péče přitom mají ekonomicky chudší regiony a menší obce a města. "Dlouhodobým trendem je vyšší poměr počtu zubních lékařů na počet obyvatel v hustěji obydlených lokalitách, jako jsou okresní a krajská města a samozřejmě Praha. V těchto městech je větší šance se u zubního lékaře nově zaregistrovat," okomentovala problematiku náměstkyně pardubického hejtmana zodpovědná za zdravotnictví Michaela Matoušková.

Ústřední ředitel České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) František Boháček

Také lehčí invalida by měl pracovat. Jinak nedosáhne na penzi, říká šéf ČSSZ

Rozhodnutí a lhůty České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) často vzbuzují u jejich klientů emoce. Deník mapoval v seriálu Invalidé proti státu, jak se postižení potýkají s tímto úřadem. V další sérii článků Nedáme je do ústavu pak redakce mapuje, jaké problémy s ním řeší pečující osoby. V rozhovoru s ústředním ředitelem ČSSZ Františkem Boháčkem se Deník snažil projít ty nejčastější připomínky.